Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφική - παιδική δυσκοιλιότητα - Υπάρχει λύση;


Recommended Posts

Σίγουρα όλοι οι γονείς κάποια στιγμή θα έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα δυσκοιλιότητας με τα παιδιά σας. Εμείς αντιμετωπίσαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με την κόρη μας (σε λίγες μέρες γίνεται 2 ετών), το οποίο έχει εν μέρει βελτιωθεί χωρίς να έχει λυθεί οριστικά. Η παιδίατρος μας είχε δώσει Duphalac το οποίο όμως το δώσαμε μόνο για 4-5 μέρες χωρίς αποτέλεσμα και δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε. Περάσαμε πολύ δύσκολες μέρες, κάνοντας χρήση υποθέτων γλυκερίνης και αργότερα μικροκλυσμάτων.

Δοκιμάσαμε διάφορες μεθόδους θεραπείας. Ενδεικτικά αναφέρω: μεγάλη κατανάλωση νερού, ακτινίδια, δαμάσκηνα, ελαιόλαδο ωμό, μέλι, χαμομήλι κ.α. κ.α. κ.α. Το κοριτσάκι μας, δεν αγαπάει ιδιαίτερα τα φρούτα (άντε ένα την ημέρα με το ζόρι), της αρέσουν πολύ όμως τα λαχανικά όπως λάχανο, μαρούλι, μπρόκολο. Ειδικά μπρόκολο έτρωγε και τρώει 4-5 φορές την εβδομάδα. Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).

Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.

Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δημήτρη, περιστασιακά αντιμετώπισα το πρόβλημα με τον Ιωακείμ. δηλ αν δεν έκανε τη μια μέρα κακά την επόμενη ζορίζονταν, τα κακά ήταν σκληρά κλπ. Σίγουρα έχει να κάνει με το είδος της τροφής που τρώει. Εχω παρατηρήσει ότι αν φάει περισσότερα φρούτα θα είναι πιό μαλακά. Επίσης και το πολύ νερό διευκολυνει. Αφού της αρέσουν τα λαχανικά, είναι καλό γιατί σίγουρα την βοηθά. Παρόλα αυτά έχει πάλι πρόβλημα; Πως το εννοείς; Η μικρή σου κάνει κακά σε καθημερινή βάση αλλά είναι σφικτά; ή κάνει μετά απο μέρες;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, η μικρή το είχε το πρόβλημα από βρέφος;;

Ρωτάω γιατί αν ναι, τότε είναι κάτι που θα το έχει μια ζωή, απλά τα φρούτα, τα λαχανικά κ.τ.λ. απλά βοηθάνε την κατάσταση αλλά δεν πρόκειται ποτέ να την διορθώσουν.

Π.χ. Εγώ από μωρό είχα το ίδιο πρόβλημα, το οποίο και παραμένει...

 

Επίσης όταν περιστασιακά είχα το ίδιο πρόβλημα με την μικρή μου, μου είχε πει η γιατρός μας, να μην βάζω υπόθετα κ.τ.λ. γιατί τότε μαθαίνει το έντερο στην έξτρα βοήθεια και αδρανεί... Οπότε αργότερα τα πράγματα χειροτερέυουν. Βέβαια σε περιπτώσεις που έχουν περάσει πολλές μέρες θα αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις βοηθήματα... τί να κάνεις;;;

Βοηθάει επίσης να της δίνετε σουσαμένιο κουλούρι, χυμό πορτοκάλι (φυσικό) σε άδειο στομάχι, δαμάσκηνα, αλλά τί τα λέω;;; τα ξέρετε μάλλον καλύτερα.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Τρώει επίσης αρκετά όσπρια (κυρίως φακές).

Τώρα, κάνει κακάκια χωρίς κλάματα όπως παλαιότερα, όμως υπάρχουν μέρες που ζορίζεται πάρα πολύ.

Τι εμπειρίες έχετε εσείς; Καμιά καλή ιδέα για να βελτιωθεί η κατάσταση;

 

Δημήτρη από προσωπική εμπειρία επειδή εγώ η ίδια έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οι φακές δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί έχουν σίδηρο και όπου σίδηρο=δυσκοιλιότητα!

Προσπάθησε να μην τρώει αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

κουάκερ κούάκερ και πάλι κούακερ!!!!!! άβραστο ή σε κρέμα.

ή φλοιός απο σιτάρι.

