Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι καινουρια στο στην παρεα σας και θα ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας...Λοιπον 16/6 ειχα γόνιμες και προσπαθήσαμε με τον σύζυγο μου 18 ειχα ωορρηξία και προσπαθήσαμε παλι προχθές εκανα τεστ βγηκε αρνητικό αλλα εδω και δυο μερες εχω πόνους περιοδου πολλα υγρά και πόνους στην πλάτη...να αδιαθετησω περιμενω 2/7 τι να κανω κοριτσια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα ειμαι καινουρια στο στην παρεα σας και θα ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας...Λοιπον 16/6 ειχα γόνιμες και προσπαθήσαμε με τον σύζυγο μου 18 ειχα ωορρηξία και προσπαθήσαμε παλι προχθές εκανα τεστ βγηκε αρνητικό αλλα εδω και δυο μερες εχω πόνους περιοδου πολλα υγρά και πόνους στην πλάτη...να αδιαθετησω περιμενω 2/7 τι να κανω κοριτσια;Περιμενω σπορακι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουρια στο στην παρεα σας και θα ηθελα να μου δώσετε τα φώτα σας...Λοιπον 16/6 ειχα γόνιμες και προσπαθήσαμε με τον σύζυγο μου 18 ειχα ωορρηξία και προσπαθήσαμε παλι προχθές εκανα τεστ βγηκε αρνητικό αλλα εδω και δυο μερες εχω πόνους περιοδου πολλα υγρά και πόνους στην πλάτη...να αδιαθετησω περιμενω 2/7 τι να κανω κοριτσια;

 

1) Να περιμένεις να έχεις καθυστέρηση για να κάνεις τεστ.

2) Να γράφεις στα σωστά θέματα. :roll:

 
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έμεινα έγκυος το 2012, μετά από 9 χρόνια γάμου (αλλά τα πρώτα χρόνια προσέχαμε). Δυστυχώς ήταν βιοχημική. Αγχώθηκα πάρα πολύ, όλοι μου έλεγαν "όσες το έπαθαν ξαναέμειναν αμέσως" περνούσε ο καιρός και εγώ τίποτα!

 

Μέτραγα μέρες, κάθε φορά που αδιαθετούσα απογοήτευση ότι δεν τα καταφέραμε. Τελικά, το πήρα απόφαση ότι ίσως δεν το έχει η τύχη μας και τον Μάιο σταμάτησα να μετράω και να αγχώνομαι. Και με μωρό ευτυχισμένη θα ήμουν και χωρίς μωρό, το ίδιο.

 

Είμαι 36 ετών και σήμερα είμαι σχεδόν 7 εβδομάδων, την προηγούμενη Πέμπτη είδαμε καρδιακή λειτουργία. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας αλλά ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα απο τον πρώτο μηνα εγκυος το 2008 αλλα έπρεπε να διακοπεί γιατι είχα καρκίνο του μαστού. Ενα χρόνο μετα, αφού πήρα το οκ απο την ογκολόγο μου, τον Οκτώβρη του 2009 μένω εγκυος πάλι με την πρώτη προσπάθεια στην κοράκλα μου, που γινεται σε λίγες μέρες τεσσάρων ετων. Απο τον Νοέμβρη του 2013 προσπαθούμε για δευτερο αλλα δεν εχει κάτσει ακόμα, και όχι πολύ εντατικά. Απο τον Ιούνιο ξεκίνησα τεστακια ωορρηξιας για να μην χάνω τις γόνιμες. Εχω φτάσει ήδη 39 ετων.

Η κορη μου, η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παντρεύτηκα τέλη Μαΐου και τελευταία περίοδο είχα 07/07/11 χωρίς εντατικές προσπάθειες (τον Ιούνη δεν κάναμε καθόλου, γιατί είχα νοσηλευτεί στο νοσοκομείο) και τον Ιούλη 2 φορές.

Τώρα είμαι στον πρώτο κύκλο προσπαθειών για το δεύτερο. Ελπίζω να είμαι πάλι το ίδιο τυχερή :).

