Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει το DEPON. HELP!!!!


Recommended Posts

Δεν μπορώ να κάνω με τίποτα την κόρη μου να πιεί το DEPON.

Με σύριγγα ή την ειδική πιπίλα, ούτε λόγος....μέχρι που ξέρασε !!!!

Το βάζω μέσα στο λόγο, αλλά όταν η ποσότητα του γάλατος είναι μικρή, δείχνει να καταλαβαίνει τη γεύση του DEPON και ...δεν πίνει το γάλα !!!!

Π.χ. καταλαβαίνει τα 4 ml DEPON στα 120 ml γάλα. Είναι δυνατόν;

 

Έχω λοιπόν πρόβλημα, καθότι τώρα με τα δοντάκια της κάποιες φορές κλαίει συνέχεια και κάποιες νύχτες δεν κοιμάται καθόλου.

 

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει με καμμία ιδέα;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πόσο μηνών είναι το μικρό σου??δηλαδή αν δοκίμαζες με κουταλάκι, όχι ε? μπορεί και να μην της αρέσει η γεύση καθόλου..ζήτα από την γιατρό σου να σου δώσει κάποιο άλλο πχ γκαντίλ...αλλιώς δυστυχώς επειδή τα πέρασα και εγώ, η μόνη λύση είναι η σύριγγα..τουλάχιστον ξέρεις ότι το ήπιε..γιατί καισ το γάλα μέσα μπορεί να αφήσει λίγο και να μην το πιει τελικά..και αν πιει λιγότερο από αυτό που του αναλογεί βάσει του βάρους του είναι δώρο άδωρο...σαν να μην ήπιε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

και της δινεις depon για τα δοντάκια?? μηπως να δοκιμαζες καποιο τζελ που καλμαρει τους πονους?? υποθετω οτι τωρα αρχιζει να βγαζει δοντακια (σωστα?) οποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις mundisal ή bexident. εγω του βαζω οποτε δω οτι ποναει την δευτερη και σε δευτερολεπτα ουτε γκρινια ουτε κλαματα.. με το καλο τα δοντακια λοιπον!!

 

παρεπιπτοντως μολις χτες μας εσκασε το πρωτο και απο μια "ψαχτικη" στο στοματακι του ειδα οτι ξεκιναει και δευτεροοοο.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και της δινεις depon για τα δοντάκια?? μηπως να δοκιμαζες καποιο τζελ που καλμαρει τους πονους?? υποθετω οτι τωρα αρχιζει να βγαζει δοντακια (σωστα?) οποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις mundisal ή bexident. εγω του βαζω οποτε δω οτι ποναει την δευτερη και σε δευτερολεπτα ουτε γκρινια ουτε κλαματα.. με το καλο τα δοντακια λοιπον!!

 

παρεπιπτοντως μολις χτες μας εσκασε το πρωτο και απο μια "ψαχτικη" στο στοματακι του ειδα οτι ξεκιναει και δευτεροοοο.. :lol::lol:

 

 

νομίζω ότι τα τζελ κάποιες φορές μπορεί να είναι πιο "επικίνδυνα" απ το depon

κι αυτό γιατί τα τζελ μουδιάζουν την περιοχή που θα το βάλεις

αν το παιδί βάλει τη γλωσίτσα του στην περιοχή και πάρει λίγο απ το τζελ, θα μουδιάσει... κι αυτό δεν είναι ότι καλύτερο γιατί τα παιδιά δεν έχουν την γνώση και την εμπειρία του να διαχειριστούν μια μουδιασμένη γλώσσα στο στόμα τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα του ωριων το πολυ πολυ το μωρακι να λεει λεξουλες τυπου μεθυσμενου.. αντι να πει γκα μπα ντα να του βγαινει κατι σε.. γκπαμαντα..

ενταξει πλακα κανω.. :P

δεν ξερω, ισως εχεις δικιο.. να τονισω οτι τα τζελ μου τα προτεινε παιδιατρος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω οτι τα τζελ δεν ειναι οτι καλυτερο και το ντεπον θα πρεπει να δινεται σε περιπτωσεις που ποναει πολυ.

 

Αλλο τροπο δυστυχως δεν ξερω για να δοθει το ντεπον σε ενα μωρο.

Και εγω μια φορα πηγα να δωσω με τη συριγγα αλλα ειχαμε πολεμο.

