Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το κοψιμο της πιπιλας


Recommended Posts

:( Η 8χρονη κορη μου δεν εχει κοψει ακομα την πιπιλα. Καθε βραδυ τη ζηταει για να κοιμηθει. Τι μπορω να κανω για να τη βοηθησω να την κοψει?

Μηπως ειναι καλυτερα να την εξαφανισω χωρις δικαιολογια? Ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος? Το εχω βεβαια συζητησει πολλες φορες μαζι της χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου daisy..

 

έχει μικρότερη αδερφή ?

υπάρχει περίπτωση να νιώθει πιεσμένη να καταφέρει πράγματα που ίσως ακόμα να μήν είναι η ώρα τους για εκείνη?

 

Τα παιδιά όταν σε τέτοια ηλικία καταφεύγουν στη λύση της πιπίλας ή ενός άλλου πράγματος (αρκουδάκι) που έχουν ανάγκη για να κοιμηθούν, έχουν ανάγκη να νιώσουν "μωρά" δηλαδή να νιώσουν φροντίδα και ασφάλεια.

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι είναι πιεσμένα να γίνουν "μεγάλα" ίσως απο το σχολείο ή απο τους γονείς και έτσι υποχωρούν έστω με τη συμπεριφορά τους το βράδυ όπου τους είναι επιτρεπτό, σε ένα προηγούμενο αναπτυξιακό στάδιο.

Ειδικά και όταν υπάρχει μικρότερο αδερφάκι είναι ευκαιρία να το μιμηθούν για να πάρουν και περισσότερη προσοχή...

 

Εάν πάρεις την πιπίλα με το ζόρι, θα εμποδίσεις μία πραγματική ανάγκη της κόρης σου...

 

Στη θέση σου θα της την έδινα και θα της την έδινα με χαρά, εάν αυτό την κάνει να νιώθει καλά.

 

Εάν τώρα προκαλεί η πιπίλα κάποιο οδοντιατρικό πρόβλημα είναι άλλο θέμα. Εκεί ίσως θα μπορούσες με συζήτηση να της προτείνεις να ανταλλάξει την πιπίλα με κάτι άλλο που θα αγαπάει πολύ που δεν θα της κάνει κακό στα δόντια..

 

 

Όμως πραγματικά η πιπίλα δεν κάνει κακό στην ψυχολογία ενός παιδιού εάν τη χρησιμοποιεί μόνο το βράδυ. Κακό θα έλεγα ότι κάνει να κατηγορηθεί το παιδί ότι αυτό που κάνει είναι μωρουδίστικο μιάς και αυτό θα το έκανε να αισθανθεί ενοχή - για μία ανάγκη που έχει, που καλό θα ήταν να ακουστεί.

 

 

ελπίζω να σε βοηθησα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια,

ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ειμαι καινουριο μελος και χαρηκα που

πηρα τοσο γρηγορα απαντηση. Ολα αυτα που αναφερεις τα εχω σκεφτει κι εγω. Αν και εχει μεγαλυτερο αδερφο αρκετες φορες της αρεσει να μωρουδιζει. Παντως ανακουφιστηκα που ακουσα κι απο καποιον αλλον οτι δεν ειναι τοσο τρομερο...

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Geia sou, emena o mikros mou einai 2 xronon kai ksafnika tin Paraskeui pou perase, apofasise na tin petaksei. Eixe erthei enas filos sto spiti kai mallon ntrapike pou tou eipe oti akoma exei pipila, kai eipe stin mitera tou na tin petaksei. Apo tote tin exei zitisei kana dyo fores alla prospathisame na ton kanoume na tin ksexasei zitontas tou na mas voithisei se alles douleies mesa sto spiti. (anama tzaki). Exoune perasei 3 imeres kai mallon tin exei ksexasei teleios. Auto pou ithela na sou po einai oti otan prospathisa me ton ena or ton allo tropo i antidrasi tou eitan megali eno tora pou peire tin apofasi monos tou, den antidra katholou. Opote kalytera na min piezeis katastaseis, kapoia stigmi tha tin kopsei moni tis

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η δικιά μου κόρη 4 ετών έκοψε την πιπίλα πρόσφατα. Τη ζητούσε κυρίως το βράδυ, αλλά έβλεπα ότι γενικά είχε αρχίσει να κολλάει και να τη θέλει και τα απογεύμετα και γενικότερα όταν έβλεπε τη μικρή της αδερφή με πιπίλα.

