Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απόστημα και αποθηλασμός


Recommended Posts

γεια σας!Ας βοηθήσει όποια ξέρει κάτι γιατί είμαι απελπισμένη πια!Αγλαια αν μπορείς πες μου κ συ κάτι...

Θηλάζω από τότε που γέννησα τη μπέμπα μου, 2 μήνες, αποκλειστικά.Αλλά συνεχώς προβλήματα..Στην αρχή πληγωμένες θηλές, μετά candida κ τώρα απόστημα.Είχα για μέρες έναν σκληρό όγκο στο στήθος,πήγα στο γιατρό, έκανα υπέρηχο κ μου είπαν απόστημα. Από τότε έχω κάνει 3 φορές αναρόφηση με βελόνα, αδειάζει μετά από λίγο ξαναγεμίζει.Πυρετό δεν έχω κανει, παίρνω βέβαια κ αντιβίωση zinadol. Προς το παρόν συνεχίζω να θηλάζω κανονικά.Σήμερα που ρώτησα το γιατρό τι μέλλει γενέσθαι μου είπε ότι θα κάνουμε μερικές αναροφήσεις ακόμα κ αν συνεχιστεί η κατάσταση πρέπει να πάρω χάπια για να μου κοπεί το γάλα....Μου είπε ότι κάπου η ροή του γάλακτος μπλοκάρει και έτσι αυτό λιμνάζει σε μια περιοχή κ δημιουργεί το απόστημα. Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω να θηλάζω...όχι έτσι...Καμιά πρόταση?Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μήπως πρέπει να ψάξεις για έναν πιο ενημερωμένο γιατρό;

 

Από παλιότερο θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33017&highlight=%E1%F0%FC%F3%F4%E7%EC%E1

 

και κάποιες άλλες εμπειρίες:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/breast-abscess.html

 

Εύχομαι περαστικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις παραπομπές.Πολύ χρήσιμες.Έχω ήδη αρχίσει μια προσπάθεια με ομοιοπαθητική, δεν βλέπω ακόμα αποτέλεσμα αλλά...ποτέ δεν ξέρεις.Τουλάχιστον μειώθηκε ο πόνος κ μπορώ να θηλάζω άνετα...τόσο που σκέφτομαι απλά να το αφήσω να υπάρχει μέχρι να αποφασίσει να φύγει μόνο του. Σκέφτομαι κ να εφαρμόσω το προστάδιο 2 της νηστειοθεραπείας που προτίνει η Αγλαία αλλά με τόσο φρούτο μόνο μήπως θα μου κοπεί το γάλα?Μήπως έχει κάνει καμιά σας νηστειοθεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον ξαναγράφω για να ολοκληρώσω το θέμα κ να ξέρουν κ άλλες κοπέλες τι να κάνουν σε παρόμοια περίπτωση. Η μπέμπα μου έχει κλείσει ήδη τους 6 μήνες κ συνεχίζουμε το θηλασμό κ είμαι πολύ χαρούμενη που δεν άκουσα τότε εκείνο τον μεγαλογιατρό χειρούργο ειδικευμενο σε παθήσεις του στήθους που μου είπε "δεν παίρνεις το χάπι να σταματήσεις τη γαλουχία? δεν υπάρχει άλλη λύση"...τι μ...ς!!Τόσο απλά, λες κ είναι το τίποτα...Λοιπον για να μην τα πολυλογώ πήγα σε γνωστή παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού-ομοιπαθητικό της Θεσσαλονίκης η οποία μου έδωσε ένα ομοιοπαθητικό, το Phytolacca το οποίο αμέσως μου πήρε τον πόνο. Να σημειώσω ότι τελικά το απόστημα που είχα μετατράπηκε σε γαλακτοκήλη.Συνέχιασα να το παίρνω, πήγα και σε μια άλλη γιατρό χειρούργο, η οποία μου είπε ότι ο θηλασμός είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την σταματήσουμε έτσι και μου πρότεινε να πηγαίνω όποτε γεμίζει η γαλακτοκήλη να την αδειάζουμε με σύριγγα.Κ έτσι έγινε.Πήγα 3 φορές συνολικά, μου την άδειασε, παράλληλα έπαιρνα το ομοιοπαθητικό....και ως εκ θαύματος μια μέρα η γαλακτοκήλη δεν ήταν εκεί!!Να ναι καλά και οι δυο γιατροί που με βοήθησαν κ με προέτρεψαν να συνεχίσω, όποια κοπέλα θέλει βοήθεια να μου στείλει πμ για να της δώσω τα τηλ. των γιατρών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Κι εγω εχω τωρα ενα φραγμενο πορο...να δδουμε που θα καταληξει. Αν σε χρειαστω θα στειλω πμ

