Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τονος - Τονοσαλατα???!!!


Eirini_Dr

Recommended Posts

Βρε κοριτσια ??? Εχω μια ακαταπαυστη ορεξη για τονο (κονσερβα σε λαδι) εχω τρελαθει εδω και δυο μερες να τρωω τονοσαλατα...Γενικα μαρεσουν οι σαλατες! Αλλα εχω συνεχεια στο στομα μου τη γευση!!! μμμμμμμ Μιαμ μιαμ!!! Μηπως δε κανει να τρωμε τονο?? Μη παθουμε και τιποτα τωρα στο τελος! Χτες μιλησα με τον γιατρο μου αλλα ξεχασα να τον ρωτησω και επειδη εχασε τον πατερα του και σημερα τον κηδευουν δεν θελω να τον ενοχλησω γι αυτο το θεμα!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω διαβασει οτι ειδικα ο τονος απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ξερω γιατι.... :roll:

 

 

edit

 

Τόνος, ξιφίας

 

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

 

 

http://www.femme.gr/foods-banned.htm

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι ειδικα ο τονος απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ξερω γιατι.... :roll:

 

Λόγω βαρέων μετάλλων που περιέχει

 

Καλύτερα όμως να της το επιβεβαιώσει ο γιατρός της.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε τώρα βρε παιδιά! Εμένα ο γιατρός μου ουδέποτε μου ανέφερε ότι απαγορεύεται κάτι κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και να είστε σίγουρες πως θα μου το έλεγε.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πανικοβληθηκα...ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο το parents παιδι και νεοι γονεις νομιζω, οτι ειναι πο ασφαλες να το τρως σε κονσερβα παρα φρεσκο για τον ιδιο που μου ειπατε!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα αν ζηλεψεις και φας μια κονσερβα δεν νομιζω οτι θα παθεις και κατι. Μαλλον η υπερβολικη καταναλωση βλαπτει. Και συκωτι δεν κανει να φας και εντοσθια αλλα αν ζηλεψεις ενα κομματι κοκορετσι δεν θα παθεις και τιποτα. :wink:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει και εγω και ηθελα σαν τρελλη τονοσαλατα. Ο γιατρος ειπε οχι :( . Λυπαμαι αλλα μην το ρισκαρεις. Αν πρεπει οπωσδηποτε να φας οχι ομω τονο σε τονοσαλατα αλλα καντον σαλτσα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε το ρισκαρω και σημερα! 2 μερες εφαγα ενταξει φτανει...αυριο που θα ειναι και ο γιατρουλης μου πιο ηρεμος θα τον ρωτησω! Σημερα θα φτιαξω cessars..... :D Σαλατα ειναι και αυτη!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει 1-2 μικρές κονσέρβες την εβδομάδα μάξιμουμ, αλλά επειδή τα μεγάλα ψάρια έχουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων εγώ ζήτημα να έφαγα 10-15 φορές μέχρι τώρα..για σολωμό,ξιφία ούτε λόγος έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια της βαθειάς θάλασσας (σολωμός, ξιφίας, τόνος κλπ) λόγω υδραργύρου όπως είπαν κι οι προλαλλήσασες. Αντίθετα αφρόψαρα (γαύρος κλπ) μπορείς να τρως άφοβα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω να σου απαντήσω εμένα πάντως αν φάω τόνο σε κονσερβα δεν με πιάνει το στομάχι μου ενώ αν φάω ΄φρέσκο΄ψάρι μετά με πεθαίνει το στομάχι μου....

Σήμερα εντελώς τυχαία έφαγα τόνο σε κονσέρβα... για την ώρα καλά γιατί έχουν αρχίσει και κάτι καούρεςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι ειδικα ο τονος απαγορευεται στην εγκυμοσυνη αλλα δεν ξερω γιατι.... :roll:

 

 

edit

 

Τόνος, ξιφίας

 

Απαγορεύονται τα κονσερβοποιημένα ψάρια όπως ο τόνος και τα ψάρια εισαγωγής όπως ο ξιφίας ή άλλα μεγάλα ψάρια που δεν υπάρχουν στις ελληνικές θάλασσες. Κίνδυνος πρόσληψης υδραργύρου.

 

 

http://www.femme.gr/foods-banned.htm

 

Καλησπέρα! Και εγώ το διάβασα κάπου αυτό. Τώρα για δύο μερούλες που το ζήλεψες, δεν νομίζω να πειράζει.

Όλα με μέτρο και θα πάνε όλα καλά! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τη κονσέρβα δεν έχω φάει ακόμη και δεν έχω πάθει τίποτα (δεν εννοώ το περιεχόμενο αλλά το κουτί και δεν είμαι πρωτομάνα), πάντως καλό είναι να αποφεύγουμε τα ωμά ψάρια, αυτά που έχουν υποστεί επεξεργασία δεν έχουν ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

τσιπούρες και μπαρμπουνια κανει να τρώμε?

επισης κανει να τρωμε καπνιστη γαλοπούλα?

 

εγώ μόνο τις συσκευασίες αφήνω άθικτες! όλα τα άλλα όλα τα τρώω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα....

τρώω και από έξω, πίτσες, σουβλάκια, burger, σαλάτες, μεξικάνικο, κινέζικο και ότι άλλο έχουν όρεξη τα δίδυμα ( :lol::lol::lol::lol: ) και επαναλαμβάνω χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ψαρια τσιπουρες,ροφοι κανουν.τα καπνιστα ισως επειδη εχουν αλατι να πρεπει να ειναι μικρη η προσληψη τους.

