Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;


Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;  

1.708

  1. 1. Πλένετε το μωράκι σας σε κάθε αλλαγή πάνας;;;

    • Ναι, θεωρώ ότι είναι καλύτερο από τα μωρομάντηλα.
    • Όχι, χρησιμοποιώ μωρομάντηλα συνέχεια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
    • Ανάλογα με το αν βρίσκομαι σπίτι ή όχι , σε εξωτερικούς χώρους καθαρίζω το μωρό με μωρομάντηλα.


Recommended Posts

Έχω αυτή την απορία διότι εχουμε φτάσει 13 μηνών και ακόμα πλένω τη μικρή μου σε κάθε αλλαγή πάνας . :roll::roll:

Δεν είναι ότι με κουράζει αλλά με έχει πιάσει η μέση μου από τα κιλά( έχουμε φτάσει 11,5 φτου φτου μας :lol: )και πλέον είναι επίπονο να την κουβαλάω στο μπάνιο για να την πλύνω… :?:?

Μωρομάντηλα έχει τύχει να χρησιμοποιήσω δυο τρεις φορές και δεν είχα πρόβλημα ερεθισμών.

Εσείς τι κάνετε;;; :?::?: Ποια μωρομάντηλα είναι τα καλύτερα κατά τη γνώμη σας;;; :?::?:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν την πλένω σε κάθε αλλαγή, αλλα ούτε χρησιμοποιώ μωρομάντηλα. Εχω ένα βαζάκι με χαμομήλι και βουτάω εκεί ένα μπαμπακάκι και την ξεπλένω τοπικά σε καθε αλλαγή.

όταν είμαστε έξω χρησιμοποιώ μωρομάντηλα. ψήφισα το 3ο

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει κάνει μόνο τσίσα της απλά τη σκουπίζω με τα χαρτομάντηλα σε κουτί, ή αν είμαστε έξω με απλό χαρτομάντηλο για να είναι στεγνή η περιοχή.

Όταν κάνει κακά της - και κάνει πολύ συχνά 2 με 3 φορές την ημέρα - την καθαρίζω με μωρομάντηλα (baby newborn στην κιτρινη συσκευασία, νομίζω είναι τα πιο απαλά) και μετά την πλένω χρησιμοποιώντας ένα ουδέτερο δερμοκαθαριστικό που μου έχει συστήσει ο δερματολόγος. Αν είμαστε έξω και κάπου που δεν μπορώ να τη πλύνω, την καθαρίζω μόνο με μωρομάντηλα και μετά μόλις πάμε σπίτι την πλένω, βέβαια αυτό έχει τύχει σπάνια (2 - 3 φορές μέχρι τώρα).

Χρησιμοποιώ τα μωρομάντηλα καθημερινά από 3-4 μηνών και προς το παρόν δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα τα συγκεκριμένα, γιατί μια φορά πήρα τα πάμπερς τα active και μου φάνηκε ότι την ερέθισαν.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω την καθαριζω κατα τη διαρκεια της ημερας με μωρομαντηλα ειτε εχει κανει τσισα ειτε κακακια (εκτος απο τις φορες που γινεται χαμος απο κακακια!!! :shock: ) και το βραδυ την κανουμε μπανιο. Εαν δεν την κανουμε κανονικα μπανιο καποιο βραδυ, τοτε της πλενουμε μονο τοπικα στην περιοχη της πανας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ τον πλένω 16,5 μήνες τώρα...μου έπεσαν τα χέρια (όχι ότι είναι και βαρύς 11 κιλά..) και μόνο στα κακά εννοείται!!!!!!!!!!!!! Και ο γιατρός επιμένει να μην χρησιμοποιώ πολύ μωρομάντηλα γιατί περιέχουν διάφορα μέσα... !!! Τι να πω αυτά μου είπε αυτά λέω.... :P:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την καθαρίζω με τα μωρομάντηλα ειτε έχει κάνει τσίσα είτε έχει κάνει κακά της, και φυσικά μπάνιο το βράδυ!!!!!

 

Κι εγώ αυτό ακριβώς!

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τα μωρομάντιλα. :)

 

Νομίζω όμως ότι έχει να κάνει και με το δέρμα του μωρού.

