Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο? (μαιευτηριο που συστηνετε ως καλυτερο?)


Clem

Recommended Posts

Αρχίζω και ψάχνω το κατάλληλο νοσοκομείο για την γέννηση της κούκλας μου. Έχω ακούσει ότι το «Έλενα Βενιζέλου» είναι το καλύτερο στην Αθηνά. Εσείς τι νομίζεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ ειμαι της ιδίας άποψης αν και τελικά θα πάω στο Αρεταίειο. Πάντως το θέμα ειναι να βρεις έναν καλό γιατρό εκεί και να μην ταλαιπωρηθείς στα ιατρεία...αλλά για τη γέννα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Οπου ειναι ο γιατρος σου. Με αυτο το κριτηριο επιλεγω εγω.

Αν ηταν σε Δημοσιο και Ιδιωτικο θα επελεγα το Δημοσιο.

Απο προσωπικη πειρα το ΙΑΣΩ ειναι ενα καθαρό ξενοδοχείο με ασχημο service. Δεν θα ηταν καν στις επιλογες μου

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και ψάχνω το κατάλληλο νοσοκομείο για την γέννηση της κούκλας μου. Έχω ακούσει ότι το «Έλενα Βενιζέλου» είναι το καλύτερο στην Αθηνά. Εσείς τι νομίζεται?

 

Και γω έχω ακούσει τα καλύτερα για το Έλενα αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως βρεθούν καλοθελητές και επειδή είσαι ανύπαντρη, σου μιλήσουν για υιοθεσία ή ακόμη χειρότερα κάνουν καμμιά λοβιτούρα και πουν ότι το παιδί κάτι έπαθε κτλ κτλ. Μπροστά στο κέρδος γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Φοβάμαι λίγο το δημόσιο σε αυτά τα θέματα.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός σου που είναι ?

 

εγώ πιο πολύ διάλεξα νοσοκομείο παρά γιατρό... Στο Αλεξάνδρα γέννησα και πιστεύω πως τα δημόσια είναι πολύ καλύτερα. Το Έλενα επίσης είναι πολύ καλό.

 

Στα ιδιωτικά αν γίνει -χτύπα ξύλο- κάποια επιπλοκή σε βάζουν σε ένα ωραίο ασθενοφόρο και σε πάνε στα δημόσια.

Δεν ξέρω γιατί, είναι θέμα πολιτικής? είναι θέμα μηχανημάτων που δεν υπάρχουν στα ιδιωτικά? δεν έχει σημασία.. σημασία έχει ότι στην δύσκολη στιγμή σε τρέχουν!!! Δεν είναι απίστευτο?

 

Αυτό που είπε μια μανούλα λίγο παραπάνω ότι επειδή είσαι ανύπανδρη μπορεί να σου πουν διάφορα για υιοθεσίες και τέτοια... να αναφέρω 2 περιπτώσεις..

Μια πριν από χρόνια σε ιδιωτικό νοσοκομείο (δεν θυμάμαι πιο) που συνέβη αυτό το τρομερό

και μια με μένα στο Αλεξάνδρα που δεν έγινε τίποτα τέτοιο, ήταν όλοι υπέροχοι και μάλιστα ήρθε μια κοινωνική λειτουργός να μου μιλήσει να με συμβουλέψει και να μου δώσει και το τηλέφωνό της αν χρειαστώ κάτι..

 

Αν και νομίζω πως είσαι πολύ δυνατή και μια χαρά για να σε επηρεάσουν τέτοια απίστευτα !!!!

 

άλλη διαφορά είναι πως στα ιδιωτικά δεν έχεις το μωρό δίπλα σου ενώ στα δημόσια το έχεις.. μόλις έχει γεννηθεί.. πιστεύω πως την χρειάζεται την μαμά του...!!!

 

τις διαφορές στις τιμές φαντάζομαι τις έχεις υπόψη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

σημασια για μενα εχει πανω απόλα να εμπιστευεσαι το γιατρο σου και οχι το νοσοκομειο..

 

πλεον αυτο με το αν παθεις κατι θα σε τρεξουν στο δημοσιο εχω αρχισει να μη το πιστευω πια.

 

το οτι ειναι πολυ ακριβα ξενοδοχεια τα ιδιωτικα γι αυτο ουτε λογος αλλα εγω προσωπικα δε θα αλλαζα γιατρο στη μεση της εγκυμοσυνης μονο και μονο για να παω στο δημοσιο.

