Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μερική Μύλη Κύηση


Recommended Posts

 

Μερική Μύλη Κύηση

Τον Αύγουστο έμεινα έγκυος, μέσα Σεπτεμβρίου διαπίστωσα την εγκυμοσύνη και μέσα Οκτωβρίου έκανα απόξεση.

Η μερική μύλη κύηση είναι τροφοβλαστική νόσος (δηλαδή ανωμαλία στον πλακούντα ως επί το πλείστον) όμως υπάρχει και χρωμοσωματικό πρόβλημα.

Δηλαδή το κάθε έμβρυο έχει 46 ζευγάρια χρωματοσώματα, τα 23 από τον πατέρα και τα 23 από τη μητέρα. Στη μερική μύλη κύηση υπάρχουν 69 ζευγάρια χρωμοσώματα, 23 από τη μητέρα και 46 από τον πατέρα. Αυτά τα έμβρυα δεν είναι βιώσιμα, γι' αυτό και δεν αναπτύσσονται.

Η μερική μύλη κύηση είναι κυρίως τυχαίο γεγονός, στατιστικά είναι 1 κύηση στις 2000 (δηλαδή έπιασα το τζακ ποτ) και συνήθως εμφανίζεται σε γυναίκες άνω των 35 (εγώ είμαι 37).

Η μερική μύλη κύηση είναι ήπια μορφή. Το κακό είναι αν δημιουργηθεί ολική μύλη κύηση. Εκεί υπάρχει πρόβλημα, γιατί μπορεί να φύγουν από τον αμνιακό σάκο κάποια στοιχεία και να πάνε σε κάποιο άλλο όργανο του σώματος και να δημιουργήσουν επιθετικούς όγκους που αντιμετωπίζονται με επιθετική χημειοθεραπεία (ως επί το πλείστον είναι επιτυχής η χημειοθεραπεία).

Ένα άλλο χαρακτηριστικό της μύλης κυήσεως είναι η πολύ υψηλή χοριακή. Μετά την απόξεση πρέπει η γυναίκα να παρακολουθεί τη χοριακή της μέχρι να μηδενιστεί. Σε περίπτωση που η χοριακή δεν πέφτει, ακολουθεί και δεύτερη απόξεση.

Ευτυχώς εμένα ήταν μερική μύλη, η χοριακή μηδενίστηκε ένα μήνα μετά την απόξεση και, όπως έχω ήδη πει, δεν πρέπει να μείνω έγκυος για έξι μήνες μετά την απόξεση.

Έκανα απόξεση τον Οκτώβριο, άρα τον Απρίλιο μπορώ να ξεκινήσω. Όμως θα δώσω λίγο χρόνο ακόμη και θα κοιτάξω να ξεκινήσω κατά τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας και πάλι! Μετά από μύλη κύηση τον Ιανουάριο, ο γιατρός μας είπε να προσπαθήσουμε πάλι από Μάιο. Έτσι κι εμείς δε χάσαμε ευκαιρία. Με τελευταία περίοδο 18/4 και σταθερο κύκλο 28 μέρες έπρεπε να έχω αδιαθετήσει από το Σάββατο. Βέβαια έχω παρατηρήσει ότι κάθε χρόνο τέτοιο καιρό περίπου αλλάζει ο κύκλοσ μου και έχω 5-6 μέρες καθυστέρηση. Όμωσ την Παράσκευή το βράδυ είχα πονάκια τα οποία πέρασαν και δεν αδιαθέτησα, κάτι που είχε γίνει και την προηγούμενη φορά. Ξέρω ότι πρέπει να κάνω ένα τεστ και μάλλον θα το κάνω το πρωί αλλά ήθελα να τα πω κάπου γιατί αυτή τη φορά δεν θέλω πάλι να το πω σε όλουσ όπωσ την προηγούμενη. Πάντωσ συμπτώματα δεν έχω. Το στήθοσ μου δεν πονάει καθόλου αλλά είναι ελαφρώσ πρησμένο. Και σήμερα στη δουλειά ένιωσα μια μικρή δυσφορία και μου λέει μια μαθήτρια μου. "μήπωσ είστε έγκυοσ" Πήγα να τησ πω από το στόμα και στου Θεού το αυτί.......

Αυτά! Σασ ευχαριστώ που με "ακούσατε"!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Βέβαια ξανακοίταξα το ημερολόγιο μου και είδα ότι και πέρσι το Μάιο και πρόπερσι είχα 5 μέρες καθυστέρηση.Ισωσ να είναι το ίδιο. Κάτι σαν αλλαγή του κύκλου που λένε. Μακάρι όμωσ να μην είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρθάκι μου, δε σε πρόλαβα πριν που έγραφες και ήθελα να σου πω ότι κι εμένα τέτοια εποχή περίπου αλλάζει ο κύκλος μου.

