Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεχρι τι ωρα ειναι φυσιολογικο να μενει εξω το βραδυ ενα αγορι 16 χρονων?


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 16 χρονων και προς το παρρον τον αφηνω να μενει εξω ως τις 12 τον χειμωνα και 1 το καλοκαιρι και οταν παμε διακοπες στο χωριο καθεται με τα παιδια μεχρι αρκετα αργα.Τωρα μου ζηταει να καθεται πιο αργα απο δω και στο εξης.Τι να κανω?Του εχω πολυ εμπιστοσυνη και μου εχει αποδειξει οτι αξιζει την εμπιστοσυνη που του δειχνω.Ομως δεν ξερω:roll:

Εσεις θα τον αφηνατε μεχρι τις 3-4?Εσεις μεχρι τι ωρα αφηνετε τα δικα σας παιδια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμεις εχουμε συζητησει πολυ απο τοτε που αρχισε να βγαινει.Αν και τωρα για να γυρναει 3-4 θα πηγαινει σε κλαμπ κτλ οποτε πρεπει να του κανω αλλη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δε θα τον αφηνα...λυπαμαι.Να βγει μεχρι τη 1-2 το θεωρω υπεραρκετο.Το να θελησει επισης 3-4 φορες το χρονο σε ειδικες περιστασεις πχ γιορτες να κατσει περισσοτερο επισης δεκτο.Αλλα να καθεται να γυρναει καθε Σαββατοβραδο μεχρι τις 4 και τις 5 τα ξημερωματα ...εγω το θεωρω υπερβολη.Ας ενηλικιωθει να τελειωσει και το σχολειο του και τα μπουζουκια στην ιδια θεση θα ειναι δε φευγουν.Τοτε ας βγαινει οσο θελει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη ας πουμε να τον αφηνω γενικα ως τις 2 κ σε μερικα παρτυ να γυρναει κατα τις 4??Βασικα ολοι οι φιλοι του γυρνανε πιο αργα αλλα οταν ειναι με τον δικο μου και λεει ο δικος μου οτι θα γυρισει σπιτι τοτε γυρνανε κ οι υπολοιποι κ ο γιος μου αισθανεται λιγο ασχημα κ φοβαται μην τους την σπαει.Τωρα το καλοκαιρι πριν παει στο χωριο του ελεγα γυριστε με τα παιδια στις μια κ μετα ελατε σπιτι κ μαζευτειτε στο μπαλκονι μας κ καθιστε μεχρι οτι ωρα θελετε (ευτυχως δν εχουμε περιεργους γειτονους,οι περισσοτεροι ειναι νεοι).Σε μερικες περιπτωσεις (Ανασταση Πασχα κτλ) βγαινει με τα ξαδερφια του που ειναι μεγαλα κ γυρναει στις 6.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειναι βασικο το να εξηγησεις στο γιο σου οτι καταλαβαινεις οτι επηρεαζεται απο τους φιλους του και οτι σιγα σιγα μεγαλωνει και θελει να αποκταει οσο το δυνατον μεγαλυτερη ελευθερια αλλα δε χρειαζεται να βιαζεται και να μην ξεχναει ποτε τους κινδυνους που υπαρχουν.Πες του οτι εισαι πολυ περηφανη που εχει κερδισει την εμπιστοσυνη σου αλλα σα μανουλα κι εσυ δε γινεται να μην ανυσηχεις.Οτι ακριβως επειδη του εχεις εμπιστοσυνη και χαιρεσαι που ειναι τοσο υπευθυνος καταλαβαινεις και τις δικες του τις αναγκες και ετσι θα αλλαξετε το ωραριο και πλεον θα μπορει να επιστρεφει στις 2 και οχι στη 1 και οταν κατεβαιενι στο χωριο ας καθεται εκει περισσοτερο.Για αρχη αυτο και σιγα σιγα θα το ξανασυζητατε.και σε γιορτες και καποια παρτυ θα κανεις και μια υποχωρηση να καθετε λιγο παραπανω.Αλλα σαν βαση θα εχετε το 2.

