Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων


souzi201

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να μην ψάχνουμε κάθε φορά -εγώ τουλάχιστον!

Έτσι λοιπόν θα ήθελα τα φώτα των πεπειραμένων στο τομέα των βιολογικών (Rosie ας πούμε :mrgreen:): σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ, πως να το χρησιμοποιήσω; και επίσης, παίρνω τις κρέμες της HOLLE αλλά είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη. Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 523
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. νο0μίζω όμως ότι είναι χρήσιμο που το ανοιξες χώρια... ίσως ο τίτλος θα βόλευε σαν "οδηγίες παρασκευής βιολογικών" ή κάτι τέτοιο...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάδι καρύδας μπορείς να βάζεις λίγο στη φρουτόκρεμά της.

Εγώ στην κόρη μου δίνω βούτυρο καρύδας με το κουταλάκι και της αρέσει πολύ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και στις κρέμες μπορείς να βάλεις λάδι καρύδας, έτσι φτιάχνω το χυλό βρώμης στο γιο μου, με νερό και λάδι καρύδας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

To ρυζάλευρο με κινόα το τρώμε κι εμείς όταν δεν προλαβαίνω να ετοιμάσω κάτι και το φτιάχνω με νερό. Μερικές φορές για να εξιλεωθώ για το ετοιματζίδικο :oops: βάζω στο ζεστό νερό πριν ανακατέψω την κρέμα σταφίδες ή ξερό σύκο ή ξερό δαμάσκηνο. Γενικά πάντως δείχνει να του αρέσει πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το είχα ρωτήσει σε άλλο topic αλλά δεν βρήκα απάντηση:(

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να της προσθέσω στην κρέμα της (holle) ακατέργαστη ζάχαρη ή μελάσα? Της έχω δώσει λάδι καρύδας αλλά δεν το θέλει. Επίσης δεν τρώει ούτε την babynat με γεύση βανίλιας. Έτσι της δίνω κεχρί ή 3 δημητριακά της holle με φρούτο... Άλλα έλεγα να αλλάξει λίγο σε γεύσεις!

Επίσης μπορώ να της δώσω γάλα αμυγδάλου, όχι σκόνη, της Eco mil? Της είχα πάρει σκόνη άλλης μάρκας χωρίς μαλτόζη κ.α. αλλά το κατάστημα σταμάτησε να φέρνει και φέρνει μόνο ρόφημα της Eco mil.

 

souzi201 όπως κατάλαβες είναι πολύ χρήσιμο το topic που άνοιξες.

 

Θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις:oops:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις χυλό βρώμης που είναι πάααααρα πολύ νόστιμος και μπορείς να παίξεις και με αποξηραμένα φρούτα. Επίσης ο δικός μου τρελαίνεται για γλυκοπατάτα στον ατμό. Τσιμπάει τα κομματάκια με το πιρούνι του και λέει και "Κιααααακ" (τσααακ).

 

Με το γάλα αμυγδάλου και τις αλλεργίες τι ισχύει γενικώς κορίτσια;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις χυλό βρώμης που είναι πάααααρα πολύ νόστιμος και μπορείς να παίξεις και με αποξηραμένα φρούτα. Επίσης ο δικός μου τρελαίνεται για γλυκοπατάτα στον ατμό. Τσιμπάει τα κομματάκια με το πιρούνι του και λέει και "Κιααααακ" (τσααακ).

 

Με το γάλα αμυγδάλου και τις αλλεργίες τι ισχύει γενικώς κορίτσια;

Ο χυλός βρώμης πως φτιάχνετε?:oops: Ζητάω από το κατάστημα απλή βρώμη ή υπάρχει ειδική για βρέφη?:oops::oops::oops: Επίσης, το δίνεις για κυριώς γεύμα ή για απογευματινό? Αποξηραμένα φρούτα είχα δοκιμάσει δαμάσκηνα και βερύκοκα αλλά δεν της άρεσαν... :(Βέβαια αυτό ήταν πριν καιρό. Θα της ξαναδώσω. Επίσης περιμένω να βρω ανανά. Το κατάστημα με τα βιολογικά είναι μικρό και δεν έχει πολύ ποικιλία!

 

Επίσης γιαουρτάκι δεν της έχω δώσει ακόμα. Δεν βρίσκω βιολογικό πρόβειο ή κατσικίσιο, αλλά μόνο αγελαδινό που δεν θέλω να δώσω ακόμα. Πήρα τις προάλλες πρόβειο όχι βιολογικό, της έδωσα αλλά δεν της άρεσε. Της πρόσθεσα φρούτο αλλά πάλι τπτ. Καμία γνώμη για να φάει λίγο γιαουρτάκι. Στο μαγαζί με τα βιολογικά μου είπαν ότι θα φέρουν.

