Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος και συνεχεια αρρωστο..


Recommended Posts

Οπως λεει κ ο τιτλος... Ξεκινησαμε παιδικο τον Μαρτιο. Ο μικρος ηταν 26 μηνων. Μεχρι τον Ιουλιο που εκλεισε ο σταθμος ειχαμε μυξες, βρογχιτιδες κ 4 φορες ωτιτιδες. Ξαναξεκινησε παιδικο το Σεπτεμβριο. Δραμα.... Ολο μυξες, βηχα κ βρογχιτιδες κ ωτιτιδα. Για να σας δωσω να καταλαβετε, γυρω στις 10 Οκτωβριου ειχαμε βρογχιτιδα με αρχη λαρυγγιτιδας, στα τελειωματα παθαινει γαστριτιδα με εμετους. Aerolin, flixotide, αντιβιωση.Τωρα, ουτε 10 μερες δεν εχουμε που ξαναπαμε παιδικο κ ο μικρος εχει ξανα ακροαστικα κ βαρια ωτιτιδα. Παλι εισπνεομενα και αντιβιωση. Ρωτησα τον γιατρο αν αυτο ειναι φυσιολογικο κ μου ειπε οτι αν θελω το παιδι να μην ξαναρρωστησει να κοψω τον παιδικο... Μου ειπε να του αρχισω τη θεραπεια κ σε 12 μερες να τον ξαναδει. Εαν ειναι παλι αρρωστο, μπορει να του αρχισει καποια θεραπεια με χημειοπροστασια, ειπε... Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτο μου ειπε οτι θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα. Ρε κοριτσια τι ειναι η χημειοπροστασια? Οσο και να γκουγκλαρω δεν μπορω να βρω κατι. Ανησυχω... Και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να κοψω τον παιδικο, δεν εχουμε βοηθεια απο πουθενα για τις ωρες που εργαζομαστε κ ο μικρος περναει καλα εκει κ εχει θεαματικη προοδο στον χαρακτηρα του... Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα, τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οπως λεει κ ο τιτλος... Ξεκινησαμε παιδικο τον Μαρτιο. Ο μικρος ηταν 26 μηνων. Μεχρι τον Ιουλιο που εκλεισε ο σταθμος ειχαμε μυξες, βρογχιτιδες κ 4 φορες ωτιτιδες. Ξαναξεκινησε παιδικο το Σεπτεμβριο. Δραμα.... Ολο μυξες, βηχα κ βρογχιτιδες κ ωτιτιδα. Για να σας δωσω να καταλαβετε, γυρω στις 10 Οκτωβριου ειχαμε βρογχιτιδα με αρχη λαρυγγιτιδας, στα τελειωματα παθαινει γαστριτιδα με εμετους. Aerolin, flixotide, αντιβιωση.Τωρα, ουτε 10 μερες δεν εχουμε που ξαναπαμε παιδικο κ ο μικρος εχει ξανα ακροαστικα κ βαρια ωτιτιδα. Παλι εισπνεομενα και αντιβιωση. Ρωτησα τον γιατρο αν αυτο ειναι φυσιολογικο κ μου ειπε οτι αν θελω το παιδι να μην ξαναρρωστησει να κοψω τον παιδικο... Μου ειπε να του αρχισω τη θεραπεια κ σε 12 μερες να τον ξαναδει. Εαν ειναι παλι αρρωστο, μπορει να του αρχισει καποια θεραπεια με χημειοπροστασια, ειπε... Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτο μου ειπε οτι θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα. Ρε κοριτσια τι ειναι η χημειοπροστασια? Οσο και να γκουγκλαρω δεν μπορω να βρω κατι. Ανησυχω... Και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να κοψω τον παιδικο, δεν εχουμε βοηθεια απο πουθενα για τις ωρες που εργαζομαστε κ ο μικρος περναει καλα εκει κ εχει θεαματικη προοδο στον χαρακτηρα του... Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα, τι να κανω?

 

Μη σταματήσετε τον παιδικό, σε καμία περίπτωση, ειδικά αν το παιδί χαίρεται που πάει και σημειώνει πρόοδο στην ανάπτυξή του. Κι εμένα ο δικός μου ξεκίνησε τον παιδικό στους 27 μήνες και τα δύο πρώτα χρόνια η κατάσταση με τις ιώσεις ήταν όπως την περιγράφεις. Τον τρίτο χρόνο και έχοντας πια απηυδύσει, πήγα και σε ομοιοπαθητικό και από τότε η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ. Βέβαια, ανεξάρτητα από την ομοιοπαθητική, καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν, ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό τους και είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα στενοχωριεμαι που ειμαστε ολο εισπνεομενα κ αντιβιωσεις... Φοβαμαι μηπως στο μελλον του μεινει κανα κουσουρι απο τα πολλα φαρμακα. Μηπως γνωριζεις τι ειναι η χημειοπροστασια που μου ειπε ο γιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Απλα στενοχωριεμαι που ειμαστε ολο εισπνεομενα κ αντιβιωσεις... Φοβαμαι μηπως στο μελλον του μεινει κανα κουσουρι απο τα πολλα φαρμακα. Μηπως γνωριζεις τι ειναι η χημειοπροστασια που μου ειπε ο γιατρος?

