Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,ελπιζω να μη λειπετε ολες σε διακοπες και να μπορεσει καποια να μου πει μια εστω αποψη πανω στο θεμα αυτο που απο το πρωι με εχει πανικοβαλλει.

Εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων,και σημερα το πρωι καθως ο μπαμπας της τη σηκωνε απο το καροτσι,τη σηκωσε ψηλα με τα δυο του χερια τεντωμενα προς το ταβανι. Σ' εκεινο το σημειο ομως το σπιτι ειναι αρκετα χαμηλοταβανο με αποτελεσμα να χτυπησει το κεφαλακι του μωρου στο αριστερο σημειο με αρκετη μαλιστα φορα. Εντελως βλακας ο αντρας μου,δεν το συζητω,για να μην πω και κανεναν πιο βαρυ χαρακτηρισμο μερες που ειναι. Το θεμα ειναι οτι το μωρακι εκλαψε στη ν αρχη παρα πολυ,μετα απο λιγο ομως που το εβαλα και στο στηθος ηρεμησε. Καλεσαμε αμεσως τη μαμα μου που τυχαινει να ειναι παιδιατρος και αφου το εξετασε και ειδε οτι ολα τα αντανακλαστικα του ειναι ενταξει και οτι αντιδρα μια χαρα και γενικα ειναι οπως και πριν χτυπησει,μας ειπε οτι πρεπει σημερα αλλα και τις επομενες 48 ωρες να το επιτηρουμε προσεχτικα για τυχον (χτυπα ξυλο) αλλαγες στη συμπεριφορα και τετοια.

Εμενα ομως με απασχολει και κατι ακομα,αν και η μανα μου με καθησυχαζει επ' αυτου: υπαρχει περιπτωση σε τοσο μικρη ηλικια (3 μηνων οπως σας εγραψα) να προκληθει απο χτυπημα στο κεφαλι καποια βλαβη που μπορει να εκδηλωθει αργοτερα; Εχω ακουσει πολλα και δε σας κρυβω οτι αγχωνομαι απιστευτα. Μακαρι να μπορουσα να το παω για μαγνητικη ΤΩΡΑ κιολας αλλα η μανα μου λεει οτι ακομη κι οταν υπαρχει κατι,η μαγνητικη δεν μπορει να το δειξει αμεσως.

Πειτε μου ρε κοριτσια αν ειχε καμμια σας παρομοια εμπειρια ή αν εχει ακουσει παρομοιο περιστατικο,σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αφού έχεις την τύχη να έχεις τη μάμα σου που είναι παιδίατρος κακώς αγχώνεσαι.

Είναι το καλύτερο άτομο να σε συμβουλέψει.

1ον είναι γιατρός-παιδίατρος

2ον είναι η γιαγιά του μωρού

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να σε συμβουλέψει λάθος

Πάντως εύχομαι να μην είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ ότι αφού η μαμά σου είπε να μην ανησυχείς, τότε σίγουρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας....

μια γιαγιά παιδίατρος δεν θα έκανε ποτέ της τέτοιο λάθος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι την αγωνία σου, καθ ότι μου χε πέσει η μικρή από το κρεβάτι πριν 3 μήνες και για 48 ώρες ήμουν σε "αναμμένα κάρβουνα"..τρμερό άγχος και αγωνία..τώρα που βλέπω την κατάσταση πιο ψύχραιμα νομίζω ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας τη στιγμή που το παιδί έχει εξεταστεί και είναι όλα εντάξει...τα μωρά είναι απίστευτα ανθεκτικά ειδικά στα χτυπήματα-οι πτώσεις είναι πιο επικίνδυνες-..άλλωστε έχει να φάει ακόμη τούμπες και χτυπήματα μπουσουλώντας και περπατώντας στο μέλλον...μην τρελένεσαι λοιπόν από τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσια,αλλα ξερετε,ισχυει και το ρητο:"ουδεις προφητης στον τοπο του!!!"

