Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

Επειδή το καλοκαίρι έφυγε και τα πρωτοβρόχια φέρνουν μελαγχολία:(, ας προτείνουμε όμορφα τριήμερα στην Ελλάδα μας, για να σχεδιάσουμε ταξιδάκια-αποδράσεις από τη ρουτίνα και το καθημερινό τρέξιμο!

Προτείνετε μέρη που έχετε επισκεφθεί και σας ενθουσίασαν! Έχει ενδιαφέρον η εκδρομή να απευθύνεται σε όλα τα μέλη της οικογένειας! Όταν όλοι βρίσκουν κάτι ενδιαφέρον, η οικογένεια δένεται περισσότερο! Αυτά τα ολιγοήμερα ταξιδάκια είναι από τις πιο γλυκές αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων!:D

Τα Ζαγοροχώρια είναι μία πολύ καλή αρχή! Διαμονή στο Δίλοφο και εξορμήσεις στο φαράγγι του Βίκου (Οξιά, Μονοδένδρι), ιππασία και ράφτιγκ στο Βοϊδομάτη, βόλτες στα πέτρινα γεφύρια, επίσκεψη στο Μουσείο του 1940 στο Καλπάκι. Φαγητό στο μικρό Πάπιγκο, σπιτικό λικεράκι στο μεγάλο Πάπιγκο, επιτραπέζια δίπλα στο τζάκι και ... τόσα άλλα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωραιοι προρισμοι mama lia αν και δεν εχω παει,

 

εγω θα προτεινα Καλαβρυτα

ωραιο και μικρο χωριο,πολυ καθαρο και ιδανικο για οικογενειες,

και με πολυ ωραια καταλυματα!!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα Μονεμβασιά.εχω παει και το χειμωνα ειναι πολυ ωραια και ειδικα οταν μενεις μεσα στο καστρο και πινεις το καφεδακι σου στα μαγαζακια που εχει μεσα στο καστρο.σε γυριζει σε αλλες εποχες!

Link to comment
Share on other sites

ωραιοι προρισμοι mama lia αν και δεν εχω παει,

 

εγω θα προτεινα Καλαβρυτα

ωραιο και μικρο χωριο,πολυ καθαρο και ιδανικο για οικογενειες,

και με πολυ ωραια καταλυματα!!

Kαι λιγο εξω απο τα καλαβρυτα στο πλανητερο.Ειχα μεινει σε ενα ωραιο δωματιο, μπροστα στο δασος...

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ωραίος προορισμός είναι η Καστοριά! Διαμονή στο Σιδηροχώρι με απίστευτη θέα στη λίμνη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο λιμναίος προϊστορικός οικισμός, αξίζει το όμορφο αρχοντικό-λαογραφικό μουσείο, αξέχαστη η βόλτα στη λίμνη με αυτοκίνητο ή ποδήλατο, και από τις δύο πλευρές. Η εκδρομή αυτή συνδυάζει επίσκεψη στον Αρκτούρο στο Νυμφαίο (μοναδική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους, για να αγαπήσουμε τις αρκούδες, να ευαισθητοποιηθούμε, δίπλα σε ένα γοητευτικό Νυμφαίο) και βόλτα στις Πρέσπες (τι ομορφιά!).:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη Μονεμβασιά ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ενδιαφέρουσα πρόταση και τα Καλάβρυτα! Η Πελοπόννησος είναι στα άμεσα μελλοντικά ταξίδια μας.:D

Link to comment
Share on other sites

Στη Βόρεια Εύβοια, στο χωριό Καματριάδες, υπάρχει ένα κέντρο ιππασίας με φάρμα. Το περιβάλλον είναι εκπληκτικό, τα δωμάτια ευρύχωρα και ζεστά και οι τιμές λογικές. Μην φανταστείτε πολυτέλειες. Απλή επαφή με τη φύση. Εμείς πήγαμε με πολύ κακό καιρό, και, όσο να το κάνεις, ήταν δύσκολο για τα παιδιά, όμως θα ξαναπάμε, γιατί έχει πολλές δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ωραίος προορισμός είναι η Καστοριά! Διαμονή στο Σιδηροχώρι με απίστευτη θέα στη λίμνη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει ο λιμναίος προϊστορικός οικισμός, αξίζει το όμορφο αρχοντικό-λαογραφικό μουσείο, αξέχαστη η βόλτα στη λίμνη με αυτοκίνητο ή ποδήλατο, και από τις δύο πλευρές. Η εκδρομή αυτή συνδυάζει επίσκεψη στον Αρκτούρο στο Νυμφαίο (μοναδική εμπειρία για μικρούς και μεγάλους, για να αγαπήσουμε τις αρκούδες, να ευαισθητοποιηθούμε, δίπλα σε ένα γοητευτικό Νυμφαίο) και βόλτα στις Πρέσπες (τι ομορφιά!).:D

 

σε αυτες τις περιοχες εχουμε παει το γαμηλιο ταξιδι μας:P

(Καστορια,Φλωρινα ,Εδεσσα)