 

Δυστυχώς, δεν ξέρω σε τι συνίσταται η χημειοπροστασία, καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου και να επιμείνεις να σου πει. Άλλωστε, αφού το προτείνει, έχεις δικάιωμα να ξέρεις πριν αποφασίσεις. Τώρα, για το αν πρέπει να ανησυχήσεις, σου βρήκα ένα άρθρο, όπου απαντά παιδίατρος, ίσως σε διαφωτίσει σε κάποια πράγματα, αν και σε κάθε περίπτωση, ο παιδίατρός σου είναι αυτός που θα πρέπει να σε διαφωτίσει σε όλα.

http://www.vita.gr/paidi/article/1503/arrwstainei-syxna-ston-paidiko-stathmo-ti-na-kanw/

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μέχρι να χτίσουν το ανοσοποιητικό τους αρρωσταίνουν συνέχεια. Είναι και στο παιδί. Άλλα αρρωσταίνουν συνέχεια και άλλα λιγότερο συχνά. Αν κόψεις τον παιδικό, θα αρρωσταίνει στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Δεν το γλιτώνεις. Κάποια στιγμή θα συμβεί. Η κόρη μου διανύει τον 4ο χρόνο (νήπιο φέτος) και ναι, τα πρώτα 2 χρόνια αρρώσταινε συχνά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mania21 επειδή γράφεις οτι έχετε συνέχεια βρογχίτιδα (ευαισθησία του αναπνευστικού προφανώς) πολύ πιθανών ο παιδίατρος εννοεί το singular που λειτουργεί ως χημειοπροφύλαξη και έτσι υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το παιδάκι να γλιτώσει τουλάχιστον την βροχγιολίτιδα. Πάντος η δική μας παιδίατρος μας είχε πει οτι σε άλλα παιδάκια βοηθάει και σε άλλα οχι. Στην δική μας περίπτωση έκανε δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το Singular? Εισπνεομενο? Τι παρενεργειες μπορει να εχει? Εσεις για ποσο καιρο το παιρνατε? Σορυ που σε ζαλισα με τις ερωτησεις αλλλα... καταλαβαινεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε μορφή σκόνης, η λήψη γίνεται μία φορά την ημέρα συνήθως με το απογευματινό γεύμα (το ρίχνεις μέσα στο φαγητο του). Εμείς το παίρνουμε απο πέρσυ τον χειμώνα, κάναμε διάλλειμα το καλοκαίρι και απο Σεπτέμβριο ξανά δηλ όσο πηγαίνουμε στον παιδικό. Παρενέργειες δεν έχουμε προς το παρόν.

Κοίτα υπέθεσα οτι ο παιδιατρος σου εννοεί το singular γιατί αυτό δίνουν συνήθως. Μπορεί να εννοεί κατι άλλο. Όπως σου είπε και ο ίδιος όταν έρθει η ώρα θα τα πείτε και φυσικά θα σου λύσει όλες σου τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμέις έτσι με το παιδικό του μεγάλου για 2 χρόνια .Μετά δεν αρρωσταίνει ο μεγάλος αλλά αρρωσταίνει ο μικρός γιατί λέει ότι το παιδί φέρνει μικρόβια αλλά δε νοσεί.Μα άλλα λόγια τριγικά τα πράγματα, φάρμακα, αϋπνία και όλο το πακέτο.

Το singulair το πήραμε και εμείς δε μας βοήθησε θεωρείται παντώς καλό και ακίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Χημειοπροφύλαξη είναι χορήγηση μιας μικρής δόσης αντιβίωσης για αρκετό χρονικό διάστημα, από όσο γνωρίζω. Το singulair όντως το δίνουν προληπτικά πολλοί παιδίατροι σε παιδιά με θέματα λοιμώξεων του αναπνευστικού, αλλά δεν λέγεται χημειοπροφύλαξη.

