Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

 

Τι θα λέγατε να μαζευτούμε οι μαμάδες που τα παιδάκια μας θα πάνε φέτος Α΄Δημοτικού;

 

Να ανταλλάσουμε τις εμπειρίες μας, τα προβλήματα που θα συναντήσουμε (ελπίζω να μη συναντήσουμε!), τις αγωνίες μας και έτσι να βοηθά και να δίνει κουράγιο η μία στην άλλη!

 

Εμένα ο γιός μου θα πάει φέτος Α΄Δημοτικού. Με προβληματίζει το γεγονός ότι θα πάει μικρούλης (κερδίζει χρόνο 14/12) και αν θα μπορέσει να ακολουθήσει τα μεγαλύτερα παιδάκια. Πιστευω ότι σ΄αυτή την ηλικία οι 3 και 6 και 9 μήνες παίζουν μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη των παιδιών. Προς το παρόν αυτό είναι το ένα γεγονός που με αγχώνει.

Το άλλο είναι ότι είναι έξυπνος αλλά ολίγον τι τεμπελάκος. Αυτό είναι πολύ χειρότερο από ένα παιδάκι που είναι λιγότερο έξυπνο από αυτό αλλά προσπαθεί και διαβάζει. Πιστευω μεσ΄στη χρονιά να βρούμε κανα κόλπο να στρώσουμε στο διάβασμα και τα ολίγον τεμπελούτσικα παιδάκια!

 

Καλή σχολική χρονιά στα "πρωτάκια" μας και όχι μόνο, καλή σχολική χρονιά σε όλα τα ζουζούνια μικρά (παιδικού σταθμού) αλλά και όσο μεγάλα πάει (ντοκτορά να πω;;))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, γράψτε μας κι εμάς στο club!!!!! Κι εμείς πρωτάκια φέτος και μάλλον κι εμείς μικροί (3/11). Από γνωστές μαμάδες μου είπαν ότι όντως οι κάποιοι μήνες διαφορά στις πρώτες τάξεις έχουν σημασία γιατί όσο μικρότερο είναι το παιδάκι τόσο λιγότερο μπορεί να κρατήσει τη συγκέντρωσή του. Επίσης, εμείς έχουμε και ένα επιπλέον άγχος γιατί τον άλλαξα σχολείο, και τώρα θα είναι όλα καινούρια. Καινούριο σχολικό, καινούρια παιδάκια, δασκάλα, κτίρια, βάλε και το διάβασμα μέσα ζόρικα τα βλέπω. Όμως μέχρι τα Χριστούγεννα πιστεύω ότι τα πράγματα θα έχουν στρώσει.:P Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια εύχομαι....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

fraoulopoulitsa πράγματι είναι λιγο ¨θέμα¨ η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος αλλά σ΄αυτή την ηλικία τα παιδάκια κάνουν ευκολά φιλίες. Αν δεις τα σκούρα θα του βάζεις και κανα παιχνιδάκι στη τσάντα (λειτουργεί σα μαγνήτης στα άλλα παιδιά). Αλήθεια πως και δεν τον άλλαξες από πέρσυ στο νήπειο;

 

Ευάκι καλως την. Μια που έθιξες το θέμα, θα αφήνουν άραγε τα μικρά μας, τα μεγάλα μας να διαβάσουν; Και τα μεγάλα θα διαβάζουν αν βλέπουν τα μικρά να παιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Σήμερα έγινα μέλος του Forum. Ο γιος μου ξεκινάει φέτος το δημοτικό. Επειδή όμως πρόσφατα διαγνώσαμε ψυχογενή τραυλισμό, ανησυχώ για την προσαρμογή του. Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς στο club !!!!! η Ζέτα πρωτάκι αλλά όχι μικρό όπως τα δικά σας (22/3). Εμείς ελπίζω να έχουμε στρώσει λίγο γιατί μας έρχεται το μωρό τον Νοέμβριο και ελπίζουμε να μην μας πάρει η κάτω βόλτα.

