Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα τοκετού (πως καταλάβατε ότι θα γεννήσετε;)


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα...

Κι εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα να έρθει η μικρή μου στο κόσμο! Την Τρίτη είχα ραντεβού με τη γιατρό μου και μου είπε ότι μέσα στη βδομάδα θα γεννήσω λογικά. Ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί εντελώς και είχα διαστολή 2. Την Τετάρτη είδα λίγο αιματάκι αλλά δεν τρόμαξα γιατί μου είχε πει η γιατρός μου ότι υπάρχει πιθανότητα να δω. Το βράδυ όμως είδα ακαθαρσίες και αυτό συνεχίστηκε και χτες Πέμπτη πρωί οπότε και την ενημέρωσα και πήγα στο μητέρα για να με δει. Μου κάνανε καρδιοτοκογραφημα και με εξέτασε η γιατρός. Είχα διαστολη και είχαν ξεκινήσει και οι πόνοι λόγω συσπασεων (εγώ δεν ένιωθα και πολύ πόνο βέβαια) αλλά με έστειλε σπίτι γιατί μπορεί να μου έπαιρνε ώρες να γεννήσω και δεν ήθελε να με έχει εκεί να με ταλαιπωρεί. Μου είπε να κάνω πολύ περπάτημα χτες. Περπατούσα κάνα 2 ώρες και μιλάμε για πάνω από 5 χιλιόμετρα. Γενικά έχω πόνους από χτες πιο έντονους, πάω συνεχώς τουαλέτα για νο2. Επίσης χτες το πρωί μετά το μητέρα καθάρισα όλο το σπίτι. Τόση όρεξη είχα!

Αααααχ! Ελπίζω να μην αργήσει μα βγει η μικρή μου και να την πάρω σύντομα αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι από εμένα...

Κι εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα να έρθει η μικρή μου στο κόσμο! Την Τρίτη είχα ραντεβού με τη γιατρό μου και μου είπε ότι μέσα στη βδομάδα θα γεννήσω λογικά. Ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί εντελώς και είχα διαστολή 2. Την Τετάρτη είδα λίγο αιματάκι αλλά δεν τρόμαξα γιατί μου είχε πει η γιατρός μου ότι υπάρχει πιθανότητα να δω. Το βράδυ όμως είδα ακαθαρσίες και αυτό συνεχίστηκε και χτες Πέμπτη πρωί οπότε και την ενημέρωσα και πήγα στο μητέρα για να με δει. Μου κάνανε καρδιοτοκογραφημα και με εξέτασε η γιατρός. Είχα διαστολη και είχαν ξεκινήσει και οι πόνοι λόγω συσπασεων (εγώ δεν ένιωθα και πολύ πόνο βέβαια) αλλά με έστειλε σπίτι γιατί μπορεί να μου έπαιρνε ώρες να γεννήσω και δεν ήθελε να με έχει εκεί να με ταλαιπωρεί. Μου είπε να κάνω πολύ περπάτημα χτες. Περπατούσα κάνα 2 ώρες και μιλάμε για πάνω από 5 χιλιόμετρα. Γενικά έχω πόνους από χτες πιο έντονους, πάω συνεχώς τουαλέτα για νο2. Επίσης χτες το πρωί μετά το μητέρα καθάρισα όλο το σπίτι. Τόση όρεξη είχα!

Αααααχ! Ελπίζω να μην αργήσει μα βγει η μικρή μου και να την πάρω σύντομα αγκαλίτσα!

 

Πότε έχεις π.η.τ.?είναι το πρώτο σου?Τι ωραία....Εμένα μου βρήκε πολύ σκληρό και κλειστό τράχηλο και είμαι στις μέρες μου οπότε δύσκολα τα πράγματα...περπατάω αλλά απότι φαίνεται δε φτάνει...Η γιατρός είπε και σεξ αλλά μου είναι αδύνατο!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα...

