Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Hλεκτρονική ανανέωση της κάρτας ανεργίας οαεδ


ster

Recommended Posts

Γράφτηκα στο site με τον κλειδάριθμο αλλά πουθενά δεν έχει υπηρεσία ανανέωσης κάρτας ή εγώ δεν μπορώ να το δώ. Το έχει κάνει καμία ή ακόμη δεν λειτουργεί η εν λόγω παροχή υπηρεσίας? Πρέπει να πάω πάλι στον οαεδ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γράφτηκα στο site με τον κλειδάριθμο αλλά πουθενά δεν έχει υπηρεσία ανανέωσης κάρτας ή εγώ δεν μπορώ να το δώ. Το έχει κάνει καμία ή ακόμη δεν λειτουργεί η εν λόγω παροχή υπηρεσίας? Πρέπει να πάω πάλι στον οαεδ?

 

Θα πρέπει να την ανανεώσεις στον ΟΑΕΔ γιατί ακόμα δεν έχει τεθεί σε λειτουργία. Είπαν από το Πάσχα του 2015.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προχθες ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μου είπαν πως χρειάζομαι κλειδάριθμο αλλά με το νέο έτος γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω καθώς δεν λειτουργεί η υπηρεσία. Αστείες καταστάσεις. Έχουν ΜΗΝΕΣ που το χουν ανακοινώσει και ακόμα να το θέσουν σε εφαρμογή!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν χλωμό να γίνει. Και να ρωτήσω, υποτίθεται ότι με την ανανέωση δηλώνεις παρών και άνεργος, ότι απαγορεύεται πχ να πας σε άλλη χώρα και να παίρνεις ταμείο, αν γίνεται online πως θα ξέρουν πού είσαι? Με τα ρουτερ όλοι βρίσκουν τρόπο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προχθες ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μου είπαν πως χρειάζομαι κλειδάριθμο αλλά με το νέο έτος γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω καθώς δεν λειτουργεί η υπηρεσία. Αστείες καταστάσεις. Έχουν ΜΗΝΕΣ που το χουν ανακοινώσει και ακόμα να το θέσουν σε εφαρμογή!

 

Επίσης , έχουν μήνες που έχουν δώσει τους κλειδάριθμους , αλλά απ ότι φαίνεται δεν πρόκειται να γίνει;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να σφραγίσω κάρτα ανεργίας και ρώτησα. Η κοπέλα μου είπε πως έχει 7 μήνες που τους έχουν πει ότι θα γίνει, αλλά δεν το βλέπει, γιατί και πρέπει κάπως να βεβαιώνονται ότι ο κάτοχος είναι στην Ελλάδα και πρέπει να υπάρχει σύνδεση και ενημέρωση με το ΙΚΑ για το αν έχει εργαστεί στο μεσοδιάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να σφραγίσω κάρτα ανεργίας και ρώτησα. Η κοπέλα μου είπε πως έχει 7 μήνες που τους έχουν πει ότι θα γίνει, αλλά δεν το βλέπει, γιατί και πρέπει κάπως να βεβαιώνονται ότι ο κάτοχος είναι στην Ελλάδα και πρέπει να υπάρχει σύνδεση και ενημέρωση με το ΙΚΑ για το αν έχει εργαστεί στο μεσοδιάστημα.

 

Για να βεβαιώνονται ότι ο κάτοχος ότι είναι στην Ελλάδα , ΟΚ.Αλλά αν έχεις εργαστεί έστω και μια μέρα , η κάρτα κόβεται αυτόματα.Το λέω γιατί και έχω ρωτήσει και μου έχει συμβεί.Είμαι 2 χρόνια άνεργη, δούλεψα 2 φορές από 1 μήνα και κάθε φορά έβγαλα νέα κάρτα. Και για μέρα , μου είπαν να γίνει πρόσληψη.....διακόπτεται η ανεργία;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να βεβαιώνονται ότι ο κάτοχος ότι είναι στην Ελλάδα , ΟΚ.Αλλά αν έχεις εργαστεί έστω και μια μέρα , η κάρτα κόβεται αυτόματα.Το λέω γιατί και έχω ρωτήσει και μου έχει συμβεί.Είμαι 2 χρόνια άνεργη, δούλεψα 2 φορές από 1 μήνα και κάθε φορά έβγαλα νέα κάρτα. Και για μέρα , μου είπαν να γίνει πρόσληψη.....διακόπτεται η ανεργία;)