θέλεις να "γεμίσεις" το έντερο με ουσίες που θα τις αποβάλλει γρήγορα επειδή δεν μπορεί πλέον να τις χρησιμοποιήσει - και αυτές είναι όλα τα φαγητά που έχουν μέσα φλοιούς - όπως πχ το allbran,..

δεν θυμάμαι τώρα πως λέγονται οι φλοιοι του σιταριού ....

στο εξωτερικό υπάρχουν ταμπλέτες που τις μασάς και είναι μόνο φλοιός... και είναι για αυτό το λόγο. για να ανακατευτεί με τα κανονικά φαγητά στο έντερο. έτσι το έντερο αφού επεξεργαστεί τα φαγητά τα οποια δεν αφήνουν υπόλλειμα στο έντερο, (και κανονικά δεν παίρνουν χώρο οπότε που να κάνει κακά το παιδί - αφού δεν έχει μείνει τίποτα - οπότε μένουν και περιμένει το έντερο να γεμίσει και άλλο για να δώσει την εντολή να αρχίσει η έξοδος) γεμίζει αμέσως

ο φλοιός αυτός απορροφά πολύ νερό και φουσκώνει και έτσι ΠΑΤ ΚΙΟΥΥΥΥΥΤΤ

μήν πάρεις digestive μπισκότα κτλ έχουν πολύ λίγα φλοιό/ ακατέργαστο αλεύρι..είναι μούφα :) digestive

 

όταν τρώς πολλά τέτοια, μαύρο ψωμι - όχι το σικάλεως - πραγματικά μαύρο ψωμί με σπόρια είναι το καλύτερο.

όμως στα μικρά παιδιά δεν είναι τόσο ασφαλές εάν έχει μεγάλα σπόρια - τσεκάρετέ το πρίν - για αυτό καλυτερα τα allbran μεσα στο γάλα πχ.

 

επειδή είμαι απο μωρό και εγώ δυσκοίλοια ξέρω! :)

 

ένα μυστικό - τα weetos (σαν τα honey loops αλλά καμία σχέση) της weetabix κάνουν μου φαίνεται καλή δουλειά και είναι και νόστιμα.

 

αλλά εγώ θα πρόσθετα φλοιό στο οποιοδήποτε φαγητό. (μπαίνει και στο μαγείρεμα). νομίζω η fytro έχει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μας Φοίβη, παρουσίασε το πρόβλημα όταν σταμάτησε να θηλάζει (περίπου στο 13ο μήνα). Στην αρχή τη βοηθούσαν μερικές γουλιές μητρικό γάλα, οπότε η μαμά την έβαζε στο στήθος κάθε τόσο.

Τώρα το πρόγραμμά της είναι ακανόνιστο. Μπορεί να κάνει 4 μέρες να ενεργηθεί αλλά, μπορεί και να ενεργηθεί 3 μέρες συνεχόμενα. Δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει να εντοπίσουμε κάποια συγκεκριμένη τροφή που να την βοηθάει ή το αντίθετο.

Έχουμε δοκιμάσει και τα κουάκερ και άλλα πολλά όπως σας είπα αλλά χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα.

Τα υπόθετα και τα μικροκλύσματα τα χρησιμοποιήσαμε ελάχιστες φορές και πάντα μετά την 4η μέρα "απραξίας". Ήταν λύση ανάγκης γιατί το παιδί υπέφερε. Τελευταία φορά ήταν πριν από αρκετούς μήνες.

Όταν προσπαθεί να κάνει κακάκια (όρθια πάντα), λόγω του ότι έχει φοβηθεί, σφίγγεται προς τα εμπρός και αυτό δυσκολευει τα πράγματα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με την κληρονομικότητα, αφού και η μαμά είχε το ίδιο πρόβλημα στην ηλικία της.

Επίσης έχουμε δοκιμάσει και το πολύ περπάτημα...

Η παιδίατρος μας είπε ότι δεν πρέπει να τρώνε όσπρια τα παιδιά πριν τους 12 μήνες γιατί είναι δύσπεπτα. Της Φοίβης της δώσαμε όσπρια γύρω στο 10ο μήνα αν θυμάμαι καλά. Εσείς τι κάνατε με τα όσπρια;

Επίσης, τώρα πίνει αρκετό γάλα (φρέσκο), περίπου 800 ml το 24ωρο. Γενικά το γάλα μας είπαν ότι δυσκολεύει τα πράγματα. Για να της μειώσουμε την ποσότητα της το αραιώνουμε με χαμομήλι (50-50).