Κι εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα να έρθει η μικρή μου στο κόσμο! Την Τρίτη είχα ραντεβού με τη γιατρό μου και μου είπε ότι μέσα στη βδομάδα θα γεννήσω λογικά. Ο τράχηλος έχει εξαλειφθεί εντελώς και είχα διαστολή 2. Την Τετάρτη είδα λίγο αιματάκι αλλά δεν τρόμαξα γιατί μου είχε πει η γιατρός μου ότι υπάρχει πιθανότητα να δω. Το βράδυ όμως είδα ακαθαρσίες και αυτό συνεχίστηκε και χτες Πέμπτη πρωί οπότε και την ενημέρωσα και πήγα στο μητέρα για να με δει. Μου κάνανε καρδιοτοκογραφημα και με εξέτασε η γιατρός. Είχα διαστολη και είχαν ξεκινήσει και οι πόνοι λόγω συσπασεων (εγώ δεν ένιωθα και πολύ πόνο βέβαια) αλλά με έστειλε σπίτι γιατί μπορεί να μου έπαιρνε ώρες να γεννήσω και δεν ήθελε να με έχει εκεί να με ταλαιπωρεί. Μου είπε να κάνω πολύ περπάτημα χτες. Περπατούσα κάνα 2 ώρες και μιλάμε για πάνω από 5 χιλιόμετρα. Γενικά έχω πόνους από χτες πιο έντονους, πάω συνεχώς τουαλέτα για νο2. Επίσης χτες το πρωί μετά το μητέρα καθάρισα όλο το σπίτι. Τόση όρεξη είχα!

Αααααχ! Ελπίζω να μην αργήσει μα βγει η μικρή μου και να την πάρω σύντομα αγκαλίτσα!

 

Το αιματακι, οι πονοι αλλα και το "συνδρομο της φωλιας" δλδ η τρομερη αυτη αναγκη να τακτοποιησεις το σπιτι, ειναι συμπτωματα που οδηγουν αμεσα σε τοκετο!!!

 

Με το καλο τα μπεμπακια σας κοριτσια :D!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ειμαι 37η εβδομαδα το αγορακι μου εχει κατεβει εδω και καιρο αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες νιωθω μεγαλη πιεση στη λεκανη σαν να νιωθω οτι θα μου φυγει. Εχω πονους στην πλατη και οταν ειμαι ορθια αρκετη ωρα νιωθω σουβλιες χαμηλα... παω καθε εβδομαδα για ζωνες και την τελευταια φορα ειχα αρκετες συσπασεις. Πονους περιοδου και πετρωμα στην κοιλια νιωθω πολλες στιγμες μεσα στην ημερα(οχι με την ιδια συχνοτητα) αλλα δεν ξερω αν ειναι κατι ανησυχιτικο η κατι φυσιολογικο θα ηθελα να με κατατοπησει καποια εμπειρη .. θελω πολυ να βγει γιατι ειναι κουραστικο ολο αυτο δυο εβδομαδες τωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι 37η εβδομαδα το αγορακι μου εχει κατεβει εδω και καιρο αλλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες νιωθω μεγαλη πιεση στη λεκανη σαν να νιωθω οτι θα μου φυγει. Εχω πονους στην πλατη και οταν ειμαι ορθια αρκετη ωρα νιωθω σουβλιες χαμηλα... παω καθε εβδομαδα για ζωνες και την τελευταια φορα ειχα αρκετες συσπασεις. Πονους περιοδου και πετρωμα στην κοιλια νιωθω πολλες στιγμες μεσα στην ημερα(οχι με την ιδια συχνοτητα) αλλα δεν ξερω αν ειναι κατι ανησυχιτικο η κατι φυσιολογικο θα ηθελα να με κατατοπησει καποια εμπειρη .. θελω πολυ να βγει γιατι ειναι κουραστικο ολο αυτο δυο εβδομαδες τωρα!