 

Πανω απ ολα ο γιατρος πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο έπρεπε να συμπληρώσω που λέει ο λόγος..

βεβαίως και εμπιστευόμουν την γιατρό μου μην τρελαθούμε κιόλας..

 

αλλά αυτή η "τρεχάλα" σε κρίσιμη στιγμή έχει συμβεί σε κολλητή μου φίλη και βέβαια είναι αλήθεια και είχαμε τρομάξει όλοι πάρα πολύ.

 

άλλη φίλη που είχε προβλήματα πριν την γέννα και δυστυχώς έμεινε καιρό στο Αλεξάνδρα τις έβλεπε που τις φέρναν καθημερινά από τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Πριν από 1,5 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ανύπαντρη, σου μιλήσουν για υιοθεσία ή ακόμη χειρότερα κάνουν καμμιά λοβιτούρα και πουν ότι το παιδί κάτι έπαθε κτλ κτλ. Μπροστά στο κέρδος γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Φοβάμαι λίγο το δημόσιο σε αυτά τα θέματα.

 

TI?ginontai tetoia?

Link to comment
Share on other sites

ανύπαντρη, σου μιλήσουν για υιοθεσία ή ακόμη χειρότερα κάνουν καμμιά λοβιτούρα και πουν ότι το παιδί κάτι έπαθε κτλ κτλ. Μπροστά στο κέρδος γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Φοβάμαι λίγο το δημόσιο σε αυτά τα θέματα.

 

TI?ginontai tetoia?

 

βρε παιδια, εδω φοβηθηκα εγω! οχι η κλεμ που την αφορα κιολας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχίζω και ψάχνω το κατάλληλο νοσοκομείο για την γέννηση της κούκλας μου. Έχω ακούσει ότι το «Έλενα Βενιζέλου» είναι το καλύτερο στην Αθηνά. Εσείς τι νομίζεται?

 

Και γω έχω ακούσει τα καλύτερα για το Έλενα αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως βρεθούν καλοθελητές και επειδή είσαι ανύπαντρη, σου μιλήσουν για υιοθεσία ή ακόμη χειρότερα κάνουν καμμιά λοβιτούρα και πουν ότι το παιδί κάτι έπαθε κτλ κτλ. Μπροστά στο κέρδος γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Φοβάμαι λίγο το δημόσιο σε αυτά τα θέματα.

 

ναι καλα....εμενα σε ιδιωτικη κλινικη κοντεψαν να με φανε για να παρουν το μωρο επειδη ημουν ανυπαντρη.......μεχρι και αντζελα δημητριου με χαρακτηρισαν επειδη ηθελα να κρατησω το παιδι....

36_1_28.gif

μην τα θυμαμαι τωρα και συνχιζομαι!

Link to comment
Share on other sites

κι ομως.......ο γιατρος μου ολα αυτα....και ειχε και ετοιμο ζευγαρι λεει για να παρει το μωρο.....

 

φυσικα τον απειλησαμε οτι αν παθει κατι το μωρο θα τρεξουμε σε καναλια και φυσικα σε δικαστηρια....του ειπαμε κιολας τοτε οτι ειχαμε ηδη επικοινωνησει με καναλι το οποιο περιμενε το οκ απο μας για να βγαλει το θεμα

 

οπως καταλαβαινεις ο γιατρος ουτε πληρωθηκε,ουτε ξαναεμφανιστηκε οσο ημουν μεσα στο μαιευτηριο

Link to comment
Share on other sites

κι ομως.......ο γιατρος μου ολα αυτα....και ειχε και ετοιμο ζευγαρι λεει για να παρει το μωρο.....

 

OK!!!Molis me epeises oti prepei na po ston patera tou morou gia to moro oso pio syntoma ginetai (einai dikigoros :roll: ) :D

 

kala aftos o giatros poso m**** p**** p*** itan?Kai mono afto pou eipe xreiazetai minysi...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο δεν γίνεται........ειναι πολυ σοβαρο το θεμα,αλλωστε δεν ηταν θεμα μαιευτηριου,αλλα γιατρου.......

