Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοψιμο πανας και πισωγυρισματα...


Recommended Posts

Εχουμε κοψει την πανα απο αρχες Σεπτεμβρη με σχετικη ευκολια!μεσα σε 15 μερες δεν ξαναεβαλε παρα μονο στον υπνο και καμια φορα ξυπναγε χωρις να βρεξει την πανα του!

Την τελευταια βδομαδα ειμαστε ξανα(σχεδον)στο μηδεν!:-(Κανει κακα πανω του,τσισα πανω του και η πανα στον υπνο τιγκα!!!

Κολλαει με αυτο που παιζει και μαλλον ξεχνιεται?Σημερα επαιζε και αφηνε κλανιτσες τον παιρνω λοιπον τον βαζω στην τουαλετα μου γκρινιαξε λιγακι δεν εκανε και μολις τον εντυσα σε 3 λεπτα εκανε κακα πανω του.

Δεν τον μαλωνω,ειμαι αυστηρη και του λεω οτι με στεναχωρει.Ο καημενος ερχεται κατουρημνενος και μου ζηταει συγνωμη!:?

Δεν εχει γινει κατι αν και μεσα στην βδομαδα τον αφησα 3 φορες στη μια γιαγια και πηγα το μωρο στην αλλη γιαγια για να παω οδοντιατρο.Μηπως ζηλεψε?(υπερβολη να το σκεφτομαι?ε?)

Εχω στρωσει και χαλια και ειμαι συνεχει και ψαχνω να δω που εκανε τσισα μη μπω καμια μερα σπιτι και μυριζει σαν δημοσια ουρητηρια!

Εχω στεναχωρεθει πολυ!Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πώς θα πρέπει να τον παρακολουθείς και να τον προλαβαίνεις.

Περνάνε φάσεις και φάσεις. Μάλλον προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή σου αλλά παράλληλα έχει και άγχος μην τον αποδοκιμάσεις. Να είσαι γλυκιά μαζί του. Να του λες πώς δεν πειράζει.

Πρέπει να επιμείνεις. Μην τον αφήσεις να πισωγυρίσει.

Λογικά σε λίγες μέρες θα ξαναγυρίσει στο γιογιό.

Link to comment
Share on other sites

υπομονή και επιμονή!!θα φτιάξει σιγά σιγά.

εμείς ξεκινήσαμε τον ιούνιο κι έκανε σε 2 ώρες 7 φορές πάνω της τσίσα...2-3 μέρες έτσι μας πήγε...μετά έκλαιγε,δεν ήθελε τουαλέτα να πάει καθόλου...

είχε γενικά μια άρνηση...

την σταματάω για 2 εβδομάδες,δεν ήταν έτοιμη...και τέλος ιουνίου αρχίζουμε πάλι την διαδικασία...μια χαρά πήγε...είχαμε μερικά ατυχήματα αλλά σε γενικές γραμμές καλά...στις διακοπές είχαμε θέμα πάλι,ατυχήματα...

τα κακά τα έκανε πότε στο βρακάκι,πότε στη τουαλέτα,πότε στη πάνα...

εννοείται με το παιχνίδι ξεχνιούντε τον πρώτο καιρό.

τώρα 4 μήνες μετά έχουμε ατυχήματα 1 στις τόσες,σπάνια...φοράει πάνα μόνο στον ύπνο πλέον.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα. Εμας, μας βοηθησε αρκετα ενα βιβλιο που μιλαει για το γιογιο (αν μενεις καπου Αθηνα μπορω να σου το χαρισω αν θελεις). Τα παιδια μου το λατρεψαν! Επισης, για να κοψουμε και τις πανες τη νυχτα βοηθησε παρα πολυ η επιβραβευση. Καθε πρωι οταν η πανα τους ηταν στεγνη τους εδινα ενα αυτοκολλητο.Τωρα ουτε που το ζητανε.Οποτε, αν θελεις καθε φορα που ο μικρος σου θα κατσει στο γιογιο του και θα κανει αυτο που εχει να κανει προσπαθησε να τον επιβραβευσεις με κατι που του αρεσει.Σου ευχομαι καλη επιτυχια και θα δεις ολα θα πανε καλα.

