Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καουρες..πολλες καουρες!


Recommended Posts

ειμαι 6 βδομαδων ...μικρουλα ακομα..χαχαχαχα

ρε σεις κοριτσακια...εχω πολλες καουρες..

μιλαμε για καψιμο που μου φτανει μεχρι τον λαιμο..!

λες κ μου εχουν αναψει αναπτηρα στο στομαχι..!

να σας πω την αληθεια απο την μια χαιρομαι πολυ που εχω αυτα τα συπτωματακια..ξερετε..ψιλοζαλαδες...ναυτιες....αλλα απο την αλλη αυτες οι καουρες ..ποπο δεν αντεχονται...:lol::lol::lol:

Μεγαλωνει το μωλακι μου..μεγαλωνει..!:-D:grin::-D

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ramonitsa και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!!!!!!!

Καούρες (ή τέλος πάντων κάτι σαν καούρες) είχα και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και ήταν όντως πολύ ενοχλητικές. Να μην σου πώ ότι τις έχω ακόμα αλλά σε μικρότερο βαθμό. Μέχρι την 12η εβδομάδα περίπου ότι και αν έτρωγα είχα καούρες.

Να ξέρεις ότι όλα αυτά περνάνε κάποια στιγμή ή τουλάχιστον γίνονται πιο ανεκτά από τον οργανισμό μετά το κλείσιμο του 1ου τριμήνου, πιστεύω ότι μέχρι εκεί είναι και τα δύσκολα. Εγώ από αυτές τις καούρες δεν μπορώ να φάω κανονικά ακόμα μέχρι και σήμερα, να φανταστείς έχω βάλει μόνο μισό κιλό μέχρι στιγμής και έπαιρνα και επί 3 εβδομάδες ορμόνες.

Δεν είναι τίποτα πάντως, θα περάσει. Απλά θέλει να κάνεις υπομονή. Θα σκέφτεσαι το μωράκι σου, θα κάνεις όνειρα για εκείνο και θα δείς που όλα θα πάνε καλά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασουλα μου ευχαριστω πολυ..κοριτσακι κ εσυ με το καλο!:-D:grin::-D

να σου πω ..ομως μου αρεσει που εχω ολα αυτα τα συπτωματα...παρα πολυ..θα ανυσηχουσα αν δεν τα ειχα..

απλα ξερεις ..οι καουρες ειναι το κατι αλλο..!

καιγομαι..σου λεω..καιγομαι!:-D

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω και εγώ καούρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.

δεν πειράζει κοριτσάκι μου κάνε υπομονή ο χρόνος περνάει πολυυυυ γρήγορα. σκέψου το μωλάκι έχει αρχίσει και μεγαλώνει!!! και σου λέει εδώ είμαι βρε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή και θα περάσει. Καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι γιατί τα έχω περάσει τώρα τελευταία. Άν δείς ότι δεν μπορείς να αντέξεις, μίλησε με τον γιατρό σου να δούμε τί θα πεί και εκείνος, ίσως έχει κάτι να σου προτείνει.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγουρια ε???????:lol::lol::lol:

καλο...:lol::lol::lol:

ναι κοριτσακια μου..θα τα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε...!

Ωρες ωρες δεν αντεχετε ετσι?

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω και εγώ καούρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.

δεν πειράζει κοριτσάκι μου κάνε υπομονή ο χρόνος περνάει πολυυυυ γρήγορα. σκέψου το μωλάκι έχει αρχίσει και μεγαλώνει!!! και σου λέει εδώ είμαι βρε!!!!

 

 

ναι νενουλα μου!

για αυτο ειπα κ πανω ..οτι μπορει να εχω αυτα ..αλλα μου αρεεεεεεεσειιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

γιατι μεγαλωνουμε...:D:D:D:D

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ramonitsa μου με το καλόοοο!!!!

Το φάρμακο για τις καούρες είναι τα μικρά και συχνά γεύματα...

Αυτό έκανα και μπορώ να πω είχανε περιοριστεί...

Όταν μετά τον 5ο μήνα όμως δεν άντεχα, ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε να παίρνω ένα talcid την ημέρα. Ένα θα σου πω! Σ Ω Τ Η Ρ Ι Ο! Όταν ένιωθα τη φλόγα έτοιμη να μου βγει από το στόμα, έπαιρνα ένα και ηρεμούσα αμέσως...

 

Α! Οι παλιές λέγανε να τρως ζάχαρη.. Το δοκίμασα κι αυτό! Έπιανε όντως, στις ήπιες καούρες.. Στις έντονες, μόνο το talcid..

 

Δεν κάνεις μία ερώτηση τονν γιατρό σου αν επιτρέπεται το πρώτο τρίμηνο?

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Ραμονίτσα μου, οι καούρες κακές είναι, δε λέω, αλλά θα κάνεις υπομονή.

Η φουκαριάρα η ξαδέλφη μου στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν μπορούσε να φάει τίποτε. Όλη μέρα ζαλιζόταν και έκανε εμετό. Μέχρι και σε νοσοκομείο νοσηλευόταν. Τώρα που είναι πάλι έγκυος (ίσα με σένα) έχει από την Κυριακή πάλι αναγούλες. Εμετό δεν έχει κάνει ακόμη αλλά χάλια είναι και προβλέπω να χειροτερεύει.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καούρες και πάρα πολλές μάλιστα και κάθε μέρα το απόγευμα αλλά ΄προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Η μητέρα μου έλεγε όταν έχεις καούρες το μωρό θα έχει πολλά μαλλιά. Δεν την πίστευα, όμως το μωράκι μου βγήκε με ένα μαλλί 5 εκ. μπορώ να πω. Πάρα πολύ μαλλί.