 

Ναι, το ξέρω έτσι είναι, απλά τα έγραψα ακριβώς όπως μου τα είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Nα πας,εγω ανανεωσα πριν μια εβδομαδα κ μου εδωσαν εναν κλειδαριθμο που με αυτον θα κανω την ηλεκτρονικη ανανεωση απο το επομενο τριμηνο.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

ισχυει κανονικοτα από δεκεμβριο,,,ετσι ανανεωσα την τελευταια φορα,,,μπορεις ακομη μεσω της ιδιας υπηρεσιας να εκτυπώνεις και διαφορες βεβαιώσεις που χρειαζονται για προκυρηξεις κτλ,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανανεώνει για τρίμηνο?

Και μια ακόμη ερώτηση: αφού πλέον δεν θα χρησιμοποιούμε την κάρτα, πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαι άνεργη (πχ για έκπτωση εισιτηρίων θεάτρου?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπήκα σήμερα στο συστημα να βρω τον ΑΜΑ για τα παιδιά μου και για μένα (ΟΠΑΔ), αλλα στην ασφαλιστική ικανότητα εγραφε πως τα παιδιά τα καλύπτει ως τις 28-02-15. Το ίδιο μου ειπαν και κάποιοι συνάδελφοί. Γνωρίζει κανεις τι γίνεται μετα;

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνει για τρίμηνο?

Και μια ακόμη ερώτηση: αφού πλέον δεν θα χρησιμοποιούμε την κάρτα, πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαι άνεργη (πχ για έκπτωση εισιτηρίων θεάτρου?)

 

ναι ανανεωνει κανονικα για τριμηνο,,,θα σου βγαλει μια επιλογή <ανανεωση καρτας ανεργιας> ,,,το πατας και τελος,,,

 

 

εγω για να αποδειξω την ανεργια για εκπτωση σε γυμναστηριο του δημου εκτυπωσα την βεβαιωση χρονου ανεργιας,,,μπορεις όμως να παρεις τηλ και στον οαεδ και να ρωτήσεις ( σε αυτό παντως το κατάστημα της θεσσαλονικης το σηκωνουν σιγουρα 2310441480)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για την ανανέωση και με ενημέρωσαν πως έχει όντως ξεκινήσει η ηλεκτρονική ανανέωση επομένως εντός των ημερών θα στείλω τον σύζυγο με το εκκαθαριστικό να πάρει κλειδάριθμο. Τέλος το πήγαινε- έλα επιτέλους!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,πολύ βολικό!

Εγώ είχα πάει τον Ιανουάριο και μου έδωσαν κλειδάριθμο για την ανανέωση του Μαρτίου. Και εμείς γλιτώνουμε την ταλαιπωρία & ο υπόλοιπος κόσμος που πρέπει να εξυπηρετηθεί εκεί δεν θα περιμένει με τις ώρες...

Μακάρι να επανέλθουν βέβαια οι καταστάσεις & να βρούμε όλες δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Την ανανέωσα αλλά όταν πάτησα το κουμπί ''ανανέωση κάρτα ανεργίας..'' μου έβγαλε ένα παράθυρο που κανονικά θα σήμαινε την επιβεβαίωση όμως εμένα έγραφε κινέζικα, κάποια γλώσσα προγραμματισμού μάλλον. Πάτησα παρ'όλα αυτά οκ και μου έγραψε ότι ανανεώθηκε η κάρτα μου, ελπίζω να ισχύει. Το έπαθε καμία άλλη αυτό με το κινέζικο μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...