Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορίτσια Βοήθεια..!!!ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ(14 μηνών)


Recommended Posts

Εχω απελπιστει ,ειμαι πολυ στεναχωρημένη, ο μικρος μου δεν τρωει! :(του μαγειρέυω διάφορα ,τρώει τις 2-3 πρώτες πηρουνιές και μετά το φτύνει,πέταει το πιάτο κάτω μου βγάζει το χέρι και διάφορα αλλα τέτεια.κρέμες και γάλα τρώει, με το φαγητό εχω πρόβλημα.Εχω δοκιμάσει έτσι, εχω δοκιμάσει αλλιώς μετα απο τις πρώτες 2-3 πηρουνιές αρχίζει η μάχη.Ειναι λίγο πιο αδύνατος απο το κανονικό και ενώ δεν εχουμε κανένα πρόβλημα υγείας δοξα το θεό, δεν θέλει να φάει.Ειναι αλεργικός στο αυγο και ψάρι κ έτσι αναγκαστικά πρεπει να τρώει κάθε μέρα κρέας.Όπως και να το μαγειρέψω έχει την ίδια κατάληξη με αποτέλεσμα να περνάω κυριολεκτικά όλη μου τη μέρα στην κουζίνα είτε μαγειρεύοντας είτε σκουπίζοντας και σφουγγαρίζοντας αυτα που κυριολεκτικά εκσφεντονίζει κάτω,δεξιά κ αριστερά...Περνάει καμία απο σας το ίδιο πρόβλημα??τι να κάνω??εχω αρχισει και ανυσιχώ για την υγεία του παιδιού μου αφου ειμαι σίγουρη οτι δεν πέρνει τα απαραιτητα διατροφικά συστατικά ημερισίως..

να συμπληρώσω εδώ οτι οταν του ανακατευω το κρέας μεσα στα λαχανικα μπας και το φαει εκεινος το ξεχωριζει με τη γλωσσιτσα του και το φτυνει.

Πραγματικα εχω αναγκη να ακουσω την γνωμη σας και αν καποια το περναει αυτο τι κανει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ο δικος ο μεγαλος μεχρι 2 ετρωγε μονο γαλα μην το πιεζεις ακομα και τωρα εχουμε προβλημα αλλα μου ειπε ενας γιατρος το παιδι που τρωει να φοβασε απλα να καθεστε στο τραπεζι να σας βλεπει οταν τρωτε να τον ρωτας θελεις πχ κρουασαν και αυτος θα σου οχι α καλα ωραια ν ατο φαω εγω και να το τρως θες αυγολακι οχι μια δυο θα αρχισει να το τρωει μου το ειπε ενας καλος φιλος μας παιδιαττρος και επιασε σε οτι αφορα λεει το φαγητο πρεπει να μην πιεζουμε και τα ιντριγκαρουμε εμεις τρωμε με το ζορι αλλα τωρα οταν πεινα ζητα απο μονος του..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 2 χρονων μονο γαλα? φοβαμαι μην μου παθει καμια αναιμια..και γω δεν θελω να τον πιεζω αλλα μονο γαλα και κρεμα?? με το κρεας εχω προβλημα,εχω στερεψει απο ιδέες δεν ξερω πια πως να το μαγειρεψω ετσι ωστε να το φαει νομιζω οτι εχω δοκιμασει τους περισσοτερους τροπους,ειδικα το μοσχαρι (ποντικι) ...με τιποτα δεν το θελει

Link to comment
Share on other sites

μην τον πιεζεις,περναει φαση θα του περασει, αν το πιεζεις μπορει να φερεις αντιθετα αποτελεσματα!τα ιδια εκανε κ ο δικος μου,τωρα τρωει καλα!!κ εμενα αδυνατος ειναι ,16μ κ ειναι 9300!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 3 και ειναι ακομα 14 κιλα και εμεις μονο με γαλα μεγαλωσαμε δυστιχως αλλα καθε φορα οι αιματολογικεσ βγενα καλες μην στεν. φακες σε συνδιαμο με φρεσκοστημενο χυμο βοηθουν στον σιδερο και σε αναιμια ακομα δοκιμασε ξεα φρουτα δαμασκημανα σαν σνακ συκα και εαν δεν τρωει το κρεας βραζε το ζουμι κραταει τις ουσιες και κανε την ενα φαγητο που τρωεει χορτοσουπα τραχανα,οσπρια μπορει και να μην το καταλαβει ο δικος μου ετσι τρωει... μια φετα μελι τα παιδια δεν τα θρεφει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα αυτα μου τΑ Ειπε γιατρος γιατι ακι εγω φοβομουν για τον μεγαλο ακι ακομα οτι ιδιο αισθανομε αλλα το συνιθισα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι μια παρηγορια που βλεπω οτι συμβαινει γενικα στα μωρακια αυτο αλλα στεναχωριεμαι..