 

Αυτο που εκανα οταν τον ετρωγαν τα ουλα ηταν να καθαρισω πολυ καλα το χερι μου και να το αποστειρωσω και μετα με το δαχτυλο του εκανα μασαζ στα ουλα. Παντα τον ανακουφιζε αυτο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε βρεφικο υποθετο να ηρεμισει το παιδακι εμας αντι για ντεπον μας ειχε πει το βρεφικο υποθετο dolal 150mg. Ρωτα το γιατρο σου... :wink:

 

Και γω υπόθετα θα σου προτεινα... για μιλα με το παιδίατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφεύγω τα φάρμακα. Δεν ξέρω γιατί αλλα δεν μου αρέσει να δίνω στον μικρό φάρμακα παρα μόνο όταν είναι μεγάλη ανάγκη. Αυτο το κάνω βέβαια και στον εαυτό μου. Παίρνω φάρμακο μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο και όχι γιατί απλά έχω ένα πόνο και θέλω να ανακουφιστώ. Μάλλον μαζόχα με κόβω. :wink:

Στον μικρό δίνω φάρμακο για παράδειγμα όταν έχει πολυ πυρετό. Συνήθως του βάζω το υπόθετο Dolal και αυτό γιατί δεν παίρνει κανένα αντιπυρετικό σε υγρή μορφή. Κάθε φορά που του έδωσα είτε Postan είτε Depon έκανε εμετό.

Όταν πάλι υπέφερε ο μικρός με τα δόντια το αντιμετωπίζαμε με μασαζάκι. Είχα πάρει μια μικρή οδοντόβουρτσα και του έκανα μασαζ στα δόντια. Όταν τα βρίσκαμε πολύ σκούρα τότε βάζαμε λίγο Mundisal.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς καταλήξαμε στα υπόθετα, μετά από 2 δραματικές προσπάθειες με εμετούς και κλάματα.

Όταν όμως χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση, που υποχρεωτικά ήταν σιρόπι, το δώσαμε με τη σύριγγα. Την κρατούσα σφιχτά στην αγκαλιά μου και έδινα ένα-ένα μλ με διακοπές ενδιάμεσα, για να μην το βγάλει. Κανά δυο φορές δεν το πετύχαμε και έκανε πάλι εμετό αλλά στο τέλος, τα καταφέραμε.

Με τη σύριγγα στοχεύαμε ανάμεσα σε δόντια και μάγουλα, όσο το δυνατόν πιο πίσω, ώστε να μην πάει κατευθείαν πάνω στη γλώσσα και το σπρώξει και για να μην πάει κατευθείαν πίσω και αηδιάσει.

 

Για το mundisal, η εμπειρία μας λέει ότι κάτι κάνει τις πρώτες μια-δυο φορές και μετά τίποτε. Οπότε το απορρίψαμε.

 

Από τα αντιπυρετικά σιρόπια, δοκιμάσαμε κι εμείς διάφορα και το gantil το δέχτηκε καλύτερα. Όλα τα υπόλοιπα τα απέρριψε, μάλλον επειδή είναι γλυκόπικρα.

 

Δοκιμάσαμε κι εμείς να ποτίσουμε διάφορες τροφές με φάρμακο αλλά στο τέλος φοβηθήκαμε μήπως της προκαλέσουμε αποστροφή για τις τροφές αυτές και προτιμήσαμε την ευθεία οδό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βαλε βρεφικο υποθετο να ηρεμισει το παιδακι εμας αντι για ντεπον μας ειχε πει το βρεφικο υποθετο dolal 150mg. Ρωτα το γιατρο σου... :wink:

 

Και γω υπόθετα θα σου προτεινα... για μιλα με το παιδίατρο σου!

 

κι εγώ το dolal 150 της έδινα μέχρι ενάμισι χρονών.

Και εμείς το ίδιο πρόβλημα είχαμε και έχουμε (20 μηνών πλέον είναι η δικιά μου) με τα σιρόπια. Τα έκανε εμετό. Και σωθήκαμε με τα υπόθετα.

Μια χαρά την κάνουν την δουλειά τους.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Βαλε βρεφικο υποθετο να ηρεμισει το παιδακι εμας αντι για ντεπον μας ειχε πει το βρεφικο υποθετο dolal 150mg. Ρωτα το γιατρο σου... :wink:

 

Kαι ΄γω υπόθετα χρησιμοποιώ αλλά ρώτησε τον παιδίατρό γιατί επιτρέπεται από κάποια κιλά και πάνω.Εγώ dolal 150 του βάζω τώρα που είναι 20 μηνών και 12-13 κιλά.¨οταν είναι πολύ μικρό το απαγορεύουν το υπόθετο.

Πραγματικά μεγάλο πρόβλημα όταν δεν μπορούν να πάρουν φάρμακο.

 

Υπάρχει και το Apotel 125.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες,

εμεις οταν αρχικα ειχαμε προβλημα(5 μηνων) η γιατρος μας εδωσε bexident που απο οτι μας ειπε τον ηρεμει και δεν σκληρενει τα ουλα(για τα επομενα που θα βγουν), το mundisal μας το εδωσε πολυ αργοτερα (11 μηνων)ειναι πιο δραστικο και σκληρενει τα ουλα , αρα θα εχει και παραπανω πονο αλλα θα μπορει να τον αντεξει.

