Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ!! ΤΙ ΚΑΝΩ;;;


lenach

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλες!

Γράφω ελπίζοντας να είχε κάποια παρόμοια εμπειρία μήπως βρω λίγη δύναμη. Είμαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και το πρόβλημα είναι οτι υπερηχογραφικά το έμβρυο είναι μια χαρά (καρδιά, ανάπτυξη), οι β χοριακές μου όμως ούτε αυξάνονται όπως πρέπει, ούτε φτάσαν ποτέ σε ικανοποιητικό επίπεδο (48η ημερα: 42600, 52η ημ: 61100, 54η ημ: 59000, 56η ημ: 62100.... και κάπως έτσι συνεχίζονται ακόμη δλδ χωρίς να μειώνονται, υπάρχει μία πολυ μικρή αύξηση).

Ο γιατρος έχει ξεκαθαρίσει οτι μ αυτές τις τιμές χοριακής δεν θα προχωρήσει η ανάπτυξη του εμβρύου και θα φύγει. Αυτό όμως -μέχρι στιγμής- αναπτύσσεται κανονικά! Και αυτό με τις χοριακές συμβαίνει απο την 7η εβδομάδα κύησης και έχω φτάσει στην 10η! Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!

Τι κάνω όμως; Μήπως αυτό σημαίνει οτι ακόμη και αν δεν "φύγει" το μικρό έχει πρόβλημα; Είμαστε σε αναμονή και σε άγνοια... Τα νεύρα μας έχουν γίνει κουρέλια!

Σας εχει τύχει ποτέ; Το έχετε ακούσει ποτέ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι μου γλυκό,

 

Καταρχήν τις χοριακές θα έπρεπε να τις έχεις σταματήσει από τη στιγμή που είδατε ξεκάθαρα στον υπέρηχο ενδομήτριο σάκκο κύησης και σχηματισμό εμβρυϊκών στοιχείων.. Είναι ξεκάθαρα αποδεδειγμένο ότι από κάποια βδομάδα κύησης και μετά (συνήθως 6η) η χοριακή δεν διπλασιάζεται.. απλώς αυξάνεται με κάποιο ρυθμό.

 

Οπότε ηρέμησε και μην ξανακάνεις χοριακή. Από τη στιγμή που έχετε δει έμβρυο, έχετε ακούσει καρδιά και βρίσκεσαι στη 10η βδομάδα κύησης να μη φοβάσαι για τίποτε..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπαίνεις σε διαδικάσια να κάνεις τόσες χοριακές. Προσωπικά δεν έκανα καμία. Και αφού το μωρό σου αναπτύσεται και χτυπάει καρδούλα κανονικά, θα σου έλεγα και εσύ να μην μπεις σε αυτό το τρυπάκι. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου ως έχει. Είδη σε λίγο κλείνεις το πρώτο τρίμηνο οπου οι πιθανότητες αποβολής μειώνονται δραματικά.

Μα καλά τι γιατροί υπάρχουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και γώ καινούργια είμαι στο θέμα εγκυμοσύνη είμαι τώρα στην 9η ημερολογιακή να σου πώ όμως εμένα ο γιατρός μου δε μου ζήτησε να κάνω ξανά χοριακή έκανα στην αρχή στη 4η εβδομάδα ήταν 3664 και μετά κάναμε υπέρηχο το είδαμε και επειδή είχα μια μικρή αιμοραγία λόγω περιφερειακής αποκόλλησης κάνουμε τώρα υπερήχους κάθε εβδομάδα αλλά ποτέ δε μου ξαναζήτησε να κάνω χοριακή και εμάς μέχρι τώρα μας λέει ότι το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά. Δε καταλαβαίνω γιατί σε βάζει να κάνεις χοριακές αφού το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και δεν βλέπει πρόβλημα στην ανάπτυξή του. Κοίτα και γώ επειδή τα ψάχνω τώρα θα ξέρουμε στην αυχενική σίγουρα τι γίνεται με το μωρό αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Όποτε εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αν ακούτε καρδιά και αναπτύσσεται το έμβρυο είναι όλα καλά εκτός αν βλέπει κάτι και δε το λέει και γι αυτό σε βάζει να κάνεις χοριακές για πάρε και μια δεύτερη γνώμη σε αυτό..

