Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σε ολους,

η, σε ενα μήνα 3 χρονων κορούλα μου παρουσίασε κατι σαν τικ.

Εδώ και ένα μηνα περίπου, κανει λες και την ενοχλει κατι στον λαιμό.Σαν ξερόβηχας. Επίσης παρατηρησα οτι ανασηκώνει και τους ώμους της που και που...

Στον παιδικό που ρώτησα μου είπαν πως δεν το κανει καποιο αλλο παιδακι για να το κολλησε απο εκει και να μην δωσω σημασια.

Ειμαι καταστενοχωρημένη και δεν ξερω τι να κάνω. Έναν ψυχολόγο που ρώτησα μου ειπε πως 3 χρόνων ειναι πολύ δύσκολο εως απίθανο να αναπτυξει τικ σε τοσο μικρη ηλικία...

Ειχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kai emena η δικια μου για ενα μεγαλο διαστημα σηκωνε τους ωμους και τη φωνζα μητσοτακη.τωρα το εχει κοψει,σπανια το κανει αμα βρισκεται σε αμηχανια,μην ανησυχεις

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

kai emena η δικια μου για ενα μεγαλο διαστημα σηκωνε τους ωμους και τη φωνζα μητσοτακη.τωρα το εχει κοψει,σπανια το κανει αμα βρισκεται σε αμηχανια,μην ανησυχεις

 

Δηλαδή για ποσο καιρο το εκανε αυτό?

είναι γενικα πολύ ευαισθητη?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εκανε διαφορα ο γιος μου στα 5....θορυβο με το λαιμο και καποιο 'ξεπιασιμο ' του αυχενα....

περασε...

το εκανε για κανα μηνα...αντε διμηνο.

Πηγα σε παιδοψυχολογο , μου ειπε να αδιαφορήσω αλλα δε μπορουσα. Και ετσι αποφασισα να τον ξεθεωσω στο παιχνιδι!!!!

Μετα ηταν τοσο κουρασμένος που δεν κινουνταν τιποτα.

Θεωρω ότι το τικ αν μεινει για πολύ καιρο 'συνηθίζεται '.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον... Για να χαρακτηριστει μια συνηθια σαν τικ αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να κραταει τουλαχιστον 2 μηνες,,

Θα ελεγα να εξαντηλησεις ολα τα ενδεχομενα πρωτα. Μηπως ειναι ερεθισμενος ο λαιμος της? Μηπως καποιο ζουζουνι ή το απορυπαντικο την ενοχλει και κανει αυτη την κινηση?

 

Απαντησα οτι ειναι πιθανο γιατι ο Κ εμφανισε ενα τικ στα και το εχει ακομη. Εγω τον βιντεοσκοπισα και εδειξα την ταινιουλα στην παιδιατρο και το νευρολογο που παρακολουθει την μητερα μου και μας παρεπεμψαν για εγκεφαλογραφημα και παιδονουρολογο. Το εγκεφαλογραφημα βγηκε φυσιολογικο για την ηλικια του. Δεν το εκανε καθολου κατα τι διαρκεια της κλινικης εξετασης (γιαυτο ειναι χρησιμο το βιντεακι) αλλα το εκανε μετα οταν σταματησαμε να του δινουμε σημασια και αρχισαμε να συζηταμε με την γιατρο.

Η νευρολογος προτινε να συμβουλευτουμε παιδο ψυχολογο (δεν το καναμε) και να παμε αν κατι αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Φετος (στα 7μιση) παρουσιασε και βλεφαροσπασμο - το τικ εξακολουθει να το εχει - οποτε κλεισαμε παλι ραντευου (αλλα πηγαμε και στον οφθαλμιατρο και περασαν τα ματακια με σταγονιτσες).

Αν και η γιατρος ηταν διαφορετικη η διαγνωση ειναι λιγο πολυ η ιδια. Ειναι αγχος (το εμφανισε οταν γεννηθηκε ο αδελφος του) και επιδη ειναι κλειστος χαρακτηρας αντιδρα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Φετος (στα 7μιση) παρουσιασε και βλεφαροσπασμο - το τικ εξακολουθει να το εχει - οποτε κλεισαμε παλι ραντευου (αλλα πηγαμε και στον οφθαλμιατρο και περασαν τα ματακια με σταγονιτσες).

Αν και η γιατρος ηταν διαφορετικη η διαγνωση ειναι λιγο πολυ η ιδια. Ειναι αγχος (το εμφανισε οταν γεννηθηκε ο αδελφος του) και επιδη ειναι κλειστος χαρακτηρας αντιδρα ετσι.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση

Στα 3 το παρουσίασε αυτό? και μετα από τοσα χρονια δεν εχει περασει???

τι είδους τικ είναι?

Εμεις σημερα πηγαμε στον γιατρο να αποκλεισουμε πρόβλημα από εκει, του ειπα ότι εχει ένα βηχαλακι κανα μηνα αλλα δεν ηθελα να αναφερω κατι μπροστα της, μου ειπε αν εχει βηχα δωστης σιροπι αλλα δεν ειδε κατι ανησυχητικο....

Μα δεν γινεται να μην αγχωθω...δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εκανε διαφορα ο γιος μου στα 5....θορυβο με το λαιμο και καποιο 'ξεπιασιμο ' του αυχενα....

περασε...

το εκανε για κανα μηνα...αντε διμηνο.

Πηγα σε παιδοψυχολογο , μου ειπε να αδιαφορήσω αλλα δε μπορουσα. Και ετσι αποφασισα να τον ξεθεωσω στο παιχνιδι!!!!

Μετα ηταν τοσο κουρασμένος που δεν κινουνταν τιποτα.

Θεωρω ότι το τικ αν μεινει για πολύ καιρο 'συνηθίζεται '.....

