Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ ΑΚΡΩΝ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρια Γ λυπάμαι πάρα πολύ :-(

Έκανα κι εγώ στο παρελθόν έκτρωση για λόγους υγείας του μωρού.Τώρα είμαι έγκυος σε διδυμάκια.

Όλα θα πάνε καλά!!!

Ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ...;)

9mHZp3.png

.png

Είμαστε μαζί απο:4/1/06

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Γ παρομοίως!

Σου ανέφερα την τωρινή μου εγκυμοσύνη για να σου δείξω πως είναι ναι μεν τραγικό αλλά όχι το τέλος του κόσμου.Δεν το ξεχνάς ποτέ αλλά προχωράς.

Τώρα περιμένω να κάνω την αυχενική διαφάνεια να βεβαιωθώ οτι όλα είναι καλά για να ηρεμήσω κάπως...

Σε πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να ξαναξεκινήσετε προσπάθειες;

9mHZp3.png

.png

Είμαστε μαζί απο:4/1/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΥΤΤΑΡΟΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ.ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΥΤΤΑΡΟΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

 

επειδη μπερδευτηκα, και δεν ξερω τι ακριβως ειναι η παραπανω εξεταση, αφου ηταν ολα φυσιολογικα γιατι εγινε διακοπη?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπερδευτηκα, και δεν ξερω τι ακριβως ειναι η παραπανω εξεταση, αφου ηταν ολα φυσιολογικα γιατι εγινε διακοπη?

 

Καλησπέρα!Πολλές φορές οι υπέρηχοι δείχνουν ότι τα έμβρυα έχουν ανωμαλίες, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση το έμβρυο είχε δυσπλασία. Αυτό που έψαξαν οι γιατροί με τον καρυότυπο είναι το γιατί το έμβρυο έχει δυσπλασία. Αν δηλαδή υπάρχει ανωμαλία στο DNA.Και βρέθηκε ότι το DNA του εμβρύου ήταν φυσιολογικό και δεν ήταν αυτό που οδήγησε στην συσπλασία του εμβρύου. Μετά έψαξαν και τον καρυότυπο των γονέων για να δούνε μήπως οι γονείς έχουν κάποια ανωμαλία στο DNA τους και την κληροδότησαν στο παιδί και πάλι αυτό βγήκε φυσιολογικό. Όλα αυτά σημαίνουν ότι το πρόβλημα του παιδιού δεν προέρχεται από χρωμοσωμικές ανωμαλίες αλλά από κάτι άλλο. Αυτό το κάτι άλλο ίσως το δείξει η βιοψία. Αλλά τις περισσότερες φορές η βιοψία δεν δείχνει τίποτα και το γεγονός θεωρείται τυχαίο. Εγώ θέλω να πω στην κοπελίτσα που βίωσε την συγκεκριμένη περιπέτεια ότι αφού οι καρυότυποι βγήκαν φυσιολογικοί να μην φοβάται τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με εσένα ή τον άντρα σου. Είναι απίθανο να ξανασυμβεί βγάλτο από το μυαλό σου. Θα μου πεις όμως γιατί έγινε; Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή και καλές στιγμές και περιπέτειες. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι η συγκεκριμένη ανωμαλία δεν κληροδοτήθηκε από εσας.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως γινεται να ειναι ομως ενα τετοιο γεγονος "τυχαιο"? για ολα υπαρχει μια εξηγηση και τοσες εξετασεις... γιατι να μην μπορουν να βρουν τι εφταιγε? κριμα μωρε... καλη δυναμη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εξετάσεις που κάνουμε, ακόμη και η αμνιοκέντηση δεν μπορούν να εξασφαλίσουν ότι το παιδί θα είναι υγιές. Η επιστήμη καλύπτει ένα ποσοστό του 80%,από εκεί και πέρα υπάρχει ο Θεός!!! Το τυχαίο μπορεί να γίνει από πολλά. Η φύση συνήθως αποβάλλει ένα γονιμοποιημένο ωάριο αν δεν έιναι υγιές. Παρ΄ όλα αυτά μερικές φορές, δεν συμβαίνει αυτό. Καλή δύναμη στη μαμούλα, και γρήγορα να κρατάει στην αγκαλιά της ένα μωράκι που μπορεί να μην την κάνει να ξεχάσει την άσχημη εμπειρία της, σίγουρα όμως θα της δώσει απέραντη ευτυχία. Μακάρι ο Θεός να έχει καλά όλα τα παιδάκια, είτε είναι μέσα στην κοιλιά, είτε είναι δίπλα μας. Δυστυχώς όμως δεν συμβαίνει πάντα ούτε αυτό. Βλέπουμε τι δυστυχία υπάρχει. Έτσι είναι η ζωή...με τις χαρές και τις λύπες. Μακάρι οι χαρές να γίνουν πιο πολλές για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλημερα!

 

Εχω κανει κι εγω διακοπη κυησης οταν ειμουν στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης!!!!!!

