Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση ή κανονικό χειρουργείο για ινομύωμα?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Η γυναίκα μου έχει 4 εκ. ινομύωμα, ο προηγούμενος γυναικολόγος μας, ο οποίος δεν θεώρησε ότι δημιουργεί πρόβλημα μας παρότρυνε να

προχωρήσουμε σε 2 σπερματέγχυσης και σε μία εξωσωματική, αποτυχημένες.

Ακόμα και τώρα λέει πως δεν χρειάζεται να βγει. Παρόλο που από αυτά που διαβάζω στο internet αναφέρουν ότι πρέπει να φύγει όταν η γυναίκα θέλει να τεκνοποιήσει.

 

Ο νέος μας γυναικολόγος μας είπε πως χρειάζεται να γίνει λαπαροσκόπηση για να φύγει το ινομύωμα και μήπως ανοίξει και την μια σάλπιγγα που είναι κλειστή.

 

Μια ακόμα γνώμη, απο άλλο γιατρό, που πήραμε μας είπε πως χρειάζεται κανονικό χειρουργείο (περισσότερες τομές, πόνος κτλ)

 

Και αναρωτιόμαστε ποιος έχει το δίκιο, εγώ με αυτά που έχω διαβάσει θεωρώ ότι το σωστό είναι η λαπαροσκόπηση, ποια είναι η γνώμη σας?

 

Επίσης διάβασα και για την ρομποτική, ότι πιο καινούριο αυτή τη στιγμή, αλλά κάνεις από τους τρεις δεν το ανάφερε. Ποια η γνώμη σας?

 

 

Ευχαριστώ.

 

Edit Admin

 

Γενικές συζητήσεις για τα Ινομυώματα

 

Αν δεν είσαστε έγκυος προτιμήστε αυτό για να δημοσιεύσετε:

 

 

 

Αν είσαστε ήδη έγκυος προτιμήστε αυτό για να δημοσιεύσετε:

 

 

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα...

εγω ειχα κυστη στην αρ ωοθηκη και εκανα πριν 5 μηνες ανοιχτο χειρουργειο. σαφως ειναι απαρχεωμενη μεθοδος αλλα ειναι ποιοτικως καλυτερη γιατι ο γιατρος εχει επαφη πραγματικη με τα οργανα ενω στην λαπαροσκοπηση τα οργανα τα βλεπεις μεσω οθονης, 8 φορες πιο κοντα βεβαια αλλα δεν παυει να ειναι 8 φορες σε μεγεθος μεσα απο μια οθονη.

 

τωρα το ανοιχτο χειρουργειο η αλλιως λαπαροτομη εχει μεγαλυτερη νοσηλεια, περισσοτερο πονο, μεγαλυτερη αναρωση και επιπλεον κατηγοριοποιειται για δημιουργια συμφησεων εναντι της λαπαροσκοπησης που εχει λιγοτερο πονο, λιγοτερο διαστημα νοσηλειας και γενικα υπαρχει μικροτερος κινδυνος δημιουργιας συμφισεων χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν θα δημιουργηθουν με την λαπαροσκοπηση.

 

τωρα επειδη δεν ειμαι γιατρος αλλα ειμαι παθων σου εξεθεσα τα υπερ και τα κατα ετσι οπως πραγματικα ειναι και ετσι οπως τα βιωσα εγω.

 

το ξερω οτι λογω τεχνολογιας υπερτερει η λαπαροσκοπηση αλλα εγω αν ξαναεκαμνα εγχειρηση παλι θα διαλεγα το ανοιχτο χειρουργιο δεν εχει σημασια που ημουνα 6 μερες στο νοσοκομειο η που αναρωσα μετα απο 2 μηνες αλλα για μενα εχει σημασια η δουλεια που εγινε στα οργανα της πυελου, καθαρη, σωστη και προσεγμενη...

 

συγνωμη αν σε ζαλησα αλλα στα λεω οπως εχουν τα πραγματα για μενα...

τωρα τι θα κανεις με την γυναικα σου ειναι θεμα καθαρα δικη σας αποφασης και εκτιμησης...

 

μαθε,ψαξε,ρωτα για να ξεπεραστει το προβλημα και οτι χρειαστειτε απο γιατρους, κλινικες, τηλ και διευθυνσεις ρωτα με οτι θελεις...

