Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ...HELP.....


Recommended Posts

O ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΓΑΛΑ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΝΤΙ ΓΑ ΓΑΛΑ ΝΕΡΟ Η ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ(ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΟΙΛΗ)ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ....

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ....ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ...

ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?? :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το νερώνεις, σιγά σιγά, σιγά σιγά.μέχρι να γίνει σκέτο νερό.

 

όχι μέσα σε μια εβδομάδα!!!!! σε τρεις τέσσερις εβδομάδες!!!

 

 

τότε είναι πιο εύκολο σιγά σιγά να γίνεται πιο λίγο πιο λίγο κτλ.

 

όχι κατευθείαν αλλαγές -!!

 

(αυτό με το κλάμα για τα αγόρια πια..... καραμέλα το έχουν κάνει... :) )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΑΕΙ.ΚΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΑΛΑ....

ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΕ Τ'ΑΓΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ 2 ΗΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ.....

ΑΣΕ ΧΑΛΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Η ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΙΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Έλλη,

 

Είχαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα μέχρι πρόσφατα. Δεν ήταν τόσο έντονο όπως το δικό σου(δηλαδή να ξυπνάει κάθε 1 ώρα) αλλά ξυπνούσε μία στις 1 και μία στις 4 για γάλα και έπινε 250ml κάθε φορά.

 

Είχαμε δοκιμάσει και εμείς τα γνωστά με τσάι, νερό κλπ αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Μιά φορά του δώσαμε τσάι και έβρεξε το κρεβάτι του πάρα πολύ(χεχε).

 

Είχαμε πάρει και το βιβλίο "κοιμήσου παιδί μου" το οποίο έχει οδηγίες σχετικά με αυτό - μας το είχαν συστήσει φίλοι που έφερε αποτέλεσμα σ'αυτούς - δοκιμάσαμε για λίγο αυτά που έλεγε αλλά πάλι τζίφος. Έκλαιγε και πηγαίναμε κατευθείαν κοντά του για να σταματήσει.

 

Είχα πρόσφατα μία συζήτηση με μία φίλη νοσηλεύτρια η οποία έχει τρία παιδιά και συζητούσαμε για το θέμα και μου είπε πόσο κακό είναι αυτό που συμβαίνει. Σκέψου ότι το βράδυ ο οργανισμός χρειάζεται να ξεκουραστεί. Όταν του δίνεις 250ml γάλα κάθε 3 ώρες, μου λέει, όλο το βράδυ δουλεύει ο οργανσιμός του για να χωνέψει το γάλα. Οπότε λέει αυτό δε βοηθάει στην ανάπτυξή του.

 

Έτσι αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να μην του δώσουμε ξανά γάλα. Ό,τι και να συνέβαινε δε θα του δίναμε ξανά γάλα στη μέση της νύχτας. Ακόμα και αν χρειαζόταν να καθίσουμε μαζί του μέχρι να ξανακοιμηθεί ή και να τον αφήσουμε να κλαίει. Το πρώτο βράδυ ξύπνησε και έκλγαιγε περίπου μισή ώρα. Δεν πήγαμε κοντά του καν και κοιμήθηκε μόνος του μέχρι το πρωί. Το δεύτερο βράδυ έκλαιγε 45 λεπτά και πάλι κοιμήθηκε. Το 3ο βράδυ δεν ξύπνησε καθόλου!!! Οπότε λέμε αυτό ήταν! Το επόμενο βράδυ όμως ξανά ξύπνησε και δεν σταματούσε για 1 ώρα μέχρι που έκανε και εμετό. Πήγαμε κοντά του, τον αλλάξαμε, του μιλήσαμε και κοιμήθηκε στην αγκαλιά της μαμάς του. Δεν του δώσαμε γάλα όμως.

 

Έχουν περάσει περίπου 20 μέρες από τότε και πλέον δεν ξυπνάει.

 

Το θέμα Έλλη, είναι ότι δεν ξυπνάει επειδή πεινάει. Ξυπνάει επειδή έτσι έχει μάθει. Σκέψου πως είναι την ημέρα. Φαντάζομαι δεν τρώει κάθε μία ώρα. Οπότε γιατί να τρώει το βράδυ. Δε χρειάζεται το γάλα.

