Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΤΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ


ΖΩΗ76

Recommended Posts

Η δική μου εμπειρία εγκυμοσύνης ξεκίνησε πριν ενάμιση χρόνο περίπου.

Ήμουν 30χρονών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα ποτέ το οποιοδήποτε γυναικολογικό πρόβλημα - ο κύκλος μου ήταν σταθερός και όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί συνέλαβα μετά από 1-2 μήνες, αμέσως δηλαδή. Μέχρι εδώ όλα καλά..

Ο προγεννητικός έλεγχος ήταν άριστος με όλες τις τιμές φυσιολογικές

Την 11 βδομάδα της εγκυμοσύνης ξεκίνησε η πρώτη μεγάλη αιμορραγία.

Μπήκα κατευθείαν στο νοσοκομείο, διαγνώστηκε περιφερική αποκόλληση του πλακούντα και οι οδηγίες της γιατρού ήταν κατάκλιση- utrogestan.

Είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στη γιατρό μου και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της. Καθόμουν στο κρεβάτι και σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα..

Εντωμεταξύ η αυχενική διαφάνεια βγήκε μία χαρά . Στη συνέχεια μετά από 20 μερες περίπου έπαθα την 2η μεγάλη αιμορραγία (ήταν τόσο μεγάλη που μέχρι να φτάσω στο μαιευτήριο ήμουν σίγουρη ότι το έχασα το μωρό)

Η διάγνωση και αυτή τη φορά ήταν η ίδια "περιφερική αποκόλληση του πλακούντα"η θεραπεία επίσης η ίδια utrogestan και κατάκλιση..Ακολούθησα για ακόμη μία φορά τις οδηγίες της γιατρού μου με ευλαβική συνέπεια και σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα..Μετά από μία βδομάδα αφού είχα βγεί από το νοσοκομείο είχα ξανά αιμορραγία (πολύ μικρότερη αυτή τη φορά) και η διαδικασία επαναλήφτηκε ακόμη μία φορά...Σ' αυτό το σημείο πρέπει να πω ότι βγαίνοντας από το νοσοκομείο αυτή τη φορά στον τελευταίο υπέρηχο που μου κάνανε φάνηκε οριακή ανάπτυξη του εμβρύου, σημείο στο οποίο κανένας ούτε η γιατρός ούτε ο υπερηχογράφος του μαιευτηρίου έδωσαν σημασία..Επίσης σ' αυτο το σημείο θέλω να τονίσω ότι ανάμεσα στις αποκολλήσεις και τις επισκέψεις στο νοσοκομείο επισκεπτόμουν και τη γιατρό μου στο ιατρείο της η οποία άκουγε μόνο την καρδιά του μωρού..

Από την 3η αποκόλληση μέχρι τη Β' Επιπέδου δεν μεσολάβησε άλλη αποκόλληση. Στη β' Επιπέδου διαπιστώθηκε υπολλειπόμενη ανάπτυξη του εμβρύου (2-3 εβδομάδες) και έγινε αμέσως αμνιοπαρακέντση- όπου τα πρώτα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία και περιμέναμε και τα τελικά που θα έβγαιναν μετά από 20 μέρες. Καταλαβαίνετε πόσο άσχημη ήταν η ψυχολογία μου με αυτά τα σκαμπανεβάσματα, τις συνεχείς αποκολλήσεις χωρίς να ξέρω την αιτία και τη συνεχή επί 6 μήνες κατάκλιση....

Μιά εβδομάδα μετά τη Β' Επιπέδου και ενώ καθόμουν στο κρεβάτι μου με έπιασε ένας οξύς πόνος στην κοιλιά (γύρω από την κοιλιά όχι χαμηλά) και έντονες λιποθυμικές τάσεις..Με μετέφεραν κατευθείαν στο νοσοκομείο όπου ήδη είχα αρχίσει να έχω δύσπνοια...Στον υπέρηχο έδειξε πήγματα αίματος στην κοιλιά / και πτώση των σφυγμών του εμβρύου..(70) και με μετέφεραν αμέσως στο χειρουργείο για καισαρική...Με τη διάχυτη εσωτερική αιμορραγία έγινε αναγκαστικά υστερεκτομή και αγώνας για τη δική μου πλέον ζωή αφού είχα χάσει πάρα΄πολύ αίμα....