Η μητέρα μου, μου είχε πει ότι όταν ήμουν μωρό, έστω και μια φορά να με καθάριζε με μωρομάντιλα το δέρμα μου μετά ερεθιζόταν... :?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω...

απο τη μερα που γεννηθηκε και για τις 20 πρωτες μερες, τον επλενα σε καθε αλλαγη πανας... καθολου μωρομαντηλα! ομως με επιασε η μεση μου και κρεβατοθηκα (εκανα φυσικοθεραπεια...) ετσι αρχισα τα μωρομαντηλα και πλησιμο μονο στα κακα...

στο πρωτο του δοντακι (5,5 μηνων) μου παρουσιασε και το πρωτο του συγκαμα που εξελιχθηκε σε επιθετικο μυκητα οποτε ξαναρχισαμε το πλησιμο σε καθε αλλαγη... (απλα σταματησα να τον αλλαζω τη νυχτα!!)

Το θεμα ειναι πως ειναι ηδη 9,900γρ και η μεση δε με εχει αφησει τελειως... αλλα δεν πειραζει! Οσο για τα μωρομαντηλα, τα χρησιμοποιω μονο οταν εχουμε κακα μεχρι την πλατη!! τον ψιλοκαθαριζω και αμεσως στη μπανιερα!!! επίσης αναγκαστηκα τα χρησιμοποιω εκτος σπιτιου... οποτε ψηφισα την 3η επιλογη!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αλλάζουμε 5 πάνες τη μέρα όσα και τα γεύματα μας....

τον πλένω μόνο στην πρωινή αλλαγή πάνας από την νύχτα, όταν κάνει κακά και έχουμε και το βράδυ το μπάνιο μας

τις υπόλοιπες ώρες ούτε μωρομαντηλα ουτε τπτ

τον αφήνω όσο μπορώ γυμνούλη να παίρνει αέρα εχοντας μια πετσετα πάνω του (γιατι την εχω πατήσει πολλάκις :lol: ) και τον αφήνω να στεγνώνει αν είναι νωπος που ποτέ δεν ειναι δλδ (είναι πολυ απορροφητικές οι πάνες? δεν ξέρω...)

 

μωρομάντηλα μόνο σε εξαιρετικές σπάνιες περιπτώσεις αν κάνει κακά και δεν είμαστε σε χώρο που μπορώ να τον πλύνω

διαφορετικά έχω μαζί μου ένα απ τα δειγματάκια που μου έχουν δώσει το σαπούνι και τον πλένω κανονικότατα!

Link to comment
Share on other sites

15 μηνες τωρα τον πλενω καθε φορα που κανει κακα.

Μωρομαντηλα χρησιμοποιω μονο οταν του αλλαζω την πανα του χωρις να εχει κανει κακα. Αν και τα κακα του εχει δυο μηνες περιπου και τα κανει στο γιογιο του καθε πρωι!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα απαντήσω κι εγώ παρ'ολο που έχουμε τελειώσει με αυτή τη φάση! Ο μεγάλος μου γιός είχε νοσηλευθεί όταν ήταν 22 ημερών για ουρολοίμωξη 10 μέρες στο παίδων. Εκεί λοιπόν, είχε μπει μέσα ένας καθηγητής την ώρα που εγώ άλλαζα το μωρό και τον καθάριζα με μωρομάντηλο απο τα τσίσα του. Μου λέει: τι κάνετε εκεί?? καθαρίζω τα τσίσα του απαντώ. Και μου λέει ο άνθρωπος: ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ για καθαρισμό της περιοχής εκεί. Πάντα νεράκι! Από τότε κι εγώ... πάντα νεράκι!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι και 10 μηνών την καθάριζα μόνο με μωρομάντηλα, εκτός αν είχε λερωθεί πάρα πολύ οπότε την΄επλενα. Και το βράδυ μπανάκι. Επειδή όμως είχαμε μια μικρή ουρολοίμωξη το καλοκάιρι (αν και είμαι 200 % σίγουρη ότι την έπαθε από τη θάλασσα) άρχισα να την πλένω κάθε φορά που έκανα αλλαγή πάνας. Στα τσίσα μόνο με νερό, στα κακά με λίγο σαπουνάκι. Είδα όμως πως με τα πολλά πλυσίματα ερεθίζονταν το δερματάκι της και τελικά την πλένω με σκέτο νεράκι μόνο όταν έχει κάνει κακά και γενικώς όταν βλέπω ότι έχει λερωθεί πολύ. Τις υπόλοιπες φορές χρησιμοποιώ μωρομαντηλα.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

15 μηνες τωρα τον πλενω καθε φορα που κανει κακα.