Καθήσαμε το συζητήσαμε.... και της είπα ότι αν την αφήσουμε στον Άγιο Βασίλη στο τζάκι θα την πάρει να την πάει σε άλλο παιδάκι και θα της αφήσει 2 δώρα. Με τα 2 δώρα ικανοποιήθηκε πάαααρα πολυ και έτσι σταμάτησε να τη φοράει 2 μέρες πριν έρθει ο Άγιος Βασίλης.

Έτσι και έγινε και το χάρηκε πολύ. Δεν την πίεσα.. απλά τη βοήθησα με την επιβράβευση του Άγιου Βασίλη.. γιατι είχα βαρεθεί να ψάχνω την πιπίλα σε όλο το σπίτι και να με ξυπνάει το βράδυ να την ψάχνουμε.

 

Τώρα που και που μου αναφέρει ότι πριν κοιμηθεί σκέφτεται την πιπίλα και της λέω ότι εκείνη την ώρα πρέπει να σκέφτεται κάτι άλλο και να το ξεπερνάει. Είναι πάντως μεγάλος εθισμός και βλέπω ότι ενώ έχουν περάσει 2 εβδομάδες και γενικά αραιώνει να την αναφέρει που και που... τη θέλει πραγματικά.

Μετά από αυτό μου ζητάει μόνη της πλέον να πίνει το γάλα στην κούπα και όχι στο μπουκάλι, γιατί το συζήτησαν με τα παιδάκια στο σχολείο.΄

Έτσι κάθε φορά τη ρωτάω θέλεις το γάλα στη κούπα ή το μπουκάλι και αναλόγως μου λέει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΠΙΠΕΡΙ!!!!

οχι κανα τονο και το καψετε το παδι :oops:

Λιγο στην ακρη θα το καψει, και θα του πεις αγαπη μου χαλασε η πιπιλα.

Ειναι δοκιμασμενο σε 3 ανηψια μου.

Στο δικο μου να δω τι θα κανω που βαζει δαχτυλο :cry:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαμε και είδαμε και απο τα άρθρα σε παιδοδοντικά site καλύτερα πιπίλα παρά δάχτυλο :) οπότε.... διαλέγεις και παίρνεις :):)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγώ έχω βρεθεί σε απόγνωση μ'αυτό το ζήτημα. Η κόρη μου είναι 4,5 και δεν έχει καμιά διάθεση να κόψει το δάχτυλο. Έχω δοκιμάσει με το καλό με το κακό, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Αρχίζω να σκέφτομαι να ζητήσω την συμβουλή ψυχολόγου. :(

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρεθεί σε απόγνωση μ'αυτό το ζήτημα. Η κόρη μου είναι 4,5 και δεν έχει καμιά διάθεση να κόψει το δάχτυλο. Έχω δοκιμάσει με το καλό με το κακό, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Αρχίζω να σκέφτομαι να ζητήσω την συμβουλή ψυχολόγου. :(

 

Θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει στο σχολείο (πρώτες τάξεις του δημοτικού) με το δάχτυλο στο στόμα... :oops:

Πάντως τα δόντια μου είναι εντάξει! :lol: (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο)

Link to comment
Share on other sites

εάν αισθάνεσαι ότι χρειάζεσαι την συμβουλευτική ενός ψυχολόγου, για να καταλάβεις την ανάγκη της κόρης σου, μην διστάσεις να την πάρεις.

υπάρχει το τηλέφωνο 801 801 1177, όπου μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να σου μιλήσουν έμπειροι ειδικοί.

 

εγώ έβαζα το δάχτυλο στο στόμα μέχρι και 6-7 ετών! αλλά όχι στο σχολείο, την ημέρα, - το χρειαζόμουν για να κοιμηθώ το βράδυ, σε συνδυασμό με ένα λαγουδάκι που είχα.

 

η μητέρα μου βρισκόταν σε απόγνωση για αυτό το πράγμα, και έκανε όλα τα λάθος πράγματα - με φυσικά πολύ άσχημα αποτελέσματα.

