Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψωμί του τοστ και συντηρητικά


mamoui

Recommended Posts

αυτό ακριβώς είναι το point μου. πρέπει κάπως να μπει ένα τέλος σε όλο αυτό το "μαρκετινγκ". αν δεν παίρνουμε τα προιοντα θα αναγκαστούν κάτι να αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ναι καλά ο Καραμολέγκος….μετά από ένα μισή μήνες διακοπών γύρισα βράδυ στο σπίτι, με άδειο φυσικά ψυγείο αλλά ευτυχώς ψάχνοντας για κανένα παξιμάδι βρήκα στην ψωμιέρα τα ξεχασμένα «ολόφρεσκα» μαλακά ψωμάκια του χοτ ντογκ…… μετά από αυτό δεν ξαναγοράζω φρυγανιές…. ψωμί του τοστ μόνο που διατηρείται παραπάνω…

Βέβαια και το ψωμί του φούρνου μπορεί να μην έχει συντηρητικά, αλλά με την καθαριότητα τι γίνεται, τι ποιότητα είναι τα αλεύρια τους, ενώ έτσι που μένουν εκτεθειμένα στα ράφια για ώρες....ας μην αναφερθώ στα πόσα χέρια έχουν περάσει μέχρι να το πιάσουμε εμείς....για αυτό πήρα μηχανή ψωμιού γνωστής μάρκας σουπερ μάρκετ-νομίζω είναι καλή μέση λύση από το να ζυμώνουμε ξανά και ξανά, όμως ακόμη δεν έχω βρει καλή συνταγή για ψωμί τύπου τοστ...καμία ιδέα;…όχι όμως για ψωμί με αντοχή καραμολέγκου….:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλά ο Καραμολέγκος….μετά από ένα μισή μήνες διακοπών γύρισα βράδυ στο σπίτι, με άδειο φυσικά ψυγείο αλλά ευτυχώς ψάχνοντας για κανένα παξιμάδι βρήκα στην ψωμιέρα τα ξεχασμένα «ολόφρεσκα» μαλακά ψωμάκια του χοτ ντογκ…… μετά από αυτό δεν ξαναγοράζω φρυγανιές…. ψωμί του τοστ μόνο που διατηρείται παραπάνω…

Βέβαια και το ψωμί του φούρνου μπορεί να μην έχει συντηρητικά, αλλά με την καθαριότητα τι γίνεται, τι ποιότητα είναι τα αλεύρια τους, ενώ έτσι που μένουν εκτεθειμένα στα ράφια για ώρες....ας μην αναφερθώ στα πόσα χέρια έχουν περάσει μέχρι να το πιάσουμε εμείς....για αυτό πήρα μηχανή ψωμιού γνωστής μάρκας σουπερ μάρκετ-νομίζω είναι καλή μέση λύση από το να ζυμώνουμε ξανά και ξανά, όμως ακόμη δεν έχω βρει καλή συνταγή για ψωμί τύπου τοστ...καμία ιδέα;…όχι όμως για ψωμί με αντοχή καραμολέγκου….:lol:

 

Τραγικό αυτό με τα ψωμάκια...

Συμφωνώ, αυτή είναι καλύτερη λύση, απλά δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να αγοράσουμε κατασκευαστή ψωμιού ή το χρόνο να ζυμώνουμε. Παρ'όλα αυτά, όποιος μπορεί είναι ό,τι καλύτερο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτό με την υγειηνή των φούρνων δεν το είχα πολυσκευτεί. πραγματικά δεν είναι τραγικό το πώς μας ωθούν με αυτές τις πρακτικές στο να προσπαθούμε να παράγουμε όσο περισσότερα μπορουμε μόνοι μας? Στο τέλος θα μπουμε κ σε γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

απ οπου και να το πιασεις ακρη δεν θα βρεις. Εμεις πραττουμε αναλογα, αν εχουμε χρονο φτιαχνουμε μονοι μας, αλλιως παιρνουμε απο το φουρνο, αλλα εχω και στο ψυγειο του τοστ γιατι καμμια φορα ξεμενουμε και το σμ ειναι 20 με το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

το ζυμωμα του ψωμιου παιρνει 4 λεπτα, το αφηνεις να φουσκωσει και το ψηνεις.

 

δεν παιρνει χρονο το ψωμι, κι απο υλικα μονο νερο αλευρι και μαγια θες.

αλατι και ζαχαρη προεραιτικα.