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Και γώ καινούργια είμαι στο θέμα εγκυμοσύνη είμαι τώρα στην 9η ημερολογιακή να σου πώ όμως εμένα ο γιατρός μου δε μου ζήτησε να κάνω ξανά χοριακή έκανα στην αρχή στη 4η εβδομάδα ήταν 3664 και μετά κάναμε υπέρηχο το είδαμε και επειδή είχα μια μικρή αιμοραγία λόγω περιφερειακής αποκόλλησης κάνουμε τώρα υπερήχους κάθε εβδομάδα αλλά ποτέ δε μου ξαναζήτησε να κάνω χοριακή και εμάς μέχρι τώρα μας λέει ότι το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά. Δε καταλαβαίνω γιατί σε βάζει να κάνεις χοριακές αφού το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και δεν βλέπει πρόβλημα στην ανάπτυξή του. Κοίτα και γώ επειδή τα ψάχνω τώρα θα ξέρουμε στην αυχενική σίγουρα τι γίνεται με το μωρό αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Όποτε εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι αν ακούτε καρδιά και αναπτύσσεται το έμβρυο είναι όλα καλά εκτός αν βλέπει κάτι και δε το λέει και γι αυτό σε βάζει να κάνεις χοριακές για πάρε και μια δεύτερη γνώμη σε αυτό..

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά

 

να προσθέσω αν δε βλέπει κάτι στους υπερήχους που να τον προβληματίζει και απλά σε βάζει να κάνεις χοριακές και σου λέει τέτοια πράματα άλλαξε γιατρό δεν είναι ντροπή το θέμα είναι να είσαι καλά εσύ και το μωρό σου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια παραπάνω και εγώ δυό φορές μόνο έκανα χοριακή, την πρώτη μέρα καθυστέρησης και μια εβδομάδα μετά. Πρώτη φορά ακούω για τόσες πολλές χοριακές στην εβδομάδα που βρίσκεσαι. Θα έλεγα επειγόντως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για να μην τρελαίνεσαι άδικα. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια παραπάνω και εγώ δυό φορές μόνο έκανα χοριακή, την πρώτη μέρα καθυστέρησης και μια εβδομάδα μετά. Πρώτη φορά ακούω για τόσες πολλές χοριακές στην εβδομάδα που βρίσκεσαι. Θα έλεγα επειγόντως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη για να μην τρελαίνεσαι άδικα. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

 

Κορίτσια κατ αρχας σας ευχαριστώ όλες για την άμεση απάντηση. Χοριακές ξεκινήσαμε γιατί στην 7η εβδομάδα δεν ακούσαμε καρδούλα. Κ μετά ξεκίνησε όλο αυτό το μαρτύριο! Την μια κλαίμε, την μια γελάμε! Το μωρό αναπτύσσεται κανονικά και ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εξακολουθώ να τις κάνω. Ο γιατρός μου είναι αρκετά τυπολάτρης με αυτά και σε κάθε περίπτωση μας βάζει σε πολλές εξετάσεις.

Θα αφήσω τον χρόνο να μας οδηγήσει λοιπόν ελπίζοντας να είναι όλα καλά

Κ πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια, όμως ο γιατρός γιατί σε βάζει να κάνεις τόσες χοριακές? Αφού λες ότι τα είδε όλα ΟΚ δεν καταλαβαίνω το λόγο. Σου έδωσε κάποιο λόγο?

Συνήθως οι γιατροί ξέρουν καλύτερα αλλά άμα δε ρωτήσεις δε θα καταλάβεις κι εσύ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! Τι δουλεια εχει καθε λιγο και λιγακι να κανεις χοριακη??

Αφου το νινι ειναι μια χαρα...τι να πω!

Υπαρχουν γιατροι και γιατροι!

Εγω μια φορα εκανα και τελος μετα! Γι'αυτο υπαρχουν οι υπερηχοι!

