Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθείστε με να μην ξεκινήσω συμπλήρωμα!


Recommended Posts

Γειά σας, είμαι νέο μέλος στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό και με έχετε βοηθήσει και παρηγορήσει πάρα πολύ!!!

Το θέμα του θηλασμού ήταν αρκετά προβληματικό από την αρχή γιατί είχα πολύ καιρό πληγή στο στήθος και υπέφερα. Παρ' όλα αυτά υπέμεινα και συνέχισα αποκλειστικό θηλασμό. Εδώ και 3 βδομάδες το μωρό μου έχει μια περίεργη συμπεριφορά κυρίως το απόγευμα και το βράδυ. Ξεκινάει και τρώει 5 λεπτά και μετά βγαίνει και κλαίει. Είναι 4 μηνών και συνήθως το κάθε της γεύμα διαρκεί 1 ώρα περίπου εκτός από το βραδινό της γεύμα που είναι γολγοθάς. Ξεκινάει 9.30 και τελειώνει μετά από 3 ώρες περίπου (φυσικά δεν τρώει όλες αυτές τις ώρες). Της αλλάζω στήθος και πάει μια από το ένα μια από το άλλο για να ηρεμήσει και να φάει. Το θέμα είναι ότι αμφιβάλω ότι τρώει και πόσο τρώει. Με ανησύχησε πολύ ότι το βάρος της ήταν πολύ λίγο αυτό το μήνα και η γιατρός μου είπε ότι δεν έχω αρκετό γάλα (έπιασε από πάνω το στήθος και μου είπε ότι δεν έχω γάλα) και να της δώσω συμπλήρωμα. Εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί δεν θέλω να της δίνω από το μεσημέρι και μετά συμπλήρωμα, αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σας δίνω κάποια στοιχεία για το μωρό.

Ημερομηνία γεννησης: 7-11-2008

Κοριτσάκι με Φυσιολογικό τοκετό

βρέχει περίπου 5 πάνες

αποκλειστικός θηλασμός

7-11-2008 γεννήθηκε 2.900

12-11-2008 2750 kg

8-1-2009 4400 kg

9-2-2009 5040 kg

10-3-2009 5400 kg (μόνο)

Υπάρχει περίπτωση να μην έχω αρκετό γάλα και γι' αυτό να κλαίει το μωρό μου; Γιατί κλαίει το απόγευμα και το βράδυ και αρνείται να φάει; Εχω απελπιστεί τόσο πολύ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Πιπίκα και να σου ζήσει το μωράκι σου.

 

12-11-2008 2750 kg

8-1-2009 4400 kg

9-2-2009 5040 kg

10-3-2009 5400 kg

 

Τους 2 πρώτους μήνες το μωρό σου πήρε 1650γρ. Δηλαδή 825γρ το μήνα που είναι πολύ πάνω από το κανονικό.

Τον επόμενο πήρε 640γρ. Πάλι κανονική η αύξηση.

Τον τελευταίο μήνα πήρε 360γρ. που πάλι είναι φυσιολογικό γιατί τα μωρά που θηλάζουν σταματούν να παίνρουν τόσο πολύ βάρος από τον 3ο μήνα και μετά. Πρέπει να 2πλασιάσει το βάρος γέννησης μέχρι τον 6ο δηλαδή 5800γρ. Εσένα είναι ήδη 5400γρ. Μια χαρά τα πάει. Συνέχισε να κοιτάς τις πάνες. Να είναι 5-6 το 24ωρο.

 

η γιατρός μου είπε ότι δεν έχω αρκετό γάλα (έπιασε από πάνω το στήθος και μου είπε ότι δεν έχω γάλα) και να της δώσω συμπλήρωμα.

 

:evil::evil: Καλά θα τραβήξω το σουτιέν μου. Τι άλλο θα ακούσουμε ότι κάνουν οι γιατροί;;;;; Μήπως το ψυχανεμίστηκε ότι δεν έχεις γάλα; Γιατί χαραμίζεται σαν γιατρός, να γίνει μέντιουμ.

