Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σουβλακια για κρεας???


Recommended Posts

Εχω ξανααναφερε οτι ο μεγαλος μου δεν τρωει κρεας. Η γιατρος μας ειπε οτι πρεπει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα να τρωει κρεας. Παρατηρησα οτι οταν παιρνουμε σουβλακια γαλοπουλας (μια φορα το μηνα) τρωει μια ικνοποιτικη ποσοτητα. Μιλαω για το ελληνικο αντιστοιχο του γυρου πιτα..

Πειραζει αν του δινω μια φορα την εβδομαδα μεχρι να το βαρεθει και αυτο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω ξανααναφερε οτι ο μεγαλος μου δεν τρωει κρεας. Η γιατρος μας ειπε οτι πρεπει τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα να τρωει κρεας. Παρατηρησα οτι οταν παιρνουμε σουβλακια γαλοπουλας (μια φορα το μηνα) τρωει μια ικνοποιτικη ποσοτητα. Μιλαω για το ελληνικο αντιστοιχο του γυρου πιτα..

Πειραζει αν του δινω μια φορα την εβδομαδα μεχρι να το βαρεθει και αυτο??

 

Γιατί να πειράζει ? Μήπως να έβρισκες και άλλους τρόπους μαγειρέματος μπας και αρχίσει το παιδάκι να τρώει ?

Πάντως, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, η γαλοπούλα αν και άσπρο κρέας είναι πλούσια σε σίδηρο!!!

Link to comment
Share on other sites

έτσι πρόχειρα

Εκτός από το κρέας θεωρούνται πλούσιες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες τροφές

 

δημητριακά

μούσλι

ψωμί ολικής άλεσης όσπρια

ρεβύθια

φασόλια

αρακάς

φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)

λαχανικά

ραδίκια

σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)

αγκινάρα

αρακάς

γλυκοπατάτα

μανιτάρια

κόκκινο λάχανο

κολοκυθάκια

φοινόκιο

φρούτα

μούρα

Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες

όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε

πουλερικά

μπούτι κοτόπουλου

χήνα, γαλοπούλα μπούτι

αρνί, κατσίκι

«φιλέτο»

μπριζόλα

στήθος

μπούτι

μοσχάρι

μπριζόλα

μπούτι

βοδινό

φιλέτο

γλώσσα

μπούτι

καθαρή μπριζόλα

χοιρινό

ψαρονέφρι

σνίτζελ

καπνιστή μπριζόλα

κυνήγι

κουνέλι, λαγός

 

(αυτο περι κρέατος και σιδηρου ειναι ενας πολύ παλίος μυθος ...τοσοι vegan με παιδια δεν επαθαν ποτε τιποτα )

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πειράζει ? Μήπως να έβρισκες και άλλους τρόπους μαγειρέματος μπας και αρχίσει το παιδάκι να τρώει ?

Πάντως, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, η γαλοπούλα αν και άσπρο κρέας είναι πλούσια σε σίδηρο!!!

 

Για πες καμια ιδεα.. Εκτος απο κυμαδες γιατι δεν τους τρωει..

Link to comment
Share on other sites

έτσι πρόχειρα

Εκτός από το κρέας θεωρούνται πλούσιες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες τροφές

 

δημητριακά

μούσλι

ψωμί ολικής άλεσης όσπρια

ρεβύθια

φασόλια

αρακάς

φακές (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)

λαχανικά

ραδίκια

σπανάκι (η απορρόφηση του σιδήρου αυξάνεται αν προσθέσουμε λεμόνι)

αγκινάρα

αρακάς

γλυκοπατάτα

μανιτάρια

κόκκινο λάχανο

κολοκυθάκια

φοινόκιο

φρούτα

μούρα

Μεταξύ των ειδών και τεμαχίων των κρεάτων θεωρούνται καλύτερες πηγές σιδήρου οι ακόλουθες

όλα τα εντόσθια πχ συκώτι τα οποία όμως αποφεύγουμε

πουλερικά

μπούτι κοτόπουλου

χήνα, γαλοπούλα μπούτι

αρνί, κατσίκι

«φιλέτο»