 

πανω απο ολα μην ανησυχειτε γιατι οοοοοοοοοοοοοοολα λυνονται...;)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ.ΣΑΝ ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΑΦΩΣ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ.ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ?ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω απο Αθηνα.Συγγνωμη εγω μενω Θεσσαλονικη...Ευχομαι τα καλυτερα..Θα περιμενω νεα σας.Παντως δεν ειναι κατι τραγικο το ινομυωμα.Παρα πολλες γυναικες εχουν..Καλυτερα τωρα να κανετε την επεμβαση να δει ο γιατρος αν οι σαλπιγγες ειναι ο.κ. και αν υπαρχουν εστιες ενδομητριωσης και μετα θα ειστε ετοιμοι για παιδακι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ.

Ο γιατρός μας κ. Μήτσης μας ενημέρωσε πως θα ξεκινήσουμε με λαπαροσκόπηση και αν υπάρχει πρόβλημα θα προχωρήσουμε σε λαπαροτομή, πράγμα σπάνιο. Θεωρεί πως γυναίκα που δεν έχει γεννήσει δεν χρειάζεται ανοιχτό χειρουργείο.

Επειδή υπάρχει και μία σάλπιγγα βουλεμένη να δούμε μήπως μπορεί να γίνει κάτι και με αυτό.

 

Το κακό είναι πως έχουμε ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα. Ο προηγούμενος γιατρός μας κ. Σκλαβούνος παρόλο που είχε δει το ινομύωμα μας άφησε και κάναμε 2 σπερματεγχύσεις και μια εξωσωματική χωρίς αποτέλεσμα, γιατί θεώρησε πως δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα το ινομύωμα. βέβαια τρεις γιατροί που έχουμε επισκεφτεί μας έχουν πει βγάλτε το γιατί και να μείνει έγκυος η γυναίκα μου μπορεί να αποβάλει έχοντας το ινομύωμα.

 

Για αυτό όσο και να εμπιστεύεστε το γιατρό σας πάντα να παίρνεται μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη. Τουλάχιστον σε μας, το πάθημα έγινε μάθημα.

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites

"Θεωρεί πως γυναίκα που δεν έχει γεννήσει δεν χρειάζεται ανοιχτό χειρουργείο."

 

Καλημερα σου και σου ευχομαι οτι καλυτερο και πολυ πολυ συντομα να εχετε και τα ευχαριστα!!!

 

Θα σου πω και την δικη μου εμπειρια γιατι αυτο που εγραψες πραγματικα μπορει να απογοητευσει αρκετες κοπελες που εχουν κανει ανοιχτο χειρουργειο χωρις να εχουν κανουν παιδακι ακομη..

 

Εγω ειμαι μια απο αυτες....λογω ινομυωματος που ειχα και μετα απο πολλες εξετασεις υπερυχους και πολλα αλλα...κατεληξα στο ανοιχτο χειρουργιο γιατι οπως λες δεν εχω κανει ακομη παιδακια και ηθελα να ειμαι 100% σιγουρη οτι ο γιατρος θα εχει αμεση επαφη σε αυτο που κανει και δεν θα μου τραυματισει την μητρα η το ενδομητριο!

Ολα πηγαν τελεια...ηταν μεγαλυτερο απ οτι φαινονταν σε ολες τις εξετασεις...δεν μου τραυματησε τιποτα και τωρα ειμαι ετοιμη ( μετα απο 3 μηνες ) να κανω παιδακι...

 

Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι πρεπει να εχει εμπιστοσυνη στον γιατρο σου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..Ολα θα πανε τελεια και πολυ συντομα θα εχετε το παιδακι σας!!!!

 

Σας ευχομαι πραγματικα οτι πιο ομορφο!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ki εγώ που είχα... 30 ινομυώματα, παιδάκια δεν είχα, και όπως καταλαβαίνεις ανοιχτό χειρουργείο χρειάστηκα. Η αλήθεια είναι ότι το ανοιχτό χειρουργείο δίνει καλύτερη εικόνα και ο χειρουργός βλέπει πράγματα που αν αναγκαζόταν να τα αντιμετωπίσει λαπαροσκοπικά, θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία και για τον ίδιο και για την ασθενή. Είδα περίπτωση λαπαροσκοπικού χειρουργείου που κράτησε... 6 ώρες, την εποχή που έκανα εγώ το ανοικτό. Βέβαια δεν ξεκινάς ανοιχτό χειρουργείο για ένα και μόνο ινομύωμα.