 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις μπορεί να ωφείλεται σε μειωμένη ροή. Δεν εννοώ μειωμένο γάλα. Δηλαδή η ροή να είναι πιο έντονη το πρωί και να της αρέσει που έρχεται γρήγορα το γάλα ενώ το απόγευμα να μειώνεται και γι' αυτό νευριάζει. Το παθαίνω κι εγώ πολύ συχνά κι έχω ανακαλύψει ότι ένας υπνάκος 1 ώρας κάνει θαύματα. Άλλαζε στήθος όπως κάνεις και αν νευριάζει πολύ κάνε την βολτούλες να ηρεμήσει. Ένας απογευματινός περίπατος με το καρότσι κάνει κι αυτός θαύματα κι επιβάλλεται.

 

Δεν νομίζω πως το συμπλήρωμα είναι απαραίτητο αφού τα πάτε καλά. Η γιατρός..... άσε μη σχολιάσω άλλο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η γιατρος σου ειναι απαραδεκτη.Νομιζω οτι εφοσον το βαρος της ειναι κανονικο δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Το μονο προβλημα αν μπορουμε να το πουμε ετσι ειναι η συμπεριφορα της μικρης που σε προβληματιζει.Πιστευω με την μεχρι τωρα εμπειρια μου-εχω μια μικρη 5 μηνων που θηλαζω αποκλειστικα- οτι για οποιαδηποτε συμπεριφορα υπαρχει καποια εξηγηση,δεν ειναι οτι απλα εχουμε γκρινιαρικα μωρα.Παντως για εμενα εφοσον ανησυχεις καλο θα ηταν να επικοινωνουσες με συμβουλο θηλασμου.Και μην δωσεις συμπληρωμα στο μωρακι σου βασιζομενη στη χαζομαρα που σου ειπε η γιατρος σου-νομιζω οτι καθε μερα ακουω και πιο μεγαλες χοντραδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιπίκα, το μωρό σου είναι μια χαρά.

 

Εκτός από τη βόλτα που πρότεινε η πίπι, θα σου πρότεινα κι ένα μεσημεριανό υπνάκο για σένα για να ξεκουράζεσαι και να αντέχεις τα απογευματινά - βραδυνά!

 

Ο ύπνος αυξάνει τα επίπεδα προλακτίνης και ίσως έχεις λίγο καλύτερη ροή τις δύσκολες ώρες.

 

Θα το ξανακοιτάξουμε το θέμα αν χρειαστεί! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Κοντεύω να τρελαθώ εδώ και μια εβδομάδα. Αποστειρώνω μπιμπερό, βράζω νερό, αλλά δεν της φτιάχνω γάλα, επιμένω στο στήθος. Συνδύασα το λίγο βάρος με τα κλάματα και σκέφτηκα μήπως πεινάει το μωρό και να της δώσω συμπλήρωμα. Όμως πως γίνεται να πεινάει και να κοιμάται 8 με 9 ώρες το βράδυ και όλη την ημέρα να είναι χαρούμενο και ήρεμο (εκτός τις βραδυνές ώρες του φαγητού όπως σας ανέφερα). Απλώς σκέφτομαι ότι αν της δώσω συμπλήρωμα θα μειώσω την παραγωγή μου. Το' χω ψιλοχάσει από την ανησυχία και παραμιλάω όλη τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μενα εκλαιγε στην αρχη και νομιζα οτι πειναγε, και ακομα μου κλαιει, :? τωρα ομως ξερω οτι οταν κλαουριζει νυσταζει και θελει να πιπιλισει πριν να κοιμηθει,ετσι την βαζω στο στηθος και πιπιλιζει καμια ωρα μεχρι να πεσει σε βαθυ υπνο με αποτελεσμα να εχει φτασει το μωρο 7780γρ(σημερα την ζυγισα) και τωρα αρχισα να αγχωνομαι για το παχος του μωρου,μου μπηκαν ιδεες μηπως της προσφερω πολυ συχνα στηθος,και οταν θα μπουν οι στερεες τι θα την κανω :roll: .Απ'οτι εχω διαβασει στο φορουμ πολλα μωρακια εχουν αυτη τη συμπεριφορα τους πρωτους μηνες και κλαινε,δεν σημαινει οτι πεινανε κιολας,αν της εδινες ξενο τι θα σκεφτοσουν που εκλαιγε?

Υπομονη τα περασα πολυ προσφατα,να ξερεις θα ερθουν καλυτερες μερες :) .