μειναμε πολυ ευχαριστημενοι ειδικα απο τη διαμονη μας στις Πρεσπες,σε εναν παραδοσιακο ξενωνα στον Αγ.Γερμανο,και επισης πολυ ωραιο και γραφικοτατο το Νυμφαιο και εννοειται και η Καστορια με την πανεμορφη λιμνη της:P(αλλος αερας εκει στα βορεια...:D)

 

Για τη Μονεμβασιά ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ενδιαφέρουσα πρόταση και τα Καλάβρυτα! Η Πελοπόννησος είναι στα άμεσα μελλοντικά ταξίδια μας.:D

 

την Πελοποννησο την εχουμε γυρισει σχεδον ολοκληρη,

οσο για την Μονεμβασια,ειναι οντως ολα τα λεφτα,καθως και το Ναυπλιο,το Λεωνιδιο,και η διαδρομη απο Καλαματα προς Σπαρτη πολυ ωραια,αξιζει να παει κανεις.

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας εμεις θα παμε ζαγοροχωρια 24-27/12 θα εχουμε μαζι και τον μικρο κλεισαμε στο μονοδενδρι στο ξενοδοχειο αρκτουρος και ελπιζω να περασουμε καλα. Το μονο κακο ειναι οτι θα παμε τα Χριστουγεννα που θα γινεται χαμος απο κοσμο και ισως να εχει πολυ χιονι και να μην ευχαριστηθουμε τοσο.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο το Μονοδένδρι. Βέβαια, εμείς είχαμε πάει.... ζευγαράκι, αλλά νομίζω ότι και για παιδιά καλά θα είναι. Αν του αρέσει το αυτοκίνητο, θα δείτε και τις γύρω περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και σ'αυτό. Πέρασα το ΣΚ, γιατί είναι εκεί κοντά το χωριό του πατέρα μου και μου φάνηκε πολύ συμπαθητική ιδέα για εκδρομή.Είναι ιππικός όμιλος και έχει ξενώνα, εστιατόριο και φυσικά μαθήματα ιππασίας...

http://www.patrio.gr/patrio/XENWNES.html

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι χειμερινός τύπος και τρελαίνομαι για το βουνό, (κάνω και σκι) εχω επισκεφτει πολλά όμορφα μέρη στην Ελλάδα... Τα ζαγοροχώρια είναι πράγματι πανέμορφα , μικρό και μεγάλο Παπιγκο αλλά και τα γύρω χωριά...

Πήλιο είναι επίσης εξαιρετικά, ειδικά στην Τσαγκαράδα αλλά και στην Πορταριά..

Εμένα επίσης μου αρέσει και η Φλώρινα, όχι μέσα στην πόλη αλλά στα γύρω χωριά, πανέμορφο είναι το Νυμφαίο που είναι όλο πέτρινο και έχει και το καταφύγιο του Αρκτουρου που αξίζει να επισκεφτείς...

 

Ομορφα είναι επίσης και στη Νάουσα, η πολη ειναι μικρή και όμορφη και οι διαδρομές προς 3-5 πηγάδια φανταστικές!

 

Το Καρπενήσι επίσης είναι μια πολύ όμορφη περιοχή...

 

Και έχει η λίστα μου τόσα και άλλα τόσα!:D:D:D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η Δράμα είναι ένας πολύ όμορφος προορισμός! Διαμονή και φαγητό στο Βώλακα ή στο Γρανίτη, σκι στο Φαλακρό (φανταστική θέα από το τηλεφερίκ), μοναδικό το σπήλαιο στο Μααρά με το ποτάμι μέσα σε αυτό, αξιόλογο το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Παρανέστι και το ενυδρείο στο Μυλοπόταμο. Μην ξεχάσετε να ανάψετε ένα κεράκι στο Παγγαίο, να επισκεφθείτε το αρχαίο θέατρο των Φιλίππων (είναι πολύ κοντά στη Δράμα), να κάνετε βόλτα στα νερά της Αγίας Βαρβάρας. Να αγοράσετε φασόλια και πατάτες Νευροκοπίου! Αξίζει να πάτε το Δεκέμβριο στην Ονειρούπολη! Τα παιδιά σας θα ενθουσιαστούν!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας ενδιαφέρων προορισμός για οικογενειακές αποδράσεις είναι η περιοχή Βέροια-Έδεσσα-Νάουσα. Διαμονή στο φανταστικό ξενώνα Αθηνά στην Κουμαριά στο Σέλι με το καλύτερο πρωινό που έχουμα φάει ποτέ!!!