Μακαρι ολα να πανε καλα! Και να ηρεμησεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι οι χοριακές αυξανόταν και το έμβρυο δεν αναπτυσσόταν. Γιατρός δεν είμαι αλλά απο την εμπειρία μου χοριακές κάνεις στην αρχή που δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα. Μετα το λόγο τον έχει ο υπέρυχος. Αφού βλέπετε ανάπτυξη και ακούτε καρδούλα ποιος ο λόγος της χοριακής. Επίσης όταν το έψαχνα και γω είχα διαβασει απο κάποια βδομάδα και μετά η χοριακή απλά αυξάνεται και σε καποια βδομάδα (μη πω βλακεία δεν θυμάμαι καλά) αρχίζει και μειώνεται. Εγω πάντως δεν βλέπω το λόγο να κάνεις χοριακή τη στιγμη που όλα πάνε καλά.

Καλή εγκυμοσύνη

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω τιμές β χοριακής για ανίχνευση της συγκεκριμένης ορμόνης και διάγνωση εγκυμοσύνης, προέρχονται από εργαστήριο της Λάρισας.

 

3η εβδομάδα 5,8-71,2

4η εβδομάδα 9,5-750

5η εβδομάδα 217-7138

6η εβδομάδα 158-31795

7η εβδομάδα 3697-163563

8η εβδομάδα 32065-149571

9η εβδομάδα 63803-151410

10η εβδομάδα 46509-186977

12η εβδομάδα 27832-210612

14η εβδομάδα 13950-62530

15η εβδομάδα 12039-70971

16η εβδομάδα 9040-56451

17η εβδομάδα 8175-55868

18η εβδομάδα 8099-58176

 

Συμφωνα με το παραπανω πινακακι μια χαρα φαινεται η χοριακη σου

Κοιτα γενικα τις τιμες στο πινακακι και δες οτι μετα τις πρωτες πρωτες εβδομαδες η χοριακη δεν διπλασιαζεται

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!

Αλλαξε γιατρο γιατι δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που σε βαζει να κανεις

Αν (χτυπα ξυλο) τα πραγματα δεν πανε καλα..ειναι κατι που ουτως ή αλλως θα το δει στον υπερηχο Η χοριακη στη φαση που εισαι δεν σημαινει τιποτα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν κάνουμε εδώ τους γιατρούς αλλά και εγώ πρώτη φορά ακούω τόσες χοριακές. Θα έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή (όσο αυτό είναι δυνατόν) και σε δυο βδομάδες θα κάνεις αυχενική και θα δεις καλύτερα τι συμβαίνει. Πάντως αν ο υπέρηχος δείχνει ότι όλα πάνε καλά γιατί να σε αγχώνει τόσο ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τα κοριτσια!Παντως δεν θυμαμαι απο ποια εβδομαδα και μετα .. η χοριακη πεφτει !Δεν υπαρχει λογος να κανεις τοσες.Εδω εγω ξεκινησα με χοριακη 22 και εκανα αλλες δυο μονο!!Αφου αναπτυσεται καλα στην αυχενικη θα δεις το αποτελεσμα.Υπομονη!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινήσαμε με τις χοριακές επειδή δεν ακούσαμε καρδούλα. Οταν λοιπόν βγήκαν "κακές" - δυστυχώς όλοι οι γιατροί που εχω ρωτήσει λένε οτι είναι κακή αύξηση - τότε μου ανακοίνωσε οτι 100% δεν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη. Για ψυχολογικούς λόγους είπαμε να το ξαναδούμε στον υπέρηχο για να δω οτι όντως μικραίνει πριν προχωρήσουμε στην απόξυση. Κ εκεί μας περίμενε η έκπληξη. Ο ενας μετα τον άλλο ήταν μια χαρά. Η απάντηση του γιατρού μου είναι οτι δεν εχει ξανασυμβεί κ οτι η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Μου ζήτησε να συνεχίσω με μερικές ακόμη χοριακές σε άλλο εργαστήριο γιατί μάλλον ούτε ο ίδιος μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει. Το ένα αναιρεί το άλλο. Τουλάχιστον θεωρητικά. Γιατί προφανώς οι άνθρωποι δέν είμαστε ρομποτάκια κ διαψεύδουμε διαρκώς τους επιστήμονες.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αυτή η κατάσταση μας έχει μουρλάνει!! Έχω πάρει τηλεφωνικά γνώμη 2 ακόμη γιατρών κ αύριο θα πάρω ακόμη μία. Όλοι συμφωνούν μεταξύ τους γαμώτο!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας απίστευτα λοιπόν το θέμα των χοριακών, η επιστήμη λέει οτι μέχρι την 10η-12η εβδομάδα πρέπει περίπου να διπλασιάζεται η τιμή (άσχετα αν είναι μικρή ή όχι) και αφού φτάσει πάνω απο τις 120000 σταθεροποιείται.