 

:shock::shock: 8-9 ωρες δεν κοιμαται εμενα,και παραπονιεσαι?????? Ανα 4 ωρες εχουμε εγερτηριο εμεις :lol:,δεν νομιζω οτι χρειαζεται συμπληρωμα,χαλαρωσε το μωρο σου ξερει....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

και τωρα αρχισα να αγχωνομαι για το παχος του μωρου,μου μπηκαν ιδεες μηπως της προσφερω πολυ συχνα στηθος,και οταν θα μπουν οι στερεες τι θα την κανω :roll:

 

Mαρία.Χ, μην αγχώνεσαι! Στα μωρά που θηλάζουν δεν υπάρχει αυτό που λέμε "υπερβολικό βάρος". Το κάθε μωρό παίρνει όσο ακριβώς χρειάζεται και συνήθως αυτά που παίρνουν πολύ βάρος τους πρώτους μήνες μειώνουν το ρυθμό πρόσληψης μετά, μπορεί για ένα διάστημα να μην πάρουν και καθόλου (εκεί πολλοί γιατροί λένε το γνωστό δεν του φτάνει πλέον το γάλα σου!). Συνέχισε να προσφέρεις γαλατάκι και το μωρό σου θα πίνει όσο ακριβώς χρειάζεται!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka μου θα συνεχισω να θηλαζω οπως πριν,αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σου για τις ζυγισεις

 

08/11/01 3800 γεννηση

13/11/08 3720

28/11/08 4250 20 ημ.

18/12/08 4880 40ημ.

12/01/09 5640 2 μην.

19/01/09 5815

26/01/09 6010

02/02/09 6160

09/02/09 6430 3 μην.

16/02/09 6700

23/02/09 6955

02/03/09 7265

09/03/09 7400

16/03/09 7780

 

Σαν πολυ βαρος δεν βαζει τωρα τελευταια? Αναποδα παχαινει το μωρακι μου?Νομιζα τους πρωτους μηνες οτι παιρνουν πολυ και μετα λιγοτερο :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυ βαρος δεν βαζει τωρα τελευταια? Αναποδα παχαινει το μωρακι μου?Νομιζα τους πρωτους μηνες οτι παιρνουν πολυ και μετα λιγοτερο

 

τα μωρά που θηλάζουν βγαίνουν σε όλα τα σχέδια, μην ανησυχείς ούτε για τις στερεές ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, τι να την κάνεις τη γνώμη μου για τις ζυγίσεις; Σούπερ ανάπτυξη έχετε! Στο ξαναλέω, μη φοβάσαι, ο θηλασμός δεν κάνει υπέρβαρα μωρά, εμπιστέψου το μωρό σου! ξέρει τι κάνει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω sofuka δεν ανυσηχω τοσο πολυ για το θηλασμο οσο για τις στερεες,αλλα απ'οτι φαινεται θα πεσει διαιτα μετα(με τις στερεες,θα δοκιμαζουμε απο λιγο και απ'ολα οσα επιτρεπονται).

 

Τωρα παρατηρησα οτι διπλασιασε το βαρος γεννησης :D .

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Xμμ κι εγω το έχω αυτο το θέμα με το θηλασμό. Νομίζω οτι τον βάζω πολύ συχνότερα στο στήθος απο οτι ισως θέλει, καμιά φορά περνάνε ώρες μέσα στη μέρα και δεν γκρινιάζει για να φάει, αλλα αν δω οτι ξεπερνάει το 3ωρο τον βάζω στο στήθος :oops:

Πριν κοιμηθεί είμαι η πιπίλα του και δυστυχώς ενω την ημέρα καμια φορά ξεχνάει να φάει το βράδυ ξυπνάει στις 3 ανώτερο 4 ώρες :evil:

Οπότε μάλλον εισαι τυχερή με τις 8 και 9 ώρες. :lol:

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον 2 μηνα εκλαιγε και εμενα το μωρο μου. Την εβαζα στο στηθος και φυσικα πιπιλαγε. Ετσι λοιπον νομιζα οτι δεν εφτανε το γαλα μου. Εστι της εδωσα ξενο γαλα μονο το πρωι 60gr και το βραδυ. Η παιδιατρος φωναζε μου ελεγε οτι στουμπωνω το παιδι. Εγω πανικοβλητη το συνεχισα για καμια βδομαδα. Τοσο χαζη ημουν που νομιζα οτι το μωρο χορταινε με το ξενο. :cry::cry::cry::cry:

 

Μια νυχτα που παλι την θηλασα το μωρο εκλεγε και ολα τα σχετικα της δινω συμπληρωμα και εκπληκτη ανακαλυπτω πως δεν το ηθελε. Την βαζω στο στηθος πιπιλουσε με μανια. Εκει καταλαβα πως το παιδι απλα ηθελε το στηθος για πιπιλα. Νεα μανα φοβισμενη την πατησα.... :oops::oops::oops:

 

Απορω πως δεν εκανε και εμετο!!!!!

Μαρια χ. σε ζηλευω εμεις ημαστε μονο 6300gr εχουμε τησ διπλες μας αλλα και 7780 δεν θα με χαλαγε. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες το βράδυ υποχώρησα και της έδωσα 90 ml ξένο :( Και το χειρότερο ήταν ότι το ήπιε μονορούφι Μετά το μπανάκι της όπως πάντα ξεκίνησα να τη θηλάσω και με το που έμπαινε στο στήθος έκλαιγε. Την άλλαξα στήθος, την ξανάλλαξα, το παλεύαμε αρκετή ώρα ... δεν ηρεμούσε με τίποτα. Μόλις της έδωσα το ξένο, το ήπιε αμέσως και μετά ηρέμησε και μπήκε στο στήθος, έφαγε κι από εκεί, πιπίλησε και κοιμήθηκε. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω γάλα; Να μην της αρέσει να θηλάζει πια; Δεν θα τα παρατήσω βέβαια, θα το προσπαθήσω όσο μπορώ, απλώς κάποιες στιγμές ... εξαντλούμαι και στενοχωριέμαι όταν κλαίει απαρηγόρητα. Ο γιος μου ποτέ δεν μου το είχε κάνει αυτό. Ετρωγε ανετότατα, έπαιρνε 1 κιλό και παραπάνω κάθε μήνα. Ξέρω βέβαια ότι το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό! Μέχρι κι ένα θήλαστρο πήγα και πήρα για να δω τι γίνεται και απογοητεύτηκα γιατί έβγαλα μόνο 20 ml! Τι κάνω λάθος; :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατα τη γνωμη μου πρεοσεχε μην μπουκωνεις το μωρο. Ισως περναει και καποιο αλμα αναπτυξης (ρωτα την Λαμπρινη). Εφοσον μεχρι τωρα θυλαζες αποκλειστικα δεν υπαρχει πιθανοτητα να μην της φτανει. Υπαρχουν πολλες φορες που κλαιει οταν θηλαζει. Ετσι την περνω αγκαλια και την κουναω εχοντας την στο στηθος. Εκει δειχνει να ηρεμει. Βαζε την στο στηθος οσο το δυνατον περισσοτερο στο στηθος σου. Και εγω οταν εβαζα το θηλαστρο 30gr βγαινανε ετσι λοιπον την εβαζα συχνα να θηλαζει ακομα και καθε 10 λεπτα. Ετσι μετα απο 2 μερες ηταν οπως παλια. Να εχεις υπομονη και επιμονη και ολα θα φτιαξουν. Μην ξαναδωσεις ξενο γαλα γιατι θα εχεις ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Pipika μην σε αγχώνει το οτι δεν έβγαλες γάλα με το θήλαστρο, πρέπει να το χρησιμοποιήσεις πολλές φορές για να συνηθίσει το στήθος και να βγάλει αρκετή ποσότητα.Αλλά ακόμα και τότε μπορεί απλά το δικό σου στήθος να μην μπορεί να λειτουργήσει με το θήλαστρο. Είμαστε φτιαγμένες για να θηλάζουμε μωρά όχι θήλαστρα!!!!Μην πέσεις στην παγίδα του ξένου γάλακτος.Όσο του δίνεις μπιμπερό τόσο θα το συνηθίζει και θα κλαίει στο στήθος.Φαύλος κύκλος!Εγώ την πάτησα έτσι με το μπιμπερό( με αντλημένο γάλα) και μετά βίωσα την μέγιστη απόρριψη!!! :cry::cry: Μέχρι που έσπρωχνε το στήθος με το χέρι του....(τώρα θηλάζω ένα θήλαστρο!!!)Πάλεψε το όσο μπορείς.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

..και να συμπληρωσω, επειδη και εμενα μου τα εκανε η Βιργινια ακριβως ετσι, μηπως σου ηρθε περιοδος? μειωνεται λιγο το γαλα εκεινες τις μερες και το μωρο προσπαθει να το αυξησει με αυτον τον τροπο..