Εννοειται οτι την ακουω και την εμπιστευομαι αλλα καμμια φορα δε μου τα λεει ολα για να μη με ανησυχησει (ειμαι κι εγω λιγο υστερω σε καποια θεματα!!! ) Ετσι κι αλλιως,η εμπειρια που μπορει να εχουν κι αλλες μανουλες πανω σε τετοια θεματα μπορει να ειναι εξισου καθησυχαστικη με τη συμβουλη ενος γιατρου καποιες φορες.

Βρε παιδια ειμαι υπερβολικη που αγχωνομαι; Μεχρι στιγμης παντως δοξα το Θεο το μωρακι ειναι μια χαρα,τρωει,παιζει,γελαει κι ολα αυτα που πρεπει να κανει τελως παντων ενα μωρακι 3 μηνων.Τρεμω ομως μην εχει συμβει κατι που δεν εχει εκδηλωθει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο... και είμαι σίγουρη ότι όλες μας στη θέση σου το ίδιο θα νιώθαμε...

κι ας είχαμε κι εμείς μαμά παιδίατρο κι απ όλα!

 

το άγχος για τέτοια ζητήματα κυλάει στις φλέβες της μάνας ότι κι αν λένε οι απ έξω....

εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σε καθησυχάζουμε κι εσύ θα συνεχίσεις να αγχώνεσαι ώσπου να περάσει το πρώτο 24ωρο...

εμείς δλδ τη δουλειά μας κι εσύ τη δική σου :lol:

 

 

ανησυχητικό είναι αν σου ξεκινήσει εμμετούς και αν δείξει υπνηλία

βέβαια τα μωράκια σε αυτή την ηλικία κοιμούνται έτσι κι αλλιώς πολλές ώρες...

αν όμως το δεις να κοιμάται περισσότερο απ το σύνηθες και να μην τρωει... τότε έχεις λόγους να ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

JOE,εισαι η πιο τυχερη μητερουλα του κοσμου,γιατι εχεις μητερα παιδιατρο ,και ανα πασα στιγμη,θα σου δωσει τις καλυτερες συμβουλες για το παιδι σου...ποσο τυχερη εισαι....

εμενα ,αν μου συνεβαινε αυτο το πραγμα,με το μωρο,θα ειχα λυποθυμησει πριν καν βαλει το μωρο τα κλαματα....φοβαμαι πολυ...

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

joe, σε καταλαβαινω απολυτα!!!

κι εμενα του αντρα μου του επεσε το μωρο καταλαθος κατω που το ειχε βαλει σε 1 μεγαλο σκαμπο οταν ηταν 2 μηνων :twisted::twisted:

ατυχηματα συμβαινουν ,μην ανησυχεις!!!

θα συμφωνησω με τη Μαμα του Ωριων πως αν παρουσιασει υπνηλια και κανει εμετο,τοτε να ανησυχησεις!!!

εχε εμπιστοσυνη στη μαμα σου και ολα θα πανε καλα!!!!

τα ατυχηματα ειναι μεσα στο προγραμμα λεει ο μπαμπας μου....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!!! Ευτυχως μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα το μωρακι,γελαστο-γελαστο,αλλα εγω ειμαι σε αναμμενα καρβουνα!!! Εννοειται οτι με τον αντρα μου απο 'κεινη την ωρα εχουμε γινει μπιλιες,γιατι με το που ηρθε η μανα μου να εξετασει το μωρο,πανω στον πανικο της του λεει "Δεν προκειται να ξαναπαρεις το μωρο!!!",εκεινος της αντιμιλησε και πηγε να την εμποδισει να παρει το μωρο αγκαλια,γενικα τι να σας λεω,ενας χαμος!!! :o:o:o Λες και το ξερα εντωμεταξυ,μολις πριν λιγες μερες ειχα γραψει στο topic "Πως νιωθω σημερα" οτι τα 'χω παρει με τον αντρα μου που ανακατευεται πολυ στο θεμα του παιδιου και φοβαμαι την αγαρμποσυνη του!!! :x:x:x Παιδια,ηδη του εχει χτυπησει το κεφαλακι μια φορα στο καροτσι οπως το εβαζε να ξαπλωσει,μια φορα στο τζαμι της πορτας και μια σημερα!!! Ελεος δηλαδη,που θα μας βγει κι απο πανω και θα βρισει τη μανα μου!!! Το γουρουνι!!! :x:x:x