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παντρευτηκαμε τον Ιουλιο 2012 και ξεκινησαμε τις προσπαθειες ενα χρονο μετα. Έτυχε τοτε να κάνω μια εξέταση για πολυκυστικες και βγηκαν τα επίπεδα της ΑΜΗ (μιας ορμόνης που δειχνει την γονιμοτητα μας) σε επίπεδα εμμηνοπαυσης.. Στα 27 μου!!!!! Πήρα κλαίγοντας το γιατρό μου που δεν το πιστευε και μου είπε να επαναλαβω την εξέταση στο Ιασώ. Έχασα 10μερες και 10 χρόνια απο τη ζωή μου για να ανακάλυψω οτι ηταν λάθος.. Είχα συγκλονιστεί τόσο πολύ που απο τοτε ένιωθα οτι κάτι θα παει στραβά. Του Αγ.Βαλεντίνου τρακαρα, το εβγαλα απ το μυαλό μου και Πιάσαμε το παιδάκι μας. Είμαι 5μηνων έγκυος! Όλα για κάποιο λογο γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεουλα..! Ειμαι καινουρια εδω..! Και μελουσα μανουλα πλεον..!! Εμεις προσπαθουμε 9 μηνες...!! Πανω που ειπα οτι τελειωσε παμε στον γιατρο....ο αντρας μου επεμενε αλλη μια φορα....εκατσε αυτη η φορα...χωρις αγχος χωρις μετρημα ημερων κλπ...ολα πολυ χαλαρα..!!Και χθες εμαθα πως ειμαι εγκυουλα <3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κ απο μενα!!!

Έγκυος έμεινα με μια μονο προσπάθεια αφου δεν ήθελα ακομα παιδάκι γιατι ειχα πάρει προαγωγή στη δουλεια και ημουν επικεντρωμένη πανω σε αυτο !! Τωρα βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα και νιώθοντας το μπέμπη μας μεσα μου δεν με ενδοαφερει καμία προαγωγή χιχιχι!

Συγχαρητήρια σε ολες τις μέλλουσες μανούλες και ευχομαι απο καρδιάς με έναν πόνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα!!!

Έγκυος έμεινα με μια μονο προσπάθεια αφου δεν ήθελα ακομα παιδάκι γιατι ειχα πάρει προαγωγή στη δουλεια και ημουν επικεντρωμένη πανω σε αυτο !! Τωρα βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα και νιώθοντας το μπέμπη μας μεσα μου δεν με ενδοαφερει καμία προαγωγή χιχιχι!

Συγχαρητήρια σε ολες τις μέλλουσες μανούλες και ευχομαι απο καρδιάς με έναν πόνο !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τυχερούλες που μείνατε έγκυες κατευθείαν....

Πάντως σύμφωνα με τα συμπεράσματα από τριγύρω, όλες οι κοπέλες που δεν ήθελαν εγκυμοσύνη έμειναν από απροσεξίες....

Κι αυτές που θέλουν, δεν τους κάθεται αμέσως..

Να σας ρωτήσω κι εγώ, τα τεστ ωορρηξίας και γενικώς η παρακολούθηση, δεν σε αγχώνουν και δε στο θυμίζουν πιο πολύ; Μήπως λειτουργούν ανασταλτικά εν τέλει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα !!! Είμαι καινούργια στο forum και είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε συζήτηση :D

