Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ???


Recommended Posts

Μήπως έγινε κάποια παρανόηση, iouliana;

 

Το ξένο γάλα είναι εμπλουτισμένο με βιταμίνη d. Το μητρικό όχι πάντα (εξαρτάται από την έκθεση της μητέρας στον ήλιο). Άρα, δεν μπορεί να σου είπαν να δώσεις σταγόνες μόνο αν ΔΕ θηλασεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως έγινε κάποια παρανόηση' date=' iouliana;

 

Το ξένο γάλα είναι εμπλουτισμένο με βιταμίνη d. Το μητρικό όχι πάντα (εξαρτάται από την έκθεση της μητέρας στον ήλιο). Άρα, δεν μπορεί να σου είπαν να δώσεις σταγόνες μόνο αν ΔΕ θηλασεις![/quote']

 

α ναι το αντιθετο,,,sorry :oops::oops::oops:,,,,,(τωρα θυμηθηκα που ο συζυγος ειχε συγκλονιστεί που το μητρικο δενεχει βιταμινη d),,,,τελικα επειδή της εδινα και ξενο δεν της πηρα βιταμινες,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα μάλιστα μου είπαν να δώσω βιταμίνη D απο ενός μηνός λόγω του ότι ειμαι καστανή, απο μεσογειακή χώρα και ζω σε χώρα χωρις ήλιο!! Δηλαδή μάλλον δεν απορροφά το σώμα μου την βιταμίνη

Οι υπόλοιπες εδω απο 6 μηνών !!

 

Scratee αν βάλεις voltaren μπορείς να θηλασεις; Εδω μου είπαν οχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι' date=' καλέ, πώς δεν μπορείς! Ανηκει στο Level Risk 0.

 

Άσε τι σου λένε! Εσύ θα μπαίνεις στο http://www.e-lactancia.org[/quote']

 

Τι λες; Δεν το ήξερα αυτο; Τώρα έψαξα και το Ibuprofen και φαινεται μια χαρα! Και να σκεφτείς πριν δυο χρονια μια φαρμακοποιός αρνήθηκε να μου το πουλήσει γιατι λεει κανει πολύ κακο στο παιδί (μέσω θηλασμου!)... Πήγα σε διπλανό φαρμακείο και μου το έδωσαν!

Να σαι καλα πολύ βοηθητικό!! Θα αρχίζω να βάζω στο σάιτ ολα τα φάρμακα τώρα που μου έχουν αρνηθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη' date=' ποιος είναι ο ιατρικός λόγος που διεκοψες το θηλασμό; Σε ρωτάω γιατί ανέφερες ότι στενοχωριεσαι. Δεδομένου, μάλιστα, ότι είχες πάρει και λανθασμένες οδηγίες για το voltaren, σκέφτομαι μήπως σου έδωσαν λανθασμένες οδηγίες αποθηλασμού, ξανά!

 

Αν η απόφαση ήταν καθαρά δική σου, αγνόησε την ερώτησή μου![/quote']

 

αρχικα ηταν το οτι πηρα βολταρεν και μετα προεκυψε κατι που δε θα ηθελα να αναφερθω αλλα ο γιατρος μου ειπε πως μπορουμε να το αφησουμε για αργοτερα. ξεκινησα σιγα σιγα να την βαζω κ παλι στο στηθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεία σας μανούλες... ο γιος μου είναι 42 ημερων και δεν έχούμε ακόμα σταθερή ώρα και ποσότητα γέυματος και αυτό με έχει κουράσει πολύ διότι δεν μπορώ να καταλάβω αν ο μικρούλης μου πεινάει και κλάιει ή κάτι άλλο τον ενοχλεί... συνήθως τρώει 60-90ml κάθε 1-2 ώρες και είμαι συνέχεια με το γάλα στο χέρι. επισης όταν τρώει δεν καταπίνει όλο το γάλα που ρουφάει κ του φευγούν τα μισά... και μερικές φορές όταν τρώει γρινοίαζει λές και κάτι τον ενοχλεί... σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγάλω μια ακρή

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικία, τα περισσότερα μωράκια που πίνουν με το μπιμπερό έχουν αρχίσει να αραιώνουν τα γεύματα και τρώνε ανά 2 με 3 ώρες. Οπότε, κάθε μία ώρα που ταΐζεις το δικό σου είναι αρκετά συχνά. Για δες το ενδεχόμενο να κλαίει από νύστα, να πιπιλαει τη θηλή του μπιμπερό για να αποκοιμηθεί και να εκνευρίζεται από το γάλα που έρχεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 3/17/2013 at 0:55 PM, helonomama said:

Γειά σας μανούλες.