 

Αυτα που αισθανεσαι ειναι οι λεγομενες προπαρασκευαστικες συσπασεις πριν την εναρξη του τοκετου, ο οποιος μπορει να καθυστερησει περα απο την πητ σου!!! Ο πονος στην πλατη που νιωθεις, ειναι επειδη μετατοπιζεται το κεντρο βαρους λογω του μωρου!!! Νομιζω εισαι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια οσον αφορα τη συχνοτητα και την ποσοτητα (απο τα γραφομενα σου), εφοσον εχεις ηδη μπει στο μηνα σου!!! Παντως, αφου πας για ζωνες λογικα θα ειναι ενημερος και ο γιατρος σου!!! ;)

 

Με το καλο!!! :D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα. εχω συσπασεις απο τον πεμπτο μήνα πονους πετρωματα και ολα τα καλα..... ετσι ημουν και στην πρωτη εγκυμοσυνη. πλεον δε μπορω ουτε να περπτατησω καλα καλα με δυσκολια κοιμαμαι εως και καθολου και οι πονοι πονοι..... πηγα και στο ιασω μπηκα και στο μηχανημα τιποτα..... που θα παει κουραγιο και θα γεννησουμε!!!!!!

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γεια σας!!!ειμαι στη 37η βδομαδα κ απο την Πεμπτη εχω μιρη ποσοτητα ανοιχτου καφε κολπικα..Τοτε ημουν στο γιατρο και το ειδε αλλα δεν μου ειπε κατι οτι μπορει να ειναι απο εναρξη τοκετου..απο πονακια δεν εχω κατι το ιδιαιτερο περα απο τα κλασσικα της περιοδου κ συχνα ακανονιστα πετρωματα στη κοιλια...κατα τα αλλα ειμαι καλα...ειναι το πρωτο μου μωρακι και δεν γνωριζω πολλα...ο γιατρος με ενημερωσε για τα συμπτωματα τοκετου αλλα αυτο που εχω δεν ξερω τι ειναι...κατι διαφασα στο ιντερνετ οτι ισως ειναι το μυκωνιο(τα πρωτα κακα του μωρου)...μπορειτε να με βοηθησετε???????ευχαριστω πολυ!!!!!:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γεια σας!!!ειμαι στη 37η βδομαδα κ απο την Πεμπτη εχω μιρη ποσοτητα ανοιχτου καφε κολπικα..Τοτε ημουν στο γιατρο και το ειδε αλλα δεν μου ειπε κατι οτι μπορει να ειναι απο εναρξη τοκετου..απο πονακια δεν εχω κατι το ιδιαιτερο περα απο τα κλασσικα της περιοδου κ συχνα ακανονιστα πετρωματα στη κοιλια...κατα τα αλλα ειμαι καλα...ειναι το πρωτο μου μωρακι και δεν γνωριζω πολλα...ο γιατρος με ενημερωσε για τα συμπτωματα τοκετου αλλα αυτο που εχω δεν ξερω τι ειναι...κατι διαφασα στο ιντερνετ οτι ισως ειναι το μυκωνιο(τα πρωτα κακα του μωρου)...μπορειτε να με βοηθησετε???????ευχαριστω πολυ!!!!!:):):):):):)

 

κοριτσακι με το καλο!!!

 

αν σε εξεταζει συχνα αυτες τις τελευταιες εβδομαδες ο γιατρος σου κολπικα,ισως τα καφε προερχονται απο την εξεταση...

αν παλι σε ¨εξεταζει¨ ο συζυξ, τοτε ισως ειναι απο την επαφη...

γενικα οι γιατροι στα καφε υγρα δεν δινουν και πολυ σημασια,αυτο εχω καταλαβει...

 

το πιο πιθανο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να προερχονται απο τον τραχηλο,

για το μυκωνιο που λες δεν υπαρχει περιπτωση καθως δεν εχουν σπασει τα νερα σου ακομα,

αυτο που διαβασες συμβαινει οταν σπανε τα νερα και το χρωμα τους ειναι καφετι ή κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι με το καλο!!!

 

αν σε εξεταζει συχνα αυτες τις τελευταιες εβδομαδες ο γιατρος σου κολπικα,ισως τα καφε προερχονται απο την εξεταση...

αν παλι σε ¨εξεταζει¨ ο συζυξ, τοτε ισως ειναι απο την επαφη...

γενικα οι γιατροι στα καφε υγρα δεν δινουν και πολυ σημασια,αυτο εχω καταλαβει...