Οπως καταλαβαινετε ειμαι εκτος εαυτου και φανταζομαι οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε!!!

Λετε παντως οτι αν ειχε-χτυπα ξυλο-συμβει κατι θα το ειχαμε καταλαβει μεχρι τωρα,ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

βρε ναι.... θα είχε δείξει σημάδια...

αλλά οκ, θα περιμένεις να περάσουν οι πρώτες 24 ώρες...

πάντως απ τη στιγμή που θα περάσει το πρώτο 12ωρο, όσο απομακρύνεσαι και πλησιάζεις στο 24ωρο τόσο οι πιθανότητες μειώνονται δραματικά πολύ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε Μαμα του Ωριων!!! Με καθησυχαζει αρκετα αυτο που λες!!! Για να δουμε,ας περασει αυτο το 24 ωρο κι ας πανε ολα καλα!!! Ρε παιδι μου αυτοι οι αντρες τι ατσουμπαλοι ειναι,δηλαδη οχι και ολοι,ξερω και παλληκαρια που ειναι μια χαρα,ο δικος μου ομως σκετη αρκουδα,τι να πω πια με την αγαρμποσυνη του. :o

Link to comment
Share on other sites

βρε joe,μην αδικεις τον αντρα σου....

ειμαι σιγουρη πως δεν το ηθελε,οντως οι αντρες ειναι αγαρμποι σε αυτα!!!

επειδη ειναι και δικο του παιδι εχει καθε δικαιωμα να κανει κι αυτος τα δικα του απλα προσπαθησε να του εξηγησεις οτι ειναι ενα τοσο δα μωρακι δεν ειναι φιλος που πινουν μπυρες!!!

οι καβγαδες δεν βγαζουν πουθενα.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε joe,μην αδικεις τον αντρα σου....

ειμαι σιγουρη πως δεν το ηθελε,οντως οι αντρες ειναι αγαρμποι σε αυτα!!!

επειδη ειναι και δικο του παιδι εχει καθε δικαιωμα να κανει κι αυτος τα δικα του απλα προσπαθησε να του εξηγησεις οτι ειναι ενα τοσο δα μωρακι δεν ειναι φιλος που πινουν μπυρες!!!

 

:lol::lol::lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν το ηθελε βρε παιδια,αλλα πειτε μου,πώς εγω μεθαυριο θα εμπιστευτω αυτον τον ανθρωπο να κραταει το μωρο οταν θα παω για δουλεια;

Θα δουλευω και θα τρεμει η ψυχη μου για το τι θα γινεται σπιτι!!! Εντωμεταξυ θα μπορουσε καλλιστα να το κραταει η μανα μου που εννοειται οτι της εχω τυφλη εμπιστοσυνη,αλλα δεν τη θελει εκεινος γιατι οπως προανεφερα τρωγονται συνεχεια!!! :o

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν το ηθελε βρε παιδια,αλλα πειτε μου,πώς εγω μεθαυριο θα εμπιστευτω αυτον τον ανθρωπο να κραταει το μωρο οταν θα παω για δουλεια;

Θα δουλευω και θα τρεμει η ψυχη μου για το τι θα γινεται σπιτι!!! Εντωμεταξυ θα μπορουσε καλλιστα να το κραταει η μανα μου που εννοειται οτι της εχω τυφλη εμπιστοσυνη,αλλα δεν τη θελει εκεινος γιατι οπως προανεφερα τρωγονται συνεχεια!!! :o

 

εννοειται πως θα το αφηνεις και στον αντρα σου το μωρο γιατι εκει θα εχετε ομηρικους καβγαδες!!