Μωρομαντηλα χρησιμοποιω μονο οταν του αλλαζω την πανα του χωρις να εχει κανει κακα. Αν και τα κακα του εχει δυο μηνες περιπου και τα κανει στο γιογιο του καθε πρωι!

 

Χρύσα μου πως το κατάφερες αυτό;;;; :!::!::!:

Δεν είναι λίγο νωρίς ακόμα για γιογιο;;;; :?

Για πες με ενδιαφέρει… :wink:

Κάθετε από μόνος του για παιχνίδι και μετά από ώρα τα κάνει ή του λες εσύ να κάτσει στο γιογιο όταν τον βλέπεις να σφίγγετε;;;; :?::?:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά εσείς που λέτε ότι δεν χρησιμοποιείτε καθόλου μωρομάντηλα, τα πολλά κακά πως τα καθαρίζετε;;; Βγάζετε την πάνα και ξεπλένετε το μωρό κατευθείαν στο νιπτήρα;;;

Εγώ πάντως εκείνη τη στιγμή ευχαριστώ εκείνον που ανακάλυψε τα μωρομαντηλα :lol: , με αυτά πρώτα παίρνω τα χοντρά :oops: και μετά κάτω από τη βρύση :lol:! Και όχι τίποτα άλλο αλλά η διαδικασία επαναλαμβάνεται τουλάχιστον δυο πολλές φορές και τρεις ημερησίως, οπότε καταλαβαίνετε :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά εσείς που λέτε ότι δεν χρησιμοποιείτε καθόλου μωρομάντηλα, τα πολλά κακά πως τα καθαρίζετε;;; Βγάζετε την πάνα και ξεπλένετε το μωρό κατευθείαν στο νιπτήρα;;;

 

Έτσι ακριβώς..... Και εκεί αρχίζει ο αγώνας ...εγώ ανοίγω τη βρύση εκείνος την κλείνει, θέλει το σφουγγάρι και το σαπούνι κλπ κλπ κλπ.... Και το πιο αστείο για να τον ξεντύσω και ντύσω τον βάζω πάνω στο πλυντήριο!!!! Και βέβαια θέλει να πατάει τα κουμπάκια.....Μάχη αλλά γελάμε και πολύ!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 μηνες τωρα τον πλενω καθε φορα που κανει κακα.

Μωρομαντηλα χρησιμοποιω μονο οταν του αλλαζω την πανα του χωρις να εχει κανει κακα. Αν και τα κακα του εχει δυο μηνες περιπου και τα κανει στο γιογιο του καθε πρωι!

 

Χρύσα μου πως το κατάφερες αυτό;;;; :!::!::!:

Δεν είναι λίγο νωρίς ακόμα για γιογιο;;;; :?

Για πες με ενδιαφέρει… :wink:

Κάθετε από μόνος του για παιχνίδι και μετά από ώρα τα κάνει ή του λες εσύ να κάτσει στο γιογιο όταν τον βλέπεις να σφίγγετε;;;; :?::?:

Ο Ζαχαριας περπατησε 10 μηνων και ετσι σκεφτηκα να του παρω ενα γιογιο νομιζωντας οτι θα πηγαινει μονος του. Καθε πρωι που ξυπναει κανουμε την 'τουαλετα μας'. Πλενομαστε και καθομαστε στον γιογιο. Τις περισσοτερες φορες θα κανει κακα. Καμια φορα ομως δεν κανει και αργοτερα οταν τον βλεπω και σφιγγεται τον πηγαινω εκει. Μια φορα μαλιστα επαιζε και 'του ηρθαν' και ηρθε και με τραβαγε για να παμε στο γιογιο. Βεβαια καποια τα εκανε στην πανα του. Ειμαστε ακομα στην εκπαιδευση και σαφως ειναι νωρις για να μην τα κανει στην πανα του. Αλλα του εχει γινει συνηθεια τωρα πια καθε πρωι που αν δεν τον βαλω με τραβει και μου δειχνει το γιογιο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω επαφές με Ιταλία έχω ακούσει να λένε οι "γείτονες" πως αν ξέραμε τις ουσίες που χρησιμοποιούν για τα μωρομάντηλα θα έπρεπε να βάλουμε φυλακή αυτούς που τα παράγουν.