απο τη στιγμη που δεν κινηθηκα τοτε νομικα δεν μπορω να κατηγορησω δημοσια κανεναν.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κατά τη γνώμη μου κάτι έπρεπε να κάνεις. Το παράνομο εμπόριο βρεφών ειναι τραγικό και πρέπει όλοι μας να καταγγέλουμε τέτοια περιστατικά. Της πεθεράς μου όταν γένναγε το 3ο της παιδί, ο άντρας της έλειπε ταξίδι και ήταν με τη μάνα της και την ρώτησε ο πονηρός ο γιατρός αν έχει άλλα παιδιά και μετά της είπε ότι το μωρό πέθανε στη γέννα....άντε τότε να βγάλουν άκρη δυο γυναίκες μόνες...πάντως ειναι μεγάλο πλήγμα για τη γυναίκα και ειναι τέρατα αυτοί οι "γιατροί"!

Link to comment
Share on other sites

βεβαια ειναι, αλλα ειχα αλλα προβληματα να λυσω τοτε ως ανυπαντρη μητερα.....

 

δεν μπορουσα...δεν ειχο κουραγιο να ασχοληθω και με αυτο......και μιλαμε για 14χρονια πριν που οι περισσοτεροι μολις ακουγαν οτι ειμαι ανυπαντρη μητερα γουρλωναν τα ματια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πιο σπουδαίο είναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να γεννήσεις εκεί που είναι αυτός, ίσως, αν φοβάσαι, το καλό του δημόσιου νοσοκομείου (Έλενα, Αλεξάνδρα) είναι ότι έχεις το μωρό συνέχεια δίπλα σου.

Τώρα, ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα αν γεννήσεις φυσιολογικά δεν επιτρέπεται να έχεις συνοδό μαζί σου το βράδυ να μείνει μαζί σου και ότι το καλύτερο δωμάτιο που έχει είναι δίκλινο (μονόκλινο δεν έχει).

Στο Έλενα, που γέννησα εγώ, μένει μαζί σου όποιος θέλει το βράδυ (ένας όμως) στο μονόκλινο και σε δίκλινο και πάνω μία γυναίκα (είτε γεννήσεις φυσιολογικά είτε με καισαρική).

Το καλύτερο θα ήταν να εμφανιστεί ο μπαμπάς του μωρού. Από ότι ξέρω, ούτως ή άλλως θα υπογράψεις όμως ύπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι παντρεμένη για να πάρεις το παιδί μαζί σου.

Αν έχεις πρόβλημα με τον πατέρα του παιδιού ή δεν του του έχεις πει ακόμα, πάρε έναν φίλο σου μαζί να παραστήσει τον πατέρα του παιδιού... Ή, στην τελική, αν πρόκειται ο κάθε άσχετος να σε ζαλίζει (αν ο γιατρός σου δεν ξέρει λεπτομέρειες) δήλωσέ τους ότι ο πατέρας του παιδιού απεβίωσε πριν παντρευτείτε. Κανέναν δεν θα ξαναδείς για να το πουν στο παιδί, όλοι θα σε αφήσουν στην ησυχία σου και κανείς δεν θα σου πει να σου πάρει το παιδί σου.

Φιλάκια και καλή λεφτεριά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα αν γεννήσεις φυσιολογικά δεν επιτρέπεται να έχεις συνοδό μαζί σου το βράδυ να μείνει μαζί σου και ότι το καλύτερο δωμάτιο που έχει είναι δίκλινο (μονόκλινο δεν έχει).

 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω....

 

Γέννησα στο Αλεξάνδρα και μιλάω υπεύθυνα όχι άκουσα ή μου είπαν...Με όποιον τρόπο και αν γεννήσεις μπορείς να έχεις συνοδό όχι μόνο το πρώτο βράδυ αλλά όλα τα βραδιά με την προϋπόθεση να είναι γυναίκα μόνο όμως στην περίπτωση που δεν είσαι σε μονόκλινο γιατί δεν μπορεί η διπλανή/διπλανές σου αν είναι άνετες με τον άντρα της καθεμίας μέσα...Γέννησα φυσιολογικά και το πρώτο βράδυ έμεινε και η μαμά μου και η πεθερά μου και ήμουν σε δίκλινο, έμειναν και οι 2 αδερφές της κοπέλας δίπλα μου...

 

Και φυσικά και υπάρχουν και μονόκλινα δωμάτια απλά είναι στην επιλογή του καθενός που θα πάει με την προϋπόθεση να μην τον παρακολουθεί κάποιος εκπαιδευόμενος.Όλοι οι γιατροί του Αλεξάνδρα δικαιούνται δωμάτια για τους ασθενής τους και ανάλογα με τον βαθμό καθορίζονται και το πόσα από κάθε κατηγορία θα έχουν...