εχεις δικιο να φοβασαι αλλα θα συνηθισει.

στα λεω εκ πειρας γιατι ετσι ηταν κι ο δικος μου και ορισμενες φορες ειναι ακομη ετσι:στον κοσμο του!!!!

καταρχην εσυ αφου εισαι στη μεση πρεπει να τους κατευθυνεις εσυ,για το καλο του παιδιου σας.

μην παιρνεις το μερος κανενος γιατι εχεις χασει το παιχνιδι!!!

κοιτα να ηρεμησετε για να μεγαλωσε και το μπεμπονι σας σε ενα ηρεμο και γαληνιο περιβαλλον.

για φαντασου να παιρνεις το μερος της μαμα σου και οταν θα μεγαλωσει το μωρο να μη θελει τη μαμα σου(παραδειγμα,ετσι?μη φρικαρεις!!)ή το αντιθετο.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

hey dalton!

όταν ήταν περίπου στην ίδια ηλικία η δικιά μου μια νύχτα την παίρνω από την κούνια να την θηλάσω και αφού αποκοιμήθηκε πάω να την ξαναβάλω μέσα.... Πως κατάφερα και βάζω τρικλοποδιά στον εαυτό μου και ΠΕΕΕΕΕΕΕΦΤΟΥΜΕ !!!!!!!!

 

...το μωρό χτύπησε πάνω στο κάγκελο της κούνιας το κεφαλάκι του (!!!!!) εννοείται ότι ξύπνησε και ούρλιαζε..... :(

 

Εντάξει το ξεπεράσαμε το σοκ με τον καιρό αλλά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι συμβαίνουν....

 

Και εσένα μπορεί να σου συμβεί (χτύπα ξύλο!)

 

Η γιαγιά παιδίατρος έχει απόλυτο δίκιο. Και εντάξει αν είναι να κάνουμε μαγνητική για κάθε φορά που χτυπάνε θα τρελαθούμε ! :shock:

 

Επίσης

κοιτα να ηρεμησετε για να μεγαλωσε και το μπεμπονι σας σε ενα ηρεμο και γαληνιο περιβαλλον.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Joe καταρχάς να σου πω ποσο πολύ σε ζηλέυω που έχεις μαμά παιδίατρο,Πόσο θάθελα νάχω έναν άνθρωπο της οικογένειας ναναι γιατρός και να τον ζαλίζω συνεχώς με ερωτήσεις χωρίς να δισταζω!!!!!!!

 

Δυστυχώς όμως ατυχήματα συμβαίνουν και θα συμβαίνουν φαντάζομαι ακόμη περισσότερα καθώς τα παιδάκια μας μεγαλώνουν.Και μένα με πείραξε που είχε χτυπήσει ο μικρούλης μου όταν τον είχε ο άντρας μου, όμως μετά σκέφτηκα ότι (οπως είπε και η felinidoc) ατυχήματα μπορεί να συμβούν σε όλους.........όπως τελικά έτυχε και σε μένα. :(

Μην διστάζεις να αφήνεις το μωράκι σου με τον μπαμπά του.Ξέρεις τι πιστέυω?ότι όσο περισσότερο αγχωνόμαστε μην τυχόν και συμβεί κάτι κακό,τόσο πιο πολύ μπορεί να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Joe, ηθελα να γραψω αποτο απογευμα αλλά δεν τα καταφερα, γιατι γκρινιαζε το μπεμπε...

Πρωτον, θελώ να σου πω οτι οσα μωρακια εχω ακουσει οτι πεσανε και χτυπησαν το κεφαλι, κανενα δεν επαθε τιποτα.Ποσο μαλλον εσεις που δεν επεσε αλλά χτυπησε με φορα!Τιποτα δεν ειναι!!! :D

Επισης, κανε καμια κατασταση να μην φαγωνονται οι 2 τους, για το καλο ολων σας το λεω!