Το έχετε δοκιμάσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθεί να κάνει κακάκια (όρθια πάντα), λόγω του ότι έχει φοβηθεί, σφίγγεται προς τα εμπρός και αυτό δυσκολευει τα πράγματα. Υποθέτω ότι έχει να κάνει και με την κληρονομικότητα, αφού και η μαμά είχε το ίδιο πρόβλημα στην ηλικία της.

Επίσης έχουμε δοκιμάσει και το πολύ περπάτημα..

 

Αν το πρόβλημα είναι ότι "δεν της έρχονται", βοηθάει το τρέξιμο και ο χορός (μέσα στο σπίτι, αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα). Με τη Βίκυ μας το κάνει ο μπαμπάς της συχνά αυτό: βάζει δυνατά μουσική και ανάλογα με το είδος χορέυουν, τρέχουν γύρω γύρω από το τραπέζι ή κάνουν παρέλαση (!!!) Και πάντα μετά της έρχονται!

Επίσης βοηθά να μπει σε ένα πρόγραμμα, δηλαδή να τα κάνει συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα. Αν ενεργείται κάθε μέρα, θα έιναι πιο μαλακά και υδαρή και δε θα ζορίζεται.

 

Μαρία, Μπιζέλι, Σοφία, και εγώ όταν ήμουν μωρό ήμουν δυσκοίλια, αν και έτρωγα γαβάθες με φρουτόκρεμα (τα κακάκια μου ήταν σαν κεφτεδάκια, μου λέει η μαμά μου) και δυστυχώς εξακολουθώ να είμαι... :cry: Άτιμη κληρονομικότητα :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν συστήσει έναν πολύ καλό γιατρό για αυτό το θέμα,

είναι παιδίατρος - γαστρεντερολόγος - διατροφολόγος και παρακολουθεί πολλά παιδάκια με ΔΑΔ που έχουν λόγου της πάθησης πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, εμείς είμαστε τυχεροί και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

 

Λέγεται Σιαφάκας Κων/ως , είναι στην Ηλιούπολη και το τηλέφωνο :2109944854

 

Δεν χάνεται να του κάνεται μια επίσκεψη!

Link to comment
Share on other sites

agela, σε ευχαριστώ αλλά μένω Γιάννενα...

Παρ' όλα αυτά, είμαι πεπεισμένος ότι οι γιατροί περισσότερο πειραματίζονται παρά βοηθάνε λόγω γνώσης. Έχω περισσότερο εμπιστοσύνη σε πρακτικές μεθόδους χωρίς τη χρήση φαρμάκων... Για αυτό το λόγο άλλωστε συμμετέχω σε αυτό το forum.

Πιστεύω ότι ο καθένας μας με τις εμπειρίες του μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλον να λύσει το πρόβλημά του.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός αυτός είναι περισσότερο ομοιοπαθητικός και είναι κατά των κλασσικών φαρμάκων που κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό!!!

Τώρα ναι ... η τεράστια απόσταση είναι ένα προβλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ανέφερα τα κριθαρένια και γενικά τα παξιμάδια τα σκούρα. (όχι φρυγανιές)

Έχω δεί παιδιά που έχουν μάθει και τα τρώνε σαν μπισκότο...

τα πιπιλάνε και τα τρώνε σιγά σιγά.

μπορείτε να τα βρέχετε λίγο για να μουλιάσουν.

φυτικές ίνες είναι αυτό που χρειάζονται όλοι που είναι δυσκοίλιοι... (επιμένω εγώ :) )

 

Δημήτρη δοκίμασες να της βάζετε στο φαγητό λίγο κριθαρένιο παξιμάδι μουλιασμένο? αν το ανακατέψεις δεν θα το καταλαβαίνει κιόλας σε περίπτωση που δεν της αρέσει σκέτο...

 

οπωσδήποτε πάντως δοκίμασε να βάλεις στο φαγητό αυτά της φύτρο, τον φλοιό σιταριού που είναι σκέτος. είναι πολύ μικρά κομματάκια, δεν είναι ολόκληρα σπόρια ή κάτι τέτοιο.

με όλα αυτά αυξάνεται ο όγκος, και μαλακώνουν τα κακά. βγαίνουν πιό γρήγορα αλλά και πιό εύκολα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανέφερα τα κριθαρένια και γενικά τα παξιμάδια τα σκούρα. (όχι φρυγανιές)

Έχω δεί παιδιά που έχουν μάθει και τα τρώνε σαν μπισκότο...