Νομιζω οτι θα διξει κατανοηση και θα το δεχτει.Στα λεω γιατι εμενα η μανουλα μου μου ελεγε απλα "Οχι" και οταν ελεγα "γιατι οχι?" μου ελεγε "Ετσι"...καμια επεξηγηση πραγμα το οποιο εκτιναζε τα νευρα μου στον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειναι βασικο το να εξηγησεις στο γιο σου οτι καταλαβαινεις οτι επηρεαζεται απο τους φιλους του και οτι σιγα σιγα μεγαλωνει και θελει να αποκταει οσο το δυνατον μεγαλυτερη ελευθερια αλλα δε χρειαζεται να βιαζεται και να μην ξεχναει ποτε τους κινδυνους που υπαρχουν.Πες του οτι εισαι πολυ περηφανη που εχει κερδισει την εμπιστοσυνη σου αλλα σα μανουλα κι εσυ δε γινεται να μην ανυσηχεις.Οτι ακριβως επειδη του εχεις εμπιστοσυνη και χαιρεσαι που ειναι τοσο υπευθυνος καταλαβαινεις και τις δικες του τις αναγκες και ετσι θα αλλαξετε το ωραριο και πλεον θα μπορει να επιστρεφει στις 2 και οχι στη 1 και οταν κατεβαιενι στο χωριο ας καθεται εκει περισσοτερο.Για αρχη αυτο και σιγα σιγα θα το ξανασυζητατε.και σε γιορτες και καποια παρτυ θα κανεις και μια υποχωρηση να καθετε λιγο παραπανω.Αλλα σαν βαση θα εχετε το 2.

Νομιζω οτι θα διξει κατανοηση και θα το δεχτει.Στα λεω γιατι εμενα η μανουλα μου μου ελεγε απλα "Οχι" και οταν ελεγα "γιατι οχι?" μου ελεγε "Ετσι"...καμια επεξηγηση πραγμα το οποιο εκτιναζε τα νευρα μου στον αερα.

Ακριβως αυτα θα σου ελεγα.Niki81 θα γινεις υπεροχη μανουλα.Σορρυ για το off.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτα θα σου ελεγα.Niki81 θα γινεις υπεροχη μανουλα.Σορρυ για το off.

Μακαρι...σέυχαριστω παρα πολυ!!!Με τους εφηβους τα παω καλα....με τα μωρακια και τα νηπια εχω ενα θεματακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorryαλλά διαφωνώ. Μιλάμε για ένα αγόρι 16 ετών και όχι ένα πιτσιρίκι στην προεφηβεία.

Εγώ στα 16 μου ναι γυρνούσα 12-1 αλλά φυσικά υπήρχαν κάποιες εξαιρέσεις…Εγώ πάλι όταν ρωτούσα γιατί μου έλεγε η μαμά μου να ο μπαμπάς…( μάλλον μούσια, οργανωμένο ήταν το έγκλημα ). Το καλοκαίρι που πηγαίναμε στο εξοχικό αργούσαμε παραπάνω τότε.

Τα αγόρια της παρέας όλα είχαν το ελεύθερο στην ώρα εκτός από έναν, τον κουμπάρο μας…

Όταν πλέον μπόρεσε να ξεφύγει από τον ασφυκτικό κλοιό, σηκώθηκε έφυγε Χαλκιδική βρήκε δουλειά σε ένα κλαμπ ώστε να μπορεί να έχει δικά του χρήματα, ξεσάλωσε, έμπλεξε με ναρκωτικά όπου ακόμα και σήμερα στα 31 μας πλέον είναι σε άσχημη κατάσταση.