Και να σου πω, μεταξυ μας τωρα, και αυτο που του ειπε η μαμα σου, χοντρο....Δεν λες ετσι ευκολα σε εναν πατερα να μην παρει το παιδι του αγκαλια!Ξερεις οτι και αντρες που ειναι στην φυλακη για σοβαρα εγκληματα, εχουν καθε δικαιωμα να δουν το παιδι τους.

Και να σου πω, φαντασου πως ενιωσε ο αντρας σου οταν του το ειπε η μαμα σου αυτο.Και δεν νομιζω οτι δεν αγαπαει το μωρο του, ειμαι σιγουρη οτι θα το λατρευει και αυτο και εσενα, ετσι δεν ειναι??

Ξερω οτι ειναι αγαρμποι αλλα θα μαθουν....

Αντε βρειτε τα, και ολα καλα θα πανε!!!

Και αυτος θα εχει στεναχωρηθει οσο εσυ, ειμαι σιγουρη γι αυτο, και ισως λιγο παραπανω αυτος...

Παντα φιλικά..... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφισσες μανουλες!!!

Δοξα το Θεο,η μπεμπουλα ειναι μια χαρα,μη σας πω οτι ειναι ακομα πιο ζωηρη απο πριν!!! Τη νυχτα βεβαια καθε 20 λεπτα ξυπναγα κι ακουμπουσα το χερι μου στο στηθος της για να δω αν ειναι ολα καλα,αλλα αυτο το κανω καθε βραδυ ετσι κι αλλιως,απλα τωρα το εκανα σχεδον ολη νυχτα!!! :)

Τι να κανεις,μεσα στο προγραμμα ειναι κι αυτα,ειδικα αν εχεις και μια δοση υπερβολης και αγχους απο μονη σου ως ανθρωπος!!!

Felinidoc,φανταζομαι τον πανικο που θα επαθες,ε; Αν και εσυ ισως λογο ιατρικης (γιατρος δεν εισαι; ) να αντεδρασες πιο ψυχραιμα,εγω επαθα σοκ κι εβρισα τον αντρα μου-που,πραγματι,εννοειται πως αισθανεται κι εκεινος πολυ ασχημα και δεν το εκανε κι επιτηδες.

Frene,εχεις δικιο,ηταν χοντρο αυτο που ειπε στον αντρα μου η μανα μου. Εγω εχω παρεξηγηθει με τη δικη του για πολυ πιο light ατακες!!! :lol:

Παραφερθηκε ομως κι εκεινος,δεν ορμας ετσι να της πιασεις της αλληνης τα χερια ουτε της μιλας οπως της μιλησε. Τελως παντων,το μωρακι να ειναι καλα και δεν πα' να φαγωνονται μωρε!!!

Φυσικα μ' ενδιαφερει να ειναι αγαπημενοι γιατι αλλιως οι σχεσεις δυσκολευουν πολυ,αλλα πανω απ' ολα μ΄ενδιαφερει που δοξα το Θεο ξημερωθηκαμε μια χαρα με τη μπεμπα,ολα τ' αλλα ειναι δευτερευοντα. Μη νομιζεις παντως οτι δεν εχω προσπαθησει απειρες φορες να εξομαλυνω την κατασταση μεταξυ αντρα-μανας,απλα φαινεται πως εχοουν μια ασυμφωνια χαρακτηρων.

Τωρα θα περιμενω να περασει και η σημερινη μερα,να κλεισει 48ωρο δηλαδη,και μετα θα ψιλοηρεμησω. Παντως σκεφτομαι σοβαρα να της παραγγειλω ειδικο κρανος για μωρα για οποτε την παιρνει ο μπαμπας της αγκαλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαινουν..και μπορει να συμβουν και στην μανα σου και σ εσενα...πρεπει να προσεχουμε βεβαια.