Εννοείται ότι μετά από όλα αυτά με ξεσκόνισαν στις εξετάσεις, όπου το μόνο εύρημα ήταν η θρομβοφιλία (συγκεκριμένα έλλειψη της πρωτεϊνης C/ ομοζυγώτης). Οι ιστολογικές οι δικές μου και του μωρού δεν έδειξαν κανένα ύποπτο εύρημα και ήταν καθαρές..Βέβαια επίσημο πόρισμα από το μαιευτήριο για τα αίτια του δικού μου περιστατικού δεν έχει βγεί..Φαντάζομαι καταλαβαίνετε πόσο καλύπτουν οι γιατροί ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί τον κλάδο τους..

Η θρομβοφιλία - μέχρι την εγκυμοσύνη - δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πριν κανένα περιστατικό...

Ήθελα να σας γράψω τη δική μου εμπειρία καταρχήν για να βοηθήσω και να αποτρέψω οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση, να τονίσω ότι η εν λόγω εξέταση πρέπει να γίνεται στον προγεννητικό και απορώ που με τόσο άνεση οι γιατροί μετά από τόσα περιστατικά επιμένουν να τη δίνουν μετά!!!

Επιπρόσθετα ήθελα να συμβουλέψω όλες εσάς που παλεύετε να φέρετε στον κόσμο το μωρό σας να είστε πάρα πολύ προσεκτικές με τους γιατρούς που επιλέγετε!!!Κάθε εγκυμοσύνη είναι ιδιαίτερη και πρέπει να αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερο τρόπο!!!!!Εμένα δυστυχώς αντιμετωπίστηκε με επιπολαιότητα.....

Η συνήθης πρακτική των ιατρών να καθηλώνουν την έγκυο στο κρεβάτι δεν σημαίνει ότι πάντα είναι αποτελεσματική!!!!!!

Ένα λάθος δικό μου είναι το εξής: Εμείς οι γυναίκες δενόμαστε πάρα πολύ με το γυναικολόγο που μας παρακολουθεί και κάποιες φορές ίσως εθελοτυφλούμε...ο κάθε γιατρός όμως είναι άνθρωπος δεν είναι θεός!Μην εφησυχάζετε ποτέ, να ψάχνετε και να ρωτάτε το κάθε τί!!

Ελπίζω να μην σας κούρασα, ο μόνος μου σκόπος είναι μέσω της δικής μου εμπειρίας να βοηθήσω!...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειλικρινά..λυπάμαι πολύ...και εύχομαι γρήγορα με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου! Έχω κάνει και εγώ αμνιοπαρακέντηση (απο μλκ του τοτε γυναικολογου μου) και έχω σηκώσει και εγώ τον "σταυρό" της αναμονής των αποτελεσμάτων καθώς και της αγωνίας για τυχών αποβολή! Ευτυχώς, τοσο τα αποτελέσματα οσο η εκβαση της εγκυμοσύνης ήταν μια χαρά...Δόξα τω Θεώ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ,ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ 1ο ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ,ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι δυνατη κοπελα μου και να κοιτας μπροστα!!!!!

Ευχομαι συντομα να εχεις οχι ενα, αλλα πολλα μωρακια στην αγκαλια σου....

(Σου το ευχεται μια μανουλα με 4 εγκυμοσυνες αλλα μονο 1 παιδακι!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μα νομιζω οτι η κοπελα ειπε οτι εκανε υστερεκτομη....μπορει να συλλαβει παλι?οπως και να χει καλα τα ειπες το προβλημα ειναι ομως οτι εμεις γιατροι δεν ημαστε γι αυτο πληρωνουμε για τις υπηρεσειες αυτες ανθρωπους που εχουν σπουδασει την ιατρικη!!!ο συγκεκριμενος τομεας ομως της ιατρικης προσφερει εδαφος για ευκολο χρημα και κατι παθαινουν οι γυναικολογοι που δεν μπορω να το εκφρασω οπως το σκεφτομαι γτ με βλεπω να περνω παλι καρτα για αυτο οι τελιτσες μου ειναι αρκετες.........................................................................................

.........................................................................................!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασα καλα εχεις κανει υστερεκτομη και νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις παιδακι!μην στενοχωριεσαι ομως υπαρχουν πολλα παιδακια ππου περιμενουν γυναικες σαν κι εσενα να τα παρουν και ν ατα αγαπησουν σα δικα τους.αν παλι κανω λαθος για την υστερεκτομη και τις επιπτωσης της σου ζητω χιλια συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κοριτσια εχετε δικιο, δεν ηξερα τι ειναι υστερεκτομη και τωρα που το ειπατε, διαβασα και εμαθα.