RB08p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τas nat H αληθεια ειναι οτι εχουμε σταματησει να τον επιβραβευουμε!Ειχε φτιαξει ο αντρας μου αυτοκολλητα και καθε φορα που πηγαινε τουαλετα του διναμε αυτοκολλητο.Αν δεν ειχα του δινα κατι αλλο...Αφου καμια φορα με προλαβαινε και με ρωτουσε"ια(τι θα) δωσεις τωρα μαμα???"!!!Νομιζω θα αρχισω παλι τη δωροδοκια!Σ ευχαριστω για το βιβλιο!Ελπιζω να μην το χρειαστω...αλλα αν δεν δω φως θα σου πω!

Νo doubt τον παρακολουθω,τον βαζω καθεται δν κανει και με το που τον ντυσω...τσουπ!Πιστευεις οτι αν ειμαι γλυκια να ναι καλυτερα???Δεν τον μαλωνω αλλα θυμωνω λιγακι!

miamama ετσι εεκανα κι εγω!Προσπαθησαμε το καλοκαιρι 3-4 φορες απο 3 μερες αλλα δεν ηταν ετοιμος και την τελευταια που προσπαθησα αρχες Σεπτεμβρη τα καταφερε χωρις πολυ προσπαθεια!

Σημερα του ξετρυπωσα την στολη του σπαιντερμαν και του ειπα να μην τη λερωσει...Βεβαι δεν μου ζητησε ουτε 1 φορα τουαλετα ,τον πηγαινα εγω αλλα τουλκαχιστον δεν λερωθηκε!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εχουμε κοψει την πανα απο Ιουλη κ ακομα καμμια φορα τα κανει πανω της. Αυτο που λες ομως μου θυμιζει το πισωγυρισμα λογω βραδινης πανας. Το περασαμε κι εμεις. Καταλαβαινουν οτι στον υπνο τους ειναι ελευθερα κ ετσι κ τη μερα ειναι ελευθερα! εμεις της ειχαμε κοψει τη βραδινη πανα για κανενα μηνα με συνεχες διωρο ξυπνημα για να ξεσυνηθισει. Μετα που δεν μπορεσε να σταματησει τη βραδινη ουρηση ουτε μπορεσαμε να καταφερουμε να την κανουμε να μαθει να ξυπναει μονη της να παει τουαλετα (κοιμαται πολυυυυυυυυυυυυ βαρια) της εβαζα την πανα μετα που την επαιρνε ο υπνος κ την εβγαζα λιγο πριν την ξυπνησω για να παει σχολειο! τωρα ενα μηνα μετα επειδη ξυπνουσε με πανα πριν την προλαβω καταλαβε οτι την φοραει οποτε το συζητησαμε κ της εξηγησαμε για τη βραδινη πανα κ ειμαστε οκ!!!οχι παντα βεβαια οπως σου ξαναειπα μας φευγουν αρκετα συχνα τσισακια!!! Σε ολα αυτα να πω οτι για να ξαναγυρισουμε στο γιογιο ταζαμε καραμελα στα κακακια κ αυτοκολλητο στα τσισακια! τα αυτοκολλητα τα βαρεθηκε κ δεν τη νοιαζει πια! Την καραμελα ομως την εχουμε ακομα!!! Ειναι το καθημερινο γλυκακι της!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι,

 

Αλλα η 'επιβραβευση' για βασικες αναγκες οπως η τουαλετα και το φαι δεν μου ακουγεται καλο. Το παιδι συνδιαζει τα 'δωρα' με κατι το οποιο ειναι απλα φυσικη αναγκη και δεν ξερω τι συνηθειες δημιουργει αυτο για την ενηλικη ζωη. Οπως εχει αναλυθει η επιβραβευση με γλυκο για να φας το φαι σου, δημιουργει την αναγκη για γλυκο στην ενηλικη ζωη οταν δεν αισθανεσαι καλα. Προσπαθεις να καλυψεις την ασχημη αισθηση με γλυκο.

