Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα κιλά;


Recommended Posts

Πόσα κιλά πήρατε μανούλες στην εγκυμοσύνη :D (να ξέρω πόσα θα πάρω κατά προσέγγιση), πόσο ήταν τα μωρά σας σε εβδομάδες και σε βάρος; (χωριστοί σάκοι και μη) και πόσο χάσατε με το που γεννήσατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα nat-left,

εγώ πήρα 17 κιλά, έχασα 22 μετά την γέννα σε διάστημα περίπου 6 μηνών,

(έγινα δηλαδή πιο αδύνατη και απ΄'ότι ήμουν, εγώ το αποδίδω στο ατέλειωτο τρέξιμο και στο άγχος)

τα παιδιά γεννήθηκαν 37- η εβδομάδα και το βάρος του Βαγγέλη ήταν 2200, και της Ερμιόνης 2450,

δεν μπήκαν ούτε μια μέρα εντατική και όλα πήγαν καλά, το ίδιο εύχομαι και για σένα, με το καλό!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΧΩ ΜΟΝΟΧΟΡΙΑΚΑ ΔΙΔΥΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 6 ΚΙΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15 ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΡΕΥΟΜΑΙ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΚΙΛΑ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 2 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΒΑΖΩ 500 ΓΡ ΜΕ 750 ΓΡΑΜ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ( ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ )...

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καλή μου Serba!

Φέη μαζί είμαστε στην εγκυμοσύνη με μία εβδομάδα διαφορά, αλλά εγώ έχω πάρει 8,5 (τα 2,5 είναι απόκτημα των τελευταίων 2 εβδομάδων λόγω υπερφαγείας.... ) άρα καλά είμαι....ακομη :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα συνολικά 23 κιλά στην εγκυμοσύνη (έτρωγα τα ατελείωτα γλυκά όμως), όλα μετά τον 4ο μήνα, και βγαίνοντας από το μαιευτήριο είχα χάσει τα 10. Το όριο που μου είχαν θέσει ήταν τα 15 κιλά, αλλά όσο δεν έκανα ζάχαρο και τα μωρά είχαν σωστή ανάπτυξη, δεν τους πείραζε. Από τότε 7 μήνες μετά, έχω φτάσει να είμαι 11 κιλά πιο ελαφριά από ότι ήμουνα όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη...

Τα μωρά γεννήθηκαν στις 36+3 (διχοριακά, διαμνιακά)με βάρος 2450 και 2630 αντίστοιχα και δεν μπήκαν ούτε εντατική ούτε τίποτα, μου τα έφεραν το ίδιο βράδυ στο δωμάτιο και φύγαμε μαζί από το μαιευτήριο 5 μέρες μετά.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα 18 κιλά. Όλα τα κιλά ήταν μια κοιλιά, που όταν ξεπέρασε το μέτρο, σταμάτησα να μετράω.

Γέννησα στην 36w+5d, προγραμματισμένα με καισαρική και επισκληρίδιο. Τα μικρά γεννήθηκαν 2300 το καθένα. Δεν μπήκαν εντατική, μόνο στο θάλαμο πρόωρων για τυπικούς λόγους. Έφυγα από το μαιευτήριο με +3 κιλά και πάνω στη εβδομάδα γύρισα στα κιλά μου. Βέβαια, το σώμα (κοιλιά) επανήλθε πολύ αργότερα και ποτέ στην αρχική του κατάσταση γιατί η μόνη γυμναστική που έκανα είναι να τρέχω να προλάβω τις ανάγκες των μωρών μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα, και εμένα διχωριακά διαμνιακά είναι! Μία κορούλα και ένας γιόκας! Στον πρώτο μου γιο είχα χάσει εννέα κιλά με τη γέννα (βέβαια γέννησα 147 κιλά ~βοδάκι κοινώς) και μέχρι να σαραντήσω είχα χάσει άλλα επτά τουλάχιστον. Τώρα είμαι σχεδόν 100! Λέτε να ελπίζω ότι αργότερα λέτε να είμαι λιγότερα με δίδυμα και ένα ζουζούνι που τρέχει όλη μέρα; Μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

... Τα μικρά γεννήθηκαν 2300 το καθένα. Δεν μπήκαν εντατική, μόνο στο θάλαμο πρόωρων για τυπικούς λόγους. Έφυγα από το μαιευτήριο με +3 κιλά και πάνω στη εβδομάδα γύρισα στα κιλά μου.