 

Κ γω ειχα για μερες φραγμενο πορο,το μονο που εκανα ηταν να βαζω το μωρο να θηλαζει μονο απο κεινη την μερια κ απ το αλλο απλα το εβγαζα με το θηλαστρο.Μονο το μωρο μπορει να τα καταφερει τουλαχιστον οσες φορες προσπαθησα κ με το χερι κ μαλαξεις ουτε καν με το θηλαστρο δεν τα καταφερα.

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις να ξαπλωσει το μωρο να ξαπλωσει κ να εισαι απο πανω του κ το πηγουνι να κοιτα το σημειο που ειναι φραγμενος ο πορος κ να το αφησεις να θηλασει ετσι κ καποια στιγμη θα ανοιξει ο πορος.Επισης να κανεις μαλαξεις με το χερι κ μασαζ.

Φιλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Λοιπον ξαναγράφω για να ολοκληρώσω το θέμα κ να ξέρουν κ άλλες κοπέλες τι να κάνουν σε παρόμοια περίπτωση. Η μπέμπα μου έχει κλείσει ήδη τους 6 μήνες κ συνεχίζουμε το θηλασμό κ είμαι πολύ χαρούμενη που δεν άκουσα τότε εκείνο τον μεγαλογιατρό χειρούργο ειδικευμενο σε παθήσεις του στήθους που μου είπε "δεν παίρνεις το χάπι να σταματήσεις τη γαλουχία? δεν υπάρχει άλλη λύση"...τι μ...ς!!Τόσο απλά, λες κ είναι το τίποτα...Λοιπον για να μην τα πολυλογώ πήγα σε γνωστή παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού-ομοιπαθητικό της Θεσσαλονίκης η οποία μου έδωσε ένα ομοιοπαθητικό, το Phytolacca το οποίο αμέσως μου πήρε τον πόνο. Να σημειώσω ότι τελικά το απόστημα που είχα μετατράπηκε σε γαλακτοκήλη.Συνέχιασα να το παίρνω, πήγα και σε μια άλλη γιατρό χειρούργο, η οποία μου είπε ότι ο θηλασμός είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την σταματήσουμε έτσι και μου πρότεινε να πηγαίνω όποτε γεμίζει η γαλακτοκήλη να την αδειάζουμε με σύριγγα.Κ έτσι έγινε.Πήγα 3 φορές συνολικά, μου την άδειασε, παράλληλα έπαιρνα το ομοιοπαθητικό....και ως εκ θαύματος μια μέρα η γαλακτοκήλη δεν ήταν εκεί!!Να ναι καλά και οι δυο γιατροί που με βοήθησαν κ με προέτρεψαν να συνεχίσω, όποια κοπέλα θέλει βοήθεια να μου στείλει πμ για να της δώσω τα τηλ. των γιατρών

 

Κι εγώ έχω αποστηματα πολλαπλά..έχω πάθει 3μαστιτιδες..έχω παει στην ίδια γιατρό και μου πρότεινε αντιβιωση για 3 μήνες,την augmentin.μετα τον πρώτο μηνα της θεραπείας ήμουν πολυ καλα και μου είπε να κοψω την αντιβιωση,αλλα μέσα σε μια βδομάδα με ξαναεπιασε Μαστιτιδα κ όταν την ξαναεπισκεφτηκα μου είπε οτιτα αποστηματα ξαναβγηκανε κ ότι θα πρέπει να την παίρνω την αντιβιωση για παρα πολυκαιρο...αλλιώς θα πρέπει να χειρουργηθω..δεν ξέρω έχω απογοητευτεί..τόσοι μήνες αντιβιωσης δεν θα μου κάνουν κακό??παρακαλώ πολυ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της..ήθελα να θηλασω για πολυ καιρο,αλλα με όλα αυτά φοβάμαι..επίσης νιώθω μια κούραση συνέχεια,δεν μπορω να κάνω εύκολα ούτε δουλειές στο σπιτι,ούτε μια απλή βόλτα να πάω το

μωρο μου..Την πρώτη φορά πήρα το silica όμοιοπαθητικο και με βοήθησε πολυ..το phytolacca όταν το πήρα στην τρίτη Μαστιτιδα ήταν ήδη αργά.ξέρω κοπέλες που απο την αρχη δεν θέλησαν να θηλασουν τα παιδιά τους κι εγώ που θέλω να μην μπορω..είναι τόσο κρίμα..κάθε φορά που θηλαζω χωρις αντιβιωση κάνω party!!

