Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γρομπαλάκι στο λαιμό


Recommended Posts

Πριν απο ενα μηνα το παιδι μου ειχε περασει μια μινι ιωση που αντιμετωπισαμε με αντιβιωση. Δυο μερες μετα την επισκεψη στο γιατρο ανακαλυψα στο λαιμο του παιδιου, κατω απο το αυτι και αρκετα προς τα πισω (προς το σβερκακι δηλαδη) ενα μικρο γρομπαλακι. Πηρα τηλ. τη γιατρο για να την ενημερωσω για τον πυρετο και της το ειπα κι αυτο. Μου λεει απ' την ιωση ειναι. Πριν λιγες μερες το παρατηρησα ξανα. Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο η αν επανεμφανιστηκε, παντως με ανησυχει καπως. Το αγγιζω με το δαχτυλο και βλεπω οτι ειναι σκληρο. Το παιδι παντως δεν ειναι κρυωμενο. Να σημειωσω οτι τις τελευταιες μερες εχει ξεσηκωσει καινουριο παιχνιδι. Τσιριζει διαρκως και σκεφτομαι μηπως ερεθιζει ετσι τους αδενες. Δεν ξερω ομως αν στο συγκεκριμενο σημειο υπαρχουν αδενες. Μια υποθεση κανω. Την Τριτη ευτυχως εχουμε ρνβ ρουτινας και θα το δει κι αυτο αλλα δεν σας κρυβω οτι θορυβηθηκα... Το μυαλο μου τριγυρναει συνεχως στο κακο. Εχετε ακουσει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη μου μην ανησυχεις.Ειναι πολυ συνηθισμενο στα παιδακια να παθαινουν διαφορα στις φωνητικες χορδες απο τις στιριδες τους!Προφανως ο δικος σου τις εχει παραερεθισει!Περαστικουλια να ειναι και......κοντοε ψαλμος αλληλουια...σε λιγο θα λυθει η απορια σου...αλλα προς θεου μην παει το μυαλο σου στο κακο!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να είναι τσίμπημα απο κανένα έντομο και να μη φαίνεται?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Renia μου σ' ευχαριστω πολυ που με καθησυχαζεις. Περιμενω να δω τι θα μας πει αυριο. Μαρια δεν νομιζω να ειναι τσιμπημα. Δεν ειναι "επιδερμικο" το γρομπαλακι, ουτε και διακρινω κατι στο δερμα, κοκκινιλα η σημαδακι εννοω. Παντως οι τσιριδες καλα κρατουν...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω παντως περιπτωσεις σε ενηλικες που απο κρυολογηματα απλα πρηζονται οι αδενες τους.Νομιζω ειναι κατι συνηθισμενο.Μπορει μετα την ιωσουλα να κρυωσε καποια στιγμη και να ειναι απο αυτο.Ευχομαι να ειναι κατι πολυ απλο οντως!!Ευτυχως αυριο θα σου λυθουν οι αποριες!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευτυχως όντως δεν ηταν τίποτα. Οπως ειπατε κι εσεις μου είπε πως ειναι συνηθισμένο φαινόμενο στα παιδια. Κατάλοιπο λέει κάποιας ιωσης και θα φυγει κάποια στιγμη αν εν τω μεταξυ δεν εχει προλάβει να βγάλει κι άλλο. Μου είπε να μην ανησυχω. Ευχαριστω πάντως για τις απαντησεις σας. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Tωρα ειδα την καταχωρηση!! Ο Δημήτρης εχει ένα εδω και κανα χρόνο... οταν το ειχα πρωτοεντοπσει στην αρχή εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου στην κυριολεξια ... πήρα αμεσως την γιατρο του τηλεφωνο και μου ειπε κατα λέξη είναι αντιδραση του οργανισμου στις ιωσεις .... της λεω θα περασει σε καμια 10αρια μερες ... και μου απανταει μπορει να κανει 10 μερες 10 μήνες 10χρονια δεν το κοιτας δεν σε απασχολεί...