 

εχω κανει λαθη με το κωλοψωμι του τοστ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ζυμωμα του ψωμιου παιρνει 4 λεπτα, το αφηνεις να φουσκωσει και το ψηνεις.

 

δεν παιρνει χρονο το ψωμι, κι απο υλικα μονο νερο αλευρι και μαγια θες.

αλατι και ζαχαρη προεραιτικα.

 

εχω κανει λαθη με το κωλοψωμι του τοστ

 

 

Ναι καλη μου ολα 4 λεπτα παιρνουν, και να μαγειρεψεις και να σιδερωσεις και να βαλεςι πλυντηριο και να σκουπισεις το τραπεζι και να απλωσεις ρουχα και να ντυσεις τα παιδια και να γεμισεις το πλυντηριο και να.......Χ 100000 εργασιες που εχω καθημερινα, δεν βγαινει το αποτελεσμα σωστο δεν μου φτανει ο χρονος. Εργαζομαι 10 ωρες τη μερα βαλε και το πηγαινε ελα! Το ζυμωμα ειναι ψιλοδυσκολο να μπει στο προγραμμα μου λοιπον. Ψωμακι απο το φουρνο κι αγιος ο θεος!

Συγχαρητηρια που προλαβαινεις, αξια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλη μου ολα 4 λεπτα παιρνουν, και να μαγειρεψεις και να σιδερωσεις και να βαλεςι πλυντηριο και να σκουπισεις το τραπεζι και να απλωσεις ρουχα και να ντυσεις τα παιδια και να γεμισεις το πλυντηριο και να.......Χ 100000 εργασιες που εχω καθημερινα, δεν βγαινει το αποτελεσμα σωστο δεν μου φτανει ο χρονος. Εργαζομαι 10 ωρες τη μερα βαλε και το πηγαινε ελα! Το ζυμωμα ειναι ψιλοδυσκολο να μπει στο προγραμμα μου λοιπον. Ψωμακι απο το φουρνο κι αγιος ο θεος!

Συγχαρητηρια που προλαβαινεις, αξια.

 

 

οντως, αν λειπεις ολη μερα απο το σπιτι ουτε τα βασικα δεν προλαβαινεις να κανεις στο σπιτι, υπαρχουν φορες που και το φαγητο ειναι δυσκολο να γινει ποσο μαλλον να κανεις κατι επιπλεον, δυστυχως ειναι τετοιοι οι ρυθμοι της ζωης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιο πολυ χρονο σου παιρνει να ντυθεις να πας να το αγορασεις, και τις ειρωνιες δεν τις εκτιμω

 

α, κι εγω μαμα ειμαι ξερεις

 

 

Παω ετσι κι αλλιως σμ και για τα υπολοιπα, δεν χρειαζεται να ντυθω ειδικα γι αυτην την περισταση αν κι εχω μεγαλη γκαρνταρομπα :P Το οτι μου απαντησες οτι δεν εχω ουτε 4 λεπτα τη μερα να....ζυμωσω....δεν ειναι ειρωνια; Απλα σου εξηγησα γιατι δεν τα εχω. Και τωρα το συνεχιζεις, "πιο πολυ χρονο παιρνει να πας να το παρεις"; Τι υπονοεις λοιπον; Να προσεχουμε λιγο τι γραφουμε, θιχτηκες κιολα. Σιγα μη τσακωθουμε τωρα και γιατι αγοραζουμε ψωμι του τοστ. Και χαμπουργκερακια παιρνω!!! [σοκ]

Link to comment
Share on other sites

οντως, αν λειπεις ολη μερα απο το σπιτι ουτε τα βασικα δεν προλαβαινεις να κανεις στο σπιτι, υπαρχουν φορες που και το φαγητο ειναι δυσκολο να γινει ποσο μαλλον να κανεις κατι επιπλεον, δυστυχως ειναι τετοιοι οι ρυθμοι της ζωης

 

Αστα. μαγειρευω 9.30 το βραδυ και μετα. Τι να κανουμε. Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα φουρνάκι για ψωμί. Παίρνω και κιτρινο αλεύρι μαυραγάνι και αλεύρι ολικής βιολογικό και φτιαχνουμε ψωμάκι το οποίο το ξεσκίζει ο μικρός. Πιστεύω ότι είναι μια από τις ασφαλέστερες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για το παιδί παίρνουμε απ' τον φούρνο κι εμείς, μιας και χαλάει στις 4-5 ημέρες.