Και πάλι παρακαλώ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της θα το εκτιμούσα παρα πολυ..ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αποστηματα πολλαπλά..έχω πάθει 3μαστιτιδες..έχω παει στην ίδια γιατρό και μου πρότεινε αντιβιωση για 3 μήνες,την augmentin.μετα τον πρώτο μηνα της θεραπείας ήμουν πολυ καλα και μου είπε να κοψω την αντιβιωση,αλλα μέσα σε μια βδομάδα με ξαναεπιασε Μαστιτιδα κ όταν την ξαναεπισκεφτηκα μου είπε οτιτα αποστηματα ξαναβγηκανε κ ότι θα πρέπει να την παίρνω την αντιβιωση για παρα πολυκαιρο...αλλιώς θα πρέπει να χειρουργηθω..δεν ξέρω έχω απογοητευτεί..τόσοι μήνες αντιβιωσης δεν θα μου κάνουν κακό??παρακαλώ πολυ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της..ήθελα να θηλασω για πολυ καιρο,αλλα με όλα αυτά φοβάμαι..επίσης νιώθω μια κούραση συνέχεια,δεν μπορω να κάνω εύκολα ούτε δουλειές στο σπιτι,ούτε μια απλή βόλτα να πάω το

μωρο μου..Την πρώτη φορά πήρα το silica όμοιοπαθητικο και με βοήθησε πολυ..το phytolacca όταν το πήρα στην τρίτη Μαστιτιδα ήταν ήδη αργά.ξέρω κοπέλες που απο την αρχη δεν θέλησαν να θηλασουν τα παιδιά τους κι εγώ που θέλω να μην μπορω..είναι τόσο κρίμα..κάθε φορά που θηλαζω χωρις αντιβιωση κάνω party!!

Και πάλι παρακαλώ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της θα το εκτιμούσα παρα πολυ..ευχαριστώ..

 

 

Θα σου μιλήσω μόνο βάση της προσωπικής μου εμπειρίας. 16 ημερών η μπέμπα μου και εγω ήμουν με 40 πυρετό στο νοσοκομείο και φρικτούς πόνους στο στήθος, λόγω μαστίτιδας η οποία οφειλόταν σε απόστημα. Το στήθος μου έβγαζε αίμα και πύον για να σου δωσω να καταλάβεις. Πήρα αντιβίωση αρχικα για 8 μέρες μετά για καμια βδομάδα ήμουν καλύτερα μετά άλλες 16 μέρες. Εν το μεταξύ πήγα στη μαστολόγο μου η οποία με συμβούλεψε να βάζω κρύες κομπρέσες μετά το θηλασμό και να μην βάζω ζεστες κομπρέσες καθόλου γιατι ευνοουν την αναπτυξη της φλεγμονης. Με πολύ πόνο, πολύ μασαζ και πολλή άντληση, τελικά το γάλα μου καθάρισε και έβαλα και πάλι τη μικρή μου να θηλάσει όταν ήταν πια σχεδόν 2 μηνών. Ολο αυτο το διάστημα,θηλαζα μόνο απο τον υγειή μαστό και στον πάσχοντα έκανα αντλήσεις και μασαζ ανα 2-3 ώρες. Τωρα η μικρή μου ειναι 7.5 μηνων και θηλάζουμε ακόμα. Βεβαια έχω πάθει αλλες 3 φορές μαστίτιδα, αλλά καμία σχέση με την πρώτη.

