Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκευτικά έθιμα & προκαταλήψεις: 3.Φεβ. ΑΓΙΟΥ ΣΥΜΕΩΝ


Recommended Posts

KΟΡΙΤΣΙΑ....

 

Προχτές που ήρθε μία φίλη της μαμάς μου να με δει... Τί μου είπε? Στις 3 Φεβρουαρίου λέει δεν κάνει την ώρα που τρως ή πίνεις κάτι να στάξει γύρω από το στόμα σου ή στο πρόσωπό σου λάδι ή κρασί ή γάλα και τέτοια γιατί το παιδί θα γεννηθεί με εγκαύματα ή σημάδια στο πρόσωπο... ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ!!!!!!!!! Γνωρίζετε κάτι?!!!!

 

 

Εκπέμπω ΣΟΣ! :oops::cry::x

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νίκη μου, δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά πάλι εγώ δεν είμαι καθόλου "θρήσκα" δηλ. δεν έχω κάποια ενασχόληση με τα διάφορα έθιμα της εκκλησίας εκτός απο τα πολύ βασικά. .....

 

εγώ δεν θα αγχωνόμουν στη θέση σου,... αλλά αν στην οικογένειά σας ασχολείστε πολύ με αυτά, είναι φυσικά διαφορετικά τα πράγματα.

 

Σκέψου το εξής. Όλες οι υπόλοιπες μαμάδες του κόσμου που δεν είναι ορθόδοξες ή δεν γνωρίζουν για αυτό το πράγμα σημαίνει ότι τα παιδιά τους γεννιούνται όπως ανέφερες εάν τους συμβούν αυτά?

Δεν νομίζω,.... αλλά πραγματικά αυτά είναι θέματα πίστης...!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου και εγώ να σου πω την αλήθεια τα στοιχειώδη ξέρω... Δεν το είχα ξανακούσει.. Και η αλήθεια με άγχωσε το κατά πόσο έχει βάσεις και ισχύει αυτό το πράγμα για να ξέρω :?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό που υποστηρίζει η κυρία το λέει η θρησκεία μας?????????????????????? δεν το ξέρω αλλα αμφιβάλω!!!!!!!!!!!

Αυτά είναι εμμονές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα αυτά κορίτσια δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με την θρησκεία μας.

Όταν γεννήθηκε ο Αναστάσης ήρθε την 7η ή 8η (δεν θυμάμαι ακριβώς) ημέρα ο παπάς της ενορίας μας στο σπίτι για να μας διαβάσει μια ευχή για το παιδί.

Όταν λοιπόν συζητούσαμε μου είπε ότι όλες αυτές οι προκαταλήψεις που υπάρχουν δεν έχουν καμία σχέση με την θρησκεία μας.

Μάλιστα μου είχε πει να μην κάτσω 40 μέρες κλεισμένη στο σπίτι αλλά να πάω και μια βολτίτσα να ξελαμπικάρω ( δικιά μου έκφραση είναι αυτή), το μωρό μου είπε να μην το βγάλω 40 ημέρες, όχι για κανέναν άλλο λόγω, αλλά για να μην κρυώσει.

Μετά μου είπε για αυτά που λένε, ότι δεν πρέπει να δέχεσαι κόσμο το βράδυ ή να μην κρεμάς ρούχα του παιδιού το βράδυ κλπ, είναι ΟΛΑ χαζομάρες και δεν πρέπει να τα δίνουμε καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι προκαταλήψεις που δυστυχώς ακόμα υπάρχουν και στις μέρες μας...

 

Εγώ γενικότερα δεν πιστεύω τίποτα από αυτά, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει και λόγος να αγχώνεσαι για κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω ακούσει και το άλλο με το λάστιχο...Δε πρέπει να περνάς λέει πάνω από λάστιχο ποτίσματος όταν είσαι έγκυος γιατί θα αποβάλεις...!! :evil: Όταν ακούω τέτοια... :evil::evil::x Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην τα ακούς καθόλου γιατί θα σε τρελάνουν. Και δεν είναι θέμα θρησκείας αυτά. Προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες είναι!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μου φαίνεται ώσπου να γεννήσω δε θα τις αφήνω να μιλάνε για τέτοια... Όχι τίποτα αλλά άνθρωπος είμαι μου μπαίνουν ιδέες ψιλοπανικοβάλομαι :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το θέμα, ρώτησα την πεθερά μου που έχει την ηλικία της γιαγιάς μου :!:

και μου είπε ότι του Αγίου Συμεών είναι δύο φορές τον χρόνο για να πιάνει όλες τις έγκυες αλλά καλύτερα να μην ξέρουν ημερομηνίες για να μην πιάνει.