 

Κι εγώ είμαι μαμά που δουλεύω πολλές ώρες και έχω 2 και μωρά. Μακάρι να μου επέτρεπε ο χρόνος μου να κάνω κάτι καλύτερο... Πριν γίνω μητέρα έψηνα ψωμί του τοστ στον αρτοπαρασκευαστή και το τσακίζαμε. Είναι μία καλή λύση για όσες έχετε λίγο χρόνο ή λίγες γνώσεις.

 

Εγώ προσωπικά έχω πάρει για 3η φορά ένα 10κιλο σακί αλεύρι (όπως έκανα παλιάαααα) ελπίζοντας να ξαναβρω χρόνο να βγάλω τον αρτοπαρασκευαστή απ το ντουλάπι και να ανοίξω το σακί πριν λήξει όπως τα άλλα 2. :oops::oops:

 

Κάθε φορά λέω πως θα βρω τον χρόνο αλλά η πραγματικότητα επιμένει να με διαψεύδει. Μην παρεξηγείστε όσες τα καταφέρνετε ή δεν τα καταφέρνετε, κάθε οικογένεια έχει διαφορετικές προσδοκίες και ανάγκες και βάσει αυτών πράτουμε η κάθε μία.

 

Πίσω στην κουβέντα, για τον αρτοπαρασκευαστή δουλεύει πολύ τέλεια για ψωμί του τοστ η αντίστοιχη συνταγή που λέτε παραπάνω με το βουτυράκι όπως και μία που έχουν με αυγό.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλό ψωμί από φούρνο ψάχνω.... έχετε τίποτα να μου προτείνετε?

από τις αλυσίδες πχ Βενέτη? Αττικοί φούρνοι?

από φούρνο της γειτονιάς? μήπως και αυτοί χρησιμοποιούν κατεψυγμένη ζύμη?

πως ξεχωρίζουμε το καλό ψωμί?

οι συμβουλές σας καλοδεχούμενες.....

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αλυσίδες ΔΕΝ είναι φούρνοι. Είναι βιομηχανίες.

Οι φούρνοι της γειτονιάς ΔΕΝ χρησιμοποιούν κατεψυγμένη ζύμη γιατί δεν τους βοηθά πουθενά. Οι φούρνοι της γειτονιάς έχουν πελατεία... γειτονιάς και όχι σουπερ μάρκετ. Έτσι καθημερινά ξυπνάνε μαύρη νύχτα για να ζυμώσουν φρέσκο ψωμί, η πλειοψηφία τους με αγνά υλικά (χωρίς βελτιωτικά ή διογκωτικά ζύμης).

Το καλό ψωμί έχει να κάνει με τον καλό αρτοποιό. Θα πρέπει να βρεις έναν τέτοιο. Για μένα το καλό ψωμί, μυρίζει ψωμί (και όχι οτιδήποτε άλλο, συνήθως χημικό), έχει γεύση ψωμί(και όχι καθόλου γεύση), δεν έχει κίτρινα στίγματα σα χρώμα μέσα στην ψίχα του (ένδειξη βελτιωτικού) και όταν πιέζω μια φέτα ψωμί, αυτό πρέπει να επανέρχεται στην αρχική του θέση (ένδειξη πως το ψωμί είναι ψημένο σωστά και δεν είναι άψητο). Το τελευταίο δεν ισχύει για τα ψωμιά τύπου πολυτελείας ή άσπρα των οποίων η σύσταση είναι τέτοια που η ψίχα δεν επανέρχεται αλλά δε σημαίνει πως είναι άψητα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT, σ ευχαριστώ έχεις δίκαιο για βιομηχανίες κτλ ... αλλά υπάλληλος σε τέτοια αλυσίδα μου είπε ότι τα ζυμωτά με προζύμι που πουλάνε είναι πολύ καλά σε αντίθεση με τα χωριάτικά τους κτλ που είναι κατεψυγμένα. Η τιμή βέβαια διπλάσια.

Πρώτη φορά ακούω για καλό αρτοποιό, πίστευα μόνο τα υλικά κάνουν την διαφορά.

Όταν στον φούρνος τη γειτονιάς δεν υπάρχει προσωπικό στις 4 το πρωί, πότε το ψήνουν το ψωμί?!?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις αλυσίδες αν κάτι δεν είναι κατεψυγμένο είναι μείγμα. Δηλαδή βάζουν το έτοιμο μείγμα σκόνη και το νερό και ζυμώνεται το -και καλά- ζυμωτό με (βιομηχανικό και όχι φυσικό προζύμι).

