Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατεβαίνει συνέχεια από το κρεβάτι!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Από προσωπική εμπειρία :

 

Νομίζω οτι τα πισωγυρίσματα δεν βοηθούν. από την στιγμή που αποφασίσατε κρεβάτι, στο κρεβάτι θα ήταν καλό μείνει. Από κει κι έπειτα θέλει υπομονή. εσείς αποφασίσατε τα δύσκολα, δηλαδή κοιμήσου στο κρεβάτι σου μόνο σου από την αρχή. αυτό είναι καλό. πιο δύσκολο αλλά καλύτερο. θα το κάνει λίγο καιρό ακόμα μετά θα το πάρει απόφαση. η δικιά μου κοιμήθηκε νωρίς (18 μηνών) σε κρεβάτι γιατί προσπαθούσε να πηδήξει από την κούνια :shock: από τότε μέχρι και την περασμένη εβδομάδα κοιμόταν με έναν από τους δυο μας δίπλα της και αυτό ήταν χειρότερο γιατί πολλές φορές αργούσε να κοιμηθεί και μένα οι υποχρεώσεις περίμεναν. για μένα συνέχισέ το έτσι αφού έστω και μετά από 2ωρο κοιμάται. όσο περνάει ο καιρός θα κοιμάται νωρίτερα. κάνε λίγο υπομονή είμαι σίγουρη οτι μετά θα απολαμβάνεις το αποτέλεσμα.;)

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Ελπίδα μου πίστεψε με και γω είμαι κατά των πισωγυρισμάτων αλλά πραγματικά το κρεβάτι μόνο κακό μας έκανε! Όσο πείσμα και υπομονή και αν είχαμε και όσες φορές του είπαμε να κοιμηθεί δεν κοιμόταν με ΤΙΠΟΤΑ!!!!! Πολύ ξενύχτι και δεν καταφέραμε τίποτα οπότε θεωρήσαμε ότι δεν ήταν έτοιμος για αυτή την αλλαγή. Τώρα στην κούνια νομίζω μας έχει πάει καλά γιατί έμαθε πλεον να ανεβοκατεβαίνει μόνος του και κάποια στιγμή κοιμάται. Στην ουσία είναι το ίδιο με το να κοιμόταν σε κρεβάτι αλλά τι να πω... ίσως έπρεπε να μάθει πρώτα στην κούνια όπως τώρα (να σημειώσω ότι ενώ είμαστε 3 χρονών δεν σκαρφάλωνε ποτέ για να κατέβει...) και μετά να κάνει την μετάβαση στο κρεβάτι γιατί ίσως να του φάνηκε ξένος ο χώρος.

H λογική μου είναι ότι πρέπει να μάθει να κοιμάται μόνος του γιατί μεγαλώνει και γίνεται μεγάλο παιδάκι και πρέπει να ακούει όταν του λες "πήγαινε για ύπνο".

Ελπίζω να το καταφέρουμε!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι με νέα! Το Σαββάτο βγάλαμε πάλι το κρεβατάκι μιας και αποσυναρμολογήσαμε την κούνια και την διώξαμε τελείως από το δωμάτιο και μαντέψτε! Όλα πάνε καλά! Κοιμήθηκε μια χαρά 3 βράδια τώρα στο κρεβατάκι του. Βέβαια ανεβοκατεβαίνει 2-3 φορές πρώτα και μπαίνω και του λέω να πάει να κοιμηθεί αλλά μετά σταματάει. Βέβαια αυτό το έκανε και στην κούνια! Εσας όταν τα βάζετε για ύπνο κοιμόνται αμέσως? Μένουν ξαπλωμένα ή σηκώνονται? Εμένα και στην κούνια από τότε που ανακάλυψε να ανεβοκατεβαίνει αλλά και στο κρεβάτι τώρα σηκώνεται μερικές φορές και μετά κοιμάται, κατεβαίνει - ανεβαίνει, παίζει με κάτι αρκούδια στο κρεβάτι του, ανάβει το φως.... Υποθέτω ότι είναι φυσιολογικό αυτό ε?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδή δεν θέλουν να κοιμηθούν, ανεβοκατεβαίνουν βρίσκοντας διάφορες αφορμές. Θυμούνται εκείνη την ώρα ότι διψάνε, θέλουν τσίσα, θέλουν κακά, θέλουν να ανάψουν το φως του χωλ κτλ. Εχει πολύ γέλιο. Πάνε για ύπνο 9.30 και κοιμούνται τελικά 10+...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα μανουλες!!! ολες τα ιδια θεματα εχουμε μου φαινετε..και εμενα ο μικρος πριν 4μηνο τωρα εινια 2 και 3 μηνων αρχησε να μην θελει το κρεβατι του και κοοταν σε ενα καναπε πυο εχουμε στο δωματιο του.μια κοιμοταν στο ενα μια στο αλλο κατεβαινε απο τον καναπε φυσικα και ερχοταν σε εμας μετα τον πηγαινα στο δικο του,ποτε κοιμοταν στην κουνια του ,και τελικα τωρα δεν την θελει καθολου,κοιματε στον καναπε γιατι ξυπναει το πρωι και ερχετε στο κρεβατι μας...οππτε τωρα ειμαστε στην αναζητηση παιδικου κρεβατιου...αλλα σκεφτομαι θα κοιματε εκει η επειδη εμαθε τον καναπε δεν θα το θελει??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...