Όλα τα άλλα αγόρια της παρέας που γυρνούσαν ότι ώρα ήθελαν ναι μεν τα είδαμε «όλα» σα παρέα, έτυχε να μεγαλώσουμε και να περάσουμε τα εφηβικά μας χρόνια δυτικές συνοικίες Θεσσαλονίκης, Νεάπολη συγκεκριμένα όπου τότε ήταν πολύ κακόφημες περιοχές ( από πολλές απόψεις ), και όμως είμαστε ακόμη εδώ χα χα χα, με τις υπέροχες αναμνήσεις μας..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο χωριο γυρναει οτι ωρα θελει.(Βασικα νησι κανονικη πολη ειναι σχεδον).Αλλα ειναι διακοπες κ εκει δν υπαρχουν κ τοσοι κινδυνοι.Τωρα για εδω δν ξερω.Ειναι κ τα διαγωνισματα τις Κυριακες στο φροντηστηριο οποτε αν γυρναει στις 4 πως θα πηγαινει το πρωι να γραφει?Μαλλον θα κρατησω το 12-1 οταν γραφει την επομενη μερα κ τις αλλες φορες 2.Κ σε παρτυ κτλ ας γυρναει 4.Μαλλον καπως ετσι θα γινει.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα στο να καθεται εξω ενας εφηβος 16 ετων μετα τις 12.

Δεν προκειται να αφησω τα παιδια μου να το κανουν αυτο.

Εγω γυρνουσα στο σπιτι στις 10 τον χειμωνα και στις 11 το καλοκαιρι μεχρι τα 18 μου και δεν επαθα τιποτα. Μπορει να στεναχωριομουν (ειναι αληθεια) αλλα ποτε οι φιλοι μου δεν με εκαναν περα ή με κοροιδευαν επειδη επρεπε να επιστρεψω στο σπτι. Εαν τον εκαναν, απλα δεν θα ηταν φιλοι.

Επισης δεν ξεχωριζω αγορι, κοριτσι. Τους ιδιους κινδυνους διατρεχουν και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι φιλοι του δν τον καναν περα.Ισα ισα απ οτι εχω καταλαβει ο γιος μου ειναι η ψυχη της παρεας:).Οι φιλοι του ποτε δν του ειπαν κατι απλα ο δικος μου αισθανεται ασχημα επειδη νιωθει οτι εξαιτιας του το διαλυουν τοσο νωρις.Ουτε εγω θα ξεχωριζα αγορι-κοριτσι.Κ εγω ως τις 10-11 καθομουν εξω αλλα ο δικος μου στεναχωριεται μην χαλαει την παρεα.Ισα ισα απ οσο ξερω στην ταξη ολοι το θελουν για το 5μελες (αν κ δν βαζει υποψηφιοτητα),ολοι θελαν στην 3ημερη να μενουν στο ιδιο δωματιο με τον γιο μου,παντα εχει 2-3 εναλλακτικες για τα Σαββατοκυριακα (δν ξερει με ποιον να πρωτοβγει).Απλα βλεπω οτι ψιλοστεναχωριεται οταν γυρνανε κ οι υπολοιποι σπιτια τους.Κ τους λεει "εσεις καθιστε αφου μπορειτε" κ οι φιλοι του του λενε "οχι δν γινεται να φευγουν οι μισοι κ να καθονται οι αλλοι μισοι θα γυρισουμε κ εμεις".Κ αισθανεται λιγο ασχημα οταν γινεται αυτη η συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή εγώ ανέφερα αγόρι και κορίτσι, ούτε εγώ τα διαχωρίζω απλά σας ανέφερα τι γίνονταν στη δική μου παρέα όταν εγώ ήμουν σε εκείνη την ηλικία...

Ηθελα να ρωτήσω όλες εσάς που είστε κάθετες στο ότι δεν θα τα αφήνατε στα 16 μετά τις 12, πραγματικά θα ήθελα να μου πείτε το λόγο...

Και επίσης τι κίνδυνο διατρέχουν στις 2 που δεν μπορεί να διατρέχουν στις 10...

δεν είναι ειρωνική η ερώτηση μου, πραγματικά θέλω να μάθω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τι κίνδυνο διατρέχουν στις 2 που δεν μπορεί να διατρέχουν στις 10...

δεν είναι ειρωνική η ερώτηση μου, πραγματικά θέλω να μάθω...

συμφωνω με το παραπανω!