Εγω κολλησα ενα μικροβιο το οποιο λεγεται κυτταρομεγαλοιος...

Εκανα αρκετες εξετασεις,αμνιοπαρακεντηση αλλα δυστυχως το μικροβιο ειχε προχωρησει στο εμβρυο κι ετσι δεν γινοταν να συνεχισω....

Ειναι ψυχοφθορα διαδικασια,αλλα εγω ενα θα σου πω :Μην το βαλεις κατω!!!!

Αυτο το περασα το 2004 και τωρα εχω μια κορακλα 3,5 ετων!!!!!

Νομιζω οτι ειπες οτι εχετε ξεκινησει παλι προσπαθειες....Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και πολυ συντομα να κρατας ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου....

Το κεφαλι ψηλα και βουρ στις προσπαθειες λοιπον....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Γ... το μόνο που έχω να σου πώ είναι να μην αφήσεις αυτό το γεγονός να σε πάρει από κάτω! Η καλύτερή μου φίλη έμεινε έγκυος πριν 2 χρόνια και δυστυχώς στον 2ο μήνα είχε παλίνδρομη κύηση και το έχασε το παιδί. Μετά από λίγο διάστημα ξαναμένει έγκυος και από την αυχενική διαφάνεια βγήκε ότι το παιδί ήταν με σύνδρομο down και βαρβάτο κιόλας!!! έκανε έκτρωση και διέκοψε την κύηση. Επειτα από πολλές εξετάσεις DNA του ζευγαριού βγήκαν όλα φυσιολογικά άρα και τα δύο περιστατικά θεωρήθηκαν "τυχαία" και δεν φταίγανε οι γονείς!

 

Σήμερα είναι 6 μηνών σε ένα υγιέστατο κοριτσάκι και όλα πάνε καλά. Με αυτό θέλω να σου πώ να μην τα παρατάς και πάντα να είσαι θετική! Ξέρω και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο αλλά από την άλλη σκεψου ότι δεν υπάρχει πιο όμορφο και δυνατό συναίσθημα από το να φέρνεις στον κόσμο ένα πλασματάκι που θα σε κάνει να πετάξεις στα ουράνια!!!!

 

Σου εύχομαι λοιπον να συνεχίσεις την προσπάθεια και να είσαι πάντα θετική και αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλημερα!

 

Εχω κανει κι εγω διακοπη κυησης οταν ειμουν στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης!!!!!!

Εγω κολλησα ενα μικροβιο το οποιο λεγεται κυτταρομεγαλοιος...

Εκανα αρκετες εξετασεις,αμνιοπαρακεντηση αλλα δυστυχως το μικροβιο ειχε προχωρησει στο εμβρυο κι ετσι δεν γινοταν να συνεχισω....

Ειναι ψυχοφθορα διαδικασια,αλλα εγω ενα θα σου πω :Μην το βαλεις κατω!!!!

Αυτο το περασα το 2004 και τωρα εχω μια κορακλα 3,5 ετων!!!!!

Νομιζω οτι ειπες οτι εχετε ξεκινησει παλι προσπαθειες....Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και πολυ συντομα να κρατας ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου....

Το κεφαλι ψηλα και βουρ στις προσπαθειες λοιπον....:wink:

πώς κατάλαβες ότι το είχες κολλήσει?? Έκανες πυρετό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aleka γεια σου!

 

Οχι δεν εκανα πυρετο φανηκε απο τις γενικες αιματος που εκανα και συγκεκριμενα υπαρχει ειδικη εξεταση για αυτο το μικροβιο (οπως κανουμε για τοξωπλασμα δηλ.)...

Αυτο το μικροβιο ειναι επικινδυνο αν το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης καθως επισης ειναι παρα πολυ σπανιο να προχωρησει στο εμβρυο.......ε εγω ημουν μια απο τις σπανιες περιπτωσεις!!!!!!!!

Βεβαια αν το κολλησεις μια φορα δεν υπαρχει κινδυνος και για αλλη εγκυμοσυνη,ειναι οπως τα ερυθρα κολλας μια φορα και τελος.....

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;

 

 

Μαρία Γ, συγνώμη που σε ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό και επώδυνο αλλά τι δυσπλασία άκρων είχε το έμβρυο; με ενδιαφέρει διότι παρόμοια περίπτωση αντιμετώπισε μια φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

aleka γεια σου!

 

Οχι δεν εκανα πυρετο φανηκε απο τις γενικες αιματος που εκανα και συγκεκριμενα υπαρχει ειδικη εξεταση για αυτο το μικροβιο (οπως κανουμε για τοξωπλασμα δηλ.)...

Αυτο το μικροβιο ειναι επικινδυνο αν το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης καθως επισης ειναι παρα πολυ σπανιο να προχωρησει στο εμβρυο.......ε εγω ημουν μια απο τις σπανιες περιπτωσεις!!!!!!!!

