Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο γάλα πίνει ένα μωρό 8 μηνών;


Zuzunaki

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας,

ένα μωρό 8 μηνών πόσο γάλα πίνει; εμάς πίνει κατά μέσο όρο 140ml το πρωί και 100 το βράδυ. Αν τύχει και την βρω κοιμισμένη μπορεί να πιεί και 200ml το πρωί, πάντως παρατηρώ μια ελάττωση. Επίσης τουλάχιστον 4-5 φορές έχει κάνει εμμετό το γάλα και δεν ξέρω τι φταίει. Πώς καταλαβαίνουμε αν έχει δυσανεξία στη λακτόζη;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας,

ένα μωρό 8 μηνών πόσο γάλα πίνει; εμάς πίνει κατά μέσο όρο 140ml το πρωί και 100 το βράδυ. Αν τύχει και την βρω κοιμισμένη μπορεί να πιεί και 200ml το πρωί, πάντως παρατηρώ μια ελάττωση. Επίσης τουλάχιστον 4-5 φορές έχει κάνει εμμετό το γάλα και δεν ξέρω τι φταίει. Πώς καταλαβαίνουμε αν έχει δυσανεξία στη λακτόζη;;

Αν και λιγο αργα σου γραφω οτι το καθε παιδακι διαφερει στα ml γαλακτος

που πινει καθημερινα ο παιδιατρος μου εχει πει οτι 180 Ml ειναι καλα ..

Εμετο μου εκαναν και τα δυο μου παιδια αν ηταν λιγο κρυωμενα ...

μηηηηπως το ζοριζεις παραπανω και δεν το δεχται ..?

Δεν δεχονται ολα τα μωρα ζορισμα στο γαλα ...

Δυσανεξια στην λακτοζη δεν γνωριζω αν εχει το μωρακι σου σιγουρα ομως μια αλφα ποσοτητα την μειωσε λογω ζεστης η βγαζει δοντια η δικια μου εκει που το χειμωνα επινε αργααααα 210 τωρα πινει απο 120 μεχρι 180μλ το πολυ !

υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

και εγω καπου εκει θα σου ελεγα, γυρω στα 180μλ. μπορει να τρωει αρκετα κατα τη διαρκεια της ημερας και να μην εχει τοση αναγκη τα γευματα του γαλακτος σε "μεγαλες" ποσοτητες. δες και αυτα που σου γραφει η αλλη κοπελα για δοντια και ζεστη.

 

τις αλλεργιες και τις δυσανεξιες πρεπει να τις εξετασεις με τον παιδιατρο. πρπει να κανει αιματολογικες εξατασεις, να περασετε σε αλλο τυπο γαλακτος (ειδικο υποαλλεργικο κτλ) και να απεχετε απο καθε ειδους γαλακτομικο κρυφο και φανερο. μονη σου ομως μην προχωρας σε τετοια μονοπατια, μονο με το γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...