Τι να πω.. βγάζω τον έναν έρπη μετά τον άλλο! Πως να χαρείς εγκυμοσύνη υπο αυτές τις συνθήκες; Αν συνεχιστεί κανονικά η ανάπτυξη του μωρού, εχω σκοπό εκτός της αυχενικής να κάνω και λήψη τροφοβλάστης για dna. Να μαστε 100% σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας απίστευτα λοιπόν το θέμα των χοριακών, η επιστήμη λέει οτι μέχρι την 10η-12η εβδομάδα πρέπει περίπου να διπλασιάζεται η τιμή (άσχετα αν είναι μικρή ή όχι) και αφού φτάσει πάνω απο τις 120000 σταθεροποιείται.

Τι να πω.. βγάζω τον έναν έρπη μετά τον άλλο! Πως να χαρείς εγκυμοσύνη υπο αυτές τις συνθήκες; Αν συνεχιστεί κανονικά η ανάπτυξη του μωρού, εχω σκοπό εκτός της αυχενικής να κάνω και λήψη τροφοβλάστης για dna. Να μαστε 100% σίγουροι.

 

η hCG ( Χοριακή γοναδοτροπίνη), δηλαδή η ορμόνη της εγκυμοσύνης. Σε μία φυσιολογική κύηση τα επίπεδα της ορμόνης hCG διπλασιάζονται κάθε δεύτερη ημέρα, μέχρι περίπου την 9η εβδομάδα κύησης .

 

Λοιπον δεν ξερω γιατι σε ταλαιπωρει ετσι ο γιατρος σου αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να ανγχωνεσαι!

 

Καλη και τελειομηνη εγγυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου αν δε σου κάνει κόπο εξήγησε μου κάτι, γιατί μπλέχτηκα.

Το μωρό υπερηχογραφικά το βρήκε οκ ο γιατρός σου λες στο αρχικό μήνυμα, είχε θέμα όμως με την μεταβολή της χοριακής.

Οταν σε ρωτήσαμε αν σου είπε γιατί έχει θέμα με αυτήν αφού φαίνεται φυσιολογική (χωρίς να είμαστε γιατροί) είπες πως άρχισε τις χοριακές γιατί δεν άκουγε καρδιά.

Τί δεν έχω καταλάβει καλά?

Ο γιατρός σου προφανώς ξέρει τί λέει, για να το λένε και οι άλλοι που πήρες γνώμες. Γιατί δεν ρωτάς την εξήγηση όμως ώστε να μπορείς να τσεκάρεις αν ευσταθούν όσα σου πουν? Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Η΄κάτι που σου είπε ο γιατρός δε μας είπες ή εγώ μπερδεύτηκα μόνη, και συγνώμη αν είναι έτσι.

Εύχομαι να βρείς άκρη, δεν αξίζεινα έχετε τόση ανησυχία και να είστε και στην άγνοια. Οφείλουν να εξηγήσουν γιατί και πως.

Ευχομαι να κάνουν λάθος όλοι τους και να πάει μια χαρά η κύηση. Το γιατί όμως θα με έτρωγε, εμένα τουλάχιστο. Γιατί να λένε αυτά?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε γιατρο και μην ξανακανεις χοριακη,,,εισαι εγκυος την καρδουλα την εχετε ακουσει το εμβρυο πια ελεγχεται υπερηχογραφικα,,,οπου να ναι θα κανεις και αυχενικη διαφανεια,αν το εμβρυο εχει προβλημα θα φανει απο την αυχενικη η απο μια αμνιοπαρακεντηση δεν στο δειχνει η χοριακη στην 10 εβδομαδα,,μην αγχωνεσαι ρωτα και κανεναν αλλον γιατρο

 

εχω φιλη εγκυο στην 6 εβδομαδα εκανε μονον μια χοριακη δεν της ειπε να κανει κι αλλη,,,ελεος,,,το εμβρυο ειναι στην μητρα αλλα δεν ακουσαν ακομα καρδουλα,,,για την καρδουλα θα παει σε 2 εβδομαδες στην 8η εβδομαδα,,,μεχρι τοτε θα περιμενει,,,θελω να πω οτι δεν την αγχωνει την κοπελα με τις χοριακες