ενταξει δεν ειπαμε το χειμωνα με τα σχολεια να κανει ξενυχτια εξω. εχει και σοβαρες υποχρεωσεις στο σχολειο του. ομως στις διακοπες και μαλιστα σε ενα περιορισμενο (μικρο?) μερος που γνωριζεστε μεταξυ σας, δεν βλεπω κατι κακο. ε φυσικα δεν λεμε να εξαφανιστει απο το σπιτι, να μην κανει τιποτα αλλο οπως πχ μπανιο στη θαλασσα, ή λιγο αθληση χαλαρη.

αν του κανεις το χατηρι, ετσι θα πετυχεις και μια καλη "συμφωνια" για το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφορικα με τους κινδυνους :

1)Η καταναλωση αλκοολ στις 10 δεν ειναι η ιδια με την καταναλωση αλκοολ στις 2 το πρωι...και δεν αναφερομαι στην καταναλωση αλκοολ του παιδιου αλλα κυριως στην καταναλωση αλκοολ του καθε ανευθυνου μακακα.Ακομα και για τα ιδια τα παιδια παντως μη γελιεστε και θεωρειται οτι εξω πινουν πορτοκαλαδα.Ο αλκοολισμος στην εφηβεια οσο παει και αυξανει.

2)Η κυκλοφορια στους δρομους στις 10 δεν ειναι ιδια με την κυκλοφορια στις 2.Ειδικα αν μιλαμε για κοπελες...η επιστροφη στο σπιτι για μενα ηταν ανεκαθεν ενα θεμα.

3)δε νομιζω οτι ενα παιδι 16 ετων το οποιο θα κοιμαται στις 5 τα ξημερωματα θα ξυπνησει την επομενη μερα και θα κατορθωσει ειτε να παει να γραψει διαγωνισμα οπως ανεφερε η κοπελα ειτε να κατσει να διαβασει μιση σελιδα.16 ετων αν θυμαμαι καλα μιλαμε για ενα παιδι στη δευτερα λυκειου.

 

Περα απο αυτα για μενα προσωπικα το αν οι κινδυνοι στις 10 και στις 2 και στις 7 το πρωι ειναι οι ιδιοι η οχι δε μου λεει και πολλα.Το να ξενυχταει ενα παιδι 16 ετων μεχρι τα ξημερωματα το θεωρω λαθος.Η λογικη το κανουν οι φιλοι μου θα το κανω κι εγω ανεκαθεν με εκνευριζε ακομα και οταν ημουν εγω 16.Τους φιλους μου τους διαλεγω και δε με διαλεγουν κατα συνεπεια δεν προκειται να ακολουθω τα θελω τους σαν αβουλο προβατο.το ιδιο θελω να κανει και το παιδι μου.

 

Επισης παραπανω στη φιλη μιλησαμε για ενα ωραριο 1-2 το πρωι το οποιο θα μπορουσε να ειναι επιτρεπτο.Δε θεωρω οτι το να ξενυχταει ενα παιδι μεχρι τις 2 ειναι καταπιεστικο.Το 10 θα ηταν καταπιεστικο ...το 2 τα ξημερωματα δεν ειναι.

 

Τελος απόσο καταλαβα η φιλη αναφερεται στο ωραριο του παιδιου κατα τη διαρκεια του χρονου και οχι κατα τη διαρκεια των διακοπων.Ηδη μονη της ανεφερει οτι για το μηνα αυτο που το παιδι λειπει στο χωριο ειναι πιο ελαστικα τα ωραρια του.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα η γνώμη μου για παιδιά κάτω των 18 χρονών (σχεδόν όσο είναι μαθητές) οτι 10:30, βαριά βαριά 11:00 πρέπει να είναι σπίτι τον χειμώνα τουλάχιστον. Το καλοκαίρι στις διακοπές μέχρι τις 12 είναι καλά. Μετά το βρίσκω υπερβολή. Σαφώς και υπάρχουν εξαίρετες περιπτώσεις, όπως μία εκδήλωση του σχολείου, μια γιορτή κάποια έξοδος με μεγαλύτερα ξαδέλφια. Και για μένα βασική προυπόθεση για τέτοιου τύπου εκδηλώσεις είναι πάντα επιστροφή με ταξί που θα το έχω κλείσει νωρίτερα και ας τον περιμένει και μια ώρα απ' έξω απο το σημείο της διασκέδασης. Προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω και να είμαι ήσυχη παρά να καρδιοχτυπάω μέχρι να ακούσω κλειδί στη πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή, ενοείται ότι δεν μιλάμε για κάθε μέρα και ιδιαίτερα όταν την επομένη έχουν υποχρεώσεις ( πράγμα που έτσι και αλλιώς ένα παιδί που αξίζει την εμπιστοσύνη μας δεν θα το ήθελε και το ίδιο )

sorry αλλά θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα

 