 

Η πρότασή μου είναι να το ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ με τον άντρα σου και να μείνετε στην απόφασή σας ό,τι και να γίνει. Ίσως τον ακούσετε να κλαίει και να πονάει η καρδιά σας(όπως και εμάς), ίσως να μην κοιμηθείτε για μερικά βράδια ακόμα, αλλά μην σκέφτεσαι τον εαυτό σου, σκέψου ότι το κάνεις για το καλό του. Για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά.

 

Αυτά από μένα...ξέρω ότι είναι δύσκολο όλο αυτό που συμβαίνει και σε καταλαβαίνω...οπότε σου εύχομαι καλή τύχη και κουράγιο αν όντως το πάρεις απόφαση να το κάνεις. Σε λιγότερο από βδομάδα θα έχει αλλάξει πιστεύω.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Έλλη,

 

Είχαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα μέχρι πρόσφατα. Δεν ήταν τόσο έντονο όπως το δικό σου(δηλαδή να ξυπνάει κάθε 1 ώρα) αλλά ξυπνούσε μία στις 1 και μία στις 4 για γάλα και έπινε 250ml κάθε φορά.

 

Είχαμε δοκιμάσει και εμείς τα γνωστά με τσάι, νερό κλπ αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Μιά φορά του δώσαμε τσάι και έβρεξε το κρεβάτι του πάρα πολύ(χεχε).

 

Είχαμε πάρει και το βιβλίο "κοιμήσου παιδί μου" το οποίο έχει οδηγίες σχετικά με αυτό - μας το είχαν συστήσει φίλοι που έφερε αποτέλεσμα σ'αυτούς - δοκιμάσαμε για λίγο αυτά που έλεγε αλλά πάλι τζίφος. Έκλαιγε και πηγαίναμε κατευθείαν κοντά του για να σταματήσει.

 

Είχα πρόσφατα μία συζήτηση με μία φίλη νοσηλεύτρια η οποία έχει τρία παιδιά και συζητούσαμε για το θέμα και μου είπε πόσο κακό είναι αυτό που συμβαίνει. Σκέψου ότι το βράδυ ο οργανισμός χρειάζεται να ξεκουραστεί. Όταν του δίνεις 250ml γάλα κάθε 3 ώρες, μου λέει, όλο το βράδυ δουλεύει ο οργανσιμός του για να χωνέψει το γάλα. Οπότε λέει αυτό δε βοηθάει στην ανάπτυξή του.

 

Έτσι αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να μην του δώσουμε ξανά γάλα. Ό,τι και να συνέβαινε δε θα του δίναμε ξανά γάλα στη μέση της νύχτας. Ακόμα και αν χρειαζόταν να καθίσουμε μαζί του μέχρι να ξανακοιμηθεί ή και να τον αφήσουμε να κλαίει. Το πρώτο βράδυ ξύπνησε και έκλγαιγε περίπου μισή ώρα. Δεν πήγαμε κοντά του καν και κοιμήθηκε μόνος του μέχρι το πρωί. Το δεύτερο βράδυ έκλαιγε 45 λεπτά και πάλι κοιμήθηκε. Το 3ο βράδυ δεν ξύπνησε καθόλου!!! Οπότε λέμε αυτό ήταν! Το επόμενο βράδυ όμως ξανά ξύπνησε και δεν σταματούσε για 1 ώρα μέχρι που έκανε και εμετό. Πήγαμε κοντά του, τον αλλάξαμε, του μιλήσαμε και κοιμήθηκε στην αγκαλιά της μαμάς του. Δεν του δώσαμε γάλα όμως.

 

Έχουν περάσει περίπου 20 μέρες από τότε και πλέον δεν ξυπνάει.

 

Το θέμα Έλλη, είναι ότι δεν ξυπνάει επειδή πεινάει. Ξυπνάει επειδή έτσι έχει μάθει. Σκέψου πως είναι την ημέρα. Φαντάζομαι δεν τρώει κάθε μία ώρα. Οπότε γιατί να τρώει το βράδυ. Δε χρειάζεται το γάλα.