Κι εμας γεννηθηκε πολυ μικρούλης ο δικός μας και ήταν έτσι, λαίμαργος και φαγανούλης.

Απο 2480 βαρος εξοδου απο το μαιευτηριο σημερα 3 μηνων ειναι 6 κιλάκια.

Κι εμεις ειχαμε οδηγια να του δινουμε οσο θέλει, και τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν υπερβολικό αυτό που έπινε(γυρω στα 1200 μλ τη μερα).

Τελικα το μωρακι ειχε συμπτωματα κρυφης ΓΟΠ που σαν γονεις εμεις δεν τα συνδυασαμε σωστα, μας ελεγε κ ο παιδιατρος να τρωει οσο θέλει, αλλα κι αυτο τελικα εχει ενα οριο.

Στην αρχη εκλαιγε καποιες φορες τη μερα, μας ειπαν κολικοι, το παιδι οσο πηγαινε χειροτερευε, στο τελος μολις τελειωνε το γευμα του ουρλιαζε μεχρι να ρευτει, ειχε αρχισει να "καιγεται" ο οισοφαγος απο τη ΓΟΠ που επειδεινωνοταν απο το υπερβολικο φαι.

Πηγαμε σε παιδογαστρεντερολογο που μας εβαλε χερι οταν ειδε τις ποσοτητες του φαγητου.

Το παιδακι εκτος απο το να θελει να ικανοποιησει τη λαιμαργια του προφανως ήθελε να "δροσιστει" απο τα οξεα του στομαχιου που ανεβοκατεβαιναν(χωρις γουλιες), μονο που με το γαλα σκονη ετσι γινεται χειροτερα!

Προς θεου δεν θελω να τρομαξω καμια μαμα, αλλα αν δειτε οποιαδηποτε δυσφορια ή ενοχληση στο παιδακι αμέσως παιδογαστρεντερολογο, γιατι εμεις βλαστημησαμε μετα να βρουμε τι εχει το μωρακι.

 

:?

Αν και έχει γράφει πολύ καιρό τώρα το παραπάνω, ακριβώς έτσι ήμασταν και εμείς. Σπάραζε το μωρό από τις πρώτες εβδομάδες, νομίζαμε ότι έχει κολικούς αλλά τελικά είχε κρυφή ΓΟΠ χωρίς γουλιές και δεν είχαμε καταλάβει τίποτα. Η λύση είναι να είναι το μωρό πάντα σε κλίση, να τρώει όχι νωρίτερα από 3 ώρες κάθε φορά (διαφορετικά γίνεται άνω κάτω το στομαχάκι του, βέβαια και στις δυόμιση ώρες αν πεινάσει δίνουμε απλά όχι πιο νωρίς) και εμείς αναγκαστικά ξεκινήσαμε epadoren). Αν είχαμε καταλάβει τη ΓΌΠ νωρίτερα ούτε θα ταλαιπωρούνταν ο μικρός ούτε εμείς, ήταν πολύ δύσκολες εβδομάδες με τόσο κλάμα...τον θηλάζω και του δίνω και ξένο παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα Μανούλες! 

Χρόνια πολλα!!! 

Θετω την εξής ερώτηση : ποσα ml πρέπει να πίνει μωρό 3 μηνών το 24ωρο?? Ισχύει οτι πολλαπλασιάζω το βάρος του με το 150 και βρίσκω την συνολική ποσότητα? 

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2020 at 7:19 ΜΜ, Πηγή είπε:

Καλησπέρα Μανούλες! 

Χρόνια πολλα!!! 