 

1)Η καταναλωση αλκοολ στις 10 δεν ειναι η ιδια με την καταναλωση αλκοολ στις 2 το πρωι...και δεν αναφερομαι στην καταναλωση αλκοολ του παιδιου αλλα κυριως στην καταναλωση αλκοολ του καθε ανευθυνου μακακα.Ακομα και για τα ιδια τα παιδια παντως μη γελιεστε και θεωρειται οτι εξω πινουν πορτοκαλαδα.Ο αλκοολισμος στην εφηβεια οσο παει και αυξανει.

 

οκ το πάμε στις πιθανότητες όπου δεν θα ήθελα να δόσω παραδείγματα..όσο αναφορά το αλκοόλ εμένα προσωπικα δε με γελάει κανείς διότι πέρασα και εγώ από τα 16

 

3)δε νομιζω οτι ενα παιδι 16 ετων το οποιο θα κοιμαται στις 5 τα ξημερωματα θα ξυπνησει την επομενη μερα και θα κατορθωσει ειτε να παει να γραψει διαγωνισμα οπως ανεφερε η κοπελα ειτε να κατσει να διαβασει μιση σελιδα.16 ετων αν θυμαμαι καλα μιλαμε για ενα παιδι στη δευτερα λυκειου.

Έκανα τη διευκρίνιση παραπάνω

 

 

Περα απο αυτα για μενα προσωπικα το αν οι κινδυνοι στις 10 και στις 2 και στις 7 το πρωι ειναι οι ιδιοι η οχι δε μου λεει και πολλα.Το να ξενυχταει ενα παιδι 16 ετων μεχρι τα ξημερωματα το θεωρω λαθος.Η λογικη το κανουν οι φιλοι μου θα το κανω κι εγω ανεκαθεν με εκνευριζε ακομα και οταν ημουν εγω 16.Τους φιλους μου τους διαλεγω και δε με διαλεγουν κατα συνεπεια δεν προκειται να ακολουθω τα θελω τους σαν αβουλο προβατο.το ιδιο θελω να κανει και το παιδι μου.

 

 

Μπάστα λίγο ποιος είπε ότι κάνω ότι κάνουν οι άλλοι ???

Επίσης δεν θεωρώ καθόλου άβουλο πρόβατο τον εαυτό μου που ήθελα να κάτσω λίγο παραπάνω με τους φίλους μου γιατί περνούσαμε ΤΕΛΕΙΑ όλοι μαζί…

Αποτέλεσμα αυτού ξέρεις τι ήταν ? το μέρος που συναντιόμασταν ήταν κάπου 15λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, εγώ προκειμένου να κάτσω άλλα 10 λεπτά μαζί τους καβαλούσα τη μηχανή ενός φίλου και με πήγαινε σπίτι…( χωρίς δίπλωμα στα 16 του και εκείνος )

Κανένας δεν με έκανε πέρα επειδή έπρεπε να είμαι μια συγκεκριμένη ώρα σπίτι, ούτε ο λόγος που ήθελα να μείνω ήταν ότι ακολουθούσα σα πρόβατο…Ήθελα/ μου άρεσε να είμαι μαζί τους…

Λυπάμαι πολύ αν δεν πέρασες τέτοιες στιγμές σε εκείνη την ηλικία

niki μου παρόλλο που τις περισσότερες φορές συμφωνώ με αυτά που γράφεις και σε διαβάζω πάντα θεωρώ ότι αυτά που γράφεις είναι λίγο θεωρητικά και όχι πρακτικά:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη τα εγραψα λιγο μπερδεμενα τα ξαναγραφω