μπριζόλα

στήθος

μπούτι

μοσχάρι

μπριζόλα

μπούτι

βοδινό

φιλέτο

γλώσσα

μπούτι

καθαρή μπριζόλα

χοιρινό

ψαρονέφρι

σνίτζελ

καπνιστή μπριζόλα

κυνήγι

κουνέλι, λαγός

 

(αυτο περι κρέατος και σιδηρου ειναι ενας πολύ παλίος μυθος ...τοσοι vegan με παιδια δεν επαθαν ποτε τιποτα )

 

Δεν θα με πειραζε αν ετρωγε οσπρια ή λαχανικα αλλα τρωει μονο ρυζι πατατες και μακαρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι αν του τα φτιάξεις εσύ;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

το έχουν πολλες μανούλες αυτο το θέμα με τις τροφες

ειναι μεγαλο θεμα ...

καλή δυναμη ευχομαι !

ιδεες ήθελα να δωσω

 

Σε ευχαριστω. και εγω ημουν (και ειμαι κακαφαγη) αλλα εχουμε και το στιγματακι και ειναι πολυ χλωμος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα για να ηρεμησεις να σου πω οτι ο Βασιλης δεν ειναι κρεατοφαγος (μπουκια με τον στανιο που λενε :lol::lol:) και εχει αιματοκριτη υψηλοτερο κι απο εμενα.

Επισης να τονισω οτι ειναι αμυλατοφαγος (νεα λεξη :mrgreen:) επισης.

 

Ενα καλο τρικακι ειναι να βραζεις μοσχαρι με κοκαλο και με το ζουμι να φτιαχνεις το ζυμαρικο . Χαμπαρι δεν επαιρνε :lol::lol::lol:

 

Παντως για τα σουβλακια γαλοπουλας κι εγω θα επελεγα να τα φτιαξω μονη μου. ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν του τα φτιάξεις εσύ;

 

Δηλαδη να παρω γαλοπουλα? Δεν το τρωει... Το εχω δοκιμασει.. Και πιττες πειρα και εβαλα κρεας και humbuger του εφτιαξα.. Με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο σουβλατζής ( ή απο όπου τα παιρνεται )

πιθανών να προμηθευτικέ ή ο ιδιος να βάζει ζάχαρη στο κρεας

ρωτα τον απο που τα παίρνει

να μαθουμε ...

(συγγένεια με τεχνολόγους τροφίμων εχω οπου θα πετύχυμε την συνταγη και να γινει σπιτικη

γιατι η λαδήλα απ εξω ... δεν ειναι οτι καλυτερο , πιστεψε με )

Link to comment
Share on other sites

ο σουβλατζής ( ή απο όπου τα παιρνεται )

πιθανών να προμηθευτικέ ή ο ιδιος να βάζει ζάχαρη στο κρεας

ρωτα τον απο που τα παίρνει

να μαθουμε ...

(συγγένεια με τεχνολόγους τροφίμων εχω οπου θα πετύχυμε την συνταγη και να γινει σπιτικη

γιατι η λαδήλα απ εξω ... δεν ειναι οτι καλυτερο , πιστεψε με )

 

Δεν φτανουν τα γαλλικα μου μεχρι εκει (ισως ουτε και του σουβλατζη- τουρκοι αυτοι και εμεις ρωμιοι). Σκεφτικα τα μπαχαρικα αλλα σημερα που ειχαμε χοιρινο ρολο πικαντικο και πεντανοστιμο (απο το χοιροστασιο του μπατζανακι μου) δεν ηθελε καν να το δοκιμασει..

Link to comment
Share on other sites

Άλλη σκέψη, αν το λιώσεις μέσα σε καμιά σάλτσα ζυμαρικών π.χ.;

Και αυτό με το ζουμί πολύ καλό, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις παντού.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μην απελπίζεσαι και μην τον πιέζεις. Κάτι θα ξέρει το παιδάκι για να μην το τρώει πρώτον και δεύτερον κάποια στιγμή θα αλλάξει κι αυτό (όπως και τόσα άλλα σχετικά με τα παιδάκια μας).

