Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεατακια.. Πεζες ερωτησεις..


Recommended Posts

Ο μεγαλος μας εχει κρεατακια οπως φανηκε στην ακτινογραφια και η ΩΡΛ προτινει να τα βγαλουμε πριν τον επομενο χειμωνα...

Με ολικη ναρκωση. Θα παμε το πρωι και θα βγουμε μετα τις 3 το μεσημερι...

Εγω ελεγα να κανουμε την επεμβαση τον Σεπτεμβρη (το παιδι θα κλεισει τα 3 τον Ιουλιο). Ο πατερας του ομως δεν θελει την ολικη ναρκωση... Θα μπορουσαμε να αφησουμε αλλο ενα χειμωνα να περασει και να δουμε πως θα παει (φετος ειναι αρρωστος απο τον Οκτωβριο τουλαχιστον μεχρι σημερα). Το θεμα ειναι οτι εδω η ασφαλεια καλυπτει το 100% και ξερουμε το επιπεδο περιθαλψης...

Μπορειτε να μου πειτε τι γινεται στην Ελλαδα στα δημοσια νοσοκομια (περιβαλον, τιμες (και φακελακι αν πρεπει) και τι στα ιδιωτικα. Και τι καλυπτουν τα ταμεια (εχουμε ΤΣΜΕΔΕ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις την καναμε την επεμβαση τον Σεπτέμβριο μολις εκλεισε τα 3,5. Σε ιδιωτική κλινικη στην Θεσ/κη και πληρωσαμε 1500. Το ταμειο μας δημοσιο δεν καλυψε παρα 300 ευρω.

Οσο για την διαδικασια, με ολικη ναρκωση μονο ενα τεταρτο κραταει η επεμβαση και συνηλθε σχεδον αμεσως, μας μιλησε και μας ειπε οτι θελει να κοιμηθει και κοιμηθηκε . Εγινε τις 7 το πρωι και στις 7 το απογευμα φυγαμε. Και μενα μου ελεγαν να περιμενω μεχρι του χρονου αλλα δεν μπορουσα να τον εχω ολη την χρονια αρρωστο και με κορτιζονες. Δεν μετανιωνω που την καναμε την επεμβαση, αρρωστησε μονο μια φορα φετος χωρις ωτιτιδα. Για μενα σωθηκαμε. Σταματησε και το ροχαλητο.

Οτι αλλο νομιζεις οτι δεν σε καλυψα, ρωτα με.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μας εχει κρεατακια οπως φανηκε στην ακτινογραφια και η ΩΡΛ προτινει να τα βγαλουμε πριν τον επομενο χειμωνα...

Με ολικη ναρκωση. Θα παμε το πρωι και θα βγουμε μετα τις 3 το μεσημερι...

Εγω ελεγα να κανουμε την επεμβαση τον Σεπτεμβρη (το παιδι θα κλεισει τα 3 τον Ιουλιο). Ο πατερας του ομως δεν θελει την ολικη ναρκωση... .

Ενα παιδί σ'αυτή την ηλικία δεν νομίζω ότι εχει την υπομονή να υποστεί τοπική νάρκωση, μόνο ο φοβος που θα νιώθει αρκεί.

 

Χειρουργησαν το γιό μου αμυγδαλές κ κρεατάκια σε δημόσιο νοσοκομείο όταν ήταν 4, επανήλθε γρήγορα από την ολική νάρκωση κ ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω για το παιδί μου. Σταματησε να αρρωσταίνει