Θα σε συμβούλευα να δεις κάποιον μαστολόγο. Εμένα η γιατρός με βοήθησε πολύ. Με ενθάρινε κάθε στιγμή και μου είπε εξ αρχής πως θα λυθει το πρόβλημα και θα θηλάσω κανονικά αρκει να επιμείνω. Επέμεινα λοιπόν και τα καταφερα και γι αυτο νοιώθω τεραστια ικανοποίηση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αποστηματα πολλαπλά..έχω πάθει 3μαστιτιδες..έχω παει στην ίδια γιατρό και μου πρότεινε αντιβιωση για 3 μήνες,την augmentin.μετα τον πρώτο μηνα της θεραπείας ήμουν πολυ καλα και μου είπε να κοψω την αντιβιωση,αλλα μέσα σε μια βδομάδα με ξαναεπιασε Μαστιτιδα κ όταν την ξαναεπισκεφτηκα μου είπε οτιτα αποστηματα ξαναβγηκανε κ ότι θα πρέπει να την παίρνω την αντιβιωση για παρα πολυκαιρο...αλλιώς θα πρέπει να χειρουργηθω..δεν ξέρω έχω απογοητευτεί..τόσοι μήνες αντιβιωσης δεν θα μου κάνουν κακό??παρακαλώ πολυ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της..ήθελα να θηλασω για πολυ καιρο,αλλα με όλα αυτά φοβάμαι..επίσης νιώθω μια κούραση συνέχεια,δεν μπορω να κάνω εύκολα ούτε δουλειές στο σπιτι,ούτε μια απλή βόλτα να πάω το

μωρο μου..Την πρώτη φορά πήρα το silica όμοιοπαθητικο και με βοήθησε πολυ..το phytolacca όταν το πήρα στην τρίτη Μαστιτιδα ήταν ήδη αργά.ξέρω κοπέλες που απο την αρχη δεν θέλησαν να θηλασουν τα παιδιά τους κι εγώ που θέλω να μην μπορω..είναι τόσο κρίμα..κάθε φορά που θηλαζω χωρις αντιβιωση κάνω party!!

Και πάλι παρακαλώ την κυρία αγλαια ας μου πει την γνώμη της θα το εκτιμούσα παρα πολυ..ευχαριστώ..

 

Beni, αν θέλεις, γράψε σε ποια πόλη είσαι, μήπως μπορώ να σε παραπέμψω σε κάποιον να σε δει από κοντά.

 

Η κούραση που νιώθεις είναι αναμενόμενη με την ταλαιπωρία που έχεις περάσει. Εκτιμώ ότι θα χρειαστείς πιο ολιστική αντιμετώπιση. Οι επαναλαμβανόμενες μαστίτιδες σχεδόν συνήθως εμφανίζονται όταν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα (δερματικά, πεπτικά, έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων, άλλα προβλήματα υγείας)

Link to comment
Share on other sites

Beni, αν θέλεις, γράψε σε ποια πόλη είσαι, μήπως μπορώ να σε παραπέμψω σε κάποιον να σε δει από κοντά.

 

Η κούραση που νιώθεις είναι αναμενόμενη με την ταλαιπωρία που έχεις περάσει. Εκτιμώ ότι θα χρειαστείς πιο ολιστική αντιμετώπιση. Οι επαναλαμβανόμενες μαστίτιδες σχεδόν συνήθως εμφανίζονται όταν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα (δερματικά, πεπτικά, έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων, άλλα προβλήματα υγείας)

 

Αγλαια μου σευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου!λοιπόν θηλαζω εδώ και τρεις μήνες,είμαι στην Θεσσαλονίκη και όπως είπα πέρασα τρεις μαστιτιδες,οι οποίες ξέρω πλέον ότι προέρχονται απο κούραση και άγχος(πολλές φορές για το τίποτα,λόγω χαρακτήρα είμαι αγχωτικη).η γιατρός που με είδε είναι η κυρία πατσουρου, η οποία με στήριξε πολυ,δεν έχω λόγια γι αυτήν,απλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι οι μήνες που θα παίρνω την αντιβιωση,μήπως έχει αντίκτυπο στην υγεία μου,εκείνη λέει πως όχι,αλλα θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη..αυτό δε που τρεμω περισσότερο είναι το χειρουργείο..δεν θέλω ούτε να το ακούσω..βέβαια το στήθος μου το δεξί πουεχει το πρόβλημα είναι μαλακό,δηλαδή μόνο λίγα γρουμπαλακια στο μέσα μέρος,όχι μεγάλο όγκο.έχω κάνει και δυο υπερηχους, τον ένα στην ευρωδιαγνωση,όπου έδειξε ότι έχω αποστηματα και τον άλλον στον κο πραπαδεση μετα απο δυο εβδομάδες απο τον πρώτο υπερηχο κ αφού πήρα αντιβιωση,ο οποίος έδειξε ότι δεν έχω κι ότι ούτε είχα ποτε..η κα πατσουρου λέει πως είχα στην αρχη,έφυγαν μετα,αλλα τώρα με την Τρίτη Μαστιτιδα που πέρασα πρόσφατα ξαναβγηκαν.πιστεύω οντως ότι έχω τώρα,γιατί ψηλαφιζω κάτι μικρά αφού θηλασω για ώρα και γιατί νιώθω τσιμπιματακια..

