Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΣΤΟ ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙ ΜΟΥ


Velina

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Έχω ένα βαφτιστήρι 7 μηνών και πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και δεν ξέρω τι να του πάρω! Είναι αγοράκι...

Δεν ξέρω αν τα Χριστούγεννα η νονά παίρνει κάτι στάνταρ όπως δηλαδή το Πάσχα λαμπάδα κτλ...

Ενημερώστε με σας παρακαλώ... περιμένω διάφορες ιδέες και προτάσεις :P

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ στην βαφτιστήρα τα πρώτα χρόνια που ήταν μωράκι της είχα πάρει μία χρονιά παπουτσάκια καλά και την άλλη ρουχαλάκια καλά.

Μετά που μεγάλωσε και μπορούμε να μιλάμε, την ρωτάω και πάντα θέλει παιχνίδι. Οπότε τα Χριστούγεννα ένα παιχνίδι που θέλει και το Πάσχα δεν ρωτάω, κλασσικά παπούτσια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω της επαιρνα της βαφτιστηρας μου ρουχαλακι κ ενα παιχνιδακι. το παιδακι περιμενει το παιχνιδι μωρε...τι να του κανουν τα ρουχα...επειδη ο νονος μου σταματησε να μου φερνει (ειχε πεθανει αλλα εμενα δε μου το χαν πει ημουν μικρη)μου φερνε ο νονος της αδερφης μου κι εμενα ενα παιχνιδακι. το πασχα τα παπουτσια και το τσουρεκι κ αυγο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο βαφτισιμιος τα χριστουγεννα θα ειναι 14 μηνων...

τι θα προτεινατε?

εκτος απο το αν ρωτησω την μαμα...;)

 

στα γεννεθλια του πηραμε επαναφορτιζομενο αυτοκινητο και εχει και του αι γιαννη γιορτη...

οποτε λεω την μια να του παρω παιχνιδι παλι και την αλλη ρουχα?

η την μια παπουτσια και την αλλη ρουχα?

Link to comment
Share on other sites

παρε του ρουχα η παπουτσακια

και οταν μεγαλωσει ρωτας το παιδι τι θελει που οπως ειπε και η φιλη μας πιο πανω μεχρι μια ηλικια θα θελει σιγουρα καποιο παιχνιδακι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μα τοσο περιεργο ειναι να παρεις σε μωρο παιχνιδακι?δεν ειπαμε να παρουμε σε μωρο μπαρμπι που χει μικρα κομματακια επικινδυνα! απο τη στιγμη που υπαρχουν παιχνιδακια για 0+ δε βλεπω το περιεργο. η αδερφη μου πηρε στη κορη μου περσι εναν μουσικο γουινι. και ηταν 3ων μηνων. μια χαρα ακουγε τη μουσικουλα και τον κοιτουσε! και κουδουνιστρες και ενα σωρο πραγματακια για μωρα που οταν θα μεγαλωσουν θα λενε "αυτο μου το φερε η νονα μου στα 1α μου χριστουγεννα!";)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τοσο περιεργο ειναι να παρεις σε μωρο παιχνιδακι?δεν ειπαμε να παρουμε σε μωρο μπαρμπι που χει μικρα κομματακια επικινδυνα! απο τη στιγμη που υπαρχουν παιχνιδακια για 0+ δε βλεπω το περιεργο. η αδερφη μου πηρε στη κορη μου περσι εναν μουσικο γουινι. και ηταν 3ων μηνων. μια χαρα ακουγε τη μουσικουλα και τον κοιτουσε! και κουδουνιστρες και ενα σωρο πραγματακια για μωρα που οταν θα μεγαλωσουν θα λενε "αυτο μου το φερε η νονα μου στα 1α μου χριστουγεννα!";)

συμφωνω με την v&a..ειδικα σε αυτην την ηλικια(των μηνων δλδ) ρουχα και παπουτσια δεν παιζει να τα χαρει..γι αυτα χαιρονται οι μαμαδες..το νινι τα παιχνιδακια θα χαρει που θα τα παιζει,θα τα μασαει και θα τα χαρει τελος παντων..