Ο καλός αρτοποιός ξέρει τι μείξη αλεύρων θα κάνει για να βγει το ψωμί του νόστιμο χωρίς να χρειάζεται χημικά. Ο μέτριος θα το παλέψει αλλά δεν θα κάνει το τέλειο ψωμί. Ο κακός αρτοποιός, δεν έχει ιδέα οπότε αγοράζει μείγματα ψωμιού και βελτιωτικά και κάνει και ένα βασικό ψωμί όπως όπως.

Σαφώς και έχει να κάνει με τον αρτοποιό. Αλλά ξαναλέω, οι της τρίτης κατηγορίας δεν επιβιώνουν γι αυτό είναι λίγοι.

Για τον φούρνο που μου λες ότι στις 4 δεν έχει προσωπικό, τι εννοείς; Να ναι ανοιχτά για να πουλάει; Μπορεί το εργαστήριό του να μην είναι ορατό και να μη βλέπεις ανθρώπους ή φώτα ή να μη μπορείς να ακούσεις τον θόρυβο των μηχανημάτων.

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα "ο φούρνος" της γειτονιάς να μην είναι φούρνος αλλά πρατήριο πώλησης άρτου. Δηλαδή είτε ο ιδιοκτήτης έχει 2ο κατάστημα αλλού όπου παράγει το ψωμί και το πουλά και στο κατάστημα στο οποίο αναφέρεσαι ή μπορεί απλά να το αγοράζει από αρτοποιό (και θέλω να ελπίζω όχι από βιομηχανία) και να το πουλά μόνο. Γενικά οι φούρνοι φαίνονται. Οι νορμάλ αρτοποιοί δυστυχώς δουλεύουν απ΄τις 2.00 τις 3.00 ή το αργότερο τις 4.00 το πρωί και τα μηχανήματά τους παύουν μετά τις 2.00 το μεσημέρι. Παράγουν όλα αυτά τα αρτοποιήματα, γλυκά ή αλμυρά (τεράστια γκάμα) αμέσως μετά το ψωμί της ημέρας, επομένως αν είναι φούρνος, φαίνεται.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι αλυσίδες ΔΕΝ είναι φούρνοι. Είναι βιομηχανίες.

Οι φούρνοι της γειτονιάς ΔΕΝ χρησιμοποιούν κατεψυγμένη ζύμη γιατί δεν τους βοηθά πουθενά. Οι φούρνοι της γειτονιάς έχουν πελατεία... γειτονιάς και όχι σουπερ μάρκετ. Έτσι καθημερινά ξυπνάνε μαύρη νύχτα για να ζυμώσουν φρέσκο ψωμί, η πλειοψηφία τους με αγνά υλικά (χωρίς βελτιωτικά ή διογκωτικά ζύμης).

Το καλό ψωμί έχει να κάνει με τον καλό αρτοποιό. Θα πρέπει να βρεις έναν τέτοιο. Για μένα το καλό ψωμί, μυρίζει ψωμί (και όχι οτιδήποτε άλλο, συνήθως χημικό), έχει γεύση ψωμί(και όχι καθόλου γεύση), δεν έχει κίτρινα στίγματα σα χρώμα μέσα στην ψίχα του (ένδειξη βελτιωτικού) και όταν πιέζω μια φέτα ψωμί, αυτό πρέπει να επανέρχεται στην αρχική του θέση (ένδειξη πως το ψωμί είναι ψημένο σωστά και δεν είναι άψητο). Το τελευταίο δεν ισχύει για τα ψωμιά τύπου πολυτελείας ή άσπρα των οποίων η σύσταση είναι τέτοια που η ψίχα δεν επανέρχεται αλλά δε σημαίνει πως είναι άψητα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Εγω εχω 3 φούρνους εδώ "της γειτονιάς" που αγοράζουν ψωμί.Μαλιστα τυχαία είδα τα φορτηγά 7 το πρωι να ξεφορτώνουν...άλλιως δεν θα το ήξερα νομίζοντας οτι ζημωνουν απο τα μεσάνυχτα...Έχουν ενα μικρό Εργαστηριο πίσω και φτιάχνουν ελάχιστα πραγματα μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι πρατήρια πώλησης άρτου και όχι αρτοποιεία. Ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι θέλει και δυστυχώς ο καταλανωτής είναι αναγκασμένος να το παίζει ντεντέκτιβ. Επιμένω σε αυτό που είπα. Τα αρτοποιεία φαίνονται. Αργά ή γρήγορα, πάντως φαίνονται