 

Δεν ξερω, σας δινω μια ιδεα οτι ισως θα ηταν καλο το παιδι να μην ταζεται γλυκα και δωρα για να κανει την φυσικη του αναγκη ή για να φαει. Καλυτερα απλα να του αφησετε τον χρονο το πρωτο να το κανει οποτε το αισθανθει και το καταλαβει, και το δευτερο (το φαι) οποτε το θελει.

 

Καλη συνεχεια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! Μια αγκαλιά και ένα φιλί, ένα ενθουσιώδες χειροκρότημα είναι αρκετά για την επιτυχία. Μην τάζετε και μη συνδέετε πράγματα που είναι άσχετα μεταξύ τους. Μας ενδιαφέρει να αισθάνεται το παιδί επιτυχία (και γιαυτό δημιουργούμε τέτοιες συνθήκες όπου είναι πιθανό το παιδί να επιτύχει) και όχι να αποζητά την ανταμοιβή.

 

Πρέπει οπωσδήποτε τα παιδιά να κατανοήσουν ότι αυτό είναι κάτι που αφορά τα ίδια και όχι τη μαμά. Θα χρησιμοποιεί την τουαλέτα επειδή είναι μεγάλος και είναι ικανός να το καταφέρει, όχι για να μη στεναχωρεί τη μαμά που σφουγγαρίζει. Απλά θα χρειαστεί να επιμείνεις στις συχνές επισκέψεις ίσως και να χρησιμοποιήσεις και κανένα εκπαιδευτικό βρακάκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως και να χετε δικιο για την επιβραβευση.Για το φαγητο παντως συμφωνω απολυτα οτι ειναι λαθος!

Οσο περνανε οι μερες ερχιζω να σκεφτομαι μηπως τελικα ζηλευει το μωρο?

Γενικα εξεφραζε την ζηλια με διαφορους τροπους...ηθελε να τον αγκαλιαζω οπως τον μπμπη και μου λεγε ειμαι μπεμπης,μου κανε οτι κλαει ψευτιικα και γελαγε για να τον παρω αγκαλια αλλα τελευταια τα χει κοψει αυτα!

Μηπως ειναι ενας καινουργιος τροπος να μου τραβαει τη προσοχη?

Ποπο στεναχωρια μ επιασε!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ενας καινουργιος τροπος να μου τραβαει τη προσοχη?

Ποπο στεναχωρια μ επιασε!

 

Καλέ γιατί στεναχωριέσαι; Το παιδί σου έχει φυσιολογικές αντιδράσεις στα πράγματα που του συμβαίνουν. Θα έπρεπε να στεναχωριέσαι μη σου πω να ανησυχείς αν όλα ήταν μέλι γάλα συνέχεια, γιατί κάτι θα πήγαινε πολύ στραβά.

 

Γνώμη μου προσέγγισε το θέμα χωρίς να του δίνεις βαρύτητα. Βάλε το παιδί στην τουαλέττα συχνά χωρίς όμως συζητήσεις, παρακάλια, διαπραγματεύσεις. Πώς πας εσύ; Με την ίδια φυσικότητα. Επιβράβευσε κάθε του επιτυχία και αποσιώπησε κάθε αποτυχία. Κανένα σχόλιο απολύτως. ίσως μόνο ένα "δεν πειράζει αγάπη μου την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις".

 

Φρόντισε να επιβραβεύεις όλες τις θετικές του συμπεριφορές ειδικά όταν είναι συμπεριφορές μεγάλου παιδιού (ακόμη κι αν είναι κάτι που θα περνούσε απαρατήρητο όπως το να καθίσει στο καρεκλάκι αυτοκινήτου δεμένος ή να φοράει το σκουφί του όταν έχει κρύο), να του λες πόσο τον καμαρώνεις που μεγάλωσε και όοοοταν είναι εφικτό να περνάς χρόνο αποκλειστικά μαζί του. Γενικά προσπάθησε να βρίσκεις αφορμές να τον ενθαρρύνει και να τον παινεύεις για αυτά που καταφέρνει. Είναι πιο πιθανό να σταματήσει τις αρνητικές συμπεριφορές τότε, γιατί δε θα χρειάζεται την προσοχή σου θα την έχει.