Θετω την εξής ερώτηση : ποσα ml πρέπει να πίνει μωρό 3 μηνών το 24ωρο?? Ισχύει οτι πολλαπλασιάζω το βάρος του με το 150 και βρίσκω την συνολική ποσότητα? 

Αν κ δ εδινα σκονη, εχει κ πανω στο κουτι ενα ενδεικτικο πλανο

Κ παει καπως ετσι, πχ για μωρο 5κ, θα πινει 750μλ την ημερα συνολικα

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2020 at 7:19 ΜΜ, Πηγή είπε:

Καλησπέρα Μανούλες! 

Χρόνια πολλα!!! 

Θετω την εξής ερώτηση : ποσα ml πρέπει να πίνει μωρό 3 μηνών το 24ωρο?? Ισχύει οτι πολλαπλασιάζω το βάρος του με το 150 και βρίσκω την συνολική ποσότητα? 

Καλημέρα Πηγή! Το μωρό πρέπει χοντρικά να πίνει 150 φορές το βάρος του σε μλ. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο καθώς το φυσιολογικό εύρος είναι από 120-150 φορές το βάρος του. Εάν το μωρό βρέχει τις πάνες του, αυξάνει το βάρος του και δείχνει να έχει καλή διάθεση, ενδέχεται και με λιγότερο γάλα από 150 να είναι οκ!

Σε άλματα ανάπτυξης εμένα είχε φτάσει να πίνει και 200 φορές το βάρος της κι ανησυχούσα αλλά όταν το περνούσαμε, ήταν όλα πιο φυσιολογικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω ένα μπέμπη 2 μηνών και την παρασκευη κάναμε το πρώτο εμβόλιο. Ως τότε έτρωγε 140 στο 4ωρο. Δε θηλάζω. Κ το βράδυ δεν ξυπνούσε πριν τις 6 το πρωί. Τις τελευταίες μέρες έχει μειώσει την ποσότητα που τρώει σε 110 το 3ωρο. Κ στη διαρκεια της νύχτας ένα γεύμα. Καμιάααααα φορά φτάνει τα 150. Γενικά μου κάνει πολύ άστατο ωράριο. Κ η χούφτα όλη μέσα στο στόμα. 

Πεινάει; ή απλώς παίζει;; 

Κ μήπως έίναι λίγη η ποσότητα του φαγητού;;; Στις μετρήσεις βγαίνει φυσιολογικός σε ύψος (57) και βαρος 5400). Γεννήθηκε 52 και 4150 (!!) φυσιολογικά. Αγχώνομαι αδικα;;;;

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2020 at 8:32 ΜΜ, Marchmom είπε:

Καλησπέρα!! Έχω ένα μπέμπη 2 μηνών και την παρασκευη κάναμε το πρώτο εμβόλιο. Ως τότε έτρωγε 140 στο 4ωρο. Δε θηλάζω. Κ το βράδυ δεν ξυπνούσε πριν τις 6 το πρωί. Τις τελευταίες μέρες έχει μειώσει την ποσότητα που τρώει σε 110 το 3ωρο. Κ στη διαρκεια της νύχτας ένα γεύμα. Καμιάααααα φορά φτάνει τα 150. Γενικά μου κάνει πολύ άστατο ωράριο. Κ η χούφτα όλη μέσα στο στόμα. 

Πεινάει; ή απλώς παίζει;; 

Κ μήπως έίναι λίγη η ποσότητα του φαγητού;;; Στις μετρήσεις βγαίνει φυσιολογικός σε ύψος (57) και βαρος 5400). Γεννήθηκε 52 και 4150 (!!) φυσιολογικά. Αγχώνομαι αδικα;;;;

Καλησπέρα! Καταρχάς να σου ζήσει!! Τα μωράκια αλλάζουν συνέχεια το πρόγραμμα τους, αλλά αυτό που περιγράφεις δε φαίνεται και μεγάλη διαφορά μιας και ναι μεν τρώει λίγο λιγότερο αλλά πιο συχνά. Ίσως προετοιμάζεται σιγά σιγά να κόψει τα βραδινά και τρώει πιο συχνά τη μέρα!