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου έκανε αυτή την επέμβαση στα τρία της, βέβαια την ωφέλησε, αλλά η ενσταση μου δεν έρχεται από την επέμβαση που έκανε η μικρή αλλά κατά πόσο αυτή ήταν απαραίτητη όταν ο δίδυμος αδελφός της που είχε το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα πιό εκτεταμένο καθώς για άλλους λόγους υγείας δεν ήταν δυνατόν να κάνει κι εκείνος την ίδια επέμβαση, τελικά την απέφυγε τελείως γιατί στα 4 τα κρεατάκια που είχε υποχώρησαν από μόνα τους και λύθηκε το πρόβλημα πάρα πολύ απλά και χωρίς αλλη ταλαιπωρία.Επομένως έχω οδηγηθεί στο συμπέραστα οτι μάλλον βιάστηκα ή οτι ο γιατρός βιάστηκε φυσικά για ευνόητους ΄λογους, αλλά φυσικά δεν του πέρασε καθώς από εμένα δεν είδε ούτε ένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η κόρη μου έκανε αυτή την επέμβαση στα τρία της, βέβαια την ωφέλησε, αλλά η ενσταση μου δεν έρχεται από την επέμβαση που έκανε η μικρή αλλά κατά πόσο αυτή ήταν απαραίτητη όταν ο δίδυμος αδελφός της που είχε το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα πιό εκτεταμένο καθώς για άλλους λόγους υγείας δεν ήταν δυνατόν να κάνει κι εκείνος την ίδια επέμβαση, τελικά την απέφυγε τελείως γιατί στα 4 τα κρεατάκια που είχε υποχώρησαν από μόνα τους και λύθηκε το πρόβλημα πάρα πολύ απλά και χωρίς αλλη ταλαιπωρία.Επομένως έχω οδηγηθεί στο συμπέραστα οτι μάλλον βιάστηκα ή οτι ο γιατρός βιάστηκε φυσικά για ευνόητους ΄λογους, αλλά φυσικά δεν του πέρασε καθώς από εμένα δεν είδε ούτε ένα ευρώ.

 

Υπαρχει περιπτωση να υποχωρησουν σε τοσο μικρη ηλικια? Εχω την εντυπωση οτι γεννηθηκε ετσι γιατι ροχαλιζει απο νεογεννητο. Απο την αλλη ουσιαστικα φετος αρρωστησε για πρωτη φορα (στα 2 και) που πηγε παιδικαο σταθμο..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την καναμε την επεμβαση τον Σεπτέμβριο μολις εκλεισε τα 3,5. Σε ιδιωτική κλινικη στην Θεσ/κη και πληρωσαμε 1500. Το ταμειο μας δημοσιο δεν καλυψε παρα 300 ευρω.

Οσο για την διαδικασια, με ολικη ναρκωση μονο ενα τεταρτο κραταει η επεμβαση και συνηλθε σχεδον αμεσως, μας μιλησε και μας ειπε οτι θελει να κοιμηθει και κοιμηθηκε . Εγινε τις 7 το πρωι και στις 7 το απογευμα φυγαμε. Και μενα μου ελεγαν να περιμενω μεχρι του χρονου αλλα δεν μπορουσα να τον εχω ολη την χρονια αρρωστο και με κορτιζονες. Δεν μετανιωνω που την καναμε την επεμβαση, αρρωστησε μονο μια φορα φετος χωρις ωτιτιδα. Για μενα σωθηκαμε. Σταματησε και το ροχαλητο.

Οτι αλλο νομιζεις οτι δεν σε καλυψα, ρωτα με.

 

Να σε ρωτησω και εγω? Η μικρη ροχαλιζει και κανει και απνοιες οταν ειναι τελειως ανασκελα χωρις ανακληση και νομιζω πως πρεπει να ειναι κρεατακια. Ακουγεται σαν να μπλοκαρετε η διοδος του αερα σε καποιες στασεις. Η γιατρος βρηκε τις αμυγδαλες ελαφρως διογκομενες *αλλα στα φυσιολογικα ορια* και ειπε οτι μαλλον πρεπει να ειναι και τα κρεατακια, ΑΛΛΑ λεει και να ειναι, ειναι ΠΟΛΥ νωρις να κανουμε εγχειρηση. Ισχυει? Επισης πως βλεπουν αν ειναι? με ακτινογραφια? Κανει να της κανω ακτινογραφια τοσο νωρις? Και τελος κοριτσια αν εχετε κανα καλο παιδο-ΩΡΛ σε περιοχη Αθηνας θα ηθελα τηλεφωνα επικοινωνιας με πμ.

 

Ευχαριστω.........την βλεπω να ταλαιπωρειτε και υποφερω και εγω? ........θελω να ξερω ειναι κρεατακια, ιγμοριτιδα, χρονια ρινιτιδα ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ.......???????:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και εγω? Η μικρη ροχαλιζει και κανει και απνοιες οταν ειναι τελειως ανασκελα χωρις ανακληση και νομιζω πως πρεπει να ειναι κρεατακια. Ακουγεται σαν να μπλοκαρετε η διοδος του αερα σε καποιες στασεις. Η γιατρος βρηκε τις αμυγδαλες ελαφρως διογκομενες *αλλα στα φυσιολογικα ορια* και ειπε οτι μαλλον πρεπει να ειναι και τα κρεατακια, ΑΛΛΑ λεει και να ειναι, ειναι ΠΟΛΥ νωρις να κανουμε εγχειρηση. Ισχυει? Επισης πως βλεπουν αν ειναι? με ακτινογραφια? Κανει να της κανω ακτινογραφια τοσο νωρις? Και τελος κοριτσια αν εχετε κανα καλο παιδο-ΩΡΛ σε περιοχη Αθηνας θα ηθελα τηλεφωνα επικοινωνιας με πμ.