 

Εκτοτε βεβαια της το χω ξαναπει.. και παλι μου λεει το ιδιο μαλιστα μου λεει οτι ειναι και καλο γιατι δειχνει οτι αντιμετωπιζει μονος του ο οργανισμος τις ιωσεις (αντιβιωση εχουμε πιει μονο μια φορα 5 μερες)

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω ένα τέτοιο γρομπαλάκι! κάποια στιγμή το παρατήρησα - δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, αλλά έχω ρωτήσει και μου είπαν κάπως τα ίδια.!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

βρηκαμε και εμεις ενα τετοιο στο μωρο μου και τρομαξα η παιδιατρος μου ειπε πως ειναι λεμφαδενας και πως πολλα μωρα το εχουν απλα θα το παρακολουθουμε..ανυσηχω η λεξη λεμφαδενας με τρομαζει..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγελιάννα είχε πίσω και από τα δύο αυτάκια της... Όταν ήταν μωρό... εκεί να δεις τρομάρα... Τελικά μου είπε ο παιδίατρος ότι συμβαίνει αυτό καθώς διαμορφώνονται οι αδένες... Όντως έφυγαν κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

προχθες οπως κοιμοταν ο γιος μου παρατηρησα στον λαιμο του ,πλαγια κατω απο το αυτι ενα εξογκωμα.

το επιασα και ηταν ενα γρομπαλακι στο μεγεθος του φουντουκιου....

εχασα την η κατω απο τα ποδια μου.

πηρα ρην παιδιατρο και μου ειπε οτι τα βρεφη εχουν αδενες στον λαιμο τους κ επειδη ειναι λεπτο το δερματακι τους μπορουμε να τους ψηλαφισουμε και πως δεν ειναι τιποτα...

θα τον δει βεβαια την Δευτερα που ειναι να κανουμε το εμβολιο...

 

εχει παρατηρησει καποια απο σας κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

εμείς βγάζουμε πολύ συχνά και κυριώς όταν βγάζει δόντι. Επίσης είχε βγάλει όταν είχε τα λαιμά της και ήταν από τα λαιμά της. Δεν τα πειράζουμε και φεύγουν από μόνα τους.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
kai emeis exoume! to proseksa apo tote pou itane 1 mhnvn kai den exoune fugei akoma! i giatros mou eipe einai fusiologiko kai kamia fora exoune tetoia karoumpalakia anamesa sto stithos tous.
Eγω σημερα ανκαλυψα κατι τετοιο στο μπροστινο μερος του λαιμου , εκει που ειναι "το μηλο του αδαμ",λιγο πιο κατω εκει που ενωνονται τα δυο κοκαλα που κανει μια λακουβιτσα.Πηρα την παιδιατρο και δεν την βρηκα .Αυριο θα παω να το δει.Αυτα γυρω απο το λαιμο και τα αφτια τα εχω δει και στον μεγαλο μου το γιο.Δεν ειναι τιποτα. Του μωρου μου (17μηνων) ειναι στο μπροστινο μεροσ του λαιμου δεν ειναι σκληρο και κουνιεται οταν το πιανω.Θυμαμαι που μου ειχε πει παλια η παιδιατρος οτι αν κουνιουνται να μην ανυσηχω. Απλα με προβληματιζει η θεση η οποια ειναι.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

kai emeis exoume! to proseksa apo tote pou itane 1 mhnvn kai den exoune fugei akoma! i giatros mou eipe einai fusiologiko kai kamia fora exoune tetoia karoumpalakia anamesa sto stithos tous.
Eγω σημερα ανκαλυψα κατι τετοιο στο μπροστινο μερος του λαιμου , εκει που ειναι "το μηλο του αδαμ",λιγο πιο κατω εκει που ενωνονται τα δυο κοκαλα που κανει μια λακουβιτσα.Πηρα την παιδιατρο και δεν την βρηκα .Αυριο θα παω να το δει.Αυτα γυρω απο το λαιμο και τα αφτια τα εχω δει και στον μεγαλο μου το γιο.Δεν ειναι τιποτα. Του μωρου μου (17μηνων) ειναι στο μπροστινο μεροσ του λαιμου δεν ειναι σκληρο και κουνιεται οταν το πιανω.Θυμαμαι που μου ειχε πει παλια η παιδιατρος οτι αν κουνιουνται να μην ανυσηχω. Απλα με προβληματιζει η θεση η οποια ειναι.

