Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικός Σταθμός στο Περισσό - Ριζούπολη


Recommended Posts

Είμαι μια απεγνωσμένη μητέρα και ψάχνω βρεφικό σταθμό για 7 μηνών βλασταράκι. Θα ήθελα τη γνώμη για κάποιο σταθμό που έχει δοκιμασθεί. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ψάχνω για κάποιο σταθμό που θα είναι στη μέση περίπου της διαδρομής σπίτι (Γαλάτσι) γραφείο (Μαρούσι), ώστε να με εξυπηρετεί σε κάθε περίπτωση. Μιλάω για ιδιωτικό ώστε να με εξυπηρετεί με το ωράριο της δουλειάς.

Η αλήθεια είναι ότι έχω "φρικάρει" λίγο, γιατί γιαγιάδες δεν έχουμε στην Αθήνα, γυναίκα στο σπίτι δεν εμπιστεύομαι από τη μια και δεν μπορώ να πληρώσω από την άλλη. Βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες τις συζητήσεις του site και θεώρησα ότι κάποιος/α θα μπορεί να μου προτείνει κάτι. Έχω βρει ένα βρεφικό σταθμό αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τον αναφέρω στο site, ώστε κάποιος να μου πει αν γνωρίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία,

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσωπική πείρα, όμως έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια για τον παιδικό σταθμό.

ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ. Διεύθυνση: ΙΣΤΡΟΥ 22, ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ Τηλέφωνο: 210 2585500 (Στην ουσία είναι στον Περισσό)

Τα σχόλια προέρχονται από φίλες μου που αφήνουν εκεί τα μωρά τους από μηνών. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα. Αν χρειάζεσαι κάποια δειυκρίνιση, ευχαρίστως να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάποιος συνάδελφος σήμερα μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον παρακάτω παιδικό σταθμό

http://www.joylandbebe.gr

Αν κατάλαβα καλά, από όσα μου είπε, υπάρχει και η δυνατότητα να αφήνεις το παιδί εκεί κάποιο Σαββατόβραδο που θέλεις να βγεις χωρίς το μωρό σου και να το παίρνεις Κυριακή πρωί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη, σε ευχαριστώ πολύ και τα δύο ακούστηκαν ενδιαφέροντα (τους πήρα τηλέφωνο και θα πάω να τους δω). Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για τον Παιχνιδότοπο (Φιλοθέη, Αμπελόκηποι)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Exei περασει καιρος, αλλα τελικα εστειλες που το παιδακι σου? Εισαι ευχαριστημένη?

Κανω κ γω μια νεα ερευνα.... Και κοιταζω για τα Προσχολικα Βήματα.

Ευχαριστω

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και έχω καιρό να μπω στο φορουμ, τώρα μπήκα και βρήκα στα mail μου το ενημερωτικό ότι υπάρχει κάτι στο θέμα.

Τελικά το παιδάκι μου το πήγα στο Χαλάνδρι (στη Χιονάτη) και ήμουν ευχαριστημένη. Το συγκεκριμένο σταθμό δεν τον είδα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτος ειναι.

Εγω τον δικο μου τον παω στον δημοτικο βρεφονηπιακο που ειναι πολυ κοντα, αλλα καποιοι φιλοι που πηγαιναν το αγορακι τους εκει ηταν πολυ ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

mirka, οταν ο δημοτικος βρεφονηπιακος που πας το μικρο σου σε ποιο δήμο ανήκεί? Εισαι ευχαριστημένη? Επίσης μηπως ξέρεις πως ξεκινάς τις διαδικασίες για να δεις αν θα δεχθούν το παιδάκι ή οχι? Εγω ψάχνω για βρεφικό στη περιοχή του Περισσού.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ανηκει στον Δημο Αθηνων.

Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη και εγω και το παιδι μου...(κυριως)

Τρελαινεται να πηγαινει...

Ειναι 2 δασκαλες για 12 παιδακια. Ειναι στην κατω εισοδο του αλσους Προμπονα και ξερω οτι οι αιτησεις ξεκιναν τον Μαιο.