 

Πάντως εγώ, στη θέση της θεματοθέτριας, θα έκανα τα αδύνατα δυνατά να κρατήσω το παιδί στο σπίτι τουλάχιστον ένα μήνα. Είναι προφανές πως το ανοσοποιητικό του έχει πέσει πολύ. Όταν είναι άρρωστος και δεν πάει παιδικό, ποιος τον προσέχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως οταν δεν μπορει να παει παιδικο τον κραταμε μεταξυ μας, διοτι δεν υπαρχει καποια αλλη βοηθεια απο γονεις κ πεθερικα. Καταλαβαινεις τι ζορι πεφτει με τις δουλειες μας... Γι αυτο ειναι αδυνατον να τον κρατησουμε κανα μηνα στο σπιτι. Θα κανω υπομονη, απ' οτι καταλαβαινω σχεδον ολες οσες στελνετε τα παιδια σας παιδικο τον πρωτο χρονο ειχατε τετοια θεματα..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε μόνο ωτίτιδες και μόνο για έναν χρόνο. Στο νηπιαγωγείο, καμια σχέση (τα έστειλα μόνο για προνήπιο παιδικό). Αν είχαμε πιο σοβαρά προβλήματα, προσωπικά θα τα σταματούσα πάσει θυσία.

 

Εύχομαι η συνέχεια να είναι καλύτερη...περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έτσι περίπου. Η μικρή ξεκίνησε παιδικό 2 χρονών τον Ιούνιο. Μέχρι τέλος Ιουλίου ήταν άρρωστη σερί. Αφού τον Ιούλιο πληρώσαμε μισό μήνα. Προς το τέλος όμως ανακάλυψα ότι όταν ένα παιδάκι ανέβαζε πυρετό δεν ενημέρωναν άμεσα τους γονείς αλλά το έγραφαν στο τετράδιο. Έτσι το άρρωστο παιδάκι ερχόταν σε επαφή με τα υπόλοιπα όλη την μέρα.

Από Σεπτέμβρη αλλάξαμε σταθμό, με πιο αυστηρούς κανόνες και αν εξαιρέσεις ένα κρύωμα (όχι ίωση) δεν έχει αρρωστήσει καθόλου.

Μήπως να το κοιτάξεις αυτό;;;

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια τι ειναι η χημειοπροστασια?

 

 

Αν και απάντησαν και άλλες, σου λέω και εγώ ότι χημειοπροστασία (ή χημειοπροφύλαξη όπως μου την είπαν και εμένα) είναι η αντιβίωση. Δηλαδή όταν ήταν άρρωστη η κόρη μου πριν λίγα χρόνια και ήμασταν στο νοσοκομείο, είπαν ότι θα πάρει χημειοπροφύλαξη και μας φέραν αντιβίωση. Και τίποτα άλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χημιοπροφυλαξη ειναο οταν το παιδι παιρνει μια πολυ μικρη δοση αντιβιωσης καθημερινα. Το ξερω πολυ καλα γιατι απο 3 μηνων μεχρι περιπου να φτασει το παιδι μου 2,5 χρονων περνουμε χημιοπροφυλαξη λογο καποιου θεματος που εχει. Η δοση ειναι πολυ πολυ μικροτερη απο την κανονικη απλα το περνεις προλυπτικα. Παντως οπως σου ειπε μια κοπελα παραπανο πρεπει να κρατησεις κανα μηνα το παιδι σπιτι.....σιγουρα για να παρει λιγο τα πανω του ο οργανισμος γιατι τωρα ειναι εξασθενιμενος και κολλαει με το παραμικρο. Πολλες πορτοκαλαδες επισεις θα τον βοησουσαν παρα πολυ. Να του στιβεις συνεχεια πορτοκαλια.

Παρε αδεια απο την δουλεια μισο μηνα εσυ μισο ο αντρας σου...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει για την χημειοπροφυλαξη αλλα θα ελεγα οτι ολα αυτα δεν νομιζω να κανουν για προφυλαξη αλλιως θα παιρναμε ολη τη ζωη μας μια δοση αντιβιωσης και δεν θα αρρωσταιναμε... αρα σημαινει παρε συνεχεια φαρμακα και αν δουλεψουν δουλεψαν(ισως σε μικρη δοση αφου παιδι ειναι). εγω θα το εψαχνα και με εναλλακτικες θεραπειες. Ειχε παει μια γνωστη μου σε εναν και μπορω να σου πω οτι σταματησε τα παντα!! δεν μπορουσε να πιστεψει οτι τοσο καιρο εδινε τοσα πολλα φαρμακα σε εναν τοσο ευαισθητο οργανισμο ενω η λυση ηταν τοσο απλη. Και ναι μενια21 μπορει να του αφησει σημαντικο κουσουρι!!! για την κορτιζονη οι ιδιοι οι γιατροι και φαρμακοποιοι αναφέρουν μια σειρα απο παρενεργιες. δες το παρακατω αρθρο και θα καταλαβεις. δεν πρεπει να κρυβομαστε πισω απο το δαχττυλο μας , ξερουμε ακριβως τι δινουμε στα παιδια μας και τι κακο μπορει να του κανουν. Το να λεμε το ειπε ο γιατρος δεν ειναι δικαιολογια!!(πρεπει φυσικα να τον ακουμε αλλα οταν φτανουμε σε σημειο να δινουμε μια σακουλα φαρμακα στο παιδι...)