 

Ευχαριστω.........την βλεπω να ταλαιπωρειτε και υποφερω και εγω? ........θελω να ξερω ειναι κρεατακια, ιγμοριτιδα, χρονια ρινιτιδα ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ.......???????:-(

 

Εδω στο Βελγιο μου ειπε οτι απο τι στιγμη που χρονιζουν γινεται να κανουν επεμβαση. Το ειδαμε με ακτινογραφια. Τωρα καλο θα ειναι να μην γινεται αλλα αν χρειαζεται τι να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

οι επεμβασεις αυτες γινονται με ολική ναρκωση.

η περιοδος ειναι πριν ξεκινησουν τα σχολεια, ωστε το παιδι να εχει συνελθει και να μην αρρωστησει. βεβαια μαζι με τα κρεατακια, βγαζουν και τις αμυγδαλες... τις περισσοτερες φορες.

δεν ξερω να σου απαντησω για την ασφαλεια, αλλα θα σου πρότεινα να επισκεφτεις το παιδων πεντελης,να εξετασει το παιδι.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ ΠΕΡΥΣΙ-4 ΕΤΩΝ- ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΙΔ. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΙΔΟΩΡΛ.

Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΕΓΙΝΑ ΜΕ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΦΡΑΟΥΛΑ.

ΚΡΑΤΗΣΕ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ. ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .

ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ , ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο μικρός που είναι 2.5 ροχαλίζει σαν γεράκος χωρίς όμως να είναι συναχωμένος. Ο παιδίατρος μας είπε πως μάλλον πρέπει να έχει κρεατάκια. Θα τον πάμε σε ωρλ. Η διάγνωση για τα κρεατάκια γίνεται μόνο με ακτινογραφία;

Επίσης φοβάμαι πολύ την επέμβαση σε τόσο μικρή ηλικία.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ maria.nd

 

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΩΡΛ. ΜΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ .

ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΕΤΩΝ , ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΩΤΙΤΙΔΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα JENNI.

Να σου πω την αλήθεια και εμένα ο μικρός κάνει συνέχεια ωτίτιδες. Ο παιδίατρος μου είπε να τον δει ο ωρλ και εκείνος θα αποφασίσει αν θα γίνει επέμβαση. Τουλάχιστον να του φύγει αυτό το ροχαλητό του κακομοίρη και το ρουθούνισμα.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ευριπίδης δεν ροχαλίζει, αλλά επειδή έχει αλλεργική ρινίτιδα είναι συχνά βουλωμένη η μύτη του και τα κρεατάκια πρήζονται, δεν κυκλοφορεί καλά ο αέρας και μαζεύουν υγρό τα αυτιά. Έτσι τουλάχιστον μας έδωσαν να καταλάβουμε και οι δύο ΩΡΛ που τον έχουν δει. Μας είπαν ότι αν δεν κάνουμε κάτι για τα κρεατάκια, θα έχει προβλήματα ακοής. Τα Χριστούγεννα, που τον είχαμε πάει στον πρώτο ΩΡΛ, το είπα στον παιδίατρο και μου απάντησε ότι είναι νωρίς ακόμα για εγχείρηση.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ ΠΕΡΥΣΙ-4 ΕΤΩΝ- ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΙΔ. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΙΔΟΩΡΛ.

Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΕΓΙΝΑ ΜΕ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΦΡΑΟΥΛΑ.

ΚΡΑΤΗΣΕ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ. ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .

ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ , ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ .

 

Του έχουμε κάνει και εμείς ιδιωτική ασφάλεια. Αν δεν σου κάνει κόπο Jenni μπορείς να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του γιατρού και σε ποια κλινική κάνατε εσείς την επέμβαση;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MARAKI ND

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΩΡΛ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ .

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙ , ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ. ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας, αλλά είχα και εγώ κρεατάκια όταν ήμουν μικρή. Τώρα είμαι 32. Λοιπόν τότε που μου έκαναν την επέμβαση (5-6 χρονών), ήμουν ξύπνια...... Περιττό να σου πω ότι τα θυμάμαι όλα και δεν ήταν και από τις καλύτερες εμπειρίες μου!!! Δεν υπάρχει λόγος να "πληγωθεί" ένα μικρό παιδάκι αφού τώρα πια και η τεχνολογία μας βοηθά και τα κρεατάκια είναι πια μια επέμβαση ρουτίνας.