 

Η πρότασή μου είναι να το ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ με τον άντρα σου και να μείνετε στην απόφασή σας ό,τι και να γίνει. Ίσως τον ακούσετε να κλαίει και να πονάει η καρδιά σας(όπως και εμάς), ίσως να μην κοιμηθείτε για μερικά βράδια ακόμα, αλλά μην σκέφτεσαι τον εαυτό σου, σκέψου ότι το κάνεις για το καλό του. Για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά.

 

Αυτά από μένα...ξέρω ότι είναι δύσκολο όλο αυτό που συμβαίνει και σε καταλαβαίνω...οπότε σου εύχομαι καλή τύχη και κουράγιο αν όντως το πάρεις απόφαση να το κάνεις. Σε λιγότερο από βδομάδα θα έχει αλλάξει πιστεύω.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΘΟΔΩΡΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ........

ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ...ΕΚΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω Έλλη μου. Κοίτα, το θέμα είναι να μην πίνει γάλα το βράδυ. Εμείς είχαμε πει ότι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ να του δώσουμε γάλα...no matter what!

 

Είπαμε ότι είναι προτιμότερο να ξυπνήσουμε και να καθήσουμε να παίζουμε μέχρι να ξανακοιμηθεί(από τον σκάσει από το κλάμα) παρά να του δώσουμε γάλα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχετε τις δουλειές σας και να πρέπει να κοιμηθείτε, αλλά αυτό θα γίνει για μία βδομάδα, δύο το πολύ. Αλλά μετά θα μάθει ότι το βράδυ δεν πίνουμε γάλα.

 

Εμείς πέραν όλων όσων κάναμε, του μιλούσαμε πάρα πολύ. Πριν πέσει για ύπνο του λέγαμε και του εξηγούσαμε ότι θα κοιμηθεί μέχρι το πρωί χωρίς να πιει γάλα κλπ. Του μιλούσαμε σαν να ήταν μεγάλος και να καταλάβαινε. Πάντως αυτό που δούλεψε για εμάς είναι ότι είπαμε ότι δεν υπάρχει γυρισμός!

 

Θα κάνουμε ό,τι χρειαστεί αλλά γάλα δεν ξαναπίνει το βράδυ. Οπότε αν δεν αντέχεις να τον ακούς να κλαίει και ξυπνήσει, κάτσε μαζί του. Σίγουρα νυσταζει και κάποια στιγμή θα κοιμηθεί.

 

Το πιο εύκολο για εμάς ήταν να του δώσουμε γάλα και να κοιμηθούμε όλοι μαζί μια χαρά. Αλλά δεν είχε να κάνει με εμάς. Είχε να κάνει με το παιδί και το πόσο επηρέαζε την ανάπτυξή του όλο αυτό.

 

Σου είπα θέλει υπομονη και κουράγιο. Είναι πολύ δύσκολο να ακους το παιδί σου να κλαίει και να σε φωνάζει και να μην πηγαίνεις κοντά του... το ξέρω ...αλλά ήταν αυτό που τελικά δούλεψε.

 

Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει το ίδιο και με εσάς, αλλά δοκιμάστε το. Πείτε με τον άντρα σου ότι θα πάρουμε βιταμίνες, καφέδες κλπ όλη μέρα, σε περίπτωση που δεν κοιμάται το βράδυ, αλλά γάλα τέρμα!

 

Αυτά μπορώ να σου πω. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ....

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ.ΟΣΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙ ΓΑΛΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι δεν ξεκουράζεται ο οργανισμός του το βράδυ. Το βράδυ που κοιμόμαστε το σώμα χαλαρώνει και ξεκουράζεται. Όταν του δίνουμε μισό ή ένα λίτρο γάλα, αντί να ξεκουραστεί, δουλεύει για να χωνέψει το γάλα.

 

Αυτό σίγουρα δε βοηθάει στη σωστή λειτουργία. Γιατί έτσι βάζει το σώμα σου να δουλεύει σε "έντονους" ρυθμούς 24 ώρες το 24ωρο.

 

Καλό είναι να του δίνεις γάλα, δε λέω, απλά προσπάθησε να του δίνεις(αν γίνεται) περισσότερο το βράδυ που θα πέσει για πρώτη φορά για ύπνο, και μετά δώστου πάλι περισσότερο το πρωί που θα ξυπνήσει.