Να μην πιάνει τί; Οτι εκείνη την μέρα δεν κάνει να πιάσουν ψαλίδι γιατί θα μείνει σημάδι στο σώμα του παιδιού και τέτοιες βλακείες.

Πάντως απότι κατάλαβα αν και πολύ μεγάλη η γυναίκα δεν τα πίστεύει ούτε και εκείνη κιας είναι πολύ θρήσκα !!!

Ξεχάστε το καλύτερα και όλα θα κυλίσουν ήρεμα και όμορφα!

 

Καλή σας λευτεριά, μου είπε να σας πώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ποιος είναι ο άγιος Συμεών; και γιατί τον συνδέουν οι προλήψεις με τα μωρά και με τα σημάδια; Ενδιαφέρον θα ήταν να μάθουμε :) ¨

Άντε βρε Νίκη! Μην ακούς τέτοια!! :lol:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα και για άλλες προλήψεις για την εγκυμοσύνη , ο κάθε τόπος έχει και τα δικά του!!! Καλά είναι για γέλια!!!

 

Κατά τις γιορτές του Αγίου Συμεών του Θεοδόχου (3η Φεβρουαρίου) και του Στυλίτου (1η Σεπτεμβρίου), οι έγκυες δεν κάνουν καμία εργασία και δεν αγγίζουν κανένα αντικείμενο, για να μη γεννηθεί το παιδί σημαδεμένο!!! Επίσης εάν η έγκυος πιάσει ντομάτα ή σταφύλι ή μελιτζάνα ή οτιδήποτε άλλο πιστεύουν ότι το σημάδι θα αποτυπωθεί στο νεογέννητο. Αν πάλιν από απροσεξία συμβεί κάτι τέτοιο, τότε τρίβουν οι εγκυμονούσες τα χέρια τους στους γλουτούς τους, ώστε τουλάχιστον να μεταδοθεί εκεί η δυσμορφία. :shock:

Αλλού πάλι διάβασα ότι στην γιορτή του Αγίου Συμεών του Θεοδόχου (3 Φεβρουαρίου) και 1 Σεπτεμβρίου, του Στυλίτη οι εγκυμονούσες απέφευγαν κάθε εργασία, γιατί διαφορετικά το παιδί θα γεννιόταν οπωσδήποτε «σημαδεμένο».

Από βραδύς , πριν ξαπλώσει η έγκυος, όταν έβγαζε τα ρούχα της τα έριχνε προς τα πίσω. Το ίδιο έκανε και το βράδυ της επομένης, ώστε αν ξέχασε να πιάσει κάτι ή να φάει κάτι, που δεν έπρεπε, το κακό να πάει στην πλάτη κι όχι στο πρόσωπο ή στα χέρια ή στα πόδια του μωρού , που είναι περισσότερο εμφανή.

Εχουν τρελλαθεί τελείως δηλαδή... :shock:

Ακούστε και ένα άλλο τρελλό:

Πιστεύεται ότι αν η λεχώνα μείνει μόνη την νύκτα, υπάρχει φόβος να έλθουν οι νεράιδες να της κλέψουν το βρέφος ή να το αλλάξουν. Γι αυτό νυκτερινές επισκέψεις δεν επιτρέπονται!!! :!:

 

Σε όποιον αρέσουν και τα πιστεύει πρέπει όπωσδήποτε να διαβάσει εδώ:

http://alex.eled.duth.gr/EthM/Thrakika/1928/16.htm

και εδώ:

http://www.asxetos.gr/libView.aspx?s=99&sc=146&o=-1&ofs=1

 

Ελεοοοοος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Toυ Αγίου Συμεών πέρισυ ήμουν 4 μηνων. Επίτηδες με τον άντρα μου το κάναμε σαν test και με τσίμπησε πίσω στη γάμπα για να δούμε, έτσι για πλάκα, αν θα έβγαινε αυτό που μας είπε η πεθερά μου. Στην γαμπούλα της δεν υπάρχει κανένα τέτοιο σημάδι...άρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα ειναι δυνατον ρε κοριτσια να λενε ενα καρο χαζομαρες (για να μην το πω αλλιως....) σε εγκυο γυναικα???

 

Ερχεται η καθεμια για το κουτσομπολιο της και τσουπ αμολαει και απο δεκα μπουρδες σχετικα με τις δισειδαιμονιες που εκεινη πιστευει. Αν ηταν να τα πιστευουμε οοοοοολα αυτα που λεγονται για εγκυους και λεχωνες τοτε θα καθομασταν καθολη την διαρκεια σε ενα κλουβακι και δεν θα καναμε τιποτα για να μην πιασουν ολα αυτα!!!