δεν τον πιεζω απλα θα προσπαθησω να βρω και αλλους τροπους να του μαγειρευω το φαγητο..ελπιζω να αλλαξει συντομα,

και ο δικος μου τοσα κιλα ειναι περιπου

δεν θελω να παχυνει απλως θελω να ειμαι σιγουρη οτι περνει τα θρεπτικα συστατικα που του χρειαζονται για να ειναι γερος και δυνατος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κι εμένα με το ποντίκι εδώ και ένα μήνα έχει πρόβλημα. Λόγω των ινών γίνεται αηδία και τώρα που καταλαβαίνουν, δεν θέλουν αυτό το κομάτι που είναι σαν ζελέ-ξύγι..

Μπορεί να τους ενοχλεί στην γλώσσα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις άλλο κομάτι, που να είναι ψαχνό? Μετά τον χρόνο μπορούν να φάνε, ρώτησα και την γιατρό που πήγα τώρα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια δεν τους φτιαχνετε μπιφτεκακια ή μακαρονακια με κιμα ή γιουβαρλακια με πατατες?Ειναι αρκετα μεγαλα πια για να φανε κατι τετοιο..

Λογικο ειναι να εχουν βαρεθει το κλασικο βραστο κρεας με τα λαχανικα..ειδικα αν ειναι αλεσμενο..

Εμεις κοψαμε τα αλεσμενα 10 μηνων αν και εξαιρετικα φαγανος τον τελευταιο καιρο μου ειχε μειωσει πολυ το φαγητο του και τελικα καταλαβα οτι οχι μονο δεν θελει οτιδηποτε με κουταλι εστω και μη αλεσμενο(πχ.τα μακαρονια με κιμα του τα εδινα εγω ή το ρυζι)αλλα θελει να τρωει και μονος του.Οποτε τωρα εχω περασει σε αλλη φαση..σε finger food που να μπορει να τρωει μονος του.Κεφτεδακια,ζυμαρικα βιδες ή πενες,το ψαρακι πανε σε κομματακια,καροτακια,πατατουλες ψημενες στο γκριλ σαν τηγανιτες κτλ

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κοριτσια! Εμενα παλι ειναι πολυ μικρουλα και δεν μπορω να εχω αποψη για αυτα που λετε. Το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι σταματησαμε το γαλα.. Δεν πινει ουτε το πρωι, ουτε και το βραδυ! Αν θα πιει 70 ml χοροπηδαμε απο τη χαρα μας! Με τα αλεσμενα, τη φρουτοκρεμα, τις κρεμες και το γιαουρτι τα παμε σε γενικες γραμμες, τρωει ικανοποιητικα αν και υπαρχουν μερες που ζοριζεται. Ειναι 8 μηνων και 8.500 kg στο περιπου.

Υπομονη κοριτσια! Φαση ειναι και θα περασει!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν του δινω αλεσμενα αν και καμια φορα μονο ετσι το τρωει και αναγκαστικα το αλεθω, το ποντικι ζηταω απο τον κρεωπολη και μου το κανει κιμα και το μαγειρευω ετσι ,γενικοτερα οπως και να το κανω το κρεας η μαλλον οτι και να του φτιαξω να φαει τρωει τις 2-3 πρωτες μπουκιες και μετα το φτυνει...καλη ιδεα με το ζουμι απο το κρεας ισως θα μπορουσα να το κανω ετσι και να το βαλω στο πουρε πατατας+καροτο να μοιαζει με κρεμα,επισισ καλο αυτο με την ποιοτητα και οχι την ποσοτητα που λες δεν το χα σκεφτει ετσι!