Όλα να πάνε καλά, καλή επιτυχία.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφαίρεσα ινομύωμα 10 εκατοστών πριν 5 χρόνια με ανοιχτό χειρουργείο και νοσηλεύτηκα μόνο για 2 βράδυα. Σίγουρα μετά την επέμβαση υπήρχε πόνος αλλά και μια γνωστή που έκανε λαπαροσκόπηση πονούσε. Πάντως πολλοί γιατροί διαφημίζουν τη λαπαροσκόπηση αλλά αυτοί που πραγματικά είναι "αστέρια" σε αυτή είναι ελάχιστοι.Πάντως το αν ινομύωμα 4 εκατοστών χρειάζεται να αφαιρεθεί εξαρτάται από τη θέση του...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τις εξετάσεις.

 

Τελικα ειναι 2 ινομυώματα.

Το μεγαλύτερο είναι:

43 mm x 34 mm x 45 mm όγκος 34,4 cm3 υπορρογόνιο

πριν πέντε μήνες ήταν 41 mm x 31 mm υπορρογόνιο πλάγιο AP

 

Το μικρότερο είναι είναι το ίδιο όπως ήταν και πριν 5 μήνες:

13 mm υποβλεννόριο οπίσθιο και σε επαφή με την ενδομητρική κοιλότητα.

 

Πιστεύεται ότι πρέπει να φύγουν και τα 2?

Ο γιατρός μας είπε πως πρεπει να φύγει οποσδήποτε το μεγάλο και θα ελέγξει και το μικρό πιθανόν να το καυτηριάσει αλλα θέλει πρώτα να το δει.

Ποια η γνώμη σας?

uIcqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι να πάρετε και δεύτερη γνώμη. Τα υπορρογόνια ινομυώματα δεν ενοχλούν γιατί προβάλλουν έξω από τη μήτρα εκτός αν μεγαλώσουν πολύ και πιέζουν διπλανά όργανα ή συστραφούν. Εγώ έχω αφαιρεσει υπορρογόνιο ινομύωμα που έφτασε 10 εκατοστά . όσο καιρό όμως ήταν κάτω από 4 με 5 εκ μου έλεγαν απλά να το παρακολουθούμε. Απλά το δικό μου μεγάλωσε απότομα σε 6 μήνες και το έβγαλα...Άσε που ,μια εγχείρηση μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα απο τα υπάρχοντα π.χ συμφύσεις. Και όσο και αν οι γιατροί λένε ότι με λαπαροσκόπηση μειώνεται το ποσοστό για συμφήσεις η πραγματικότητα είναι ότι αν δεν είναι " μάγκας " ο χειρουργός μπορεί να γεμίσεις συμφύσεις. Αυτό το έπαθε μια φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ.ΣΑΝ ΜΕΘΟΔΟΣ ΣΑΦΩΣ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ.ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ?ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ!

 

Aγαπητή mammy-m επειδή εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι, θέλεις να μου πεις το γιατρό σου? Προφανώς έκανε καλή δουλειά για να το αναφέρεις. Είμαι Θεσσαλονίκη δυτικά, Εύοσμο. Μόλις τώρα, πριν 3 μέρες, εντέλώς ξαφνικά σε μια εξέταση ρουτίνας, μου βρήκε ο γιατρός ένα μεγάλο ινομύωμα, και μάλλον θα χρειαστεί να το αφαιρέσω.

 

Αυτός ο γιατρός δεν μου έδωσε πολλές εξηγήσεις, ούτε μου πρότεινε μέθοδο αφαίρεσης (χειρουργικά ή λαπαροσκοπικά), οποτε θα ψάξω και για 2η - ή και 3η γνώμη... Θα προτιμούσα εννοείται λαπαροσκόπηση, καθώς στην καισαρική μου που έκανα όταν γέννησα την κόρη μου, πονούσα πολύ για αρκετό καιρό, και δεν θέλω να το ξαναβιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή mammy-m επειδή εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι, θέλεις να μου πεις το γιατρό σου? Προφανώς έκανε καλή δουλειά για να το αναφέρεις. Είμαι Θεσσαλονίκη δυτικά, Εύοσμο. Μόλις τώρα, πριν 3 μέρες, εντέλώς ξαφνικά σε μια εξέταση ρουτίνας, μου βρήκε ο γιατρός ένα μεγάλο ινομύωμα, και μάλλον θα χρειαστεί να το αφαιρέσω.

 

Αυτός ο γιατρός δεν μου έδωσε πολλές εξηγήσεις, ούτε μου πρότεινε μέθοδο αφαίρεσης (χειρουργικά ή λαπαροσκοπικά), οποτε θα ψάξω και για 2η - ή και 3η γνώμη... Θα προτιμούσα εννοείται λαπαροσκόπηση, καθώς στην καισαρική μου που έκανα όταν γέννησα την κόρη μου, πονούσα πολύ για αρκετό καιρό, και δεν θέλω να το ξαναβιώσω.

