Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονήρης νεφρός!!


Recommended Posts

Σας παρακαλώ μανούλες όποια γνωρίζει ή έχει ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να μου απαντήσει!Το αγοράκι μου είναι περίπου 3ετών και θα αφαιρέσουμε το δεξί νεφράκι μας το Μάιο!Έχω αγχωθεί,έχω τρελαθεί.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eχω μια φίλη μονόνεφρη λόγω αφαίρεσης νεφρου εξαιτιας όγκου περιπου στα 30. Ζει μια φυσιολογική ζωη. Και παιδια έκανε και κανένα πρόβλημα δεν έχει. Προσέχει να μην καταναλώνει καποια φάρμακα που είναι νεφροτοξικά και την βλέπει μια φορά τον χρόνο νεφρολόγος. Κουράγιο και μην πανικοβάλλεσαι. Πολλοι άνθρωποι ζουνε με έναν νεφρό. άλλωστε και εμεις που εχουμε δυο νεφρους δεν λειτουργουν πάντα ισότιμα. Μπορεί ο ένας να έχεις πχ 70% της νεφρικης λειτουργιας και ο άλλος 30%. Εχετε κάνει νεφρόγραμμα??? Αυτος που θα αφαιρεθεί τι ποσοστο της συνολικης νεφρικης λειτουργίας έχει???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Όπως τα λέει η argini! Και, να προσθέσω, ότι υπάρχουν άνθρωποι φυσιολογικοτατοι που γεννιούνται με ένα νεφρό. Παλαιότερα, μάλιστα, το ανακάλυπταν τυχαία, σε μεγάλη ηλικία (σήμερα, με το στενό έλεγχο της εγκυμοσύνης, ανακαλύπτεται πριν γεννηθεί το παιδί).

 

Όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!ΜΟΝΟ ένα νεφρόγραμμα??Από το 2012 που γεννήθηκε το μωρό κάνουμε συνέχεια εξετάσεις και μπαινοβγαίνουμε στα νοσοκομεία!Έχει κάνει ήδη 2χειρουργεία!Όταν ήταν 6μηνών το μωρό η λειτουργία ήταν 12%-88% και τώρα είναι 7%-93%.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πρακτικά αυτος ο νεφρος που θα αφαιρεσετε δεν σας είναι καν χρησιμος! Ενδεχεται να αποτελει απλως πηγη λοιμώξεων οποτε μετα την αφαίρεση θα γλυτώσετε και από αυτές!! Καλη επιτυχία στο χειρουργειο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μήνα!! Ναί έτσι ακριβώς. Μας είπανε ότι μετά δε θα έχουμε και το φόβο των ουρολοιμώξεων. Ήταν ένας λόγος που δεν τον έστειλα παιδικό φέτος! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, το Μάιο θα γίνει το χειρουργείο! Απλά ήδη είμαι αλλού για αλλού!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τη συμπαράσταση!Βγάλαμε το νεφράκι μας ακριβώς πρίν μία εβδομάδα!Τώρα αναρρώνουμε!!Αν υπάρχει κάποιος που τα έχει περάσει θα ήθελα να μου απαντήσει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

θα σας παρακαλουσα αν καποιος γνωριζει οικογενειες που εχουν παιδακι με ενα νεφρο να μας βοηθησουν να επικοινωνησω μαζι τους.Βιωνουμε και εμεις το δραμα μας εχοντας το ενα νεφρο μας να μην λειτουργει (10/100)και το αλλο 90/100 .θα επισκεφθουμε ειδικο στο παιδων αλλα μαλλον καποια στιγμη θα χρειασθει αφαιρεση του ενος νεφρου.Αγωνιουμε για το μελλον ....μας λενε οτι με ενα νεφρο ζει το παιδακι φυσιολογικα.....θα ηθελα να μιλουσαμε και με οικογενειες που εχουν κανει αφαιρεση νεφρου προκειμενου να παρουμε λιγο δυναμη....ευχομαι αυτο που περναμε να μην συμβει σε κανενα αλλο παιδακι!! το email μου ειναι [email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιδερενιο το παιδακι σας.μια συμμαθητρια μου γυρω στα 6 με 7 της χρονια αφαιρεσε τον ενα της νεφρο λογω κακοηθειας.τωρα ειναι 39 και ειναι μια χαρα.και αλλη μια συμμαθητρια μου τον αφαιρεσε γυρω στα 20 της .εχει κανει 2 παιδια και ειναι υγιεστατη

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σιδερενιο το παιδακι σας.μια συμμαθητρια μου γυρω στα 6 με 7 της χρονια αφαιρεσε τον ενα της νεφρο λογω κακοηθειας.τωρα ειναι 39 και ειναι μια χαρα.και αλλη μια συμμαθητρια μου τον αφαιρεσε γυρω στα 20 της .εχει κανει 2 παιδια και ειναι υγιεστατη

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ μας δυναμη και κουραγιο...να ειστε καλα εσεις και τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...