Πολυ λοιπάμαι Ζωη μου:cry: ειναι πολυ αδικο με αυτον το τροπο να σου στερουν τελικα την δυνατοτητα για εγκυμοσυνη και να λεγονται και επιστημονες. Αλλα μην το βαζεις κατω, σκεψου το και αν επιθυμεις υιοθετησε, θα κανεις μεγαλο καλο σε παιδακια που το εχουν αναγκη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Τι σταυρό σήκωσες κοπέλα μου!!

Σκέψου ομως οτι εσωσες τη ζωη σου! Μερικές φορές κάποια πράγματα φαίνονται δεδομένα αλλα δεν είναι....

Μας βοηθάς με τα λόγια σου να μην επαναπαυόμαστε σε ένα γιατρό όσο καλός και να είναι και όταν μας χτυπάει καμπανάκι να ζητάμε και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη! Μόνο το ένστικτο ίσως μπορεί να μας σώσει και η καλή πληροφορηση. Ευχομαι να επουλωθούν οι πληγές σου, να ισορροπήσεις ως γυναικα να είσαι καλά με το σύντροφό σου και..... ναι υπάρχουν και οι υοθεσίες στην τελική...η ζωή συνεχίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστήσουμε καταρχήν που παρέθεσες την τραγική εμπειρία σου προκειμένου να λάβουμε γνώση όλες εμείς που θα τη διαβάσουμε.

Κατά δεύτερον δε θα ήθελα να σου πω κάτι με λόγια. Θα προτιμούσα να σε έχω μπροστά μου να σε πάρω αγκαλιά.

Να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου την πρόταση της fouskitsa και μια άλλη πρόταση που έχω εγώ απλά συμπληρωματική είναι να βαφτίσεις παιδάκια. Οι νονές είναι και λίγο σαν μαμάδες.

Μη χαθείς από το φόρουμ να σε βλέπουμε.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπαμαι αφανταστα για αυτο που περασες....

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτή την τόσο άσχημη εμπειρία

 

τελικά αυτό που έφταιγε ήταν η θρομβοφιλία?

(επειδή ανέφερες κ την άμνιο...δεν κατάλαβα καλά)

 

σε καμια φάση που είχες αιμοραγίες κλπ δε σου ζήτησε να κάνεις εξετάσεις

θρομβοφιλίας??

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να είστε πάρα πολύ προσεκτικές με τους γιατρούς που επιλέγετε!!!Κάθε εγκυμοσύνη είναι ιδιαίτερη και πρέπει να αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερο τρόπο!!!!!

Ένα λάθος δικό μου είναι το εξής: Εμείς οι γυναίκες δενόμαστε πάρα πολύ με το γυναικολόγο που μας παρακολουθεί και κάποιες φορές ίσως εθελοτυφλούμε...ο κάθε γιατρός όμως είναι άνθρωπος δεν είναι θεός!Μην εφησυχάζετε ποτέ, να ψάχνετε και να ρωτάτε το κάθε τί!!

 

Σωστότατο!

Έτσι μου ρχεται, να το τυπώσω, και να το μοιράζω στις εισόδους των μαιευτηρίων!

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου να είσαι πάντα καλά και να ξέρεις ότι λυπάμαι τόσο για αυτά που έγραψες. Οι γιατροί συνεχίζουν ακόμα και μετά από τέτοιες εμπειρίες να μην κάνουν προγεννετικό έλεγχο για θρομβοφιλία. Η οποία όπως πολύ καλά είπες δεν δημιουργεί άλλα προβλήματα στη καθημερινότητά μας. Και εγώ μια από τα ίδια το πρώτο μου παιδί το έχασα στον 4 μήνα από θρομβοφιλία και μόνο όταν η βιοψία του εμβρύου έδειξε πολλαπλά έμφρακτα πλακούντα, τότε μόνο μπήκαν στην διαδικασία να το ψάξουν οι γιατροί. Από τότε όπου σταθώ και όπου βρεθώ μιλάω στις έγκυες που βρίσκω για την θρομβοφιλία, αλλά κι από εκεί την ίδια απάντηση παίρνω: αν ήταν απαραίτητο θα το είχε πει ο γιατρός. Τώρα τι να πείς. Σε ευχαριστούμε πολύ όμως για την δημοσιευσή σου, μέσα στην πίκρα σου τουλάχιστον θέλησες να βοηθήσεις και άλλες κοπέλες. Να είσαι καλά και να θυμάσαι όλα ξεπερνιούνται κάποτε

