Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Λοιπόν, εχω το εξής προβληματισμό.

Αν και μου φαινεται λιγο εως πολυ μούφα το συγκεκριμένο προγραμμα του ΟΕΕ αλλά ωστόσο ασχολήθηκα γιατι δεν θα ήταν ασχημα να με επιδοτούσαν με 2500,00 για τον παιδικο του μικρού.

Μένω Πεύκη και στη γύρω περιοχή μόνο ενας παιδικός στο Μαρούσι εχει ενταχθεί στο πρόγραμμα. Ούτε Πεύκη, ουτε Ηράκλειο, ούτε Ιωνια, ουτε Κηφισια. Αναρωτιέμαι γιατί. Και για να ειμαι σίγουρη οτι δεν έχουν κανει καν αιτηση σταθμοι από τις παραπάνω περιοχές ελεγξα και τους καταλογους με τους παιδικούς που δεν πληρούσαν τις προυποθεσεις ενταξης στο προγραμμα.

Εγώ λοιπόν σαν μάνα οφείλω μεχρι τις 12/08 το αργότερο να κανω την αιτηση μου. Πως θα μάθω πληροφορίες για τον εν λόγω παιδικό που λογω Αυγούστου θα είναι κλειστός?

Και αντε πες κατα τύχη τους βρηκα ανοιχτούς, μήπως ψιλιασμένοι από το πρόγραμμα που τάξουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες? Γιατι τα λεφτά τα παίρνουν αυτοι απευθειας οχι μεσω εμου.

 

Κοριτσια, βοήθεια! Ο παιδικός σταθμός στο Μαρούσι λέγεται KID ACADEMY δεν μπορώ να βρω πουθενα στο διαδικτυο στοιχεία για αυτόν. Αν καποια γνωρίζει θα εκτιμούσα να μου στείλει την αποψη της.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω...

 

 

 

:!::!::!: edit admin 1/8/11 Ο σύνδεσμος με τα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ :!::!::!:

 

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi/2011-07-22_prosorina-gynaikwn/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανούλες, το πρόγραμμα της εργατικής εστίας για τους παιδικούς σταθμούς ξαναδέχεται αιτήσεις! Από 7-24 Οκτωβρίου! Εγω προσωπικά μιλάω για Σέρρες αλλά ψαξτετο και για τις άλλες περιοχές. Εμένα μου το είπαν τώρα οτι υπάρχει αυτό το πρόγραμμα, κοπέλα που εργάζεται σε σταθμό που δέχονται την επιδότηση και πήρα τηλέφωνο στην εργατική εστία και μου είπαν ότι επειδή δεν καλύφθηκαν οι θέσεις θα ξαναγίνουν αιτήσεις.

Στην σελίδα http://www.oee.gr υπάρχουν λεπτομέρειες.Το πρόγραμμα λέγεται ''Εναρμόνιση επαγγελματικής και οικογενειακής ζωής''.

 

Ψάχτε το κορίτσια!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σας,

 

δεν καταλαβα , δινουν επιδοτηση για δημοτικους παιδικους σταθμους .

Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα και το μικρο μου παιδι πηγαινει δευτερη χρονια σε παιδικο σταθμο του δημου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

 

δεν καταλαβα , δινουν επιδοτηση για δημοτικους παιδικους σταθμους .

Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα και το μικρο μου παιδι πηγαινει δευτερη χρονια σε παιδικο σταθμο του δημου

Οχι βρε συνονόματη δεν δίνουν σε εμάς τίποτα απλά σε κάποιους σταθμούς ιδιωτικούς δίνουν για να μην πληρώνουμε εμείς. Επειδή οι δημοτικοί είναι ελάχιστοι κατάλαβες? Με την ευκαιρία καλώς ήρθες :P

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως απελπίστηκα και δεν έκανα αίτηση. Μένω στην Πέυκη και κανένας παιδικός δεν δήλωσε να μπει στο πρόγραμμα, ούτε στο Ηράκλειο και στο Μαρούσι μόνο ένας ιδιωτικός που δεν μπορώ να βρω στοιχεία για μια επιτόπια έρευνα. Αλλα και πάλι, ήδη ο μικρός ξυπνάει 7:10 το πρωι για να πάει Πεύκη, τι ωρα να το ξυπνάω για να πάει Μαρούσι; Κρίμα ειναι.

Κανονικά έπρεπε κατ¨εμε, να γράφουμε τα παιδάκια μας στο παιδικό που μας εξυπηρετεί από όλες τι πλευρές και ή να δίνουν τα λεφτά έστω και μηνα μηνα σε εμάς προσκομίζοντας την απόδειξη του παιδικού ή στον παιδικό προσκομίζοντας βεβαίωση οτι το παιδί πηγαίνει εκεί.