Είμαι πολυ μπερδεμενη και στεναχωρημενη..δεν ξέρω τι να κάνω..υπάρχουν βιταμίνες για τον οργανισμό μου που θα βοηθήσουν?αα είχα ξεκινήσει και λεκιθινη,αλλα η κα πατσουρου μου είπε να την σταματήσω γιατί όταν οι μαστιτιδες οφείλονται στην κούραση δεν βοηθάει..

Πείτε μου σας παρακαλώ η αντιβιωση augmentin θα έχει συνέπειες για τον οργανισμό μου αν την παίρνω για μήνες?αν όχι,τότε δεν έχω θέμα να συνεχίσω έτσι και βλέπουμε...

Σας υπερευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια μου σευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου!λοιπόν θηλαζω εδώ και τρεις μήνες,είμαι στην Θεσσαλονίκη και όπως είπα πέρασα τρεις μαστιτιδες,οι οποίες ξέρω πλέον ότι προέρχονται απο κούραση και άγχος(πολλές φορές για το τίποτα,λόγω χαρακτήρα είμαι αγχωτικη).η γιατρός που με είδε είναι η κυρία πατσουρου, η οποία με στήριξε πολυ,δεν έχω λόγια γι αυτήν,απλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι οι μήνες που θα παίρνω την αντιβιωση,μήπως έχει αντίκτυπο στην υγεία μου,εκείνη λέει πως όχι,αλλα θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη..αυτό δε που τρεμω περισσότερο είναι το χειρουργείο..δεν θέλω ούτε να το ακούσω..βέβαια το στήθος μου το δεξί πουεχει το πρόβλημα είναι μαλακό,δηλαδή μόνο λίγα γρουμπαλακια στο μέσα μέρος,όχι μεγάλο όγκο.έχω κάνει και δυο υπερηχους, τον ένα στην ευρωδιαγνωση,όπου έδειξε ότι έχω αποστηματα και τον άλλον στον κο πραπαδεση μετα απο δυο εβδομάδες απο τον πρώτο υπερηχο κ αφού πήρα αντιβιωση,ο οποίος έδειξε ότι δεν έχω κι ότι ούτε είχα ποτε..η κα πατσουρου λέει πως είχα στην αρχη,έφυγαν μετα,αλλα τώρα με την Τρίτη Μαστιτιδα που πέρασα πρόσφατα ξαναβγηκαν.πιστεύω οντως ότι έχω τώρα,γιατί ψηλαφιζω κάτι μικρά αφού θηλασω για ώρα και γιατί νιώθω τσιμπιματακια..

Είμαι πολυ μπερδεμενη και στεναχωρημενη..δεν ξέρω τι να κάνω..υπάρχουν βιταμίνες για τον οργανισμό μου που θα βοηθήσουν?αα είχα ξεκινήσει και λεκιθινη,αλλα η κα πατσουρου μου είπε να την σταματήσω γιατί όταν οι μαστιτιδες οφείλονται στην κούραση δεν βοηθάει..

Πείτε μου σας παρακαλώ η αντιβιωση augmentin θα έχει συνέπειες για τον οργανισμό μου αν την παίρνω για μήνες?αν όχι,τότε δεν έχω θέμα να συνεχίσω έτσι και βλέπουμε...

Σας υπερευχαριστω..

 

Να αρχίσω ανάποδα: χαίρομαι που έχεις στήριξη. Το δύσκολο θα ήταν να μην είχες πού να απευθυνθείς και να μην έβρισκες άκρη στο πώς να διαχειριστείς την κατάσταση.