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω και ετσι κανω στα δικα μου βαφτηστηρια εκτος της μιας που ειναι μεγαλη και δινω χρηματα, στα υπολοιπα παιρνω τα χριστουγεννα παλτο ή μπουφαν και το πασχα παπουτσια και λαμπαδα(συν κανενα ρουχακι αλλο).τα παιχνιδια παιζουν παντα δεν ειναι 'υποχρεωτικο' αλλα ολο και κατι μικρο τους παιρνω. παιχνιδια τους παιρνω συνηθως σε γενεθλια και κατι μικρι στη γιορτη μαζι με ρουχα.

ειμαι λιγο υπερβολικη αλλα επιδη εγω δεν ειχα νονα (πεθανε) μου εχει λειωει αυτο το συναισθημα και μου αρεσει να τα βλεπω χαρουμενα και αυτα και τις μαμαδες που ειναι πιο δυσκολες ειδικα σε μικρες ηλικιες που τα παιδια δεν εχουν αποψη

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

εμένα μ'αρεσει πάντα (απο την ώρα που γέννησα) να μου φέρνουν cd με μουσικούλα για το μωρό ή/και παραμυθάκια. Επειδή τα παιχνίδια και τα ρούχα δεν μας έλειπαν, όταν μου πέρνανε κάτι τέτοιο το ευχαριστιόμασταν πολύ. Βεβαια εγω του βάζω μουσική σχεδόν κάθε μέρα και ακούει και του διαβάζω επίσης κάθε μέρα.

 

Αν θες πάντως για τέτοιες περιπτώσεις (που δεν ξέρεις τι να πάρεις ή που δεν χρειάζεται κάτι) μπορείς να του ανοίξεις ενα λογαριασμό και να του βάζεις λεφτάκια που θα τα βρει όταν μεγαλώσει :) Εμας το έχει κάνει η νονά του στο Ταμιευτήριο και πολλές φορές του βάζει εκεί και απλώς του φέρνει μια βλακειούλα για να μην έρθει με άδεια χέρια.

Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι 7 μηνών το παιδί δεν λέει τίποτα. Σε 3 μήνες θα είναι 10 και θα μπουσουλάει και θα θέλει χρώματα, μουσικές να απασχολείται!

 

Το παιχνίδι ως δώρο δεν είναι μόνο για το παιδί. Είναι και για τη μαμά και το μπαμπά. Γιατί το παιδί θα απασχοληθεί με το παιχνίδι, να το εξερευνήσει να απασχοληθεί και να βρουν λίγο ησυχία και οι γονείς.

 

Μην τα υποτιμάτε τα παιχνίδια!

 

Το πιάνο της fisher price που μας πήραν οι νονοί μας ως πρώτο δώρο είναι πρώτη μούρη στο σαλόνι 6 μήνες τώρα! Και κάθε μέρα, μα κάθε μέρα όμως, ασχολείται μαζί του ανακαλύπτοντας τι καινούργιο μπορεί να κάνει με αυτό. Μέχρι που πέρασε και από κάτω του :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια βαφτιστηρα που βεβαια τωρα ειναι 16 ετων αλλα απο τοτε που γεννηθηκε τα Χριστουγεννα της επαιρνα ρουχα και παντα παιχνιδι και το Πασχα ρουχα,παππουτσια,σοκολατενιο αυγο και λαμπαδα.Ολα αυτα τα εκανα γιατι το ηθελα και ποτε κανενας δε μου τα απαιτησε.Αλλα παντα θυμαμαι που οταν ηταν μωρο της επαιρνα παιχνιδια με ηχους,κουρδιστα και τρελλαινοταν.Το παιχνιδι το θεωρω απαραιτητο για το παιδι.Ειδικα τωρα που υπαρχουνε ενα σωρο παιχνιδια για μωρα εχεις τοσες επιλογες.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τα χριστούγεννα τα έχω συνδέσει πάντα με παιχνίδια κάτω από το δέντρο :)

 

ο μικρούλης από 6 μηνών είχε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω της φισερ πραις και το λατρεύει!

 

http://www.amazon.co.uk/Fisher-Price-Fun-Friends-Musical-Table/dp/B001CBXIAA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1289831381&sr=1-1

 

στα μέρη μου έχουμε παπουτσάκια και λαμπάδα το πάσχα...

