Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΡΑΡΙΟ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Μία ερώτηση...

Υπάρχουν βρεφικοί σταθμοί που λειτουργούν μέχρι το απόγευμα, 7-8 μ.μ;

Δεν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψή μου και γι' αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποια από εσάς κορίτσια.

Δεν σκέφτομαι προς το παρόν να πάω την μπέμπα σε σταθμό, είναι πέντε μηνών, αλλά κάποια στιγμή θα αναγκαστώ να βρω μία λύση, καθώς τώρα έχει "μετακομίσει" η μητέρα μου στην Αθήνα (μένει επαρχία, αρκετά μακριά), μένει στο σπίτι μας -με δυσκολία χωράμε όλοι- και αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να διατηρηθεί επ' αόριστον.

Εγώ δουλεύω μέχρι αργά το βράδυ, ο άντρας μου γυρίζει γύρω στις 7 και νομίζω πως με αυτά τα ωράρια δύσκολα θα μπορούμε να βρούμε ακόμη και κάποια γυναίκα να μας κρατά το παιδί (αν δεν υπάρχει σταθμός) από το μεσημέρι, ως το απόγευμα, διάστημα για το οποίο την χρειαζόμαστε. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


cleo καλησπέρα! Υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν μέχρι τις 7 αλλά σαν φύλαξη μόνο , όχι με πρόγραμμα κανονικό. Δεν ξέρω όμως ποιοι είναι!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν ξερω κανεναν , ουτε εχω ακουσει κατι τετοιο ποτε.. Το μονοπου εχω ακουσει ειναι να παραμενει στο σταθμο καποια δασκαλα, την οποια την πληρωνει ο ενδιαφερομενος γονιος προσωπικα (με την αδεια του ιδιοκτητη του σταθμου βεβαια και με εγγραφη δηλωση οτι για τις ωρες εκεινες δεν φερει ευθυνη ο σταθμος αλλα η δασκαλα και ο γονιος για το παιδι) ή καποια δασκαλα που μενεικοντα να παιρνει το παιδι στο σπιτι της... Δημοσιοι δεν υπαρχουν σιγουρα... Ξερω ομως οτι λειτουργουν και απογευματινοι σταθμοι, οι οποιοι ομως αρχιζουν στις 4.30 και οχι απο το πρωι.. (συνηθως συστεγαζονται σε κτιρια οπου λειτουργουν παιδικοι πρωινοι)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όταν έλθει η ώρα, θα χρειαστεί να κάνω πολύ ψάξιμο.

Για ιδιωτικό μιλάω και εγώ, διότι είμαι σίγουρη ότι δημόσιος αποκλείεται να υπάρχει.

Ελπίζω να βρω "απογευματινό" σταθμό και ας στριμωχτούμε οικονομικά λίγο παραπάνω. Ετσι και αλλιώς κάποια χρήματα για σταθμό τα δικαιολογεί το ταμείο (εκτός αν με το ασφαλιστικό που πάει να περάσει τώρα, αλλάξουν τα πάντα), οπότε ελπίζω πως αυτά που θα χρειαστεί να βάλουμε δεν θα είναι και τόσο πολλά.

Ελπίζω να βρω λύση, διαφορετικά...

Και μου αρέσει που θέλουμε με το σύζυγο και δεύτερο παιδί και -με το καλό να έλθει- σχετικά γρήγορα μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Cleo με το καλό το δεύτερο :)

Δεν ξέρω τέτοιους σταθμούς αλλά μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν αρκετές γυναίκες διαθέσιμες για λίγες ώρες μεσημέρι-απόγευμα. Αρκεί να δεις τις αγγελίες. Το θέμα είναι να βρεις το σωστό άνθρωπο για το παιδί σου αλλά και το κόστος, που είναι πολύ μεγαλύτερο έστω κιαν ένα ποσό για τον παιδικό στο πληρώνει το ταμείο.

Οι περισσότερες ζητούν από 350 έως 500 ευρώ το μήνα για 4 ώρες ημερησίως με το σκεπτικό ότι το ωράριο δεν τους επιτρέπει να βρουν και άλλη δουλειά ώστε να αυξήσουν το μισθό τους.

 

Εμείς του χρόνου θα πληρώσουμε τουλάχιστον 450 (Χ 14) για τα δίδυμα για τέσσερις ώρες το μεσημέρι αφού δεν θέλουμε να μένουν στον παιδικό μέχρι το απόγευμα αλλά να επιστρέφουν, να παίζουν λίγο, να τρώνε εάν δεν έχουν φάει στο σταθμό και να κοιμούνται στο σπίτι τους. Η γυναίκα μας είναι άλλωστε απαραίτητη για όλες τις εργάσιμες για μας μέρες που ο παδικός σταθμός είναι κλειστός. Ευτυχώς πρόκειται για την ίδια γυναίκα που τα κρατάει φέτος 8 ώρες ημερησίως. Και σε μας το ταμείο δικαιολογεί ένα καλό ποσό το μήνα για τον παιδικό σταθμό μέχρι το παιδί να γίνει 6 χρονών αλλά και πάλι είναι πολλά τα λεφτά για δύο παιδιά στον παιδικό και το μεγαλύτερο στο νηπιαγωγείο. Θα πιεστούμε πολύ τη χρονιά που έρχετει αλλά ελπίζω ότι μετά αυτό το χρονικό διάστημα η γυναίκα δεν θα είναι απαραίτητη και θα μπορεί να παραλαμβάνει τα παιδιά η μαμά μου που τώρα είναι αδύνατον να έχει ταυτόχρονα δύο βρέφη και τον 4,5 χρονών γιο μας.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Μία ερώτηση...