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν λόγια νομίζω που να μπορουν να σε βοηθήσουν αυτη τη στιγμή. Τι κι αν σου πω οτι λυπαμαι και είμαι σοκαρισμένη. Ελπίζω η Παναγια μας να σου δώσει δύναμη να συνεχίσεις και ο Κύριος να γεμίσει καποια στιγμη τη ζωή σου με άλλο τρόπο. Το μόνο που μπορώ να σου προτέινω κι εγω, αν το νιώσεις κάποτε είναι η υιοθεσία. Μάνα σε κάνει το μεγάλωμα ενος παιδιού, αυτό σε δένει μαζί του, πιο πολυ από όλα.

Σε ευχαριστόυμε πραγματικά σίγουρα η εμπειρία σου θα μας βοηθήσει, με εκτίμηση Ελένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πάρα πολύ για αυτή την τόσο άσχημη εμπειρία

 

τελικά αυτό που έφταιγε ήταν η θρομβοφιλία?

(επειδή ανέφερες κ την άμνιο...δεν κατάλαβα καλά)

 

σε καμια φάση που είχες αιμοραγίες κλπ δε σου ζήτησε να κάνεις εξετάσεις

θρομβοφιλίας??

 

Η αμνιοπαρακέντηση έγινε γιατί διαπιστώθηκε μικρότερη ανάπτυξη του εμβρύου (2-3 εβδομάδες).

 

Η θρομβοφιλία ήταν το μοναδικό εύρημα. Έγιναν τα πάντα από τις άλλες εξετάσεις (ιστολογικές, καρυοτυπος κλπ κλπ) ούτε εγώ ούτε το βρέφος είχαμε κάτι άλλο.

 

Σκέψου μία γυναίκα που έχει θρομβοφιλία / ομοζυγώτης (=τάση για θρομβώσεις) της οποίας η αγωγή είναι (utrogestan +proluton= ορμόνες που μπορεί να δημιουργήσουν θρομβώσεις) και η οποία είναι σε αυστηρή κατάκλιση για 5-6 μήνες.....(χωρίς την απιτούμενη αγωγή με ηπαρίνες..)

 

Την εξέταση για θρομβοφιλία δεν μου την έδωσε όταν είχα τις απίστευτες αιμορραγίες και κόντευα να αποβάλλω, την έδωσε όταν ήταν πάρα πολύ αργά / μετά την αμνιοπαρακέντηση - όπου ήδη ήταν αργααα..Ούτε τα αποτελέσματα δεν πρόλαβα να πάρω- είχε ήδη γίνει το κακό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

επαναφερω το θεμα (συγνωμη αν σε ταραζω με το να σου θυμιζω ασχημες εμπειριες :( )

 

ομως, ηθελα να σε ρωτησω..

 

οταν μια γυναικα κανει υστερεκτομη, παραγει ωαρια?

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι,

 

Αν κάνουν απλή υστερεκτομή (αφαιρέσουν δηλαδή μόνο τη μήτρα) τότε ναι, η γυναίκα εξακολουθεί να κάνει ωάρια αλλά φυσικά δεν έχει περίοδο.. οπότε δεν υπάρχει σκοπιμότητα για απλή υστερεκτομή και προχωρούν σε ολική υστερεκτομή (αφαιρούν τα πάντα, σάλπιγγες, ωοθήκες, μήτρα)...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ζωη μου (...... ), μια πολυ σοφη κουβεντα λεει: Ο,τι δε σε σκοτωνει, σε κανει πιο δυνατη. Αυτην λοιπον τη δυναμη που σιγουρα εχεις αποκτησει μετα απο αυτην την τραυματικη εμπειρια, αξιοποιησε την.

Δωσε, κουκλα μου. Δωσε και θα λαβεις.

Ηδη καποια μελη σου προτειναν υιοθεσια, βαφτιση.