 

http://www.vita.gr/ygeia/article/11188/kortizonh-thayma-h-dhlhthrio

Link to comment
Share on other sites

christina_g

το να λές έτσι απλά και αόριστα οτι "ειχε παει μια γνωστη μου σε εναν (ποιός είναι αυτός?) και μπορω να σου πω οτι σταματησε τα παντα!!( δηλ. δεν αρρώστησε ποτέ ξανά απο τίποτα?)" προκαλεί στην παραπάνω μητέρα και ενοχές αλλά και σύγχυση. Ναί πολλές απόψεις απο διάφορους ειδικούς και μη κυκλοφορούν στο διαδύκτυο αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα εμπιστευτώ περισσότερο αυτά απ' οτι τον παιδίατρο-επιστήμονα που έχω επιλέξει για το παιδί μου. Δηλ. τι έπρεπε να κάνει η κοπέλα στην περίπτωση της ωτίτιδας; να μην δώσει αντιβίωση; Και στην περίπτωση βροχγιολίτιδας; να αφήσει το παιδί με δύσπνοια να σκάσει και να μην δώσει κορτιζόνη αφου μόνο έτσι περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, όλες τα ίδια περνάμε. Εδω και 3 χρόνια τρέμω όταν έρχετε χειμώνας. Περυσί είμασταν άρρωστοι από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο, μία ο ένας, μία ο άλλος (2 παιδιά και εγώ). Ζήτημα να υπήρξαμε 3 ΣΚ όλο αυτό το διάστημα που να μην ήταν κανείς άρρωστος. Τα πρώτα 2 χρόνια του παιδικού έτσι είναι δυστυχώς.. Ο μεγάλος έφερνε ότι κυκλοφορούσε (γιατί έχει την κακή συνήθεια να βάζει χέρια στο στόμα) και ο μικρός με παιδικό άσθμα, καταλαβαίνεις...ότι και να άρπαγε, του γύριζε σε βροχιολίτιδα. Εμείς ευτυχώς βέβαια δεν παίρναμε συχνά αντιβιώσεις, για τις απλές ιώσεις αντιπυρετικά, για το άσθμα, εισπνοές και κορτιζόνη (οχι πάντα). Για τις ωτίτιδες να ξέρεις πως βοηθάει πάρα πολύ να "πλακώνεις" το παιδί στους ορούς, ακόμη κι αν δεν έχει εμφανή μύξα που τρέχει, να φυσάει τη μύτη του, να μασάει τσίχλα και επίσης αν μπορείς να πάει κολυμβητήριο! Εμας αυτό μας έσωσε. Μια χρονιά είχε κάνει 3 ωτίτιδες, την επόμενη πήγε κολυμβητήριο δεν έκανε ΚΑΜΙΑ και την επόμενη που δεν πήγε έκανε πάλι 2! Είναι απίστευτο, αλλά το έχω ζήσει. Και εκείνη την χρονιά που πήγε αρρώστηκε μόνο μια φροά μία μέρα με ένα 38. Εβγαινε από την πισίνα καταχείμωνο μπλε μαρεν και έλεγα θα πάθει πνευμονία και εκείνος έβγαλε όλη τη χρονιά χωρίς αρρώστιες. Βέβαια τις ιώσεις τις κουβαλούσε, αλλά αρρώσταινε το μικρό και εγώ..εκείνος durasel :-) Επίσης πέρυσι, εγώ τους ξεκίνησα συμπληρώματα διατροφή φυσικά (πρόπολη, μέλι, εχινακια, εισπνοές ευκάλυπτου), είδα διαφορά..Στον μικρό με το άσθμα έκανε φοβερή δουλειά ο ευκάλυπτος, μείωσα κατά πολύ τα εισπνεόμενα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, όλες τα ίδια περνάμε. Εδω και 3 χρόνια τρέμω όταν έρχετε χειμώνας. Περυσί είμασταν άρρωστοι από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο, μία ο ένας, μία ο άλλος (2 παιδιά και εγώ). Ζήτημα να υπήρξαμε 3 ΣΚ όλο αυτό το διάστημα που να μην ήταν κανείς άρρωστος. Τα πρώτα 2 χρόνια του παιδικού έτσι είναι δυστυχώς.. Ο μεγάλος έφερνε ότι κυκλοφορούσε (γιατί έχει την κακή συνήθεια να βάζει χέρια στο στόμα) και ο μικρός με παιδικό άσθμα, καταλαβαίνεις...ότι και να άρπαγε, του γύριζε σε βροχιολίτιδα. Εμείς ευτυχώς βέβαια δεν παίρναμε συχνά αντιβιώσεις, για τις απλές ιώσεις αντιπυρετικά, για το άσθμα, εισπνοές και κορτιζόνη (οχι πάντα). Για τις ωτίτιδες να ξέρεις πως βοηθάει πάρα πολύ να "πλακώνεις" το παιδί στους ορούς, ακόμη κι αν δεν έχει εμφανή μύξα που τρέχει, να φυσάει τη μύτη του, να μασάει τσίχλα και επίσης αν μπορείς να πάει κολυμβητήριο! Εμας αυτό μας έσωσε. Μια χρονιά είχε κάνει 3 ωτίτιδες, την επόμενη πήγε κολυμβητήριο δεν έκανε ΚΑΜΙΑ και την επόμενη που δεν πήγε έκανε πάλι 2! Είναι απίστευτο, αλλά το έχω ζήσει. Και εκείνη την χρονιά που πήγε αρρώστηκε μόνο μια φροά μία μέρα με ένα 38. Εβγαινε από την πισίνα καταχείμωνο μπλε μαρεν και έλεγα θα πάθει πνευμονία και εκείνος έβγαλε όλη τη χρονιά χωρίς αρρώστιες. Βέβαια τις ιώσεις τις κουβαλούσε, αλλά αρρώσταινε το μικρό και εγώ..εκείνος durasel :-) Επίσης πέρυσι, εγώ τους ξεκίνησα συμπληρώματα διατροφή φυσικά (πρόπολη, μέλι, εχινακια, εισπνοές ευκάλυπτου), είδα διαφορά..Στον μικρό με το άσθμα έκανε φοβερή δουλειά ο ευκάλυπτος, μείωσα κατά πολύ τα εισπνεόμενα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