 

Και τέλος (για τώρα) θέλω να της δώσω λίγο τυράκι. Ποιο είναι πιο κατάλληλο? Δεν θέλω από αγελαδινό γάλα, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι πιο καλό από αλάτι!

 

Αυτά για τώρα.... Σας ζάλισα:roll::roll::roll:

 

 

 

ΑΑΑΑ ξέχασα.... Το γάλα αμυγδάλου είναι υποαλλεργικό και μπορεί να αντικαταστήσει το βρεφικό γάλα σε παιδιά με αλλεργίες!

Link to comment
Share on other sites

Τη βρώμη τη δίνω για απογευματινό ή και για πρωινό αναλόγως τα κέφια. Πήρα νιφάδες βρώμης από το βιολογικάδικο και έχει οδηγίες επάνω. Τυρί στην ηλικία σας δεν είχα δώσει πάντως ακριβώς λόγω του αλατιού. Το πρώτο τυρί που έφαγε είναι ανθότυρο, αλλά ξέρω ότι ενδέχεται να περιέχει και αγελαδινό γάλα.

 

Αν βρίσκεις κατσικίσιο γάλα μπορείς να φτιάξεις δικό σου γιαούρτι πανεύκολα. ενδεικτικά http://www.sintagespareas.gr/sintages/ftiaxno-giaourti.html. Εγώ για να ξέρω ότι έχει τη σωστή θερμοκρασία βάζω το δάχτυλό μου μέσα και πρέπει να μπορώ να μετρήσω ως το δέκα.

 

Ευχαριστώ για το γάλα αμυγδάλου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα ώστε να μην ψάχνουμε κάθε φορά -εγώ τουλάχιστον!

Έτσι λοιπόν θα ήθελα τα φώτα των πεπειραμένων στο τομέα των βιολογικών (Rosie ας πούμε :mrgreen:): σήμερα πήρα λάδι καρύδας της ΒΙΟΝΑ, πως να το χρησιμοποιήσω; και επίσης, παίρνω τις κρέμες της HOLLE αλλά είπα να δοκιμάσω και καμιά άλλη. Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)

πολυ καλα εκανες!!!!:wink::wink::wink:

 

μηπως θα μπορουσατε κοριτσια να λετε και ποτε δωσατε βρωμη κεχρι καρυδα και αλλα???σε ποιον μηνα δλδ???

 

θελω να δωσω στη μπεμπα αλλα δεν ξερω τι και ποτε

ειμαστε 6 μηνων...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια της Babynat με κινόα, αλλά πάνω γράφει για την παρασκευή μόνο με γάλα, μπορώ να την φτιάξω με νερό όπως τις άλλες; ή πρέπει να βάλω μητρικό; (ξένο δεν παίζει εννοείται)

μια χαρά γίνεται με νερό.

Δοκιμασε να αναμίξεις την κρέμα της Babynat με βρώμη και βρεφικό μούσλι της Holle, στην κόρη μου αρέσει πολύ

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

souzi καλυτερα ο τιτλος να δειχνει οτι προκειται για βιολογικα τροφιμα

και για την παρασκευη τους

 

έχεις πολύ δίκιο, δεν ξέρω πως γίνεται όμως είμαι λίγο άσχετη :mrgreen: έχω στείλει μήνυμα στον αντμιν να μου πει!

 

μια χαρά γίνεται με νερό.

Δοκιμασε να αναμίξεις την κρέμα της Babynat με βρώμη και βρεφικό μούσλι της Holle, στην κόρη μου αρέσει πολύ

ευχαριστώ palladin μου! μπορώ να δώσω μούσλι ε; το ρωτάω γιατί εμένα είναι και προωρούλα οπότε είναι 7,5 κανονικά -αλλά ο γιατρός από την άλλη μου έχει πει για τα φαγητά ότι υπολογίζουμε την χρονολογική. Σκέψου μου είπε τώρα από 9,5 να της δίνω σιγά σιγά φαγητά του σπιτιού.

σήμερα της έβαλα και λίγο λάδι καρύδας, μισό κουταλάκι περίπου του γλυκού, μήπως να βάλω παραπάνω; δεν είδα και καμιά διαφορά στην κρέμα -ούτε στην αντίδραση της :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστώ.

Για το γιαούρτι δεν με βλέπω να το κάνω. Εδώ το γάλα αμυγδάλου που είναι πανεύκολο και δεν έχω προλάβει :( Το γιαούρτι ο δικός σου το τρώει σκέτο ή προσθέτεις κάτι μέσα?

