Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος και χρόνος εξωσης.


Recommended Posts

μου ετυχε το ιδιο.δινεις 150 ευρω για εξωδικο και σε ενα μηνα με διαταγη πληρωμης και εξωση παει κλητηρας ανοιγει το σπιτι κανει κατασχεση και παιρνεις οτι λεφτα σου χρωσταει σε περιπτωση που τα εχει αλλιως με την διαταγη πληρωμης κανεις κατασχεση.σε περιπτωση που δεν εχει τιποτα δεν παιρνεις και τιποτα και πληρωνεις και τα δικαστικα εξοδα εσυ 800 ευρω δηλαδη συνολο 950 ευρω οπυ θα πρεπει να δωσεις μεσα σε ενα μηνα και να χασεις και τα ενοικια σου,αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ήξερα που να βαλω το συγκεκριμένο θεμα γιαυτο συγχωρεστε με αν ειναι σε ακυρο σημειο...

Νοικιάζουμε ένα δυαράκι εδώ και 3 χρονια και μας έχει βγει ξυνο καθώς έχω προβλημα με τους ενοικιαστες και τα ενοικια που ΔΕΝ πληρώνουν. Τώρα μου χρωστάνε 4 και καθώς ειμαι ήδη 7 μηνών εγκυος....αποφάσισα ότι δε μπορώ αλλο τους κακοπληρωτες (αφου το σπιτι ειναι με δανειο και το συνολο του ενοικιου παει εκει - αρα δεν πληρωνουν ενοικιο=το πληρώνω εγώ) και αποφάσισα να κανω εξώδικο για να φύγουν απο το σπίτι.

Ξέρει κανείς ποσο περιπου κοστιζει αυτο? Είναι τοσο ψυχοφθορο να τρεχεις με την κοιλια στο στομα σε δικηγορους αλλα τί να κανω? όσο παει διαιωνίζεται αυτή η κατασταση!!!!!

Αν γνωρίζει καποιος ή αν καποιος ειναι δικηγορος pleaseeeeeeee help!!!!!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι ο νόμος δυστυχώς προστατεύει τους ενοικιαστές,ακόμα και αν αυτοί δεν πληρώνουν.Ένας τύπος χρωστούσε στον μπαμπά μου ενοίκια χρόνων και δεν μπορούσε να τον βγάλει με τίποτα.Είχε και την εξυπνάδα να γράψει όσα είχε στα παιδιά του,οπότε δεν είχε τίποτα στο όνομά του, ώστε να απειληθεί διαφορετικά.Μας είπαν ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι κατάσχεση στα έπιπλά του,αλλά να τα κάνουμε τί???

Τελικά καταφέραμε και τον βγάλαμε μετά από πολύ καιρό,αλλά τα λεφτά δεν τα πήραμε ποτέ.Τα "χάρισε" ο μπαμπάς μου στο δημόσιο,με την ελπίδα να του τα πάρουν με κάποιο τρόπο αυτοί,αλλά δεν μας ενημέρωσαν ποτέ τί έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Αν και το τικερακι ειναι μαλλον ανα μήνα γιατί ειχαμε γενέθλια στις 11. Ευχαριστώ πάντως!΄Καλά τα λεφτά να σου πω τα εχω ψιλοξεχάσει αν και σκεφτομαι ίσως να παω δικαστικά και ίσως τα πάρω μετά απο χρόνια!!!!! Ετσι για να λέω ότι κάτι εκανα και γω! Το θέμα ειναι οτι επειδή το δανειο κρατιεται κατευθειαν απο το μισθο μου, εχουμε μεινει με σχεδον 1 μισθο τοσο καιρο τωρα και ενοψει νεου μπεμπε, έναρξη παιδικου του Κωνσταντίνου μου κλπ και σε αυτες τις εποχες.....καταλαβαινετε ότι το τελευταιο που θελω να εχω στο κεφαλι μου ειναι κακοι ενοικιαστες!

Βαρέθηκα με ολους τους κακοπληρωτες!!!!!Εγώ γιατι ειμαι τυπικη στις υποχρεώσεις μου και αν δεν έχω .....δεν παιρνω....ειναι απλο. Δηλαδή απο ότι εχω καταλαβει το ενοικιο μερικοι ανθρωποι το βλεπουν....αμα θελουν το πληρώνουν, λες και εμεις ειμαστε τιποτα κροισοι που μπορουμε να βαζουμε πλατη!!!!! Κυριε αν δεν πληρώσεις εσυ, κάποιος άλλος επιβαρύνετε.....

