Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλενα vs Αλεξανδρας


Kitty805

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

βρε κοριτσια εχω μπερδευτεί... ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο μαιευτηριο;; Σαν ιατροι... σαν μηχανηματα για εξετασεις... σαν εγκαταστασεις/προσωπικό....

 

Πρεπει να καταλήξω καπου και διαβαζω διαβαζω και αποφαση δεν παιρνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 

βρε κοριτσια εχω μπερδευτεί... ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο μαιευτηριο;; Σαν ιατροι... σαν μηχανηματα για εξετασεις... σαν εγκαταστασεις/προσωπικό....

 

Πρεπει να καταλήξω καπου και διαβαζω διαβαζω και αποφαση δεν παιρνω!

 

 

 

kitty μου καλησπερα εγω γεννησα το πρωτο μου παιδακι στο ελενα το 2011 και εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενη και εκει θα ξαναπηγαινα για το δευτερο αλλα εχει φυγει ο γιατρος μου........το προσωπικο ειδικα σε εμενα εστω φερθηκε αψογα τα κοριτσια του οροφου(ειχα παρει μονοκλινο)ηταν διπλα οτι ωρα της χρειαστηκα και με βοηθησαν και πολυ με το θηλασμο.το μονο μου παραπονο ηταν που δεν μπορουσα να εχω τον αντρα μου μεσα στην γεννα....σου ευχομαι με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να ζησεις οσο το δυνατον καλυτερα αυτη την εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και από μένα!

 

Έχω γεννήσει 2 παιδιά στο Αλεξάνδρα και έχω περάσει, ως γιατρός, από το Έλενα.

 

Ξενοδοχειακά, το Έλενα είναι εξαιρετικό. Προσωπικά, δεν έχω δει καλύτερα δωμάτια μαιευτηρίου, ούτε ιδιωτικού.

 

Από μαιευτικης πλευράς, Έλενα και Αλεξάνδρα είναι ισάξια.

 

Από τότε που πήρε σύνταξη ο καθηγητής Κωσταλος του Αλεξάνδρα, οι μονάδες νεογνών των δύο είναι ισαξιες. Επιπλέον, το Έλενα διαθέτει τη μοναδική, στη χώρα, τράπεζα γάλακτος. Εγώ είχα αποφασίσει, αν τα παιδιά μου γεννιούνταν πρόωρα, να πήγαινα στο Έλενα, ακριβώς για το λόγο αυτό.

 

Το Αλεξάνδρα έχει πολύ καλή παθολογική κλινική και Μονάδα Εντατικης ενηλίκων, που προσφέρουν μία επιπλέον ασφάλεια στη μητέρα.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και το ότι, στο Έλενα, είναι ελάχιστοι οι αναισθησιολογοι που ξέρουν να κάνουν επισκληρίδιο. Απαράδεκτο, όχι τόσο για το φυσιολογικό τοκετό, όσο για την καισαρική, όπου θα πρέπει μητέρα και έμβρυο να υποστούν τις συνέπειες της ολικής αναισθησίας, χωρίς ιατρικό λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα και το ότι' date=' στο Έλενα, είναι ελάχιστοι οι αναισθησιολογοι που ξέρουν να κάνουν επισκληρίδιο. Απαράδεκτο, όχι τόσο για το φυσιολογικό τοκετό, όσο για την καισαρική, όπου θα πρέπει μητέρα και έμβρυο να υποστούν τις συνέπειες της ολικής αναισθησίας, χωρίς ιατρικό λόγο...[/quote']

 

 

εχεις απολυτο δικιο σε αυτο το κομματι,θυμαμαι τοτε παρακαλουσα τον γιατρο να μου κανει επισκληριδιο απο της τεσσερις η ωρα το ιδιο και η μαια που ηταν εκει για να μην ποναω και για να με βοηθησει να ανοιξω(ειχα μεινει με διαστολη 4)και τελικα κατεληξα να την κανω στης εννεα το βραδυ και ο λογος μετα που εξηγησε ο γιατρος ηθελε να αλλαξει βαρδια ο αναισθησιολογος..........:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ!

 

Αυτο με την επισκληριδιο ειναι πολυ τρελό... Εγώ ίσως χρειαστει λογω πολλων προβληματων να γεννήσω με καισαρική, οποτε ειναι ενα θεμα.. και εχω ακουσει οτι αυτος που την κανει (επισκληριδιο) πρεπει να ειναι καλος γιατι αλλιως μπορει να δημιουργηθουν προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γέννησα πριν 3 εβδομάδες στο Έλενα με καισαρική και η εμπειρία μου ήταν άριστη. Μου έκαναν ραχιαία και πήρα την μπέμπα μου κατευθείαν αγκαλιά, όσο για την ανάρρωση πραγματικά μου ήταν πολύ εύκολη και γρήγορη. Από τη 2η μέρα σταμάτησα να παίρνω παυσίπονα και έφυγα από το μαιευτήριο σα να μην είχα γεννήσει!

 

Για το χειρουργείο και το προσωπικό έχω να πω τα καλύτερα! Όση ώρα κράτησε ο τοκετός, μου χάιδευαν τα μαλλιά και με καθησύχαζαν!

 

Τα δωμάτια (τα λουξ που ήμουν, στον 5ο) ήταν πεντακάθαρα, ηλιόλουστα και πολύ ήσυχα. Και του 6ου (τα απλά μονόκλινα) είναι εξίσου καλά, απλά του 6ου είναι ανακαινισμένα και πραγματικά δε διαφέρουν (αν δεν υπερτερούν) από αυτά των ιδιωτικών.

 

Οι νοσηλεύτριες στα δωμάτια ήταν όσο εξυπηρετικές πρέπει να είναι.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι σαν πρωτομανούλα ήμουν αρκετά πελαγωμένη και κάθε νοσηλεύτρια έλεγε και άλλα και αισθανόμουν αρκετά ανασφαλής σχετικά με το αν ταίζω σωστά το μωρό (ο παιδίατρος έλεγε "δώστε συμπλήρωμα" γιατί έχει χάσει αρκετό βάρος και δε θα βγείτε, οι νοσηλεύτριες επέμεναν στον αποκλειστικό και λογικό είναι ότι μια νέα μάνα τρομοκρατείται από τη διάσταση απόψεων).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...