 

το πιο πιθανο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να προερχονται απο τον τραχηλο,

για το μυκωνιο που λες δεν υπαρχει περιπτωση καθως δεν εχουν σπασει τα νερα σου ακομα,

αυτο που διαβασες συμβαινει οταν σπανε τα νερα και το χρωμα τους ειναι καφετι ή κατι αλλο...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...απλα αγχωνομαι μην τυχον και δεν καταλαβω τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...απλα αγχωνομαι μην τυχον και δεν καταλαβω τη στιγμη...

 

Ευλογες οι αποριες και οι ανησυχιες σου, αλλα μην ξεχνας οτι και εσυ εισαι θαυμα της Μητερας Φυσης, οποτε οταν ερθει η ωρα σου θα σε αφυπνισει!!!

 

Με το καλο!!! :D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου 36+4 σημερα....ποναω ελαφρως χαμηλα στη μεση και στη κοιλια και στους προσαγωγους...επισης ωρες ωρες νιωθω πονο και στο κολπο...ακανονιστες ωρες αυτα...τι γινεται τωρα????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου 36+4 σημερα....ποναω ελαφρως χαμηλα στη μεση και στη κοιλια και στους προσαγωγους...επισης ωρες ωρες νιωθω πονο και στο κολπο...ακανονιστες ωρες αυτα...τι γινεται τωρα????

 

Ειναι συσπασουλες που σε προετοιμαζουν σωματικα, μην ανησυχεις για τιποτα, ολα θα παρουν τον δρομο τους, οταν ερθει η ωρα φυσικα!!!

 

Μπορει να απορεις με ποση ευκολια στα γραφω ολα τα παραπανω, αλλα το κανω για 2 λογους: 1) για να σε κανω να αισθανθεις φυσιολογικα ακομα και αν η στιγμη του τοκετου ειναι η μαγικοτερη της γυναικειας φυσης, και 2) γιατι ειλικρινα σου μιλαω καθολη την εγκυμοσυνη μεχρι και την τελευταια στιγμη (γεννησα 37+5) ημουν τρομερα αναισθητη και περα βρεχει :oops: (οσον αφορα τον τοκετο μιλαω παντα), αφου εσπασαν τα νερα μου και πηγα στο νοσοκομειο χοροπηδωντας :oops:, το μονο που με ενοιαζε ηταν να δω τη μονακριβη μου, η οποια μου εκανε τη χαρη και βγηκε ευκολα και γρηγορα!!! :D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

37+5 ηρθε στον κοσμο μου ο μπεμπουλης την περασμενη Δευτερα και ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας. Μου σπασαν τα νερα στισ 2:30 τα ξημερωματα και ουτε που το καταλαβα ο αντρας μου ειπε οτι σηκωθικα εκανα ενα "Αα!" Και ξαναξαπλωσα...πιθανως τοτε και εσπασαν εγω το καταλαβα κατα τις 3 που πηγα να αλλαξω πλευρο και βρεθικα πλημυρισμενη ..εκει αρχισα να ετοιμαζομαι πονους δεν ειχα καθολου μονο πριν κοιμηθω ειχα κατι εντονα πονακια περιοδου αλλα ηταν κατι ανεκτικο. Πηγα στο νοσοκομειο σχετικα γρηγορα και μεχρι τις 12:30 το μεσημερι προσπαθουσα να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο δεν τα καταφερα ομως γιατι δεν ειχα διαστολη και ετσι εκανα καισαρικη επισκληριδιο που δεν επιασε και ολικη στην συνεχεια 12:50 βγηκε ο μπεμπουλης μου 3260! Και τωρα αναρρωνω και περνω καθε στιγμη διπλα στο αγορακι μου!!! Μανουλες καλη ελευθερια να εχετε και να χαρητε τα μωρακια σας!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37+5 ηρθε στον κοσμο μου ο μπεμπουλης την περασμενη Δευτερα και ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου μαζι σας. Μου σπασαν τα νερα στισ 2:30 τα ξημερωματα και ουτε που το καταλαβα ο αντρας μου ειπε οτι σηκωθικα εκανα ενα "Αα!" Και ξαναξαπλωσα...πιθανως τοτε και εσπασαν εγω το καταλαβα κατα τις 3 που πηγα να αλλαξω πλευρο και βρεθικα πλημυρισμενη ..εκει αρχισα να ετοιμαζομαι πονους δεν ειχα καθολου μονο πριν κοιμηθω ειχα κατι εντονα πονακια περιοδου αλλα ηταν κατι ανεκτικο. Πηγα στο νοσοκομειο σχετικα γρηγορα και μεχρι τις 12:30 το μεσημερι προσπαθουσα να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο δεν τα καταφερα ομως γιατι δεν ειχα διαστολη και ετσι εκανα καισαρικη επισκληριδιο που δεν επιασε και ολικη στην συνεχεια 12:50 βγηκε ο μπεμπουλης μου 3260!τελικα ηταν και λοροδεμενος και δεν το ξεραμε αρα καλυτερα η καισαρικη.