Ο Θεος, η Παναγια και ολοι οι Αγιοι να ειναι παντοτε μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

...Θελει δυναμη μεγαλη αυτο που περασες και περνας...σε ευχαριστουμε για αυτην την καταθεση ψυχης...Φιλη μου, σαν αδερφη μου, μετα απο 2 αποβολες. καταφερε να κρατησει την 3η της εγκυμοσυνη και της εφερε ενα γιο στην αγκαλιτσα της. Επειτα αλλες 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες οπου το σπορακι δεν μεγαλωνε, την εστειλαν για εξετασεις για αυτοανοσο...Οι απαντησεις βγηκαν ουτε θετικες ουτε αρνητικες...Τωρα ειναι στην 6η εγκυμοσυνη και το σπορακι, ηρθε για να μεινει!!! Να σημειωσω οτι και η πρωτη ολοκληρωμενη εγκυμοσυνη και αυτη ( που ευχομαστε να ολοκληρωθει) ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολες για την φιλη μου.

Σου ευχομαι Ο,ΤΙ καλυτερο μεσα απο την ψυχη μου...

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία εγκυμοσύνης ξεκίνησε πριν ενάμιση χρόνο περίπου.

Ήμουν 30χρονών στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα ποτέ το οποιοδήποτε γυναικολογικό πρόβλημα - ο κύκλος μου ήταν σταθερός και όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί συνέλαβα μετά από 1-2 μήνες, αμέσως δηλαδή. Μέχρι εδώ όλα καλά..

Ο προγεννητικός έλεγχος ήταν άριστος με όλες τις τιμές φυσιολογικές

Την 11 βδομάδα της εγκυμοσύνης ξεκίνησε η πρώτη μεγάλη αιμορραγία.

Μπήκα κατευθείαν στο νοσοκομείο, διαγνώστηκε περιφερική αποκόλληση του πλακούντα και οι οδηγίες της γιατρού ήταν κατάκλιση- utrogestan.

Είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στη γιατρό μου και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της. Καθόμουν στο κρεβάτι και σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα..

Εντωμεταξύ η αυχενική διαφάνεια βγήκε μία χαρά . Στη συνέχεια μετά από 20 μερες περίπου έπαθα την 2η μεγάλη αιμορραγία (ήταν τόσο μεγάλη που μέχρι να φτάσω στο μαιευτήριο ήμουν σίγουρη ότι το έχασα το μωρό)

Η διάγνωση και αυτή τη φορά ήταν η ίδια "περιφερική αποκόλληση του πλακούντα"η θεραπεία επίσης η ίδια utrogestan και κατάκλιση..Ακολούθησα για ακόμη μία φορά τις οδηγίες της γιατρού μου με ευλαβική συνέπεια και σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα..Μετά από μία βδομάδα αφού είχα βγεί από το νοσοκομείο είχα ξανά αιμορραγία (πολύ μικρότερη αυτή τη φορά) και η διαδικασία επαναλήφτηκε ακόμη μία φορά...Σ' αυτό το σημείο πρέπει να πω ότι βγαίνοντας από το νοσοκομείο αυτή τη φορά στον τελευταίο υπέρηχο που μου κάνανε φάνηκε οριακή ανάπτυξη του εμβρύου, σημείο στο οποίο κανένας ούτε η γιατρός ούτε ο υπερηχογράφος του μαιευτηρίου έδωσαν σημασία..Επίσης σ' αυτο το σημείο θέλω να τονίσω ότι ανάμεσα στις αποκολλήσεις και τις επισκέψεις στο νοσοκομείο επισκεπτόμουν και τη γιατρό μου στο ιατρείο της η οποία άκουγε μόνο την καρδιά του μωρού..

Από την 3η αποκόλληση μέχρι τη Β' Επιπέδου δεν μεσολάβησε άλλη αποκόλληση. Στη β' Επιπέδου διαπιστώθηκε υπολλειπόμενη ανάπτυξη του εμβρύου (2-3 εβδομάδες) και έγινε αμέσως αμνιοπαρακέντση- όπου τα πρώτα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία και περιμέναμε και τα τελικά που θα έβγαιναν μετά από 20 μέρες. Καταλαβαίνετε πόσο άσχημη ήταν η ψυχολογία μου με αυτά τα σκαμπανεβάσματα, τις συνεχείς αποκολλήσεις χωρίς να ξέρω την αιτία και τη συνεχή επί 6 μήνες κατάκλιση....