 

επισης στανταρ τα παιδια-οχι μονο τα μωρα- ειναι πιο ανησυχα το απογευμα..δε φταιει παντα το γαλα!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

pipika, μην αγχώνεσαι! Στον τέταρτο μήνα πολλά μωρά συμπεριφέρονται κάπως παράξενα, δείχνουν πχ πως απορρίπτουν το στήθος ή νευριάζουν και δυσανασχετούν και χρειάζεται να τους αποσπάσεις για λίγο την προσοχή με κάτι άλλο ή να προσπαθήσεις στην αρχή να τα βάλεις να θηλάσουνε ενώ περπατάς και ίσως σε πιο όρθια στάση ή ότι άλλο τέλοσπάντων σκεφτείς. Αυτό κρατάει ένα διάστημα και μετά ηρεμούνε πάλι. Τα ίδια έκανε και η δικιά μου και μάλιστα εγώ εκείνη την περίοδο έκανα και επαναγαλακτισμό και τελικά κατάφερα να κόψω το συμπλήρωμα. Μάλιστα λόγω και αυτής της συμπεριφοράς το πήρα απόφαση να μπω στη διαδικασία του επαναγαλακτισμού, γιατί σκέφτηκα ότι αρχίζει και απορρίπτει το στήθος και θα προτιμήσει το μπουκάλι, οπότε ήταν ή τότε ή ποτέ!

Κάνε λίγη υπομονή, τα μωρά δεν είναι μηχανήματα να έχουν πάντα την ίδια συμπεριφορά, δοκίμαζε διάφορα κόλπα απ' αυτά που σου προτείνουν, και κυρίως προσπάθησε να είσαι εσύ χαλαρή και να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κούνημα delin το κάνω κι εγώ και καμιά φορά πιάνει. Επίσης αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το απόγευμα ή το βράδυ που το κάνει αυτό, είναι πάρα πολύ κουρασμένη και γι' αυτό δεν έχει κουράγιο να ρουφήξει και κλαίει ή κοιμάται. Προσπαθώ κι εγώ να της δίνω όσο συχνά θέλει μήπως κι αυξηθεί η ροή και της έρχεται πιο εύκολο το βράδυ.

Μαρία κ. όχι δεν μου έχει έρθει καθόλου περίοδος. Το στήθος μου πάντως ειδικά το απόγευμα και το βράδυ δεν είναι φουσκωμένο όπως το πρωί. Αν αντλήσω το μεσημέρι με θήλαστρο χωρίς να της το δώσω αυξάνω παραγωγή;

Όταν μου είπε η γιατρός ότι δεν έχω γάλα και να της δώσω συμπλήρωμα δεν το πίστεψα αλλά για το μόνο που αγχώνομαι πάρα πολύ είναι το βάρος της μικρής. Ανησυχώ μήπως δεν πάρει βάρος.