Και τωρα αναρρωνω και περνω καθε στιγμη διπλα στο αγορακι μου!!! Μανουλες καλη ελευθερια να εχετε και να χαρητε τα μωρακια σας!! :D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Για 2 μερες πριν ξεκινησει ο τοκετος ειχα διαρροια και την ψιλιαστηκα λιγο. Επισης, τις τελευταιες μερες ειχα περισσοτερα υγρα (σαν βλεννες) απ'οτι συνηθως, αλλα η τραχηλικη βλεννα εφυγε 2 μερες πριν γεννησω. 40+6, στις 2 το βραδυ ξεκινησαν οι συσπασεις και την αλλη μερα το απογευμα γεννησα! Επισης, κατι αλλο που με εκανε να υποψιαστω ηταν το πρηξιμο που ενιωθα. Γενικως, ημουν πρησμενη αλλα μια μερα πριν γεννησω ειχα γινει τριπλασια!

 

εδω τα λεει πολυ ενημερωτικα https://www.eleftheia.gr/enimerosi/meeftiki/toketos/563-shmadia_proeidopoioyn_toketo

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι δεν είχα κανένα συμπτώμα! Την προηγούμενη είχα πάει στο γιατρό και βρήκε τράχηλο σκληρό κ διαστολή καθόλου. Μου συνεστησε περπάτημα κ επαφές. Την επομένη χωρίς καμία υποψία εκ μέρους μου μου έσπασαν τα νερά!

Link to comment
Share on other sites

Πονακια(συσπάσεις) είχα από πολύ νωρίς εάν θυμάμαι καλά από τον 6 μηνα. Ήταν όμως λίγες. Μια φορά την εβδομάδα μετά έγιναν δύο ή τρεις.

Στο τέλος 10 μέρες περίπου είχα πόνους κάθε μέρα κ πάνω από μια φορά. Κ απίστευτη κούραση! Από το κρεβάτι στο καναπέ κ από τον καναπέ στο κρεβάτι ήμουν. Δεν πήγαινα πουθενά γιατί δεν μπορούσα να κάνω πάνω από 10-15 βήματα! ! ! Κ πολλά λέω....