Μιά εβδομάδα μετά τη Β' Επιπέδου και ενώ καθόμουν στο κρεβάτι μου με έπιασε ένας οξύς πόνος στην κοιλιά (γύρω από την κοιλιά όχι χαμηλά) και έντονες λιποθυμικές τάσεις..Με μετέφεραν κατευθείαν στο νοσοκομείο όπου ήδη είχα αρχίσει να έχω δύσπνοια...Στον υπέρηχο έδειξε πήγματα αίματος στην κοιλιά / και πτώση των σφυγμών του εμβρύου..(70) και με μετέφεραν αμέσως στο χειρουργείο για καισαρική...Με τη διάχυτη εσωτερική αιμορραγία έγινε αναγκαστικά υστερεκτομή και αγώνας για τη δική μου πλέον ζωή αφού είχα χάσει πάρα΄πολύ αίμα....

Εννοείται ότι μετά από όλα αυτά με ξεσκόνισαν στις εξετάσεις, όπου το μόνο εύρημα ήταν η θρομβοφιλία (συγκεκριμένα έλλειψη της πρωτεϊνης C/ ομοζυγώτης). Οι ιστολογικές οι δικές μου και του μωρού δεν έδειξαν κανένα ύποπτο εύρημα και ήταν καθαρές..Βέβαια επίσημο πόρισμα από το μαιευτήριο για τα αίτια του δικού μου περιστατικού δεν έχει βγεί..Φαντάζομαι καταλαβαίνετε πόσο καλύπτουν οι γιατροί ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί τον κλάδο τους..

Η θρομβοφιλία - μέχρι την εγκυμοσύνη - δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πριν κανένα περιστατικό...

Ήθελα να σας γράψω τη δική μου εμπειρία καταρχήν για να βοηθήσω και να αποτρέψω οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση, να τονίσω ότι η εν λόγω εξέταση πρέπει να γίνεται στον προγεννητικό και απορώ που με τόσο άνεση οι γιατροί μετά από τόσα περιστατικά επιμένουν να τη δίνουν μετά!!!

Επιπρόσθετα ήθελα να συμβουλέψω όλες εσάς που παλεύετε να φέρετε στον κόσμο το μωρό σας να είστε πάρα πολύ προσεκτικές με τους γιατρούς που επιλέγετε!!!Κάθε εγκυμοσύνη είναι ιδιαίτερη και πρέπει να αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερο τρόπο!!!!!Εμένα δυστυχώς αντιμετωπίστηκε με επιπολαιότητα.....

Η συνήθης πρακτική των ιατρών να καθηλώνουν την έγκυο στο κρεβάτι δεν σημαίνει ότι πάντα είναι αποτελεσματική!!!!!!

Ένα λάθος δικό μου είναι το εξής: Εμείς οι γυναίκες δενόμαστε πάρα πολύ με το γυναικολόγο που μας παρακολουθεί και κάποιες φορές ίσως εθελοτυφλούμε...ο κάθε γιατρός όμως είναι άνθρωπος δεν είναι θεός!Μην εφησυχάζετε ποτέ, να ψάχνετε και να ρωτάτε το κάθε τί!!

Ελπίζω να μην σας κούρασα, ο μόνος μου σκόπος είναι μέσω της δικής μου εμπειρίας να βοηθήσω!...

 

Πρώτη φορά σήμερα διάβασα το θέμα σου και σοκαρίστηκα. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Τα τελευταία λόγια σου θα τα κρατήσω ως πολύ σημαντικά και ελπίζω όχι μόνο εγώ. Άλλωστε γιατροί είναι όχι θεοί και σίγουρα εμείς ξέρουμε πότε κάτι δεν πάει καλά με το σώμα μας και τον οργανισμό μας. Πρέπει να είμαστε υποψιασμένες και να έχουμε πάντα εναλλακτική. Καμιά φορά με το να αμφισβητούμε πρόσωπα και καταστάσεις δεν σημαίνει ότι είμαστε περίεργες, μυστήριες, παράξενες αλλά ότι θέλουμε το καλό μας και του παιδιού μας. Το να σου πω να μην στεναχωριέσαι είναι σαν να σε κοροϊδεύω, μόνο εσύ ξέρεις τι πέρασες αλλά και τον χρόνο που θα χρειαστείς για να το ξεπεράσεις. Έκανες καλά που μας είπες τον προσωπικό σου γολγοθά, ίσως βοηθηθούν κι άλλοι. Ας είναι και το τελευταίο περιστατικό......Κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η αμνιοπαρακέντηση έγινε γιατί διαπιστώθηκε μικρότερη ανάπτυξη του εμβρύου (2-3 εβδομάδες).