 

Γεια κι απο μενα. Εκανα κι εγω λαπαροσκοπικη αφαιρεση 2 ινομυωματων, πριν 2 χρονια. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη σε ολα. Γκριμπιζης Γρηγορης (τσιμισκη 51 Θεσ/νικη). Ειναι αυθεντια στην λαπαροσκοπικη.Και στις τχνητες γονιμοποιησεις.Σου τον προτεινω ανεπιφυλλακτα. Ρωτα με οτι αλλο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Γεωργία, θα το σκεφτώ. Πήρα σήμερα μια 2η γνώμη, από τον παλιό μου γιατρό, τον Τσάκο, και μου ειπε ότι πρέπει να χειρουργηθώ άμεσα, το πολύ σε 1 μήνα. Διότι έχει πολύ επιθετικό ρυθμό αύξησης, μέσα σε 1.5 χρόνο από το 0 έφτασε τα 5 εκατοστα! Περιμένω τώρα και τα αποτελέσματα της αιματολογικής, που δείχνουν και τους καρκινικούς δείκτες. Βασικά, αν και ήταν καθησυχαστικός, πράγμα που μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη, παρ' όλ' αυτά, είμαι σε αναμένα κάρβουνα, διότι είπε ότι είμαι από τις σπάνιότατες περιπτώσεις, όπου ένα ινομύωμα αναπτύσσεται τόσο γρήγορα!

Για τον Γκιρμπίζη δεν ξέρω, σε ποιο νοσοκομείο/κλινική χειρουργεί? Εσύ πώς το έκανες, λαπαροσκοπικά 'η χειρουργικά? Σκέφτομαι να πάρω μια 3η γνώμη, από κάποιον καθηγητή του Ιπποκρατείου, διότι λένε ότι είναι κορυφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ mammy-m, τους είνα υπόψη μου. θενξ!

 

Εγω δεν μπορω να σου πω κατι για γιατρο γιατι ειμαι απο Αθηνα, αλλα θελω να σου πω να μην αγχωνεσαι και να μην πανικοβαλεσαι....Το δικο μου μεγαλωσε σ ενα χρονο και απο 0...εφτασε τα 6,5 σχεδον...

Σου ευχομαι οτι καλυτερο και το σημαντικοτερο απ ολα οχι αγχος!!!!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Decem! Με βοηθάει αυτό που λες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είμαι η 2η γυναίκα που βλέπει στην καρριέρα του, με τόσο γρήγορη ανάπτυξη ινομυώματος. Ομολογώ πως αυτό με πανικόβαλλε πιο πολύ απ' όλα! Ειδικά μάλιστα διότι χρησιμοποίησε την φράση "επιθετική" αύξηση, και ξέρετε τι νόημα δίνουμε οι περισσότεροι στην λέξη "επιθετική"...

Εσύ πώς το αντιμετώπισες? Εγχειρίστηκες? Με ανησυχεί και η μετέπειτα πορεία της γονιμότητάς μου, διότι επιθυμώ κι άλλο μωράκι...

Σήμερα θα πάρω και μια 3η γνώμη.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η 2η γνώμη που πήρα από έναν άλλο γιατρό, ήταν, τελείως διαφορετική! Μου είπε πρώτα να μείνω έγκυος, αφού το επιθυμώ, να γεννήσω, ακόμη και φυσιολογικά, και μετά να ασχολήθώ με το ινομύωμα! Γι' αυτό πάω για την 3η γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Decem! Με βοηθάει αυτό που λες. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι είμαι η 2η γυναίκα που βλέπει στην καρριέρα του, με τόσο γρήγορη ανάπτυξη ινομυώματος. Ομολογώ πως αυτό με πανικόβαλλε πιο πολύ απ' όλα! Ειδικά μάλιστα διότι χρησιμοποίησε την φράση "επιθετική" αύξηση, και ξέρετε τι νόημα δίνουμε οι περισσότεροι στην λέξη "επιθετική"...

Εσύ πώς το αντιμετώπισες? Εγχειρίστηκες? Με ανησυχεί και η μετέπειτα πορεία της γονιμότητάς μου, διότι επιθυμώ κι άλλο μωράκι...