Δεν πειράζει βρε κοριτσάκι μου, την επόμενη φορά.

Εγώ παρόλο που μου είπε ότι από Μάιο μπορώ να προσπαθήσω, το άφησα για τον Ιούνιο ή Ιούλιο, δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

Πολλά φιλάκια και τα λέμε:D:D:D:D

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp μου χαίρομαι που σε έχω πάλι στο πλευρό μου...!

Και εμεισ λέγαμε από ιουνιο αλλά μια φορά παρασυρθήκαμε και ήταν στις γόνιμες. Και επειδή και την αλλη φορά πιάσαμε με μια φορά έλεγα μήπως.....!!!!

Δεν πειράζει!!!

Εύχομαι να μας πάνε και στισ δύο όλα καλά το καλοκαίρι!!!

Φιλια πολλά

Link to comment
Share on other sites

bp μου χαίρομαι που σε έχω πάλι στο πλευρό μου...!

Και εμεισ λέγαμε από ιουνιο αλλά μια φορά παρασυρθήκαμε και ήταν στις γόνιμες. Και επειδή και την αλλη φορά πιάσαμε με μια φορά έλεγα μήπως.....!!!!

Δεν πειράζει!!!

Εύχομαι να μας πάνε και στισ δύο όλα καλά το καλοκαίρι!!!

Φιλια πολλά

 

Τελικά Μαρθάκι, η περίοδος μας παίζει παιχνίδια.

Άρα, δεν ήσουν στις γόνιμες, γι' αυτό και δεν έγινε τίποτε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και λίγες μέρες μετά τισ υποτιθέμενε γόνιμες "αφεθήκαμε".... που έτσι ίσωσ να πέφταμε τυχαία μέσα αλλά δεν έτυχε. Εκανα το πρωί και το δεύτερο τεστ να σιγουρευτώ αλλά αρνητικό και αυτό. Βέβαια κανένα σημάδι περιόδου. Ανησυχώ λίγο αλλά ελπίζω να είναι απλώσ η αλλαγή του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα ότι συμβαίνει αυτό λίγο πριν ή μετά το καλοκαίρι. Εμένα συμβαίνει κάθε Μάιο. Μυρτώ μου και εγώ φοβάμαι λίγο αλλά πλέον μετά από αυτό που έπαθα το θέλω πιο πολύ και έχω αποφασίσει να το παλέψω...! Μη φοβάσαι! Εχεισ ήδη ένα παιδάκι. Εχεισ εμπειρία. Όλα καλά θα πάνε. Ελπίζω να μην ξανασυμβεί σε καμία κάτι κακό. Εσύ προσπαθείς πολύ καιρό τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρσι το καλοκαίρι είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Αμέσως μετά ξαναέμεινα έγκυος και ήταν μερική μύλη.Οπότε μετά έπρεπε αναγκαστικά να περιμένω...Απ'αυτό το μήνα ξαναρχίσα να προσπαθώ...Για να δούμε...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συνήθως η καθυστέρηση μου συμβαίνει κυρίως τον Αύγουστο, αλλά καμιά φορά και τον Μάιο.

Σήμερα αδιαθέτησα με μια μέρα καθυστέρηση.

Βέβαια, εγώ ήξερα ότι αποκλείεται να είμαι έγκυος, διότι εκείνες τις ημέρες απείχα από το σπορ. Φοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω, μήπως πάθω πάλι τα ίδια.

Τώρα το μετάνιωσα που απείχα, αλλά δε βαριέσαι.

Τον άλλο μήνα ίσως το επιχειρήσω.

Μιλάμε ότι με έχει πιάσει τρελός φόβος.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια δεν πρέπει να φοβόμαστε!!!

Εγώ γενικώσ φοβόμουν από πριν την εγκυμοσύνη αλλά ήθελα παιδάκι και όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος από τη μία χάρηκα αλλά απο την άλλη ένιωσα απίστευτο άγχοσ και φόβο. Μετά από αυτό που έγινε νιώθω πιο δυνατή νομίζω και με μεγαλύτερη θέληση. Ο γιατρόσ μου(ό οποίος είναι γύρω στα 60-65 και με πολύ πελατεία) μου είπε ότι στην καριέρα του δεν του έχει ξανατυχει να συναντήσει δευτερη φορά στην ίδια γυναίκα μύλη κύηση!!! Πρέπει να το παλέψουμε, να ξεκινήσουμε με θάρροσ και σιγουριά!!! Γι αυτό μετά από αυτήν την ακατανόμαστη κατ ευθείαν στο "ψητό".....!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια δεν πρέπει να φοβόμαστε!!!

