Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤ.ΘΕΣΣΑΛ. ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ 17.30


Recommended Posts

Αν θέλεις να βρεις ευχαριστίες και σχόλια μαμαδων που στέλνουν τα παιδιά τους στο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ πήγαινε στην ενότητα παιδικοί -βρεοφνηπιακοί σταθμοί. Υπάρχει παραγραφος για το ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ στην Θέρμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, πήγα και γω στο Πολύχρωμο και μου φάνηκαν πραγματικα όλα πολύ καλά οι χώροι ωραίοι και φωτεινοί και η Διευθύντρια αρκετά συμπαθητική. Έχω όμως μια απορία στην αυλή τα παιδιά τι ώρα μπορούν να βγουν? Εκεί έχει ήλιο πάντα και δεν έχει καθόλου σκιά. Εκτος από τις 10 με 11 το πρωί, όλες οι άλλες ώρες είναι απαγορευτικές. Τώρα αρχή άνοιξης και εκεί δεν μπορύν να βγουν, δεν το συζητάω για καλοκαίρι. Γι'αυτό το λόγο όμως δεν στέλνουμε τα παιδιά μας έξω από την πόλη και κάπου που να έχει κήπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ξέρω ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια απο το 2008 αλλά μήπως όσες πήγατε τα παιδάκια σας στο Πολύχρωμο μπορείτε να μου πείτε εντυπωσεις? Θελω να παω τη μικρή μου το Σεπτέμβριο (θα είναι 2 ετών.) Μπήκα στο site και κοίταξα λίγο. Με προβλημάτισε λιγάκι που γράφει ότι δεν έχει νοσηλευτικό προσωπικό και επίσης λέει ότι στο τμήμα της μικρής μου (βρεφικό νομίζω) δέχεται μέχρι 12 παιδάκια με 2 παιδαγωγούς... 1 κοπέλα για 6 παιδάκια είναι καλά? Γενικά ότι έχετε να μου πείτε θα με βοηθήσει πολύ. Είναι λίγο μακρια από το σπίτι μας, αλλά αν αξίζει θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν θέλεις, θα σου πω εγώ τη γνώμη μου για το Πολύχρωμο, γιατί φέτος έχω δει αρκετούς σταθμούς

 

Στα θετικά του βάζω τα εξής:

Ωράριο (έως τις 17.00)

Οι δασκάλες στο βρεφικό είναι 2 για 12 περίπου παιδάκια

Υπάρχει γενικό πρόγραμμα φαγητών (πχ σήμερα όσπριο, σημερα ζυμαρικό κτλ) για να μη ζηλεύει το ένα από το άλλο

Όταν το παιδάκι είναι άρρωστο δεν μπορεί να μείνει στο χώρο του σχολείου

Πηγαίνει παιδίατρος κάθε 15 ημέρες

Όμορφος εξωτερικός χώρος

Ξεχωριστός χώρος για το βρεφικό και ξεχωριστό δωμάτιο ύπνου

 

Στα αρνητικά του βάζω τα εξής:

Προσαρμογή - πρέπει απαραίτητα να λείπει ο γονέας από το χώρο από την πρώτη στιγμή της προσαρμογής (αυτό για εμένα απλώς δεν γίνεται)

Είναι κάπως ακριβό

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου προσωπικά, ήμουν έτοιμη να γράψω τη μικρή μου εκεί (παρ' όλη την ακριβή του τιμή) μέχρι που αναφέρθηκε το θέμα της προσαρμογής. Θεωρώ βάρβαρο το να αφήσω το παιδί μου να προσαρμοστεί νιώθοντας ότι το έχουν εγκαταλείψει όλοι οι δικοί του απ΄τη μια στιγμή στην άλλη..

 

Αυτά από εμένα, ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που θ αστο πω αλλα η προσαρμογη σε ολους τους παιδικους ετσι γινεται,,,,χωρις τους γονεις,,,αλλιως δεν ειναι προσαρμογη,,,εσυ μπορεις να κανεις τη προεργασια σου νωριτερα στο σπιτι ,,,για καιρο για να προετοιμασεις το παιδι,,,,,

 

edit admin Προσαρμογή σε παιδικό σταθμό πρέπει να γίνεται με τους γονείς ΠΑΡΟΝΤΕΣ. Οτιδήποτε άλλο δεν λέγεται προσαρμογή.

Για να προσαρμοστεί ένα παιδί σε έναν παιδικό σταθμό είναι πολύ σημαντικό, για να μην αισθανθεί εγκατάλειψη, να μπορέσουν τις πρώτες ημέρες να είναι παρόντες οι γονείς και να συνηθίσει το παιδί στον χώρο και στην ιδέα του ποιός θα είναι υπεύθυνος για εκείνο τις ώρες που βρίσκεται στον χώρο. Αυτή είναι μια πρακτική παιδοκεντρική που ακολουθείται απο παιδικούς σταθμούς που λειτουργούν με βάση σύγχρονες και όχι πεπαλαιωμένες θεωρίες περι διαπαιδαγώγησης των παιδιών Περισσότερα δείτε εδώ:

Πρώτη ημέρα χωρίς την μαμά..στο νηπιαγωγείο/παιδικό σταθμό

http://parents.org.gr/psych/a151

Μαμά τι είναι ο παιδικός σταθμός? Tι να πείτε στο παιδί σας για να το προετοιμάσετε

http://parents.org.gr/psych/a257

από ψηφοφορία πρώτη ημέρα στον παιδικό

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=120799&postcount=1

από προσαρμογή στον παιδικό σταθμό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=311508#post311508

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν γίνεται σε όλους τους παιδικούς έτσι η προσαρμογή.. έχω δει αρκετούς και έχω δει διαφορές στην αντιμετώπιση που μου έχουν κάνει αντίστοιχα θετική ή αρνητική εντύπωση.. μιλώντας αποκλειστικά και μόνο προσωπικά για εμένα, εγώ το παιδί μου δεν θα το στείλω σε παιδικό σταθμό με τέτοιο σύστημα προσαρμογής.. φιλικά πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...