 

Σίγουρα δεν είμαι γιατρός και ο γιατρός σου καλά σου είπε. Απλά δεν ξέρω αν σου το είπε αυτό και για το βράδυ. Γιατί και εμάς η γιατρός μας είχε πει ότι όταν ζητάει γάλα να του δίνετε αλλά αυτό ήταν τους πρώτους μήνες ή και τον πρώτο χρόνο. Όχι τώρα που είναι 2 χρονών. Πάλι πίνει μισό λίτρο γάλα περίπου, αλλά το πίνει πριν κοιμηθεί και το πρωί που θα ξυπνήσει.

 

Αυτά.

 

Θοδωρής

 

ΥΓ: Πες μου νέα για το πως θα πάει

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελλη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω χαζεψει εχω να κοιμηθω μηνες,τι εγινε τελικα τα εκανες αυτα που σου ειπε οΘωδορης :oops: Απαντησε μολις μπορεσεις μπας και γινει τιποτα γιατι ξυπναει καθε 4ωρες,ουτε μωρο δεν μου τα εκανε αυτα.HELP :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρουλάκι,

 

Αν έχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα, γιατί δεν το δοκιμάζεις και εσύ; Μπορεί κάτι που δούλεψε για μένα να δουλέψει και για σένα αλλά και για την Έλλη, αλλά όχι για όλους.

 

Μπορεί πχ να μη δουλέψει για την Έλλη αλλά αν το δοκιμάσεις εσύ να έχει αποτελέσματα. Εφ'όσον ταλαιπωρήσαι και αν δεν έχει κάποια άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

 

Εμείς πάντως έχουμε σωθεί. Επιτέλους κοιμόμαστε όλο το βράδυ. Πάνε σχεδόν 2 μήνες τώρα από τότε μου το κάναμε.

 

Είναι κάπως "πρόκληση" όλο αυτό, αλλά αξίζει τον κόπο.

 

Θοδωρής.

 

ΥΓ: Καλή επιτυχία και σε σένα αν το κάνεις...και πάνω απ'όλα κουράγιο και μην ξεχνάς ότι το κάνεις περισσότερο για το μωρό και όχι για εσάς.

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα αυτα που λετε, καλα , παιδια.

Ειχαμε και εμεις το προβλημα για λιγο καιρο οταν ηταν πιο μικρος, και δεν επιανε τιποτα!!!!!

Ειχαμε απελπιστει! Μεχρι πουμια μερα εγινε το θεικο και ανελπιστο!!!!!

Ξεμειναμε απο γαλα!!!!!

Εκει να δεις τι εγινε! τελος παντων σε καποια στιγμη , γυρναω και λεω του μικρου, 2 χρονων τοτε, οτι γαλα δυστυχως δεν εχουμε αλλο, το πρωι θα παμε να παρουμε. Εκλαψε μεχρι που τον παροτρυνα να παμε να ψαξουμε μαζι τα ντουλαπια. Και το εκανε, εψαξε , ψιλοπαραπονεθηκε, αλλα καταληξαμε σε συμφωνια που του υποσχεθηκα οτι το π ρωι θα πηγαιναμε μαζι να παρουμε γαλα. Οπως και εγινε.

Λοιπον μας αρεσε η ιδεα, και το επομενο βραδυ του καναμε παλι το ιδιο. Τα κρυψαμε και παλι το ιδιο παραμυθι. Σας πληροφορω οτι την τριτη μερα δεν ξυπνησε καν!!!!!

Και ουτε απο τοτε το εχει ξανακανει και μολις εκλεισε τα 4!!!!!!!

Ελπιζω να βοηθησα. Βεβαια ειναι αυτονοητο οτι το βραδυ οταν πεφτει για υπνο πινει μια γενναια δοση γαλα, 300 ml, με μια κουταλια του γλυκου μελι αριστης προελευσεως.(οχι του σουπερ μαρκετ εννοειται.) Και εδω που τα λεμε ισως να συνεβαλε και το μελι στην ολη υποθεση , γιατι εκεινες τις ημερες ηταν που του το ξεκινησαμε!!!!