Οσο για το depon του το εδιενα απο 7 μεχρι και τωρα (17 μηνων) με το γαλα και μετα μονο του(του αρεσει η γευση)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αποφεύγω τα φάρμακα. Δεν ξέρω γιατί αλλα δεν μου αρέσει να δίνω στον μικρό φάρμακα παρα μόνο όταν είναι μεγάλη ανάγκη. Αυτο το κάνω βέβαια και στον εαυτό μου. Παίρνω φάρμακο μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο και όχι γιατί απλά έχω ένα πόνο και θέλω να ανακουφιστώ. Μάλλον μαζόχα με κόβω. :wink:

Στον μικρό δίνω φάρμακο για παράδειγμα όταν έχει πολυ πυρετό. Συνήθως του βάζω το υπόθετο Dolal και αυτό γιατί δεν παίρνει κανένα αντιπυρετικό σε υγρή μορφή. Κάθε φορά που του έδωσα είτε Postan είτε Depon έκανε εμετό.

Όταν πάλι υπέφερε ο μικρός με τα δόντια το αντιμετωπίζαμε με μασαζάκι. Είχα πάρει μια μικρή οδοντόβουρτσα και του έκανα μασαζ στα δόντια. Όταν τα βρίσκαμε πολύ σκούρα τότε βάζαμε λίγο Mundisal.

 

Ξέρεις πώς είναι ο πόνος οταν βγάζεις δόντι? οταν σκίζεται το ούλο???

.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στη μικρη δινω depon αν ειναι δω οτι ποναει πολυ, και mundisal τοπικα στα ουλακια.Δοκιμασες να δωσεις ponstan; Η γιατρος μου μου ειπε οτι κανει να δωσουμε ponstan απο 6 μηνων και πανω! Ρωτα και το δικο σου γιατρο.

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ponstan δεν ανήκει στα φάρμακα με παρακεταμόλη όπως Depon, Dolal κ.α

αλλά είναι αντιφλεγμονώδη και δίνεται εναλλαξ με το Depon. Το καλυτερό είναι αφού θέλεις να δώσεις παυσίπονο στο παιδάκι σου να προτειμείσεις το Deron ή το dolal η κάτι παρεμφερές.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα σιρόπια, όσες φορές έχουμε χρειαστεί παυσίπονο μας έσωσε το υπόθετο.... απορώ γιατί δεν βγάζουν και την αντιβίωση σε υπόθετο μπας και γλιτώσουμε το μαρτύριο της σύρριγας τις ελάχιστες φορές που χρειάζεται ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Πάντως και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα σιρόπια, όσες φορές έχουμε χρειαστεί παυσίπονο μας έσωσε το υπόθετο.... απορώ γιατί δεν βγάζουν και την αντιβίωση σε υπόθετο μπας και γλιτώσουμε το μαρτύριο της σύρριγας τις ελάχιστες φορές που χρειάζεται ...

 

Να ρωτήσω κάτι χαζό;

Πως βάζουμε υπόθετο σε ένα μωράκι;

Το γυρίζουμε στο πλάι ή ανάσκελα;

Ρωτάω γιατί μία φορά που δοκίμασα να της βάλω υπόθετο, άρχισε να χτυπιέται και τελικά ούτε υπόθετο βάλαμε ούτε τίποτα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βόλευε να τον έχω ανάσκελα! καλό είναι το υπόθετο να είναι σε θερμοκρασία δωματίου και όχι από το ψυγείο για να μπεί ποιό εύκολα και να μην πονέσει το μωράκι. Μόλις το βάλεις κρατάς λίγο το κολαράκι του κλειστο σφιχτά μέχρι να λιώσει μέσα! αν το αφήσεις αμέσως, θα το βγάλει κατευθείαν έξω!

 

Μια φίλη μου μου είπε πως βούταγε τη μύτη του υπόθετου σε λίγο ελαιόλαδο για να μπεί ποιό εύκολα!

 

καλό είναι όμως να μην τα πολυπροτιμάς τα υπόθετα... δεν είναι ότι καλύτερο! κι εγώ αναγκαστικά του έβαλα γιατί μου έκανε ρουκέτες το σιρόπι ντεπον σε υψηλό πυρετό είχα δοκιμάσει και το γκαντιλ αλλά του έπεφτε βαρύ! του έκανε υποθερμία!! μόνο το πονσταν δέχτηκε αλλά γενικά αφήνω τα πράγματα να φτάσουν στο απροχώρητο για να του δώσω φάρμακα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...