Αν σε ενδιαφέρει δες την συνταγή http://www.sintagespareas.gr/sintages/gala-amigdalou.html

 

Palladin σε ευχαριστώ. Μαστέλο Χίου μμμμ δεν το είχα σκεφτεί (πρωτότυπο) και είναι απο τα αγαπημένα μου.

 

Θα επιμείνω για να πάρω μία απάντηση για την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

 

Επίσης (ένα-ένα μου έρχοντε) μπορώ να της δώσω ταχίνι ή μετά το χρόνο καλύτερα? Αν ναι με πιο τρόπο?

 

souzi201 συγνώμη που έχω κάνει κατάχρηση στο topic:oops::oops:

 

Eleni-volos εγώ κεχρί της έδωσα μόλις ξεκινήσαμε το τρίτο γεύμα δλδ μετά τον 8ο. Βέβαια νομίζω ότι μπορείς και μόλις ξεκινήσεις της στερεές δλδ μετά τον 6ο. Το ίδιο και το λάδι καρύδας (που δεν μου το τρώει). Βρώμη δεν έχω χρησιμοποιήσει τώρα θα αρχίσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ευχαριστώ palladin μου! μπορώ να δώσω μούσλι ε; το ρωτάω γιατί εμένα είναι και προωρούλα οπότε είναι 7,5 κανονικά -αλλά ο γιατρός από την άλλη μου έχει πει για τα φαγητά ότι υπολογίζουμε την χρονολογική.

Μούσλι και γλουτένη γενικά δίνουμε από 8 μηνών (για τυχόν αλλεργία στη γλουτένη) οπότε είστε ΟΚ λογικά!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin σε ευχαριστώ. Μαστέλο Χίου μμμμ δεν το είχα σκεφτεί (πρωτότυπο) και είναι απο τα αγαπημένα μου.

 

Κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα.

Υπάρχει βιολογικό κατσικίσιο, έχει ήπια γεύση και λίγο αλάτι, αρέσει στα μωράκια.

 

Θα επιμείνω για να πάρω μία απάντηση για την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

 

Δεν βλέπω το γιατί να μην επιτρέπεται!

 

Επίσης (ένα-ένα μου έρχοντε) μπορώ να της δώσω ταχίνι ή μετά το χρόνο καλύτερα? Αν ναι με πιο τρόπο?

 

Σκέτι με το κουταλάκι ίσως;

 

 

Eleni-volos εγώ κεχρί της έδωσα μόλις ξεκινήσαμε το τρίτο γεύμα δλδ μετά τον 8ο. Βέβαια νομίζω ότι μπορείς και μόλις ξεκινήσεις της στερεές δλδ μετά τον 6ο. Το ίδιο και το λάδι καρύδας (που δεν μου το τρώει). Βρώμη δεν έχω χρησιμοποιήσει τώρα θα αρχίσω...

 

Η βρώμη, το κεχρί και το κινόα δεν έχουνε γλουτένη οπότε είναι προτιμότερα σαν πρώτα δημητριακά.

 

Πάντως συστείνω να φτιάχνετε μόνες σας το γάλα αμυγδάλου, είναι πολύ πιο θρεπτικό και νόστιμο, και φυσικά πιο οικονομικό.

Και το γάλα καρύδας είναι πολύ ωραίο και θρεπτικό, το προσθέτω συχνά στο χυλό βρώμης.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω για να πάρω μία απάντηση για την μελάσα. Την χρησιμοποιώ αρκετά στο κέικ, στα μπισκότα, σε σάλτσες για ψητά λαχανικά/κρέας και επειδή ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό προιόν (σίδηρος, ασβέστιο, μαγνήσιο) θέλω πολύ αν επιτρέπετε να της δώσω...

souzi201 συγνώμη που έχω κάνει κατάχρηση στο topic:oops::oops:

 

καλέ τι είναι αυτά που λες; για όλες μας το άνοιξα και βλέπω ότι είσαι και καθηγήτρια :D τη μελάσα την παίρνεις από το σουπερ; και την βάζεις αντί για ζάχαρη να υποθέσω ε; μήπως την χρησιμοποιήσω κι εγώ που έχω αδυναμία στα γλυκά...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Rosie σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

 

καλέ τι είναι αυτά που λες; για όλες μας το άνοιξα και βλέπω ότι είσαι και καθηγήτρια :D τη μελάσα την παίρνεις από το σουπερ; και την βάζεις αντί για ζάχαρη να υποθέσω ε; μήπως την χρησιμοποιήσω κι εγώ που έχω αδυναμία στα γλυκά...:mrgreen:

 

Όταν λες καθηγήτρια, στο επάγγελμα εννοείς:confused: Γιατί καμία σχέση... Ήμουν μέτρια μαθήτρια, με ζόρικη εφηβεία:-P Που μυαλό για διάβασμα!!!