 

Για τη λεκιθίνη συμφωνώ. Βοηθάει ότι οι μαστίτιδες οφείλονται σε φραγμένους πόρους. Όταν οφείλονται σε κούραση, σε πεσμένο ανοσποιητικό, σε έλλειψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων, σε έλλειψη πρωτεϊνών, τότε η λεκιθίνη δεν βοηθάει.

 

Κάθε φάρμακο μπορεί να έχει και δυσάρεστες συνέπειες. Αυτό όμως που προέχει είναι να αξιολογήσεις πώς θα είσαι καλύτερα, με το φάρμακο ή χωρίς; Αν χωρίς το φάρμακο ο κίνδυνος και η ταλαιπωρία για σένα είναι μεγαλύτερα, τότε επιλέγεις το λιγότερο κακό.

 

Ή αλλιώς: τι κέρδος έχεις από τη φαρμακευτική αγωγή; Αν το κέρδος είναι μεγαλύτερο από τον όποιο κίνδυνο και την όποια παρενέργεια, τότε προτιμάς το κέρδος ακόμη και αν έχεις κάποιες παράπλευρες απώλειες.

 

Θα μείνω λίγο και σε αυτό που έγραψες:

αυτό δε που τρεμω περισσότερο είναι το χειρουργείο..δεν θέλω ούτε να το ακούσω..

Δεν υπάρχει καμία φαρμακευτική αγωγή και καμία πρακτική με θηλασμό ή χωρίς θηλασμό που να μπορεί να σου υποσχεθεί ότι θα μείνεις μακριά από το χειρουργείο, είτε στο στήθος είτε αλλού.

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;

 

Όσο δυσάρεστο και αν είναι ένα χειρουργείο (το οποιοδήποτε χειρουργείο), αν αυτό σου σώζει τη ζωή ή βελτιώνει τη ζωή σου ή λύνει ένα πρόβλημα, τότε νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το δει θετικά. Πολλές χειρουργικές επεμβάσεις είναι θείο δώρο και είμαστε τυχεροί που ζούμε αυτή την εποχή που υπάρχουν αυτές οι δυνατότητες.

 

Αυτά τα γράφω για να μπορέσεις να κάνεις κάποιες θετικές σκέψεις, οτιδήποτε και να σου συμβεί, σχετικό ή άσχετο με το θηλασμό.

 

Οι δυσκολίες υπάρχουν για όλους μας, ο τρόπος αντιμετώπισης, αν είναι θετικός, διευκολύνει τη ζωή μας ακόμη και μέσα στις δυσκολίες.

 

Θα κλείσω με κάτι γενικό, που αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε: νομίζω ότι χρειάζεται να φροντίσεις τον εαυτό σου: την ξεκούρασή σου, τη διατροφή σου, την υγεία σου, την ψυχική σου ηρεμία. Είσαι πρόθυμη να ξοδέψεις λίγο από το χρόνο σου για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

 

Θα κλείσω με κάτι γενικό, που αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε: νομίζω ότι χρειάζεται να φροντίσεις τον εαυτό σου: την ξεκούρασή σου, τη διατροφή σου, την υγεία σου, την ψυχική σου ηρεμία. Είσαι πρόθυμη να ξοδέψεις λίγο από το χρόνο σου για κάτι τέτοιο;

 