 

Όποιος στα είπε αυτά απλά σε παραπληροφόρησε.

 

Επίσης να πω ότι την Κυριακή πήγα και στο Έλενα που γέννησε η κουμπάρα μου.Ήταν σε τρίκλινο μόνη της όμως και μπορώ να πω ότι το δωμάτιο μου στο Αλεξάνδρα ήταν μακράν πιο περιποιημένο από το δωμάτιο του Έλενα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, ξέρω ότι στο Αλεξάνδρα αν γεννήσεις φυσιολογικά δεν επιτρέπεται να έχεις συνοδό μαζί σου το βράδυ να μείνει μαζί σου και ότι το καλύτερο δωμάτιο που έχει είναι δίκλινο (μονόκλινο δεν έχει).

 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω....

 

Γέννησα στο Αλεξάνδρα και μιλάω υπεύθυνα όχι άκουσα ή μου είπαν...Με όποιον τρόπο και αν γεννήσεις μπορείς να έχεις συνοδό όχι μόνο το πρώτο βράδυ αλλά όλα τα βραδιά με την προϋπόθεση να είναι γυναίκα μόνο όμως στην περίπτωση που δεν είσαι σε μονόκλινο γιατί δεν μπορεί η διπλανή/διπλανές σου αν είναι άνετες με τον άντρα της καθεμίας μέσα...Γέννησα φυσιολογικά και το πρώτο βράδυ έμεινε και η μαμά μου και η πεθερά μου και ήμουν σε δίκλινο, έμειναν και οι 2 αδερφές της κοπέλας δίπλα μου...

 

Και φυσικά και υπάρχουν και μονόκλινα δωμάτια απλά είναι στην επιλογή του καθενός που θα πάει με την προϋπόθεση να μην τον παρακολουθεί κάποιος εκπαιδευόμενος.Όλοι οι γιατροί του Αλεξάνδρα δικαιούνται δωμάτια για τους ασθενής τους και ανάλογα με τον βαθμό καθορίζονται και το πόσα από κάθε κατηγορία θα έχουν...

 

Όποιος στα είπε αυτά απλά σε παραπληροφόρησε.

 

Ακριβώς αυτό!

 

Και τις δύο μου κόρες στο Αλεξάνδρα τις γέννησα (φυσιολογικά)!!

 

Άν δεν έχετε ιδίαν εμπειρία καλύτερα να μην σπέρνετε φημολογίες!

 

Έχω δική μου γιατρό εκεί που με παρακολουθούσε στα απογευματινά ιατρεία καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Είχα δίκλινο δωμάτιο.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

 

 

Μόλις την Παρασκευή που μας πέρασε ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και μετά το πρώτο ξάφνιασμα άρχισα να ψάχνω γιατρό.

 

 

Από επιλογή και μόνο θέλω να γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο και συγκεκριμένα στο "Έλενα Βενιζέλου", όμως θέλω παράλληλα ο γιατρός που θα με παρακολουθεί να συνεργάζεται και με το συγκεκριμένο μαιευτήριο.

 

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτίνετε κάποιον γιατρό.

 

Αν παίζει κάποιο ρόλο μένω Κορυδαλλό και θα ήταν ιδανικά αν ήταν κοντά στην περιοχή μου.

 

 

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο Αλεξανδρα γεννησα, ημουν σε δικλινο και η διπλανη μου ειχε 2-3 ατομα συνοδους, ενας εκ των οποιων ο αντρας της.......μια βραδια ειχε 3......μανα, πεθερα, συζυγο......κοντεψα να μη χωραω εγω!!!! :lol:

 

Και αλλες που ξερω ειχαν τον αντρα τους συνοδο.......φανταζομαι οτι αν δεν υπαρχει αντιρρηση απο τις αλλες συγκατοικους μπορεις να εχεις και αντρα συνοδο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Τι να σας πω!! Ότι μου είπε για το Αλεξάνδρα μου το είπε μια πολύ καλή μου φίλη που γέννησε εκεί και τα δύο παιδιά της (το ένα πριν από 2 μήνες, άρα όχι πολύ παλιά!!)

Sorry αν παραπληροφόρησα, αλλά, φυσικά, δεν το έκανα από πρόθεση!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...