Σημ. εγώ μετά από περίπου 10 χρόνια τα ξαναέβγαλα μαζί με τις αμυγδαλές και επίσης επειδή κοιμόμουν με ανοιχτό το στόμα, μου χάλασαν και τα δόντια και το σχήμα της γνάθου. Όσο αφορά το ροχαλήτο...... άστο καλύτερα, σεισμός!!!!

Αυτά είχα να πω εγώ!!! Σας ευχαριστώ που με ακούσατε.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την καναμε την επεμβαση τον Σεπτέμβριο μολις εκλεισε τα 3,5. Σε ιδιωτική κλινικη στην Θεσ/κη και πληρωσαμε 1500. Το ταμειο μας δημοσιο δεν καλυψε παρα 300 ευρω.

Οσο για την διαδικασια, με ολικη ναρκωση μονο ενα τεταρτο κραταει η επεμβαση και συνηλθε σχεδον αμεσως, μας μιλησε και μας ειπε οτι θελει να κοιμηθει και κοιμηθηκε . Εγινε τις 7 το πρωι και στις 7 το απογευμα φυγαμε. Και μενα μου ελεγαν να περιμενω μεχρι του χρονου αλλα δεν μπορουσα να τον εχω ολη την χρονια αρρωστο και με κορτιζονες. Δεν μετανιωνω που την καναμε την επεμβαση, αρρωστησε μονο μια φορα φετος χωρις ωτιτιδα. Για μενα σωθηκαμε. Σταματησε και το ροχαλητο.

Οτι αλλο νομιζεις οτι δεν σε καλυψα, ρωτα με.

 

Κι εμένα έχει κρεατάκια και ροχαλίζει και είναι 2,5. Ο ΩΡΛ μου είπε να το δούμε από Σεπτέμβρη ξανά μήπως τα βγάλουμε. Είναι μόνιμα μπουκωμένο το παιδί και με υγρό στο αφτί. Έπαθε και μία ιγμορίτιδα. Τεσπα. Η ερώτηση είναι:

1. Πειράζει να το κάνουμε από τόσο νωρίς?

2. Είδες καμία διαφορά στην ανάπτυξή του (μου έχουν πει ότι παίζει ρόλο κι εμένα επειδή είναι πολύ κοντούλα με καίει)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α και μία ακόμα ερώτηση ... αν δεν βγάλουμε αμυγδαλές θα υπάρχει πρόβλημα ή θα δούμε και πάλι βελτίωση?

 

Επίσης ... δεν είναι πιο εύκολη η δίοδος στα μικρόβια χωρίς τα κρεατάκια? Δε λειτουργούν σα φίλτρα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ DEMS .

Jenni σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η τελευταία ΩΡΛ που τον είδε προχθές μας σύστησε καλό καθάριζα της μύτης (πρωί - μεσημέρι - βράδυ) xozal (πρωί - βράδυ) και σε 15 - 20 ημέρες να τον ξαναδεί. Αν έχει βελτίωση μέχρι τότε καλώς, αλλιώς προτείνει εγχείρηση. Οπότε σε δύο εβδομάδες θα έχω νεότερα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης αν πρέπει το παιδί να κάνει εγχείρηση να την κάνει ,μην το φοβάστε. Οταν ήμουν μικρή είχα πρόβλημα με τις αμυγδαλές κ δεν μου τις έβγαλαν αφού στα 80s πρέπει να "ήταν της μόδας" να μην τις βγάζουν.

 

Εφτασα 29χρ. τις έβγαλα την Παρασκευή κ μου ερχέται αυτές τις μέρες από τον πόνο να πέσω απ'το μπαλκόνι.

 

Οσο είναι μικρά ξεχνάνε, το ίδιο κ ο γιόκας μου, έβγαλε αμυγδαλές όπως προείπα κ ήταν 4, δεν πονουσε καθόλου κ δεν το θυμάται σαν κάτι δυσάρετσο.

 

Η διαφορά του παιδιού από τότε είναι αισθητή, και στον ύπνο κ στην αναπτυξή του

Link to comment
Share on other sites

Α και μία ακόμα ερώτηση ... αν δεν βγάλουμε αμυγδαλές θα υπάρχει πρόβλημα ή θα δούμε και πάλι βελτίωση?