 

γενικά το να βάζει ένα παιδί το δάχτυλο στο στόμα σε ηλικία νηπιαγωγείου και δημοτικού, σημαίνει ότι έχει ανάγκη απο κάτι - εγγύτητα? τρυφερότητα? αποδοχή? ... πάντως το κάνει σίγουρα για κάποιο σκοπό.

το αποτέλεσμα είναι καλό, γιατί ηρεμεί το παιδί, και είναι μια λύση η οποία το ικανοποιεί.

Μόνο καλό θα κάνει, να δεί κανείς με πιο αναλυτική ματιά τα πράγματα, τα διάφορα συμβάντα, τι έχει γίνει στην οικογένεια, αλλαγές, άδερφάκι κτλ, που μπορεί να έχει φέρει σε ανησυχία την κόρη σου, η οποία ανησυχία ίσως και να μην έχει αισθανθεί την ελευθερία να εκφράσει, και δεν αισθανόταν το ότι κάποιος υπάρχει που να μπορεί να την ηρεμήσει σε αυτή της την ανησυχία. έτσι, το δάχτυλο, παίρνει αυτό τον ηρεμιστικό ρόλο.

 

εάν κάνεις κάτι, δεν θα το κάνεις δηλαδή για να σταματήσει να χρησιμοποιεί το δάχτυλο, αλλά για να δείς εάν, υπάρχει κάτι που χρειάζεται και δεν το έχεις καταλάβει.

απο τη στιγμή που το έχει ανάγκη, δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να την εμποδίσεις - μιάς και είναι κάτι που της προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην δική μου περίπτωση, ξέρω ότι όταν εγώ ήμουν 5 ετών, η αδερφή μου 3, η μητέρα μου έμεινε έγγυος και απέβαλε, και ήταν αγοράκι, κάτι το οποίο ήθελε πάρα πολύ. απο τότε, δεν κατάφερε να επανέλθει δηλαδή για κάποιο λόγο ήταν συνεχώς θυμωμένη. απο ότι μου είπε, τώρα τελευταία απο την αρχή ήθελε περισσότερο απο όλα αγοράκι. έιναι μεγάααλη ιστορία.

Πάντως, και λογω αυτού, και λόγω του ότι εκείνη είχε μια πιο laisez faire θεωρία για την ανατροφή μας, και της απουσίας του πατέρα μου λόγω του επαγγελματος του πιλότου, εγώ αισθανόμουν "χύμα στο κύμα" που λέμε.

 

το γεγονός ότι σου προκαλεί απόγνωση και το γράφεις έτσι, μου θύμισε αρκετά το πως αισθανόταν η μητέρα μου για αυτό. το θεωρούσε αδυναμία και κάτι "παιδιάστικο". και εκείνη είχε πει, ότι θα ρωτήσει ψυχολόγο, (γιατί πίστευε ότι κάτι έχω)

έλα όμως που τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι αδύναμα, και είναι "παιδιάστικα" και έχουν ανάγκη την ενεργή και συναισθηματική παρουσία του γονιού :) .

το να βάζουν το δάχτυλο στο στόμα είναι και ένας τρόπος πισωγυρίσματος που δείχνει κιόλας πιο μεταφορικά την ανάγκη αυτή -

ένα μωρό το κάνει αυτό γιατί ξέρει ότι θα το ηρεμήσει - είναι τόσο πρωτόγονος και βασικός τρόπος για να ηρεμεί το παιδί τον εαυτό του που συμβαίνει και απο την κοιλιά της μαμάς στην εγκυμοσύνη.

όσο πιο μικρά είναι τα παιδιά τόσο πιο εξαρτημένα είναι, και όταν ένα παιδί που είναι 4,5 ετών δείχνει ότι θέλει να του συμπεριφερθείς όπως σε ένα πιο μικρό "μωράκι" σημαίνει ίσως ότι κάτι δεν παίρνει αρκετά..