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Eίπα κι εγώ να σταματήσω να αγοράζω ψωμί του τοστ από το σούπερ μάρκετ ,γιατί ήμουν καχύποπτη αν τα διαφημιζόμενα ως ψωμια χωρις συντηρητικα δεν είχαν όντως συντηρητικά. Και πήρα από το φούρνο της γειτονιας. Φούρνος ετσι, όχι πρατήριο.

Είχε ταμπελάκι επάνω με τα συστατικά και έχω φρίξει. Δεν ξέρω αν είναι συντηρητικά, πάντως για αγνό ψωμάκι όπως το περίμενα δεν μου μοιάζει. Αν είναι κάποια χημικός ή εστω γνώστρια, ας μου εξηγήσει αν είναι χωρίς συντηρητικά το ψωμί που περιέχει μεταξύ άλλων:

ΚΑΡΒΟΞΥΜΕΘΥΛΟΚΥΤΑΡΙΝΗ ( απ ο,τι βρηκα στο ιντερνετ Ε466 είναι η διεθνής ονομασία της)

ΜΟΝΟΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ ΛΙΠΑΡΩΝ ΟΞΕΩΝ,ΔΙΚΕΤΥΛΟΤΡΥΓΙΚΟΥΣ ΕΣΤΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΔΙ ΓΛΥΚΕΡΙΔΙΩΝ (Ε472),ΣΤΕΑΤΟΥΛΟ,2-ΓΑΛΑΚΤΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ,ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΑΛΕΥΡΩΝ,ΑΣΚΟΡΒΙΚΟ ΟΞΥ,ΟΞΕΙΑΚΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ και καμια 15ρια αλλα συστατικα που δεν μου φανηκαν τοσο υποπτα.

 

Είναι αυτό αγνο ψωμι από φουρνο, οπως το εννοουμε, ή μηπως είναι πιο φορτωμενο από του σούπερ μαρκετ που διαφημιζουν ότι είναι χωρις συντηρητικα?

Link to comment
Share on other sites

Eίπα κι εγώ να σταματήσω να αγοράζω ψωμί του τοστ από το σούπερ μάρκετ ,γιατί ήμουν καχύποπτη αν τα διαφημιζόμενα ως ψωμια χωρις συντηρητικα δεν είχαν όντως συντηρητικά. Και πήρα από το φούρνο της γειτονιας. Φούρνος ετσι, όχι πρατήριο.

Είχε ταμπελάκι επάνω με τα συστατικά και έχω φρίξει. Δεν ξέρω αν είναι συντηρητικά, πάντως για αγνό ψωμάκι όπως το περίμενα δεν μου μοιάζει. Αν είναι κάποια χημικός ή εστω γνώστρια, ας μου εξηγήσει αν είναι χωρίς συντηρητικά το ψωμί που περιέχει μεταξύ άλλων:

ΚΑΡΒΟΞΥΜΕΘΥΛΟΚΥΤΑΡΙΝΗ ( απ ο,τι βρηκα στο ιντερνετ Ε466 είναι η διεθνής ονομασία της)

ΜΟΝΟΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ ΛΙΠΑΡΩΝ ΟΞΕΩΝ,ΔΙΚΕΤΥΛΟΤΡΥΓΙΚΟΥΣ ΕΣΤΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΔΙ ΓΛΥΚΕΡΙΔΙΩΝ (Ε472),ΣΤΕΑΤΟΥΛΟ,2-ΓΑΛΑΚΤΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ,ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΑΛΕΥΡΩΝ,ΑΣΚΟΡΒΙΚΟ ΟΞΥ,ΟΞΕΙΑΚΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ και καμια 15ρια αλλα συστατικα που δεν μου φανηκαν τοσο υποπτα.

 

Είναι αυτό αγνο ψωμι από φουρνο, οπως το εννοουμε, ή μηπως είναι πιο φορτωμενο από του σούπερ μαρκετ που διαφημιζουν ότι είναι χωρις συντηρητικα?