 

helen18 den nomizo na einai kati anushxitiko...eimai sigouri oti kai i giatros to idio tha sou pei :) ..perimenoume ta nea sou

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι 99% ειναι κυστη και να μην ανυσηχώ. Εχει ξαναδεί λέει και σε άλλα παιδάκια σε διάφορα σημεία στο λαιμό. Αυριο θα πάμε να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε ακριβώς. Εγώ ομως συνεχίζω να είμαι αγχομενη.. Που εισαι joe να ρωτησεις την μαμα σου που ειναι παιδίατρος? Θα σας γραψω αυριο τα νεότερα.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάναμε υπέρυχο και μου είπαν οτι είναι λίπωμα.Το έδειξα σε δυο παιδίατρους και οι δυο μου είπαν να μην ανυσηχώ και να το αφήσω όπως είναι.Εγώ όμως θα το ξανατσεκάρω σε κανένα μήνα. Μου είπαν οτι λιπώματα μπορεί να έχουν και νεογέννητα.Εχει τύχει σε καμμιά σας να έχει το παιδάκι της λίπωμα?

¨Η έστω κύστη, αν ναι γραψτε το γιατί είμαι λίγο αγχωμένη. :?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου εχει στο κεφαλακι ενα μικρο εξογκωματακι σαν ρεβυθι!

Αργησα λιγο να το δω γιατι γεννηθηκαμε με μαλλι ροκά :lol:

Ο παιδιατρος ειπε και σε μενα πως ειναι αδενας και να μην ανυσυχω!!

Ακομα δεν εχει υποχωρησει αλλα ουτε εχει μεγαλωσει!!

Θα ρωτησω το Σεπτεμβριο στο παιδων που θα την παω να δω τι θα μου πουνε και απο κει :)

μακια σας :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάναμε υπέρυχο και μου είπαν οτι είναι λίπωμα.Το έδειξα σε δυο παιδίατρους και οι δυο μου είπαν να μην ανυσηχώ και να το αφήσω όπως είναι.Εγώ όμως θα το ξανατσεκάρω σε κανένα μήνα. Μου είπαν οτι λιπώματα μπορεί να έχουν και νεογέννητα.Εχει τύχει σε καμμιά σας να έχει το παιδάκι της λίπωμα?

¨Η έστω κύστη, αν ναι γραψτε το γιατί είμαι λίγο αγχωμένη. :?

 

helen18 mhn anxonese, ola kala, an itane kati anushxitiko tha sou to elegan oi giatroi :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάναμε υπέρυχο και μου είπαν οτι είναι λίπωμα.Το έδειξα σε δυο παιδίατρους και οι δυο μου είπαν να μην ανυσηχώ και να το αφήσω όπως είναι.Εγώ όμως θα το ξανατσεκάρω σε κανένα μήνα. Μου είπαν οτι λιπώματα μπορεί να έχουν και νεογέννητα.Εχει τύχει σε καμμιά σας να έχει το παιδάκι της λίπωμα?

¨Η έστω κύστη, αν ναι γραψτε το γιατί είμαι λίγο αγχωμένη. :?

 

 

Λιπωμα εχει η κουνιαδα μου ακριβως στο ιδιο μερος που το εχει το παιδι σου και οταν την ρωτησα μια μερα μου ειπε οτι το εχει απο τοτε που θυμαται τον εαυτο της. Δεν μεγαλωσε, δεν μικρυνε, ειναι εκει και δεν την ενοχλησε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω που απαντησατε ρε κοριτσια.jean της κουνιάδας σου φαινεται? Εμενα ναι μεν ειναι επιδερμικά αλλα δεν εξέχει. Βεβαια το πιανω πολύ εύκολα και κουνιέται περα δωθε. Ο υπερηχος δεν έδειξε να υπάρχουν αγγεία μέσα και η παιδίατρος μου είπε οτι με τον υπέρηχο έχουμε διάγνωση.

'Ομως με τον υπέρηχο μπορούμε ναδούμε ακριβώς τι είναι? Να,όλα αυτά κάθομαι και σκέφτομαι.

Ζουζουνίτσα εσένα σου είπε οτι είναι αδένας? Κάνατε υπέρηχο?Στο κεφάλι έχουμε αδένες?

Περιμένω να μου πείτε.

Φιλιά!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

hellen δεν μου εδωσε αρκετες διευκρινισεις...μου ειπε απλα να μην ανυσιχω και οτι ειναι κατι συνιθησμενο... το ιδιο μου ειπε και ο θειος μου που ειναι παιδιατρος επισης στο παιδων, οποτε δεν αγχωνομαι!!

θα τους το δειξω παλι οταν θα ανεβω στην Αθηνα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...