Δηλαδή 18+3=21 και τα έχασες σε μία εβδομάδα αν κατάλαβα καλά; Μπράβο!

Καλά όσο για τη χαλάρωση της κοιλιάς οφείλω στον εαυτό μου μία κοιλιοπλαστική του χρόνου τον Αύγουστο, άρα δεν ανησυχώ για αυτή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή 18+3=21 και τα έχασες σε μία εβδομάδα αν κατάλαβα καλά;

 

18 κιλά πήρα συνολικά. Έφυγα από το μαιευτήριο (5η μέρα) με +3 κιλά από τα αρχικά μου, δηλαδή έχασα 15 κιλά τις 5 πρώτες ημέρες.

 

Πάντως, αν δεν πάρεις πολλά κιλά, σίγουρα θα είσαι λιγότερα κιλά μετά τη γέννα. Εγώ για να καταφέρω τα διατηρήσω τα αρχικά κιλά μου μετά τη γέννα και να μην αδυνατήσω/σκελετώσω, έτρωγα επί 2 μήνες τις τριπλές ποσότητες σε σχέση με τον άντρα μου! Η τρεχάλα και ο θηλασμός καταπονούν πολύ τον οργανισμό. Βάλε και κανά ξενύχτι. Στυλάκια μας κάνανε, ζωή να έχουνε!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα μου ακούγονται όλα αυτά! ευχαριστώ κοριτσάκια!

 

Κάτι άσχετο, είναι υποχρεωτικό να μπουν τα δίδυμα σε μονάδα ειδικής παρακολούθησης αμέσως μετά τον τοκετό λόγω του σακχάρου της μητέρας; Στον γιο μου στο Μητέρα αυτό έγινε, τώρα που ανεβαίνει επικίνδυνα το σάκχαρο δεν θέλω πάλι τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου εγκυμοσύνη (διχοριακά, διαμνιακά) πήρα μόνο 10 κιλά τα οποία είχα χάσει 1 εβδομάδα μετά τη γέννα. Μετά όμως, άνοιξε πάλι η όρεξη για γλυκά και λίγο το ένα, λίγο το άλλο έχω πάρει ξανά πολλά! Μάλλον είμαι η μοναδική... :oops::oops::oops:

 

Τα δικά μου γεννήθηκαν 2.400 το ένα, 2.200 το άλλο και τα έβαλαν για 2 μέρες στη θερμοκοιτίδα ενώ ήταν μία χαρά. Λόγω βάρους, μου έλεγαν. Μετά στη μονάδα με τα προωράκια και τα πήραμε το ένα την 5η μέρα και το άλλο την 6η.

 

nat-left, για το σάκχαρο δεν ξέρω, επειδή δεν το αντιμετώπισα ποτέ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, είναι υποχρεωτικό να μπουν τα δίδυμα σε μονάδα ειδικής παρακολούθησης αμέσως μετά τον τοκετό λόγω του σακχάρου της μητέρας; Στον γιο μου στο Μητέρα αυτό έγινε, τώρα που ανεβαίνει επικίνδυνα το σάκχαρο δεν θέλω πάλι τα ίδια!

 

 

υποχρεωτικό δεν είναι έτσι όπως το περιγράφεις, αλλά αποτελεί πρωτόκολλο στα περισσότερα μαιευτήρια της ευρώπης, όταν η μητέρα έχει διαβήτη (είτε συγγενης, είτε κυήσεως) να παρακολουθουνται τα νεογνά τα πρώτα εικοσιτετράωρα για πολλούς λόγους.

Στην θέση σου δεν θα στεναχωριόμουνα για αυτό, το θεωρώ μάλλον προτιμότερο από το να μην παρακολουθηθούν καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eugenia :D μην στεναχωριέσαι δεν είσαι η μόνη :D

Βούλα, κάνω διαβήτη εγκυμοσύνης, απλά αυτό ρωτάω, αν είναι "σύστημα" των ιδιωτικών ή ισχύει κανονικά σε όλα τα μαιευτήρια