ποσο είναι ο μικρός σου και πως χρησιμοποιησες τον ευκάλυπτο ώστε μειώσατε την χρήση των εισπνεόμενων?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν κατέληξα μετά από πολλές συζητήσεις σε ένα συμπέρασμα: φταίει φυσικά και η επαφή με πολλά παιδάκια, φταίει όμως και το κλίμα της Αθήνας.... Και εξηγούμαι. Αρχές του μήνα πήγαμε το πρώτο μας ταξιδάκι στο εξωτερικό στην Γερμανία. Ο μικρός έπαιρνε αντιβίωση, είχε τρελές μύξες και ερεθισμένα αυτάκια (όχι ωτίτιδα) και γενικά είχα πάρει μια μεγάλη τσάντα με ολόκληρο φαρμακείο μαζί μου. Ε, με το που βγήκαμε έξω στον παγωμένο και καθαρό αέρα της πόλης που επισκεφθήκαμε, οι μύξες κόπηκαν ως δια μαγείας.... Αν θέλετε πιστέψτε το. Και ναι, είχε επαφή με άλλα παιδάκια και με κόσμο γενικά, διότι στο Christmas Market είχε και κλειστό χώρο - παιδότοπο. Μια βδομάδα ο μικρός δεν είχε ούτε βήχα ούτε μύξες καθόλου. Κάναμε τον σταυρό μας, δεν το πιστεύαμε! Γυρνάμε λοιπόν πίσω στην Ελλάδα, την αμέσως επόμενη μέρα άρχισε ένα βηχαλάκι και φτέρνισμα και την μεθεπόμενη η μύξα έβγαινε σαν μακαρόνι... Τον πάμε στον παιδίατρο την ίδια βδομάδα που επιστρέψαμε για να κάνει το εμβόλιο γρίπης και ο γιατρός μάς είπε ότι φταίει και το κλίμα της χώρας μας με την υγρασία και τα σωματίδια που αιωρούνται στην ατμόσφαιρα. Ξεκινήσαμε χημειοπροφύλαξη προληπτικά ένα παφ πρωί/βράδυ με Flixotide, τώρα κάνουμε ένα παφ μόνο το βράδυ και ευτυχώς ο μικρός έχει λίγες μύξες χωρίς βήχα, χωρίς να του γυρίσει σε βρογχίτιδες και ωτίτιδες όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

ποσο είναι ο μικρός σου και πως χρησιμοποιησες τον ευκάλυπτο ώστε μειώσατε την χρήση των εισπνεόμενων?