Το ίδιο μου είπε και η γιατρός..πρέπει να μη στεναχωριεμαι,να μη συγχιζομαι με το παραμικρό και να ξεκουραζομαι..όσο απο χρόνο έχω πολυ..αφού στην δουλειά θα γυρίσω Αύγουστο.. Στην πρωτη μαστιτιδα ειχα διαφορα..αιμορροιδες,αποστημα στο δοντι και απονευρωσεις στις πρωτες 15μερες..Μετα την τελευταία Μαστιτιδα δεν κάνω Πολλά Πολλά,έχω βαρεθεί να έχω τις μαμάδες στο σπιτι και να με βοηθάνε..νιώθω τόσο αδύναμη σαν να έχω γεννήσει τώρα..ποτε θα τελειώσει όλο αυτο?θέλω την χαμένη μου ενέργεια πίσω..κι αν ποτε σταματήσω την αντιβιωση και ξαναπαθω Μαστιτιδα?δεν μπορω μια Ζωη να παίρνω αντιβιωση εκ των πραγμάτων..δεν υπάρχει κάτι που να ενισχύει τον οργανισμο?θέλω να κάνω λίγη γυμναστική και δεν μπορω ή δεν επιτρέπεται για να μην κουραστω..έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι πως ακόμα κι αν σταματήσω τον θηλασμο θα παθώ Μαστιτιδα!προσπαθώ πολυ με τον θηλασμο,αλλα ταλαιπωρήθηκα πολυ και μαζι με μένα ο άντρας μου και οι μαμάδες..δεν χάρηκα ακόμη το μωρο μου..μέχρι ποτε?για μένα ο θηλασμος μόνο υπεροχή σχέση δεν ήταν..δυστυχώς ήταν σχέση τρόμου..μακάρι να αλλάξει κάτι..αλλα πιστεύω πως τα μωρά θέλουν υγιής μαμάδες πρώτα απ όλα..δεν ξέρω τι θα κάνω στο τέλος ελπίζω να τα καταφέρω...συγνώμη που σας ζαλισα..αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα ήταν χαρα μου να σας διαβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Όσο γι αυτο με το χειρουργείο συμφωνώ..απλά θεωρούσα τον θηλασμο κάτι όχι πια τόσο δύσκολο που μπορεί και να φτάσεις σε χειρουργείο...γενικότερα σε προβλήματα Υγείας δεν το συζηταω ότι σώζει ζωές..έπειτα είναι και το άλλο..ο μαστος είναι ένα μέρος του σώματος που το θεωρώ πολυ ευαίσθητο..αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η μαστίτιδα και η συνταγογράφηση αντιβιοτικών για την αντιμετώπισή της δεν είναι στο άμεσο αντικείμενο μιας παιδιάτρου ακόμα και αν αυτή έχει την ιδιότητα της συμβούλου θηλασμού.

 

Ίσως να μπορούσες να επιτύχεις καλύτερα αποτελέσματα αν απευθυνόσουν σε κάποιον γιατρό με ανάλογη ειδικότητα και βρισκόσουν σε συνεργασία με την παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού.

 

Το να ξεκουράζεσαι, να τρως καλύτερα, να είσαι αισιόδοξη, κ.λπ. φυσικά και θα σε βοηθήσει, δεν χρειάζεσαι ιατρική συνταγή γι' αυτό. :wink:

 

Από την άλλη η μακροχρόνια χρήση αντιβιoτικών έχει παρενέργειες που αναγράφονται και πάνω στα ίδια τα φάρμακα που παίρνεις. Αναγράφονται από ζαλάδα μέχρι μυκητιάσεις. Μπορείς να συμβουλευτείς το γιατρό σου για να παίρνεις κάποια προφύλαξη για αυτές τις παρενέργειες, π.χ. τα προβιοτικά γιαούρτια έχω διαβάσει ότι βοηθούν, αλλά εγώ δεν είμαι γιατρός, :cool: οπότε μπορεί και να μην ισχύει.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όσο γι αυτο με το χειρουργείο συμφωνώ..απλά θεωρούσα τον θηλασμο κάτι όχι πια τόσο δύσκολο που μπορεί και να φτάσεις σε χειρουργείο...

Πολύ σπάνια απαιτείται χειρουργική επέμβαση, αλλά μπορεί να συμβεί.

 

ο μαστος είναι ένα μέρος του σώματος που το θεωρώ πολυ ευαίσθητο..αν με καταλαβαίνετε τι εννοώ..

καταλαβαίνουμε και δεν φοβόμαστε να το συζητάμε

 

αυτό που μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης του καρκίνου του μαστού είναι οι μήνες αμηνόρροιας που εξασφαλίζονται από την εγκυμοσύνη και το θηλασμό

 

η μη έκθεση του μαστού στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου είναι αυτό που μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης του καρκίνου του μαστού

 

(υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν αλλά δεν σχετίζονται με το θηλασμό)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη..είπα πως κατάλαβα ότι οι συνεχόμενες μαστιτιδες προέρχονται από κούραση σωματική και ψυχική..μπορεί όμως να είναι παράλληλα και από φραγμενους πόρους?και αν ναι πως θα το καταλάβω?