επισης τα τυρια ροκφορ,καμαμπερ κ οτι δεν ειναι απο παστεριωμενο γαλα

η αληθεια ειναι οτι κ εγω ετρωγα κινεζικα,μεξικανικα αμα δεν σου φερνουν καουρες κ να ζητας παντα καλοψημενα κρεατα κ κοτοπουλα για αποφυγη σαλμονελας.

α! και μακρια απο σουσι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι παν μέτρον άριστον! όλα οκ αρκεί να μην κάνουμε υπερβολές...

 

προσωπικά από τον 7ο μήνα και μετά που κατάφερα πάλι να μπορώ να δω το ψάρι μπροστά μου άρχισα να τρώω και σολωμό στη σχάρα ή και καπνιστό που το λατρεύω! αν οι ποσότητες δεν είναι τεράστιες δεν νομίζω ο υδράργυρος να κάνει κακό...μιλάμε για 1 φορά την βδομάδα και αν!

 

Καλα φυσικά και έτρωγα και από goodies ιδίως τους πρώτους μήνες που είχα εμετούς και μπορούσα να φάω ελάχιστα πράγματα... :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια τρωω τονο μαρεσει ... αλλα τωρα ανυσηχεισα λιγουλακι , αυριο που εχω ραντεβου στομν γιατρο θα ρωτησω, παντως εγω οταν τον ρωτησα τι δεν πρεπει να τρωω μου ειπε μη ελεγμενα τυρια και μυδια στριδια τα οποια σιχενομαι ... αλλα ο τονος ειναι ωραιος ενταξει δεν το παρακανω μια φορα την ευδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η αλήθεια είναι πως εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, όταν βγαίναμε έξω στην παραλία με τον άντρα μου και περνούσαμε από τσιπουράδικα και ψαροταβέρνες, σίγουρα κάτι τσιμπολογούσαμε, μόνο και μόνο από τα αρώματα δεν μπορείς να αντισταθείς... Ευτυχώς τα ψαράκια κάνουνε πολύ καλό στα έμβυα, οπότε έτρωγα ελεύθερα! Προτιμήστε πάντα ντόπια προιόντα και φρέσκα, έτσι δεν θα έχετε πρόβλημα.

Φιλάκια και με το καλό σε όλες τις εγκυούλες! :D

Α, και καλή μας όρεξη!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με πηρε ο γιατρος μου να μου πει για τα αποτελεσματα της καμπυλης που εκανα προχτες....ζαχαρο 0 συνεχιζω να τρωω σοκολατες!!!!! Πολυ το χαρηκα αλλα αμα συνεχισω ετσι θα παρω αλλα 17!!!! Τες πα....

Μου ειπε για τον τονο οτι δεν ειναι καλο να το τρωμε στην εγκυμοσυνη λογο βαρεων μεταλλων και ψευδαργυρου και καλο θα ειναι σε ολη τη διαρκεια της να εχουμε φαει μεχρι 4 κοσνερβες καθε μηνα!!!! Ψιλο ησυχασα αλλα και παλι....μια ανησυχια την εχω! Βεβαια η μπεμπα ειναι ζωηρη και ο λοξυγκας δε μας αφηνει οποτε οσο την ακουω ηρεμω!!!Θα παω για εξετασεις την αλλη βδομαδα και το φιλοσοφησα!!! Ας μην ειμαστε υπερβολικες ολα καλα θα μας πανε αφου φτασαμε ως εδω!!

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας! :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνωσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας. :wink::D

 

Είμαι σπασικλάκι που βλέπει συνέχεια ντοκυμαντέρ, καλά καταλάβατε..... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνωσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας. :wink::D

 

Είμαι σπασικλάκι που βλέπει συνέχεια ντοκυμαντέρ, καλά καταλάβατε..... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

ναι αλλα και ο σολωμός είναι ψάρι των βαθιών νερών από ότι ξέρω όπου στα μεγάλα βάθη υπάρχουν μεγάλες ποσότητες υδραργύρου...

από ότι είχα ακούσει πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια των βαθιών νερών ασχέτως αν ειναι ποταμίσια ή όχι...έτσι θυμάμαι τουλάχιστον... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώσεις για το θέμα αλλά να κάνω μια μικρή παρατήρηση; Ο σολομός ουδεμία σχέση έχει με τον τόνο και τον ξιφία τα οποία ανήκουν και τα δύο στην οικογένεια των καρχαριοειδών. Και είναι ψάρι του γλυκού νερού κι όχι της θάλασσας. :wink::D

 

Είμαι σπασικλάκι που βλέπει συνέχεια ντοκυμαντέρ, καλά καταλάβατε..... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

ναι αλλα και ο σολωμός είναι ψάρι των βαθιών νερών από ότι ξέρω όπου στα μεγάλα βάθη υπάρχουν μεγάλες ποσότητες υδραργύρου...

από ότι είχα ακούσει πρέπει να αποφεύγονται τα ψάρια των βαθιών νερών ασχέτως αν ειναι ποταμίσια ή όχι...έτσι θυμάμαι τουλάχιστον... :roll:

 

Μα γι'αυτό δεν έχω άποψη, απλά διάβασα πιο πριν ότι ο σολωμός είναι ψάρι της βαθιάς θάλασσας... Εξ'ού και το αρχικό post μου. Τώρα αν κάνει να καταναλώνεται ή όχι στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν το ξέρω. Είπα άλλωστε ότι επί του θέματος (της κατανάλωσης) δεν έχω γνώση. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...