 

Εμένα όλο το καλοκαίρι μου ζήταγε τετράδια για να μάθει να γράφει. Της πήρα αυτά για τα παιδάκια που έχουν τελειώσει το νηπιαγωγείο και ένα της α' δημοτικού περισσότερο για να δει πως είναι. Είδε προχθές την διαφήμιση στην τηλεόραση για τα βοηθήματα που έβγαλε ο ΣΚΑΙ για το δημοτικό και μόλις το είδε στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς το αγόρασε. Είναι αρκετά καλό, έχει πολύ ύλη και ένα CD με ασκήσεις και απιχνίδια. Βέβαια δεν την αφησα ακόμα να το ξεκινήσει. Της είπα όταν μαθαίνει κάτι στο σχολείο με την δασκάλα τότε να το κάνει και στο σπίτι στο βιβλίο αυτό για περισσότερη εξάσκηση.

 

Εμείς έχουμε αγωνία και για τους φίλους γιατί ναι μεν το δημοτικό είναι στο ίδιο κτίριο με το νηπιαγωγείο που πήγαινε αλλά υπάρχουν 3 δημοτικά και δεν ξέρουμε αν θα πέσει με κάποιους από τους φίλους της στην ίδια τάξη. Επίσης έχουμε επιλέξει ολοήμερο.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως αν βάλω μερικούς κανόνες από την αρχή ίσως καταφέρουμε να αποφύγουμε τα δράματα. Πχ. ευτυχώς η καθεμιά έχει το δωμάτιό της. Θα προσπαθήσω λοιπόν να εξηγήσω στη μικρή πως όταν διαβάζει η μεγάλη δεν μπαίνουμε. Ελπίζω να το καταλάβει εύκολα. Στη μεγάλη θα εξηγήσω πως διαβάζουμε στο δωμάτιό μας κι ο Θεός βοηθός.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιολάντα

νομίζω ότι αυτό που έχει ο γιος σου διορθώνεται (το έχεις ψάξει για ποιο λόγο; ), απλά επειδή τα παιδιά είναι κακά σ΄αυτή την ηλικία συνεργάσου με τη δασκάλα του για την αποφυγή προβλημάτων. Εχεις άλλα παιδάκια;

jtse

κι εγώ ολοήμερο τον έχω μέχρι τις 4:00-4:30 περίπου. Πιστευω όμως ότι δε θα είναι κουραστικό για το παιδί διότι έχει πολύ ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

καλή η ιδέα σου Παρασκευή 13 γι' αυτό εδώ το θέμα που άνοιξες!!

κι εμείς λοιπόν στο club!!Η κόρη μου θα πάει πρώτη (γεννημένη 15/7)..για να δούμε..χθες πήραμε τσάντα και κασετίνα και είναι όλο χαρά!πάντως μια ανησυχία την έχει, πώς θα είναι τώρα, αν θα είναι μαζί με κανένα παιδάκι από το νηπιαγωγείο...εγώ πάντως είμαι αισιόδοξη..όλα θα πάνε καλά..

καλή αρχή σε όλα τα πρωτάκια μας και υπομονή σε όλες τις μαμάδες!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με φίλους εκπαιδευτικούς και μου ειπαν πως ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τα βλαστάρια μας στα μαθήματα είναι να μην είμαστε από πάνω τους, αλλά στο τέλος να κάνουμε έλεγχο. Εσείς τι λέτε;

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Παρασκευή 13. Έχω και μία κόρη που είνα 3 ετών. Έχουμε εντοπίσει τα αίτια που του προκαλούν τον τραυλισμό και δουλεύει και με παιδοψυχολόγο και με λογοθεραπευτή. Εγώ δεν τον έγραψα ολοήμερο. Περιμένω από εσάς να μου πείτε για την δουλειά που θα γίνεται στο ολοήμερο. Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια και πολλή υπομονή στις μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με φίλους εκπαιδευτικούς και μου ειπαν πως ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τα βλαστάρια μας στα μαθήματα είναι να μην είμαστε από πάνω τους, αλλά στο τέλος να κάνουμε έλεγχο. Εσείς τι λέτε;

 

κι εγώ σαν εκπαιδευτικός έχω ακριβώς την ίδια άποψη...εκτός κι αν το παιδί έχει μεγάλο πρόβλημα και κάποιες μαθησιακές ιδιαιτερότητες...διαφορετικά το κάθε παιδάκι θα βρει το ρυθμό του και θα τα καταφέρει μια χαρά

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με φίλους εκπαιδευτικούς και μου ειπαν πως ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τα βλαστάρια μας στα μαθήματα είναι να μην είμαστε από πάνω τους, αλλά στο τέλος να κάνουμε έλεγχο. Εσείς τι λέτε;