Οστόσο είναι τρομερά βολικά όταν δεν βρίσκεσαι στο σπίτι. Επίσης για την φροντίδα του μωρού πάλι οι "γείτονες" υποστηρίζουν ότι τα τσίσα πρέπει να τα ξεβγάζουμε μόνο με νερό και μόνο στα κακά να χρησιμοποιούμε σαπούνια διάφορα. Επίσης σε αποτρέπουν από καλλυντικά των εταιριών FISSAN kai JOHNSON όσο αφοράσαπούνια, αφρόλουτρα και κρέμες αλλαγής πάνας.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος απο νεογέννητο μας έχει με Fissan Bagnetto... τώρα αν ξέρουν κάτι παραπάνω οι φίλοι μας οι Ιταλοί από εμάς δεν ξέρω... (αλήθεια, γιατί να ξέρουν περισσότερα;;;;)

:D

Link to comment
Share on other sites

...με αυτά πρώτα παίρνω τα χοντρά :oops: και μετά κάτω από τη βρύση :lol:!

 

ακριβώς το ίδιο!! :lol::lol:

πρωτα τα χοντρά με μαντηλάκια και μετά κάτω από τη βρύση -πάντα πλύσιμο μετά τα κακά -εκτός αν είμαστε κάπου που δεν υπάρχει δυνατότητα, οπότε πλενόμαστε αργότερα. Στα τσίσα μόνο νεράκι ή καμιά φορά τίποτα...

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς την έχουμε κάνει επιστήμη την αλλαγη πάνας :D

 

Πάνω στην αλλαξιέρα στρώνω ένα μικρό υποσέντονο (ή κόβω τα μεγάλα σε μικρότερα κομμάτια)

 

- υποσέντονα είναι αυτά σαν αδιάβροχα απο την μια μερια και με βαμβακι απο την άλλη που βάζουν στα κρεβάτια των ηλικιωμενων για την νυχτερινή ακράτεια-

 

και την πλένω με βαμβακι και μπολικο χλιαρό νερό.

 

Μπανακι κάθε μέρα ή μερα παρα μέρα.

 

Στην διάρκεια της μέρας την αφήνω ξεβρακωτη πάνω στην αλλαξιέρα και παίζουμε μέχρι να βαρεθούμε για να αερίζεται ο πωπουλης.

Φυσικά με αεροθερμο, μη μας κρυώσει κιολας, και πάντα πάνω στο υποσέντονο που και να το λερώσει το πετάς :wink:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε αποτρέπουν από καλλυντικά των εταιριών FISSAN kai JOHNSON όσο αφοράσαπούνια, αφρόλουτρα και κρέμες αλλαγής πάνας.

 

Αυτό μου το είπε και εδώ ο δερματολόγος όταν την πήγα να τη δει για ένα σύγκαμα ... μακριά από κικο, μίκο, φισάν και μισαν από την περιοχή της πάνας :lol: . Μου σύστησε ένα ουδέτερο δερμοκαθαριστικό ΑΝFO 7, το παίρνω από το φαρμακείο, είναι λίγο ακριβούτσικο αλλα είμαι πολύ ευχαριστημένη δεν έχει ξανασυγκαεί από τότε!!!

Και αυτο με τον αερισμό της περιοχής είναι πολύ σημαντικό. Βέβαια πιστεύω ότι όσο είναι πιο μωρούλια είναι πιο ευαισθητα τα πωπουδάκια τους ... μετά σκληραγωγούνται και δεν έχουν τόσο ανάγκη :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάλι με το fissan δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα!!! Ούτε η ανηψιά μου που μεγάλωσε με το ίδιο... Ίσως είναι και στην ευαισθησία του μικρού βέβαια... ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με συγκάματα και άλλα δερματικά... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...