Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρωστάει 650 ευρώ ΔΕΗ. Θα την πληρώσω εγώ ?


Recommended Posts

Κορίτσια μου έχουμε ένα σπιτάκι που νοικιάζουμε με τον άντρα μου. Το είχαμε νοικιάσει σε κάποιον που έφυγε. Από την αρχή το λογαριασμό της ΔΕΗ τον μεταφέραμε στο όνομά του. Πήγε ο ίδιος δηλαδή στη ΔΕΗ, πλήρωσε εγγύηση 120 ευρώ και τον μετέφερε στο όνομά του.

Τώρα έφυγε και δεν την διέκοψε, ούτε την πλήρωσε και χρωστάει 650 ευρώ :mad:. Στη ΔΕΗ μας είπαν ότι ο λογαριασμός θα κυνηγάει αυτόν και όχι εμάς. Αλλά κι αυτοί αμφιβάλλω αν γνωρίζουν καλά τι γίνεται στην περίπτωση αυτή.

Όμως εγώ φοβάμαι ότι αν πάμε να τον γυρίσουμε στο όνομά μας ή στο όνομα του νέου ενοικιαστή (αν το νοικιάσουμε), θα μας ζητήσουν να πληρώσουμε τα χρωστούμενα.

Γνωρίζετε κάτι ? Είμαι πολύ αγχωμένη, είναι πολλά τα χρήματα αν πρέπει τελικά να τα δώσουμε εμείς. Τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις, γιατί δεν γνωρίζουμε αφού πρώτη φορά νοικιάσαμε. :?:

Να σημειώσω ότι αυτός είχε κάνει διακανονισμό με τη ΔΕΗ για τα χρέη γι' αυτό δεν του είχαν κόψει το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου έχουμε ένα σπιτάκι που νοικιάζουμε με τον άντρα μου. Το είχαμε νοικιάσει σε κάποιον που έφυγε. Από την αρχή το λογαριασμό της ΔΕΗ τον μεταφέραμε στο όνομά του. Πήγε ο ίδιος δηλαδή στη ΔΕΗ, πλήρωσε εγγύηση 120 ευρώ και τον μετέφερε στο όνομά του.

Τώρα έφυγε και δεν την διέκοψε, ούτε την πλήρωσε και χρωστάει 650 ευρώ :mad:. Στη ΔΕΗ μας είπαν ότι ο λογαριασμός θα κυνηγάει αυτόν και όχι εμάς. Αλλά κι αυτοί αμφιβάλλω αν γνωρίζουν καλά τι γίνεται στην περίπτωση αυτή.

Όμως εγώ φοβάμαι ότι αν πάμε να τον γυρίσουμε στο όνομά μας ή στο όνομα του νέου ενοικιαστή (αν το νοικιάσουμε), θα μας ζητήσουν να πληρώσουμε τα χρωστούμενα.

Γνωρίζετε κάτι ? Είμαι πολύ αγχωμένη, είναι πολλά τα χρήματα αν πρέπει τελικά να τα δώσουμε εμείς. Τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις, γιατί δεν γνωρίζουμε αφού πρώτη φορά νοικιάσαμε. :?:

Να σημειώσω ότι αυτός είχε κάνει διακανονισμό με τη ΔΕΗ για τα χρέη γι' αυτό δεν του είχαν κόψει το ρεύμα.

Να σου πω μονο τι ειχε γινει στην δικη μας περιπτωση. Νοικιασαμε ενα σπιτι πριν ενα χρονο με τον ανδρα μου. Ο προηγουμενος νοικαρης χρωστουσε καπου στα 500 στην ΔΕΗ, ηταν στο ονομα του, εμεις γυρισαμε κανονικοτατα στο ονομα μας τον λογαριασμο και η ΔΕΗ κυνηγαει αυτον. Τωρα πως γινεται αυτο, δεν εχω ιδεα. Παντως εμεις και οι σπιτονοικοκυρηδες, δεν αντιμετωπισαμε καποιο προβλημα. Ευτυχως που ηταν στο ονομα του. Νομιζω οτι η ΔΕΗ τους κυνηγαει μεσω εφοριας (νομιζω).

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίνα, καλησπέρα

Και εγώ είχα έναν ενοικιαστή που είχε κάνει το ίδιο (όχι με τόσο μέγάλο λογαριασμό)

Όταν ξανά ενοικιάσα το σπίτι, ο νέος ενοικιαστής πλήρωσε νέα εγγύηση και βγαίνει ο λογαριαμός στο όνομά του νέου ενοικιαστή. Το χρέος παρέμεινε στον άλιό ενοικιαστή που η ΔΕΗ έχει όλα τα στοιχεία του ΑΦΜ κλπ και μπορεί να τον κυνηγήσει. Στην ΔΕΗ θα πας με το ιδιωτικό συμφωνητικό (ενοικιαστήριο) που είχες από τον προηγούμενο και τον νέο ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'στε όλες καλά κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ :D. Μας έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Φοβηθήκαμε πολύ γιατί νομίσαμε ότι θα τα πληρώναμε εμείς τελικά. Ουφ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...