Συγγνωμη για την καθυστέρηση, είχα μέρες να μπω. Από 2,5 χρονών ξεκίνησα να τον χρησιμοποιώ. Πήρα ένα έλαιο ευκάλυπτου (το πουλάνε σε μαγαζια με βιολογικά προιόντα) και ακολούθησα την δοσολογία που λέει μέσα. Δεν την θυμάμαι ακριβώς, είναι άλλη για τις εισπνοές και άλλη για το μπάνιο. Μόλις βλέπω ότι βήχει πολύ και έχει μύξα, του κάνω εισνοές 1-2 φορές τη μέρα. Επίσης στο μπάνιο 1-2 φορές την εβδομάδα. Εμένα τον βοηθάει πάρα πολύ. Δηλαδή πλέον μπορεί να περάσει και χωρίς φάρμακα όλο αυτό, ή απλά με aerolin -χωρίς καθόλου κορτιζόνη-.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη σταματήσετε τον παιδικό, σε καμία περίπτωση, ειδικά αν το παιδί χαίρεται που πάει και σημειώνει πρόοδο στην ανάπτυξή του. Κι εμένα ο δικός μου ξεκίνησε τον παιδικό στους 27 μήνες και τα δύο πρώτα χρόνια η κατάσταση με τις ιώσεις ήταν όπως την περιγράφεις. Τον τρίτο χρόνο και έχοντας πια απηυδύσει, πήγα και σε ομοιοπαθητικό και από τότε η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ.

 

Θα συμφωνήσω!

Η ομοιοπαθητική είναι "ριζική" λύση.

 

Συνεχίζω να την υποστηρίζω και με τη δεύτερη κόρη μου,

η οποία είναι τώρα 3,5 ετών

 

πηγαίνει παιδικό σταθμό εδώ και 9 μήνες (απο την Ανοιξη)

και έχει λήψει μόνο 3 ημέρες.

 

Ο,τι κολλάει το περνάει "στο πόδι"

μέσα σε 4-5 ημέρες και μετά "καθαρίζει" τελείως.

 

Η ομοιοπαθητική εκτός του οτι ενισχύει μακροπρόθεσμα το ανοσοποιητικό ενός οργανισμού

 

"προλαβαίνει" και καταστάσεις να μην εξελιχθούν σε βαρύτερες μορφές!

 

Η μικρή μου δεν ξέρει τι σημαίνει depon!!

(Ως αντιπυρετικό της δίνω το ομοιοπαθητικό belladonna)

 

Το σημαντικό είναι στην επιλογή ενός καλού ομοιοπαθητικού γιατρού.

 

 

Βέβαια, ανεξάρτητα από την ομοιοπαθητική, καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν, ισχυροποιείται το ανοσοποιητικό τους και είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.
Οχι, εαν έχεις "πνίξει" τον οργανισμό τους σε αντιβιώσεις, κορτιζόνες και χημικά φάρμακα.

 

Το είδα εγώ στην μεγάλη μου κόρη

πως είχε καταντήσει

πριν να την ξεκινήσω ομοιοπαθητική....

 

 

Φυσικά δεν ακυρώνουμε και την κλασσική ιατρική!!...

Πορευόμαστε με μάτια και μυαλό ανοιχτό! :wink:

 

 

 

 

δεν εχω ακουσει για την χημειοπροφυλαξη αλλα θα ελεγα οτι ολα αυτα δεν νομιζω να κανουν για προφυλαξη αλλιως θα παιρναμε ολη τη ζωη μας μια δοση αντιβιωσης και δεν θα αρρωσταιναμε... αρα σημαινει παρε συνεχεια φαρμακα και αν δουλεψουν δουλεψαν(ισως σε μικρη δοση αφου παιδι ειναι). εγω θα το εψαχνα και με εναλλακτικες θεραπειες. Ειχε παει μια γνωστη μου σε εναν και μπορω να σου πω οτι σταματησε τα παντα!! δεν μπορουσε να πιστεψει οτι τοσο καιρο εδινε τοσα πολλα φαρμακα σε εναν τοσο ευαισθητο οργανισμο ενω η λυση ηταν τοσο απλη. Και ναι μενια21 μπορει να του αφησει σημαντικο κουσουρι!!! για την κορτιζονη οι ιδιοι οι γιατροι και φαρμακοποιοι αναφέρουν μια σειρα απο παρενεργιες. δες το παρακατω αρθρο και θα καταλαβεις. δεν πρεπει να κρυβομαστε πισω απο το δαχττυλο μας , ξερουμε ακριβως τι δινουμε στα παιδια μας και τι κακο μπορει να του κανουν. Το να λεμε το ειπε ο γιατρος δεν ειναι δικαιολογια!!(πρεπει φυσικα να τον ακουμε αλλα οταν φτανουμε σε σημειο να δινουμε μια σακουλα φαρμακα στο παιδι...)