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε γιατρο και μην ξανακανεις χοριακη,,,εισαι εγκυος την καρδουλα την εχετε ακουσει το εμβρυο πια ελεγχεται υπερηχογραφικα,,,οπου να ναι θα κανεις και αυχενικη διαφανεια,αν το εμβρυο εχει προβλημα θα φανει απο την αυχενικη η απο μια αμνιοπαρακεντηση δεν στο δειχνει η χοριακη στην 10 εβδομαδα,,μην αγχωνεσαι ρωτα και κανεναν αλλον γιατρο

 

εχω φιλη εγκυο στην 6 εβδομαδα εκανε μονον μια χοριακη δεν της ειπε να κανει κι αλλη,,,ελεος,,,το εμβρυο ειναι στην μητρα αλλα δεν ακουσαν ακομα καρδουλα,,,για την καρδουλα θα παει σε 2 εβδομαδες στην 8η εβδομαδα,,,μεχρι τοτε θα περιμενει,,,θελω να πω οτι δεν την αγχωνει την κοπελα με τις χοριακες

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου περισσότερο!

 

Αλλαξε αμέσως γιατρό! Και η δική μου χοριακή ήταν σαν τη δική σου και τώρα έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι 10 μηνών! Από τη στιγμή που βλέπεις το έμβρυο και αναπτύσσεται σωστά η χοριακή δεν έχει καμία θέση στην εξέταση του εμβρύου. Και στο λέω απο πείρα! Και είμαι σίγουρη πως αν πας σε άλλο γιατρό θα σου πει πως όλα έιναι οκ και να μην ξανακάνεις άλλη χοριακή.

 

Σου ευχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη, που θα την έχεις! :)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη παρηγοριά απο την απάντηση σου Νικουδάκι δεν θα μπορούσα να πάρω. Κ μόνο που λες οτι και οι δικές σου χοριακές ήταν σαν τις δικές μου και το μωρό σου είναι υγιέστατο μου είναι αρκετό!

Πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου αν δε σου κάνει κόπο εξήγησε μου κάτι, γιατί μπλέχτηκα.

Το μωρό υπερηχογραφικά το βρήκε οκ ο γιατρός σου λες στο αρχικό μήνυμα, είχε θέμα όμως με την μεταβολή της χοριακής.

Οταν σε ρωτήσαμε αν σου είπε γιατί έχει θέμα με αυτήν αφού φαίνεται φυσιολογική (χωρίς να είμαστε γιατροί) είπες πως άρχισε τις χοριακές γιατί δεν άκουγε καρδιά.

Τί δεν έχω καταλάβει καλά?

Ο γιατρός σου προφανώς ξέρει τί λέει, για να το λένε και οι άλλοι που πήρες γνώμες. Γιατί δεν ρωτάς την εξήγηση όμως ώστε να μπορείς να τσεκάρεις αν ευσταθούν όσα σου πουν? Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Η΄κάτι που σου είπε ο γιατρός δε μας είπες ή εγώ μπερδεύτηκα μόνη, και συγνώμη αν είναι έτσι.

Εύχομαι να βρείς άκρη, δεν αξίζεινα έχετε τόση ανησυχία και να είστε και στην άγνοια. Οφείλουν να εξηγήσουν γιατί και πως.

Ευχομαι να κάνουν λάθος όλοι τους και να πάει μια χαρά η κύηση. Το γιατί όμως θα με έτρωγε, εμένα τουλάχιστο. Γιατί να λένε αυτά?

 

Ξεκινήσαμε χοριακές γιατί στον α υπέρηχο (7η εβδ) δεν ακουσαμε καρδιά. Ολοι οι υπόλοιποι υπερηχοι ήταν άψογοι. Ειχαμε όμως ήδη ξεκινήσει την ιστορία με τις χοριακές η οποία μπέρδεψε την κατάσταση αφού οι τιμες της χοριακής δεν συμβαδίζουν με την ανάπτυξη του εμβρύου!!