Ευάκι γειά σου. αυτό πιστεύω και εγώ ότι είναι το πιο σωστό όμως είναι πολύ πιθανό σε κάποια επαναληπτικά φυλλάδια να χρειάζονται καθοδήγηση για την κάθε άσκηση που κάνουν οπότε το να είμαστε από πάνω τους μοιραία θα είναι αναπόφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

Nα μαι κι εγω...μονο που εγω φετος θα εχω 2 πρωτακια και ενα τριτακι (ωχ ωχ)

Επισης το ταχυδρομικο ταμιευτηριο θα δωσει τσαντουλες σ ολα τα πρωτακια της χωρας(και μεσα εχει απ οτι μου ειπαν και κουμπαρα)

Επισης οι μαμαδες που εχουν τα μικροτερα παιδακια στην ταξη να ηρεμησουν..απ οτι εχω δει τελικα δεν εχει καμια διαφορα (εχω δει παιδι του φεβρουαριου να ζοριζεται πολυ περισσοτερο απο παιδι νοεμβριου) καθως επισης μην ξεχναμε οτι παλια τα παιδακια πηγαιναν 5,5 στο σχολειο (π.χ.απο απριλιο του 2003 μεχρι μαρτιο του 2004 ...οποτε στην ουσια αυτα που ηταν μικροτερα και ζοριζοντουσαν τα εβγαλαν και τα πηγαν στην επομενη ..χρονια .

Καλη μας σχολικη χρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'αυτές τις περιπτώσεις θα της εξηγώ τί να κάνει, θα βγαίνω από το δωμάτιο, θα ξαναπηγαίνω όποτε με χρειάζεται, ουφ.. θα ξαναβγαίνω, θα πηγαίνω στη μικρή που θα προσπαθεί να φτάσει κάτι που επίτηδες βάλαμε ψηλά, θα ανακατεύω το φαί, θα ξαναπηγαίνω στη μεγάλη, θα βγαίνω, θα κυνηγιόμαστε με τη μικρή να της αλλάξω πάνα...

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευάκι γειά σου. αυτό πιστεύω και εγώ ότι είναι το πιο σωστό όμως είναι πολύ πιθανό σε κάποια επαναληπτικά φυλλάδια να χρειάζονται καθοδήγηση για την κάθε άσκηση που κάνουν οπότε το να είμαστε από πάνω τους μοιραία θα είναι αναπόφευκτο.

 

Δεν χρειαζεται να ειμαστε απο πανω τους...απλα θα πηγαινουμε στην αρχη ....επειδη δεν θα ξερουν να διαβαζουν και θα τους λεμε σ αυτην την ασκηση πρεπει να κανουμε ''αυτο'' και θα φευγουμε...οταν τελειωνει την ασκηση θα πηγαινουμε ξανα και θα τους λεμε τι να κανουν στην επομενη ....και θα ξαναφευγουμε

Εγω το ακολουθησα αυτο που μου ειπαν και η κορη μου η μεγαλη απο το Νοεμβριο διαβαζε μονη της και δεν ημουν συνεχεια διπλα της ..παραμονο στο τελος ..μου εγραφε ορθογραφια και αναγνωση και τελος...και να σημειωσω οτι πηγαινοντας στην πρωτη δεν ηξερε καν τα γραμματα αλλα τελικα ξεπερασε και τα παιδακια που ηδη ξεραν να διαβαζουν...οποτε σωστες κινησεις απο εμας κι ολα θα πανε τελεια...

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτές τις περιπτώσεις θα της εξηγώ τί να κάνει, θα βγαίνω από το δωμάτιο, θα ξαναπηγαίνω όποτε με χρειάζεται, ουφ.. θα ξαναβγαίνω, θα πηγαίνω στη μικρή που θα προσπαθεί να φτάσει κάτι που επίτηδες βάλαμε ψηλά, θα ανακατεύω το φαί, θα ξαναπηγαίνω στη μεγάλη, θα βγαίνω, θα κυνηγιόμαστε με τη μικρή να της αλλάξω πάνα...

Ευάκι σίγουρα φέτος δεν θα χρειαστείς γυμναστήριο.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γλύκα είσαι εκπαιδευτικός; Σε Δημοτικό ή Γυμνάσιο; που; Η βοήθειά σου θα μας είναι πολύτιμη!