 

Βεβαίως χρειάζεται ιώβεια υπομονή την οποία όσο και να σου την ευχηθώ ξέρω ότι είσαι άνθρωπος με πεπερασμένες αντοχές όπως όλοι μας. Κάνουμε πάντα το καλύτερο που μπορούμε και ευχόμαστε να πάει όπως πρέπει. Καλό κουράγιο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. εχω ενα κοριτσακι 3 ετων και 2 μηνων και εχουμε κοψει τις πανες (και την βραδινη) απο τον Μαιο πολυ ευκολα μεσα σε 5 μερες. ειναι εδω και 10 μερες περιπου που καθε βραδυ βρεχει το κρεββατι της. εχω απελπιστει... να σας πω οτι ειμαι εγκυος 7 μηνων στο δευτερο παιδαικι μας και φοβαμαι οτι το κανει για αυτο. επισης ο αντρας μου ταξιδευει λογω δουλειας και λειπει συχνα απο το σπιτι, οποτε ισως της λειπει. στενοχωριεμαι πολυ γιατι φοβαμαι οτι κατι την απασχολει και δεν ξερω πως να διεχειριστω το ολο θεμα. εκτος αν το κανει χωρις λογο οποτε δεν με πειραζει τοσο. τι να κανω? πως να το χειριστω το θεμα? στην διαρκεια της ημερας κανει κανονικα τσισα και κακα στο γιογιο. πειτε καμμια ιδεα βρε κοριτσια.. ευχαριστω πολυ

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως! Μια αγκαλιά και ένα φιλί, ένα ενθουσιώδες χειροκρότημα είναι αρκετά για την επιτυχία. Μην τάζετε και μη συνδέετε πράγματα που είναι άσχετα μεταξύ τους. Μας ενδιαφέρει να αισθάνεται το παιδί επιτυχία (και γιαυτό δημιουργούμε τέτοιες συνθήκες όπου είναι πιθανό το παιδί να επιτύχει) και όχι να αποζητά την ανταμοιβή.

 

Πρέπει οπωσδήποτε τα παιδιά να κατανοήσουν ότι αυτό είναι κάτι που αφορά τα ίδια και όχι τη μαμά. Θα χρησιμοποιεί την τουαλέτα επειδή είναι μεγάλος και είναι ικανός να το καταφέρει, όχι για να μη στεναχωρεί τη μαμά που σφουγγαρίζει. Απλά θα χρειαστεί να επιμείνεις στις συχνές επισκέψεις ίσως και να χρησιμοποιήσεις και κανένα εκπαιδευτικό βρακάκι.

 

οι ανθρωποι απο βρεφη μεχρι να πεθανουν χρειαζονται επιβραβευση! το χειροκροτημα κ το χαμογελο πολλες φορες δεν ειναι αρκετα για να μας κινητοποιησουν.ακομα κ τα υλικα αγαθα πολλες φορες δεν ειναι αρκετα . Η ανταμοιβη ειναι κινητηριος δυναμη: απο μια καραμελα μεχρι ενα αυτοκινητο!!!! κι αν η ανταμοιβη , οτιαν πετυχεις ειναι κατι που σ αρεσει τοτε προσπαθεις γι αυτο κ οταν τα καταφερνεις νιωθεις ικανοποιηση!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι,

 

Αλλα η 'επιβραβευση' για βασικες αναγκες οπως η τουαλετα και το φαι δεν μου ακουγεται καλο. Το παιδι συνδιαζει τα 'δωρα' με κατι το οποιο ειναι απλα φυσικη αναγκη και δεν ξερω τι συνηθειες δημιουργει αυτο για την ενηλικη ζωη. Οπως εχει αναλυθει η επιβραβευση με γλυκο για να φας το φαι σου, δημιουργει την αναγκη για γλυκο στην ενηλικη ζωη οταν δεν αισθανεσαι καλα. Προσπαθεις να καλυψεις την ασχημη αισθηση με γλυκο.