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στη λιστα της αριας οτι επισης στις φακες και γενικοτερα εκτος απο λεμονι βοηθαει για καλυτερη απορροφηση σιδηρου τοκαροτο....;)

 

τωρα εγω που το κρεας δε το ηθελα με τιποτα απο μικρη ετρωγα πατατες μακαρονια φακες φασολαδα και σουπες...

 

σουπες σου τρωει??αν ναι τοτε φτιαχνε σουπα μη λες οτι εινια κοτοσουπ κρεατοσουπα και λυωνε με το μουλτι αυτο που βαζεις στη κατσαρολακαι τα κανει βελουτε κρεας και τα λαχανικα και δινε του τα με ρυζι ή μακαρονακι τι τρωει...δηλ να του λες α ειναι σουπα μακαρονι,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις...εμενα ετσι μου κανανε και ετσι κανω τωρα στη μεγαλη που δε θελει να τα βλεπει κομματακια...θελει να τρωει λεει σκετο ζουμι :rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλη σκέψη, αν το λιώσεις μέσα σε καμιά σάλτσα ζυμαρικών π.χ.;

Και αυτό με το ζουμί πολύ καλό, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις παντού.

 

Δεν τρωει ουτε σαλτσες! σκετα! καμια φορα δεν θελει ουτε τυρι στα μακαρονια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μην απελπίζεσαι και μην τον πιέζεις. Κάτι θα ξέρει το παιδάκι για να μην το τρώει πρώτον και δεύτερον κάποια στιγμή θα αλλάξει κι αυτό (όπως και τόσα άλλα σχετικά με τα παιδάκια μας).

 

Βασικα μαλλον βαριεται να μασισει (τα τελαιυται 2 χρονια περιπου) μεχρι 20 μηνων ετρωγε απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στη λιστα της αριας οτι επισης στις φακες και γενικοτερα εκτος απο λεμονι βοηθαει για καλυτερη απορροφηση σιδηρου τοκαροτο....;)

 

τωρα εγω που το κρεας δε το ηθελα με τιποτα απο μικρη ετρωγα πατατες μακαρονια φακες φασολαδα και σουπες...

 

σουπες σου τρωει??αν ναι τοτε φτιαχνε σουπα μη λες οτι εινια κοτοσουπ κρεατοσουπα και λυωνε με το μουλτι αυτο που βαζεις στη κατσαρολακαι τα κανει βελουτε κρεας και τα λαχανικα και δινε του τα με ρυζι ή μακαρονακι τι τρωει...δηλ να του λες α ειναι σουπα μακαρονι,,δε ξερω αν με καταλαβαινεις...εμενα ετσι μου κανανε και ετσι κανω τωρα στη μεγαλη που δε θελει να τα βλεπει κομματακια...θελει να τρωει λεει σκετο ζουμι :rolleyes:

 

Δοκιμασα και τις κρεατοχορτοσουπες παλιοτερα και πιο προσφτα με τον μικρο αλλα δεν τις θελει! Και το ζουμακι απο το φαγητο του μικρου να χρησιμοποιησω αν εχει εστω και ενα ιχνος απο κρεας δεν τρωει ουτε τα μακαρονια..

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε τα σουβλάκια γαλοπούλας μόνη σου αλλά σε εμφάνιση όπως περίπου τα κάνει ο σουβλατζής σας.... λίγο πριν του βάλεις να φάει πήγαινε χτύπα το κουδούνι σας και κάνε και καλά ότι τα σουβλάκια τα έφερε ο σουβλακάκιας σας ;)

Μήπως ξεγελαστεί έτσι και τα φάει..... και μετά πεστου πως ο κύριος σου είπε την "μυστική" συνταγή για να φτιάχνεις μόνο για το μικρούλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι να σου πω τότε. Αν το σουβλάκι σε κάνει πιο ήρεμη αναφορικά με το θέμα, ε δε νομίζω να πάθει τίποτα. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κι όλας.