Βεβαια αν το κολλησεις μια φορα δεν υπαρχει κινδυνος και για αλλη εγκυμοσυνη,ειναι οπως τα ερυθρα κολλας μια φορα και τελος.....

 

εγώ έχω αντισώματα για μεγαλοκυταροιό αλλά φοβάμαι για τοξόπλασμα. Έκανα εξετάσεις γενικές που ήταν ΟΚ αλλά ξέχασα να κάνω για τοξόπλασμα!! Πέρα από την ειδική εξέταση έδειξαν τίποτα οι γενικές? Πώς ήταν τα λευκά σου. sorry που ρωτάω αλλά έχω ένα άγχος που έχω κάνει θυροειδεκτομή, ας μην έχω και άλλο!

Link to comment
Share on other sites

aleka μου επειδη εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε αν θυμαμαι καλα φανηκε και απο τις γενικες εξετασεις αιματος...οτι υπηρχε καποιο προβλημα,δεν θυμαμαι συγκεκριμενα να σου πω για τα λευκα πως ηταν!!!!

Γιατι δεν κανεις μια συμπληρωματικη εξεταση για τοξωπλασμα για να μην αγχωνεσαι (αν και αδικα αγχωνεσαι)!

Ρωτησε και τον γιατρο σου να σου πει.....

Μην αγχωνεσαι........

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τυχαιο λαθος εμαθα οτι το εμβρυο ειχε γαστροσχιση σε σοβαρο βαθμο και σε δευτερη υπερηχογραφιματικη εξεταση εντοπιστηκε οτι ελειπε το ενα κατω ακρο..ειμουν ηδη 13 εβδομαδων και εκανα διακοπη με τεχνητους πονους κλπ, δεν εκανα ποτε σχετικες περαιτερω εξετασεις διοτι αφενος 5 διαφορτεικοι γιατροι ειπαν οτι ειναι τυχαιο γεγονος που δεν επαναλαμβανεται αφετερου οτι καποιες παρπανω εξετασεις αν εντοπιζαν γονιδιακο προβλημα δεν θα μου προσφερε και την ευχερεια να κανω κατι για να το διορθωσο..το κοστος θα ηταν πολυ μεγαλο και οι πιθανοτητες να βρεθει το γονιδιο σπανιες.

Βεβαια εγω ειμουν διπλα ατυχη γιατι συντομα ξαναμεινα εγκυος οπως επιθυμουσα αλλα απεβαλλα ξαφνικα στον 5ο μηνα, παρολα αυτα δεν το βαλα κατω, ξαναμεινα εγκυος , εκανα περιδεση και τωρα εχω ενα κοριτσακι 6 μηνων..

συνεχισε τις προσπαθειες και κοιτα το μελλον..ολα θα πανε καλα..και εμεις ειμαστε εδω σε οτι χρειαστεις..

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλημερα!

 

Εχω κανει κι εγω διακοπη κυησης οταν ειμουν στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης!!!!!!

Εγω κολλησα ενα μικροβιο το οποιο λεγεται κυτταρομεγαλοιος...

Εκανα αρκετες εξετασεις,αμνιοπαρακεντηση αλλα δυστυχως το μικροβιο ειχε προχωρησει στο εμβρυο κι ετσι δεν γινοταν να συνεχισω....

Ειναι ψυχοφθορα διαδικασια,αλλα εγω ενα θα σου πω :Μην το βαλεις κατω!!!!

Αυτο το περασα το 2004 και τωρα εχω μια κορακλα 3,5 ετων!!!!!

Νομιζω οτι ειπες οτι εχετε ξεκινησει παλι προσπαθειες....Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και πολυ συντομα να κρατας ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου....

Το κεφαλι ψηλα και βουρ στις προσπαθειες λοιπον....:wink:

 

Πώς κολλάμε αυτό το μικρόβιο;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αντισώματα για μεγαλοκυταροιό αλλά φοβάμαι για τοξόπλασμα. Έκανα εξετάσεις γενικές που ήταν ΟΚ αλλά ξέχασα να κάνω για τοξόπλασμα!! Πέρα από την ειδική εξέταση έδειξαν τίποτα οι γενικές? Πώς ήταν τα λευκά σου. sorry που ρωτάω αλλά έχω ένα άγχος που έχω κάνει θυροειδεκτομή, ας μην έχω και άλλο!

 

Aleca,,, εγώ στις πρώτες πρώτες εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός μόλις έμεινα έγκυος είδα πως δεν είχα αντισώματα για τοξόπλασμα. Εκτός από την αποφυγή ωμών λαχανικών κλπ... εγώ από μόνη μου κάθε μήνα κάνω εξέταση για τοξόπλασμα, έτσι για να μου φύγει ο φόβος. Είναι το IgM και IgG. Μπορείς να την κάνεις κι εσύ κάθε μήνα μαζί με τις συνηθισμένες και να' χεις το κεφάλι σου ήσυχο!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...