τα πιπιλάνε και τα τρώνε σιγά σιγά.

μπορείτε να τα βρέχετε λίγο για να μουλιάσουν.

φυτικές ίνες είναι αυτό που χρειάζονται όλοι που είναι δυσκοίλιοι... (επιμένω εγώ :) )

 

Δημήτρη δοκίμασες να της βάζετε στο φαγητό λίγο κριθαρένιο παξιμάδι μουλιασμένο? αν το ανακατέψεις δεν θα το καταλαβαίνει κιόλας σε περίπτωση που δεν της αρέσει σκέτο...

 

οπωσδήποτε πάντως δοκίμασε να βάλεις στο φαγητό αυτά της φύτρο, τον φλοιό σιταριού που είναι σκέτος. είναι πολύ μικρά κομματάκια, δεν είναι ολόκληρα σπόρια ή κάτι τέτοιο.

με όλα αυτά αυξάνεται ο όγκος, και μαλακώνουν τα κακά. βγαίνουν πιό γρήγορα αλλά και πιό εύκολα.

 

 

 

 

 

 

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Μαρια που τα βρισκει κανεις αυτα τα φυτρο????Αντιμετωπιζουμε και μεις αναλογο προβλημα με το μικρο χωρις να εχουμε κληρονομικο.

 

ΔΗΜΗΤΡΗ !!!!!!!!εμας μας εχουν βοηθησει καπως τα κορν φλεικς(μη φανταστεις κατι θεαματικο απλως οταν εχει να κανει 4 ημερες κακα οταν φαει μπορει να παει πιο γρηγορα) οπως επισης και ο τραχανας τον οποιο μαγειρευω με γαλα και ο μικρος τον τρωει πολυ και τα γιαουρτια.Επισης συνοδευω ολα τα φαγητα του με ντοματα με λαδακι ενω σε πολυ δυσκολες ημερες πολτοποιουσα μελιτζανα κολοκυθακι και ντοματα τα εκανα νοστιμοτατη σαλτσα και την εβαζα ειτε στα μακαρονια ειτε την εκανα πατσιτσιο χωρις κιμα μονο με λαχανικα.Το ρυζι το εχουμε σχεδον κομμενο και μονο κανενα σπανακορυζο οχι πολυ συχνα.Ωστοσο δεν μπορω να ελεγξω το φαγητο του παιδικου.Μπορει να εχω το μενου αλλα δεν μπορω να τους επιβαλω ειδικη διατροφη για το μικρο και προσπαθω στο σπιτι στα υπολοιπα γευματα.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Μαρια και προσθετω οτι τα ALL BRAN τα μπαστουνακια εχουν καλυτερα αποτελεσματα και αν πιεις και μπολικο νερακι..τρεχεις.

ωστοσο ομως συμβουλευτειτε καποιον γιατρο.δεν ειναι παραξενο που κανετε ολα τα γιατροσοφια και δεν παει τουαλετα το παιδι???

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσουν τα ALL BRAN και τα συναφή πρέπει να τρώγονται συστηματικά (μια φορά κάθε μέρα). Αλλιώς δεν κάνουν τίποτα. Πάντως εμένα ακόμη και αυτό δεν με βοήθησε.

Επίσης για τις φακές θα συμφωνήσω ότι μάλλον τα κάνουν τα πράγματα χειρότερα και δεν βοηθάνε...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συμφωνω με την Μαρια και προσθετω οτι τα ALL BRAN τα μπαστουνακια εχουν καλυτερα αποτελεσματα και αν πιεις και μπολικο νερακι..τρεχεις.

ωστοσο ομως συμβουλευτειτε καποιον γιατρο.δεν ειναι παραξενο που κανετε ολα τα γιατροσοφια και δεν παει τουαλετα το παιδι???

 

demi, τα γιατροσόφια μας τουλάχιστον δεν επιβαρύνουν την υγεία του παιδιού. Αν θυμάμαι καλά, έχω γράψει παραπάνω ότι τον πρώτο καιρό πήγαμε στην παιδίατρο χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Όχι μόνο δεν είχαμε αποτελέσματα αλλά μας έδωσε και φάρμακα. Η δυσκοιλιότητα δεν αντιμετωπίζεται με φάρμακα. Όμως, η τακτική των γιατρών σχετικά με τη χορήγηση φαρμάκων είναι γνωστή...

Τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

δημήτρη επειδή και εγώ κατά καιρούς αντιμετωπίζω πρόβλημα - και στην παρούσα φάση- εφάρμοσα το εξής: 1-2 ακτινίδια και 2-4 αποξηραμένα βερίκοκα - δαμάσκηνα! Σε μένα αυτό μόνο πιάνει...αλλιώς όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα (παξιμάδια, χόρτα, λαχανικά) δεν έκαναν τίποτα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σημειώσω ότι ότι αλλαγές κάνετε στην διατροφή, πρέπει να είναι σταδιακές και με μικρές ποσότητες στην αρχή.

Δηλαδή εάν ένα παιδάκι ( ή και ενήλικας) φάει ξαφνικά μια μερίδα allbran ή άλλα δημητριακά ή ψωμί μαύρο, όταν δεν έχει ξαναφάει, μπορεί αυτό να προκαλέσει αέρια ή άλλα γαστρεντερικά, απλώς επειδή το σύστημα δεν το έχει συνηθίσει ακόμα.

λίγο λίγο δηλαδή.

Έψαξα για το πίτουρο σίτου, που είναι σε νιφάδες και δεν το έχει πιά εδώ στην Ελλάδα,... στην αλλατίνη που ρώτησα έχουν μόνο το πίτουρο βρώμης - που απο ότι ξέρω είναι το all bran.

Είναι κρίμα γιατί το πίτουρο σίτου, το βάζεις στα φαγητά κιόλας. (σε αλμυρά, και γλυκά, κέικ και μπισκότα)

 

σε αυτά τα λίνκ μπορείτε να τα βρείτε απο γερμανία - εκεί υπάρχουν σε όλα τα σούπερμάρκετ κτλ.

http://www.medpex.de/product.do;jsessionid=LCBDLNOJKBGL?p=2519781&n=kleie-plus-weizenkleie-tabletten

http://www.medikamente24.de/product_info.php/info/p2519781_KLEIE-PLUS-Weizenkleie-Tabletten.html

 

http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p3225886_WEIZENKLEIE.html

 

http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p4083589_WEIZENKLEIE.html

http://www.apotheke-online-internet.de/product_info.php/info/p258690_FLOHSAMENSCHALEN.html

επίσης ο λιναρόσπορος λέγεται ότι κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά και εδώ δεν βρήκα που υπάρχει.

Γενικά, στην Γερμανία υπάρχουν καταστήματα που λέγονται drogerie όσο πολλά και τα σούπερ μαρκετ, και έχουν ράφια ολόκληρα με προιόντα φυτικά, και για δυσκοιλιότητα και για τα πάντα - θεωρούνται κάτι πολύ απαραίτητο...

εδώ ακόμα :) και φυσικά οι τιμές είναι εντελώς διαφορετικές αν δείτε κιόλας...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκοιλιότητα δεν αντιμετωπίζεται με φάρμακα. Όμως, η τακτική των γιατρών σχετικά με τη χορήγηση φαρμάκων είναι γνωστή...

Τα πάντα θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους.

 

Συμφωνώ και επ'αυξάνω!!! Εξάλλου είναι κατα ένα μέρος και ψυχοσωματικό, όπως και το ευερέσθητο έντερο (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια).Διάβασε το παρακάτω Δημήτρη, είναι ενδιαφέρον:

 

“Μη φαρμακευτική αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας”

της Μελίνας Καριπίδου

(23 Απριλίου2006)

 

Η δυσκοιλιότητα είναι περισσότερο ένα σύνολο συμπτωμάτων παρά μια ασθένεια και αποτελεί μια από τις πιο συχνές διαταραχές του πεπτικού συστήματος. Απασχολεί άτομα όλων των ηλικιακών ομάδων, αλλά απαντάται, συχνότερα στην παιδική και την τρίτη ηλικία, ενώ παρατηρούνται διαφορές και μεταξύ των φύλων.

 

Τα συμπτώματα της δυσκοιλιότητας περιλαμβάνουν κενώσεις λιγότερες από 3 φορές την εβδομάδα, έντονη πίεση κατά τη διάρκεια των κενώσεων, αίσθημα ατελούς κένωσης και σκληρά κόπρανα για ένα διάστημα 3 μηνών. Οι δύσκολες κενώσεις, τα σκληρά κόπρανα ή η αδυναμία πλήρων κενώσεων σε καθημερινή βάση δε σημαίνουν δυσκοιλιότητα, άλλα κάποια δυσλειτουργία του εντέρου.