 

Δεν ξερω, σας δινω μια ιδεα οτι ισως θα ηταν καλο το παιδι να μην ταζεται γλυκα και δωρα για να κανει την φυσικη του αναγκη ή για να φαει. Καλυτερα απλα να του αφησετε τον χρονο το πρωτο να το κανει οποτε το αισθανθει και το καταλαβει, και το δευτερο (το φαι) οποτε το θελει.

 

Καλη συνεχεια.

 

η επιβραβευση με δωρα ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις αν εχεις παιδια! ολο κ καποια στιγμη θα πεσεις στην παγιδα! το μεγαλωμα ενος παιδιου το οποιο περιλαμβανει φαγητο κ τουαλετα απο τα πιο σημαντικα του, σε φερνει σε πανικο κ αγχος!!!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Να σα ςπώ και γω με τη σειρά μου τί μας συμβαίνει και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.

Ο μικρός μου είναι 2 ετών ακριβώς. Κόψαμε την πάνα 20 μηνών. Βέβαια επειδή δεν είχα στήριξη/βοήθεια ούτε καν από τον σύζυγο, φορούσαμε πάνα (ίσως από δική μου ανασφάλεια και κούραση, ή προληπτικά) και όταν το παιδί ήθελε τσίσα ή κακά, μου το έλεγε και τον έβαζα και όλα ήταν μια χαρά. Μάλιστα αφήσαμε πολύ γρήγορ ατο γιογιό και πήγαμε στην τουαλέτα (με το ειδικό καθισματάκι). Τα βράδυα δεν βρέχει την πάνα του και μόλις ξυπνάμε πάμε στην τουαλέτα αμέσως. Κοιμάται μαζί μου. Σπάνια έχουμε βρεγμένη πάνα το πρωί. Βέβαια όταν είμαστε βόλτα για αρκετή ώρα, θα κάνει τσίσα στην πάνα.

Πού είναι το πρόβλημα τώρα. Ξαφνικά άρχισε να κάνει τσίσα και κακά στην πάνα, χωρίς να με ειδοποιεί για να πάμε τουαλέτα. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό βρε κορίτσια, έχουμε "καθαρίσει" που λέει ο λόγος και ξαναγυρίσαμε στα μωρομάντηλα και στις πάνες. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Εκεί που τρελαινόταν από τη χαρά του για να πάμε τουαλέτα, πατούσε και καζανάκι και γελούσαν και τα αυτιά του, ξαφνικά δεν θέλει να πηγαίνει. Και να τον βάλω το πρωί δείχνει να δυσανασχετεί στην αρχή.

Δεν μεσολάβησε κανένα γεγονός, καμία αλλαγή. Το μόνο που συνέβη πριν την αλλαγή ήταν να τον πάμε και να τον αφήσουμε στην πεθερά μου για 2 ώρες για να τον δει (γενικά τη βλέπει πολύ σπάνια, έπεσα σε "χρυσή πεθερά", μπορεί να είναι ό,τι είναι βέβαια, αλλά τις 2 ώρες που θα τον δει το δίμηνο, θα τον παίξει, οκ). Αφήσαμε και γιογιό αλλά αυτός τα έκανε πάνω του. 'Ετυχε την άλλη μέρα να τον πάμε και στηη θεία του που είχε να τη δει ένα χρόνο, και κει το ίδιο, παρόλο που έπαιζε μια χαρά. Από τότε αυτό ήταν.

Βέβαια δε θεωρώ ότι αυτό το γεγονός ευθύνεται για την αλλαγή του μικρού και όταν το ανέφερα στον άντρα μου με θεώρησε προκατειλημμένη. Δε θέλω λοιπόν να αποδώσω εκεί την αλλαγή αυτή.