Φανταστική η διαδρομή Άγιος Νικόλαος Νάουσας-Σέλι!!! Σε αυτό το ταξίδι συνδυάζετε τους καταρράκτες της Έδεσσας, τον καταπληκτικό αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, τον Άγιο Νικόλαο Νάουσας. Μην αμελήσετε να δείτε το φράγμα του Αλιάκμονα στη Βέροια και το καναβουργείο στην Έδεσσα στο χώρο των καταρρακτών!:D

Φύση, αρχαιολογικοί χώροι, γνωριμία με τις πόλεις τις Ελλάδας... Μικροί μεγάλοι γυρίζουν στο σπίτι πλούσιοι σε γνώσεις, εμπειρίες, εικόνες, μυρωδιές, γεύσεις... Πολέμήστε τη ρουτίνα... Μας φθείρει...;)

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζομαι για Σαββ/κο εξορμηση και σκεφτομαι προς Καλαβρυτα ..Πλανητερο εχετε καμια καλη προταση για διαμονη;; δεν θελω και το πολυ πηξιμο στο χωριο μεσα, θα ηθελα καπου με θεα ..περιμενω προτασεις ή για ορεινη κορινθια -αρκαδια μεχρι 180-200 χιλ.αποστασης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιοι οι προορισμοι σας κοριτσια!!Εγω μολις γυρισα απο Καρπενησι, οπου περασα απλα α π ι θ α ν α!!!!!Παντως, για οποια ενδιαφερεται για Ναυπακτο, μπορω να της δωσω οσες πληροφοριες θελει, καθως επισης και να της κανω και μια καλη προσφορα και για διαμονη στα καταλύμματά μου!Θα χαρω πολυ να βοηθησω, ωστε να περασετε τελεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είδα προτείνατε και τα Λαγκάδια Αρκαδίας που πράγματι είναι καταπληκτικά και είναι και το χωριό μου!

Αυτό που έχω να πω γενικά είναι αν μπορείτε μαζί με τα μέρη που προτείνετε να γράφετε και κάτι για τις τιμές, σας φάνηκαν ακριβά; φτηνά; ή πόσο περίπου στοίχισαν; Σκέφτομαι Μονεμβασιά αλλά νομίζω ότι μεσα στο καστρο θα είναι πανάκριβα, έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είδα προτείνατε και τα Λαγκάδια Αρκαδίας που πράγματι είναι καταπληκτικά και είναι και το χωριό μου!

Αυτό που έχω να πω γενικά είναι αν μπορείτε μαζί με τα μέρη που προτείνετε να γράφετε και κάτι για τις τιμές, σας φάνηκαν ακριβά; φτηνά; ή πόσο περίπου στοίχισαν; Σκέφτομαι Μονεμβασιά αλλά νομίζω ότι μεσα στο καστρο θα είναι πανάκριβα, έτσι είναι;

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλησπερα!

 

στην Μονεμβασια εχω παει και εχω μεινει μεσα στο καστρο και ηταν πραγματικα παρα πολυ ωραια!:-D

η αληθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ακριβως τιμες,αλλα παιζει ρολο και το ποτε θα πας

αν πας σκ εχει παρα πολυ κοσμο...

εμεις ειχαμε παει καθημερινες(οχι σε

περιοδο γιορτων) και οι τιμες μας φανηκαν προσιτες:D

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλησπερα!

 

στην Μονεμβασια εχω παει και εχω μεινει μεσα στο καστρο και ηταν πραγματικα παρα πολυ ωραια!:-D

η αληθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ακριβως τιμες,αλλα παιζει ρολο και το ποτε θα πας

αν πας σκ εχει παρα πολυ κοσμο...

εμεις ειχαμε παει καθημερινες(οχι σε

περιοδο γιορτων) και οι τιμες μας φανηκαν προσιτες:D

 

Σ΄ευχαριστώ maira95. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια και δε θέλω και ο γιος μου να λείψει από το σχολείο. Θα το ψάξω πάντως. Απ ότι ξέρω κι εγώ τις καθημερινές οι τιμές παντου είναι χαμηλές. Σκέφτομαι επίσης να το ψάξω από τώρα για τα Χριστούγεννα μήπως και πετύχω καλύτερες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ maira95. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου δε μπορεί να πάρει άδεια και δε θέλω και ο γιος μου να λείψει από το σχολείο. Θα το ψάξω πάντως. Απ ότι ξέρω κι εγώ τις καθημερινές οι τιμές παντου είναι χαμηλές. Σκέφτομαι επίσης να το ψάξω από τώρα για τα Χριστούγεννα μήπως και πετύχω καλύτερες τιμες.

 

Εμείς είχαμε πάει πέρσι στο ΛΑΖΑΡΕΤΟ το οποίο είναι έξω από το κάστρο αλλά μετά την γέφυρα (πάνω στον βράχο) με σχετικά καλή τιμή και βέβαια θέα την θάλασσα.

 

Επί της ευκαιρίας το χωριό σου είναι πολύ ωραίο !!!!!!!!

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα ξενοδοχειο στο καστρο για το οποιο ειχα ρωτησει και ειχε το δικλινο γυρω στα 100 ευρω την βραδια και ειχε την ιδια τιμη ολο το χρονο.το ειχα δει μεσα και ηταν φανταστικο με κρυφους φωτισμους, ειχε μεσα στο δωματιο πηγαδι με αμμο και φωτισμο και θεα στην θαλασσα.νομιζω τα αξιζε τα λεφτα του.βεβαια εχει και πιο φτηνα δωματια μεσα στο καστρο και ακομα πιο φτηνα εξω απο το καστρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...