Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποστημα


atracas

Recommended Posts

Γεια σας, χρειαζομαι βοηθεια και σοβαρες απαντησεις (εχω ακουσει τοσα και τοσα...) απο κοπελες που εμφανησαν αποστημα στο στηθος κατα τη διαρκεια θηλασμου.

Εχω λοιπον μια κυστη γεματη πυον στο ενα μου στηθος. Μου πηραν δειγμα για να γινει καλλιεργεια. Συνεχιζω να θηλαζω και δε θελω να σταματησω! Το μωρακι μου ειναι 4 μηνων. Ξερετε καποιον καλο μαστολογο που να υποστηριζει τον θηλασμο;

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωρό και καλά κάνεις που συνεχίζεις να θηλάζεις. Αν το απόστημα δεν σου φέρνει πόνο στη διάρκεια του θηλασμού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να συνεχίσεις να θηλάζεις.

 

Θα ήταν καλό να γράψεις σε ποια πόλη σε ενδιαφέρει να είναι ο μαστολόγος μήπως και μπορέσουμε να σου συστήσουμε κάποιον.

 

Καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, μερες που ειναι...Μενω στην Αθηνα, και ισως αυτο να διευκολυνει λιγο την κατασταση. Αν βοηθαει και σε κατι, γεννησα στο Ελενα.

Σου δινω και καποιες παραπανω πληροφοριες για την κατασταση μου :

- εχω παρει επι 15 μερες Αμοξιλ 500γρ (χωρις εμφανη αποτελεσματα, καποια καλυτερευση τις 2-3 πρωτες μερες μονο).

- απο εχτες παιρνω augmentin.

- απο το στηθος μου δεν "φαινεται" να βγαινει πυον. Ο υπερηχος δειχνει μια "κλειστη" κοιλοτητα.

- δεν εχω κανει πυρετο.

- περασαν 15 μερες πριν παρω το αμοξιλ οπου ειχα κοκκινο και σκληρο στηθος (προσπαθουσα να το καταπολεμησω με μασαζ, κομπρεσσες, συχνους θηλασμους, αλλαγες στασεων...).

- απο τον δευτερο μηνα αντομετοπιζα συχνα μαστιτιδες με πυρετο που υποχωρουσαν σε 2-3 μερες χωρις ιδιαιτερη φαρμακευτικη αγωγη.

- οι ενεργειες μου ισως να φαινονται λανθασμενες εκ των υστερων αλλα τα διαφορα συμπτώματα ερχονται σταδιακά και δεν ξερεις παντα τι εξελιξη θα εχει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, μερες που ειναι...Μενω στην Αθηνα, και ισως αυτο να διευκολυνει λιγο την κατασταση.

Δυστυχώς τηλεφώνησα στην Αθήνα για πληροφορίες αλλά δεν βρήκα κανέναν. Η κατάστασή σου δεν φαίνεται επείγουσα, οπότε θα το ξαναδούμε το θέμα.

Είναι δύσκολο να βρούμε κάποιον σχετικό, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα ότι ο θηλασμός μπορεί να συνεχιστεί (που συνεχίζεται ακόμη και σε μαγάλα αποστήματα που έχουν διανοιχθεί χειρουργικά...).

Καταλαβαίνω το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με τους γιατρούς...

 

Σου δινω και καποιες παραπανω πληροφοριες για την κατασταση μου :

- εχω παρει επι 15 μερες Αμοξιλ 500γρ (χωρις εμφανη αποτελεσματα, καποια καλυτερευση τις 2-3 πρωτες μερες μονο).

Ανεπαρκής αντιβίωση, δεν καλύπτει σταφυλόκοκκο αουρέους που είναι συνήθης στις μαστίτιδες.

 

- απο εχτες παιρνω augmentin.

Είναι σωστή αντιβίωση αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι πρόκειται για απόστημα.

 

- απο το στηθος μου δεν "φαινεται" να βγαινει πυον. Ο υπερηχος δειχνει μια "κλειστη" κοιλοτητα.

Ποτέ δεν βγαίνει πύον από τη θηλή. Πάντα το πύον είναι σε μια κλειστή κοιλότητα και δεν έχει σχέση με το γάλα. Το δύσκολο είναι αν βρίσκεται κοντά στη θηλή και προκαλεί πόνο.

 

- δεν εχω κανει πυρετο.

Είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για απόστημα; Για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση θα πρέπει με μια σύριγγα με χοντρή βελόνα να αναρροφηθεί υγρό. Έγινε κάτι τέτοιο;

Μερικές φορές το απόστημα μπερδεύεται με τη γαλακτοκήλη.

Και στις δύο περιπτώσεις αναρροφάται υγρό με τη σύριγγα για να γίνει διαφορική διάγνωση.

 

Τι μέγεθος έχει το απόστημα;

Αν είμαι μικρό μπορεί να μη χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

- περασαν 15 μερες πριν παρω το αμοξιλ οπου ειχα κοκκινο και σκληρο στηθος (προσπαθουσα να το καταπολεμησω με μασαζ, κομπρεσσες, συχνους θηλασμους, αλλαγες στασεων...).

Δεν κατάλαβα γιατί παίρνεις αντιβίωση χωρίς να κάνουν κάτι άλλο. Αν είναι απόστημα θα πρέπει να αδειάσει. Αν είναι δυνατό με σύριγγα που είναι πιο ανώδυνο κι εύκολο και απαιτείται μόνο τοπική αναισθησία. Η αντιβίωση χρειάζεται μεν αλλά από μόνη της δεν πρόκειται να εξαφανίσει το απόστημα.

(τι γιατρός σε παρακολουθεί και δεν σου δίνει σωστές οδηγίες;)

 

- απο τον δευτερο μηνα αντομετοπιζα συχνα μαστιτιδες με πυρετο που υποχωρουσαν σε 2-3 μερες χωρις ιδιαιτερη φαρμακευτικη αγωγη.

έχεις εντοπίσει τα αίτια που σου προκαλούν τις μαστίτιδες ή όχι;

είχες φραγμένους πόρους, υπερπαραγωγή ή κάτι άλλο;

 

Παίρνεις λεκιθίνη; Αν όχι καλό είναι να πάρεις. Η δοσολογία είναι 2 ή 3 κάψουλες το 24ωρο (πρωί-βράδυ ή πρωί-μεσημέρι-βράδυ αντίστοιχα).

 

Αν ασχολείσαι με εναλλακτικές θεραπείες, η ομοιπαθητική τα αντιμετωπίζει αρκετά αποτελεσματικά χωρίς προβλήματα.

 

Ο νηστειοθεραπείες είναι επίσης αποτελεσματικές αλλά πρέπει να γίνονται με παρακολούθηση ιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω για το χρονο σου!

Στην αρχη με παρακολουθησε παιδιατρος ειδικευομενη στα θεματα μητρικου θηλασμου που μου ειχε συστησει μια φιλη που ειχε αντιμετωπισει μαστιτιδα στις πρωτες μερες θηλασμου (εγω περασα τουσ 2 πρωτους μηνες χωρισ κανενα προβλημα). Αυτη μου μιλησε για θεματα υπερπαραγωγης, κλπ...Και μου συστησε και λεκιθινη την οποια πηρα για 2-3 βδομαδες χωρις αποτελεσμα (οταν ειχα ηδη το προβλημα). Οταν περασε πια πολυ καιρος (15 μερες) με σκληρο στηθος που ολο και χειροτερευε μου ειπε να παρω αντιβιωση αμοξιλ.

Μετα απο 8 μερες αμοξιλ και ελαχιστη βελτιωση πηγα στο Κεντρο θηλασμου του Ελενα οπου μου ειπαν οτι καλο θα ηταν να με δει μαστολογος. Ο οποιος με εξετασε οπτικα, μου ειπε να συνεχισω αμοξιλ, με εστειλε για υπερηχο και μου ειπε να μην ξαναγυρισω αν δεν περασει μια βδομαδα.

Οταν ξαναπηγα μετα απο την βδομαδα, μου πηρε υγρο με μια συριγγα και το εστειλε για καλλιεργεια (θα εχω τα αποτελεσματα την τεταρτη). Μου το χαρακτηρησε πυον και τον πιστεψα, ηταν κιτρινο παντως που το ειδα.

Και μου ειπε να παρω augmentin.

Στο κεντρο θηλασμου εδωσα και γαλα μου για αναλυση. Αποτελεσματα το σαββατο.

Το αποστημα εχει μεγεθος περιπου 3,5 εκ χ 3 εκ. Δεν ξερω τι θεωρειται μεγαλο η μικρο.