Όσο για το χέρι στο στόμα είναι αναπτυξιακό στάδιο αυτής της ηλικίας!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/5/2020 at 8:32 ΜΜ, Marchmom είπε:

Καλησπέρα!! Έχω ένα μπέμπη 2 μηνών και την παρασκευη κάναμε το πρώτο εμβόλιο. Ως τότε έτρωγε 140 στο 4ωρο. Δε θηλάζω. Κ το βράδυ δεν ξυπνούσε πριν τις 6 το πρωί. Τις τελευταίες μέρες έχει μειώσει την ποσότητα που τρώει σε 110 το 3ωρο. Κ στη διαρκεια της νύχτας ένα γεύμα. Καμιάααααα φορά φτάνει τα 150. Γενικά μου κάνει πολύ άστατο ωράριο. Κ η χούφτα όλη μέσα στο στόμα. 

Πεινάει; ή απλώς παίζει;; 

Κ μήπως έίναι λίγη η ποσότητα του φαγητού;;; Στις μετρήσεις βγαίνει φυσιολογικός σε ύψος (57) και βαρος 5400). Γεννήθηκε 52 και 4150 (!!) φυσιολογικά. Αγχώνομαι αδικα;;;;

Σκέψου ότι ένα μωράκι που θηλάζει θα φάει κάθ 1-2 ώρες σε αυτή την ηλικία και ότι ακόμη κι εσύ, ειδικά με ζέστη, σπάνια θα περάσεις 4 ώρες χωρίς να πιεις έστω νερό. Οπότε είναι μάλλον πιο "φυσιολογικό" το μπουκάλι κάθε 3 ώρες και λιγότερο, παρά κάθε 4, και ειδικά όσο πιάνει καλοκαίρι, αλλά και όσο μεγαλώνει το μωρό σου και μένει περισσότερη ώρα ξύπνιο μέσα στη μέρα, μη σε προβληματίζει αυτό, όλα καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσει!το καλοκαίρι όλα αλλάζουν, σκέψου την απότομη άνοδο θερμοκρασίας των τελευταίων ημερών!Εφόσον το μωράκι δεν δείχνει κάποιο σημάδι που σε ανησυχεί, αυτές οι μικρές αλλαγές είναι στα πλαίσια της ανθρώπινης φύσης, οι μανούλες καμιά φορά αγχωνόμαστε υπερβολικά από πολλή αγάπη! Προσωπική ταπεινή άποψη, μην εμμένεις τόσο στα ml, δεν υπάρχει λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Ακόμα παλεύουμε με το θέμα του φαγητού. Πεινάει και τρώει λίγο. Αν το επιμείνω κατι γινεται. Χτες έφτασε να φαει και 210 σε ενα γεύμα!. Νομίζω το έχει πάρει παιχνίδι. Θα πάρω και τον παιδίατρο αν και δε νομίζω να μου πει κάτι ιδιαίτερο. Ξέρω πως δεν πρέπει να τον πιέζω αλλά άπειρη καθώς είμαι φοβάμαι μήπως δεν τον ταΐζω επαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2020 at 12:27 ΜΜ, Marchmom είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Ακόμα παλεύουμε με το θέμα του φαγητού. Πεινάει και τρώει λίγο. Αν το επιμείνω κατι γινεται. Χτες έφτασε να φαει και 210 σε ενα γεύμα!. Νομίζω το έχει πάρει παιχνίδι. Θα πάρω και τον παιδίατρο αν και δε νομίζω να μου πει κάτι ιδιαίτερο. Ξέρω πως δεν πρέπει να τον πιέζω αλλά άπειρη καθώς είμαι φοβάμαι μήπως δεν τον ταΐζω επαρκώς.