Ο γιος μου θα παει β'λυκειου

Μεχρι στιγμης τα ωραρια ηταν

Μεχρι 12 τον χειμωνα κ 1 το καλοκαιρι κ στις διακοπες στο χωριο οτι ωρα θελει

Τωρα μου ζηταει

3 τον χειμωνα κ 5 το καλοκαιρι

Εγω σκεφτομαι

1 αν γραφει τεστ 2 αν δν γραφει κ 3 το καλοκαιρι κ σε καποια παρτυ κτλ πιο αργα

 

Οσο για το ποτο εμενα μου λεει οτι πινει καφε αφου για καφε πανε συνηθως.Τωρα αν πηγαινουν για ποτο κτλ θα του πω να παιρνει μονο μπυρα κ να την ανοιγουν μπροστα του.Ετσι κ αλλιως ο δικος μου ασχολειται με τον αθλητισμο οποτε δν μπορει να κανει κ πολλες καταχρησεις.

 

 

 

Επισης το προβλημα δν ειναι οτι τον κανουν περα οι φιλοι του.Ισα ισα εχει παρα πολλους φιλους κ περνανε καλα ολοι μαζι οπως εγραψα πιο πανω.Το θεμα ειναι οτι στεναχωριεται γιατι οταν φευγει λενε οι αλλοι "θα ερθουμε κ εμεις".Οποτε σκεφτεται "Ενω οι αλλοι θελουν κ μπορουν να κατσουν γιατι να φευγουν κ να γυριζουν σπιτι εξαιτιας μου??"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη τα εγραψα λιγο μπερδεμενα τα ξαναγραφω

Ο γιος μου θα παει β'λυκειου

Μεχρι στιγμης τα ωραρια ηταν

Μεχρι 12 τον χειμωνα κ 1 το καλοκαιρι κ στις διακοπες στο χωριο οτι ωρα θελει

Τωρα μου ζηταει

3 τον χειμωνα κ 5 το καλοκαιρι

Εγω σκεφτομαι

1 αν γραφει τεστ 2 αν δν γραφει κ 3 το καλοκαιρι κ σε καποια παρτυ κτλ πιο αργα

 

Οσο για το ποτο εμενα μου λεει οτι πινει καφε αφου για καφε πανε συνηθως.Τωρα αν πηγαινουν για ποτο κτλ θα του πω να παιρνει μονο μπυρα κ να την ανοιγουν μπροστα του.Ετσι κ αλλιως ο δικος μου ασχολειται με τον αθλητισμο οποτε δν μπορει να κανει κ πολλες καταχρησεις.

 

 

 

Επισης το προβλημα δν ειναι οτι τον κανουν περα οι φιλοι του.Ισα ισα εχει παρα πολλους φιλους κ περνανε καλα ολοι μαζι οπως εγραψα πιο πανω.Το θεμα ειναι οτι στεναχωριεται γιατι οταν φευγει λενε οι αλλοι "θα ερθουμε κ εμεις".Οποτε σκεφτεται "Ενω οι αλλοι θελουν κ μπορουν να κατσουν γιατι να φευγουν κ να γυριζουν σπιτι εξαιτιας μου??"

 

Συμφωνω με το ωραριο που σκεφτηκες. 1-2 μπυρες ειναι οκ. Ας χαρουν και λιγο ερχονται δυσκολα χρονια.... Και απ'οτι καταλαβα η παρεα του ειναι καλα παιδια .... πολυ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια ειναι κ με την παρεα του δν εχω κανενα προβλημα.Το θεμα ειναι οι υποοιποι που κυκλοφορουν στην νυχτα.Τα ωραρια βεβαια δεν ειναι αυτα που θα ηθελε αλλα θα του εξηγησω τους λογους.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αν εχει τεστ να γθριζει 2 κ αν οχι 3?

δηλαδη τετοιες ωρες βγαινει και καθημερινες??