Σήμερα θα πάρω και μια 3η γνώμη.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η 2η γνώμη που πήρα από έναν άλλο γιατρό, ήταν, τελείως διαφορετική! Μου είπε πρώτα να μείνω έγκυος, αφού το επιθυμώ, να γεννήσω, ακόμη και φυσιολογικά, και μετά να ασχολήθώ με το ινομύωμα! Γι' αυτό πάω για την 3η γνώμη...

 

Τιποτα! Μακαρι να μπορω να σε βοηθησω!

Επειδη ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη θα σου πω εγω για την δικη μου για να μπορεσεις να συγκρινεις..

Λοιπον εγω το ειχα μεσα στην μητρα..μου προκαλουσε αιμοραγιες πολλες και απ οτι μιλησα με τον γιατρο μου μου ειχε κλεισει και τον δρομο για παιδακι..ειχε κλεισει τελειως το ενδομητριο...

Στον υπερυχο το ειδαμε περιπου 6 εκατοστα και επειδει δεν εχω ακομη παιδακια θελαμε να γινει λεπτομερης δουλεια στο καθαρισμα χωρις να πληγωσουμε το ενδομητριο η την μητρα..

Για να μην τα πολυλογω εκανα ανοιχτη επεμβαση πριν απο 2 μηνες ( τελικα το ινομυωμα ηταν μεγαλυτερο...)ολα πηγαν τελεια δεν πειραχτηκε κανενα οργανο και σε κανενα μηνα ξεκιναω και προσπαθειες για παιδακι.

Γι αυτο σου λεω να μην βιαζεσαι και να το αποφασισεις με ψυχραιμια και πανω απ ολα να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου και να σκεφτεσαι μοναχα θετικα και τιποτα αρνητικο!!!!

Φιλια

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Μήπως γνωρίζει κάποιος πολύ καλό λαπαροσκόπο στην Αθήνα; Έχω κι εγώ ένα ινομύωμα που όσο ακόμα είναι μεσαίο, μου έχουν πει οι 4 από τους 5 γιατρούς να το αφαιρέσω...

Link to comment
Share on other sites

Thanx again Decem!

Αγαπητή desperatemummy... είμαστε περίπου ομοιοπαθείς... αυτό το 4 στους 5 το δικό σου, εμένα έγινε χτες 2 στους 3, αλλα με ανάποδο σκορ! Δλδ 2 στους 3 μου είπαν να μην το αφαιρέσω! Άντε τώρα να βγάλουμε άκρη... Τι γίνεται τώρα, πρέπει να σπουδάσουμε ιατρική για να έχουμε την απόλυτη άποψη για το θέμα? Ο γιατρός μου που με παρακολουθεί 10 χρόνια και τον εμπιστεύομαι, λέει να το αφαιρέσω άμμεσα, και οι άλλοι 2, όχι! Συγκεκριμένα είπαν και οι 2 να επιχειρήσω πρώτα να μείνω έγκυος, και μετά βλέπουμε... Και λέω εγώ, τι γίνεται με τον κίνδυνο αποβολής? Και μου λένε και οι 2: Ο κίνδυνος αυτός πάντα υπάρχει σε ποσοστό 20% για κάθε εγκυμοσύνη, ασχέτως του ινομυώματος! Βέβαια, εννοείται ότι ίσως άλλη περίπτωση γυνίκας, με περισσότερα ή μεγαλύτερα, να είναι διαφορετικός ο κίνδυνος.

 

Αν και ξέρω ότι είμαι υπερβολικά αγχώδης, και νόμιζα ότι μόνο εγώ είμαι έτσι, βρήκα τώρα και την desperate, που έφτασε και σε 5ο γιατρό! Κι εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω,... να πάω και σε 4ο? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα Decem, δλδ εσένα σου είπαν 3 μήνες μετά την αφαίρεση να ξαναπροσπαθήσεις για παιδί? Εμένα μου είπαν οι 2 γιατροί, ότι μετά την αφαίρεση (αν είναι χειρουργική) να περιμένω 6-8 μήνες. Νόμιζα ότι 3 μήνες περιμένουν αυτές που το κάνουν λαπαροσκοπικά.

 

Και σε αυτό που λες για εμπιστοσύνη... τι να πω... είναι τόσο υποκειμενικό... Παρ' ότι εμπιστευόμουν απόλυτα τον δικό μου γιατρό, τόσα χρόνια, η δική του άποψη έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την άποψη 2 άλλων πολύ έμπειρων γιατρών, ιδίως ο ένας τους είναι μεγάλο όνομα, δ/ντης, με τεράστια πείρα, πώς να το παραβλέψω αυτό?!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...