Στο τέλος είχα λίγα καφέ υγρά. Εκείνη την νύχτα είπα επιτέλους ήρθε η ώρα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εια συπτωματα τιποτα το μονο που ειχα ηταν ο πονος στην πλατυ μαλλον απο τ βαρος ..τα υγρα μ ειχαν αυξηθει λιγο ..και πιεση που δημιουργουσε το εμβρυο και δυσκολευομου  σ  πολλα πραγματα ...απλα εγω δεν περπατουσα καν ..ασε για επαφες το ειχαμε ξεχασει τελειως ...μονο ξαπλα οχι απο κουρασι απο φοβο για χαζομαρες ...και στο τελος γενησα με προκληση...για να δουμε στο δευτερο ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!σήμερα ειμαι 39 +1 ! το μόνο που νιώθω κάποιες φορές είναι πόνοι στην μέση και κάποια τσιμπήματα και σουβλίτσες στο κάτω μέρος της κοιλιας!!και πιο πολύ όταν κουράζομαι!!τίποτα σημαντικό όπως μου φαίνεται δηλαδή!η κοιλια είναι κα΄ποιες ώρες μες την μέρα ψηλά και άλλες ώρες είναι χαμηλα! δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω συμπτώματα ? τι πιθανότητες έχω να γεννησω στην ώρα μου και να μην μπούμε σε άλλες μεθόδους?επειδη ακούω ότι όλα αυτά είναι κάπως κληρονομικά.ότι δηλαδή όπωε γέννησε η μαμά μας έτσι θα γεννήσουμε και εμεις!η μητέρα μου πχ μπήκε με τεχνητούς πόνους γιατί είχε περάσει την πητ αλλά διαστολή δεν έκανε ποτέ!!!!οπότε προχώρησαν σε καισαρική!έχω και εγω τετοιες πιθανότητες λόγω της μητέρας μου?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπέρα σας!σήμερα ειμαι 39 +1 ! το μόνο που νιώθω κάποιες φορές είναι πόνοι στην μέση και κάποια τσιμπήματα και σουβλίτσες στο κάτω μέρος της κοιλιας!!και πιο πολύ όταν κουράζομαι!!τίποτα σημαντικό όπως μου φαίνεται δηλαδή!η κοιλια είναι κα΄ποιες ώρες μες την μέρα ψηλά και άλλες ώρες είναι χαμηλα! δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω συμπτώματα ? τι πιθανότητες έχω να γεννησω στην ώρα μου και να μην μπούμε σε άλλες μεθόδους?επειδη ακούω ότι όλα αυτά είναι κάπως κληρονομικά.ότι δηλαδή όπωε γέννησε η μαμά μας έτσι θα γεννήσουμε και εμεις!η μητέρα μου πχ μπήκε με τεχνητούς πόνους γιατί είχε περάσει την πητ αλλά διαστολή δεν έκανε ποτέ!!!!οπότε προχώρησαν σε καισαρική!έχω και εγω τετοιες πιθανότητες λόγω της μητέρας μου?

 

Ακόμα και με την κληρονομικότητα (εγώ γέννησα ακριβώς ίδια εβδομάδα με τη μαμά μου και με τοκετό που ξεκίνησε με σπάσιμο νερών, εκείνη με κτ, εγώ με φυσιολογικό τοκετό), οι εποχές έχουν αλλάξει απ' την εποχή της μαμάς σου. Και στις 40 να φτάσεις, αν όλα βαίνουν καλώς, η εγκυμοσύνη εκτείνεται και ως τις 42, μιας και ποτέ δεν μπορείς να ορίσεις τη στιγμή της σύλληψης. Αν το αφήσετε, το μωρό θα έρθει όταν είναι έτοιμο. Οι τεχνητοί πόνοι πριν την ώρα τους μπορεί να οδηγήσουν κάλλιστα σε καισαρική, υπάρχουν και πιο ήπιοι τρόποι πρόκλησης πριν τη συνθετική ωκυτοκίνη. Αν έχεις πάει σε μαθήματα τοκετού, θα σε βοηθήσουν οι τεχνικές για να ξεκινήσει ο τοκετός, να κινείσαι, να κάνεις βαθιά καθίσματα και ασκήσεις στη μπάλα. παρ' όλα αυτά, εμένα το μόνο που τελικά με βοήθησε ήταν να χαλαρώσω, να πω ότι ο τοκετός αργεί ακόμα, να οργανώσω ΣΚ εξόδων με τον σύζυγο, το οποίο ποτέ δεν κάναμε πράξη μιας και το ίδιο βράδυ έσπασαν τα νερά!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!σήμερα ειμαι 39 +1 ! το μόνο που νιώθω κάποιες φορές είναι πόνοι στην μέση και κάποια τσιμπήματα και σουβλίτσες στο κάτω μέρος της κοιλιας!!και πιο πολύ όταν κουράζομαι!!τίποτα σημαντικό όπως μου φαίνεται δηλαδή!η κοιλια είναι κα΄ποιες ώρες μες την μέρα ψηλά και άλλες ώρες είναι χαμηλα! δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω συμπτώματα ? τι πιθανότητες έχω να γεννησω στην ώρα μου και να μην μπούμε σε άλλες μεθόδους?επειδη ακούω ότι όλα αυτά είναι κάπως κληρονομικά.ότι δηλαδή όπωε γέννησε η μαμά μας έτσι θα γεννήσουμε και εμεις!η μητέρα μου πχ μπήκε με τεχνητούς πόνους γιατί είχε περάσει την πητ αλλά διαστολή δεν έκανε ποτέ!!!!οπότε προχώρησαν σε καισαρική!έχω και εγω τετοιες πιθανότητες λόγω της μητέρας μου?