Εμείς τα καταφέραμε ευτυχώς με την πρώτη προσπάθεια αμέσως μετά τον γάμο και τώρα έχουμε φτάσει στις 16 εβδομάδες <3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και στις 3 απο την πρωτη φορα προσπαθειών..πως γινεται λοιπον να υπαρχουν μονο 20% πιθανότητες σε καθε κύκλο;γιατι καθε φορα να πέφτουμε στο 20% ειναι λιγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλησπερα!!Εγω με τον αντρα μου προσπαθουσαμε 6 μηνες!Καθως μιλουσα με μια φιλη μου μου ειπε για το μηλο της Αγιας ειρηνης!!Πηγα λοιπον στο μοναστηρι στη λυκοβρυση 1 Νοεμβριου!Απο το μοναστηρι μου δωσανε μια φετα μηλαρακι και ενα σχοινακι για το φοραω στην κοιλια μου!Οταν πηγα μπροστα στην εικονα για να προσευχηθω και ΝΑ κρεμασω το ταμα αρχισαν να τρεχουν τα δακρυα μου ασταματητα!!Οπως σας ειπα αυτο εγινε 1 Νοεμβριου στις 4 Νοεμβριου φαγαμε το μηλο εγω και αντρας μου αφου νυστεψαμε 3 μερες και απο λαδι!Το σχοινακι το φοραω στην κοιλια μου απο εκεινη την ημερα που πηγα στο μοναστηρι!Σημερα εχουμε 24 νοεμβριου 20 μερες απο την ημερα που εφαγα το μηλο,σημερα λοιπον εκανα β χοριακη και ειμαι εγκυος!!!Δεν μπορω να περιγραψω με λογια αυτο που αισθανομαι!Ευχαριστω Αγια μου ειρηνη για το δωρο που εκανες!Δεν θα το ξεχασω ποτε και παντα θα δοξαζω το ονομα της!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στο 1ο παιδάκι δ προσπαθούσαμε, απλά το είχαμε αφήσει στη τύχη του, όποτε ήταν δλδ, &μέσα σε 5 μήνες έμεινα έγκυος! Στην δεύτερη, η οποία έληξε άδοξα καθώς ήταν εξωμήτρια, έμεινα στους 3 μήνες! Ήμαστε απο τα τυχερά ζευγάρια...τώρα έχουμε ''απαγορευτικό'' για τους επόμενους 3-4 μήνες, &εύχομαι μετά που θα το βάλουμε μπροστά να μείνω τόσο γρήγορα όσο&στις προηγούμενες!

q6bUp3.png

 

FCQkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! Είχα την ευτυχία αλλά και την απίστευτη τύχη να μείνω έγκυος από τον πρώτο μήνα ελεύθερων επαφών! Από τις υπόλοιπες απαντήσεις παρατηρώ ότι πολλές ακόμη κοπέλες έμειναν έγκυες από τον πρώτο μήνα (ευτυχής σύμπτωση) και συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν είναι τόσο σπάνιο όσο παρουσιάζεται κατά καιρούς! Από την άλλη πλευρά, χαίρομαι να διαβάζω ότι ακόμα και τα ζευγάρια που κόπιασαν λίγο περισσότερο για το ευτυχές γεγονός, έδειξαν την ανάλογη αποφασιστικότητα και τα κατάφεραν!!! Εύχομαι να τα καταφέρουν σύντομα και όσοι συνεχίζουν τις προσπάθειες και να κρατήσουν στην αγκαλιά τους τα μωράκια τους!!! :D

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας,την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος ηταν περιπου μετα απο 3 με 4 μηνες ελευθερων επαφων,δυστυχως στην 5η εβδομαδα απεβαλα...οι προσπαθειες ξεκινησαν μετα απο 4 μηνες παλι οπως μας ειχε πει ο γυναικολογος,καταφερα να ξαναμεινω μετα απο 2 χρονια ακριβως....μαλιστα η πιθανη ημερομηνια τοκετου και στις δυο εγκυμοσυνες ηταν με 5 μερες διαφορα...γεννησα πριν 3 μηνες μια πανεμορφη μπεμπουλα.η εγκυμοσυνη ηρθε ακριβως την στιγμη που το ειχαμε ξεχασει τελειως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.

ειμαι καινουργια στο φορουμ

εγω ειχα ελευθερες επαφες για 2 μηνες αλλα τιποτα.τοτε πηγα στον γυναικολογο μου για να δω αν ειχαν δημιουργηθει κυστες που ειχα προβλημα στο παρελθον. ευτυχως ολα καλα. και παρακολουθησαμε τον κυκλο μου για να δουμε οτι η ωορεξια γινεται κανονικα, και τοτε καταλαβα οτι προσπαθουσα να μεινω εγκυος σε λαθος μερες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...