 

Δεν τα εμπιστευομαι των φουρνων! Γιατι δεν γραφουν τα συστατικα. Το αγοραζεις χυμα. Εσενα ευτυχως -και μπραβο του- τα γραφει. Επισης εχω δει διαφορα, με φουρνους δηθεν καλους, μετα απο καιρο μαθαινεις απο που αγοραζουν το αλευρι για να ειναι φθηνο, κι αλλα πολλα. Ο περισσοτερος κοσμος δυστυχως δεν κοιταει την ποιοτητα, οπως εσεις που τα συζητατε εδω. Απλα αγοραζει ψωμι απο το "φουρνο της γειτονιας".

 

Δεν τρωμε ψωμι στο σπιτι μου με το φαγητο, μονο σε τοστ. Παλια, οταν το παιδι ηταν μωρο μας ειχε πιασει μια ταση να τρωμε τα παντα αγνα, οποτε αγορασαμε αρτοπαρασκευαστη και ηταν οντως η καλυτερη λυση. Μετα το ξεπερασαμε, και τωρα αγοραζουμε ετοιμο απο το σ/μ.

 

Παντως, το ψωμι που πηραμε εχθες, γραφει αυτα τα συστατικα: αλευρι σιτου, νερο, μαγια, ζαχαρι, προζυμι (νερο, αλευρι σιτου), φυτικο ελαιο, αλατι, ξιδι, αλευρι ζυμωσης σιτου, αρωματικη υλη, γλουτενη σιτου, εκχυλισμα κερασιου, αλευρι φαβας. Ε, εκτος απο την αρωματικη υλη, δε νομιζω να τρωμε και κατι τοσο τρομερο, τουλαχιστον οχι χειροτερο απο οσα περιγραφεις παραπανω. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ψωμί χωρίς πρόσθετα που να μην μπαγιατεύει μέσα σε μια μέρα. Το ψωμί του τοστ που πρέπει να διατηρηθεί περισσότερο θα έχει οπωσδήποτε κάποιες ουσίες μέσα. Προφανώς είναι εγκεκριμένες για να τις χρησιμοποιούν και οι βιομηχανίες, αλλά μην περιμένεις θαύματα από το φούρνο, δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ψωμί χωρίς πρόσθετα που να μην μπαγιατεύει μέσα σε μια μέρα. Το ψωμί του τοστ που πρέπει να διατηρηθεί περισσότερο θα έχει οπωσδήποτε κάποιες ουσίες μέσα. Προφανώς είναι εγκεκριμένες για να τις χρησιμοποιούν και οι βιομηχανίες, αλλά μην περιμένεις θαύματα από το φούρνο, δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό.

 

Το ότι είναι εγκεκριμένες δεν σημαίνει ότι είναι και αθώες. Μόνο η μία από αυτές που έψαξα, είναι στις ύποπτες για καρκινογένεση. Άρα επιστρέφω στο ψωμί τοστ του σουπερ μαρκετ, που είχε ως συστατικά "αλεύρι νερό προζύμι" και τουλάχιστον είναι και από μια βιομηχανία επώνυμη, η οποία υπόκειται σε συνεχείς ελέγχους, έχει ένα σωρό πιστοποιητικά ISO και ξέρω τι ακριβώς τρώω. Ο φούρναρης της γειτονιάς, μπορεί να βάζει μέσα ό,τι να ναι γιατί απλά κανείς δεν τον ελέγχει...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι εγκεκριμένες δεν σημαίνει ότι είναι και αθώες. Μόνο η μία από αυτές που έψαξα, είναι στις ύποπτες για καρκινογένεση. Άρα επιστρέφω στο ψωμί τοστ του σουπερ μαρκετ, που είχε ως συστατικά "αλεύρι νερό προζύμι" και τουλάχιστον είναι και από μια βιομηχανία επώνυμη, η οποία υπόκειται σε συνεχείς ελέγχους, έχει ένα σωρό πιστοποιητικά ISO και ξέρω τι ακριβώς τρώω. Ο φούρναρης της γειτονιάς, μπορεί να βάζει μέσα ό,τι να ναι γιατί απλά κανείς δεν τον ελέγχει...

Συμφωνώ, κι εγώ λιγότερο εμπιστεύομαι το φούρναρη από τη βιομηχανία που υποχρεωτικά αναγράφει τα συστατικά στη συσκευασία. Και επίσης στους φούρνους της δικιάς μας γειτονιάς, το ψωμί δε δείχνει ποιοτικά ή γευστικά ανώτερο σε σχέση με του σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...