Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΨΕΙΡΕΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ?


Recommended Posts

Μανούλες τη βοήθειά σας! Ο γιος μου κόλλησε ψείρες από μια ξαδερφούλα του και κολλησα κ εγω..Με το παιδί βρήκαμε λύση,τον κουρέψαμε σχεδόν γουλί,με εμένα όμως? Μήπως ξέρετε αν επιτρέπονται αυτά τα φαρμακα κατά την διάρκεια του θηλασμού? Φαντάζομαι πως οχι,αν το συσχετίσω και με τη βαφή μαλλιών που ξέρω οτι απαγορεύεται..Η κόρη μου μπορεί ναναι μεγάλη,αλλά θηλάζει κάθε 2 ώρες κ κατάτη διάρκεια της νύχτας πολλές φορές

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν επιτρέπονται. Είχα κολλήσω όμως ψείρες στην εγκυμοσύνη μου. Πρωί μεσημέρι βράδυ τουλάχιστον μισή ώρα ψειρόχτενο. Έλουζα τα μαλλιά μου και με ξύδι αλλά δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε. Μέσα σε μία εβδομάδα μου είχαν φύγει.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα shampoo για ψείρες βιολογικό στα φαρμακείο όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί από εγκύους και θηλάζουσες μητέρες.

Λέγεται mosquito Σαμπουάν για ψείρες.

http://www.euromed.gr/index.php/el/products-gr/places

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό για καλό και για κακό. πάντως επειδή έχω κολλήσει 2 φορές λόγω μαθημάτων που κάνω, το έχω αντιμετωπίσει με χτενάκι ...οινόπνευμα και μπόλικο ξύδι(κάπου το είχα διαβάσει)...κοντά μαλλιά έχεις ή μακρυά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς έχω μακρυά κ πολλά μαλλιά..

Το έχω ακούσει κ εγώ για ξύδι,όπως κ για πετρέλαιο!Με πετρέλαιο βεβαια δε θα δοκιμάσω,αλλά με ξύδι θα προσπαθήσω.

Όσο για το σαμπουάν,δε μπορώ να ρωτήσω τη γιατρό μου,δεν είναι πολύ ενημερωμένη για θέματα θηλασμού.Κάποτε την είχα ρωτησει αν μπορώ να πάρω τα cold and flu και μουχε πει ναι,αποδείχτηκε λάθος όμως..

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες τη βοήθειά σας! Ο γιος μου κόλλησε ψείρες από μια ξαδερφούλα του και κολλησα κ εγω..Με το παιδί βρήκαμε λύση,τον κουρέψαμε σχεδόν γουλί,με εμένα όμως? Μήπως ξέρετε αν επιτρέπονται αυτά τα φαρμακα κατά την διάρκεια του θηλασμού? Φαντάζομαι πως οχι,αν το συσχετίσω και με τη βαφή μαλλιών που ξέρω οτι απαγορεύεται..Η κόρη μου μπορεί ναναι μεγάλη,αλλά θηλάζει κάθε 2 ώρες κ κατάτη διάρκεια της νύχτας πολλές φορές

 

 

ποιος ειπε οτι η βαφη απαγορευεται????αν ητανε ετσι ολες θα βγαιναμε με τη ριζα μεχρι κατω,,,,,θα βρω την παραπομπη της αγλαϊας να σου βαλω ,,,,,

 

τωρα ξερω οτι το ζεστο ξυδι βοηθαει πολυ,,,,,και το χτενακι,,,,,,για τα φαρμακα δε ξερω,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

να οριστε

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=161162&postcount=16

 

απο αντιστοιχη ερωτηση στο θηλασμος και βαφη μαλλιων

 

;)

 

και η γενικοτερη συζητηση http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24062&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2+%E2%E1%F6%E7+%EC%E1%EB%EB%E9%F9%ED

 

παντως νομιζω οτι αυτα τα φαρμακα για τις ψειρες δε περνανε στο σωμα μας ,,,,,οπως τα σαμπουαν ενα πραγμα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...