Τεσπα, όποιος ξέρει κατι και μπορει να βοηθήσει πχ τυχον τιμές για εξώδικα ή να προτεινει κανα δικηγόρο, καθε βοηθεια δεκτή.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειχαμε προσφατη εμπειρια ,θα σου αντιγραψω το e-mail που μου εστειλε φιλη δικηγόρος στην αντιστοιχη ερωτηση μου

 

Έχει μεγάλη σημασία (και διαφορά) αν έχετε μισθωτήριο συμβόλαιο ΕΝ ΙΣΧΥ ή αν έχει λήξει (η ας πούμε τριετία του συμβολαίου).

Στην πρώτη περίπτωση τον βγάζεις σε δυο-τρεις μήνες με τη διαδικασία της διαταγής απόδοσης μισθίου η οποία είναι η εξής: Του στέλνεις πρώτα (υποχρεωτικά) ένα εξώδικο, μετά από ένα μήνα έχεις δικαίωμα να καταθέσεις στο Ειρηνοδικείο ή στο Πρωτοδικείο (ανάλογα με το ύψος του μηνιαίου μισθώματος) αίτηση για έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου η οποία βγαίνει σε 1 βδομάδα έως 1 μήνα (ανάλογα το δικαστήριο), την επιδίδεις με δικαστικό επιμελητή στο νοικάρη και μετά από 20 ακόμη ημέρες μπορείς να του κάνεις έξωση.

Στην αντίθετη περίπτωση (αν έχει λήξει το συμβόλαιο) μπορείς μόνο να κάνεις αγωγή στο αρμόδιο δικαστήριο, εξαρτάται από το πού βρίσκεται το μίσθιο (δηλ. το σπίτι που του νοικιάσατε) και το ύψος του μισθώματος. Στο Ειρηνοδικείο Αθηνών π.χ. παίρνεις δικάσιμο σε 2 μήνες + 2 έως 6 μήνες να βγει απόφαση. Στο Πρωτοδικείο Αθηνών παίρνεις δικάσιμο το 2012 και πιθανόν προς το τέλος του 2012 οπότε αυτός μέχρι τότε μένει μέσα τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τί με βάζεις να σκεφτομαι τώρα!!!!Το συμβολαιο εχει υπογραφει για 2ετια αλλά απο οσο ξερω ισχυει για 3 χρονια! Η 3ετια ληγει τωρα τον Νοεμβριο! Τωρα αυτο ληγμένο να θεωρειται? Δε θα το αντεξω να μεινει 1 χρονο μεσα ακομα!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τί με βάζεις να σκεφτομαι τώρα!!!!Το συμβολαιο εχει υπογραφει για 2ετια αλλά απο οσο ξερω ισχυει για 3 χρονια! Η 3ετια ληγει τωρα τον Νοεμβριο! Τωρα αυτο ληγμένο να θεωρειται? Δε θα το αντεξω να μεινει 1 χρονο μεσα ακομα!!!!

 

Επισης , αν δεν κανω λαθος , αν το ενοικιο ειναι πανω απο 400 ευρω , η υποθεση παει Πρωτοδικείο (και οχι Ειρηνοδικείο) , με 1η δικάσιμο το τέλος του 2012 :(

Link to comment
Share on other sites

Επισης , αν δεν κανω λαθος , αν το ενοικιο ειναι πανω απο 400 ευρω , η υποθεση παει Πρωτοδικείο (και οχι Ειρηνοδικείο) , με 1η δικάσιμο το τέλος του 2012 :(

 

Ωραία πάνω απο 400 ειναι!!!!!Καλα ξεμπερδέματα δηλαδή!!!!!Χρειάζομαι μαλλον άμεσα δικηγορο!!!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πάνω απο 400 ειναι!!!!!Καλα ξεμπερδέματα δηλαδή!!!!!Χρειάζομαι μαλλον άμεσα δικηγορο!!!!!!

 

Αμεσα !

Και ολα αυτα.....για να τον βγαλεις εξω , ετσι ?

Τα χρωστουμενα νοικια , ειναι αλλη υπόθεση (χαμενη οπως μου ειπε αν δεν εχει περιουσιακα στοιχεια ο ενοικος).

 

Sorry για τα κακα μαντατα , αλλα παθόντες κι εμεις και μαθαμε με τον κακο τροπο πως χειριζεται αυτα τα θεματα η Ελληνικη Δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη η συμβαση δεν ειναι για 3 χρονια? Δηλ. εστω οτι χαρίζεις τα νοικια, δεν εχεις δικαιωμα να του πεις ότι φιλε μετα τα 3 χρονια θελω το σπιτι γιατί ....μ'αρεσει να το βλεπω άδειο!!!!!Σήκω και φύγε! Και εκεινος μπορει να σου κατσικωθει με το ετσι θελω ανεξαρτητα το οτι εχει περασει η 3ετια? Δηλ. εστω οτι το χρειαζομαι!!!Δεν μπορεις να τον βγαλεις απο την ιδιοκτησια σου με καποιο τροπο?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο portishead ειναι,κι εμας τα ιδια μας ειπε ο δικηγόρος μας και εμεις προσφατα στειλαμε εξωδικο σε ενοικιαστή μας (ευτυχως ειμαστε 3αδερφια και τα εξοδα τα μοιραστηκαμε). Μας κοστισε 210ευρω.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο portishead ειναι,κι εμας τα ιδια μας ειπε ο δικηγόρος μας και εμεις προσφατα στειλαμε εξωδικο σε ενοικιαστή μας (ευτυχως ειμαστε 3αδερφια και τα εξοδα τα μοιραστηκαμε). Μας κοστισε 210ευρω.