Μπορείς να δίνεις μικρότερα συχνότερα γεύματα αν υπάρχει θέμα βάρους Το να το πιέζεις να πιει τεράστια μπουκάλια κυριολεκτικά θα ξεχειλώσει το στομαχάκι του, δεν κάνει να το πιέζεις να πιει περισσότερο από όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, zzoitsaa είπε:

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

Δ μιλάω από προσωπική εμπειρία, αλλά από γνωστές μου που δ θήλασαν, έδιναν στο μωρό οποτε πεινουσε. Πολυ μαρτυρικό να πειναει κ να περιμένεις να περασει η ώρα, δ καταλαβαινω για ποιο λόγο το ειπε

Πχ η αδερφη μου θέλει ιδανικά να δίνει στο 4ωρο στον μικρο της, γτ αλλιως βγάζει γουλιες. Αλλα αν ζητάει έντονα στις 3-3,5θα του κάνει. Απλα τότε συνηθως πινει λίγα λιγότερα μλ

Αν περίμενες το 3ωρο κ με τον θηλασμο, θα εξηγούνταν κ ότι δ είχες γαλα. Είσαι κοντά στον τοκετό, αν θες να προσπαθήσεις κ για επαναγαλακτισμο

Link to comment
Share on other sites

  Και εμένα ο γιατρός μου είχε πει να δίνω γάλα κάθε τρεις ώρες,το μωρό έτρωγε περίπου 90ml  στο γεύμα αλλά δεν άντεχε τρίωρο πεινούσε νωρίτερα  και φυσικά το ταιζα,είναι δυνατόν να αφήσεις το μωρό νηστικό και  να κλαίει γιατι δεν έχει περάσει τρίωρο από το προηγούμενο γεύμα 

Link to comment
Share on other sites

Κ στα δύο μου παιδια που έδωσα ξένο γάλα μου είχε πει η παιδίατρος να τους δίνω  όσο θέλουν ότι ώρα θέλουν απλά σε τόσο βρέφος  να μην αφήνω να περνάει το 4ωρο χωρίς γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας.. Ο μεγάλος μου έπινε κάθε δύο ώρες γάλα ήταν λες κ έβαζε ξυπνητήρι μέχρι που έκλεισε τους 3 μήνες.. 

Όταν το είχα συζητήσει με τη παιδίατρο για κάποιο άλλο θέμα που είχε προκύψει μου είχε πει κάποιες φορές τα παιδιά ξέρουν καλύτερα από εμάς τις ανάγκες τους γιατί τα μικρά κ συχνά γεύματα που έκανε ο γιος μου έπινε  60 με 90 μλ κάθε δύο ώρες ήταν ποιο καλό για το στομάχι του εκείνη τη περίοδο...!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 9:53 ΜΜ, zzoitsaa είπε:

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

Στην θέση σου θα άλλαζα παιδίατρο. Μην αφήνετε τα μωράκια σας να κλαίνε και να πινανε .. είναι βάρβαρο. Το μωράκι ξέρει καλύτερα ποτε πεινάει και ποτε όχι. Η άποψη του ότι τα μωρά τρώνε με προγραμμα κάθε 3 η 4 ώρες είναι απαρχαιωμένη και ξεπερασμένη. Βρίσκει όχι μόνο τροφή αλλά κ παρηγοριά στο γαλατάκι κ ας μην θηλάζει. Σίγουρα λιγο ζεστό γαλατάκι θα το ηρεμεί και θα το ησυχάζει. Παρε και άλλες γνώμες και ακόλουθα το ένστικτο σου πρώτα από όλα. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 9:53 ΜΜ, zzoitsaa είπε:

Καλησπέρα σας! 
ο γιος μου είναι 44 ημερών και τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα (ξεκινάω με θηλασμό πάντα αλλά δεν εχω αρκετό γάλα) . Τρώει 120 ml στο κάθε γευμα και τα γευματα του ειναι 8-9 τη μέρα. Βεβαια μπορεί να πιεί και 90 ml κάποια φορά ή 100 . Ο παιδίατρος έχει πει να πίνει καθε 3 ώρες και όχι νωριτερα όμως το παιδι πεινάει νωρίτερα και μεχρι να φτάσουμε τις 3 ώρες κλαίει απαρηγόρητος! Γεννηθηκε 37 εβδομαδα 3640 και 51 εκατοστά έχασε ομως πολύ βάρος ( εφτασε 3185 στις πρωτες 10 μέρες ) γιατι δεν έτρωγε με τον θηλασμό μονο αφου δεν είχα γάλα. Στον μήνα που τον ζυγίσαμε ειχε πάει 4385 και 57 εκατοστά. Πείτε μου σας παρακαλώ είναι τόσο κακό να του δώσω γάλα πριν τις 3 ωρες;οταν δώσω στις 2μιση ωρες ( αφου τον λυπαμαι να κλαίει για το γαλατάκι του) ηρεμεί το παιδί. 