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τελικα σταματησαμε το βραδυνο γαλα :P:P:P:P:P

Θοδωρη εκανα ολα αυτα που μου ειπες και τελικα μετα απο αρκετα ξενυχτια καταφεραμε και κατεβηκαμε στο 1 μπουκαλι.(κλαματα,εμετος κ.τ.λ καταλαβενετε).Ομως επρεπε να φανω δυνατη.Ειχα και τον αντρα μου που συνεχεια μου ελεγε"τωρα πρεπει να φανεις δυνατη,Μην του δωσες"γιατι καμια φορα απο την νυστα μου δεν την παλευα και πηγαινα να του δωσω.Τελικα σε 20 σχεδον μερες κατεβηκαμε οπως σας ειπα στο 1 μπουκαλι.Ελεγα 1 ισον κανενα απο εκει που ηθελε 4 και 5.Τελικα πηγα τον μικρο σε παιδοδοντιατρο επειδη εβλεπα κατι λεκεδες στα δοντακια του.Το αποτελεσμα ηταν να εχουν χαλασει 4 δοντια(τραπαζητες)απο το γαλα.Με λιγα λογια εχει το "ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟΥ"οπως μου ειπε η γιατρος και αυτη τη στιγμη χρειαζεται 2 σφραγισματα και αλλα 2 που ετοιμαζονται.Μου ειπε οτι πρεπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να μην πινει καθολου γαλα οταν κοιμαται (επειδη το γαλα σαπηζει τα δοντια)και στο τελευταιο μπιμπερο πρεπει τα δοντια να ξεπλενονται καλα.Τωρα πειτε μου πως θα βαλω 2 χρνων παιδι να κατσει να κανει σφραγησμα :cry: Τελικα αυτο ηταν.Ειπα ΤΕΡΜΑ...απο εκεινη την ημερα δεν του εχω δωσει σταγονα.Κλαει κανει,διχνει,ομως τερμα.Του δινω τογαλα στο σαλονι πλενουμε τα δοντακια και αυτο ηταν.Στην αρχη σηκωνοταν 5-6 φορες τη νυχτα μετα 2-3 και τωρα 1.Εχτες κοιμηθηκε σερει.Ελπιζω σημερα να ειναι ιδια τα πραγματα.Οσο για την δικη σου περιπτωση Maroulakicorfou ειδες τα αποτελεσματα μας με τα δοντια.Σταματησε το τωρα.Ειδα στην παιδοδοντιατρο φωτογραφιες παιδιων με χαλασμενα δοντια απο το γαλα και τρελαθηκα.Απλα θελει υπομονη και δυναμη.Οσο για σενα Θοδωρη σ'ευχαριστω πολυ.Να σαι καλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Θοδωρή!!!!

Κι εμείς αυτό κάναμε με την κόρη μου όταν ήταν 1,5 έτους.

Τι ξενύχτια περάσαμε!!!!!

Είμασταν όμως συνειδητοποημένοι και αμετάκλητοι. Κανένα πισωγύρισμα! Γιατί με το κάθε πισωγύρισμα είναι σαν να ξεκινάς απο την αρχή.

Κι έπειτα γιατί τύψεις? Δεν του λέγαμε του παιδιού "τέλος το γάλα επιτέλους κοιμήσου" , το είχαμε αγκαλία, το παρηγορούσαμε, του εξηγούσαμε.

Στο τέλος το πήρε απόφαση!!!

Άλλο παιδάκι μπορεί να το καταλάβει πιο αργά, άλλο πιο γρήγορα, άλλο είναι πιο πεισματάρικο, άλλο πιο έυκολο.

Πάντως (προσωπική μου άποψη) ανεξαρτήτως ιδιοσυγκρασίας, αργά ή γρήγορα το μήνυμα το λαμβάνουν.

Αν όμως βλέπουν τον γονιό προβληματισμένο, αναποφάσιστο και αγχωμένο, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο.

Εύχομαι δύναμη, κουράγιο και τα καλύτερα!!!!!!

(Ευτυχώς ο γιός 2 ετών, το έκοψε απο μόνος του 1 έτους!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...