Εγώ γενικώσ φοβόμουν από πριν την εγκυμοσύνη αλλά ήθελα παιδάκι και όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος από τη μία χάρηκα αλλά απο την άλλη ένιωσα απίστευτο άγχοσ και φόβο. Μετά από αυτό που έγινε νιώθω πιο δυνατή νομίζω και με μεγαλύτερη θέληση. Ο γιατρόσ μου(ό οποίος είναι γύρω στα 60-65 και με πολύ πελατεία) μου είπε ότι στην καριέρα του δεν του έχει ξανατυχει να συναντήσει δευτερη φορά στην ίδια γυναίκα μύλη κύηση!!! Πρέπει να το παλέψουμε, να ξεκινήσουμε με θάρροσ και σιγουριά!!! Γι αυτό μετά από αυτήν την ακατανόμαστη κατ ευθείαν στο "ψητό".....!!!!

 

Κι ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι επαναλαμβανόμενες μύλες κυήσεις συμβαίνουν μόνο σε Ασιατικές χώρες που είναι υπανάπτυκτες.

Τι να πω ρε γμτ?

Πάντως σε κάποιο ψάξιμο που έκανα στο ίντερνετ, δε θυμάμαι τώρα που, διάβασα για κάποια κοπέλα που της έτυχε 2 φορές μερική μύλη κύηση.

Τι να πεις? Τράβηξε το λαχνό και της έτυχε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το διάβασα κάπου αυτό! Πάντωσ αν και γενικά είμαι φοβιτσιάρα, θα κάνω τα πάντα για να κάνω παιδάκι. Εχω στο μυαλό μου ότι μπορεί πάλι κάτι να πάει στραβά, δεν είναι απίθανο, αλλά θα το παλέψω. Που θα πάει, αφού μπορούμε να συλλάβουμε με τη βοήθεια ενόσ καλού γιατρού και με θέληση πιστεύω όλα θα γίνουν.

Να σε ρωτήσω κάτι..... στην ιστολογική σου έλεγε καθαρά ότι ήταν μύλη κύηση;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το διάβασα κάπου αυτό! Πάντωσ αν και γενικά είμαι φοβιτσιάρα, θα κάνω τα πάντα για να κάνω παιδάκι. Εχω στο μυαλό μου ότι μπορεί πάλι κάτι να πάει στραβά, δεν είναι απίθανο, αλλά θα το παλέψω. Που θα πάει, αφού μπορούμε να συλλάβουμε με τη βοήθεια ενόσ καλού γιατρού και με θέληση πιστεύω όλα θα γίνουν.

Να σε ρωτήσω κάτι..... στην ιστολογική σου έλεγε καθαρά ότι ήταν μύλη κύηση;

 

Λοιπόν Μαρθάκι σου αντιγράφω ακριβώς:

Αποσταλέν υλικό..................: ξέσματα ενδομητρίου

Κλινικές πληροφορίες............: παλλίνδρομος κύηση

Μακροσκοπική περιγραφή

Λευκόφαια και ερυθρόφαια ιστοτεμάχια συνολικού όγκου 6 κ.εκ.

Μικροσκοπική εικόνα

Μερική μύλη κύηση.

 

Δεν ανευρίσκοναι στοιχεία κακοήθειας.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν το έγραφε . Το έχω ξαναγράψει. Πριν βγει η ιστολογική, μετά την απόξεση και την λαπαροσκόπηση (και ίσωσ επειδή οι χοριακές μου ανέβαιναν) ο γιατρόσ είπε ότι μάλλον ήταν μύλη κύηση. Οταν βγήκε η ιστολογική μου είπε ότι όντωσ έτσι ήταν. Όταν μου την έστειλε σπίτι είδα ότι δεν το έγραφε καθαρα. Ελεγε ότι στοιχεία συνηγορητικά μύλησ κύησησ δεν ανευρίσκονται αλλά έλεγε κάτι (δεν το θυμάμαι ακριβώσ) ίσωσ να ήταν από την εικόνα γενικώσ. Σε έναν γιατρό στο ιντερνετ που απαντάει σε ερωτήσεις του εγραψα την απάντηση τησ ιστολογικήσ και μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και μπορώ να ξεκινήσω πάλι προσπάθειεσ. Βέβαια δεν το έκανα! Απλώσ σκέφτομαι ότι αν δεν ήταν, ίσωσ να το προκάλεσε κάτι άλλο που θέλει θεραπεία. Θα δείξει...!

Link to comment
Share on other sites

Α, στο gyn.gr εννοείς. Την είχα διαβάσει την ερώτησή σου καθώς και την απάντηση του γιατρού και θυμόμουν ότι μπορούσες να προσπαθήσεις γρήγορα.

Ε, δε βαριέσαι βρε Μαρθάκι, έδωσες στο σώμα σου μια ευκαιρία να ξεκουραστεί.