 

Η θρομβοφιλία ήταν το μοναδικό εύρημα. Έγιναν τα πάντα από τις άλλες εξετάσεις (ιστολογικές, καρυοτυπος κλπ κλπ) ούτε εγώ ούτε το βρέφος είχαμε κάτι άλλο.

 

Σκέψου μία γυναίκα που έχει θρομβοφιλία / ομοζυγώτης (=τάση για θρομβώσεις) της οποίας η αγωγή είναι (utrogestan +proluton= ορμόνες που μπορεί να δημιουργήσουν θρομβώσεις) και η οποία είναι σε αυστηρή κατάκλιση για 5-6 μήνες.....(χωρίς την απιτούμενη αγωγή με ηπαρίνες..)

 

Την εξέταση για θρομβοφιλία δεν μου την έδωσε όταν είχα τις απίστευτες αιμορραγίες και κόντευα να αποβάλλω, την έδωσε όταν ήταν πάρα πολύ αργά / μετά την αμνιοπαρακέντηση - όπου ήδη ήταν αργααα..Ούτε τα αποτελέσματα δεν πρόλαβα να πάρω- είχε ήδη γίνει το κακό..

 

απιστευτο!!!!το λεω εγω που περασα πριν λιγο καιρο τα ιδια,οσον αφορα τις αιμοραγιες κ τον προωρο τοκετο στην 23η εβδομαδα και 4 μηνες μετα,αφου αλλαξα γιατρο ανακαλυψα οτι εχω θρομβοφιλια!!!και να φανταστεις οτι στην Αμερικη ειναι υποχτεωτικη εξεταση προγεννητικα κ εδω μονο αν συμβει το κακο κ μαλιστα μετα απο αρκετες φορες!!!ελεος,πραγματικα μολις τωρα καταλαβα τι θα μπορουσα κ εγω η ιδια να παθω!!!λυπαμαι αλλα πιστευω οτι συντομα καποιο αγγελουδακι που δεν εχει μανουλα θα την αποκτησει μεσα απο εσενα!!!να εισαι γερη κ δυνατη!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αμνιοπαρακέντηση έγινε γιατί διαπιστώθηκε μικρότερη ανάπτυξη του εμβρύου (2-3 εβδομάδες).

 

Η θρομβοφιλία ήταν το μοναδικό εύρημα. Έγιναν τα πάντα από τις άλλες εξετάσεις (ιστολογικές, καρυοτυπος κλπ κλπ) ούτε εγώ ούτε το βρέφος είχαμε κάτι άλλο.

 

Σκέψου μία γυναίκα που έχει θρομβοφιλία / ομοζυγώτης (=τάση για θρομβώσεις) της οποίας η αγωγή είναι (utrogestan +proluton= ορμόνες που μπορεί να δημιουργήσουν θρομβώσεις) και η οποία είναι σε αυστηρή κατάκλιση για 5-6 μήνες.....(χωρίς την απιτούμενη αγωγή με ηπαρίνες..)

 

Την εξέταση για θρομβοφιλία δεν μου την έδωσε όταν είχα τις απίστευτες αιμορραγίες και κόντευα να αποβάλλω, την έδωσε όταν ήταν πάρα πολύ αργά / μετά την αμνιοπαρακέντηση - όπου ήδη ήταν αργααα..Ούτε τα αποτελέσματα δεν πρόλαβα να πάρω- είχε ήδη γίνει το κακό..

 

απιστευτο!!!!το λεω εγω που περασα πριν λιγο καιρο τα ιδια,οσον αφορα τις αιμοραγιες κ τον προωρο τοκετο στην 23η εβδομαδα και 4 μηνες μετα,αφου αλλαξα γιατρο ανακαλυψα οτι εχω θρομβοφιλια!!!και να φανταστεις οτι στην Αμερικη ειναι υποχρεωτικη εξεταση προγεννητικα κ εδω μονο αν συμβει το κακο κ μαλιστα μετα απο αρκετες φορες!!!ελεος,πραγματικα μολις τωρα καταλαβα τι θα μπορουσα κ εγω η ιδια να παθω!!!λυπαμαι αλλα πιστευω οτι συντομα καποιο αγγελουδακι που δεν εχει μανουλα θα την αποκτησει μεσα απο εσενα!!!να εισαι γερη κ δυνατη!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...