οι φακες και τα οσπρια γενικοτερα δεν ειναι λιγο βαρια για το εντερακι του μωρου?σε ποια ηλικια δωσατε φακεσ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια δεν τους φτιαχνετε μπιφτεκακια ή μακαρονακια με κιμα ή γιουβαρλακια με πατατες?Ειναι αρκετα μεγαλα πια για να φανε κατι τετοιο..

Λογικο ειναι να εχουν βαρεθει το κλασικο βραστο κρεας με τα λαχανικα..ειδικα αν ειναι αλεσμενο..

Εμεις κοψαμε τα αλεσμενα 10 μηνων αν και εξαιρετικα φαγανος τον τελευταιο καιρο μου ειχε μειωσει πολυ το φαγητο του και τελικα καταλαβα οτι οχι μονο δεν θελει οτιδηποτε με κουταλι εστω και μη αλεσμενο(πχ.τα μακαρονια με κιμα του τα εδινα εγω ή το ρυζι)αλλα θελει να τρωει και μονος του.Οποτε τωρα εχω περασει σε αλλη φαση..σε finger food που να μπορει να τρωει μονος του.Κεφτεδακια,ζυμαρικα βιδες ή πενες,το ψαρακι πανε σε κομματακια,καροτακια,πατατουλες ψημενες στο γκριλ σαν τηγανιτες κτλ

 

 

 

 

ολα αυτα τα εχω δοκιμασει ,εχουμε κοψει τα βραστα εδω και καιρο, γιαυτο λεω οτι προσπαθω να μαγειρευω διαφορα αλλα δεν τρωει!! σημερα του αρεσουν τα γιουβαρλακια πολυ ,αυριο μου τα φτυνει στα μουτρα

αν του φτιαξω μακαρονια με κιμα για παραδειγμα, τρωει το μακαρονι μου φτυνει το κιμα..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τοτε και εσυ πραγματα που μπορει να τα πιασει και να τα φαει μονο του.

Εγω τα αφηνω μπροστα του και κανω την αδοαφορη και τα περνει, τα επεξεργαζετε κα τα τρωει.Ας πουμε και εμενα μου εφτυνε το μπιφτεκι και τωρα το πιανει και σιγα σιγα το τρωει.

Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λογικο να μου τα φτυνει απο τη στιγμη που θελει να δοκιμασει μονος του να φαει και εγω τον πισωγυριζω με το να του χωνω στο στομα κουταλια και φαγητο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις φακες..εγω ακομα του τις δινω με αστρακι μεσα αλλιως δεν τις τρωει σκετες και γενικα τα οσπρια δεν τα πολυθελει.

Εγω μετα το χρονο του εδωσα απο ολα κατοπιν παροτρυνσης της παιδιατρου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης να πω οτι στη φαση που εβγαζε τους κυνοδοντες ειχε φοβερη αρνηση..εφτυνε παρα πολυ το φαγητο..δε ξερω αν εχει σχεση..

 

 

 

 

 

 

 

οι κυνοδοντες ειναι τα μεσαια απ το πλαι δοντια? τετεια βγαζει τωρα 2 πανω 2 κατω δεξια και αριστερα αντιστιχα, λες να ναι απ αυτο?

και αν ναι πως με την κρεμα δεν εχει προβλημα εχει μονο με το φαι?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τα μυτερα δοντια,το τριτο απο καθε πλευρα.Παντως τον δικο μου τον επηρεασε πολυ και ας ηταν φαγανος.Ειδικα τις μερες πριν σκασουν (15 μηνων)εφτυνε μετα απο 2 κουταλιες το φαγητο του και στο τελος εκανε 3 μερες να φαει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,σημερα σκεφτομουν να κανω την ιδια ερωτηση αλλα απο αυτα που διαβασα μαλλον ολα τα μικρα περνουν αυτη τη φαση.εμενα αν και φαγανουλης τις τελευταιες 15μερες δεν τρωει μεσημεριανο.τρωει 2-3 κουταλιες και μετα τιποτα.χτες στον παιδικο δεν εφαγε καθολου.ολα τα υπολοιπα γευματα τα δεχεται κανονικα.η κοπελα στο σταθμο με ρωτησε τι νατου δινουμε οταν δεν τρωει.και της ειπα τιποτα να τον αφηνεις ελευθερο δεν θελω να μαθει την εναλλακτικη λυση.ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος.81εκ υψος-11,500 βαρος.θεωρω οτι θα του περασει η φαση.εφοσον τρωει τα θπολοιπα κανονικα γαλα 350ml πρωι και αλλο τοσο το βραδυ.φρουτοκρεμα κανονικα και απογευματινο κανονικα εεε που θα παει θα αρχισει και το μεσημεριανο παλι.αναρωτιεμαι μηπως φταιει η αλλαγη του αλεσμενου σε λιωμενο ή τα δοντακια που βγαζει.εχουν αρχισει και κατεβαινουν διπλα απο τα δυο μπροστα πανω δεξια και αριστερα τα διπλανα.δεν θελω τα του σπασω τα νευρα ας φαει οσο θελει.