Link to comment
Share on other sites

pipika απο τι βλεπω το παιδακι σου εχει γεννηθει 1 μερα νωριτερα απο το δικο μου. Αυτο που θελω να σου πω οτι αν το παιδι εχει αυτη την γκρινια μονο το απογευμα τοτε το θεμα δεν ειναι το γαλα. Αν δεν εφτανε το γαλα δεν θα παραπονιοταν μονο το απογευμα. Μην ψαχνεις τροπους να αυξησεις την παραγωγη σου γιατι μπορει να κανεις υπερπαραγωγη και μετα δημιουργεις αλλα προβληματα. Αυτο μου το εχει πει και η παιδιατρος. Απο την στιγμη που θηλαζεις αποκλειστικα η γταλουχια σου εχει εδραιωθει. Θα σου πω το αλλο σημερα και η δικια μου εδειχνε να νυσταζει, να πειναει αλλα μολις την εβαλα στο στηθος πιπιλαγε για μερικα δευτερολεπτα και μετα παλι γκρινια. Αφου αυτο το εκανε αρκετες φορες καταλαβα οτι κατι αλλο φταιει και οντος ηταν τα δοντια. Μολις εβαλα την αλοιφη και αφου με ειχε ξεζουμισει κοιμηθηκε σαν πουλακι μεσα σε πεντε λεπτα. ψαξε να βρεις τη την ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Παραιτούμαι! Δεν αντέχω άλλο! Όποια προσπάθεια κι αν κάνω πέφτει στο κενό. Και τα δικά μου νεύρα έχουν σπάσει και θα σπάσω και του άντρα μου και του γιού μου οι οποίοι δεν φταίνε σε τίποτα και με στηρίζουν τόσο καιρό όσο δεν πάει! Το μωρό μου δεν τρώει. Δεν γίνεται να την αφήνω νηστική. Χθες της ξανάδωσα συμπλήρωμα. Έμπαινε στο στήθος και κοιμόταν. Την ξυπνάγαμε και ξανά τα ίδια. Πόσες ώρες να αντέξεις σε αυτή την κατάσταση όταν δεν τρώει; Το ήπιε το έτοιμο μετά ήπιε λίγο κι από μένα και κοιμήθηκε. Σήμερα από το μεσημέρι είχαμε κλάματα. Εμπαινε στο στήθος, ρούφαγε λίγα λεπτά και δώστου κλάμα. Με τα πολλά έτρωγε, αλλά δεν πιστεύω ότι τρώει την ποσότητα που πρέπει να φάει. Ειδικά πριν από λίγη ώρα έφαγε ελάχιστα, μόνο τούμπες δε την έκανα για να φάει. Την τάϊζα σε όλα τα δωμάτια, κάνοντας βόλτες, αλλά πάλι πιστεύω ότι έφαγε λίγο. Και πως να μην το πιστεύω αυτό αφού και τα κιλά που βάζει είναι λίγα. Το βράδυ έτσι όπως πάει πάλι έτοιμο θα πιεί. Τί να κάνω να το αφήσω νηστικό; Ολο το απόγευμα έκλαιγα γιατί εξαντλήθηκα κάνοντας τόσες προσπάθειες τόσο καιρό και δυστυχώς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Κουράστηκα πάρα πολύ. Και πρέπει να βρω τη δύναμη να ξεκινήσω έτοιμο σε πιο πολλά γεύματα. Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά είστε οι μόνες που θα καταλάβετε πώς νοιώθω γιατί εσείς μου δώσατε κουράγιο από τη μέρα που γέννησα να ξεπεράσω κι άλλα εμπόδια που είχα και να θηλάσω το παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Πιπίκα μου μην αγχώνεσαι, δεν μπορεί να μην έχεις γάλα, τι έτρωγε τόσο καιρό το παιδί;;όσο για το βάρος του εγώ συχνά σκέφτομαι τα λόγια μιας θείας μου που μεγάλωσε και τα δύο της παιδιά με το μπουκάλι, δε θήλασε καθόλου και ενώ ο γιος της έπαιρνε μήνα και κιλό η κόρη της έπαιρνε 200, 300γρ το μήνα!Δεν μπορεί να της έδινε άδειο μπιμπερό..Κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς

Κ έπειτα αν δε φάει καλά πριν κοιμηθεί, πιστεύω ότι θα κάνει νυχτερινούς θηλασμούς για να αναπληρώσει..

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλά πάλι πιστεύω ότι έφαγε λίγο. Και πως να μην το πιστεύω αυτό αφού και τα κιλά που βάζει είναι λίγα. Το βράδυ έτσι όπως πάει πάλι έτοιμο θα πιεί. Τί να κάνω να το αφήσω νηστικό;

 