(ή ότι δέχεται απαιτήσεις που αντιστοιχούν σε μεγαλύτερο παιδί στις οποίες με αυτό το τρόπο δείχνει ότι δε μπορεί να ανταπεξέλθει)

 

δεν ξέρω εάν είναι αυτά που γράφω, υπερβολικά, θα ήθελα και τη γνώμη της Αικατερίνης σε αυτό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αρχικά έχει σημασία να δούμε πότε βάζει το παιδί το δάχτυλο στο στόμα. Όταν αγχώνεται; όταν φοβάται; όταν το μαλώνουν; όταν περιμένει κατι και αγωνια; όταν βαριέται και δεν έχει τι να κάνει; όταν χαλαρώνει λίγο πριν κοιμηθεί; στις περισσότερες από τις παραπάνω περιπτώσεις; Προσπάθησε να την παρατηρήσεις για λίγο διάστημα. Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις την κατάσταση που βρίσκεται όταν το κάνει και ίσως και την αιτία που το προκαλεί.

 

Συμφωνώ με όσα γράφει η Μαρία Στυλιανάκη. Πολλές φορές το πιπίλισμα του δαχτύλου οφείλεται σε ανάγκη του παιδιού να νιώσει μικρότερο, να κερδίσει περισσότερα χάδια και αγάπη. Με άλλα λόγια φοβάται να μεγαλώσει και προτιμά να μένει και να δείχνει μικρότερο. Συνήθως, αυτό συμβαίνει όταν το παιδί νιώθει πιεσμένο από τις απαιτήσεις ή τις προσδοκίες των γονιών του.

 

Επίσης, μπορεί κάποιο παιδί να πιπιλά το δάχτυλό του επειδή νιώθει ανασφάλεια και φοβάται για κάτι. Το πιπίλισμα συνδέεται με την ανάμνηση της ικανοποίησης και της ασφάλειας που ένιωθε όταν θήλαζε και προκαλέι αίσθημα ασφάλειας και ηρεμίας στο παιδί. Αν συμβαίνει αυτό, δεν είναι σκόπιμο να του το κόψουμε βίαια, αλλά περισσότερο θα βοηθούσε να ενισχύσουμε την αυτοπεποίθησή του και την αίσθηση ασφάλειας και σιγουριάς.

 

Τέλος, δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ένα παιδί πιπιλά το δάχτυλό του μόνο και μόνο όταν δεν έχει κάποις ενδιαφέρουσα και ικανοποιητική δραστηριότητα να ασχοληθεί. Δες αν βοηθά όταν το κάνει να της αποσπάς την προσοχή δίνοντάς της με κάτι να ασχοληθεί.

 

Πάντως, όπως και να έχουν τα πράγματα το πιπίλισμα του δαχτύλου μέχρι και την ηλικία των 5-6 ετών είναι αρκετά συχνό στα παιδιά και ειδικά πριν κοιμηθούν-μέχρι και 7 ετών. Δεν αποτελεί σημάδι ανησυχίας για τους γονείς, εκτός αν το δάχτυλο στο στόμα καθυστερεί ή γενικά εμποδίζει την εκμάθηση και την έκφραση του λόγου, προκαλεί προβλήματα άρθρωσης ή προκαλεί πειράγματα από άλλα παιδιά.

 

Εύη, επίσης, διάβασε αν θέλεις κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=207&postdays=0&postorder=asc&start=45

υπάρχουν πολλές σχετικές εμπειρίες και απόψεις και πιστεύω θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση.

Η Ελενίτσα μου βάζει το δάχτυλο στο στόμα όταν πεινάει και όταν θέλει να κοιμηθεί. ¨Εχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτό το ζήτημα και πιστεύω πως καταλαβαίνει πως δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που κάνει. Αποφασίσαμε από κοινού να δένουμε χαλαρά μ'ένα επίδεσμο το χέρι της το βράδυ. Το πρόβλημα είναι την ημέρα και όσο το σκέφτομαι εκεί είναι το δυσκολότερο σημείο. Οταν τρώει δεν χορταίνει. Τρώει πολύ μικρές ποσότητες και βάζοντας το δάχτυλο "χορταίνει". Τώρα τελευταία προσπαθεί ακόμα περισσότερο, γιατί κακά τα ψέμματα έχει γίνει συνήθεια και δεν κόβεται εύκολα. Εχω κλείσει ραντεβού με την ψυχολόγο του δήμου που μένω, ελπίζω να με βοηθήσει να δω κάποια παράμετρο που δεν έχω συνειδητοποιήσει. Ευχαριστώ πολύ και για το τηλ. που μου δώσατε σίγουρα θα μου είναι χρήσιμο. Το κακό είναι πως και η μικρή μου 8 μηνών βάζει όχι ένα δάχτυλο, αλλά δυο. Από το κακό στο χειρότερο. Προσπάθησα να της δώσω πιπίλα αλλά ούτε και αυτή, την πήρε. Οταν πεινάει, όταν θέλει να ρευτεί και όταν νυστάζει αυτά τα δαχτυλάκια μπαίνουν στο στόμα. Τι φταίνε τα καημένα τα δαχτυλάκια; :?