Αυτό πώς το μασάει όμως; Γιατί το τρώει; Μήπως κάποιος συνδυασμός; Μήπως το ότι το τρώει με τα χέρια; Ψάξε να βρεις άκρη καμιά φορά με τα ζουζούνια.

Βρες τρόπους να γίνει δελεαστικό το φαγητό του. Χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο; Αν όχι, καιρός ν'αρχίσει. Έτσι εμένα τρώει τα μπιφτέκια (που είναι εύκολα στο κόψιμο), γιατί δεν της αρέσουν οι κυμάδες ιδιαίτερα.

Σάλτσες (κόκκινες) δεν τρώει ούτε η δικιά μου και γενικά αν και τρώει σχεδόν τα πάντα, θέλει απλές και καθαρές γεύσεις και ποτέ πολλά τρόφιμα στο πιάτο της. Π.χ. αν έχουμε μακαρόνια με κυμά, θα της βάλω τον κυμά σε άλλο πιάτο και θα φάει λίγο. Άσπρες σάλτσες τρώει, θα μπορούσες να κάνεις π.χ. λεμονάτο (με το γνωστό λιώσιμο) πάνω σε πατάτες ή ρύζι ή σε πουρέ;

Ελπίζω να σου έδωσα ιδέες.

 

Πάντως μην απελπίζεσαι και μην τον πιέσεις, κάτι θα ξέρει για να μην το τρώει. Άλλωστε μπορεί ξαφνικά να αλλάξει γνώμη.

Ως τότε, υπομονή.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

οκ....τοχω τοχω....καταλαβα,,,σαν και εμενα ειναι που ξερναγα καιμονο στην ιδεα....ειδικα με το μοσχαρι...και ακομη το εχω...πολυ απλα νομιζω οτι δε θελει και δεν το σηκωνει το κρεας...και μικρος εκανε τα ιδια....?αν το βαλεις μαζι στη διαδικασια μαγειρεματος να δοκιμασει γευσεις γενικα???και ας μην ειναι κρεας...ας ειναι για αρχη λεω εγω τωρα κολοκυθοκεφτεδες...ρεβιθοκεφτεδες....διαφορα τετοια...εχω προσεξει οτι η μεγαλη αν κατσει και φτιαξουμε μαζι κατι τρωει με μεγαλυτερη ορεξη.....παντως θυμαμαι οτι οσομε πιεχανε να το φαω τοσο πιο πολυ αρνιομουνα...δε μου αρεσε μου μυριζε....να ριξεις ματια σε βεγκαν συνταγες??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου επισης καιτο καμουφλαζ!Η δικια μου δεν τρωει με τιποτα λαχανικα αλλα λατρευει τις σουπες.Οτι λοιπον θελω να φαει το τριβω μεσα στις σουπες της

Εγω επισης σιχαινομουνα το κρεας(μου μυριζει) και μου το τυλιγε ο μπαμπακας μου σε πολυ μικρα κομματακια μεσα σε πατατες ή ψωμι.Τωρα για να φαω πρεπει να το παστωσω με μαγιονεζες και σως φαντασου.

αφου τρωεθ ρυζι κοψε πολυ πολυ μικρα κοματακια(του νυχιου δηλαδη) και ανακατεψε το με το ρυζι που οτυ αρεσει.Θα του αρεσει αφου βαριεται να μασησει δεν θα τον κουρασει το πολυ μικρο κοματι

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε τα σουβλάκια γαλοπούλας μόνη σου αλλά σε εμφάνιση όπως περίπου τα κάνει ο σουβλατζής σας.... λίγο πριν του βάλεις να φάει πήγαινε χτύπα το κουδούνι σας και κάνε και καλά ότι τα σουβλάκια τα έφερε ο σουβλακάκιας σας ;)

Μήπως ξεγελαστεί έτσι και τα φάει..... και μετά πεστου πως ο κύριος σου είπε την "μυστική" συνταγή για να φτιάχνεις μόνο για το μικρούλι σου.