 

Μερικες Κυριακες γραφει διαγωνισματα στο φροντιστηριο.Και ειπα στις 1 αν γραφει τεστ κ στις 2 αν δεν γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσα στην επαρχια...εμαθα να ειμαι απο 4 χρονων στους δρομους και να παιζω.

Στα 12 μου αρχισα να βγαινω σε μπαρακια..με ενα ωραριο μεχρι τις 11 στην αρχη και χρονο με το χρονο κερδιζαμε μια ωρα.Εννοειται οτι ηθελα να μενω παραπανω και να ξενυχταω...οπως εξαλλου ηθελα παρα πολλα πραγματα τα οποια ομως δεν απεκτησα σε εκεινη την ηλικια (και καλως δεν τα απεκτησα γιατι τωρα αναγνωριζω κι εγω οτι ημουν μικρη).

Ανεβηκα σε μηχανακια κρυφα απο τη μανα μου,εκανα κοπανα για να παω για καφε,εβγαινα με αγορια οπως και εκανα κι αλλα πραγματα κρυφα τα οποια δεν οφειλονται στο οτι η μανα μου μου τα απαγορευε αλλα στο οτι στην εφηβεια το κρυφο,το παρανομο παντα ελκει...παρεπιπτοντως με τη μαμα μου ειχα και εχω μια σχεση απολυτης εμπιστοσυνης χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν μου εβαζε ορια και δε προσπαθουσε να με κανει να πειθαρχισω σε καποια θεματα.

Στα 17 μου ξεκινησα να δουλευω σε καφετερια και σε μπαρακια,να εχω την οικονομικη ανεξαρτησια που καποιοι αλλοι στην ηλικια μου δεν ειχαν

και απο τα 18 μου πλεον κι επειτα που περασα στο πανεπιστημιο ζουσα τη ζωη μου βαζοντας εγω κανονες.

 

Οπως καταλαβαινεις λοιπον,ουτε εχω στερηθει ,ουτε εχω χασει στιγμες και ξενυχτια ουτε μιλαω εχωντας ζησει κλεισμενη μεσα σε ενα σπιτι και μεγαλωνοντας με το σταυρο στο χερι.

 

Απλα θεωρω οτι καποια πραγματα που ειναι να γινουν στην εφηβεια θα γινουν ...το να αφησεις ενα παιδι χωρις ορια δε σημαινει οτι θα τα γλυτωσεις.Αν ομως το μαθεις να πειθαρχει σε καποια λογικα παντα ορια το βοηθας να μαθει να βαζει και τα δικα του ορια οταν αργοτερα θα κληθει να ζησει μονος του.Προσωπικη μου αποψη παντα.

 

Η καθεμια εχει τις αποψεις της...σωστο και επιθυμητο αυτο δεδομενου οτι ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος.;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΑΝΧΩΣΑΤΕ!!!!!:?:?

Να ρωτήσω κατι αυτά τα ωράρια αφορουν την καθημερινότητα ή μόνο τα σ/κ?????ή εστω την περίοδο των διακοπων?????

δεν λέω και εμένα τα 10 χρονα παιδιά μου θα μείνουν στην αυλή να παίξουν μέχρι τις 11 με δική μου επίβλεψη....... αλλά σοκαρίστικα λιγο με το ωράριο των 5 για 16 χρονων στα μπαρ και στα κλαμπ ......δεν ξερω και εμεις περάσαμε απο αυτή την ηλικία και βγαίναμε και ξενυχτούσαμε όχι βέβαια καθημερινα μονο σαββατόβραδο και σε συγκεκριμένες γιορτες αλλά το καθημερινο?????Εχουν τοσο πολύ αλλάξει τα πραγματα και εγω ακόμη κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου?????

Μου φαίνεται λιγο υπερβολικο το ξενυχτι σε καθημερινή βαση.....δλδ αν καθε μερα ενα 16ή 17χρονο παιδί κοιμάτε στις 6 το πρωι....τι ωρα θα ξυπνάει ???την ωρα για να ξαναβγει εξω??????

ΑΧ!!!!προβληματίστικα τωρα δλδ σε 5 χρόνια τα μεγαλα μου παιδια θα ξενυχτάνε τοσο πολύ?????:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...