 

"Αρχικό μήνυμα απο Ευάκι

Μίλησα με φίλους εκπαιδευτικούς και μου ειπαν πως ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τα βλαστάρια μας στα μαθήματα είναι να μην είμαστε από πάνω τους, αλλά στο τέλος να κάνουμε έλεγχο. Εσείς τι λέτε;"

 

Εμένα αυτό μου αρέσει πολύ ΑΛΛΑ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αν τον αφήσω μόνο του να διαβάσει, απλά δε θα το κάνει. Σκέφτομαι να τον βάζω στην κουζινοτραπεζαρία να διαβάζει (έτσι ώστε να βλέπω τι κάνει και να κάνω και τις δουλειές μου ταυτόχρονα) και τη μικρή θα τη στέλνω στη γιαγιά από κάτω ή στο δωμάτιο της. Θα δούμε αν θα πιάσει. Μακάρι το παιδί να βρει το ρυθμό του και μετά να διαβάζει μόνο του στο δωμάτιο του.

 

Γιολάντα ο παιδοψυχολόγος και ο λογοθεραπευτής σίγουρα θα κάνουν δουλειά. Μάλλον από ζήλεια θα το παθε, το παθαίνουν κι αλλα παιδάκια μετά τον ερχομό του μικρού παιδιού. Υπομονή, όλα θα τελειώσουν!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη αυτό σκέφτομαι να εφαρμόσω. Μακάρι και ο γιος μου να έχει την ίδια εξέλιξη με την κόρη σου γιατί ούτε αυτός ξέρει τα γραμματάκια αφού στο νηπιαγωγείο δεν δουλέψανε προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά εφόσον υποτίθεται το νηπιαγωγείο έχει ενταχθεί στην υποχρεωτική εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα ενιαίο πλαίσιο δραστηριοτήτων - μαθημάτων ? Είναι δυνατόν κάποια παιδάκια να μην ξέρουν καν τα γράμματα και άλλα όπως εμάς στο νήπιο της Ζέτας να ξέρουν να γράφουν λέξεις ? Άμα συναντηθούν στο ίδιο δημοτικό ή κάποια θα βαρεθούν ή κάποια θα ζοριστούν. Αλλά να μου πεις τι γίνετια με πρόγραμμα στην Ελλάδα για να γίνει και αυτό.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κι από εμένα.

Και η δική μου κόρη θα ξεκινήσει φέτος το δημοτικό και η αγωνία μας είναι μεγάλη.

Η δική μου είναι σίγουρα από τα μεγάλα παιδάκια (27/1/2003) αλλά δε βασίζομαι σ' αυτό ότι θα τα πάμε καλά αλλά στο γεγονός ότι είναι αρκετά υπεύθυνη και επιμελής και μέχρι τώρα έχει δείξει μεγάλο ενδιαφέρον για "εργασίες".

Προς το παρόν την απασχολούν άλλα πράγματα, όπως σε ποια τάξη θα είναι, ποια θα είναι η δασκάλα, ποια παιδάκια από το νηπιαγωγείο θα είναι στο ίδιο τμήμα. Αυτά να είναι τα προβλήματά μας και όλα θα πάνε καλά.

Έχω και μια μικρούλα ακόμη (3,5 χρονών) που ελπίζω να την αφήνει να διαβάζει αν και το βρίσκω λίγό δύσκολο. Θα δούμε πως θα το χειριστούμε. Δεν πιστεύω ότι είναι σίγουρη λύση τα χωριστά δωμάτια. Ίσως αν της βάζω και εκείνης να κάνει κάποιες "εργασίες" έτσι ώστε να απασχολείται.

Κι εγώ στο ολοήμερο την έχω γράψει και ελπίζω να κάνουν κάποια δουλειά εκεί.

 

Καλή χρονιά λοιπόν στα βλαστάρια μας!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω μιλήσει με φίλες στην ίδια φάση με μας, στα περισσότερα νηπιαγωγεία μαθαίνουν τα γραμματάκια και λίγη αριθμητική, αλλά σε κάποια δεν κάνουν τίποτα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά εφόσον υποτίθεται το νηπιαγωγείο έχει ενταχθεί στην υποχρεωτική εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα ενιαίο πλαίσιο δραστηριοτήτων - μαθημάτων ? Είναι δυνατόν κάποια παιδάκια να μην ξέρουν καν τα γράμματα και άλλα όπως εμάς στο νήπιο της Ζέτας να ξέρουν να γράφουν λέξεις ? Άμα συναντηθούν στο ίδιο δημοτικό ή κάποια θα βαρεθούν ή κάποια θα ζοριστούν. Αλλά να μου πεις τι γίνετια με πρόγραμμα στην Ελλάδα για να γίνει και αυτό.