 

http://www.vita.gr/ygeia/article/11188/kortizonh-thayma-h-dhlhthrio

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

 

 

 

christina_g

το να λές έτσι απλά και αόριστα οτι "ειχε παει μια γνωστη μου σε εναν (ποιός είναι αυτός?) και μπορω να σου πω οτι σταματησε τα παντα!!( δηλ. δεν αρρώστησε ποτέ ξανά απο τίποτα?)" προκαλεί στην παραπάνω μητέρα και ενοχές αλλά και σύγχυση. Ναί πολλές απόψεις απο διάφορους ειδικούς και μη κυκλοφορούν στο διαδύκτυο αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα εμπιστευτώ περισσότερο αυτά απ' οτι τον παιδίατρο-επιστήμονα που έχω επιλέξει για το παιδί μου. Δηλ. τι έπρεπε να κάνει η κοπέλα στην περίπτωση της ωτίτιδας; να μην δώσει αντιβίωση; Και στην περίπτωση βροχγιολίτιδας; να αφήσει το παιδί με δύσπνοια να σκάσει και να μην δώσει κορτιζόνη αφου μόνο έτσι περνάει.

 

 

Η κοπέλα προτείνει εναλλακτικές θεραπείες

δεν λέει να το αφήσει έτσι το παιδί!

 

Και ναι, οι ωτίτιδες περνάνε και χωρις αντιβίωση

με ομοιοπαθητική.

 

Το ξέρω απο προσωπική εμπειρία απο τα παιδιά μου.

 

Και όσο για το "ποιος" και "που"

καλύτερα να μην κάνουμε διαφημίσεις.

 

Κι εγώ θα απέφευγα να προτείνω κάποιον γιατρό.

Εαν googlαρετε μπορείτε να βρείτε πολλούς (απο επίσημα πάντα sites)

 

 

 

Ξεκινήσαμε χημειοπροφύλαξη προληπτικά ένα παφ πρωί/βράδυ με Flixotide, τώρα κάνουμε ένα παφ μόνο το βράδυ και ευτυχώς ο μικρός έχει λίγες μύξες χωρίς βήχα, χωρίς να του γυρίσει σε βρογχίτιδες και ωτίτιδες όπως πριν.

 

 

To flixotide περιέχει κορτιζόνη!

Πρόσεξέ το!!!

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1834

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι κολλάει το περνάει "στο πόδι"

μέσα σε 4-5 ημέρες και μετά "καθαρίζει" τελείως.

 

Η ομοιοπαθητική εκτός του οτι ενισχύει μακροπρόθεσμα το ανοσοποιητικό ενός οργανισμού

Και η βιταμινη C επισης

 

"προλαβαίνει" και καταστάσεις να μην εξελιχθούν σε βαρύτερες μορφές!

Βεβαιως...(η βιταμινη C...

 

Η μικρή μου δεν ξέρει τι σημαίνει depon!!

(Ως αντιπυρετικό της δίνω το ομοιοπαθητικό belladonna)

 

Το σημαντικό είναι στην επιλογή ενός καλού ομοιοπαθητικού γιατρού.

 

 

Οχι, εαν έχεις "πνίξει" τον οργανισμό τους σε αντιβιώσεις, κορτιζόνες και χημικά φάρμακα.

 

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ μας ειναι να καταλαβουμε ολα τα φαρμακα ειναι χημικα...διοτι απλα ολες οι ουσιες στη φυση ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ:rolleyes:

Εξαλλου ειναι γνωστο πως τα ισχυροτερα δηλητηρια ειναι οι ΧΗΜΙΚΕΣ ουσιες της φυσης!

 

Το είδα εγώ στην μεγάλη μου κόρη

πως είχε καταντήσει

πριν να την ξεκινήσω ομοιοπαθητική....

 

 

Φυσικά δεν ακυρώνουμε και την κλασσική ιατρική!!...

Πορευόμαστε με μάτια και μυαλό ανοιχτό! :wink:

 

ΣΥΜΦΩΝΩ

 

 

 

 

 

 

 

 

Και ναι, οι ωτίτιδες περνάνε και χωρις αντιβίωση

με ομοιοπαθητική.

 

Το ξέρω απο προσωπική εμπειρία απο τα παιδιά μου.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Ολες οι ιογενεις ωτιτιδες περνανε μονες τους...και μετα νομιζουμε πως τις γιατρεψε η ομοιοπαθητικη (η η αντιβιωση)

Link to comment
Share on other sites

Και η βιταμινη C επισης

 

 

Θα συμφωνήσω για την βιταμινη C

ΜΕ ΦΕΙΔΩ όμως:

 

Σε μεγάλη ποσότητα η βιταμίνη C γίνεται τοξική.