 

Η δυσκοιλιότητα μπορεί να οφείλεται σε ορισμένα νοσήματα ή φυσιολογικές καταστάσεις, όπως η εγκυμοσύνη, αλλά οι πιο κοινές αιτίες εμφάνισής της περιλαμβάνουν:

· Μη ισορροπημένη διατροφή και μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών

· Μειωμένη φυσική δραστηριότητα

· Αφυδάτωση

· Μειωμένη ενεργειακή πρόσληψη (υποθερμιδικές δίαιτες αδυνατίσματος)

· Λήψη ορισμένων φαρμάκων (π.χ. συμπληρώματα σιδήρου, αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά, κα)

· Ταξίδια, στρες και άτακτο πρόγραμμα κενώσεων

 

Όλοι οι παραπάνω παράγοντες είναι τροποποιήσιμοι, για αυτό πριν μπείτε στη διαδικασία των καθαρκτικών, είναι καλό να εντοπίσετε αν κάποιος από αυτούς υπάρχει και να προσπαθήσετε να τον αλλάξετε.

 

Ως προς τη διατροφή, θα πρέπει αφενός να αυξηθεί η κατανάλωση τροφίμων που προάγουν την κινητικότητα του εντέρου και βοηθούν στις κενώσεις, αφετέρου να περιοριστούν τρόφιμα που πιθανώς ευνοούν τη δυσκοιλιότητα. Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν γενικώς τα φρούτα και λαχανικά και τα προϊόντα ολικής αλέσεως, με ιδιαιτέρως ευεργετική επίδραση από το ακτινίδιο, τα δαμάσκηνα (φρέσκα και αποξηραμένα), τα σύκα (φρέσκα και αποξηραμένα) και τα δημητριακά πρωινού υψηλής περιεκτικότητας σε διαιτητικές ίνες. Στη δεύτερη κατηγορία έχουν κατηγορηθεί ότι ανήκουν η μπανάνα, τα μαγειρεμένα καρότα, το άσπρο ρύζι, τα επεξεργασμένα τρόφιμα και τρόφιμα με υψηλό ποσοστό λίπους. Επίσης, η υπερβολική πρόσληψη γάλακτος έχει συσχετισθεί με περιστατικά δυσκοιλιότητας στα παιδιά, αλλά ενδεχόμενη μείωσή του θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και να συνοδεύεται, εάν χρειάζεται, από αντικατάσταση με αντίστοιχες διατροφικές πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρήκα ένα πίνακα που λέει ποιά τρόφιμα έχουν αυτές τις περήφιμες ίνες που πρέπει να λαμβάνεις όταν έχεις δυσκοιλιότητα:

 

Τρόφιμο(100 γραμμάρια) Διαιτητικές ίνες(γραμμάρια)

Αμύγδαλα 12,9

Αρακάς 4,7

Βατόμουρα 6,6

Βερίκοκα ξηρά 18,1

Δαμάσκηνα 2,3

Δαμάσκηνα ξηρά 12,8

Ινδική καρύδα αποξηραμένη 21,1

Καρύδια 5,9

Κάστανα 6,1

Κουάκερ 6,8

Κουκιά ξερά κοκκινιστά 7,6

Λαχανάκια Βρυξελλών 3,8

Μπάμιες 4,5

Ρεβίθια 5,1

Φάβα 4,1

Φασόλια γιαχνί 6,9

Φασόλια γίγαντες πλακί 7,3

Χόρτα βραστά 2,6

Δημητριακά All Bran 30

Δημητριακά Bran Flakes 17,3

Δημητριακά Fruitʼ n Fiber 10,1

Δημητριακά Muesli 10,5

Δημητριακά Shredded Wheat 10,1

Δημητριακά Shreddies 10,9

Δημητριακά Sultana Bran 15,5

Δημητριακά Weetabix 11,6

Link to comment
Share on other sites

Bizeli αυτό είναι το πιό δυνατό - αλλά δεν φαινόταν καλά.

Δημητριακά All Bran 30

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι το είδα και εγω μετά που τα ξανακοίταξα μαράκι..απλά μου έκανε πολύ εντύπωση η ινδική καρύδα γιατί εκεί που νομίζεις ότι τα χεις ψάξει όλα (όπως έχω πει έχω θέμα με το έντερο μου :lol::lol: ) τσουυυυπ βλέπεις ότι υπάρχουν και άλλα :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...