Για παράδειγμα τον ταιζω τελευταία στις δέκα και μισή το βράδυ και μετά κατα τις 5.30 το πρωί όταν ξυπναω το στήθος που έχει το πρόβλημα είναι πολύ πρησμενο και έχει πολλά γρουμπαλακια,ενώ το άλλο όχι..όταν τον θηλαζω μετά ξεπρηζεται και τα γρουμπαλακια φεύγουν.είναι αυτό ένδειξη ότι οι μαστιτιδες μπορεί να προέρχονται από φραγμενους πόρους?το σκεφτόμουν γιατί ενώ σταμάτησα τη λεκιθινη τελικά μήπως πρέπει να την ξαναρχισω,για να είμαι καλυμμένη όταν πια έρθει ο καιρός να σταματήσω την αντιβιωση..

 

Πάντως αυτό με τους μήνες αμηνορροιας και τις λιγότερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του μαστού είναι souper!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους..απευθύνομαι κυρίως στην κυρία αγλαια..ακόμα δεν ξεπέρασα τα προβλήματα μου..έχω κάνει καλλιέργεια μητρικου γάλακτος και έβγαλε γάλα απο αποστηματα μαστού αρνητική..ήθελα να σας ρωτήσω αυτο σημαίνει ότι δεν έχω αποστηματα??αφού όπως έχουμε πει το πυον δεν περνάει στο γάλα,αλλα μένει σε κλειστή κοιλότητα..η μήπως σημαίνει ότι δεν έχω τον σταφυλοκοκκο??

Επίσης ήθελα την γνώμη σας..νομίζω πως το δεξί στήθος έχει υπερπαραγωγή..θελω να τον ταιζω συχνότερα απο εκεί..επίσης τις περισσότερες φορές τον ξυπναω (και αυτο εν μέρει με πειράζει ήδη είναι 4μηνων και δεν θελω να τον ταραζω) για να τον ταισω η του δίνω χωρίς να κλαίει η το ζητάει,επειδή νιώθω πρηξιμο..μήπως πρέπει να πάρω φασκομηλο??επίσης να πω πως έχω λευκό σημαδακι στην δεξιά θήλη μόλις τελειώσω τον θηλασμο..μήπως είναι φραγμενοι ποροι??

Ήδη περνάνε οι τρεις μήνες που είναι το πρωτόκολλο της αντιβιωσης και δεν βλέπω φως..νομίζω πως αν την σταματήσω χωρίς να λυθούν τα προβλήματα,πάλι θα έχω τις φρικτές μαστιτιδες..δεν αντέχω ούτε στη σκέψη..αν μπορείτε να βοηθήσετε θα ήμουν ειλικρινά ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα ας με βοηθήσει όποις ξέρει παρακαλώ

γέννησα 29-09-2012 από την αρχή είχα προβλήματα με το θηλασμό όπως πετρώματα, πυρετούς, πόνους κ.α. προσπάθησα όσο μπορούσα να συνεχίσω γιατί ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω το μωρό μου

μετά από σαράντα μέρες μου έδωσε ο γιατρός χάπια για να κοπεί το γάλα

τα πήρα και ενώ στην αρχή το στήθος μου είχε αδειάσει και ούτε πονούσα μετά από μερικές μέρες εμφανίστηκε ένας όγκος πάρα πολύ σκληρός και τότε μου είπε ο γιατρός να κάνω κομπρέσες με ζεστό νερό και μασάζ και να προσπαθήσω να το βγάλω με το χέρι μου έδωσε αντιφλεγμονώδη voltaren γιατι ο υπέρηχος έδειξε ότι είχα φλεγμονή

τα έκανα όλα αυτά όμως αντί να καλυτερεύει, χειροτέρεψε. μετά μου έδωσαν 2 αντιβιώσεις zinadol και flazyl αλλά δεν είδα διαφορά και έτσι μου έκαναν εισαγωγή στο νοσοκοομείο για 6 ημέρες και μου έδιναν 3 αντιβιώσεις ανδοφλέβια. καλυτέρεψε βέβαια αισθητά και έγινε πολύ μικρό και το δέρμα έδειχνε να ανοίγει τελικά δεν άνοιξε και έτσι μου είπαν ότι θα χρειαστεί να το παροχετεύσουν. ρωτάω λοιπόν πώς γίνετε αυτή η εν λόγω παροχέτευση???? μου είπαν ότι θα το βοηθήσουν με το νυστέρι να ανοίξει και να φύγει.....έχω μπερδευτεί τελείως με όλα αυτά που διάβασα

σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος τι να κάνω???? ούτε σε μαστολόγο έχω πάει γιατί μου λένε ότι δεν είναι απαραίτητο......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...