Οι πάνες του μωρού πώς είναι; Αν έτρωγε λίγο, δεν θα έβλεπες βρεγμένες πάνες, θα ήτανε λιγότερες από πριν. Όταν έκανα επαναγαλακτισμό και μείωνα το συμπλήρωμα, τις πρώτες μέρες της κάθε μείωσης παρατηρούσα μεγάλη μείωση στις βρεγμένες πάνες. Φαινόταν ότι το γάλα που είχα δεν έφτανε στο μωρό. Μετά σιγά σιγά οι πάνες γίνονταν όπως πριν. Με κάθε καινούρια μείωση του συμπληρώματος, έβλεπα μείωση και στις πάνες. Είναι πολύ χαρακτηριστικό. Θα το έβλεπες αν συνέβαινε! Όσο για τα κιλά, τα έγραψες και είδαμε ότι είναι μια χαρά, απλώς επιβράδυνε λίγο τον τελευταίο μήνα, κάτι που είναι φυσιολογικό στα μωρά που θηλάζουν σ' αυτή την ηλικία.

Χωρίς να έχεις άγχος, αλλά ούτε και τύψεις, θα έλεγα να αλλάξεις λίγο τη ρουτίνα σου. Στα είπανε και τα κορίτσια πριν. Καθιέρωσε μία βόλτα το απόγευμα. Δοκίμασε να πας σε ένα πάρκο αν έχεις κοντά σου και μετά από περίπατο θήλασε έξω. Ίσως το μωρό να σε εκπλήξει ευχάριστα με αλλαγή στη συμπεριφορά. Αν κοιμηθεί και λίγο στη διάρκεια της βόλτας ακόμα καλύτερα. Γυρνώντας σπίτι, ακολούθησε τη συνηθισμένη ρουτίνα του ύπνου και άστη να θηλάσει όσο θέλει. Σε αυτή την ηλικία, όλα μου τα παιδιά είχανε αυτή τη γκρίνια στους απογευματινούς και το βραδυνό θηλασμό. Ο δεύτερός μου μάλιστα, σε κάθε θηλασμό μέχρι 5 περίπου μηνών έκανε αυτό που περιγράφεις, ρούφαγε για λίγο και μετά έκλαιγε και ξανά πάλι το ίδιο. Τότε δεν ήξερα τι είναι, τώρα όμως πιστεύω πως είχα έντονο let down, δηλ. κάθοδο του γάλακτος και το παιδί πνιγόταν και δυσφορούσε στην αρχή του θηλασμού, μετά, επειδή κατάπινε πολύ αέρα άρχιζαν κολικοί και ένας φαύλος κύκλος. Δες το κι αυτό, όταν αφήνει το στήθος μήπως πετάγεται γάλα σαν πίδακας;

Αν πάλι πιστεύεις πως πρέπει να δώσεις συμπλήρωμα, να το δίνεις πάντα αφού πρώτα θηλάσεις για αρκετή ώρα, αλλιώς, το μωρό θα τεμπελιάζει υπερβολικά στο στήθος και γρήγορα θα οδηγηθείς στον αποθηλασμό. Θα ήταν κρίμα, αφού είσαστε τόσο κοντά στις στερεές και τότε θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τυχόν συμπλήρωμα με στερεές και να συνεχίσεις το θηλασμό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

xristinavin αυτό μου λέει κι ο άντρας μου, δηλ. πώς γίνεται να είναι μια χαρά το παιδί; Το βράδυ δεν ξυπνάει παρά μόνο το πρωί συνήθως λίγο νωρίτερα τον τελευταίο καιρό. Οι πάνες του μωρού είναι περίπου 5. Και όταν λέω περίπου εννοώ όχι λιγοτερες. sofuka, γάλα σαν πίδακας δεν πετάγεται παρά μόνο όταν πιέσω το στήθος. 2-3 φορές που έχω δώσει συμπλήρωμα το δίνω μετά από αρκετή προσπάθεια στο στήθος, όχι κάθε βράδυ και μετά την ξαναβάζω στο στήθος. Αυτό με έχει στενοχωρήσει πάρα πολύ. Ότι είμαστε κοντά στις στέρεες και αφού τα κατάφερα μέχρι εδώ πράγμα που δεν το περίμενα δεν θέλω να της το κόψω τώρα. Δεν φαντάζεστε τι χαρά κάνω όποτε την ακούω να καταπίνει...έχω πάθει και μια ψιλοεμμονή με τη ζυγαριά και θα ήθελα να τη ζυγίζω κάθε τρεις και λίγο, αλλά προσπαθώ να το καταπολεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...