 

Ελάτε να γινουμε πολλοι!!Τελικά επιδημια ειναι!!!Λεφτά φαντάζομαι δεν πήρατε? Τουλάχιστον έφυγε ή θα πρεπει να γινει η διαδικασια μέχρι τέλους?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

από τον συγκεκριμένο ευτυχώς πηραμε (μας χρωστούσε 3ενοίκια), βέβαια ακόμα δεν εχει λήξει το μισθωτήριο του,οποτε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την συνέχεια. Ωστόσο από τον προηγουμενο που νοικιαζε το ίδιο σπιτι, μας έβαλε μέσα, δυστυχως δεν κινηθήκαμε γρηγορα, του αφήσαμε αρκετά περιθώρια, με αποτέλεσμα οταν πλεον εκδοθηκε η απόφαση διαταγής να έχει περάσει ήδη ένα έτος (πάνε τα λεφτουδάκια) και εκείνος βέβαια εξαφανίστηκε μέσα σε μια νυχτα. Και επειδή ήταν μαγκας δεν είχε τίποτα στο ονομά του για να διεκδικήσουμε. Γι αυτό έχοντας υποψη μας την προηγουμενη εμπειρία μας, κινηθήκαμε πολυ πιο γρήγορα αυτήν την φορα. Κι εγώ θα σε συμβουλευα να βάλεις δικηγόρο το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τί με βάζεις να σκεφτομαι τώρα!!!!Το συμβολαιο εχει υπογραφει για 2ετια αλλά απο οσο ξερω ισχυει για 3 χρονια! Η 3ετια ληγει τωρα τον Νοεμβριο! Τωρα αυτο ληγμένο να θεωρειται? Δε θα το αντεξω να μεινει 1 χρονο μεσα ακομα!!!!

 

Άρα πρέπει να κινηθείς άμεσα, για να προλάβεις τη λήξη της σύμβασης. Τα χρήματα ίσως να μην έχεις από πού να τα πάρεις, αλλά τουλάχιστον μπορείς να έχεις το διαμέρισμα διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι επαγγελματιες.

"Νομάδες ενοικιαστες"

Γυρναν απο σπιτι σε σπιτι , και κατοικουν μεχρι να τους ερθει το εξωδικο.

Ρωτα το δικηγορο σου να δεις πόσοι τετοιοι υπάρχουν.

:(

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι επαγγελματιες.

"Νομάδες ενοικιαστες"

Γυρναν απο σπιτι σε σπιτι , και κατοικουν μεχρι να τους ερθει το εξωδικο.

Ρωτα το δικηγορο σου να δεις πόσοι τετοιοι υπάρχουν.

:(

 

 

Και δεν τους πειράζει που δίνουν τόσα λεφτά στις μετακομίσεις??

 

Ξέρει κανείς αν το δημόσιο,στο οποίο έχεις χαρίσει τα χρέη του ενοικιαστή, σε ενημερώνει ότι του τα πήρε??Έτσι,για να το ευχαριστηθείς τουλάχιστον ρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν πληρώσει και του κάνεις έξωση, θα πρέπει να πληρώσεις κλητήρα να του κάνει κατάσχεση και να καταγράψει τα πράγματα που έχει μέσα στο σπίτι.

Τα πράγματα αυτά θα πρέπει να του τα φυλάξεις για 6 μήνες αν δεν κάνω λάθος και μετά θα έχεις δικαίωμα να τα πουλήσεις ή να τα πετάξεις.

Άρα το σπίτι μη σκέφτεσαι ότι θα το νοικιάσεις αν τον βγάλεις από μέσα χωρίς τα πράγματά του.

Οι νόμοι δυστυχώς και σε πολλές περιπτώσεις, προστατεύουν τους απατεώνες και τους ψεύτες :cry:.

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαλαμε δικηγορο και τα κανονισε ολα αυτος.

πηρε βεβαια αρκετο καιρο μεχρι να ξεμπερδεψουμε, αλλα πηραμε τα λεφτα μας πισω.

Οπως μας ειχε πει ο δικηγορος μας αργησαμε να δουμε λεφτα επειδη δεν ειχε τιποτα στο ονομα του. .... απλα του κανανε κατασχεση του μισθου του .

