Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρώτη δημοτικού με διαβήτη τύπου 1


chrimai

Recommended Posts

άνοιξα το θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και θα ήθελα τυχόν εμπειρίες

ή οτιδήποτε σχετικό έχετε ακούσει

 

ο γιός μου 2 χρόνων και 10 μηνών διαγνώστηκε με διαβήτη τύπου 1

 

τώρα είναι 4 και πάει προνήπιο

 

στον ιδιωτικό σταθμό που πηγαίνε και συνεχίζει ανέλαβαν την ανάλογη φροντίδα που χρειάζεται

κανοντας του μετρήσεις, ενέσεις και οποιαδήποτε παρακολούθηση στη διατροφή του......θα πάει και νηπιαγωγείο εκεί

 

μετά όμως θα πάει δημοτικό και θα προτιμούσαμε δημόσιο ή και ιδιωτικό

αν είχε την ανάλογη φροντίδα...

 

τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

 

κάνουν κάτι οι δάσκαλοι όταν το παιδί με διαβήτη είναι μόλις 6 χρονών

και φυσικά δεν μπορεί μόνος του να τα κάνει όλα χωρίς επίβλεψη....

 

ξέρει να μετρήσει το ζάχαρο του αλλά δεν ξέρει να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα...ξέρει να κάνει μόνος του ένεση αλλά μπορεί να μην τη κάνει καλά ή να βάλει λάθος δόση...είναι επικίνδυνο ακόμα για να αναλάβει

6 χρονών τόσα πολλά

 

γνωρίζετε ανάλογη περίπτωση?

αναλαμβάνει ο δάσκαλος ή κάποιος άλλος να τον φροντίζει

και γενικά να έχει το νού του

είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο?

 

τι θα κάνω????

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην τάξη του γιου μου (Α΄τάξη) υπάρχει ένα παιδάκι με διαβήτη (είδα τυχαία τον μετρητή που είχε σε τσεπάκι στο παντελόνι του). στο σχολείο μας, που είναι ιδιωτικό, υπάρχει καθημερινά γιατρός/νοσοκόμα σε περίπτωση που γίνει κάτι. ίσως αυτός μπορεί να αναλάβει τις μετρήσεις ή την ένεση. αν θέλεις, μπορώ να ρωτήσω τί κάνουν στο σχολείο μας.

αν πρόκειται για δημόσιο σχολείο, μίλα με τη διευθύντρια για το πώς αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μπορείτε να αντέξετε ιδιωτικό υπάρχουν κάποια που έχουν μέσα γιατρό. Ψάξε για να είσαι ήσυχη,ένα από αυτά είναι η Γεννάδειος το ξέρω μιας και ενημερώθηκα πρόσφατα μιας και εγώ ψάχνω κάτι ανάλογο για δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

στην τάξη του γιου μου (Α΄τάξη) υπάρχει ένα παιδάκι με διαβήτη (είδα τυχαία τον μετρητή που είχε σε τσεπάκι στο παντελόνι του). στο σχολείο μας, που είναι ιδιωτικό, υπάρχει καθημερινά γιατρός/νοσοκόμα σε περίπτωση που γίνει κάτι. ίσως αυτός μπορεί να αναλάβει τις μετρήσεις ή την ένεση. αν θέλεις, μπορώ να ρωτήσω τί κάνουν στο σχολείο μας.

αν πρόκειται για δημόσιο σχολείο, μίλα με τη διευθύντρια για το πώς αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα.

 

 

Απαντώ εγώ, μιας και γνωρίζω καλά το θέμα για το σχολείο που είναι και η sofi@p και εγώ.

Λοιπόν, εμείς είχαμε συμμαθητή για πολλά χρόνια με αντίστοιχο πρόβλημα. Κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα τον καλούσε η νοσοκόμα στο ιατρείο του σχολείου και του έδινε συγκεκριμένη ποσότητα τροφής και αμέσως κάνανε τη μέτρηση με το μηχανάκι και μετά κάνανε τη δόση της ένεσης που έπρεπε. Ο γιος μου του σημείωνε στα βιβλία του ό,τι έχανε την ώρα που έλειπε, αφού κάθονταν μαζί. Αυτό γινότανε δύο φορές την ημέρα. Η 2η φορά ήταν κοντά στο σχόλασμα. Τον περίμενε και το σχολικό.

Γενικά στα ιδιωτικά να ξέρεις ότι επειδή υπάρχει μόνιμη νοσοκόμα αναλαμβάνουν πλήρως αυτό το θέμα. Για τα δημόσια δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσει σχολικό νοσηλευτή!

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-2014-2015

 

Στον παραπάνω σύνδεσμο μπορείς να βρεις τη διαδικασία. Είναι η περσινή εγκύκλιος, αλλά δεν αλλάζει πολύ απο χρονο σε χρόνο.

 

Και για να πρόλαβε ερωτήσεις/σχόλια.... ΝΑΙ δίνονται πιστώσεις για προσλήψεις σχολικών νοσηλευτών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ζητήσει σχολικό νοσηλευτή!

 

Και για να πρόλαβε ερωτήσεις/σχόλια.... ΝΑΙ δίνονται πιστώσεις για προσλήψεις σχολικών νοσηλευτών!

 

 

Sorry για το off topic :

 

(Τώρα με συγχωρείς.... αλλά δεν κρατιέμαι.... θα το πω....)

 

Ουάουουου!!!!! :shock: Αυτό θα πει κοινωνικό κράτος με ευαισθησίες για την παιδεία και την υγεία!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειρωνία, βρε bobonela; Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, αλλά το βρίσκω πολύ θετικό! Μπράβο emmaki, να ξέρουμε να το πούμε σε κανέναν άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ειρωνία, βρε bobonela; Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, αλλά το βρίσκω πολύ θετικό! Μπράβο emmaki, να ξέρουμε να το πούμε σε κανέναν άνθρωπο!