Απλά μου κάνει εντύπωση πώς ένα τόσο "εκπειδευμένο" στην τουαλέτα παιδί έκανε τέτοια αλλαγή. Στην ουσία από 20 έως 23 μηνών όλα πήγαιαναν ρολόι και ξαφνικά τον τελευταίο μήνα όλα άλλαξαν.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση πώς ένα τόσο "εκπειδευμένο" στην τουαλέτα παιδί έκανε τέτοια αλλαγή. Στην ουσία από 20 έως 23 μηνών όλα πήγαιαναν ρολόι και ξαφνικά τον τελευταίο μήνα όλα άλλαξαν.

 

Η τουαλετα δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης, ειναι καθαρα θεμα αναπτυξης του εγκεφαλου και κατ'επεκατσην των σφυγκτηρων!!! Οσον αφορα το "πισωγυρισμα" που σου εκανε το μωρακι σου, ειναι δυστυχως ενα απο τα συμπτωματα οτι η πανα βγηκε νωρις, δεν ευθυνεται κανεις γιαυτο, απλα οι σφυγκτηρες σε μωρακια κατω των 2,5 ετων μπορει να λειτουργησουν προσωρινα, με αποτελεσμα να δινουν στη μαμα την "ψευδαισθηση" οτι το μωρο καθαρισε οριστικα!!!

 

Η δικη μου συμβουλη ειναι να μην ασκησεις πιεση στο μωρο, αντιθετως, θα ελεγα να πας με τα "νερα" του, γυρνωντας παλι στις πανες και στα μωρομαντηλα, μεχρι να ειναι σε θεση να εγκαταλειψει την πανα ομαλα και τελεσιδικα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το διατυπωσα σωστά. Όταν λέω ότι λειτουργούσε στην τουαλέτα σαν να ήταν πολύ καλά εκπαιδευμένος, ήθελα να πώ αυτό, ότι παρόλο που δνε εκπαιδεύτηκε να το κάνει και δεν τον πίεσα, το αποτέλεσμα ήταν σαν να ήταν πραγματικά εκπαιδευμένος. Πιστεύω ότι το έμαθε επειδή περνάει μαζί μου όλο το 24ωρο και με ακολουθεί παντού, δηλαδή και στην τουαλέτα. Με έβλεπε, οπότε ήταν λογικό να κάνει μετά κι αυτός το ίδιο. Μάλιστα το ευχαριστιόταν, το χαιρόταν να πηγαίνουμε τουαλέτα.

Εννοείται πως δεν θα τον πιέσω ή θα τον μαλώσω, δνε είμαι αυτής της τακτικής. Κάποια στιγμή, όταν είναι έτοιμος, θα το ξαναζητήσει.

Η απορία μου είναι η εξής: ψάχνουμε την αιτία για κάθε αλλαγή συμπεριφοράς του παιδιού ή μερικές φορές δεν χρειάζεται να ψάχνουμε, μπορεί δηλ. η διαφορετική συμπεριφορά απλά να προέκυψε, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο?

Μια φίλη που είχε μιλήσει με παιδοψυχολόγο (για άλλο θέμα βέβαια), της είπε ότι τίποτα δεν γίνεται τυχαία και ότι πίσω από κάθε αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού, κρύβεται κάτι που το επηρέσασε. με ρωτούσε μάλιστα αν του έκανα κάτι (το μάλωσα, το φώναξα) ή αν φοβήθηκε κάτι ή αν του είπα κάτι. Κι όμως τίποτα από αυτά δεν συνέβη.. οπότε προφανώς τα παιδάκια μας δεν είναι έτοιμα ακόμη, εξ ' ού και τα πισογυρίσματα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

οπότε προφανώς τα παιδάκια μας δεν είναι έτοιμα ακόμη, εξ ' ού και τα πισογυρίσματα.

 

Αυτο ακριβως σου εγραψα στο πρωτο μου ποστ. Η συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων κατω των 2,5 ετων δεν ειναι ετοιμα να εγκαταλειψουν οριστικα την πανα, προσωρινα μπορει, αλλα αυτο συνεπαγεται πισωγυρισμα!!!