Ο μαστολογος μου μιλησε για χειρουργικη επεμβαση με ολικη ναρκωση.

Το αποστημα ειναι πολυ κοντα στη θηλη (κολλητα), το στηθος μου ετσι και αλλιως δεν ειναι πολυ μεγαλο.

Μακαρι να μπορουσαν να μου το βγαλουν με μια μονο συριγγα και οχι με επεμβαση. Αν υπαρχει καποιος που το κανει....

Οσον αφορα τα αιτια, κατα καιρους εντοπιζω διαφορα που τελικα καταριπτονται (ψυχολογια, στενο ρουχο, κουραση, λαθος σταση θηλασμου...). Θα ηθελα να καταλαβω παντως....

Σε αφηνω διοτι ο μικορουλης με ζηταει...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιζω να ξεμπερδεψεις γρηγορα με αυτην την ιστορια και να την περασεις οσο πιο ανωδυνα γινεται!

Να μας λες τα νεα σου :D

 

 

 

Γάλα γιατι εδωσες για αναλυση;Μηπως εχει υγρο από το αποστημα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξαναπηγα μετα απο την βδομαδα, μου πηρε υγρο με μια συριγγα και το εστειλε για καλλιεργεια (θα εχω τα αποτελεσματα την τεταρτη). Μου το χαρακτηρησε πυον και τον πιστεψα, ηταν κιτρινο παντως που το ειδα.

To πύον δεν μπερδεύεται οπτικά με το γάλα. Χαίρομαι που τουλάχιστον έγιναν τα βήματα που έπρεπε.

 

Και μου ειπε να παρω augmentin.

και που σου χορηγήθηκε πιο σωστή αντιβίωση

 

 

Στο κεντρο θηλασμου εδωσα και γαλα μου για αναλυση. Αποτελεσματα το σαββατο.

:? αυτό δεν έχει καμία σημασία

 

Το αποστημα εχει μεγεθος περιπου 3,5 εκ χ 3 εκ. Δεν ξερω τι θεωρειται μεγαλο η μικρο.

είναι μέτριο

 

Ο μαστολογος μου μιλησε για χειρουργικη επεμβαση με ολικη ναρκωση.

Το αποστημα ειναι πολυ κοντα στη θηλη (κολλητα), το στηθος μου ετσι και αλλιως δεν ειναι πολυ μεγαλο.

αυτή είναι μία προσέγγιση

 

Μακαρι να μπορουσαν να μου το βγαλουν με μια μονο συριγγα και οχι με επεμβαση. Αν υπαρχει καποιος που το κανει....

Αυτή είναι μία άλλη προσέγγιση...

 

Γενικά αυτό που ισχύει είναι ότι τα πολυ μικρά αποστήματα δεν τα πειράζουμε καθόλου, τα μεγαλύτερα τα αδειάζουμε με σύριγγα, ακόμη και τα πολυ μεγάλα πλέον.

 

Σύμφωνα με τον Jack Newman:

 

Abscess: An abscess occasionally complicates mastitis. You do not have to stop breastfeeding, nor should you, not even on the affected side. In the past, an abscess was almost always drained surgically. Now, more and more, repeated needle aspiration or drainage under radiographic control is done, and interferes less with breastfeeding. If you need surgery, the incision should be kept as far away as possible from the areola. Contact the clinic.

 

http://www.drjacknewman.com/help/Blocked%20Ducts%20&%20Mastitis.asp

 

Εκτιμώ λοιπόν ότι τη χειρουργική επέμβαση την προτιμούν όλοι όσοι εκπαιδεύτηκαν μέχρι πριν μια δεκαετία ενώ τη σύριγγα αυτοί που εκπαιδεύτηκαν πιο πρόσφατα σε φιλικές στα βρέφη κλινικές (που όμως δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα....).

 

Θα διακινδυνεύσω μια προσωπική εκτίμηση χωρίς να είμαι ειδικός. Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να βρεις γιατρό να σου το αδειάσει με σύριγγα όχι γιατί δεν είναι η κατάλληλη θεραπευτική προσέγγιση αλλά γιατί δεν είναι εκπαιδευμένοι.

 

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον ομοιπαθητικό γιατρό που μπορεί να σου προσφέρει άμεση ανακούφιση και να καταφέρεις να αποφύγεις το χειρουργείο.