 

Επίσης ... δεν είναι πιο εύκολη η δίοδος στα μικρόβια χωρίς τα κρεατάκια? Δε λειτουργούν σα φίλτρα?

 

Εμενα η ΩΡΛ μου ειπε μονο τα κρεατακια. Οι αμυγδαλες θα μεινουν αν και διογκομενες.

 

Τωρα σχετικα με τη ναρκωση, ο συζυγος νιωθει οτι απο οταν εκανε ολικη ναρκωση στα (36 του) γερασε αποτομα για αυτο τη φοβαται..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η ΩΡΛ μου ειπε μονο τα κρεατακια. Οι αμυγδαλες θα μεινουν αν και διογκομενες.

 

Τωρα σχετικα με τη ναρκωση, ο συζυγος νιωθει οτι απο οταν εκανε ολικη ναρκωση στα (36 του) γερασε αποτομα για αυτο τη φοβαται..

:roll: η μητέρα μου λόγω εγκαυμάτων έχει κάνει ολική νάρκωση πάνω από 9 φορές για διορθωτικές εγχειρήσει, είναι 53 κ δεν έχει σίγουρα γεράσει γρηγορότερα, θεωρώ την τοπική νάρκωση για τα παιδιά πραγματικό βασανιστήριο.

 

Η νάρκωση επιβαρύνει τον οργανισμό αλλά σε ένα μικρό παιδί για αφαίρεση κρεατακια η όλη διαδικασία δεν κρατά πάνω από 30-45'

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να υποχωρησουν σε τοσο μικρη ηλικια? Εχω την εντυπωση οτι γεννηθηκε ετσι γιατι ροχαλιζει απο νεογεννητο. Απο την αλλη ουσιαστικα φετος αρρωστησε για πρωτη φορα (στα 2 και) που πηγε παιδικαο σταθμο..

 

Η σκέψη μου είναι μήπως εαν βέβαια το παιδί δεν αρρωσταίνει συνέχεια να περιμένατε τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μήπως υποχωρήσουν μόνα τους όπως έγινε και με το γιό μου που στα 4 του υποχώρησαν χωρίς να κάνουμε τίποτε εμείς εξάλλου γνωρίζω πως τώρα πια εκτός εάν υπάρχει απόλυτη ένδειξη δεν κάνουν χειρουργείο σε τόσο μικρές ηλικίες αλλά περιμένουν μήπως υποχωρήσουν μόνα τους γύρω στα τέσσερα. Οσον αφορά πάλι τις αμυγδαλές εφόσον δεν δημιουργούν πυώδεις αμυγδαλίτιδες πολύ συχνά δεν τις αφαιρούν γιατί πρόκειται για φίλτρα μικροβίων του οργανισμού, αν βέβαια είναι υπερμεγέθεις όπως στην κόρη μου απλά τις ψαλιδίζουν λίγο αλλά και αυτό δεν κρατάει πολύ καθώς μετά από λίγο καιρό αυτές ξαναμεγαλώνουν.Ισων να χρειαζόταν και μία δεύτερη γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι μήπως εαν βέβαια το παιδί δεν αρρωσταίνει συνέχεια να περιμένατε τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μήπως υποχωρήσουν μόνα τους όπως έγινε και με το γιό μου που στα 4 του υποχώρησαν χωρίς να κάνουμε τίποτε εμείς εξάλλου γνωρίζω πως τώρα πια εκτός εάν υπάρχει απόλυτη ένδειξη δεν κάνουν χειρουργείο σε τόσο μικρές ηλικίες αλλά περιμένουν μήπως υποχωρήσουν μόνα τους γύρω στα τέσσερα. Οσον αφορά πάλι τις αμυγδαλές εφόσον δεν δημιουργούν πυώδεις αμυγδαλίτιδες πολύ συχνά δεν τις αφαιρούν γιατί πρόκειται για φίλτρα μικροβίων του οργανισμού, αν βέβαια είναι υπερμεγέθεις όπως στην κόρη μου απλά τις ψαλιδίζουν λίγο αλλά και αυτό δεν κρατάει πολύ καθώς μετά από λίγο καιρό αυτές ξαναμεγαλώνουν.Ισων να χρειαζόταν και μία δεύτερη γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Φετος ειναι συνεχια αρρωστος. Ακομη και σημερα που μιλαμε. Και φυσικα δεν τρωει καθολου και αρχισε να μην κοιμαται και καλα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...