 

Η δικια μου το κανει περισσοτερο όταν πχ διαβαζουμε παραμυθι, όταν γενικα επικρατει ηρεμια. Φοβάμαι ότι ξεκινησε όταν τη ζορισαμε λιγο με τα τσισα...μπορει όμως και να μην φταιει αυτό...

Λες να παω να δω παιδοψυχολογο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Στα 3 το παρουσίασε αυτό? και μετα από τοσα χρονια δεν εχει περασει???

τι είδους τικ είναι?

 

Εμας του ξεκινησε στα 2, την εποχη που γεννηθηκε ο αδελφος του και το εχει ακομη 5μιση χρονια μετα. Σφιγγεται (ολο το κορμακι του) και φερνει τα χερια στα μαγουλα με αποτελεσμα να παραμορφωνεται η εκφραση του. Συνηθως το κανει οταν ειναι ανυπομονος αλλα και οταν βαριεται. Τωρα κρταει λιγοτερη ωρα απο παλια και το ελεγχει καποως καλυτερα πχ στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μας παιδοψυχολόγος μου ειχε πει ότι δεν χρειαζεται να κανει κατι προς το παρον. Ουτε καν τον ειδε δηλαδή....

Μου ειπε να μην δινω σημασια...εγω ειχα άλλη αποψη και ακολουθησα την αποψη μου :)

Όταν το εκανε του λεγα να μην κανει ετσι τον αυχενα του πχ...μου λεγε ΄δε μπορω , θελω να το κανω ' επεμενα και συγχρόνως του αποσπουσα την προσοχη. Δεν ξερω αν ετυχε αλλα σε εμενα επιασε αυτό.

Μια φιλης μου το παιδι ειχε τικ στα ματακια , τα ανοιγοκλεινε, δεν του ελεγαν ποτε τιποτα όπως ειχε πει η παιδοψυχολόγος και αυτό δεν περασε ποτε,,,,,

Μπορει και σε αυτό το παράδειγμα να ετυχε βεβαια.

Επισης να σου πω ότι η δικη μας παιδοψυχολόγος μου χε πει ότι τα πρωτα τικ που εμφανιζονται είναι συνηθως στα ματακια.....όλα τα αλλα είναι συνηθως παροδικα...το ανοιγοκλεισιμο βλεφαρων είναι η πιο σοβαρη περιπτωση 'να μεινει '....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κάτι πρέπει να λες στο παιδί. Να του υποδεικνύεις ότι δεν πρέπει να κάνει αυτή την κίνηση, να του αποσπάς την προσοχή και να του προσφέρεις (εάν είναι εφικτό) μια εναλλακτική. (Δηλαδή "αν σου έρχεται να κάνεις αυτό, εσύ θα κάνεις το άλλο")

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου παιδάκι εμφάνισε τικ μετά από παραμονή σε νοσοκομείο.

Εκανε διάφορα περίεργα με τα μάτια του σαν πετάρισμα τον πήγα σε οφθαλμίατρο τσεκ,τον πήγα σε νευρολόγο τσεκ κάναμε εγκεφαλογράφημα τσεκ κράτησε κανένα τρίμηνο που εγώ μάσαγα τα σίδερα,μου έλεγαν μην αναφέρεις τίποτα κάποιες φορές δεν κρατήθηκα αλλά μου έλεγε δεν μπορώ να το σταματήσω, οταν αρχισαν να το παρατηρούν αλλα παιδάκια φοβήθηκα πολύ οτι θα νιώθει άσχημα. Ειδοποιούσα οσους μπορουσα κοντινους να μην αναφέρουν τίποτα.

Στο τέλος σταμάτησα να ασχολούμαι και πέρασε μόνο του 3 μήνες μετά. Προφανώς όλη η πίεση της παραμονής στο νοσοκομείο του βγήκε εκεί. Αλλά πραγματικά καταλαβαίνω γιατί το έζησα οτι μπορεί να σε σκάσει αυτο το γιατί συμβαίνει ειδικά αν είσαι μια μαμά που ασχολείσαι πολύ και μιλάς στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι και σε εμας εμφανιστηκε παραλληλα με θεματακια που ειχαν να κανουν με παραμονη σε νοσοκομειο.... Η ενεργεια που δεν εβγαζε στην καθημερινοτητα και το στρες ειχαν συσσωρευτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σας,

 

να ενημερωσω και για αλλους γονεις που ισωσ να εχουν παρομοιο πρόβλημα ότι μας περασε μετα από 2μιση μηνες. Νομιζω ότι βοηθησε ότι αρρωστησε στην πραγματικότητα με κανονικο βηχα οποτε καπου εκει και ξεχαστηκε το τικ.

Τωρα κανει κατι με τον ωμο....για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το ανηψάκι μου γεννήθηκε με πολλά τικ....με τα χρόνια όπως είχαν πει & οι γιατροί τώρα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Τώρα είναι 20 χρονών & όταν έχει άγχος στο πανεπιστήμιο...τρεμοπαίζει τα μάτια του. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα. Επαναφερω το μηνυμα για να σας πω οτι η κορη μου 5 ετων τωρα αρχισε ενα τικ μαλλον με σηκωμα των ωμων. Το κανει πολυ συχνα και ολη μερα. Δεν το κανει οταν ειναι ξαπλωμενη και χαλαρη αλλα οταν ειναι ορθια το κανει συνεχως. Κανουμε οτι δεν το βλεπουμε για να μην καταλαβει κατι. Τι πρεπει να κανω; Να παω σε γιατρο; Ειναι 3 εβδομαδες τωρα που το κανει. Θα της περασει μονο του; Τον σεπτεμβρη παει νηπιαγωγειο και αγχωνομαστε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...