Link to comment
Share on other sites

9 μηνων αρχισαμε και στον μικρο οσπρια τα οσπρια ειναι πολυ θρεπτικα και δεν ειναι βαρια ειδικα οι φακες στις οποιε μην πετας τοπρωτο ζουμι γιατι γινοντε πιο θρεπτικες τα οσπρια περιεχουν λιγα λιπαρΑ πολλους υδατανθρακες ,φυτικες ινες καλιο φωσφωρο και ασβεστιο και λεγοντε ο φτωχος συγγενης του κρεατος εαν το παιδι αρνητε το κρεας ειναι μια καλη επιλογη για το εντερο απλα το πρωτο νερο απο φασολια ρεβυθια το πετας και περνεις περισσοτερο ζουμακι με ψωμακι σε συνδιασμο με βιταμινη c kanei kalyterh aporrofhshτου σιδηρου στον οργανισμο και εαν εχεις αμφιβολιες κανε μια αιματολογικη στο μικρο να δεις που βρισκετε θα δεις οτι ακομα και αν δεν τρωει περνει κανονικα βιταμινες ακομα τον δικο μου τον καταφερα να τρωει ψαρακι πηραμε ψαρακια και τον εβαλα να τα πλενει παοζοντας μετα παιζαμε δικτυ το στοματακι μπλουμ το ψαρακι... ο γατουλης τρωει ψαρκι και τετοια καπως τρωμε 2 ψαρακια..

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω γιατί ίσως δεν το πρόσεξες, μήπως να του έδινες άλλο κομμάτι μοσχάρι και όχι ποντίκι??? Το ποντίκι έχει τις ίνες που λένε.. που είναι σαν ξύγγι, ακόμη και κιμά που το κάνεις, αυτό δεν εξαφανίζεται, μένει μικρότερα κοματάκια..Μπορεί να μην του αρέσει, πάρε ψαχνό. Επίσης για την φακή που ρωτάς, κι εμένα η παιδίατρος μου είπε φακή μία φορά την βδομάδα 2-3 κουταλιές μαζί με πατάτα, καρότο και λίγο τυράκι (φέτα αν θέλω)..Στους 14 μήνες περίπου μου είπε θα φάμε και τα υπόλοιπα οσπρια, γιατί είναι λίγο πιο "βαριά"..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς νομίζω μετά τον χρόνο αρχίσαμε όλα τα όσπρια απλά πρόσεχα να αλλάζω τα νερά τα μούλιαζα πολλές ώρες και γενικά χωρίς μπαχάρια κτλ.Επίσης δεν είδα πουθενά να γράφεις για κότόπουλο γιατί δεν του δίνεις? Εαν ξέρεις πολύ καλά τον κρεωπόλη σου μπορείς να του ζητήσεις να σου φτιάξει και ρολό κοτόπουλο γεμίστο ( με λαχανικά εννοείτε και λίγο κίτρινο τυρί) ή να πάρεις κομμάτια μοσχάρι (οχι πια ποντίκι ) και να φτίαξεις σουβλάκι με πίτα ο μικρός θα ξετρελλαθεί να είσαι σίγουρη.