 

Εμενα ο κουμπαρος μου μου εσπασε τα νευρα λεγοντας μου (και προσπαθωντας να το επιβαλλει κιολας...) οτι οταν θα ειμαι λεχωνα να τους βαζω να βγαζουν τα παπουτσια τους, να μην δεχομαι επισκεψεις το βραδυ εως καθολου ολη την ημερα (για να σαλταρω εντελως), να μην απλωνω νυχτα κλπ κλπ κλπ. Ακου να βγαζουν τα παπουτσια τους! Κι αν καποιου βρωμανε τα ποδια του να πεθανουμε ολοι μαζι με το μωρο απ'τη μποχα!!!!

 

Κοριτσια οτι κι αν σας λενε μη μασατε! Να κοιτατε το μωρακι σας και τιποτα αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εμένα δεν με νοιάζουν γιατί δεν τα πιστεύω.

 

Ας μου δώσουν επιστημονική τεκμηρίωση και να το καταλάβω.

 

Το χειρότερο πάντως για μένα (τώρα βγαίνω εκτός θέματος) είναι που όλοι έχουν να πουν μια δυσάρεστη ιστορία με έγκυο που έπαθε κάτι στον τοκετό, ή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης κάτι δεν πήγε καλά.

 

Τότε μου έρχεται να τους βαράω όλους. Ειδικά εαν ακούω να τα λένε σε άλλη έγκυο (εγώ πλέον έχω σταματήσει να αγχώνομαι ακόμα και με τέτοιες ιστορίες)

 

γενικά κορίτσια, μην ακούτε τον καθένα. Εάν από την εμπειρία του έχει να δώσει κάποια συμβουλή όπως κάνουμε και μεταξύ μας εδώ, τότε είναι καλοδεχούμενος. Αλλά δεν αντέχω καθόλου να ακούω τις ιστορίες του καθένα που θέλει να δείξει ότι κάτι ξέρει (ενώ είναι εντελώς άσχετος).

Αυτό συμβαίνει, επειδή δεν έχουν κάτι σωστό να πουν κάθονται και λένε ότι έχουν ακούσει σχετικά με εγκυμονούσες και λεχώνες και προσπαθούν αν τα περάσουν σαν συμβουλή.

 

Πάντως από γυναίκες νέες (και όχι της προηγούμενης γενιάς) ευτυχώς δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια απαίσια πράγματα (για να μην πω άλλη λέξη)

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο πάντως για μένα (τώρα βγαίνω εκτός θέματος) είναι που όλοι έχουν να πουν μια δυσάρεστη ιστορία με έγκυο που έπαθε κάτι στον τοκετό, ή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης κάτι δεν πήγε καλά.

 

αυτό είναι must :D:D στάνταρ θα ακούσεις τουλάχιστον μία τέτοια ιστορία στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εγώ είχα ακούσεις πολλές προεκλαμψίες και σπασιματα νερών κούραση εγκύου :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι ενας συναδελφος που η γυναικα του πιθανοτατα ειχε πολυ δυσκολη γεννα με ειχε πρηξει για το ποσο ασχημα θα ειμαι μετα τη γεννα!Μου ελεγε ανατριχιαστικες λεπτομερειες του τυπου:τα αιματα πεταγονται στους τοιχους την ωρα της γεννας,θα φωναζεις και θα κλαις,δεν θα θελεις να δεις ανθρωπο μονο τη μαμα σου και τετοια!!Εγω παλι επειδη ειμαι πολυ αντιδραστικη οσο μου τα ελεγε τοσο εγω πεισμωνα οτι οσο δυσκολα και να ειναι δε θα κανω ετσι!Κι οταν με πηραν τηλ να με ευχηθουν στην κλινικη του ελεγα ποσο καλα ημουν και να ερθουν να πιουμε και καφε!Ε,πια!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επειδη ειμαι πολυ αντιδραστικη οσο μου τα ελεγε τοσο εγω πεισμωνα οτι οσο δυσκολα και να ειναι δε θα κανω ετσι!Κι οταν με πηραν τηλ να με ευχηθουν στην κλινικη του ελεγα ποσο καλα ημουν και να ερθουν να πιουμε και καφε!Ε,πια!

 

Καλά έκανες!! :wink:

Μαλλον απολύτως φυσιολογική είσαι και οχι αντιδραστική!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

rena και εμενα αυτα μου ελεγαν για αιματα που πεταγονται στους τοιχους και λοιπες αηδιες.πολυ γελασα οταν το διαβασα....βρε μπας και εχουμε κοινο γνωστο τον ξαδερφο του αντρα μου???????χαχαχιιχα....

παντως εγω σταματουσα την συζητηση με ακομψο θα ελεγα τροπο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω ξερω (από τη μαμα-ασσο σε αυτα) οτι του Αγιου Συμεων δεν πρέπει να ακουμπήσεις το σωμα σου αν "σου μυρισει ή λιγουρευτεις κατι."