 

Μπορει να ειναι η ολη διαδικασια του οτι πηγαινουμε και τα περνουμε ή οτι ξεποδαριαζεται μεχρι να παμε και μετα πιναει. Ισως επισης να τα τρωει επιδη δεν περνουμε συχνα (και αν του δινω μια φορα την εβδομαδα να τα βαρεθει0

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι να σου πω τότε. Αν το σουβλάκι σε κάνει πιο ήρεμη αναφορικά με το θέμα, ε δε νομίζω να πάθει τίποτα. Σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ας μην τρελαινόμαστε κι όλας.

Αυτό πώς το μασάει όμως; Γιατί το τρώει; Μήπως κάποιος συνδυασμός; Μήπως το ότι το τρώει με τα χέρια; Ψάξε να βρεις άκρη καμιά φορά με τα ζουζούνια.

Βρες τρόπους να γίνει δελεαστικό το φαγητό του. Χρησιμοποιεί μαχαιροπήρουνο; Αν όχι, καιρός ν'αρχίσει. Έτσι εμένα τρώει τα μπιφτέκια (που είναι εύκολα στο κόψιμο), γιατί δεν της αρέσουν οι κυμάδες ιδιαίτερα.

Σάλτσες (κόκκινες) δεν τρώει ούτε η δικιά μου και γενικά αν και τρώει σχεδόν τα πάντα, θέλει απλές και καθαρές γεύσεις και ποτέ πολλά τρόφιμα στο πιάτο της. Π.χ. αν έχουμε μακαρόνια με κυμά, θα της βάλω τον κυμά σε άλλο πιάτο και θα φάει λίγο. Άσπρες σάλτσες τρώει, θα μπορούσες να κάνεις π.χ. λεμονάτο (με το γνωστό λιώσιμο) πάνω σε πατάτες ή ρύζι ή σε πουρέ;

Ελπίζω να σου έδωσα ιδέες.

 

Πάντως μην απελπίζεσαι και μην τον πιέσεις, κάτι θα ξέρει για να μην το τρώει. Άλλωστε μπορεί ξαφνικά να αλλάξει γνώμη.

Ως τότε, υπομονή.

 

Και μαχαιροπηρουνα της αρεσκειας του εχουμε και με τα χερια τον αφηνουμε να φαει. Πιατο εχουμε απο αυτα τα εκδρομικα και τα χωριζουμε τα φαγητα για να μην τσακωθουν...

Link to comment
Share on other sites

οκ....τοχω τοχω....καταλαβα,,,σαν και εμενα ειναι που ξερναγα καιμονο στην ιδεα....ειδικα με το μοσχαρι...και ακομη το εχω...πολυ απλα νομιζω οτι δε θελει και δεν το σηκωνει το κρεας...και μικρος εκανε τα ιδια....?αν το βαλεις μαζι στη διαδικασια μαγειρεματος να δοκιμασει γευσεις γενικα???και ας μην ειναι κρεας...ας ειναι για αρχη λεω εγω τωρα κολοκυθοκεφτεδες...ρεβιθοκεφτεδες....διαφορα τετοια...εχω προσεξει οτι η μεγαλη αν κατσει και φτιαξουμε μαζι κατι τρωει με μεγαλυτερη ορεξη.....παντως θυμαμαι οτι οσομε πιεχανε να το φαω τοσο πιο πολυ αρνιομουνα...δε μου αρεσε μου μυριζε....να ριξεις ματια σε βεγκαν συνταγες??

 

Ειμαι απο τις τυχερες που δεν μαγειρευουν (μαγειρευει η μαμα μου) και οταν γυρανει απο το σχολειο το φαγητο ειναι ετοιμο. Ομως αν και ενθουσιαζεται με το να βοηθησει δεν τρωει μετα.

Βασικα δεν ειναι οτι δεν θελει κρεατικα (ειπαμε τρωει σουβλακια, πιτσα και λουκανικα (και αυτα σπιτικα))

Επεξεργάστηκαν by mmdad
Προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...