Μα πραγματικά απορώ από πού αντλείς τις πληροφορίες σου! Γιατί σου λένε τέτοια και σε φοβίζουν;;; δε φταις εσύ!! Ο περίγυρός σου φταίει που σου λέει αυτά που σου λέει.. Τέλος πάντων, δεν ισχύει η κληρονομικότητα εννοείται!!! Καταρχήν, η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική στην ίδια γυναίκα!!! Δηλαδή αν η μαμά σου είχε 5 εγκυμοσύνες, που θα ήταν διαφορετικές η μια από την άλλη, με ποια απ' όλες θα έμοιαζε η δικιά σου;;; δεν ισχύει μη φοβάσαι...

Εμένα η μαμά μου γέννησε πανεύκολα μέσα σε 2 ώρες, ενώ εγώ το έφαγα το δεκάωρο...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω παει σε μαθήματα τοκετου.όμως περπατάω ,κάνω δουλειές στο σπίτι( τα πάντα,και σκυβω και σηκώνω την λεκάνη με τα ρούχα απο το πλυντήριο πχ)υπάρχουν και μερες που δεν κάθομαι ολη μερα!!! χρυσα μου το ξερω ότι ισως και βλακειες ολα αυτα και αγχωνομαι χωρις λόγο! και εγω θεωρω ότι στην πραγματικότητα δν ισχύιει η κληρονομηκότητα σε τετοια θέματα γιατί πχ η γιαγιά μου αν και τότε γεννούσε εύκολα σχετικα!!!επίσης η μητέρα μου δεν έχει σχεδόν καθόλου πόνους περιόδου ενώ εγώ διπλόνομαι στα δυο με κάθε περίοδο!!τι να πω!!!πάντως κάθε μέρα περιμένω με αγωνίαα όχι μονο γιατι κουράστηκααα αλλά θέλω να δω και το μωρό μου επιτέλους!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , sweety** είπε:

δεν έχω παει σε μαθήματα τοκετου.όμως περπατάω ,κάνω δουλειές στο σπίτι( τα πάντα,και σκυβω και σηκώνω την λεκάνη με τα ρούχα απο το πλυντήριο πχ)υπάρχουν και μερες που δεν κάθομαι ολη μερα!!! χρυσα μου το ξερω ότι ισως και βλακειες ολα αυτα και αγχωνομαι χωρις λόγο! και εγω θεωρω ότι στην πραγματικότητα δν ισχύιει η κληρονομηκότητα σε τετοια θέματα γιατί πχ η γιαγιά μου αν και τότε γεννούσε εύκολα σχετικα!!!επίσης η μητέρα μου δεν έχει σχεδόν καθόλου πόνους περιόδου ενώ εγώ διπλόνομαι στα δυο με κάθε περίοδο!!τι να πω!!!πάντως κάθε μέρα περιμένω με αγωνίαα όχι μονο γιατι κουράστηκααα αλλά θέλω να δω και το μωρό μου επιτέλους!!!

Μην αγχώνεσαι καθόλου!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάει στο γιατρό 39+2 και μου είχε πει πως το μωρό ήταν πολύ ψηλά, ο τράχηλος τελείως κλειστός και δεν υπήρχε περίπτωση να κατέβει νωρίτερα από το 10ήμερο! 3 ημέρες μετά μου σπάσαν τα νερά (χωρίς πόνους), πήγα στο νοσοκομείο με 0 διαστολή και το μωρό να μην έχει κατέβει ούτε ελάχιστα! Μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και τεσσερισίμιση ώρες μετά είχα γεννήσει φυσιολογικά!!!  Να σημειώσω οτι η μαμά μου με είχε γεννήσει στις 41 εβδομάδες με τοκετό κοντά στις 24 ώρες και τελικά με έβγαλαν με χίλια ζόρια με εμβρυουλκό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...