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

το ζάχαρο της κύησης από μονο του δεν είναι παράγων για να μπει ένα νεογνό στην θερμοκοιτίδα. Ωστόσο, εδώ υπάρχει δίδυμη κύηση και διαβήτης και αυτό θα πρέπει να συνεκτιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 54 ΚΙΛΑ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ 79.ΔΗΛΑΔΗ 25 ΚΙΛΑ ΠΗΡΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΧΑΣΑ 9.Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2690 ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 2570 ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ 37ΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΚΑΙ ΓΩ ΟΛΟ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ.ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΑΚΟΥΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ 6,5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΖΥΓΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 54 ΚΑΙ ΘΑ ΝΕΥΡΙΑΣΩ.ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 25 ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν διχοριακά διαμνιακά και πήρα 16 κιλά. Τα μωρά γεννήθηκαν 2000 και 2400 κανείς δεν χρειάστηκε θερμοκοιτίδα και τους πήρα μαζί μου φεύγοντας από το μαιευτήριο.

 

Στο σπίτι γύρισα έχοντας χάσει 13 κιλά αλλά λίγο το οτι με μπούκωσαν για το θηλασμό λίγο το ότι είχα απωθημένα από την εγκυμοσύνη που πρόσεχα πολύ τι έτρωγα, τελικά έβαλα αλλά 3 κιλά και ακόμα δεν έχω μπει στα στενά μου παντελόνια 8 μήνες μετά....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα κιλά έχασες, μακάρι να χάσω και εγώ 13, τώρα για τα 6 που έμειναν δεν είναι τόσο δύσκολο να τα χάσεις (από τον γιο μου, μου περίσσεψαν από τα 44 που πήρα τα 35!!! ) αλλά κάνε και κοιλιακούς βοηθούν απίστευτα αφού το πρόβλημα είναι η κοιλιά.

Η γειτόνισσα μου έχει κάνει τρίδυμα και μετά από έναν χρόνο επανήλθε πλήρως η κοιλιά, με κοιλιάκους φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 54 ΚΙΛΑ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ 79.ΔΗΛΑΔΗ 25 ΚΙΛΑ ΠΗΡΑ.ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΧΑΣΑ 9.Η ΜΕΓΑΛΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2690 ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ 2570 ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ 37ΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΚΑΙ ΓΩ ΟΛΟ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ.ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΗΤΑΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΑΚΟΥΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ 6,5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΖΥΓΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 54 ΚΑΙ ΘΑ ΝΕΥΡΙΑΣΩ.ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 25 ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.

 

Αχ με έκανες και γέλασα..... εγώ όπως έγραψα και παραπάνω έκανα 2,5 χρόνια για να επιστρέψω στα προ γέννας κιλά μου (και 10 λιγότερο), όχι μόνο δεν θέλω να ξανάρθουν, να φύγουν και να μην μου πουν ούτε αντίο.

Έχω ήδη πάρει 8 - 9 και γι'αυτό αγχώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον εγώ είμαι το φαινόμενο του φόρουμ

ξεκίνησα 52 κιλά

πήρα 16

τα κοριτσάκια μου γεννήθηκαν 2050 και 2950 37η εβδομάδα και 5 ημέρες κανένα δεν μπήκε σε θερμοκιτίδα

έχασα τα 6 στο μαιευτήριο

και εδώ και 4 μήνες κλαίω να φύγουν τα 10

 

είμαι τελείως μόνη μου με τα παιδια ( ο σύζυγος έρχετε το βραδάκι )

τρέχω όλη μέρα

θήλασα 3 μήνες το μεγάλο κοριτσάκι

 

΄τρώω όμως γλυκάκια από την κούραση

 

έχετε κάτι να μου προτύνεται????

.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ ξεκίνησα με 54,πήρα 25 και σήμερα δε μου έμεινε κανένα.Στις 40 μέρες μου είχαν μείνει 6.

 

 

έχετε κάτι να μου προτύνεται????

 

Ναι,όταν τις κουνάς στο καρότσι επινόησε ασκησούλες να κάνεις ταυτόχρονα.Επίσης να κάνεις αεροπλανικά στα μωράκια σου,και αυτά διασκεδάζουν αφάνταστα και εσύ γυμνάζεσαι :P:P:P

Εγώ που παλιά γυμναζόμουν και τώρα δεν μπορώ,έτσι "γυμνάζομαι" :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Φαίδρα τι ύψος έχεις; Γιατί αν είσαι 62 κιλά με 165+ ύψος είσαι μια χαρούλα φυσιολογικότατη, μήπως πριν από την εγκυμοσύνη ήσουν πολύ αδύνατη και τώρα ο οργανισμός πήρε τα πάνω του και δεν θέλει να τα αφήσει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...