Εμένα μου είχε πεί ΟΚ και για γαλοπουλα βραστή θυμάμαι όποτε ακόμα και τώρα στις δύσκολες φάσεις φτιάχνω πίτσα με γαλοπούλα ντομάτα και τυράκι και η μικρή την καταβροχθίζει .Μή νομίζεις και εμένα η μικρή μου δεν είναι και πολύ φαγανό παιδάκι είμαστε 21μηνών και ακόμα 11Kg :eek:

Σταμάτα το πόντικι πάντως σίγουρα η αλήθεια είναι ότι αυτό το κομματι μπορεί να είναι θρεπτικό αλλα΄έιναι αηδία.:roll:Δοκίμασες να το φας εσύ ποτε??η προσπάθησε να το κάνεις γιουβέτσι και βγάζε το ζελέ αφού το ψήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου βεβαια παντα ετρωγε μεχρι που καποια μερα σταματησε να τρωει τα παντα! αυτο κρατησε 10 μερες ωσπου μου ηρθε η ιδεα και τον αφησα να φαει μονος του!!μην ρωτησεις τι επικρατει στην κουζινα την ωρα του φαγητου ,θελουν τα παντα πλυσιμο και αυτος απο πανω εως κατω, ομως τρωει ολοοοοο το φαγητο του και τα παντα! πιο ευκολα ειναι οταν ειναι κρεατακι με πατατουλα που τα πιανει με τα χερια,βεβαια και τις φακες με το χερι της τρωει....σαν τους παλαιολιθικους.αλλα δεν με νοιζει τρωει!!!! και ο δικος μου 14-15 μηνων το ξεκινησε αυτο και για λιωμενο ουτε που το συζηταμε φυσικα! ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ τους αρεσει η διαδικασια που το παιζουν μεγαλοι!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο φαγητο που να του αρεσει?

 

πχ. εμενα τρωει παρα πολύ το ρυζι.

Ετσι ξερω οτι αν του δωσω στο κουταλι πατατα με κρεας δεν θα το φαει, αλλα αν του δωσω ρυζι με κρεας θα το φαει!

Ποντικι δεν του δινω πλεον διοτι αν και εχει ολα τα δοντια, το κανει μια μαζα στο στομα και μετα το φτυνει.

 

Δοκιμασε να του δωσεις το κρεας-κιμα ή και το κοτοπουλο μαζι με κατι που του αρεσει σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο κοριτσια! Εμενα παλι ειναι πολυ μικρουλα και δεν μπορω να εχω αποψη για αυτα που λετε. Το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι σταματησαμε το γαλα.. Δεν πινει ουτε το πρωι, ουτε και το βραδυ! Αν θα πιει 70 ml χοροπηδαμε απο τη χαρα μας! Με τα αλεσμενα, τη φρουτοκρεμα, τις κρεμες και το γιαουρτι τα παμε σε γενικες γραμμες, τρωει ικανοποιητικα αν και υπαρχουν μερες που ζοριζεται. Ειναι 8 μηνων και 8.500 kg στο περιπου.

Υπομονη κοριτσια! Φαση ειναι και θα περασει!

και εμεις δεν πιναμε γαλα απο τοτε που σταματησαμε τον θηλασμο και το εβαζα στις κρεμες μεσα αντι για νερο!εαν καποιο πρωϊνο δεν θελει γαλα ακομη τον κανω γαλα με κρεμα και τοτις τρωει τωρα ειμαστε 2μιση χρονων

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο φαγητο που να του αρεσει?

 

πχ. εμενα τρωει παρα πολύ το ρυζι.

Ετσι ξερω οτι αν του δωσω στο κουταλι πατατα με κρεας δεν θα το φαει, αλλα αν του δωσω ρυζι με κρεας θα το φαει!

Ποντικι δεν του δινω πλεον διοτι αν και εχει ολα τα δοντια, το κανει μια μαζα στο στομα και μετα το φτυνει.

 

Δοκιμασε να του δωσεις το κρεας-κιμα ή και το κοτοπουλο μαζι με κατι που του αρεσει σιγουρα!

 

Εχεις δίκιο τώρα που το θυμάμαι για να φάει ας πούμε μπριζόλα στο φούρνο στη αρχή της έδινα μικρές μπουκίτσες μαζί με ντομάτα που της άρεσε πολύ και πατατούλα καμουφλάζ δηλαδή και μάλιστα μερικές φορές τα έλεγα και με άλλα ονόματα τα βάφτιζα δηλ.για να φάει.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...