Δικαιολογητικα δεν θυμαμαι αλλα αν θες μπορω να σουστειλω το τηλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποια μαμά που στέλνει το παιδί της στο Γελαστό Πορτοκάλι στα Άνω Πατήσια? Σκέφτομαι να στείλω τη μικρή μου στο συγκεκριμένο σταθμό και κάθε πληροφορία σχετικά με τη δουλειά που γίνεται ή με την ασφάλεια των παιδιών, είναι όχι μόνο ευπρόσδεκτη αλλά και πολύτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι από τους σταθμούς που είδαμε στην περιοχή μας μπορώ να πω ότι περισσότερο μας άρεσε κτιριακά η Φωτεινή Ηλιαχτίδα γιατί είναι καινούριο κτίριο με φωτεινούς χώρους και εξωτερικά πραγματικά είναι εντυπωσιακό. Ακούσαμε όμως από κάποιους γνωστούς ότι είναι δύσκολο να σου επιτρέψουν να δεις το εσωτερικό κατά τις ώρες λειτουργίας, ή να επισκεφτείς κάποια στιγμή το σταθμό κατά τις πρώτες μέρες της προσαρμογής του παιδιού και αυτό μας προβλημάτισε αρκετά και είπαμε να δούμε και τη λύση του Γελαστού Πορτοκαλιού. Επειδή όμως είναι σημαντικό να ακούς γνώμες από γονείς που ήδη πάνε τα παιδιά τους στον ένα ή τον άλλο σταθμό, γι αυτό ζητάω τις εντυπώσεις σας αν έχετε κάποια εμπειρία από τους εν λόγω σταθμούς. Όποιος μπορεί ας μου στείλει πμ...και πάλι ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια, αν κάνετε τελικώς την επιλογή βρεφονηπιακού σταθμού μετά από έρευνα, μήπως μπορείτε να πείτε και στις άλλες μανούλες της νέας ιωνίας που καταλήξατε;

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites

το είχα ψάξει και εγώ το θέμα....για τη φωτεινή ηλιακτίδα δεν είχα ακούσει και τα καλύτερα. αν δεν σε αφήνουν να δεις το χωρο εν ώρα λειτουργίας, φυσικά χωρίς να σε αντιληφθούν τα μικρά, μου ακούγεται κάπως....

είναι παρα πολύ σημαντικό να είσαι μαζί με το μικρό της πρώτες μέρες. οι περισσότεροι όμως σταθμοί το αρνούνται....αυτοί που τάσσονται υπερ είναι φροελεν, καστελετ και ένας σταθμός στο χαλάνδρι, το έλα να παίξουμε νομίζω (εκεί που δουλεύει η φιλη μας μ.στυλιανάκη).

τον πρώτο καιρό να κάνεις εφνιδιαστικές επισκέψεις. εγώ να σκεφτείς, ύστερα απο 3μήνες που τη στέλνω βρεφικό, εξακολουθώ να πηγαίνω ξαφνικα και να ζητάω να τη δω την ώρα που παίζει πχ. και πάντα να κρατάς επιφυλάξεις για ότι σου λένε (πχ τι και πόσο έφαγε...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι! Μένω στη Ριζούπολη και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να με καλέσουν για δουλειά. Δεν ξέρω ακόμα βέβαια θα ξέρω τον Οκτώβριο σίγουρα αλλά θέλω να σκεφτώ τις εναλλακτικές μου! Έχω ένα κοριτσάκι 3 1/2 χρονών και μέχρι τώρα δεν έχει πάει παιδικό.

Θα μπορέσω να τη γράψω σε κάποιον ιδιωτικό σταθμό τώρα ή θα έχουν κλείσει τα τμήματα? Και το πιο σημαντικό θα δυσκολευτεί πολύ να προσαρμοστεί που έχει ξεκινήσει η σχολική χρονιά? Είδα σταθμούς που τα κρατάνε μέχρι τις 19.30 εσείς ξέρετε κάποιους στην γύρω περιοχή που να τα κρατάνε τόσο αργά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολύ ψάξιμο στην περιοχή καταλήξαμε και εμείς στη Φωτεινή Ηλιαχτίδα!Ο κύριος λόγος ήταν οι πολύ καλές κτιριακές εγκαταστάσεις και τα πλούσια προγράμματα δραστηριοτήτων που μας παρουσίασαν!Για να πω την αλήθεια είχα και εγώ κάποιες αμφιβολίες για κάποια πράγματα που είχα διαβάσει που αφορούσαν τη επίσκεψή μου στο σταθμό εν ώρα λειτουργίας, τις δύο φορές όμως που επισκέφτηκα το σταθμό δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα!Η εύρεση παιδικού δεν αποτελεί εύκολη υπόθεση, υπομονή στις μανούλες που ψάχνουν ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...