Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ


Recommended Posts

ΕΧΩ 2 ΓΙΟΥΣ (3 & 5) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ. ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΛΝΑ ΣΤΗ ΣΤΕΓΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΩ ΣΤΟΥ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ Ή ΣΤΑ ΖΑΒΟΛΑΚΙΑ.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ? ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν λέτε Καραχάλιο εννοείτε το σχολείο ΤΗΣ καραχάλιου; Υπάρχει και άλλο; Γιατί ψάχνομαι αυτό τον καιρό. ¨ενα που είναι νήπιο δημοτικό και γυμνάσιο; Δηλαδή τι έφυγε σε 3 μέρες; τι έγινε; Κατατόπισέ μας λίγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γεια σας μανούλες! Ο γιος σε λίγο καιρό θα κλείσει τα 3 κ θέλω από Σεπτέμβρη να ξεκινήσει παιδικό σταθμό. Έχω ήδη δει κάποιους σταθμούς κ έχω διαβάσει στο forum διάφορες γνώμες εμπειρίες και τελικά έχω αγχωθεί σαν μαμά κ εγώ! :-) Να σας πω την μέχρι τώρα εμπειρία μου και αν μπορείτε να με συμβουλέψετε??

 

Πήγα στον σταθμό της Μητρόπολης Πειραιώς δίπλα στον Αγ. Χαράλαμπο και μου έκανε καλή εντύπωση. Το κτιριακό το βρήκα πολύ καλό, μόνο η αυλή είναι απογοητευτική. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν μου ξεκαθαρισε η ευγενεστατη κυρια τι δραστηριοτητες θα κανει το παιδι κ ανησυχώ μηπως δεν μαθει πραγματα. Δε θέλω μόνο φύλαξη. Επίσης, είναι ακριβός κ το επεξεργάζομαι.

Επισκέφθηκα τα Διαμαντάκια κ το μόνο καλό είναι η αυλή. Δεν μου άρεσαν πολλά πράγματα με σημαντικότερο ότι κανένα παιδάκι δε μιλούσε στην υπεύθυνη κ την κοιτούσαν φοβισμένα. Επίσης, τα είχαν ντύσει με τα μπουφάν τους από την ώρα που πήγα, έκατσα πολλή ώρα κ καθόντουσαν κ περίμεναν χωρίς να τα απασχολεί κανείς.

Είδα και τον Πλούτο, ήταν συμπαθητική η κοπέλα κ πολύ χαμηλές οι τιμές αλλά μου φάνηκε "τρύπα" ο χώρος

Στον Θεμιστοκλή επίσης δε μου άρεσε ο χώρος γιατί τα παιδιά δεν έχουν αυλή κ φοβάμαι μη πέσουν κ από τις σκάλες, η κουζίνα μαλλον ήταν σαν ημιυπογειο-δεν μου την εδειξαν, εγώ την ανακλαυψα- αλλά πήγα ξαφνικά κ οι 2 δασκαλες μιλουσαν μεταξυ τους με τις φραπεδιες κ τα παιδια απλα καθοντουσαν στο τραπεζακι χωρις να κανουν τιποτα. Μου παρουσίασε όμως ο διευθυντής εάν πολύ εντυπωσιακό πρόγραμμα.

Στα Ζαβολάκια ήταν φιλικός ο κύριος μου είπε ότι όποτε θέλω μπορώ να κάνω ξαφνικές επισκέψεις κ να μπαίνω όπου θέλω κ είδα χαρουμενα τα παιδια. Αλλά οι αίθουσες είναι πολύ ψυχρές για μικρά παιδιά

Στέγη Κρόσφιλδ δε μου άρεσε καθόλου, παρόλο που είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια. Δε μπορώ να δω τους χώρους, ενοχλήθηκε ιδιαίτερα η υπεύθυνη πού ρωτησα για δραστηριότητες...όμως μύριζε καθαριότητα

Στο ΜΑΜΑ ΤΟΤΟ μου άρεσε το πρόγραμμα και οι δραστηριότητες, όπως και η αυλή αλλά τις αίθουσες δεν μου τις έδειξε η κυρία. Μου είπε οτι δε διακοπτει τα παιδια κ να πάω με ρ/β απόγευμα. Οικονομικά είναι καλά σε σχέση με τους άλλους.

Ανεμόμυλος και Ναννώ δε με δέχτηκαν γιατί έλειπαν σε εκδρομή τα παιδιά. Απλά μου φάνηκε περίεργο που δεν με έβαλαν μέσα έστω να δω τους χώρους αλλά μου είπαν πάρτε τηλέφωνο για ρ/β. Γιατί αφού ήμουν εκεί δεν με άφησαν να περάσω 1 λεπτό να το κανονίσουμε το ρ/β?

Βοήθεια κορίτσιααααα!!!! Γνωρίζετε κάτι για αυτούς ή και άλλους στην περιοχή:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι στο σταθμουλη κερατσινι.

αλλα εξισου καλος και καλυτερος απο θεμα εγκαταστασεων ειναι και το παλατακι στο κορυδαλλο.διαβασε κριτικες και ζητα και εκει ενα ραντεβου.