 

Εγώ αυτό που έχω ακούσει από εκπαιδευτικούς είναι ότι τα πράγματα έχουν ζορίσει πολύ στο δημοτικό. Το υποχρεωτικό νήπειο το έκαναν γι αυτό το λόγο, για να λειτουργήσει κάπως σαν ολίγον Α΄δημοτικού έτσι ώστε τα παιδάκια να πάνε προετοιμασμένα στην πρώτη για παρακάτω. Στην Αθήνα νομίζω ότι αυτό γίνεται. Μάλλον στην επαρχία που είναι η φίλη μας τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. + ότι είναι και θέμα σε τι νηπιαγωγό θα πέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

 

Τι θα λέγατε να μαζευτούμε οι μαμάδες που τα παιδάκια μας θα πάνε φέτος Α΄Δημοτικού;

 

Να ανταλλάσουμε τις εμπειρίες μας, τα προβλήματα που θα συναντήσουμε (ελπίζω να μη συναντήσουμε!), τις αγωνίες μας και έτσι να βοηθά και να δίνει κουράγιο η μία στην άλλη!

 

Εμένα ο γιός μου θα πάει φέτος Α΄Δημοτικού. Με προβληματίζει το γεγονός ότι θα πάει μικρούλης (κερδίζει χρόνο 14/12) και αν θα μπορέσει να ακολουθήσει τα μεγαλύτερα παιδάκια. Πιστευω ότι σ΄αυτή την ηλικία οι 3 και 6 και 9 μήνες παίζουν μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη των παιδιών. Προς το παρόν αυτό είναι το ένα γεγονός που με αγχώνει.

Το άλλο είναι ότι είναι έξυπνος αλλά ολίγον τι τεμπελάκος. Αυτό είναι πολύ χειρότερο από ένα παιδάκι που είναι λιγότερο έξυπνο από αυτό αλλά προσπαθεί και διαβάζει. Πιστευω μεσ΄στη χρονιά να βρούμε κανα κόλπο να στρώσουμε στο διάβασμα και τα ολίγον τεμπελούτσικα παιδάκια!

 

Καλή σχολική χρονιά στα "πρωτάκια" μας και όχι μόνο, καλή σχολική χρονιά σε όλα τα ζουζούνια μικρά (παιδικού σταθμού) αλλά και όσο μεγάλα πάει (ντοκτορά να πω;;))

καλησπερα σας και καλη αρχη!!!!!!!

Και εμενα η κορη μου 14/12 ειναι γεννημενη αλλα εμεις πηγαμε περσυ Α¨Δημοτικου.Ακριβως την ιδια αγωνια ειχα και με εσενα,αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει μιας και ηταν και η μικροτερη εκει μεσα.

Την ιδια αγωνια την εχω και φετος βεβαια γιατι παλι δεν παυει να μην εχει κλεισει ουτε τα 7 και να πηγαινει δευτερα......τελοσπαντων θα βγαλουμε και φετος εις περας την αποστολη μας:D

Αυτο που θα σου πω ειναι οτι θα τα παει μια χαρα,απλα θα θελει λιγο περισσοτερο δουλεια στο σπιτι.Θα εχεις λιγο περισσοτερο επιμονη και υπομονη και να δεις που ολα θα πανε καλα.Ειναι ακομη πιο ανωριμο το μυαλουδακι τους απο ενος παιδιου που ειναι γεννημενο στην αρχη της χρονιας, και σιγουρα χρειαζετε περισοοτερες φορες να τα επαναλαμβανεις.

 

Δυστηχως σε αυτες τις μικρες ηληκιες οι διαφορες αναπτυξης νοητικης παντα ειναι αρκετα εμφανης,οσο περνουν τα χρονια βεβαια τα πραγματα εξισοροπουντε καπως.;)

 

Καλη και επικοδομιτικη χρονια ευχομαι σε ολα τα παιδακια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...