Δηλαδη αν πεις "Αχ να ειχα μια φραουλα" και ταυτοχρονα πιασεις το μαγουλό σου, το παιδι θα βγει με μια φραουλα στο μαγουλο (σημαδι οχι κανονικη... :lol: )

Οσο για της νεραιδες που διαβασα παραπάνω ναι αυτο ειναι γεγονος... Οι νεραιδες μπορει να ερθουν να σου παρουν το παιδι αλλα αυτο δεν ειναι απλό εχει διαδικασια.... Θα ερθουν στον υπνο σου (θα τις δεις σε ονειρο δηλαδη) μιση ωρα πριν την ανατολή του Ηλίου. Θα σου προσφερουν ενα λευκο αραχνούφαντο πέπλο και θα σε δελεασουν να το παρεις... Αν εσυ το παρεις αυτες θα σε εχουν ξεγελασει και θα σου παρουν το παιδι... αλλα επειδη ουσιαστικα αυτο δεν ειναι κανονικο ονειρο αλλα οραμα αμα το ξερεις δεν παιρνεις το μαντηλι και δεν σου παιρνουν το παιδι.

Επισης νεραιδες μπορουν να ερθουν ανα πασα στιγμη και επειδη οι νεραιδες ειναι άλαλες (δεν εχουν δικη τους φωνη η καθε μια αλλα μια μονο όλες μαζι εναν αχο κατι σαν χορωδία) μπορει να θελήσουν να σου παρουν τη φωνη... Ο πολύ απλός τροπος να το αντιμετωπίσεις και αυτο ειναι απλά να μην τους μιλήσεις... Και γενικα ποτε δεν μιλάμε σε νεραιδα.

Επισης αν δουμε όνειρο με νεράιδες και αναμεσά σου ειναι μια με μαυρα (ιδια ρουχα με τις άλλες αλλα σε μαυρο) να της πιασουμε το χερι γιατι ειναι η Παναγια που ηρθε να μας προστατευει.. και σε αυτη την περιπτωση πάλι δεν μιλάμε...

Οτι θελετε για νεραιδες εδω ειμαι.... ειδικη νεραιδολόγος η γιαγια μου

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω (από τη μαμα-ασσο σε αυτα) οτι του Αγιου Συμεων δεν πρέπει να ακουμπήσεις το σωμα σου αν "σου μυρισει ή λιγουρευτεις κατι."

Δηλαδη αν πεις "Αχ να ειχα μια φραουλα" και ταυτοχρονα πιασεις το μαγουλό σου, το παιδι θα βγει με μια φραουλα στο μαγουλο (σημαδι οχι κανονικη... :lol: )

Οσο για της νεραιδες που διαβασα παραπάνω ναι αυτο ειναι γεγονος... Οι νεραιδες μπορει να ερθουν να σου παρουν το παιδι αλλα αυτο δεν ειναι απλό εχει διαδικασια.... Θα ερθουν στον υπνο σου (θα τις δεις σε ονειρο δηλαδη) μιση ωρα πριν την ανατολή του Ηλίου. Θα σου προσφερουν ενα λευκο αραχνούφαντο πέπλο και θα σε δελεασουν να το παρεις... Αν εσυ το παρεις αυτες θα σε εχουν ξεγελασει και θα σου παρουν το παιδι... αλλα επειδη ουσιαστικα αυτο δεν ειναι κανονικο ονειρο αλλα οραμα αμα το ξερεις δεν παιρνεις το μαντηλι και δεν σου παιρνουν το παιδι.

Επισης νεραιδες μπορουν να ερθουν ανα πασα στιγμη και επειδη οι νεραιδες ειναι άλαλες (δεν εχουν δικη τους φωνη η καθε μια αλλα μια μονο όλες μαζι εναν αχο κατι σαν χορωδία) μπορει να θελήσουν να σου παρουν τη φωνη... Ο πολύ απλός τροπος να το αντιμετωπίσεις και αυτο ειναι απλά να μην τους μιλήσεις... Και γενικα ποτε δεν μιλάμε σε νεραιδα.

Επισης αν δουμε όνειρο με νεράιδες και αναμεσά σου ειναι μια με μαυρα (ιδια ρουχα με τις άλλες αλλα σε μαυρο) να της πιασουμε το χερι γιατι ειναι η Παναγια που ηρθε να μας προστατευει.. και σε αυτη την περιπτωση πάλι δεν μιλάμε...

Οτι θελετε για νεραιδες εδω ειμαι.... ειδικη νεραιδολόγος η γιαγια μου

 

έχω πάθει την πλάκα μου με την ανάλυση!!!!τί λες τώρα...

εεε συγνώμη εγώ που έχω φτιάξει το δωμάτιο της μικρής τίγκα στη νεραίδα που να παω να κρυφτώ???? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...