 

εμείς στα βαφτιστήρια παίρνουμε παιχνίδι τα χριστούγεννα, παπούτσια/λαμπάδα το πάσχα, ρούχα στη γιορτή/γενέθλια και παιχνιδάκια όποτε τα βλέπουμε εκτός των παραπάνω...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

εγώ τα χριστούγεννα τα έχω συνδέσει πάντα με παιχνίδια κάτω από το δέντρο :)

 

ο μικρούλης από 6 μηνών είχε κάτι παρόμοιο με το παρακάτω της φισερ πραις και το λατρεύει!

 

http://www.amazon.co.uk/Fisher-Price-Fun-Friends-Musical-Table/dp/B001CBXIAA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1289831381&sr=1-1

 

στα μέρη μου έχουμε παπουτσάκια και λαμπάδα το πάσχα...

 

εμείς στα βαφτιστήρια παίρνουμε παιχνίδι τα χριστούγεννα, παπούτσια/λαμπάδα το πάσχα, ρούχα στη γιορτή/γενέθλια και παιχνιδάκια όποτε τα βλέπουμε εκτός των παραπάνω...

 

 

Δηλαδή αν οι γονείς και οι κουμπάροι είναι κολλητοί φίλοι και βλέπονται 2-3 φορές την εβδομάδα,πρέπει κάθε φορά να πηγαίνουν οι νονοί δώρο στο μωρό??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν οι γονείς και οι κουμπάροι είναι κολλητοί φίλοι και βλέπονται 2-3 φορές την εβδομάδα,πρέπει κάθε φορά να πηγαίνουν οι νονοί δώρο στο μωρό??

ε καλα μπορει να εννοει κατι μικρο η ακομα κ μια σοκολατιτσα κατι τελοσπαντων.δεν ειναι αναγκη να ξοδευομαστε κ πολυ .η χαρα στα ματακια τους μετραει! παντως αναλογα κ με το παιδι παει το δωρο.το πρωτο πασχα (αρχες Μαιου νομιζω ηταν)που η βαφτηστιρουλιτσα μου ηταν 16μηνων περιπου της πηγα πεδιλακια καλοκαιρινα για να τα βαλει μετα απο 1μηνα ομως.ε αμαν εκανε η κουμπαρα μου να της τα βγαλει 3μερες προσπαθουσε ξυπναγε, κοιμοταν με αυτα! νομιζω κανει μεγαλυτερη χαρα με ρουχα κ παπουτσια παρα με παιχνιδια!(ολο σκερτσο κ ναζι! ψωνιο σαν τον νονο της!);)

βεβαια κ εγω ξεμυαλιζομαι με τα ρουχα για τα κοριτσακια πολυυυυ!!!!!!:lol::lol::lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν οι γονείς και οι κουμπάροι είναι κολλητοί φίλοι και βλέπονται 2-3 φορές την εβδομάδα,πρέπει κάθε φορά να πηγαίνουν οι νονοί δώρο στο μωρό??

 

όχι δεν πρέπει...εμείς τα δικά μας βαφτιστήρια όμως λόγω απόστασης και χρόνου μπορεί να κάνουμε να τα δούμε και 1 μήνα...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ε,έτσι εντάξει.Αλλιώς ο νονός θα πρέπει να είναι από εφοπλιστής και πάνω!

γιατί το λές αυτό καλή μου??? όταν δηλαδή πάς επίσκεψη σε ένα σπίτι δεν κρατάς κάτι ??? το αυτό και για τα βαφτιστήρια, ακόμα και αν είναι μία σοκολάτα (αν το επιτρέπει η μητέρα) σημασία έχει η χειρονομία και η σκέψη................;);)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έχω πάει κάπου με άδεια χέρια...το αντίθετο θα έλεγα...και το εφαρμόζω ακόμα και σε άτομα που δεν το αξίζουν...Μέχρι και τα Χριστούγεννα που γιορτάζω εγώ,πάντα φτιάχνω δώρα για όοοοοολους όσους ξέρω και τα μοιράζω.Απλά όταν πρόκειται για νονό/νονά,πιστεύω ότι δεν μπορείς να πηγαίνεις κάθε φορά παιχνίδια και ρούχα,ειδικά αν τα επισκέπτεσαι πολύ συχνά.Έτσι σε βλέπουν και αυτά αποκλειστικά σαν "δωροθέτη".Αλλά αυτό είναι καθαρά η δική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...