 

Η μελάσα υπάρχει και στα super αν έχουν τμήμα με βιολογικά. Υπάρχει και μαύρη ζάχαρη με μελάσα. Και αυτή την χρησιμοιποιώ πιο πολύ στο κέικ. Γενικά τρώμε μόνο ακατέργαστη ζάχαρη η οποία δεν βλέπω να έχει διαφορά στην γεύγη από την κοινή.

 

Και τι θα γίνει βρε κορίτσια με αυτά τα γλυκά??? Τα έχω ταράξει. Μπορεί να μη φάω φαγητό όλη μέρα αλλά αν δεν φάω γλυκό έχω συμπτώματα στέρησης!!! Πάντα μου άρεσαν αλλά είχα χρόνο να φτιάχνω κάτι πιο υγιεινό. Τώρα με την μικρή, ρυζόγαλο έφτιαξα και αυτό με το ζόρι!

Αυτό το τελευταίο μη του δίνετε σημασία.... off topic τελείως:P

Link to comment
Share on other sites

Μargiota, να σε ρωτήσω, στα γλυκά κτλ απλώς αντικαθιστάς την άσπρη ζάχαρη με μελάσα ή αλλάζουν κι οι ποσότητες; Και η μελάσα δεν είναι μάυρη ζάχαρη; Είναι κάτι άλλο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

:D:DΚαθηγήτρια εννοώ στο θέμα της μαγειρικής και του παιδιού:D

Κι εγώ margiota άσε κάθε μέρα οπωσδήποτε γλυκό! ο άντρας μου κάθε φορά με μαλώνει, αλλά εγώ εκεί! τώρα τελευταία φτιάχνω κρέμες και μετά τις ταράζω :mrgreen:

ωραία σ' ευχαριστώ για τη μελάσα θα βάζω κι εγώ, φαντάζομαι όμως θα βάζεις λιγότερο από ότι να έβαζες άσπρη ζάχαρη;

Link to comment
Share on other sites

Μargiota, να σε ρωτήσω, στα γλυκά κτλ απλώς αντικαθιστάς την άσπρη ζάχαρη με μελάσα ή αλλάζουν κι οι ποσότητες; Και η μελάσα δεν είναι μάυρη ζάχαρη; Είναι κάτι άλλο; :confused:

Ναι, αντικαθιστώ την ζάχαρη με μελάσα, αλλά δεν ξέρω να σου πω για τις ποσότητες γιατί πάντα μαγειρεύω με το "μάτι". Ευτυχώς όλα τρώγοντε:P

 

Έχει δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά.:? Η μαύρη ζάχαρη είναι ακατέργαστη ζάχαρη με μελάσα:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

:D:DΚαθηγήτρια εννοώ στο θέμα της μαγειρικής και του παιδιού:D

Κι εγώ margiota άσε κάθε μέρα οπωσδήποτε γλυκό! ο άντρας μου κάθε φορά με μαλώνει, αλλά εγώ εκεί! τώρα τελευταία φτιάχνω κρέμες και μετά τις ταράζω :mrgreen:

ωραία σ' ευχαριστώ για τη μελάσα θα βάζω κι εγώ, φαντάζομαι όμως θα βάζεις λιγότερο από ότι να έβαζες άσπρη ζάχαρη;

Ούτε εκεί είμαι καθηγήτρια:D Μες στο άγχος είμαι για την διατροφή της μικρή. Και κυρίως τώρα που θα πρέπει να τρώει περισσότερες ποικιλίες, φαγητά του τραπεζιού (πάντα με μπερδευόμουν με αυτόν τον όρο-θα της δώσω μουσακά:confused:)

Όσο για το μαγείρεμα, ίσα ίσα για να μη πεινάμε. Ευτυχώς πιάνουν και τα χέρια του συζύγου!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα άλλο μαύρη ζάχαρη κι αλλο μελάσα, ε; :)

 

Είμαι άσχετη, αλλά διαβάζω για να παίρνω ιδέες. Εγώ πχ χρησιμοποιώ καστανή ζάχαρη, μου αρέσει που κάνει τα γλυκά πιο τραγανά, από εκεί και περα δεν το έχω τολμήσει. Αλλά θα το κάνω οσονούπω.

 

Επίσης, θα ψάξω να βρω το βρεφικό μούσλι. Α, και για βρώμη εγώ ήξερα ωε τώρα μόνο τις νιφάδες, το κουάκερ, με το οποίο φτιάχνω πόριτζ και για τη μεγάλη και τη μικρή (με γάλα και μέλι για την πρώτη, με νερό για τη δεύτερη - σε κανένα μήνα που θα έχει κλείσει τους 12,5 θα της αρχίσω μέλι).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...