Υπάρχουν βρεφικοί σταθμοί που λειτουργούν μέχρι το απόγευμα, 7-8 μ.μ;

Δεν έχει υποπέσει κάτι στην αντίληψή μου και γι' αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποια από εσάς κορίτσια.

Δεν σκέφτομαι προς το παρόν να πάω την μπέμπα σε σταθμό, είναι πέντε μηνών, αλλά κάποια στιγμή θα αναγκαστώ να βρω μία λύση, καθώς τώρα έχει "μετακομίσει" η μητέρα μου στην Αθήνα (μένει επαρχία, αρκετά μακριά), μένει στο σπίτι μας -με δυσκολία χωράμε όλοι- και αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να διατηρηθεί επ' αόριστον.

Εγώ δουλεύω μέχρι αργά το βράδυ, ο άντρας μου γυρίζει γύρω στις 7 και νομίζω πως με αυτά τα ωράρια δύσκολα θα μπορούμε να βρούμε ακόμη και κάποια γυναίκα να μας κρατά το παιδί (αν δεν υπάρχει σταθμός) από το μεσημέρι, ως το απόγευμα, διάστημα για το οποίο την χρειαζόμαστε. :cry::cry::cry:

 

τωρα εψαχνα στο ιντερνετ,και πετυχα αυτο που ψαχνεις,ελπιζω να σου κανει,βεβεαια ιδεα δεν εχω για την ποιοτητα του , http://www.iliactida.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος αυτος ειναι ο πρωτος σταθμος που πηγα και κοιταξα οταν ηθελα να γραψω τον μικρο...

Το μονο που θα πω ειναι οτι ακομα και η φωτογραφία του σταθμου στη σελίδα πρεπει να ειναι "φτιαχτη" .. τα χρωματα μεν ειναι ιδια αλλα το κτιριο που εγω επισκεφτηκα ήταν παμπαλαιο. Τα δε σχολικα τους που τα βλέπω στο δρομο καθημερινα ειναι μουσειακα κομματια :P

Τωρα η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω κατι παραπανω, ο βασικος λογος που εγω απεριψα αυτον τον σταθμο ήταν οτι τα παιδακια στην ηλικία του Χαρη τα ειχαν στιβαγμενα σε ενα δωματιο, χωρις παιχνιδια χωρις τιποτα να περιφερονται και μου εκανε πολυ κακη εντυπωση.. μαλιστα η κοπελα που με ξεναγησε "ελαφρως" (γιατι οταν το ειδα αυτο δεν θελησα να δω κατι αλλο) μου ειπε σημερα δεν εχουμε πολλα παιδακια και ηταν πανω απο 10 παιδια στην ταξη.. δηλαδη οταν λεει πολλα ποσα εννοει (γιατι ο χωρος ηταν ασφυκτικα μικρος, περιπου σαν το δωματιο του γιου μου)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπον τι δεν μου πηγαινε καλα στο site,σ'έυχαριστω για την πληροφορια.''Κατοπιν ωριμου σκεψεως'' καταληξαμε σε baby sitter για τα απογευματα.αλλα λεω να απευθυνθω σε παιδαγωγο κι ας μην κανει δουλειες στο σπιτι γιατι η μεγαλη μου δειχνει να εχει αναγκη για διαφορετικα πραγματα,οσο για κοινωνικοποιηση θα συνεχισω να κανονιζω συναντησεις με αλλα παιδακια ωστε να εχει παρε ι τσα!Παντως αν πεσεις σε κανεναν καλο απογευματινο σε παρακαλω ειδοποιησε με,με ενδιαφερει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου παντως αποψη ειναι οτι αν το παιδι πηγαινει ηδη παιδικο, καλυτερα να ειναι σπιτι το απογευμα.... ειναι φοβερα κουραστικο για τα παιδια να ειναι τοσες ωρες εξω απο το χωρο τους.. Οπως και για μας αλλωστε.. Σκεφτειτε μια μερα σας που δεν εχετε τη δυνατοτητα να κατσετε εστω για ενα τεταρτο στο σπιτι σας να χαλαρωσετε και τρεχετε απο τη μια δουλεια στην αλλη ποσο κουραστικη ειναι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oχι,δεν παει ακομα παιδικο,ειναι τωρα 27 μηνων κ εψαχνα μηπως πηγαινε μονο απογευματα απο Σεπτεμβριο..Πολλες μαμαδες τα στελνουν κ πιο μικρα,εγω προτιμω να την φτασω λιγο πιο μεγαλη μονη μου (ειμαι ελ. επαγγελματιας κ επιτηδες δουλευω απογευματα) ωστε κ το πιο μικρο να μην κολλαει αρρωστιες,που ειναι τωρα 5 μηνων κ η μεγαλη να ειναι σωματικα πιο ξεκουραστη.Δεν ειμαι ομως ακομα σιγουρη,μηπως στερω απο το παιδι μου διασκεδαση?Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο για την ξεκουραση της κ δεν θα την εβαζα τοσες ωρες παιδικο.Επισης λυπαμαι ολα τα παιδακια που τα βαζουν σε απειρες δραστηριοτητες κ τα τρεχουν ολη μερα...Παντως απο Σεπτεμβρη λεω να την βαλω σε σχολη χορου,εχει στο κτιριο μου κ θα συναντα κ αλλα παιδακια....κ θα χαβαλεδιαζει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...