Δεν καταλαβαίνω γιατι οι ιδιωτικοί σταθμοί να ενταχθούν οταν πχ για το Σταθούλη απο μένα θα πάρουν 3.950,00€ και αυτοί τους δίνουν 2.520,00€!! Τα υπόλοιπα από που;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειναι προγραμμα επιδότησης για τους παιδικους σταθμούς.

Οι μητέρες καταθέτουν καποια δικαιολογητικά και επιλέγουν μέχρι πέντε παιδικούς σταθμούς απο αυτους που εχουν ήδη ενταχθει στο προγραμμα, για να πανε τα παιδάκια τους παιδικο σταθμο.

Γίνεται καποιου είδους αξιολογηση και αν επιλεγείς το παιδι σου παει στον παιδικο δωρεαν.

Απλά φέτος στο πρόγραμμα πήραν μέρος ως επι το πλείστον δημόσιοι σταθμοί και ελάχιστοι ιδιωτικοι γιατι το ποσο της επιδοτησης ειναι μικροτερο απο αυτο που πληρωνουμε εμεις σαφως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Να ενημέρωσουμε ότι από σήμερα είναι διαθέσιμες οι αιτήσεις των μαμάδων για την νέα σχολική χρονιά. Αφορά τις επιδοτήσεις που έχουν αναφερθεί παραπάνω και είναι για το 2009-2010. Αν κάποιος έχει κάνει αίτηση πέρυσι και εγκρίθηκε ας μας βοηθήσει λίγο και να μας δώσει κάποια συμβουλή για την κατάθεση των αιτήσεών μας. Τι να προσέξουμε κλπ Επίσης μήπως να ενημέρωσουμε και κανένα ιδιωτικό σταθμό μήπως και μπούν και αυτοί στην διαδικασία?

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

καλα και ομορφα ολα αυτα, αλλα υπαρχει καποια κατασταση των σταθμων καπου για να μπορεσουμε να επιλεξουμε? ή στον οεε ειναι προσαρτισμενοι οι σταθμοι που συμμετεχουν?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

οι αιτήσεις των μαμάδων γίνονται από 26/5 μέχρι 23/6.θα έχουν ήδη δημοσιευτεί οι παιδικοί σταθμοί που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα και η επιλογή θα είναι για 5 σταθμούς.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ετσι νομιζω και εγω αν καταλαβα καλα,λογικα η κατασταση θα ειναι στον οεε ή κανω λαθος? ας μας ενημερωσει καμια πιο παλια μανουλα γιατι εγω δηλωνω πρωταρα σε αυτα, ενα αγορακι 2,5 χρονων εχω και τωρα προσπαθω να τον γραψω καπου.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπεις την λίστα για να δεις τους παιδικούς σταθμούς που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και επιλέγεις 5 από αυτούς βάση των κριτηρίων σου.Λογικά επιλέγεις τους πιο κοντινούς ή κάποιον που ξέρεις ή στέλνεις ήδη το παιδάκι σου.Και μετά στις 8/7 ενημερώνεσαι αν επιλέχτηκες και σε ποιον παιδικό σταθμό.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από την πρόσκληση ότι απευθύνεται σε:

Β) Τις Γυναίκες, που είναι μητέρες βρεφών, νηπίων και παιδιών, καθώς και μητέρες νηπίων, παιδιών και εφήβων με Αναπηρία και:

1. εργάζονται ως μισθωτές, εξαιρουμένων των απασχολούμενων ως μόνιμοι ή αορίστου χρόνου υπάλληλοι Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. (α΄ και β΄ βαθμού), ή

2. είναι αυτοαπασχολούμενες, ή

3. είναι αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

4. συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ), ή

5. είναι άνεργες οι οποίες διαθέτουν δελτίο ανεργίας σε ισχύ τουλάχιστον ένα μήνα πριν την δημοσίευση της παρούσας και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του ΟΑΕΔ, ή

6. λαμβάνουν ή έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας

και επιθυμούν να εγγράψουν τα τέκνα τους σε Δομές παροχής φροντίδας και φιλοξενίας, ώστε να διευκολυνθούν προκειμένου να εναρμονίσουν τους απαιτητικούς και αντικρουόμενους ρόλους τους μεταξύ οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια,φετος εστειλα το πιτσιρικα μου στο παιδικο

μεσω αυτου του προγραμματος και εκτος απο καποια προβληματακια

που ειχα στην αρχη με το παιδικο,ολα πηγαν καλα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη!!!

Σιγουρα θα κανω και για την επομενη σχολικη χρονια αιτηση!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης....εχω την εντυπωση οτι περσι ηταν μονο γιατις εργαζομενες.....

ή κανω λαθος;;;;

Παντως χαρηκα που ειδα οτι φετος παιρνουν και με καρτες ανεργιας και

με επιδομα!!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...