Τώρα στην αρχή της εγκυμοσύνης, δεν ξέρω που οφείλεται. Περαστικά σου πάντως.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ramonitsa συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου :D

Είχα και εξακολουθώ να έχω και εγώ πολλέεεεες καούρες απο τον 3ο μήνα, κάποια στιγμή δεν αντέχονταν αλλο και ρώτησα τον γιατρό μου αν μπορώ να πάρω κάτι για να γλυτώσω,μου είπε οτι μπορώ να πάρω οτιδήποτε είναι για τις καούρες και έτσι μου έδωσε η πεθερά μου tumps με τα οποία και σώθηκα...

Επειδή είσαι ακόμα στο πρώτο τρίμηνο καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου για να μην ταλαιπωρείσαι κι όλας, εύχομαι να καταφέρει να σου δώσει κάτι για να γλυτώσεις απο δαύτες :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης πολλες καουρες ..δεν το παλευα καθολου μεχρι το 3ομηνα απο τις ορμονες .....τωρα εχω παλι με ξαναθυμηθηκαν , αλλα με βολευει το γαλα , ακια τα μικρα γευματα ..να μην μενει αδειο το στομαχι μου

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ραμονιτσα..παρε μαστίχα Χίου απο το super και δωστης και να καταλάβει!!!

Εμενα μου περνούσαν πάντως, τωρα πια οχι, δε με πιάνει τιποτα!!!!!!Αλλά στην αρχή δούλευε το συστημα!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα πολλες καουρες και μονο οι φρυγανιες με ανακουφιζαν αν θελεις δοκιμασετες

 

Ramonitsaki μου συμφωνώ για τις φρυγανιές. Εγώ πολλές καούρες δεν είχα αλλά είχα εμετούς. Κι εμένα με ανακούφιζαν οι φρυγανιές αλλά και το χλιαρό γάλα.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Ramonitsa εγω ειχα καουρες και στις 2 εγκυμοσυνες απο την αρχη εως το τελος.Στην πρωτη μια χαρα βολευομουν με κρυο γαλατακι στη δευτερη ομως ημουν αγκαλια με τις σοδες.Να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου....!:-D

Να σας πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει ακομα..φρυγανιτσες κ γαλα, αλλα μηλο που εφαγα..καπως ηρεμησα..αλλα μετα απο λιγο..δωστου παλι...:lol::lol::lol:

Την Τεταρτη εχω ραντεβου με τον γιατρο κ θα τον ρωτησω..κ για τα χαπακια που ειπες κοριτσομαμα κ Ριακι...! ;)

Αν συνεχισουν μεχρι το τελος της εγυμοσυνης ....ποποοοοοοο..τι θα κανω..χαχα..τουλαχιστον θα βαλω λιγα κιλα...

Ειδατε?προσεχει την σιλουετα της μαμας το μπεμπε..!;):lol:

 

Ανστεφακι?

η μαστιχα ειναι αυτο που λεμε "υποβρυχιο":lol::lol::lol:αν ειναι αυτο...δεν μου αρεσει καθολου...:?:-?:?:-?

Παγωτο βανιλια μηπως κανει??????

κανει..κανει...:lol::lol:

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

 

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου....!:-D

Να σας πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει ακομα..φρυγανιτσες κ γαλα, αλλα μηλο που εφαγα..καπως ηρεμησα..αλλα μετα απο λιγο..δωστου παλι...:lol::lol::lol:

Την Τεταρτη εχω ραντεβου με τον γιατρο κ θα τον ρωτησω..κ για τα χαπακια που ειπες κοριτσομαμα κ Ριακι...! ;)

Αν συνεχισουν μεχρι το τελος της εγυμοσυνης ....ποποοοοοοο..τι θα κανω..χαχα..τουλαχιστον θα βαλω λιγα κιλα...

Ειδατε?προσεχει την σιλουετα της μαμας το μπεμπε..!;):lol:

 

Ανστεφακι?

η μαστιχα ειναι αυτο που λεμε "υποβρυχιο":lol::lol::lol:αν ειναι αυτο...δεν μου αρεσει καθολου...:?:-?:?:-?

Παγωτο βανιλια μηπως κανει??????

κανει..κανει...:lol::lol:

 

κάνει καλέ!Σίγουρα κάνει!!!χαχαχχαχαχαχχαχαχα!ΕΕΕ??ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ??(Πείτε ναι πείτε ναιιιιι!)

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανστεφακι?

η μαστιχα ειναι αυτο που λεμε "υποβρυχιο":lol::lol::lol:αν ειναι αυτο...δεν μου αρεσει καθολου...:?:-?:?:-?

Παγωτο βανιλια μηπως κανει??????

κανει..κανει...:lol::lol:

 

Οχι βρε!!!! :D:D:D:D:D:D

Μαστιχα που βαζεις στα τσουρέκια το Πάσχα!!!!

Μασησε την και θα δεις!!!!!!!!!!;)

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Ramonitsa εγώ το μόνο σύμπτωμα που είχα στην εγκυμοσύνη μου ήταν αυτές οι διαολεμένες οι καούρες. ¨Ομως τις πάλεψα με γλυκάνισο ή μαστίχα Χίου (συνήθως σε παγωτό καιμάκι:lol:). το γλυκάνισο όμως δεν παχαίνει, δεν απαγορεύεται από τους γιατρούς και κάνει πολύ καλή δουλειά.

Με το καλό το μωράκι σου!!!

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...