για το σταθμουλη αν θες κατι στειλε μου πμ

υπομονη και καλο ψαξιμο;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την κόρη μου σχεδόν 5 χρόνια στα Ζαβολάκια. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα όσο είχα το παιδί εκεί. Αντιθέτως πηγαινοερχόταν πάντα χαρούμενο και οι βρεφονηπιοκόμοι που τη φρόντιζαν ήταν καταπληκτικές. Σαν χώρος, όντως, δεν είναι και ό, τι καλύτερο αλλά το μωρό μου ερχόταν πάντα ταισμένο καθαρό, και αλλαγμένο (και το έστειλα απο 2,5 μηνών!). Εμαθε πολλά πράγματα στα Ζαβολάκια μεγαλώνοντας (ομαδικότητα, γνώσεις, παιχνίδι...). Ισως, λίγο με τους ιδιοκτήτες πίκράθηκα προς το τέλος αλλά ... δεν βαριέσαι.

Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για το Παλατάκι στη Νίκαια. Δες το και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

lianakleopatra, χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένη! Και τόσα χρόνια ευχαριστημένη λέει πολλά. Να σε ρωτήσω λίγα πράγματα που με απασχόλησαν?

1. βλέπουν κάθε λίγο και λιγάκι dvd? Γιατί το πρόγραμμα αναφέρει στο φλου 3 φορές την εβδομάδα dvd, κινηματογράφο, εκπαιδευτική τηλεόραση,

2.θέρμανση για το χειμωνα, κλιματισμός για το καλοκαίρι υπάρχει? Γιατί από το παράθυρο δεν είδα κάτι, το πάτωμα ήταν γυμνό κ ήταν κάποια παιδάκια ξάπλα στο πάτωμα κ οι κοιλίτσες έξω,

3. αν επιτρέπεται γιατί σε πίκραναν? αν είναι κάτι που δε μπορεί να αναφερθεί εδώ, θες να μου στείλεις πμ?,

4. το Παλατάκι λέτε κορίτσια αυτό στο Σχιστό Κορυδαλλού? Ή είναι άλλο στη Νίκαια???

Με συγχωρείς αν σε ζαλίζω...με καταλαβαίνεις όμως νομίζω. Να σου ζήσει η κόρη!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4. το Παλατάκι λέτε κορίτσια αυτό στο Σχιστό Κορυδαλλού? Ή είναι άλλο στη Νίκαια???

Με συγχωρείς αν σε ζαλίζω...με καταλαβαίνεις όμως νομίζω. Να σου ζήσει η κόρη!:-)

 

το παλατακι στη νικαια.

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκι, πήγα και στον Σταθμουλη και στο Παλατακι. Το Παλατάκι μου άρεσε πολύ. Οι χώροι του πολυ περιποιημενοι και μου αρεσε και το κλιμα που ειδα αλλα κ η αντιμετωπιση- αποψεις της διευθυντριας. Σε ευχαριστώ που μου το προτεινες:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω να καταθέσω από Καραχάλιου εμπειρία σε νήπια και προνήπια. Είναι γεγονός οτι στα νήπια μιας και δεν έχουν βιβλία όπως στο δημοτικό δύσκολα τσεκάρεις επίπεδο,γνώσεις πρόοδο κλπ. Όμως παρατήρησα οτι υπάρχει σύστημα-πρόγραμμα, αφού αυτά που μου γράφαν στο ημερήσιο πρόγραμμα τα δούλευαν πραγματικά. Ο μικρός μου έλεγε λεπτομέρειες και γενικά πήγαινε ευχάριστα. Για αυτό και τον συνέχισα στο δημοτικό. Από αυτά που λέτε για dvd δεν είχαμε υπεβολές, κάτι Χριστουγεννιάτικες ιστορίες και κάτι με ζώα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Διαφημίσεις

εμενα το κτιριο δεν με ενδιαφερει καθολου ,μεσα απο φωτο που ειδα ειναι μια χαρα ,αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν εχει γλυκες και καλες δασκαλες ,μονο αυτο .

ξερει καμοια κοπελα για τις δασκαλες ?την παρασκευη εχω ρανεβου εκει .Στο τηλ η φωνη της μια και ο τροπος της ηταν παρα πολυ καλος γλυκια και προσχαρη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ειχα στειλει το γιο μου στον ΠΛΟΥΤΟ πριν απο καποια χρονια και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη. επειτα τον εστειλα στον ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΖΟΥΖΟΥΝΙΩΝ οπου ειδα τεραστια διαφορα.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους

Ψαχνω να μαθω πληροφοριες για παιδικους σταθμους κερατσινιου δραπετσωνας και θα ηθελα να μου στειλετε μυνημα οποιος ξερει ή εχει ιδια εμπειρια

 

Τα διαμαντακια στην Καλοκαιρινου

Σταθμουλης 25ης Μαρτιου

Ηλιακτιδα Αριστοφανου

κ.Καραχαλιου ΠΠ Γερμανου

Ζαβολακια Μακεδονιας

 

Περιμενω σχολια ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
Δε θα συνιστούσα το Πολύχρωμο μπαλόνι, πολύ απογοητευτικός χώρος και Παιδαγωγοί

Καλησπέρα! Γιατί δεν το προτείνεις τον συγκεκριμένο παιδικό; Έχεις κάποια αρνητική εμπειρία; Σκέφτομαι να γράψω την μικρούλα μου εκεί και θέλω να μάθω περισσότερα στοιχεία γιατί είμαι πολύ αγχωμένη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...