 

Σημ: σαν λειτουργια ειναι καθαρα εγκεφαλικη, αλλα σαν διαδικασια σαφως και βοηθησε το γεγονος οτι σε ακολουθει παντου και βλεπει τι κανεις, κοινως μιμειται και στην τουαλετα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ήταν πολύ χαριτωμένη σαν διαδικασία, μας έλεγε "κακά" και έτρεχε προς την τουαλέτα, έβαζε μόνος του τη βάση, έκανε ότι σφίγγεται (όταν ζοριζόταν), έλεγε διάφορες αστείες λέξεις, τρελαινόταν να πατάει το καζανάκι..και τώρα πάλι στα παλιά, πάνα, μωρομάντηλο, πλύσιμο,"απίστευτες" μυρωδιές!! Ομολογώ ότι ήταν πιο ξεκούραστη και βολική η διαδικασία της τουαλέτας και ευχάριστη θα έλεγα (σαν παιχνίδι)..αφού αλλάζαμε πάνα (από τσίσα) το πολύ μία φορά τη μέρα (ή καμία). Και τώρα κανονικά πάλι. Δεν με χαλάει, αλλά σαφώς ξενοιάζεις κάπως όταν το μωρό "καθαρίζει" από την πάνα.

Τώρα δε θέλει να πηγαίνουμε τουαλέτα ούτε έρχεται μαζί μου.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Γιαγια η η Θεια αντέδρασαν υπερβολικά οταν έκανε τσισα πανω του;οχι να τον μάλωσαν απαραίτητα αλλα να το έκαναν θεμα .Πιστευω οτι κάτι ισως να έγινε και αν ειναι ετσι σύντομα θα το ξεχάσει απλα εσυ να του λες οτι ΟΛΑ τα παιδια το έχουν πάθει και δεν ειναι κακό αν του ξανασυμβεί και να "εκπαιδεύσεις" όποιον κρατάει το παιδι να συμπεριφέρονται με τον ιδιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Γιαγια η η Θεια αντέδρασαν υπερβολικά οταν έκανε τσισα πανω του;οχι να τον μάλωσαν απαραίτητα αλλα να το έκαναν θεμα .Πιστευω οτι κάτι ισως να έγινε και αν ειναι ετσι σύντομα θα το ξεχάσει απλα εσυ να του λες οτι ΟΛΑ τα παιδια το έχουν πάθει και δεν ειναι κακό αν του ξανασυμβεί και να "εκπαιδεύσεις" όποιον κρατάει το παιδι να συμπεριφέρονται με τον ιδιο τροπο.

 

Δεν τον κρατάν ποτέ, πρώτη φορά ήταν σχεδόν. Η πεθερά μου μόνο ξεκίνησε τελευταία να τον βλέπει μία-δυο φορές το μήνα για κανά δύωρο. Είπαν απλά στον άντρα μου ότι τα έκανε πάνω του και τον φώναζαν χαϊδευτικά "ου, ου, χεζαράκος, τα έκανε πάνω του"...τα νεύρα μου!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον κρατάν ποτέ, πρώτη φορά ήταν σχεδόν. Η πεθερά μου μόνο ξεκίνησε τελευταία να τον βλέπει μία-δυο φορές το μήνα για κανά δύωρο. Είπαν απλά στον άντρα μου ότι τα έκανε πάνω του και τον φώναζαν χαϊδευτικά "ου, ου, χεζαράκος, τα έκανε πάνω του"...τα νεύρα μου!!

Φαίνεται ξέρεις μονη σου γιατι εκανε πισωγύρισμα ο μικρος.Μην ανηςυχεις θα το ξεχάσει σύντομα και θα σε ακολουθεί τουαλέτα ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε θέλει ούτε να τον αλλάζω την πάνα, γίνεται χαμός για να την αλλάξουμε..άλλο παιδί, απίστευτο πόσο μεγάλη αλλαγή εχει γίνει.

 

Εχει "συνδεθει" με την πανα (οπως καθε αλλο μωρακι) και απλα δεν ειναι ετοιμο ακομα να "αποσυνδεθει" απο αυτην, εξου και η "μαχη" στην διαδικασια αλλαγης!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...