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

επίδεσμο?....?

πρέπει να σου πω ότι δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό,....

είναι μια ανάγκη που πρέπει να καλυφθεί έτσι ή με άλλο τρόπο.

δεν μπορώ να φανταστώ πως αυτό θα την βοηθήσει... :(

 

Εύη πρίν πάς στον ψυχολόγο του δήμου, επειδή έχουμε ακούσει διάφορα περιστατικά με ψυχολόγους του δήμου (όχι του συγκεκριμένου)

παρε πρώτα τηλέφωνο στην γραμμή σύνδεσμος 801 801 1177 για είσαι ενημερωμένη.

 

 

τα παιδιά σε αυτή την ηλικία τρώνε μικρές ποσότητες. εάν το βάρος της είναι κανονικό μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης και ο παιδίατρος βρίσκει την ανάπτυξη της φυσιολογική τότε αυτό δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας.

 

έχει γίνει συνήθεια και δεν κόβεται εύκολα

το όλο θέμα δεν είναι απλώς μια συνήθεια.....

νιώθω κάπως ότι δεν κατάλαβες τα όσα έχουμε γράψει πιο πάνω...?

 

καταλαβαίνει πως δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που κάνει.

μα όμως είναι ότι καλύτερο έχει!

για να αλλάξεις αυτή της την πράξη, πρέπει να της βρείς κάτι άλλο καλύτερο που να την ηρεμεί..... όχι απλώς να το κόψει.

είναι πιθανό αν της κόψεις αυτη τη επιθυμία, να της βγούν ανησυχίες με άλλο τρόπο - πχ να τρώει τα νύχια της......

 

ελπίζω να σε ενημερώσουν κατάλληλα απο την γραμμή, και ο ψυχολόγος του δήμου....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το βράδυ δε βάλαμε τον επίδεσμο, μετά από την επιφύλαξή σας για την ορθότητα αυτού του τρόπου, κι όμως δεν έβαλε το δάχτυλο στο στόμα. Αυτό που με χαροποίησε επίσης είναι πως εδώ και 2 μέρες μου λέει πως πεινάει και περιμένει να της φέρω ένα σνακ και έτσι αποφύγαμε το πιπίλισμα για δυο μέρες. Ελπίζω να συνεχιστεί. :P

Η Ελενίτσα μου είναι ένα χαρούμενο, ζωντανό, πολύ ομιλιτικό και κοινωνικό παιδάκι. Φυσικά κάνουμε αρκετά λάθη στη διαπεδαγώγησή της, όμως είμαστε κοντά της και οι δυό μας και προσπαθούμε να μην έχει κενά ψυχολογικά ή άλλα, γι'αυτό δε νομίζω πως το πιπίλισμα έχει να κάνει με κάποια ψυχολογική έλλειψη. Τουλάχιστο δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω, γι'αυτό και σκέφτηκα να ζητήσω τη συμβουλή κάποιου ειδικού. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα τηλ. πρώτα στη γραμμή που μου δώσατε. Θα σας κρατάω ενήμερους με το στρατόπεδο. :D

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εύη χαίρομαι που βρίσκετε άλλους τρόπυς να αντιμετωπίσετε το ζήτημα που σας απασχολεί.