 

Μια άλλη εναλλακτική θεραπευτική προσέγγιση είναι αυτή (μπορεί να σου φαίνεται πολύ έξω από τα συνηθισμένα αλλά σε διαβεβαιώ ότι δουλεύει εκεί που κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει)

 

Δες εδώ:

 

http://www.bis.gr/nist/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=32

 

και αν μπορείς κάνε το προστάδιο 2

 

Οσον αφορα τα αιτια, κατα καιρους εντοπιζω διαφορα που τελικα καταριπτονται (ψυχολογια, στενο ρουχο, κουραση, λαθος σταση θηλασμου...).

Τα στενά ρούχα και λάθος στάση είναι μηχανικοί λόγοι που ενοχοποιούνται, η κακή ψυχολογική κατάσταση και η κούραση εμπλέκονται άμεσα γιατί και τα δύο ρίχνουν την άμυνα του οργανισμού, οπότε είναι πιο επιρρεπής σε λοιμώξεις.

 

Η λεκιθίνη χωρίς να είναι πανάκεια βοηθάει. Θα πρότεινα να την παίρνεις σε δοσολογία 1 κάψουλα Χ 3 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχτες πηρα τις απαντησεις για το γαλα μου. Εγινε καλλιεργεια και δεν βρεθηκε καποιο μικροβιο. Απ'οσο καταλαβα το πιθανοτερο ηταν να μην υπηρχε στο γαλα μου μικροβιο, αλλα ηταν και για να βεβαιωθω εγω, αλλα και για να πεισω τους γυρω μου οτι μπορουσα να συνεχισω να θηλαζω κανονικα. Και ο μαστολογος αλλα και ο παιδιατρος μου ειχαν πει να τραβαω το γαλα με θηλαστρο και να το πεταω.

Περιμενω τις απαντησεις για το μικροβιο του αποστηματος, να παρω και τη σωστη αντιβιωση, μπας και γλιτωσω τα ανοιγματα με το που μπει ο νεος χρονος!

Link to comment
Share on other sites

Και ο μαστολογος αλλα και ο παιδιατρος μου ειχαν πει να τραβαω το γαλα με θηλαστρο και να το πεταω.

 

Sorry gia ta greeklish, eimai ekswteriko.

 

Dystyxws einai panasxetoi ki epikindynoi...

 

Edw se 5 glwsses lene diaforetika pragmata. Einai aneutoinoi kai anenhmerwtoi.

 

http://www.who.int/child_adolescent_health/documents/fch_cah_00_13/en/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

διοτι ειναι καλο να υπαρχει και μια συνεχεια για οσες βρεθουν αντιμετωπες με μια παρομοια κατασταση....

Τα αποτελεσματα των αναλυσεων μου , ειτε ηταν του γαλατος, ειτε του αποστηματος δεν εδειξαν την παρουσια καποιου μικροβιου. Ειχε σκοτωθει απο το Αμοξιλ, δεν υπηρξε ποτε;;;;....ο μαστολογος ειπε πως αποστημα χωρις μικροβιο δεν γινεται. Η εκδοχη του ηταν οτι το Αμοξιλ το ειχε σκοτωσει.

Τα "τοιχωματα" του αποστηματος κανανε καιρο να φυγουν (ακομα πιανω κατι δηλαδη, αλλα ειναι φυσιολογικο, κατα τον γιατρο), αλλα ο πονος εφυγε σε μια βδομαδα.

Δεν σταματησα καθολου να θηλαζω και ουτε πεταξα το γαλα μου οπως με συμβουλεψε ο παιδιατρος. Για μενα ηταν σημαντικο να ξερω οτι μεσα απ'ολη αυτην την ταλαιπωρια συνεχιζα και εκανα κατι θετικο. Μου εδεινε λιγο κουραγιο.

Για αλλη μια φορα αισθανομαι πολυ ευαλωτη σε ολα τα "προβληματα" του θηλασμου (μαστιτιδες, ματωμενες θηλες, καντιντιαση....ολα τα περασα...) αλλα και πιο δυνατη...

Σε 2-3 βδομαδες θα αρχησω φαγητακι (φτασαμε τους 6 μηνες!!!) και θα μου φανει πολυ περιεργο να δινω κατι αλλο στο μωρο μου περα απο το γαλα μου. Λιγο σαν αποχωρισμος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...