Θα συμφωνησω κι εγω πως καλυτερα το μωρο να τρωει κατα βουληση οσον αφορα τις ωρες, αρκει να μην ξεπερναει την ημερησια προσληψη ml (που και παλι αυξανονται στα αλματα αναπτυξης οπως ειπωθηκε). Ειναι οντως βαρβαρο να πειναει νωριτερα και να το αφηνουμε να κλαιει και ο παιδιατρος ειναι τραγικος, ψαξε να βρεις καποιον που αντιμετωπιζει τα βρεφη σαν ανθρωπους με αξιοπρεπεια και σεβασμο στις ατομικες τους αναγκες, οχι σαν μια μαζα που το ταϊζουμε και το κοιμιζουμε απλα για να επιβιωσει.

 

Επιπλεον, δεν ξερω αν θα εχει καποια σημασια για σενα και αν θα ηθελες ακομη να θηλασεις αλλα καλυτερα να διευκρινιζουμε καποια πραγματα για να μην υπαρχει παραπληροφορηση. Η πιθανοτητα να μην ειχες γαλα ειναι σχεδον ανυπαρκτη (και ισχυει μονο σε πραγματικα ελαχιστες εξαιρεσεις οπου συνυπαρχουν προβληματα υγειας). Κατα τ'αλλα ΟΛΕΣ οι γυναικες εχουν γαλα για να θρεψουν τα παιδια τους και πιθανοτατα οι λαθος αντιληψεις και συμβουλες σε οδηγησαν στην πεποιθηση οτι δεν εχεις γαλα (οπως το να θηλαζεις με προγραμμα-καθε 3 ωρες), οπως και χιλιαδες γυναικες στη χωρα μας τις τελευταιες δεκαετιες. Ειδικα δε, αν σε κατευθυνε ο ιδιος παιδιατρος ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει ιδεα απο θηλασμο. Επισης, το βαρος που εχασε ειναι στα φυσιολογικα, τα περισσοτερα τα μωρα χανουν περιπου το 10% του βαρους τους τις πρωτες μερες, εσεις χασατε λιγο παραπανω αλλα ετσι κι αλλιως γεννηθηκε μεγαλο μωρακι και τα κιλα ηταν καλα ακομη και με την μειωση. 

 

Να ξερεις πως αν θελεις ακομη να θηλασεις μπορεις να τα καταφερεις! Το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομη και οσο πιο μικρο (και κοντα στο τοκετο) τοσο πιο καλες οι πιθανοτητες! Απλα θα χρειαστει να εχεις επιμονη και υπομονη και οπωσδηποτε καταλληλη καθοδηγηση απο συμβουλο θηλασμου (κατα προτιμηση συμβουλο θηλασμου-παιδιατρο) και σιγουρα να βρεις αλλον παιδιατρο διοτι σημερα ειναι το αυστηρο προγραμμα στο φαγητο, αυριο θα σε συμβουλεψει για αυστηρο προγραμμα στον υπνο αφηνοντας το μωρο να κλαιει για να κοιμηθει, στο μελλον θα σου προτεινει φαριν-λακτε κτλ. Καποιο παιδιατροι απλα ακολουθουν ξεπερασμενες πρακτικες και δεν λενε να εκσυγχρονιστουν και να εναρμονιστουν με τις διεθνεις οδηγιες. Ο,τι κι αν αποφασισεις να κανεις με τον θηλασμο, ειτε θελεις να προσπαθησεις, ειτε να συνεχισεις με τροποποιημενο γαλα....αλλαξε παιδιατρο!

Δες κι εδω: https://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/δεν-έχω-γάλα-είναι-έτσι/

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...