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα να σου πω να μη σε ανησυχεί και σε αγχώνει τόσο πολύ το πιπίλισμα του δαχτύλου. Όταν τα παιδιά παίρνουν πιπίλα ή βάζουν κάποιο ή και κάποια δάχτυλα στο στόμα δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καλυμένα συναισθηματικά. Είναι πολύ συχνό και φυσιολογικό φαινόμενο στην ανάπτυξη του παιδιού. Δε δείχνει ότι είναι αδύναμο, ούτε ότι του λείπει κάτι. Απλά, είναι ένας τρόπος να νιώθει ασφάλεια, γυρίζοντας σε μικρότερη ηλικία. Συνδέεται με την ανάμνηση της ζεστασιάς, της ασφάλειας και της ηρεμίας κατά το θηλασμό. Αυτό δεν είναι κάτι κακό, που θα πρέπει το παιδί να ξεπεράσει.

 

Τελικά, καμιά φορά κάποιες συνήθειες των παιδιών τρομάζουν, επηρεάζουν ή και ενοχλούν ακόμη, περισσότερο τους γονείς παρά το παιδί.

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις και σε προχωρημένη ηλικία το πιπίλισμα του δαχτύλου μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο στην ανάπτυξη του παιδιού. Είναι προτιμότερο να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες της, πχ με αυτό το σύστημα που αρχίσατε να κάνετε όταν πεινάει, ώστε να νιώσει σιγουριά, παρά να ασχολείστε διαρκώς με το πιπίλισμα.

 

Από όσα αναφέρεις είναι μια συμπεριφορά απολύτως δικαιολογημένη (με την έννοια ότι υπαρχουν αιτίες που την προκαλούν) και εστιασμένη σε συγκεκριμένες καταστάσεις, όταν πεινάει και όταν νυστάζει. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί τόσο πολύ.

 

Προσπάθησε να μην δίνεις τόση σημασία, να ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες της και, εφόσον γνωρίζεις περίπου πότε συμβαίνει, να την προλαβαίνεις δίνοντάς της με κάτι να ασχοληθεί μέχρι να ετοιμαστεί το φαγητό ή να την πάρει ο ύπνος.

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα το κόψει όταν φτάσει η ώρα του και νιώσει ότι δεν το χρειάζεται πια. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ευη μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Το αγόρι μου στη πρώτη τάξη δημοτικού με τον αντίχειρα στο στόμα και το κοριτσάκι μου σχεδόν 5 με δύο δάκτυλα και η μία πατούσα μπροστά απ αυτά.

 

Για μεγάλο διάστημα είχα τρελαθεί. Σκεφτόμουν αν έκανα και τρίτο παιδί πόσα δάκτυλα θα έβαζε αυτό?

 

Όταν ρώτησα παιδοψυχολόγο πριν 1 περίπου χρόνο μου απάντησε μονολεκτικά. "Μην ασχοληθείς περισσότερο"

 

Τρία είναι πιστεύω τα προβλήματα των γονιών σε αυτό το θέμα:

 

1) Πώς απαντάμε σε άλλους όταν κάνουν σχόλια γι αυτό

2) Οι τύψεις που νιώθουμε μήπως εμείς φταίμε (συναισθηματική κάλυψη)

3) και πως θα το σταματήσουμε

 

Εγώ και ο άνδρας μου αποφασίσαμε πάντως να σταματήσουμε να τους λέμε συνέχεια να βγάζουν τα δάκτυλα από το στόμα και όταν το κάνουν να τους απασχολούμε με κάτι άλλο που χρειάζεται 2 χέρια και όλα τα δάκτυλα.

Τί γίνεται όμως όταν εμείς δεν είμαστε μαζί τους;

 

Νομίζω ότι και σ αυτό το θέμα το μόνο που χρειάζεται είναι η υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως δάχτυλο τέλος! Ευτυχώς το δαχτυλάκι της Ελενίτσας μου επανέρχεται στα φυσιολογικά ( είχε φουσκώσει και είχε κάνει κάλο). :D

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως δάχτυλο τέλος! Ευτυχώς το δαχτυλάκι της Ελενίτσας μου επανέρχεται στα φυσιολογικά ( είχε φουσκώσει και είχε κάνει κάλο). :D

 

 

Μπράβο στην Ελενίτσα!

μπράβο και στην μαμά της !