Κ το κακό είναι ακριβώς οτι δεν υπάρχει εξήγηση! Οι γιατροί σηκωνουν τα χέρια ψηλά! Ολοι συμφωνούν οτι μ αυτές τις χοριακές το μωρο θα επρεπε να φύγει. Το οτι το έμβρυο οχι μόνο δεν φεύγει αλλα μεγαλώνει είναι επιστημονικά ανεξήγητο.. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΜΑΣ ΜΟΥΡΛΑΝΕ! Τι κρύβει απο πίσω;;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε χοριακές γιατί στον α υπέρηχο (7η εβδ) δεν ακουσαμε καρδιά. Ολοι οι υπόλοιποι υπερηχοι ήταν άψογοι. Ειχαμε όμως ήδη ξεκινήσει την ιστορία με τις χοριακές η οποία μπέρδεψε την κατάσταση αφού οι τιμες της χοριακής δεν συμβαδίζουν με την ανάπτυξη του εμβρύου!!

Κ το κακό είναι ακριβώς οτι δεν υπάρχει εξήγηση! Οι γιατροί σηκωνουν τα χέρια ψηλά! Ολοι συμφωνούν οτι μ αυτές τις χοριακές το μωρο θα επρεπε να φύγει. Το οτι το έμβρυο οχι μόνο δεν φεύγει αλλα μεγαλώνει είναι επιστημονικά ανεξήγητο.. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΜΑΣ ΜΟΥΡΛΑΝΕ! Τι κρύβει απο πίσω;;

κοριτσακι μου ακου,θεος δεν ειναι κανενας γιατρος ο θεουλης φωλιασε μεσα σου ενα σπορακι που καταλαβαινει τα παντα οτι νιωθεις το νιωθει

εμενα το δικο μου το παιδι εχει βγαλει νοκ αουτ 3 παιδονευρολογους 42 παιδιατρους 100 ορθοπαιδικους. κ παντου ακουω το ιδιο πραγμα στην ιατρικη δεν υπαρχει μαυρο ασπρο ηρεμησε κ εννοειται αλλαξε γιατρο εγω μετα την γεννα εχω αλλαξει ηδη δυο γιατι απλα δεν μου κανουν

να εχεις μια τελειωμηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη κ να ξερεις οτι το παιδι σου ειναι κοριτσι εμεις οι γυναικες ειμαστε σκληρα καρυδια χαχαχαχα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου ακου,θεος δεν ειναι κανενας γιατρος ο θεουλης φωλιασε μεσα σου ενα σπορακι που καταλαβαινει τα παντα οτι νιωθεις το νιωθει

εμενα το δικο μου το παιδι εχει βγαλει νοκ αουτ 3 παιδονευρολογους 42 παιδιατρους 100 ορθοπαιδικους. κ παντου ακουω το ιδιο πραγμα στην ιατρικη δεν υπαρχει μαυρο ασπρο ηρεμησε κ εννοειται αλλαξε γιατρο εγω μετα την γεννα εχω αλλαξει ηδη δυο γιατι απλα δεν μου κανουν

να εχεις μια τελειωμηνη κ ηρεμη εγκυμοσυνη κ να ξερεις οτι το παιδι σου ειναι κοριτσι εμεις οι γυναικες ειμαστε σκληρα καρυδια χαχαχαχα

 

Τέλειο το σχόλιο σου για το φύλο του παιδιού!! Κορίτσι λες εε; Μακάρι! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι 2 χρονών και ευχαρίστως να αποκτήσω ένα ακόμη! Δέχομαι όλες τις απόψεις σας, και συμφωνώ απόλυτα. Φυσικά οι γιατροί δεν είναι θεοί, φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις! Απλά, η διαφορά απ την θεωρία στην πράξη είναι οτι αν είσαι μέσα στο πρόβλημα, τα βλέπεις αλλιώς. Το τόσο απλό πράγμα δλδ οτι ο οργανισμός μου μπορεί να είναι λίγο μυστήριος με τις ορμόνες του δεν είναι ευκολο να το δεχτώ, το μυαλό μου πάει στο κακό. Κ μην ξεχνάμε και την ψυχολογική κατάσταση της εγκυμονούσας που είναι άλλα ντ άλλων ούτως ή άλλως!

Εύχομαι το παιδάκι σου να τους βγάζει πάντα όλους νοκ άουτ και να είναι πάντα ο μεγάλος νικητής! Τα παιδάκια μας να είναι καλά, τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...