Εγώ, δεν ξέρω αν σου έγραψα πιο πάνω, έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας που μου σύστησε ο γιατρός, για να μη ρισκάρουμε μια ακόμη παλλίνδρομη λόγω προχωρημένης ηλικίας (είμαι 37).

Στις 5 Ιουνίου θα βγουν τα αποτελέσματα και θα ξέρω.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο gyn ,στο site του Νικολουδάκη. Καλά κάνεις και κάνεισ εξετάσεις για να είσαι πιο σίγουρη και να μην έχεις άγχοσ. Εμένα ο γιατρόσ μου είπε να μην κάνω τίποτα αν και θα ήθελα.....!!!! Τώρα θέλω να πάω και σε δερματολόγο γιατί έχω μια ξηροδερμία αρκετό κερό που δεν έφυγε με θεραπεία για μήκυτες. Και ο γιατρόσ μου είπε να παω σε δερματολόγο αλλά ψάχνω γυναίκα γιατί ντρέπομαι τον δερματολόγο γιατί είναι γειτονάς μου! Μήπωσ ξέρεις τι μπορεί να είναι΄; Ειναι ψηλα, όχι στην "είσοδο"...

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο gyn ,στο site του Νικολουδάκη. Καλά κάνεις και κάνεισ εξετάσεις για να είσαι πιο σίγουρη και να μην έχεις άγχοσ. Εμένα ο γιατρόσ μου είπε να μην κάνω τίποτα αν και θα ήθελα.....!!!! Τώρα θέλω να πάω και σε δερματολόγο γιατί έχω μια ξηροδερμία αρκετό κερό που δεν έφυγε με θεραπεία για μήκυτες. Και ο γιατρόσ μου είπε να παω σε δερματολόγο αλλά ψάχνω γυναίκα γιατί ντρέπομαι τον δερματολόγο γιατί είναι γειτονάς μου! Μήπωσ ξέρεις τι μπορεί να είναι΄; Ειναι ψηλα, όχι στην "είσοδο"...

 

Ρε συ, αυτό το παθαίνω κι εγώ.

Γενικώς παθαίνω κολπίτιδες από μύκητες, αλλά καμιά φορά έχω και ξηροδερμία, είναι ψηλά προς το μπούτι και βάζω καθρεφτάκι και το βλέπω. Το δέρμα είναι ερεθισμένο, όπως τα μωρά που συγκαίονται.

Βάζω λίγη αλοιφή Verdal (την έχω μόνιμα στο σπίτι λόγω κολπίτιδων) και μου περνάει. Δεν έχω πάει σε δερματολόγο.

Καμιά φορά το βράδυ μετά το μπάνιο επίσης νιώθω μια ξηρότητα στην περιοχή. Αλλά έχω βαρεθεί και δε δίνω σημασία.

Αυτό που κάνω πάντοτε είναι μετά το μπάνιο να στεγνώνω την ευαίσθητη περιοχή με το σεσουάρ, για να είμαι σίγουρη ότι στέγνωσε καλά και δεν υπάρχει υγρασία.

Επίσης, εδώ κι ένα μήνα, όταν πηγαίνω στη τουαλέτα στη δουλειά, δε σκουπίζομαι με χαρτί υγείας αλλά με χαρτομάντηλα που έχω από το σπίτι μου. Έχω βρει την υγειά μου.

 

Και στο site του Νικολουδάκη μπαίνω. Άρα εκεί το διάβασα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάθε χρόνο κάνω τουλάχιστον δύο θεραπείες για μήκυτεσ. Εμένα η ξηροδερμία μου είναι σαν του κεφαλίού, ασπράκια.Και είναι ψηλά στο "βουναλάκι"(χι χι, πωσ αλλιώσ να το πω). Παρόλο πο ξηρίζομαι τελείωσ, έχω. Αυτό με το σεσουάρ είναι ωραία ιδεα, θα το κάνω. Και να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεχα ιδιαιτέρωσ αυτό, να μην μένει υγρασία. Πολλά προβλήματα εμείσ οι γυναίκες βρε παιδί μου.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάθε χρόνο κάνω τουλάχιστον δύο θεραπείες για μήκυτεσ. Εμένα η ξηροδερμία μου είναι σαν του κεφαλίού, ασπράκια.Και είναι ψηλά στο "βουναλάκι"(χι χι, πωσ αλλιώσ να το πω). Παρόλο πο ξηρίζομαι τελείωσ, έχω. Αυτό με το σεσουάρ είναι ωραία ιδεα, θα το κάνω. Και να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεχα ιδιαιτέρωσ αυτό, να μην μένει υγρασία. Πολλά προβλήματα εμείσ οι γυναίκες βρε παιδί μου.....

 

Εγώ το ξύρισμα το έχω κόψει, γιατί φοβάμαι. Απλώς τα κουρεύω λιγάκι.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...