(ηταν και καθηγητης τρομαρα του)

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τί τραβάμε! Ρούλα αυτός ο δικηγόρος που λες ήταν φαντάζομαι ειδικευμένος. Και πόσο σας κόστισε? Αν θες μου στέλνεις με πμ τα στοιχεία του γιατί δυστυχώς ούτε δικηγορο δεν έχω και πρεπει να ψαχνω! Πολύ θα ήθελα να τα αναλάβει καποιος άλλο αυτά τα τρεχάματα γιατι περιμένοντας το μωρό μου το τελευταιο που θελω να κανω ειναι δουλειες με δικηγορους.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως μας ειχε πει ο δικηγορος μας αργησαμε να δουμε λεφτα επειδη δεν ειχε τιποτα στο ονομα του. .... απλα του κανανε κατασχεση του μισθου του .

(ηταν και καθηγητης τρομαρα του)

 

 

Εγώ έχω έναν γιατρό μέσα,που μου χρωστούσε μέχρι πριν λίγες μέρες 5 ενοίκια!!Τώρα πέσαμε στα δύο.

Το ωραίο είναι ότι,όταν τον παίρνω στο τηλέφωνο,να δω αν ζει ή πέθανε ρε παιδί μου και δεν πληρώνει,είναι πάντα τύφλα,σε σημείο που δεν μπορείς να συνεννοηθείς μαζί του.Για να πίνει τα ποτάκια του έχει λεφτά,για να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του όχι.

Εγώ να τα βλέπω,που αν χρωστούσα έστω και ένα ευρώ,δεν θα έκλεινα μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τί τραβάμε! Ρούλα αυτός ο δικηγόρος που λες ήταν φαντάζομαι ειδικευμένος. Και πόσο σας κόστισε? Αν θες μου στέλνεις με πμ τα στοιχεία του γιατί δυστυχώς ούτε δικηγορο δεν έχω και πρεπει να ψαχνω! Πολύ θα ήθελα να τα αναλάβει καποιος άλλο αυτά τα τρεχάματα γιατι περιμένοντας το μωρό μου το τελευταιο που θελω να κανω ειναι δουλειες με δικηγορους.

 

Δεν ειμαι απο αθηνα.

 

εμεις λεφτα δεν του δωσαμε , οταν τελειωσε το δικαστηριο πηρε απο μονος του το μεριδιο του........ απο τα λεφτα που πηραμε απο τον ενοικιαστη.

Μεσα στα λεφτα αυτα ηταν και εξοδα του δικαστηριου και δικηγορου.

Και πραγματικα δεν τρεξαμε σχεδον καθολου, ολα τα εκανε ο δικηγορος.

Και οχι ηταν ειδικευμενος μονο για τετοια θεματα. ....

 

ΕΓΩ παντως λεω να πας αμεσα σε εναν δικηγορο... αντε γιατι παραεγινε το κακο.

 

 

με το καλο να ρθει το μπεμπε σου.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

χριστινα το δημοσιο δε νομιζω να σε ενημερωνει για το αν τους πήρε τα λεφτά! Εδώ ουτε τους δικους του φορους δε μπορει να μαζεψει!!!!!

 

 

Αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια,ζούσε ακόμα ο μπαμπάς μου,που πέθανε το '99.Θέλω να πιστεύω ότι του τα πήραν,γιατί ο τύπος μου άφησε το σπίτι ρημαδιό.Ξήλωσε τα πάντα μέσα,για να μου κάνει ζημιά.Και μας φέσωσε και μας ανάγκασε να πληρώσουμε και άλλα,για να το ξανακάνουμε ανθρώπινο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα κι ας είμαι δικηγόρος...

Ακόμα κι αν το συμβόλαιο είναι για 2 χρόνια, μέχρι να συμπληρωθεί η τριετία (που είναι και η νόμιμη διάρκεια μιας μίσθωσης οικογ. στέγης)

μπορείς να κάνεις την πιο σύντομη διαδικασία της διαταγής απόδοσης μισθίου.

 

 

Αλλιώς στο ειρηνοδικείο με αγωγή για μισθώμα μέχρι 600 Ευρώ (αυτό άλλαξε πολύ πρόσφατα).

 

Πάντως όταν ξέρεις ότι δεν μπορείς να κάνεις εκτέλεση (γιατί δεν έχει ο οφειλέτης τίποτα στο όνομά του) μπορείς να εκχωρίσεις τα μισθώματα στη ΔΟΥ (να τα χαρίσεις στο δημόσιο) και να τον κυνηγούν στον αιώνα τον άπαντα.

 

Ο μισθός είναι ακατάσχετος. Μόνο μπόνους και πριμ μπορείς να κατασχέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...