Εύη :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 5μιση και βάζει ακόμα το δάχτυλο στο στόμα. Δεν έχω κάνει κάτι για να το κόψουμε, γιατί το κάνει σε συγκεκριμένες ώρες, όπως όταν θέλει να κοιμηθεί ή όταν βλέπει τηλεοραση. Δεν το βαζει΄καθόλου όλο το πρωί που είναι στο σχολείο, αλλά και όταν είμαστε στο σπίτι και παιζει ή κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτά που ανέφερα, δεν το βάζει επίσης. Θα ήθελα να το κόψει περισσότερο για τα δοντάκια του, αλλά δεν τον πιέζω γιατί οι φορές που το πιπιλίζει είναι λίγες. Πάντως, μπράβο σε όσες το κατάφεραν, γιατί πράγματι είναι δύσκολο και μάλιστα πολύ πιο δύσκολο από την πιπίλα, γιατί αυτή την πετάς, ενω΄το δάχτυλο...;;

Περισσότερο πάντως είναι γεγονός ότι απασχολει τον κόσμο. Σε μικρότερη ηλικία, όταν βγαίναμε βόλτα του έλεγαν διάφοροι"βγάλε βρε το δάχτυλο από το στόμα". Δεν μπορεσα να καταλάβω γιατί το έλεγαν, αφού ένα μικρό παιδί όταν έχει πιπίλα δεν λένε τίποτα. Το δάχτυλο τους φαινόταν τόσο κακό;;; :roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μάτα αυτό με το κόσμο δεν το κατάλαβα ούτε εγώ.

 

Λίγους μήνες πριν ζήτημα αν ο Βασίλης μου ήταν 2 είχε την πιπίλα στο στόμα ξαπλωμένος στο καρότσι και ήμασταν στη στάση για να πάρουμε το λεωφορείο. Μία κυρία του έπιασε την κουβέντα και του άρπαξε στη κυριολεξία τη πιπίλα δίνοντας μου την βέβαια και καλά οι άντρες δεν φορούν πιπίλα. Η αλήθεια είναι ότι εκνευρίστικα αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ και να την προσβάλλω.

 

Τώρα με το θέμα της πιπίλας η κόρη μου η μεγάλη την ήθελε μόνο στον ύπνο μέχρι και την ηλικία των 6 όταν πήγαινε α΄δημ..Βρε καλή μου, έχεις μεγαλώσει, τίποτα εκείνη..Όταν αποφασίσαμε να πάει κατασκήνωση τη ρώτησα τι θα κάνει που θα είναι κι άλλλα παιδάκια, μου απάντησε ότι δεν θα τη φοράει...Όταν την πήγα στη κατασκήνωση μίλησα και με την ομαδάρχισα της και με την κοινοτάρχισα της και τους ανάφερα ότι το βράδυ θέλει πιπίλα αλλά δεν θέλει να το μάθετε. Λοιπόν την κράτησαν κρυφά (χωρίς να έχω πει τίποτα στην κόρη μου) μη συμβεί κανένα απρόοπτο γεγονός τη νύχτα. Τελικά την έκοψε, από τότε δεν ξαναζήτησε πιπίλα αν και έχει τον αδελφό της που φοράει....

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω που εχουμε θεμα... με τον ΜΠΕΜΠΑΚΟ και τωρα και με την Αγγελιαννα !!! !!! Εγω εχω ενα κολλημα... δεν θελω με τιποτα να μαθουν τα παιδια το δαχτυλο..., γιατι οπως ειπε και η Ματουλα, η πιπιλα πετιεται... το δαχτυλο ???

Λοιπον η Αγγελιαννα οπως σας εχω ξαναπει, δεν ζουσε χωρις την πιπιλα της... και λιγο πριν γεννησω τον μπεμπη, σε ηλικια 3 χρονων παρα 3 μηνες, την εκοψε ενα βραδυ μονη της !!! Δοξα το Θεο !!! Τωρα ομως με το σχολειο... που μαλλον βλεπει αλλα παιδακια... προσπαθει να βαλει το δαχτυλο... Μαχη γινεται....

Ο μπομπιρας τωρα εχει φαγωθει.... πεταει την πιπιλα.... και χωνει χερι.... Ριχνω μεγαλο αγωνα να μην το μαθει....

 

Όσο για τους διαφορους που ανακατευονται.... κι εμενα μου την σπανε !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...