Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα κυησης ,τοκετου,λοχειας σε ασφαλ.δημοσιου


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!Ειμαι στον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ εχω καποιες αποριες σχετικα με τις αδειες κ τα επιδοματα που δικαιουνται οι ασφαλισμενες μελλουσες μαμαδες οπαδ.

Βοηθηστε με γιατι τα εχω μπερδεψει λιγο.Η αδεια κυησης κ η αδεια λοχειας ειναι το ιδιο πραγμα;Ειναι οι 56 μερες πριν τον τοκετο;

Τι δικαιολογητικα χρειαζονται;Γνωριζετε;Παιρνουμε καποιο επιδομα λοχειας πριν γεννησουμε οπως γινοταν με τους ασφαλισμενους ικα;

Τι ισχυει με το επιδομα τοκετου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δικαιουσαι 2 μηνες πριν την πητ και 3 μηνες μετα την ημερομηνία τοκετου. Αν γεννησεις νωριτερα απο την πητ σου οι μερες αυτες προστιθενται μετα δηλ. αν πχ γεννησεις 10 μερες νωριτερα απο την πητ θα κατσεις 3 μηνες +10μερες μετα τη γεννα. Μετα ή θα παρεις 9 μηνες (το9μηνο) ή μειωμενο ωραριο 2χρονια θα φευγεις 2 ωρες νωριτερα και τα 2 επομενα 1 ωρα νωριτερα.

Λεφτα πριν τον τοκετο δεν παιρνεις. Αλλα για το επιδομα τοκετου καλυτερα να σου πει καποια που ξερει απο τον εοπυ και πως εχει γινει τωρα γιατι εγω γεννησα οσα ηταν οπαδ ακομα και τώρα 10 μηνες μετα δεν εχω παρει τιποτα ακομα....

Με το καλο

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το επιδομα λοχειας που λες οτι περνουν οι ασφαλισμενοι του ΙΚΑ ειναι οι δυο μηνες πριν τη γεννα που ο δημοσιος υπαλληλος ουτος ή αλλως τις πληρωνετε ενω ο ιδιωτικός δεν της περνει απο τον εργοδοτη του αλλα απο το ΙΚΑ . Αρα ειναι το ιδιο πραγμα, δεν περνει δηλ. κατι παραπανω. Τωρα αν εσυ γεννησεις σε κρατικο νοσοκομειο δεν πληρωνεις τιποτα για τη γεννα οπως γινόταν παλιά ,αλλα δεν πέρνεις και επιδομα τοκετου απο τον ΕΟΠΥΥ(αυτο για όλους τους ασφαλισμενους πλεον ΙΚΑ,ΟΠΑΔ). Αν πας σε μη συμβεβλημενη κλινικη πέρνεις επιδομα ααλα πληρωνης και την κλινική. Υπαρχουν και συμβεβλημενες κλινικές και καλο θα ηταν να ρωτησεις πρωτα τι χρεωνουν χωρις τη συμμετοχη του ταμειου σου και μετα να ρωτησεις τι χρεωνουν με συμμετοχη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...