 

 

Aστεία ειρωνεία ήταν Αγγελίνα μου....:D

Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τόοοσες παροχές και .....ξαφνιάστηκα!

 

Να υποθέσω πάντως ότι αυτός ο νοσηλευτής θα καλύπτει και άλλες περιπτώσεις σε σχολεία της περιοχής?? Δεν θα κάθεται εκεί μπάστακας όλη μέρα.... Και επίσης θα είναι στην ώρα του όταν πρέπει να γίνει η μέτρηση και η ένεση??? Είναι θέμα ζωής και θανάτου πάντως. Το παιδί μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία από μία καθυστέρηση....

Το ξέρω αυτό που σου λέω, από το παιδάκι που είμασταν τόσα χρόνια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Όλοι οι δάσκαλοι της ειδικής αγωγής μπάστακες είναι, δεν πηγαινοέρχονται. Ας μας πει η emmaki καλύτερα.

 

 

Αλλο η ειδική αγωγή που είναι απαραίτητο να είναι εκεί 6-7 ώρες δίπλα στο παιδί και άλλο αυτή η περίπτωση που πρέπει να πάει για μία ένεση για μισή ώρα μία (το πολύ δύο) φορές μέσα στο πρωινό πρόγραμμα.

Θεωρώ ότι αυτή η ειδικότητα (αν πράγματι υφίσταται) θα πηγαίνει και θα φεύγει. Προφανώς κάποια νοσοκόμα από κάποιο ΙΚΑ ή κοντινό νοσοκομείο, θα έχει επιφορτιστεί με αυτή τη δουλειά. Αλίμονο... αν έπρεπε να κάθεται εκεί ολη μέρα... Να κάνει τι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόκειται για άτομο που προσλαμβάνεται από την περιφερειακη διεύθυνση εκπαίδευσης, μετά από προκήρυξη που βγαίνει κάθε χρόνο, και "ανατίθεται" σε ένα παιδί.

Στο δικο μου νομό έχει προσληφθεί νοσηλευτής για παιδί με επιληψία. Το παιδί όλη τη χρονιά, ευτυχώς, δεν έχει πάθει κρίση. Η κοπέλα, όμως, είναι στη θέση της κάθε μέρα. Μια φορά να χρειαστεί..... Είναι αρκετό

 

ι

 

Παρόμοιος είναι και ο ειδικός βοηθός που αναλαμβάνει παιδιά με προβλήματα κινητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

είναι πολύ ενθαρρυντικές

 

θα κοιτάξω πρώτα αυτό που λέει η emmaki

και κατά πόσο τηρείται ή είναι εφικτό να γίνει

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα

είναι ότι τον σχολικό νοσηλευτή τον πληρώνει το κράτος

ή δίνουμε κάτι κι εμείς οι γονείς?

 

ποιός κάνει την αίτηση ?

το δημόσιο σχολείο που φοιτά το παιδί?

και είναι όλες τις ώρες εκεί υπεύθυνα?

γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις μια φορά θα συμβεί το κακό

 

ή κάνουμε εμείς την αίτηση μόνοι μας χωρίς να συμμετέχει το σχολείο

 

πρέπει να τα ψάξω.....

θα αρχίσω από τώρα γιατί δεν ξέρω και πόσο χρόνο παίρνει

μέχρι να γίνει ο διορισμός

 

πάντως πρέπει να είναι σε συνεχή επαγρύπνιση

σε μια εκδρομή, στη γυμναστική.....τουλάχιστόν μέχρι

να προλαβαίνει τις υπογλυκαιμίες του

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Τους δασκάλους της παράλληλης στήριξης, πάντως, τους πληρώνει το κράτος εξ ολοκλήρου, chrimai. Φαντάζομαι το ίδιο και τις νοσηλεύτριες.

 

Καλά κάνεις που το ψάχνεις από νωρίς, εύχομαι να βρείτε την καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

είναι πολύ ενθαρρυντικές

 

θα κοιτάξω πρώτα αυτό που λέει η emmaki

και κατά πόσο τηρείται ή είναι εφικτό να γίνει

 

αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα

είναι ότι τον σχολικό νοσηλευτή τον πληρώνει το κράτος

ή δίνουμε κάτι κι εμείς οι γονείς?

 

ποιός κάνει την αίτηση ?

το δημόσιο σχολείο που φοιτά το παιδί?

και είναι όλες τις ώρες εκεί υπεύθυνα?

γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις μια φορά θα συμβεί το κακό

 

ή κάνουμε εμείς την αίτηση μόνοι μας χωρίς να συμμετέχει το σχολείο

 

πρέπει να τα ψάξω.....

θα αρχίσω από τώρα γιατί δεν ξέρω και πόσο χρόνο παίρνει

μέχρι να γίνει ο διορισμός

 

πάντως πρέπει να είναι σε συνεχή επαγρύπνιση

σε μια εκδρομή, στη γυμναστική.....τουλάχιστόν μέχρι

να προλαβαίνει τις υπογλυκαιμίες του

 

 

Διάβασε την εγκύκλιο. Τα λέει ξεκάθαρα.

 

Βγαίνει κάθε χρονο νέα, αλλά είναι σχεδόν ίδια, με ελάχιστες αλλαγές που δεν είναι ουσιώδεις.

 

Οι νοσηλευτές δεν είναι μόνιμοι, αλλά αναπληρωτές. Προσλαμβάνονται και απολύονται στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Σίγουρα θα πρέπει να πιέσεις για να γίνει γρήγορα η πρόσληψη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...