 

 

 

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ μας ειναι να καταλαβουμε ολα τα φαρμακα ειναι χημικα...διοτι απλα ολες οι ουσιες στη φυση ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ:rolleyes:

Εξαλλου ειναι γνωστο πως τα ισχυροτερα δηλητηρια ειναι οι ΧΗΜΙΚΕΣ ουσιες της φυσης!

 

 

Η "φυσική" χημεία της φύσης μας

μια χαρά είναι!!

 

Τα τεχνητά χημικά φάρμακα όμως όχι.

 

Τα περισσότερα απο αυτά περιέχουν πολλές βλαβερές χημικές ουσίες

όπως αλουμινιο, συντηρητικά κλπ που επιβαρύνουν το συκώτι μας

και όχι μόνο.

 

 

 

 

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Ολες οι ιογενεις ωτιτιδες περνανε μονες τους...και μετα νομιζουμε πως τις γιατρεψε η ομοιοπαθητικη (η η αντιβιωση)

 

 

 

Υπάρχουν πολλοί γιατροί που αγχώνουν και πανικοβάλουν τους γονείς

λέγοντάς τους οτι η ωτίτιδα θεραπεύεται μόνο με αντιβίωση.

 

 

 

Λοιπόν κατέληξα μετά από πολλές συζητήσεις σε ένα συμπέρασμα: φταίει φυσικά και η επαφή με πολλά παιδάκια, φταίει όμως και το κλίμα της Αθήνας.... Και εξηγούμαι. Αρχές του μήνα πήγαμε το πρώτο μας ταξιδάκι στο εξωτερικό στην Γερμανία. Ο μικρός έπαιρνε αντιβίωση, είχε τρελές μύξες και ερεθισμένα αυτάκια (όχι ωτίτιδα) και γενικά είχα πάρει μια μεγάλη τσάντα με ολόκληρο φαρμακείο μαζί μου. Ε, με το που βγήκαμε έξω στον παγωμένο και καθαρό αέρα της πόλης που επισκεφθήκαμε, οι μύξες κόπηκαν ως δια μαγείας.... Αν θέλετε πιστέψτε το.Και ναι, είχε επαφή με άλλα παιδάκια και με κόσμο γενικά, διότι στο Christmas Market είχε και κλειστό χώρο - παιδότοπο. Μια βδομάδα ο μικρός δεν είχε ούτε βήχα ούτε μύξες καθόλου. Κάναμε τον σταυρό μας, δεν το πιστεύαμε! Γυρνάμε λοιπόν πίσω στην Ελλάδα, την αμέσως επόμενη μέρα άρχισε ένα βηχαλάκι και φτέρνισμα και την μεθεπόμενη η μύξα έβγαινε σαν μακαρόνι... Τον πάμε στον παιδίατρο την ίδια βδομάδα που επιστρέψαμε για να κάνει το εμβόλιο γρίπης και ο γιατρός μάς είπε ότι φταίει και το κλίμα της χώρας μας με την υγρασία και τα σωματίδια που αιωρούνται στην ατμόσφαιρα. Ξεκινήσαμε χημειοπροφύλαξη προληπτικά ένα παφ πρωί/βράδυ με Flixotide, τώρα κάνουμε ένα παφ μόνο το βράδυ και ευτυχώς ο μικρός έχει λίγες μύξες χωρίς βήχα, χωρίς να του γυρίσει σε βρογχίτιδες και ωτίτιδες όπως πριν.

 

 

Αυτό δεν σημαίνει πως το ανοσοποιητικό του παιδιού σου

οτι είναι σε καλή κατάσταση!

 

Σε ξηρό κλίμα και στείρο απο μικρόβια όλοι είμαστε εντάξει.

 

Το ζήτημα είναι να μπορεί ο οργανισμός του να "αντέχει" σε οποιοδήποτε περιβάλλον!

 

Τι να το κάνεις το να είναι "μια χαρά"

μέσα σε μια γυάλα

και εξαρτημένο απο κάποιο φάρμακο.

 

 

Εαν ένα μικρό παιδί έχει ανάγκη απο μια χημειοπροφύλαξη σε τόσο μικρή ηλικία

αργότερα τι θα χρειάζεται?.....

 

Οι περισσότεροι γιατροί που ακολουθούν την συμβατική ιατρική

κοιτάνε να καταπολεμούν τα προσωρινά συμπτώματα

 

χωρίς να αποσκοπούν σε μια ολιστική θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...