Οκ εσυ ξερεις καλυτερα...αλλα νομιζω αδικεις τον αντρα σου και υποστηριζεις λιγο περισσοτερο την μαμα σου...και δυστυχως ετσι δεν θα μπορεσετε να κανετε την οικογενεια που θελετε (δυνατοι και ενωμενοι)

Για να γινει αυτο πρεπει να βαλεις λιγο παγο στην μαμα σου πρωτα απ ολα (οσο και αν την αγαπας) και να καταλαβει οτι τον πρωτο λογο τον εχεις εσυ με τον αντρα σου...αν δεν γινει αυτο....δεν προκεται να μονιασουν ποτε οι δυο τους :roll::wink:

Σκεψου με τον ιδιο τροπο που αντιμετωπιζει η μαμα σου τον αντρα σου (το αν εχει δικιο η αδικο αυτος..δεν της πεφτει λογος της μαμας σου..μονη εσυ μπορεις να του μιλησεις) να στο εκανε η μαμα του,...να σε θεωρουσε αχρηστη...και να σ απαμακρυνε....οτι και να της ελεγες θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο ...οποτε θεωρω οπως και ν απαντησε ο αντρα σου..ειχε δικιο μετα απ αυτο που του ειπε (πολυ πολυ χοντρο και αν θελει και η ιδια να τα βρουν..ενα συγνωμη δεν θα εβλαπτε ..)

Επειδη μονη σου αναφερθηκες...και στεναχωριεμαι οταν ακουω τετοιες καταστασεις..σορρυ αν πηρα θαρρος..σου ευχομαι τα καλυτερα απ εδω και μπρος

Link to comment
Share on other sites

Ηταν χοντρο οντως,οσο περναει η ωρα αλλα και μεσα απο αυτα που μου γραφετε εσεις το συνειδητοποιω κι εγω περισσοτερο. :roll: Ειναι αληθεια πως η μαμα μου τον "υποτιμαει" λιγο στο θεμα του παιδιου,ισως επειδη λογω επαγγελαματος εχουνε δει πολλα τα ματια της,ισως επειδη ειναι κι εκεινος καπως ατσουμπαλος,ισως επειδη η ιδια ποτε δεν ειχε ιδιαιτερη εμπιστοσυνη στους αντρες οσον αφορα το μεγαλωμα των παιδιων. Ετσι σιγα-σιγα αναπτυχθηκε μια καχυποψια αναμεσα τους,του στυλ "μην τον αφηνεις να ανακατευεται πολυ με το παιδι" απο τη δικια της πλευρα και "μου τη σπαει η μανα σου που εχει ηγετικη συμπεριφορα με το παιδι" απο τη δικια του!!! Φυσικα καταλαβαινετε οτι εγω ειμαι στη μεση μονιμως,να προσπαθω να συμβιβασω τα ασυμβιβαστα!!! :o:o:o Δεν το παιζω θυμα,εχω κι εγω μεγαλο μεριδιο ευθυνης,θα μπορουσα να ειχα κρατησει ισορροπιες απο την αρχη,αλλα η αληθεια ειναι πως ανεκαθεν επαιρνα το μερος της μανας μου,ισως κι επειδη της εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη. Το μεγαλο μου αγχος ειναι βεβαια για οταν θα γυρισω στη δουλεια. Η μανα μου επιμενει να το κραταει εκεινη το μωρο (αυτο θελω κι εγω) αλλα ο αντρας μου απαιτει να το κραταει εκεινος μονος του!!! Βεβαια τοτε θα ειναι και 8 μηνων,αλλα και παλι δεν υπαρχει κινδυνος; Πωπω,νομιζω οτι εξελισσομαι στην ΑΠΟΛΥΤΑ υστερικη μανα και δεν το θελω ρε κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...